ALKOOLWET I r Het Hoekje van den Reporter Negende Jaar N' 5 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 3 Februari 1933 Katholiek vUmrmch eti Volksgezind Weekblad R. LUYSTERIWAN-HAILTERM/fcN Aan de Middenstanders BOEKENNIEUWS POSTBRIEVEN Algemeen Christelijk Verbond van Werkgevers VOC l a i Pogtcheckrekonlng (R Luysterman n- 1862,54) NINOVE KANTON Telefoon 345 Abonnementsprijs 3 maandei. fr. 4,00 6 maandeD 7,00 1 jaar 13,00 Drukker- U itgever NINOVE, Koeipoortstraat. 10, NINOVE Handelsregister Aalst nj 1093* Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Ziedaar wel een zaak die sinds enkele jaren geweldig inkt heeft doen vloeien en geweldig veel woorden, zooveel dat de monden dorstig zijn geworden.... Eens te meer gaat de zaak le berde komen in den Senaat. Zal het huidig re giem afgeschaft, verscherpt of ver anderd worden We zullen de gansche parle mentaire geschiedenis van de al- kool wet niet oprakelen. Dat zou j ons te ver leiden. Laten we alleen aanstippen dat de kwestie soms zoozeer vergroeid is tot een poli tieke zaak dat er een warboel uit geboren werd die vooi gevolg had eenerzijds een ongelooflijk tegen strijdige einduitslag te bekomen en anderzijds de zaak onafgehan- deld te doen wegleggen. Het peinciep was uitstekend de verbeesting van het volk door alkool beletten was uitstekend. Zeker, menschen die veertig en meer jaren oud geworden zijn heb ben een tijd gekend waar bizonder de werkliedenstand ondermijnd werd in zijn gezondheid en in zijn eerbaarheid door den geesel van het aicoolisme. Zij hebben den tijd gekend in dewelke een arbeider omwille van het drankmisbiuik soms afschuwelijk was En dus ook die tijd dat het werkersgezin door dr schuld van het aicoolisme niet alleen in de armoede doch ook in de oneenigheid werd gedompeld. Dergelijke tijden mogen niet meer terug komen, en ieder wel denkende mer.scb moet het moge lijke doen om dat te verhinderen. Het princiep van de wet die de be perking van het alkoolverbruik voor oogen had was dus uitste kend. Doch diezelfde wet was een Ja nus met drie koppen. Eerste kop <ie princiepsverklaringen en de groote politieke redevoeringen te gen den verkoop en het verbruik van alcool. Tweede kop de be langen van de Staatskas die met de rechten op den alcool eenige honderden miilioenen wil inbren gen. Derde kop.- de minimum-aan koop en de ontzegging van het recht van aankoop en bewaring aan de herbergiers. Wat gebeurde er in die omstan- 'digheden met het goed princiep van de wet het werd versmacht k.tor haH zelfs peen tijd om te leven het was een doodgeboren kind. Wat gebeurde er toen Niette genstaande de mooie redevoerin gen en de schoonste moties steeg den verkoop van alcool tot een vroeger ongehoord peil. Hij groei de dagelijks en nog, en nog, tot wanneer.... de crisis begon nijpend te worden. De crisis was ALLEEN de afdoende middel om het alkool- -verbruirc te doen verminderen. Laat •ons zeggen dat ze hiermee toch iets goeds heeft meegebracht. Het is jammer te moeten vast stellen dat gedurende die weelde- jaren waar het ons om zoo te zeggen dagelijks te hooren was dat menschen, als beesten, in den nacht rondzwierden zwaar van bier en alkool, dat toen, dezelfde voor vechters van het princiep der al- koolwet geen afdoende maatrege len hebben voorgesteld en doen aannemen voor het doeltreffend beteugelen van drankmisbruik. Want het staat vast dat vele phy- sische en moreele ellende zal ge boren zijn uit al de overdaad in die jaren bedreven. Wij maken hier geen onderscheid tusschen het overtollig bier drinken of het mis bruik van sterke dranken ailebei leidden tot dronkenschap. Ons inziens is dronkenschap de vijand. Waarom niet rechtstreeks ge kampt tegen de dronkenschap Een wet bestaat die in alle herb°rgen. in een schoone lijst gehangen, prijkt vóór de onverschilligheid van de verbruikers Wie kent die wet, wie heeft ze ooit gelezen en meer nog wie heeft ze ooit zien