BE Heden beslist Saarland over zijn lot DRINGENDE OPROEP IETS NIEUWS!!! Groot Volksfeest i I Dijnsdag, 15 Januari 1935 Het Hoekje van den Reporter Negende J;iar N'r 2 Prijs por nummer 30 centiemen. Ninove 13 Januari 1933 if Katholiek Vlaamsch en Volksyezind, Weekblad R. LWYSTERMA N-LiMfttRS LEERLINGENSECRETARIAAT VAN NINOVE ALGEMEENE VERGADERING aan de Middenstanders DRIEMAANDELIJKSCHE ALGEMEENE VERGADERING STAD NINOVE ONS HUIS Dreefstraai Nog nooit Gehoord Nog nooit Gezien OP ZONDAG 13 JANUARI 1935. Het Katholiek leven Brusselsche Tentoonstelling van 1935. VOOR HET KANTON NINOVE ■to- .„JffMÜ Posteheckrekenlng-(R. Luysterman n- 1862,54; Telefoon 345 Abonnementsprijs 3 maandei fr. 4,00 ti maanden 7,0() 1 jaar 01,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koei poortstraat, 10, NINOVE Handelsregister Aalst n- K 93* Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. In tien laatsten tijd is het ge weldig geweest wat er over de Saarkwestie is geschreven geweest. Alle dagbladen wijden er dagelijk, gansche kolonnen aan, en ware 't niet dat de fameuze Commissie des Drie de gepaste oplossing schijnt gevonden te hebben, die beide bt trokken landen, nl. Frankrijk en Duitschland, tevreden stelt, mag men wel zeggen dat de volksraadpleging van heden over het lot van Europa zou beslist hebben. De Saarkwestie is niet nieuw. Ket Eransche koninkrijk had Saarland reeds ingeprlmd in zijn uitgebreid systeem van natuurlijke grensbepaling, op een tijdstip dat het overal in Europa de mode was te dweepen met het fransch. En door den invloed van I odewijk XIV had er zich in Saarland een fransche partij gevormd die de gemoederen stilaan naar Frankrijk deden streven, 't Is van dat tijdstip dat die Fransche indringing da teert die men in sommige kartons waarneemt, en waarvan de fran sche benaming der steden ais Sarreguemines en Sarrelouis ge noegzaam den oorsprong aanduidt. In <792 wierp Saarland zich dan ook spontaan in de armen der Fransche Republiek, en toen Napoleon 's ster reeds aan 't ver- bleeken was, kon dit nog de warme sympathie voor Frankrijk niet verkoelen, en zag men Saarbrüc- ken zelf, die men nochtans voor het meest duitsch mag deen door gaan, zich opofferen om het Eerste Keizerrijk te redden. Met is dus r.iet heelcmaal juist Saarland te doen doorgaan als een dooi en dooi duitsche streek, die door het Verdrag van Versail les van het Moederland zou zijn losgerukt, en waaromtrent elke betwisting onredelijk zou zijn. Die betwisting is integendeel zoo natuurlijk dat het Verdrag van Versailles ze eerbiedigde, en de oplossing ervan uitstelde tot he den. Wat men er ook van zegge, en otsehoon de uitslag om zoo te zeg gen geen twijfel over laat, blijven er sympathiën voor Frankrijk bestaan, die er in <920 de ingeze tenen van Saarland deed toe be sluiten een petitie te teekenen voor aanhechting bij Frankrijk. Anderzijds heeit Duitschland sindsdien in Saarland geweldige propaganda gevoerd, terwijl Frankrijk zich bijna ervan ont hield en daarbij het onlangs genomen besluit van de stembrie ven te mengelen, maakt de uitslag bijna zeker. Immeis had men laten de stemming gebeuren per ge meente, dan hadden de oude kan tons Sarreguemines en Sarrelouis bij voorbeeld, en in 't algemeen al deze die sedeit eeuwen van de Fransche kuituur doordrongen zijn, tot Frankrijk kunnen terug- keeren thans is deze veronder stelling echter zoo goed als uitge sloten daar Saarland in zijn geheel