Hl Een blik terug ALLO...! ALLO...! IETS NIEUWS!» G root ol ksleest Dijnsdag, 15 Januari 1935 Leeriingensecretariaat van Ninove Negeude Jaar N* 1 Ninove 6 Januari 1935 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE LEERLINGENSECRETARIAAT VAN NINOVE Als de vos de passie preekt ALGEMEENE VERGADERING STAD NINOVE ONS HUIS Dreefstraat Nog nooit Gehoord Nog nooit Gezien OP ZONDAG 13 JANUARI 1935. Eindelijk Het Hoekje van den Reporter HET BESTUUR Poatcheekrekninff IR. Luysterman n- 1862,54) Telefoon 345Handelsregister Aalst n-1093 Abonnementsprijs Drukker-Uitgever 3 maandei. ft". 4,00 I R. LiYSTI«*MAN-LS«mmi NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE maanden 1 jaar 7,00 13,00 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr, dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Wij' staan op den drempel van het Nieuwe jaar 1935 en het is niet zonder vrees dat wij ons afvragen wat het ons brengen zal Wanneer wij even een terugblik werpen op het jaar 1934- hetwelk zoo tragisch verliep en rijk was aan onheilen zoo op Nationaal dan op Internationaal terrein, dan deinzen wij verschrikt terug bij de opsomming dier vele sombere dagen Laten wij dien donkeren en bloedigen film afrollen en even nagaan hoever de zaken nu staan Op internationaal gebied waren de gebeurtenissen bijzonder schok kend. De tragische en zoo plotse linge dood van onzen geliefden Koning Albert, in den avond van 16 Februari op de rotsen van Marche-les-Dames, sloeg de we reld met verstomming en luidde het begin in van een bloedige on geluksreeks. Weldra was het de beurt aan de koningen van Irak en van Afghanistan, die beiden even plotseling aan hun einde kwamen. Maar de vreeselijkste tragedie welke zich afspeelde ge durende dit jaar was wel de gru welijke moordaanslag cp Koning Alexander van Joego-Slavië te Marseille. Dat het oorlogsspook ons na die dagen grijnslachend en aanvallens gereed beloerde wist of vermoedde iedereen. De bloedige moordpartij op kanselier Dolfuss van Oostenrijk, de pionier van den Katholieken Staat was wel de eerste aanleiding tot het verscherpen der reeds zoo gespannen toestanden en interna tionale verwikkelingen en ook toen scheelde het maar heel weinig of de poppen waren (al aan 't dansen gegaan. En bij al deze bloedige gebeurtenissen kwam steeds maar het moeilijke Saarvraagstuk als een onafwendbare schim den kop opsteken. Eene oplossing moest gevonden worden en het algemeen oordeel was dat eene gewapende tusschenKomst onvermijdelijk zou zijn. Nochtans, op het meest kri tische oogenblik bleek toen de tusschenkomst van den Volken bond afdoende genoeg om eene vredelievende oplossing te doen doorgaan en beide partijen met eene internationale politiemacht tevreden te stellen. Maar wat het meest op de ge moederen zal ingewerkt hebben in 4934, dat is wel de mislukking der ontwapeningsconferentie te Geneve en haren nasleep van algemeene bewapening. Dat Duitschland terug bewapent kan wel eene ge gronde rede zijn om het wantrou wen op te wekken en hetzelfde te doen. De vrede op zulke wijze gehandhaafd kan niet blijvend zijn. Hoe veel beter en gezonder ware het nochtans wanneer het de vertegenwoordigers der onder scheiden naties mocht gelukken deze wedloop naar steeds sterker en gevaarlijker oorlogsmateriaal te stuiten. Het pleit is nog niet beslecht en nog beijveren zich vele staatslieden dagelijks om de kwes tie te regelen en tot een akkoord te geraken, voornamelijk tusschen Frankrijk en Duitschland. Op dit oogenblik schijnen de zaken een andere wending te zullen nemen en is eene tegemoetkoming in 't verschiet. I)e vooruitzichten zijn bevredigend op internationaal gebied. Edoch wij zijn van mee- nir.g dat van volledige