©i ALKOOLWET Jaanlijksch ClfiEfflflpEEST 3 BABY Suzy js^axoplione Revue 1 Revue 1 Revue Verfijnde Revue Negende Jaar N* 7 Prijs por nummer 50 centiemen. Ninove 17 Februari 1935 Kdlholwk Vlaamseh en Volksgezind Weekblad R. LUYSTIlllAN-HAEILTgRM*» VRIJWILLIG GEWAPEND PONIPIERSKORPS 19 en 20 FEBRUARI 1935, telkens om 7 1/2 uur ACTUALITEITEN -■ Indien ge mijn Oom ziet LACHEN LACHEN LACHEN Lach, Leute en Humor Ernst en Kunst Zang en Dans De vijf felle kloppers van 8rugge komen met iets puik. Onze Paaschaktie. Vlaamsche Betooging te Brussel Hei Hoekje van dsn Reporter PoBtcheokrekulng (B. Luysterman n- 1862,54) VOOR HET KANTON NINOVE Telefoon 345 Handelsregister Aalst n- 1093 Abonnementsprijs 3 maandei. fr. 4,00 j^ö maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-U itgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Laat ons nu even van naderbij de alkoolwet nagaan, We zullen tot nog toe niets zeggen over het schrijfwerk en de desbetreffende controol die aan het verhandelen en verkoopen van alkoolhoudende dranken verbonden zijn. Alleen de verhandelingen zelve zullen we in korte trekken overschouwen. Iiet is voldoende bekencl dat al- kool gestookt werdt in gekende stokerijen waar de accijnzen een volledig toezicht houden over al les wat in en uitgaat, over de ap paraten, over de vaten en kuipen, over het stoken van alkooi, het ai- tappen en verzenden en dus ook over de betaling van de daaraan verbonden rechten, 't Is hier im mers dat de Staat een zeer groote bron van inkomsten vindt.. Moes ten er hoegenaamd geen rechten geheven worden op den alkool dan zouden de stokers hunne waar kunnen verkoopen aan circa vijf franken nu echter kost ze twaalf maai zooveel Niettegenstaande de ze ontzaglijke belasting van twaalf honderd ten honderd werd er nochtans veel alkool verkocht en mocht de Staat dank hieraan, in de voorspoedige jaren, een jaar- lijksch inkomen voorzien van on geveer 700 millioen franken. Voor het dienstjaar 19.71 werd op's lands begrooting nog een opbrengst in aceijnsrechten voorzien van fr.- i.020.000.000,daarin kwamen de rechten op den alkool voor met een bedrag van 445 miljoen zon der te spreken van de overdracht en faktuurtaks op den alkool wel ke van 5 o/o er dan nog 2,50 o/oo bedragen. Het is dan ook begrijpe lijk dat de verlokking groot is om alkooi te stoken,zooals men zegt onder den grond Verleden jaar zijn vele geheime stokerijen ont dekt geworden doch het blijkt dat er nog geweldig vele in regelma tige werking zijn zelfs in onze on- middelijke buurt. Om ons hiervan een denkbeeld te geven, citeeren we dat de vereenigde stokers van België in het verloopen jaar 1934, het verbruik van geheimen hier gestookt of gcsmokkelden alkooi op 40o/o schatten van het verbruis van inlandschen gecontroleerden alkool. Wanneer dus honderd li ters uit onze stokerijen worden verbruikt, worden er ook veertig verbruikt die \an den sluikhandel komen. Hel verlies dat de Schat kist aldus oudtrgaat is enorm het bedraagt een paar honüerde miljoenen. Men vraagt zich dan ook dadelijk af waarom de Staat niet doortastend handelt om deze misbruiken totaal uit te roeien. De gelegenheid om die zaak breed te behandelen doet zich nog wel voor. Het weze hier alleen gezegd dat zooals blijken zal uit onze vol gende bijdrage het toezicht in dien het er een is op een heel verkeerd spoor wordt geleid en neerkomt op boekwormerij. Het geval van de belgisch- luxemburgsche grens zal doen uitschijnen hoe weinig het beheer tot nogtoe vermag tegen den sluik handel. Die nagenoeg 10U-kilome- ter-lange