zal genomen worden, en de meer derheid bijna zeker duitsch zal stemmen. Niet dat de Saarlanders zooda nig gehecht zijn aan het germa nisme. Het zijn voor het meest Tlheuanen of Lorreinen, die welis waar duitsch spreken, doch van ern zekeren particularistischen geest doordrongen zijn. die hun oprecht den Pruis doet misprijzen. Maar misprijzen ze hem, toch vreezen ze hem niet minder. In geval van een nieuw conflict, zou Saarland tusschen de beide mach ten kunnen gekneld zitten, en dit doet hun natuurlijk overhellen naar Duitschland die zich meer aan hun in den laatsten tijd heeft geïnteresseerd, en heschermender heeft opgetreden. Dit belet echter niet dat het Statu-quo een groot aantal aanhangers schijnt te tellen. Hier toe zijn immers verscheidene re denen, waaronder men eerst en vooral meet vermelden het feit dat Saarland tot hiertoe zijne mijn- weiKersioonen van 1929 heeft kunnen handhaver. Dit komt vooral doordat SaarDnd tegen woordig deel uitmaakt van het economisch stelsel van Frankrijk, die 40 percent van zijn kolen af neemt. Bij aanhechting aan Duitschland, zou het deze ontzag lijke cliënteel verliezen, en zich anderzijds overweldigd zien door de oveiproductie der Rijn- en Roermijuenf die de domaniale mijnen eenvoudig zou kunnen stilleggen Anderzijds zou Saar land voor zijn ijzererst d.e uit Frar.kiijk zou blijven komen, moeten beginnen met hooge tol rechten te betalen, en zijn munt stelsel dat dit van Duitschland zou worden, zou de levensduurte aan zienlijk doen stijgen juist op het oogenblik dat zijn mijnwerkers werkloos zouden vallen. Vooral echter moet er rekening gehouden worden met de gevoels kwestie der Saarlanders, die op handige wijze door de duitsche propaganda aange\ uurd werd, in tegenstelling met het alzijdig blij ven van Frankrijk. De nationaal- sociali&tische propaganda heeft geen enkel middel laten voorbij gaan. Zoo werd b.v. onlangs bekend gemaakt dat het de piies- ters verboden was de liga voor het behouden van het statu-quo te steunen. Hieruit is natuurlijk weer een aanwinst voor Duitsch land gevolgd, gezien het groot aantal katholieke kieners. Hetzelf de geldt met het besluit van M. Laval cm dt stemmen uitgebracht voor Frankrijk, voor rekening van het statu-quo te doen tellen, hetgeen onmiddellijk werd uitge legd als de bekentenis van het weinig vertrouwen dat Frankrijk had omtrent den uitslag. Dit alles ingezien, meenen wij dat de uitslag niet den minsten twijinl overlaat. Laat ons echter hopen dat het woord van Hitier waarheid zou mogen worden, die zei dat eens dat de Saarkwestie opgelost zal zijn, er geen twistap pel meer zal bestaan tusschen Frankrijk en Duitschland. om 1 l{4 uur 's avonds, in 't lokaal St. Jorishofbij M. Victor De Feyter, Statiestraat, 12, Ninove DAGORDE Uitreiking der diplomas 2) Gelegenheidsrede door M. Cam. Struyvell, pro pagandist van Middenstand# werken, te Gent Eene talrijke opkomst van de leden wordt verwacht. HET BESTUUR Onmiddellijk na de vergadering van het Leerlingensecretariaat vaii den Kath. >1 iddenstaiidsbond met ais dagorde M. C. STRUYVELT over de besluitwetten, en gedeeltelijke herkiezing van het Bestuur. iiijferioht door K. A. J. met medewerking van de alombekende GOPA Peur ti u. Konhoidspri js 3 fr. Gordijn fi u 1/2 Kinderen bened'-n I 1 jaar niet vergezeld van hunne ouders niet toegelaten. De bouw van 't Paleis van Het Ka tholiek Leven op de Tentoorsrelling van Brussel, wekt in al de