toe-passen Zijn de mannen van de wet niet vol meedogen en vol dienstvaardigheid voor deze die de wet overtreden Wanneer het thans iemand lust een ferm stuk-in-de-kraag te krij gen, het staat hem vrij, mits hij de dranken koopt met de hoeveelheid door de wet bepaald en ze verbruikt in eene niet-publitke pla?ts. En dan kan hij zonder vrees op de straat sukkelen, volmaakt dron ken. indien hij niemand hindert zal ook niemand hem moeilijkhe den. Wel integendeel, een barm hartige ziel, al was het ook een man van de wet zal onzen man opnemen en hem bezorgd naar huis brengen. ant de wet tegen het drankverbod was geëerbiedigd geworden De wet op de openbarr dronken schap is misschien niet scherp ge noeg. Misschien is hare toepassing niet gemakkelijk. Ze is ook zoo oud als de straat. Maar drommels, dat men >;e wijzige, dat men de straf doeltreffend make, dit men het hervallen voorzie en de straf naar gelang vetzware. Dat de ver antwoordelijkheid van den herber gier streng onderzocht worde en indien er plicht bestaat, dat men straffe. Soms ook zijn andere personen van zeer laag allooi een aanleiding tot dronkenschap. Dat men onder- zoeke en straffe. Nochtans, we willen ons geen illusie maken. Niet de wetsbepa lingen alleen, zullen ooit bekomen dat alle drankmisbruik worde uit geroeid. Het algemeed zedelijk peil van ons volk zal den maat- stal zijn van het aicoolisme. Een zedelijk sterk v< lk doet geen mis bruik aan alcool. Zeker is 't dat wanneer we op de ooroorlogsche periode terugblikken we in ons werkliedenbevolking de alcoolie- ken als kankers terugvinden, plekken die hier en daar beston den, talrijker in de steden dan in de werkliedenklas van den buiten, maar toch plekken die de alge meenheid niet aangetast hadden Het zedelijk peil van de bevolking stond toen hooger dan nu. Na den oorlog werd het drankmisbruik een bijna algemeene kwaal, bizonder bij de jeugd. Was de verslaafdheid niet zoo groot voor den enkeling, voor de algemeenheid was het ai coolisme nog zoo uitgebreid. Aan het zedelijk peil van de be volking moet dus gezamenlijk worden geijverd, nog veel meer dan aan de wetsbepalingen Wij zullen in een volgende bij drage handelen over de toepassing van de alkoolwet. Een warm pleidooi Met vee) genoegen hebben wij op 15 Januari 1935 de laa's'e algemeene verga dering. welke driemaande'ijks door den Katholieken Middenstandsbond van Ninove belegd wordt, kunnen bijwonen en met des te meer aandacht de leerzame toespraak van den heer Struyvelt gevolgd. Hoe pijnlijk het ons ook voorkomt, toch voelen wij ors geneigd hier een hard besluit te treffen het is waarlijk betreu renswaardig dat dergelijke vergaderingen niet talrijker worden bijgewoond. En nochtans aan belangrijkheid ontbreekt het er niet, evenmin dan aan de keus van hedendaagsche onderwerpen, die er met bevoegdheid door talentvolle redenaars worden toegelicht en behandeld. Onze middenstanders die ten buidigen dage meer dan ooit moeten vertrouwd geraken met de wetgeving, mochten de gunstige gelegenheid, die hen zoo overvloedig wordt aangeboden, dank zij het ijvervolle beleid van een trouw bestuur, niet onbe nut laten voorbij gaan. Het mag niet volstaan dat amper een vierde van het ledental aanwezig is. terwijl de overige drie vierden een nietige rede zoeken om hunne afwezigheid goed te praten zulke handelwijze noemen wij kordaat ondank baar en onwaardig vanwege personen die alies zouden moeten veil houden voor hunne eigene beweging, die maar ai te ve-1 bedreigd wordt door vijanden van 1 alle schakeering. Mochten de leden van j den Katholieken Middenstandsbond ons verlangen begrijpen, dan beleven wij wel naast vreugdige dagen, dan voorzien j wij dat door het Bestuur nog meer en beter zal kunnen verwezenlijkt worden j talrijker komen de vergaderingen, die weldra kunnen uitgroeien tot echte studie- avonden Deze zijn overigens noodzake lijk en de aanwezigen van 15 Januari zullen met ors