grens levert dag in, dag uit den doordocht aan smokke laars van alle kaliber. In het Groot-Hertogdom kan iedeieen de toelating hekomen om te stoken. De landbouwers, in gioot getal, zijn stokers Wanneer zij een voor raad grondstoffen hebber doen zij aangifte bij den dienst der accijn zen van de hoeveelheid die zij wil len stoken en betalen hierop de rechten. Deze zijn niet zoo hoog als bij ons. Indien het nu den land bouwer lust MEER te stoken dan dat wat bij verklaaarde dan kan hij het doen want de accijnzen zijn bij de bewerking niet tegenwoordig. Hij zorgt er alleen voor dat het te veel niet in zijn gewone stapel plaats blijft. Wanneer nu een bel- giscli kooper zich aanbiedt en naar den prijs vraagt dan wordt hem gevraagd of het den prijs is voor sluikhandel ot niet Zoo ja, dan is de prijs altijd lager dan de ze welke in Luxemburg geldt. Zoo kan de sluikhandelaar in Luxem burg koopen aan circa 5a o/o be terkoop dau hier. De rest is klaai en de grens wordt bestormd. Het schijnt dat de smol keiaars het zoover drijven soms met opzet een auto, camionet of voituur in de pan te jagen op eene zoogezegd vei- kliste plaats, om daar de aandacht van al de douanen en accijnzen gaande te houden, terwijl op en kele kilometers vandaar ten ver woede smokkelvaait gebeurt. En zoo verliest de staat miljoenen en miljoenen.. De geheime stokers van 't bin nenland zijn van een ander zoodje. Vooreerst zijn hunne producten altijd minderwaardig en bijna al tijd sletht, zeer slecht en ook dik wijls zeer nadeelig voor de gezond heid. Een geheim stoker we'kt nooit alleen dat is niet om uit te houden. Dikwijls zijn er twee, drie personen bij wie. om de beurt, het materiaal wordt aangebracht om te stoken. Vandaar vlucht het ma teriaal en den alkool ook weer weg. Dan komt weer een ander persoon tusschen om de waar aan den man te brengen. Men kan ge heimen alkooi koopen aan de helft van den prijs van gewonen alkool. Zoo doen de stoker en zijn mede plichtigen nog altijd vijl tot zes honderd procent winst. Het is klaar dat wanneer een geheim-sto ker gesnapt wordt het hem niet deert eenige duizenden uit te ge ven om eene minnelijke overeen komst af te sluiten of om op welke manier ook uit nesten te geraken. Het schijnt wei vast te staan dal een geheim-stoker nooit moet be talen de som waartoe hij werd ver oordeeld en bijna nooit in het ge vang blijft voor zoolang hij werd verwezen. Aldus op vrije voeten gesteld zonder gedwongen te zijn aan den Staat tot den laatsten cen tiem uit te betalen wat hij hem had ontstolen, is het geen wonder dat de geheim-stoker niet uitsterft maar voortleeft en uitbreidt en ge weldig veel navolgers krijgt. Men merke hier op dat de staving a contrario van hetgeen wij in ons eerste bijdrage schreven, dat, naarmate de algemeene toestanden verscherpen en het gebruik van gecontroleerden alkool vermindert integendeel het aantal stokers en het verbruik van geheimen alkool NINOVE in de CINEMACKNTRAL, BIJZONDER PROGRAMMA Si tu vois mon Oricle met ANNY ONDRA in de hoofdrol. Kaarten worden ten huize aangeboden. DAVIDSFONDS - NINOVE Op Dondordag: SI Pebruari 1935, te 7 f|2 uur ZEER STIPT 's avonds, in ONS HUIS Dreefstraat. Honden we ons gereed Algemeene toegang 5 fr. Familiekaart voor de leden 10 fr. vermeerderen. Dus.,., een des te gronter nadeel voor den staat. Wat er met dien geheimen al kool gebeurt zullen we toekomen de week vertellen we zullen met een een kijk krijgen op de droeve sociale gevolgen van de wet. De Paaschaktie van or.s jubeljaar moet reusachtig worden. aIs