alig mieuwjaar Zalig ALLO...! ALLO...! mman-li Dijnsdag, 15 Januari 1935 Het Hoekje van den Reporter Achtste Jaar N« 32 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 30 December 1954 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad LEERLINGENSECRETARIAAT VAN NINOVE ALGEMEENE VERGADERING Zalig en gelukkig Nieuwjaar En na Kerstmis...? Brief van E. P. Hemerijckx uit Congo. VOOR HET KANTON NINOVE PoBtcheckTelcenlnja: (R. Luy sterman ja 1862,54) Telefoon 345 Abonnementsprijs 3 maandei. fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat. 10, NINOVE Handelsregister Aalst rr 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Zie het jaar 1934 rekt naar zijn einde toe en over een paar dagen zullen we blijgezind het nieuwe jaar instappen met den wensch en de hoop zalig en gelukkig nieuw jaar. om te genieten. Wij zullen de stof kneeden, zij weze dan water oi giaan, ijzer of wol, de lucht zullen wij bewandelen, de elektriciteit zullen wij vangen en leiden, wij zullen bouwen en breken en geen En waarom zouden we niet blij- j plannen zullen onze stoutmoedig- gezind dien wensch uitdrukken en 1 neid overtreffen. Immer stouter die hoop koesteren Niettegen- zal onze verbeelding werken, lm- staande de moeilijke lijden, niette- mer hooger gaat onze begeerte, genstaande de werkloosheid, niet- J immer verder reikt ons doel en wij tegenstaande de crisis. zullen genieten als echte koningen Immer verder gaan de tijden, de i der aard van alles wat door ons en jaren vluchten en verzwinden in de geschiedenis, het menschdom groeit, ontwikkelt zich en staart naar de toekomst. Hoelang nog? dat weet het niet altijd nieuw en altijd meer en beter dat is de na tuurlijke neiging die over de gan- sche wereld een zucht drijft n?ar varder. Maar ook ligt in het hart der menschen van zoolang de we reld bestaat tot zijn einde toe een voor ons werd verwezenlijkt. Echter blijft een grcot probleem nog onopgelostzullen wij daar om gelukkig zijn Alleen dan, wanneer wij in ons alle begeerte en alle genot zullen geregeld heb ben naar ons einddoel zaligheid, Het geluk moeten wij ons zei ven geven. In ons schuilt een bron van geluk en niet van huiten ons kan ons het celuk worden gege- vreemd gevoel van onvoldaanheid, 1 ven. Het is geen koopwaar die men het bewustzijn van een hooger iets met om 't even welke sommen kan dat over den mensch en over de betalen, natuur regeert: GOD. Voor ne- Dat eenvoudig begrip werd in de gentien honderd en vier en dertig laatste tijden met eene ongelooflij- jaren is God zelve onder de men- ke algemeenheid vergeten, over schen komen wonen om ze te on derwijzen, om ze op te beuren en om ze vrij te maken van de zonde. Zijn boodschap was vrede aan de menschen van goeden wil en Zijn wet bemint God boven al en uwen naaste als uzelf om God En daarom, wat ook de tijden zuilen gansch de wereld. Sinds den oor log scheen de wereld er heen te sturen als zou zij onder al haat- een uitdeeler worden Och arme alleen vormen van geluk. Uch arme geld en plezier heett ze uitgedeeld, dancings en kinemas, feesten, strandleven, braspartijen, groot meebrengen zal de kristen mensch doenerij, toiletten en wulpschheid. altijd, blijgezind, mogen herhalen I Naarmate het geld over de wereld zalig en gelukkig nieuwjaar. stroomde het was alleen maar Ligt niet in dien wensch de sa- zinsbedrog zoo groeide meteen menvatting van gansch het kriste- j de onbegrensde genotzucht en lijke leven, van de kristene levens opvatting. Een overgangstijdperk is het dat ons van de wieg brengt tot den dood. Uit het niet zijn we getrokken, wij verschijnen een wijl op aarde en