eens zijn wanneer wij zeg- j gen dat elk der menigvuldige punten iaatst door dm heer Struyvelt aangeraakt ruimschoots éére welgelukte vergadering kan vullen. Het is zonneklaar dat mannen als deze redenaar zich niet zoo gemakkelijk ver plaatsen om voor een hand'ol toehoor ders te spreken. Aan al de Middenstan ders dan de plicht de woordvoerders aan te zetten om spoedig in ons midden terug te keeren en dit doei kan alleen worden bereikt met belang te stellen ;n de bewe- j ging en talrijk al de belegde vergaderin gen bij te wonen. Als dan leert gij. Mid- i denstarders, de instellingen voor u opge- 1 richt, in hunne maatschappelijke werking kennen en wordt gij bewust van uwe voor stortingsbulletijns van ten hoogste 50 frank b) Afgegeven aar. bestellers op dienst- ronde de onder a) voorziene laks, bene vens een bijtaks gelijk aan het port voor etn gewonen brief van enkelvoudig ge wicht in binnenverkeer voor elk bulletijn van meer dan 50 frank. Voor bulletijns van ten hoogste 50 frank is die bijtaks verlaagd tot 50 centiemen 2) Voor elke afneming van geld op den Checkdienst of door tusschenkomst van een postkantoor a) Een vaste taks van 70 centiemen en, bovendien b) Een evenredige taks van 1/10 per duizend op de afgenomen som. Binnen de zes maand, te rekenen 1 Februari 1935, worden de inge van bruikte postzegels van 75 centiemen en postkaarten van 50 centiemen op de post kantoren ingewisseld. Op Guldensporendsg van verleden jaar, heeft Vlaanderen, den uitstekenden mensch en eerlijken kunstenaar Edward Vermeulen (Warden Oom) ten grave ge dragen. De kranten - die maar niet uitgekletst geraken over de ekonomische en politieke krisis, over inflatie en nationaal-socia listische terreur, hadden door dit over. lijden een paar dagjes belangwekkender kopy met foto's. Vermeulen is een onzer vruchtbaarste romanciers geweest. In al zijne boeken strijdt hij voor zijne katholieke levensbeschouwing en zijne Viaamsche overtuiging. Vermeulen is het die de traditie van den Vlaamschen zedenroman, zoo mees terlijk ingezet door Conscience en zoo krachtig voortgezet door de gebroeders Snieders, tot dezen tijd heeft doorge trokken. Geen wonder, dat zijne boeken, door ons volk graag gelezen en heilezen wor- der Werken voorhanden in de Davids- fondsboekerij sociale plicht. Aan de alléén zal de Middenstand de toekomst danken. samenwerking zijn lot tot in MEDIAN. Nummer 5620 5021 5622 5Ö23 5624 5625 5626 5027 5623 5629 5630 5861 62 5668 5633 5576 5669 6251 6295 96 Titel. Het betooverd Hof De Blieckaerts Cainszonde De Dieperik Herwording Mietje Mandemakers Cie De Pauwerschreeuw Piot De Reis door het Leven. De Vracht Zwarte Pokken Pee VJaminck (2 deelen) Versteivend Ras Boerenleven Aardige Rent De Zotte van 't Abeelenhof Stadhuisraiten Greepen uit het Dierenleven (2 deelen) Tegen Sterren en Wind. 19 tot 21 uurZon- vanaf 1 Februari VOOR 'T BINNENLAND Gefrankeerde brieven: 70 centiemen per 50 gram en gedeelte vhu 50 gram Enkele briefkaarten 35 centiemen Briefkaarten met betaald antwoord 70 centiemen Prentkaarten met allerhande geschreven meidirgen 35 centiemen Zaakpapieren10 centiemen per 50 gram of gedeelte van 50 gr., met mii i- mum van 70 centiemen. Die minimum taks van 70 centiemen is verlaagd tot 50 centiemen voor onder band gedane of in open omslag gestoken fakturen en rekeningsopgaven tot ten hoogste 20 gr. Kleine pakken 50 centiemen per 50 gram of gedeelte van 50 gram, met minimum van 3,50 fr. De in binnenverkeer voor stortings bulletijns en checks te heften taksen zijn bepaald als volgt 1) Voor elke storting bij wege van een stortingsbulletijn. a) Gedaan aan de winketten van den Checkdienst of van een postkantoor 70 centiemen. Die taks is verlaagd tot 50 c. 7606 Open Donderdag dag 10 tot 12 uur. Ruime keus in allerhande werken. De boeken worden kosicïuus ie ic^cu gegeven. Iedereen is welkom. Het Bestuur. Afdeelirg Oost-Vlaanderen A. C. V. W. Tak Kanton Ninove