krijgen des lands belangstelling en rechtmatige nieuwsgierigheid. Overal hoort men spreken over deze stoute onderneming van de Belgische Katholieken die het, in vollen crisistijd, hebben aangeduifd, een grootsch werk tot stand te brengen, dat blijk moet geven van de aanhoudends en bewonderswaar- dige krachtinspanning van de reguliere en wereldlijke geestelijkheid en van de ontelbare leeken, die voor onze Werken ijveren. Het Katholiek Leven geeft in het V laam:ch en in 't Fransch een in helio keurig uitgevoerd, rijk geïllustreerd tijd- schrilt uit. (abonnement 10 fr.) Ziehier eenige zeer beknopte inlichtin gen aangaande de initiatieven van Het Katholiek Leven wij mogen betrou wen, dat ze bij or.ze lezers belangstelling zullen vinden. Te Brussel, Sieuwstraat, 107, en te Antwerpen, Korte N euwstraat, 46, wer den speciale diensten voor de ontvangst van de bezoekers en voor de reizen georganiseerd; aan beide adressen worden inlichtingen verschalt met 't cog op snelle en, in gel delijk opzicht, voordeeiige bezoeken aan de Tentoonstelling. Ook in 't buitenland wordt te dezer zake op flinke schtial propaga: da gemaakt. Lank aan het breed opzet van zijn onderneming, en aan zijn uitgebreide organisatie, kan Het Katholiek Leven zoowel den groepen als den afzonderlijken reizigers aanmerkelijke voordeden ver schaffen, wat betreft de reizen, den toegang tot de tentoonstelling en haar verschillende onderdeden, de bezoeken onder bevoegde leiding, enz.,. GOED NIEUWS. Het Paleis van het Katholiek Leven wordt verrijkt met een prachtig klokken spel, dat op het eerste terras zal worden aangebracht. Dus, men zal de klokken zien trillen onder de hamers, welke door onze artisten worden gehanteerd. Want iedere week zal onder de hooge leiding j van onzen grooten Mechelsche meester, i Jet L'enijn, een beiaard-concert worden I gegever-voorzeker tot groote voldoening van de talrijke liefhebbers van de zoo (cht-Beigisc.-.e kunst. En heel den dag en heel den nacht zullen de uren wotden gebeierd door een stukje muziek, wel geschikt om in die stede van korte duur dat is een tentoonstelling de blijheid der stemming nog te verhoogen. En nu nog iets voor onze kunstenaars. Over eenige dagen zal de jury bijeenko men, die inzage moet nemen van de ontwerpen door talrijke artisten geteekend voor de aanplakbrief van Het Katholiek Leven Al de ontwerpen zullen tijdens den geheelen duur van de Tentoonstelling kunnen bezichtigd worden in een der zalen van 't Paleis, waar onze lezers ze kunnen bewonderen.. of critiseeren I Laten wij ten slotte nog eens in herin nering brengen, dat de zetel van Het Katholiek Leven is gevestigd te Brussel, Kanselstraat, 12. Brengt er een bezoek, of schrijft aan dat adres, indien U inlichtingen begeert. Alles, wat Het Katholiek Leven be treft, is daar samengebracht. geuren er van op Zijn wierook weg geven aan een ander, wat een gedachtneen die koning nut zijn wierook was de man met De derde bracht myrthe. 