stappen naar de eeu wigheid. Een eeuwigheid die wij moeten verdienen. lt Geluk in dit tijdstip kan er geen zijn indien het met van zulken aard is dat het ons baat voor het verdienen van de ge lukkige eeuwigheid, van God zelf. Als menschen begaafd met rede eu met wil zullen we trachten naar meer en beter en schooner. Wat Op XO Januari aanstaaiidB om 8 uur 's avonds allen uw luidspreker inschakelen op Brussel Vlaamsche golflengte. Uilzending van het bekroonde radiospel Cor S van Marcel De Paepe voorgedragen door uwe stadsgenoten leden de tooneelgilde HOOGER OP van om 7 fj4 uur 's avonds, in 't lokaal St. Jorishofbij M. Victor De Fevter, Statiestraat, 12, Ninove DAGORDE: Uitreiking der diploma's 2) Gelegenheidsrede door M. Cam. Struyvell, pagandist van Middenstandswerlcente Gent. Eene talrijke opkomst van de leden wordt verwacht. pro- HET BESTUUR onderworpen aan een wet. Oogen- schijnlijk kan die wet soms knel lend zijn, maar zij moeten worden nageleefd willen wij een hooger goed bereiken. Maat in de gedach- onderworpenheid aan Gods ten. onderworpenheid aan 'j .l S den moeten laien. we zijn weer zoo arm wet dat brengt ons een gelukü g j gewor(jen, Jezus, sedert vorigen Kerst- er door gedaald we zijn weer aan 't wrokten en 't judassen van andere men schen gegaan, we hebben ons weer in dat harnas van koude zelfzucht gestoken, we hebben gespot en gelasterd en bedrogen, we hebben veel gelaten dat we hadden moeten doen, en veel gedaan dat we had den moeten laten. We zijn weer zoo arm werd het ware geluk verdrongen. Lang reeds hebben we gezegd dat de wereld tot inkeer moest ko men Met den ingang van het nieu we jaar gaat enzen blijën wensch opnieuw Zalig en gelukkig Nieuw jaar Wij zullen hier geen onderzoek doen naar de ekonomische oorza ken van rampspoedige tijden als nu, maar, overtuigd dat de moree- le oorzaken de eerste zijn en de meest algemeene, durven wij voor- uitzetten dat de onmatigheid die in alle domeinen over de wereld gewoon-weg de vooruitgang wordt j heeft gewoeid als een storm, de nieuwjaar Maat ook in ons handelen. Wij kunnen zeggen matigheid en zui nigheid Het doet bijna schrikken die woorden nog te schrijven maar toch zijn ze waarheid. Willen we een betere ekonomische iaat ons zeggen stoffelijke toekomst ver wachten, we moeten matig worden en zuinig. In gepaste maat en voor een juiste noodwendigheid moet het geld worden aangewend en het is valsch te denken dat het zwie ren en vieren, het verbrassen en luxe-houdend geidverspillen een regel is om nering en werk te ver schaffen. Het moet wijselijk wor den besteed in zuinigheid zelfs wanneer het plezier zeliont- spanning geldt. Dan alleen kan het vruchtbaar zijn cm weer nieu we waarden voort te brengen. In matigheid en zuinigheid ligt ons een bittere toekomst wegge legd. Waarde Lezers, moge het jaar 1935 u deshalve voordeelig zijn. Het is var, harte dat wij u wenschen dag We kennen U niet half goed genoeg maar toch zooveel weten dal Gij al tevre den zijt wanneer we een klein beetje van goeden wil zijn. Daarom zijn we nogmaals raar U teruggekomen den nieuwen Kerst dag en we hebbtn weer veel gevraagd voor ons zelf, voor onze dierbaren van thuis en van onze fabriek. Maar, Jezus, in Uwe kribbe, uwe kajotters hebben U ook hun goeden wil beloond, zij hebben U hun kleine offers aangeboden het offer van hun arbeid, de bespottingen van kamera den, hun ziekte, de miseries van hun werkloosheid. En ze hebben U ook beloofd dat zij etn werkinakker terug tot U zullen brengen, om aldus hun steentje bij te dra gen in het reusachtig veroveringswerk waartoe Gij her. geroepen hebt. Kersldag-Genadedag.Lieidedag