rust en vredesontwerpen niets terecht komt zoolang de Goddelijke leer van Christus niet zal doorgedron gen zijn in de harten van dezen die beslissen over het lot van Eu ropa Op 10 fJamxari aanstaande om 8 uur 's avonds allen uw luidspreker inschakelen op Brussel Vlaamsche golflengte. Uilzending van het bekroonde radiospel G- S van Marcel De Paepe voorgedragen door uwe stadsgenoten leden van de tooneelgilde HOOGER OP De Reporter had klaar gezien. Schreef hij niet, voor veertien dagen, aangaande de nieuwe doening der socia listen in hun blad Voor Allen i 't Scheelt geen haar of ze spelen zij zelf pastoor, echte pastoor, om de ware en onvervalschte leering van Christus te verkondigen aan hun volk, in plaats van die verkapte kapitalisten van pastoors die de waarheid vervalschen om het werkvolk te helpen den nek omwringen En zie daar hadt ge 't verleden week al s zij eisclien voor zich op het recht de geluovigen voor te lichten over de ware beteekenis van den godsdienst en vooral hun een juister begrip te geven over het verschil tusschen de leer van Christus en het klerikalisme. Zullen we dan werkelijk nog beleven dat de socialistische leiders zich gansch zullen wijden aan het godsdienstonder richt. Wellicht zullen ook zij priesters worden, onvervalschte priesters van de eeuwige Waarheid en zij zullen zich alle aardsch genot ontzeggen en tot de men- schen gaan voor een staatsvergoeding van lrs. 9500 in één jaar Vandervelde, Fran cis, Anseele, vader en zoon, Balthazar. De Bruyn en consoorter) Zij zullen predi ken, en zich met alle jeugd-, sociale-, godsdienstige werken inlaten, zonder bij komende vergoedingen, zij zullen met hunne partijgenooten scholen oprichten en bekostigen, zij zullen zieken bezoeken, stervenden opbeuren uit liefde tot den naaste, wellicht zullen zij de echte leer van Christus gaan verkonden. Als 't maar waar is.. 't Is overigens altijd nog dezelfde kome- die. Godsdienst is privaatzaak zegt Jan van het plan en hij voegt er onmidde- lijk aan toe dat de socialisten nochtans op zich zullen nemen aan de menschen te zeggen wat de juiste leer is van ChristuB. Hoe rijmt men dat te saam Willen wij reeds een staaltje geven van de ontegensprekelijke bevoegdheid van deze nieuwe profeten in godsdienstzaken Naar 't schijnt kan dezelfde zonde gemak kelijker worden uitgewischt wanneer men bij de Jezuieten te biechten gaat, liever dan bij de Redemptoristen. De Redemp toristen zijn geen goeie, 't zijn zuurkij- kers Nog een ander staaltje 't komt van Jan en het plan 't loopt over de zeer vrome geschiedenis van Emmanuel Volg ons verhaal, zegt Jan, en ge zult zien de gestalte van God zal er niet verkleind uitkomen, integendeel Onnoozelaars 'k Heb compassie met u. 'k Heb bizonder compassie met een groot getal brave menschen die zooiets le zen omdat ze uw vuile krant in huis moe ten ontvangen. Ik hoop dat er nog vele zullen oordeelen als enkelen vóór eenige dagen die modder komt niet in mijn huiB. En gij godgeleerden van Voor Allen weet gij dan niet dat God geen God zou Zijn indien Hij ook maar in het minst door uw schrijvelarij zou bevoordeeld of benadeeld kunnen worden. Weet gij dan niet dat wie slijk werpt naar de sterren alleen zichzelf bevuilt. Nu wentelt ge u in godsdienstzaken en ge krinkelt van onmacht als een duivel in een wijwatervat. Gij zijt blind var. gods dienstige onwetendheid en gij verstist in uw eigenwaan. TEKTOKAP. om 7 fj4 uur 's avonds, De Feyter, Statiestraat, f2, in 't lokaal St. Jorishof bij M. Victor Ninove DAGORDE: Uitreiking der diploma's 2) Gelegenheidsrede door MCam. Struyvelt, pro pagandist van Middenslandswerkente Gent. Eene talrijke opkomst van de leden wordt verwacht. door- K. A. J. de alombekende