li Vlaamsch recht door regeeringsdaden Prachtige Tooneelavond Negende Jaar N' 8 Prijs per nummer 30 centiemen Ninove 3 Maart 1933 Kdlholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad R. LIlYSTEtMIAII-HAEILTERaiAII Parochiale Zaal VOLKSVERHEFFING OP ZONDAG 3 MAART 1935 - Hei schoon geschenk van Tante Kaai Tooneeigiide HÖÖGER QP Premiere van DE ERFENIS Premiere van Een moderne Jonge Dame Rond het roods strijdplan Het Hoekje van den Reporter VOOR HET Pogteheokrek»aliig(R. Luysterman n- 1862,54) KANTON Telefoon 345 NINOVE Abonnementsprijs 3 maandei. fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koei poortstraat, 10, NINOVE Handelsregister Aalst n' 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Het hoofdbestuur van het Davidsfonds vergaderd te Leuven, en sprekend in na?m van de 72.000 leden van deze katholieke Vlaamsche kul- tuurvereeniging, Na bespreking van den toe stand geschapen door a) de onwillige of onvolledige uitvoering van de Vlaamsche taal wetten, inzonderheid van de be stuurlijke taalwet van 28 Juni 1932, b) het verknoeien in den Senaat, van het wetsontwerp op het ge bruik der talen in gerechtszaken zooals in de Kamer van Volksver tegenwoordigers gestemd, c) het op verschillende fronten waargenomen offensief der Vlaamsch-vijandige reaktie Daarbij in de eerste plaats in acht nemend de doelstelling, van af haar ontstaan, van de Vlaam sche Beweging doelstelling steeds oorgehouden door haar leiders, evenals door onze dichters, schrij vers en kunstenaars, doelstelling geworteld in de Viaamsch-nationa- le gedachte, De herwording en het gaaf houden van het Vlaamsche volk, met zijn taal, aard en zeden, met zijn volkskracht, met al de levensrechten van een vrije volks gemeenschap Overwegend dat het voor België een Staatsplicht is, erkend door de koninklijke belofte van lelijkheid in rechte en in feite de levens- en de groeikracht van de twee volksgemeenschappen, in den Belgischen Staat vereenigd, geor dend te laten gedijen, en bovendien door wettelijke en bestuurlijke maatregelen op soci aal. ekonomisch, kultureel, gods dienstig en onderwijsgebied, de eigen belangen van elke volksge meenschap te eerbiedigen en te be gunstigen Eens te meer vaststellend, dat in de klare uitdrukking, en bo venal in het daadvaardig en loyaal uitwerken van deze regeeringsge- dachte - eenige grondslag waarop, èn voor Vlamingen èn voor Wa len, liefde voor het gemeenschap pelijk vaderland en zijn weerkracht zou kunnen steunen -, de Bel gische regeering sinds 1850 tegen over de Vlamingen jamtnerlijk te kort is gebleven, en steeds nog jammerlijk te kort blijft Ten slotte en daarin een drachtig met alle Vlaamsche kui tuurorganismen die buiten de par tijpolitiek staan, in het besef dat de geestelijke nooden van ons volk de stoffelijke overtreffen, en er den vooirang op hebben Oordeelt dat voor België het elfde uur ge slagen is om aan dien toestand een einde te stellen, beter dan met woorden en belof ten door volledig en loyaal toegepaste wetten en door regeeringsdaden, zooals dit in een eigen zelfstandi gen Staat zou gebeuren Besluit het beroep op de katholieke Vlaamsche mandatarissen, door het dagelijksch bestuur der veree- nigingop 23 Jannari 1955 uitge vaardigd, te bekrachtigen, de 469 plaatselijke afdeelin- gen van het Davidsfondsfonds na drukkelijk te verzoeken, in hun ar rondissementen dezelfde mandata rissen met klem te wijzen op de volstrekte noodzakelijk van samen werking en verstandhouding om, tegen alle voorwendsels in, als on middellijke verwezenlijkingen de ver vulling van volgende uenschen na te streven f - Geen inlijving meer van ge meenten van het arrondissement Brussel bij de zoogezegd tweetali ge Brusselsche omschrijving 2' Gelijke eerbiediging, naar de voorschriften der