ordewoord is ge geven Al de jonge arbeiders houden dit jaar hun Paschen Nog nooit in de kajotteisgeschiedenis werd een aktie zou nauwgezet tot in de laatste bijzonderheden voorbereid. Het aktieplan ligt ontworpen in onze paaschfarde iets eenigs in zijn genre; 3 fr. Alles is voorzien. Nu blijft er nog slechts over het om te zetten, door een machtige inspanning, tot een nooit te vo ren bereikte hoogte. Onze paaschaktie is een veroverines- daad. Tot vervelens toe hebben wij het hei haal d de veroverende daad veronder stelt want het geldt hier n' verovering van zielen veroverend gebed en verove rend offer. Een vuiiger gebedsleven en een edelmoediger versterving moeten hier ons veroveringswerk schragen. Bedoelt onze paaschaktie de jonge ar beiders te bewerken, die nog niet tot onze beweging behooren, zij licht zich noch tans op de eerste plaats tot de kajotteis zelfhunne paaschbiecht en hunne paasch- communie moet dit jaar 'n uitzonderlijk karakter van vroomheid en vurigheid dra gen. En eens dat verzekerd, dan de oogen gericht naar buiten. Dan op zoek naar de dolende en verdwaalde arbeidsbroeders. Ze thuis persoonlijk gaan vinden en aan spreken hun het paaschblad bezorgen ze persoonlijk en herhaaldelijk uiinoodi- gen om samen met ons hun paaschplicht te vervullen. Niet alleen in de arbeiderswijken onzer verschillende parochies willen we dit jaar onze paaschaktie voeren ook in het ar- beidsmidden zelf moet dit jaar onze wek roep weerklinken. Al de arbeiderstreinen moeten met ons paaschblad overrompeld ook aan de dop- bureelen zullen wij het verspreiden in ateliers, werkhuizen, kantoren, schoftloka len moet ons blad gecolporteerd j Op dit oogenblik reeds zijn meer dan 400.000 exemplaren besteld en in druk we moeten het half millioen dit jaar zeker overschrijden. Waarom al dit werk Waarom zooveel inspanning Opdat al onze werkbroeders met ons, te midden van cieze droeve en donkere tijden, de vreugde van het paaschfees: zouden kennen en smaken. Zij moeien het weten dat Christus verrazen is, dat wij met Hem willen en moeten verrij zen, dat Zijn Verrijzenis de voorbode er, de verzeketing is van ons eigen verrijze nis. Kajotteis, dapper aan 't werk l Aan alle menschen van goeden wil %-ra- gen we daadwerkelijken steun tot alles- overtreffend wclluken van onze paaschak tie van ons jubeljaar K.[otter. Op 31 Maart a.s. zullen tienduizenden Vlamingen in gemeenschappelijk Viaamsch samen voelen betoogen tv. Brus sel. De Vlaamsche leeuwenvlag zal er gedragen worden als het symbool van eendracht onder alle betoogers. De pro grammapunten, die reeds in een vorlgen oproep werden bekend gemaakt zullen verwerkt worden in kernachtige spreuken en op spandoeken worden geschilderd. Deze betooging hangt al lang in de lucht, het plan ervan werd door het Viaamsch Verbond voor Brussel voorop gesteld vanaf September 1934. Eerst bedoeld als een Brusselsche verbroede ringsdag werd nadien op vingerwijzing vari de groote cultureele organisaties het plan omgewerkt in een volksbetooging voor het Vlaamsche Recht. De afgevaardigden der Vlaamsche cul- tuurvereenigingen vergaderden reeds op Donderdag 3 Januari 1935 om de princie pen vast te leggen die de grondslag rullen zijn dezer betooging. Zij werd zoo ruim en algemeen mogelijk opgevat opdat alle Vlamingen, zonder onderscheid zouden kunnen mee opstappen. De Vlaamsche vereenigingen worden verzocht zoo spoedig mogelijk te laten weten hoeveel deelnemingskaarten tegen Vervolg op 2' blad. Of gij het gelooft of niet gelooft ik ben dees week gaan musschen vangen mussthen vangen met musschenijxers Of meent gij dat tk veel te oud, en veel te serieus geworden ben om musschenijxers te xeiten Er zijn andere en veel geleerder en veel serieuzer mannen dan ik die musschtnijzers zetten. 