GOPA ing-eriatit met medewerking van Deur 6 u. Eenheidsprijs 3 tr. Gordijn 6 u 1(2 Kinderen beneden 14 jaar niet vergezeld van hunne ouders niet toegelaten. beste heiiwenschen voor Bericht aan de Meesters-Schildérs- Ten einde bij te dragen tot de ontwik keling van den gevestigden ambachtsman, heeft het Bestuur der Provinciale Kamer van Ambachten en Neringen van Oost- Vlaanderen, in de lokalen van het Pto- vinciaal Bestuur, Goevernementstraat, te Gent, een technische studiedag ingericht voor het schildersvak, op Zondag, 16 December j.l. Deze eerste studievergadering kende een onverwacht en overgroot succes meer dan 300 (drie honderd) meesters- schilders, gekomen uit alle hoeken van de Provincie, volgden deze met groote belangstelling. Op aanvraag van talrijke aanwezigen heeft de Provinciale Kamer, in samen werking met het Provinciaal Midden standssecretariaat, nuttig geoordeeld een tweede SCHILÜhRSDAG in te richten, op Zondag, 27 Januari 1935. Hierna het programma dat van 10 tot 13 uur zal afgewerkt worden Vooibere ding der grondlagen - Berei ding der pasta - Verscheidene decoratieve bewerkingen - Te gebruiken werktuigen - Afschilderen - Glaceeren - Bronzeeren - Verzilveren - Decoratieve fantasiën - Voorstellen van kunstig bewerkte stalen en panneelen. Verdere inlichtingen kunnen steeds bekomen worden op ons Secretariaat, Dreefstraat, 49, te Ninove, eiken werk dag, van 12 1/2 tot 1 1/2 uur. Het Bectuur. i Sinds zoolang reeds hebben we gespro ken over 1935. Met beide voeten stonden we nog in 1934 en toch klonk het 't allen kanten; 1935...1935... Eindelijk is dan het ouwe kleedje ge scheurd en staan we thans in het zoo lang verwachte jaar 1935 j Aan al onze kajotters, aan onze zieken en werkloozen, aan alle jonge arbeiders, aan alle lezers van onze kajottershoekjesen vrienden, onze het nieuwe jaar. Moge het voor allen een Jubeljaar wor den I Lang hebben wij kajotters. getracht naar dezen nieuwjaarsdag. Het was geen verlangen, geen trachten, maar een hun keren naar dier. dag, alsof we ons dan heel dicht voelen bij het Kongres, Het jaar 1935 is voor ons geen gewoon nieuw jaar. Naar dit nieuw jaar hebben we getracht omdat het een kajottersjaar is. 1935 beelden we ons in als een jaar dat niets gemeen beeft met de votige jaren en die nog volgen zullen. We zouden ons moeilijk kunnen indenken moest men in de geschiedenis spreken over 1935 als het jaar der Brussc'elsche wereldtentoonstel ling. We zouden het vreemd vinden moest men er niet spreken over het grootsche kongres dat de K.A.J. hield. Het jaar waarin we streden hardnekkig maar met den glimlach op de lippen ter verovering van jonge arbeiders en arbeidsmiddens. We zien 1935 als een gouden schakel in een eindelooze ketting van weinig kost baar metaal. Als een betooverend spel van honderde lichten flitsen, draaien en wentelen door mekaar de wachtwoorden Jubeljaar, Ver overingsjaar, Kongresjaar.. Veroverings jaar, Jubeljaar, Kongresjaar, Kongres... In '34 smeulde in ons een vuur dat thans een gloed is geworden en in laaiende vlammen slaat het uit VEROVERING I Duizende kameraden, jonge arheid»rs wachten op on6 Wie trekt ze aan Wie springt voor hen op de bres Wie bidt, wie lijdt, wie offert, wie strijdt voor hen De K.A.J. De Kajotters Gij makkers die in uw ziel dat onblusch- baar vuur naar meer schoonheid, naar meer rechtvaaidigheid, naar meer broe derlijkheid voelt branden, sluit aan Wij wachten U op ons Jubelkongres 1 Vervolg op 2" blad. mee doen wensch tk er u een gelukkig en za lig... maar 'tis n satts engagement van mee te wet ken aan 't geluk dat ik wensch Reporter. Ik zou mijn geachte lezers en lezeressen om journalisten stijl te gebruiken, ook wel een nieuwjaarshoekje