Mocht Kerstmis, in alle kristenmen- schen van aile standen, weer wat liefde vuur van Kristus hebben ontstoken op dat de andeter., de heidenen, de mislei ders en misleidde die z •■ogezegi broeder lijkheid preeken, toch weer terug zouden zien dat zij kristenen zijn, aan de iiefde die ze mekaar onderling en die ze aan al hun medemenschen betonnen K.Jotier. genoemd is ook ons aller belrach ting omdat het den mensch eigen is het tegenovergestelde is den mensch onwaardig zijn krachten aan te wenden opdat alles wat ons door God in de natuur werd ter hand gesteld mogen gedijen en vruchten opbrengen waarvan wij als hoogstgeplaatsten in de natuur zullen genieten. We hebben spier kracht om te werken, we hebben verstand om te redeneeren, een hart om te begeeren en gevoelens bizonderste factor is geweest van de eindelijke ontreddering. Verbo den was het nog te redeneeren over de voortvarendheid van ge dachten, plezieren, zaken.... On begrensd, scheen de spreuk te zijn van ons doen en laten. Mochten we thans tot maat en matigheid terugkeeren. Vooreerst maat in de gedachten. Het leven van de enkelingen en vandaar uit dat der maatschappij moet geregeld zijn naar een wet, Mag ik nog schrijven over Kerstmis Al lang vergeten Wat is een dag in 1934 Nieuwjaar is al op komst Welke katholiek schrijft nog iets betee- kenisvol over Kerstmis wanneer Picco lo ent A.B.C. en consoorten reeds Kerstnummers hebben uitgegeven. Wan neer Voor Allen zijn vuilnisbak reeds over Kerstmis hfeft uitgestort Kerstmis, wat is dat nog Een paar weken op voorhand uw brievenbus vo! re- klamebriefjes van radios, wijn, sigaren, enz. Gazetten vol groote advertenties. Winkels en cafés versierd met dien onnoo zelen kerstman en den Kerstboom en veel rood en groen licht. Want er moet geld bollen Den dag zelf, of beter de nacht...? Menschen voor de nachtmis, en wallebakkers, plus soms flierefluiters die ook naar een nachtmis gingen. De rest kent iedereen. En 's anderendaags zijn er die hunnen bakker niet betalen... Stop Dat is ook afgezaagd. Kerstmis 1934 is dus voorbij. Wij zijn weer naar het kerstkind gegaan met al onze zielearmoe orn veel te vragen. We waren verleden jaar zoo goed gestemd op Kerstdag I Maar een heel jaar is daar over heen ge gaan met een beetje zon en veel schaduw, en onze zielebarometer is Reisindrukken aan boord Vervolg 1 WEEDE DAG. Dezen nacht, voor de eerste maal op de boot, nog al wel geslapen. Rond 2 uur echter begon, geloof ik de groote kuisch nevens ons in d» wandelgangen van bet dek. Er werd geschuurd en gewreven, en of dat al lawijd maakt. Nu als het iederen nacht zoo is, dan zal ik het wel gauw gewoon worden. Ik defieer die zwarte straatlawaaimakers om me morgen nog wakker te krijgen. Wat na vijf uur loopt de wekker af. Na nog wat zoeken in het salon krijgen we alles klaar voor de H. Mis. Pater Van Herck leest de eerste H. Mis, ik dien. We zijn omringd van een heel koor witte, zwarte, wit-zwarte nonnekes en er heerscht een diepe wijding van gebed binst op die zacht wiegelende zee Onze Lieve Heer neerdaalt en nieuwe sterkte geeft door eening met zijn offerende Liefde. Mgr. doet de H. Mis, en deelt dan de H. Kommunie uit aan de Zusters en vele passagiers die zacht en haast onhoor baar binnen geslopen zijn. Ik draag de H. M is op voor allen die me geholpen heb ben om tot hier te geraken, oi die iets ge daan hebben voor mij en mijn missiën. Ik bid speciaal voor Papa en Mama, die ik in Antwerpen niet meer gezien heb, maar, toch met veel moed en bewonderings- Vervoig op 2' blad. 