't Was tn 't begin van de week, als het sneeuwde. Ge weet de sneeuwtijd is eigenlijk de goti tijd om musschen ie vangen. De wintertijd is altijd crisistijd voor de vogels, maar als het sneeuwt en bijzonderlijk als de sneeuw blijfi liggen ts het voor die beestjes de tijd van groote penitentie. Dat is de goede tijd om xe te pakken Moesten xe kunnen klappen ze zouden decla- meeren over de uitbuiting der miserie door de kapitalisten Er was daar een kleine jongen die bextg was mei zijn ijzers te zetten en 't ging niet go.'d... en ik heb hem geholpen. Ik had er compassie mee gelijk hij daar stond blauw en zwart van koude. Ik zag hem mijn eigen beeld terug van voor vijftig jaar. Ik heb Jaar ook zoo gestaan blauw en zwart van koude maar inwendig veranderd van verlangen om die vogeltjes levend in mijn bezit te hebben, te in een muitte steken, ze mijn vogels te noemen. En daarom mogen de ijzer s niet alleen blijven want de beestjes zijn er zou rap dood in. Ik had compassie met dien jongenwant van al den tijd had hij nog maar een musch gevangen, nog een heele jonge van de laatste broeisels van den laatsten zomer, haren bek was nog niet zwart. Waar andere zaken zoo snel veranderd zijn in de laatste jaren zijn de musschen ijzers en de methode om er musschen mee te vangen nog altijd dezelfde gebleven. Ze zijn nog altijd in rood koper gelijk voor vijftig jaar hoelang ze dan reeds zoo waren weet ik niet. Het lokaas is een stukje brood of geweekte tarwegraantjes op een draadje gesteken... kermis voor de uit gehongerde musschen. En in de onmiddellijke nabijheid een flinke paar deur eke... dat springt in 't oog en daar komen de musschen op af Ah gij peinst dat ik geen musschen kan vangen De Sneeuw heeft eigenlijk niet lang genoeg gelegen om goeie vangtijd te zijn. Maar sedert de auto's de paarden vervangen hebben zijn het harde tijden voor de mus schen. De vooruitgang doet de musschen dood. Wij hebben samen nog een musch gevan gen, en dan ben ik hei mei koude voeten afge trapt. 't Was weer een jonge... 't Is bij de bees ten gelijk bij de menschen 't verstand komt voor de jaren niet. De musschen die ge kunt vangen haren bek gaat nog naar den gelen toe... en de menschen die hen laten vangen zijn gewoonlijk nog nat achter hun ooren. Ik was van zin van nuar De Bliek haar uiteenzetting over het Plan van den Ar beid ie gaan luisteren. Met die musschen vangerij is er niets van in huis gekömen. Bah zei tk zoo in mijn eigen, die ge zellin komt naar move haar ijzers leggen., het Plan van den Arbeid is een mus- schentjzer uitgedacht door De Man om menschen te vangen. Mijnen bek is te zwart geworden om mij te laten vangen. En vindt ge niet voor groote mannen gelijk De Man, Anseele junior en andere Baltha- sars dat dat nog zoo fijn niet gevonden is. Iedereen weel dat vermits tk het weet. Als er sneeuw ligt is het de beste tijd om musschen te vangen tn tijd van ertssis zal het best gaan om menschen te vangen. En 't Plan is gemaakt als een vogclijxer mei welstand als lokaas in 't midden. De paardenreke is reclaam voor de mus schen aan te trekken... en de reclaam rond het Plan van den Arbeid is de paarden rtke van De Is het dan te verwonderen dat S. jf. W. zoo hoog oploopt mei het Plan De Man. S. jf. W. tn de paardenreke van Dt Man Reporter, DEHDERKLOK i

Denderklok | 1935 | | pagina 1