't Was bij uitstek het reukwerk voor het balsemen der lijken. Myrrhe doet denken aan sterven en ook aan versterven dal een klein bettje sterven ts door vertaken aan eentg tijdelijk goed, gelijk slaven verzaken is aan alle tijdelijke goederen. Ver sterven Wij zijn zinnelijk, brutaal zinnelijk en ontzeggen ons titels Wij vin den het natuurlijk en verduiken het niet..., 't Is misschim daarom dat wij den naam hebben van slechter te zijn dan anderen,.,. Versterven De koning met zijn myrrhe, neen en neen, die was zeker de man niet 1 De Driekoningen hebben geen optrok bij ons Reporter. Driekoningen is voorbij. Te Ninove it kit onopgemerkt voorbij gegaan, In alle steden van 't Vlaamsehe Land tn in veel groote landelijke gemeezten, te Den- derwindtke en te Meerbeek om er maar twee uit de onmiddelijke nabijheid te noemenis ir een Driekoningenstoet geweest die geld, inzamelde voor de missies. Ninove heeft zijn binnenlandsche missie met een derde zijner bevolking die Christus met kent of ten minste met erkent. Te Nino ve ts er geen stoet geweest. Driekoningen is ket feest der dankbaar heid voor de gave van het geloof. De be wuste christen heeft daarover geen uitleg noodig, hij verstaat en voelt het van zelf. Ons Nittoofsch christen-zijn ligt nog in den doodslaap der traditie. In de herwor ding van het christen leven die zooveel-belo- vend opschiet in gansch het Vlaamsehe Land zijn wij ten achtergebleven. Wij zijn de trainards van het flink opmarchceren- de christen leger. Zul ge nog in uw verbeelding du moede- looze soldaten die sleepvoetend en mankend een staart vormden van twintig, vijftig honderd meter achter hun manhaftig opstappende eenheid Ddt zijn wij in 't christen leger Een hard beeld Neen een juist beeld De Nwsvieter wil in alles haantje.voer uit zijn. Wanneer wordt hij het in de herwor- dtngsbeweging van christen Vlaanderen? Geen temperament genoeg Toch wel, overschot zelfs maar geen tucht genoeg t Al dezen die pochen op hun onafhankelijk heidszin en tuchteloosheid zijn slechte sol daten ze mogen het weten. Tucht is er noodig tn 't leger van 't Land. Tucht is er noodig tn 't leger van Christus. En deserteurs zijn slechte soldaten. Een goed soldaat is er fier op dat hij gehoorzamen kan dat hij zij,, w,l t Zljn gedacht gelijk wij zeggen kan afleggen voor dat van den letder. Uil temperament wil ieder Ninovieter leider zijn. Leider zijn is een lastpost die opgedragen wordt aan wie daarvoor bekwaamheid en tijd heeft. En hier meer dan elders is tiid geld Time is money. Omdat het een lastpost is heeft de leider recht op steun. Bij ons, omdat iedereen wil leider zijn wordt hij regelmatig benijd, gedwarsboomd, afgebroken. Hij is de man nietI En als er een hond bastbassen ze allemaal, al was die eerste hond een vreemdeeen uit een ander kump. De Driekoningen hebben bij ons geen optrok.... De eerste bracht aan Christus goud en erkende Hem zoo als koning. Aan den koning wordt tol betaald. Christus-Kontteg In ons lofzangen ja\ Maar Hem den tol betalen Sint Pieterspenning Maar Sint Biet er moet met eten 1 Onderhoud der Kerk In de kerk zün ze altijd daar met hun schaal... en hoe kan het duur leven afslaan de pas Dor slaat zijn stoelen g'ld met aj I Nog liever staan Ond-rhoud der priesters De pastoors zijn rijk genoegen Christus was arm En waarlijk Christus was arm... en die koning bracht hem goud, en later werd hij onderhouden door zijn volgelingen juist omdat hij arm was. Christus is nu nog arm tn zijn priesters en moet onderhouden worden door zijn vol gelingen. Christus.honing een derde onzer medeburgers moet terug gebracht worjeit tot Hem. Maar alle aktie ligt lam bij gebrek aan geld. Goud brengen aan Christus? Neen die koning was de man niet 1 1de tweede koning bracht zijn wierook. H ij hebben omen wierook voor ons iiD van doen. Wij bewierooken ons zelf en snuiven met welbehagen de aangename i SENDERELOK t

Denderklok | 1935 | | pagina 1