't Is Kerstdag geweest, hebt gij het Krib beken gezien Iedereen gaai naar 't Krib beken kijken.... ze deden dat reeds ten tijde dat Jezus werkelijk in het Kribbeken lag armen en rijken, blozen en goeden. De armen waren niet allemaal goeden, noch de rijken allemaal slechten. De herders waren arm en goed de drie koningen waren goed al waren ze rijkZe kwamen Christus aanbidden. Al wat goed is, arm of rijk, begrijpt, waardeert en eert Chrtstus. Herodes was rijk en slecht zijn beuls knechten waren arm en deugden niet. Ze kwamen ook naar de Kribbe.... maar t was om Christus te vervolgen en te docden. Al wat slecht is staat tegenover Christus vitandig. Er zijn er nog anderen gekomeu waar de schriftuur niet over spreekt,... menschen die kwamen zien of er geen voordeel te halen wasof ze geen zaakjes t konden maken... Jozef en Maria moesten zich te Bethleem toch een en ander aanschaffen. Dit stoel van bezoekers defileert sinds ne- gtniien eeuwen voor de Kribbe... waarom zon hij nu stilstaan De goeden zijn er geweest..,, aan 't Stal leken en aan de Communiebank, talrijker dan ooit. De slechten zijn er ook geweest.... zelfs de socialistische bladen hebben een Kerstnum- mer gegeven, 't Was om Christus dood te doen in de harten der menschen. De kleur- looze bende die altijd de waarheid ziet langs den kant van haar belang is er ook geweest. Ze gaan bij iedereen die ze meenen ie kunnen ii ut doeken doen Waarom zouden ze het met Christus ook niet deen Christus in doeken doen, niet gelijk Ma ria het deed als ze haar goddelijk Wicht bunstlde maar gelijkja gelijk wij m 't Vlaamsch zeggen in doeken doen Gij zijt dus ook naar het Kribbeken gaan zien maar hebt gij het gezien O ja, gezien hoe Madame X en Juffrouw Z gelukt zijn met de versiering dat de ezel zijn oor en en de herder zijn schalmei gerepa reerd zijn dat de zwarte koning zijn boon, spijts de crisis, nteuw verguld is. Maar hei iooneel dat voorgesteld wordt, hebt gij het gezien en begrepen Hebt gij het Kindeken gezien gezien hot onnoozel hei daar ligt 't Is nochtans het felste, geleerdste, en bekwaamste menschen- kind dat er ooit geweest is en ooit zal zijn... en iuch zoo onnoozel genoeg om alle ge leerd- en gewichtdoende menschen te doen rood worden van schaamte tot in den hals, tot ver beneden den hals, tot beneden den rug Hebt ge Maria gezien zoo stil, zoo nede rig, soo uitsluitend bezig met haar kind Zij zou zooveel kunnen vertellen en expliket- ren... Ze weet dat ze van haar kwaad zul len spreken en haar eerbiedwaardige echt genoot belachelijk maken. Ze zwijgt, zoodanig zwijgen, dat ze al de praatvrouwen der wereld die altijd gereed staan om over alles haren xeg te zeggen, vcor haat leven lang zou doen zwijgen van schaamte, als die maar ten minuutje tijd hadden om naar Maria's zwijgen te luiste ren. En haar zorg om haar kindeken is in staat alle vrouwen ie doen begrijpen dal ze geen nieuwe rechten noch bezigheden moeten zoeken, dat ze haar handen vol hebben met de zorg en opvoeding der kinderen 1 En Sint Jozef dan. Hebt ge hem gezien Geen buik vooruit, gereed om zich te doen gelden. Geen zelfvoldaan gezicht van m'as- tn vu Geen chagrijnig wezen, gereed om alles te beknibbelen en af te keuren. Hij ook zou zooveel kunnen vertellen en ZXpltkeeren... Maar hij speelt zijn rol in die zwijgende revu: waarin ze al zwijgen de menschen hun zaligheid zeggen. Laat ze hem beklappen hij zul zich zelf met dueti vergeten met een ander publijk zijn gebreken te verwijten en al wie wil kan bij hem gaan Leren dat er maar een goede ma nier is om de menschen ie corrigteren zelf het voorbeeld geven van een plichtbewust en waardig leven Reporter,

Denderklok | 1934 | | pagina 1