Op Dijnsdag 12 Februari, om 20 uurr zal in de bovenzaal De Keizer een voordracht gegeven worden door den Zeer Eeerwaarden Paier Bogaeris s. J., Proost van het A. C. V. W. over het on uitvoerbare Plan De Man Vrienden ailer standen houdt dien turn vrij. da- Na den kleinen grooten oorlog van 1870 zijn de Europeesche volkeren zich gaan weren om Afrika te beschaven. Ont dekkingsreizigers, waaronder Stanley hier bij ons het meest bekend is doorkruisten het Afrikaansche Vasteland, plantten nationale vlaggetjes waar xe later forten touden bouwen en sloten verdragen af met inlandsche Staatshoofden waaruit later zou blijken dat die menschen zich met lijf en goed gele verd hadden. De gazetten hadden overvloed van stof om te schrijven overal de wondere dingen die de ontdekkingsreizigers op hun weg ontmoet ten. En ze vertelden van wilde en onbe schaafde stammen, met vreemdsoortige gods diensten, menscheneierij, en wondere ge woonten als deze onder andere dat bij som mige van die volkeren de mannen niets anders deden dart uitgaan, jagen en vis- schen, terwijl de vrouwen met kaar jurigste kind op haren rug al hei werk deden, licht en zwaar binnenhuis en buiiznkuis... Wij laxen dat met al de gretigheid van ome onverschillige nieuwsgierigheid en wisten er plezante kantttekeningen bij te maken maar ons moeder die geen kat was om zonder handschoenen aan le pakken schooi uit dat die vrouwen toch maar dwaze k.rJen waren om zoo'n luiaards te hu eiken en dat tij ginder tie keer sou willet; leven hebben cm te zien of haten i tent niet zou gewerkt hebben... watte En wijl de beschaving gindtr door drong en in naam van den vooruitgang de mannen aan 't werk werden gezet eischle de vooruitgang hier de vrouw op voor de fa briek. Terwijl ginder de trouw stilaan haren werkkring bepaald tot den huistlijken kring neemt de vrouw hier buitenhuis de plaats tn van Jen man die nu al den tijd krijgt om uit te gaan visschen of tagen Een van de laatste besluitwetten geeft den Minister macht om dien wantoestand zooveel mogelijk ie keer ie gaan, een deel der vrouwen te doen tehuis blijven uit de fabrie ken om de mannen weer aan 't werk te zetten. l)ai zootets naar de goesting niet is van manchesteriaansche patroons, die dergelijke toestanden in het leven riepen, is goed U begrijpen. Voor die menschen is menschen- mat:rtaal toch ook maar materiaal dat met den minst mogelijken onkost de meesimoge- lijke voortbrengst moet leveren. Maar deze week iitttg er een plakbrief uit onderttekend door een heele reeks socialis tische vrouwen vereentgingen om tegen die besluitwet te protesteeren ze moet inge trokken Ik ben te veel gentleman en ronduit gezegd tk heb te veel schrik van die dames en haar organisaties om mijn gedaeht te zeggen of het oordeel van moeder zaliger bij te treden. Ik peins wal ik peins, en elk kan peinzen wat hij wil. Die vrouwen zijn geen arme scnaapacuiige slcoreti van plattelandsvrouwen die door haren pastoor dom gehouden worden het iijn de verstandigste, de meest ontwikkelde, de meest vooraanstaande in de beweging voor de ontvoogding van de vrouw.,, in een woord 't zijn de vrouwen van den Voor uit 1 Die maatregel om de mannen werk ie geven staat met in het Plan De Man hij kan bijgevolg niet deugen Ach stond hij in het Plan De Man zouden ze er voor manifesteer tn in al de straten van al de steden van het Land en de oogen uitkrabben van al de mans die niet zouden akkoord gaan Het Plan De Man is een machtig iets Het bestaat nog methei ligt nog ter studie in twintig commissies van de Bel- gische werkliedenpartij tn het kan de vrouw als een recht doen opeisschen wat voor haar een echte slavernij is. Het kan den man den vloer doen schuren, de patatten jassen cn 't kind paaien binst dal de vrouw zijn werk doet op 't fabriek. Het kan... al wat ge wilt, uitgenomen de mans heren de binders koopen tn plaats van de vrouw Reporter, •v» y -

Denderklok | 1935 | | pagina 1