schrijven maar er is niets in de wereld dat ik min gaarne doe dan Nieuwjaarsbrieven schrijven. Het doet, ik zou liegen nieuwjaarsbrieven lezen steekt mij nog meer legen En dat is allemaal mijn moeder zaliger hair schuld. Die wilde maar niet verstaan dat nieuwjaarsbrieven en beloften zoo ongeveer iets zijn als kiesbelof- ten dat dte gedaan worden met een zeker be paald doel en voor een zekere bepaalde tijd en dat ge moet een slecht karakter hebben orn daar later nog op terug te komen. Ten minste een half jaar lang werd de nieuwjaarsbrief voor de pinne gebracht iederen keer als ge wat katte kwaad uilgesteken had... en dan moest ge htm slag op keer zelf weer luidop aflezen. Ik heb van mijn leven geen geld zuurder verdiend dan mijn neeuwjaar geld.., en zoo ben ik stil aan het nieuwjaar wen- schen gaan verwenschen gelijk spruitjes die op de maag blijven liggen en vijf en twintig keer op werpen l Zijt gij dat wenschen en die wenschen ook nog met moe Ik heb er zooveel gekregen dat ik se niet meer tellen kan. Had ieder bij zijnen wensch een franksken bij gedaan ik ware voor een maand uit de miserie geweest. Dat is nu cok gezegd bij manier van spre ken want als iedere wensch een frank kat te zoo er zoo kwistig niet mee omgesprongen worden en menig een die nu overstelpt wordt mei nieuwjaarwenscben zou ondervinden dat hij er weinig krijgt die de wenschtrs 'nett frank waard zijn Het gaat met de nieuwjaar wenschen gelijk met de Belga's en de Br anken er zijn er echte en valsche, en de valsche worden meest voortgegeven Als de regel zou gelden bij iedere wensch 'tien frank bij een echte wensch een echte frankbij een valsche een valsche frank zou er de laatste drie maanden van 't jaar wei nig slecht geld ttt den pastoor zijn schaal te recht komen. Na nieuwjaar zouden se er in defileeren t en rattgs par quatrc Al wie tusschen licht en donker er een in zijn vuist heeft laten duwen zit met het idee fixe dat hij hem moet kwijt geraken. Hij gaat om 'nen demi die hij niet lust, om een paksche Michel's dat hij moet weg geven omdat hij geen sigaretten rookt... en als ze hem zijnen frank tweemaal hebben teruggeschoven en hij hem twee frank tien gekost heeft neemt hij een heldhaftig besluit: hij zal hem Zondag de schaal leggen Maar hoe 'n mensch van zijn rootje ge raakt en over valsch geld praat als hij het heeft over nieuwjaar wenschen. Er zijn wel wenschen die uit een belang loos en vriendschappelijk hart opwellen als frisch en cristaalhelder water uit een bron goddank ze zorgen er voor dat nieuwjaar nog verteerbaar is en hoe weinig talrijk ze ook zijn, ze beschikken 'nen deftigen civie- len staat aan de andere. Laat ons niet spreken van die wenschen du rechtstreeks verband houden met de belang stelling voor uwen porte-monnaie. Er zijn er menschen waarvan niets le krijgen is geen aalmoes, geen glasbier, geen plezier zelfs geen vriendelijk gezicht. Maar met nieuwjaar krijgt ge een Zalig Nieuwjaar Ge moet met vragen wat het om 't lijf heeft I Menschen die op alles sparenzelfs op hun woorden, om hun tong niet te verslijten en u ge n goeden dag zeggen ten ware dat het om wat anders was wenschen het u alle maal tn tenen keer, tn een c gelukkig jaar en sparen daarmee drie honderd vier en zes tig goeden dag 's uit Wie u niet luchten kan, en u vergiftigen of vermoorden zou als hij clietf, wensckt u uit den grond van zijn hart. en gemeend het kan met meer, dat het nieuwjaar u zou za lig zijn hij zegt een zalig jaar maar denkt een zalig uur. En tk zou zoo kunnen voortgaan van nu af tot tn der eeuwigheid, maar mijn hart is nu eens gelucht, ik heb mijn gal afgesfuwd tegen nieuwjaar... en als tk er uplezier kan f BEBfDERKLOK

Denderklok | 1935 | | pagina 1