bestuurlijke taal wet, van beide landstalen in de plaatselijke en gswestelijke Staats diensten van de Brusselsche om schrijving, wat betreft het gebruik der talen in binnendienst, en daar toe herziening van het Koninklijk Besluit van 11 Januari 1933 3' Verleening van bestuurlijke amnestie aan de openbare ambte naren gestraft om hun dienst tij dens de bezetting I' Krachtdadige ondersteuning bij den Senaat, van het door de Kamer van Volksvertegenwoordi gers bij vergelijk aangenomen wetsvoorstel op het gebruik der talen in gerechtszaken. Lievergeen taalwetten meer dan die zulke die ook in het Brusselsche, wantoe standen bestendigen, of schikkin gen opleggen die een nabije ver wezenlijking van het einddoel onvoorwaardelijke eentaligheid van het Vlaamsche land, belemmeren. Wat het wetsontwerp op het ge bruik dei t ïlen in gerechtszaken betreft, is inzonderheid nadruk te leggen op bovenstaand I 5* Zelfstandige taalpolitiek van de Vlaamsche mandatarissen in de Wetgevende Kamers, ten voor- deele van het Vlaamsche recht. In het raam van deze zelfstandige taalpolitiek a) hoort het, dat de Vlaamsche mar datarissen, als een hulde aan hun volk en uit stamfierheid, in alle omstandigheden, in Kamer en Senaat, in Kommissies, in Mi nisterraad, tot in den Kroonraad toe, Nederlandsch spreken en niets dan Nederlandsch b) is ten zeerste gewenscht dat wordt gestemd tegen de begroo ting van de Ministers, waarvan het Departement in taaiopzicht de betreffende wetten niet naleeft 6' Solidaire verdediging van Vlaamsche instellingen, mandata rissen en beambten, die onrecht vaardig worden aangevallen of verongelijkt, in betrekking met of naar aanleiding van ons Vlaamsch volksbestaan. Beslist bovenstaande bedenkingen, oor deel en besluit mede te deelen aan Z. M. den Koning, en ze bekend te maken in de dag- en weekblad pers. Deur 6 u. Gordijn 6 lj2 u. ten voordeele der Parochiale Werkerj. f. irv POLITIEK of IIV BURGER Dolle Soldaten klucht in 1 bedrijf door GU5TAV KADELBERG Prachtige Comedie in 3 bedrijven door JAC BALLINGS PRIJZEN DER PLAATSEN Voorbehouden 7 fr. I-rang:5fr. 2 rang: 3 fr OP DINSDAG A 2 MAART om 7,30 u. in de zaal ROXY Geeraardsbergschestraat, Ninove Humoristisch karakterspel in een bedrijf door PAUL DE MONT Hoofdvertolker en spelleider Schrijver zelf. Komedie in drie bedrijven door MARCEL DE PAEPE Hoofdvertolker en spelleider Schrijver zelf. PRIJZEN DER PLAATSEN 7 er\ 4 fr. Familiekaarten (voor meer dan 3 personen 5 fr. per kop) Kaarten te verkrijgen in ROXY Gust. Van Paepegem, Café RUMBA Burchtdam, St ANN'AKAMER Biezestraat. Er is verleden week een nieuw, een groot, een verblindend licht van verstan delijke vermogens opgegaan, ergens in onze stad rondom de koesterende stralin gen der Vooruit-cche zon. Iemand name lijk die de hersens van den verdwenen hersentrust allemaal in pacht gekregen heeft en het beter meent te kunnen doen dat dit uiteengevallen kringetje. Die nieuwe fakkel van 't roode stel zal voortaan de pen voeren in 't rood ver plichtend weekblad en bij heeft er voor de eerste maal een phenomenaal gebruik van gemaakt. Die wijze gezel houdt van J goede lectuur en heeft, zooals alle weken, ook de Denderklok gelezen met een artikeltje in vragen en antwoorden over die roode zwans die men het Plan De Man heet. Hij heeft het artikel met spanning gelezen maar was niet aandach tig genoeg en verwarde naderhand den gezonden kost dien hij opgedischt kreeg met de holle woorden en zinnen van zijn lijfblad. Hij voelde zich verplicht over ors artikel, zijn o zoo klare en verstandige meening te zeggen. Het toppunt der aartsdomheid heet zijn artikel in 't rood verplichtend week blad en wij mogen den Iczcï verzekeren dat de schrijver het juiste etiket op zijn proza heeft geplaatst en wij hopen dat hij dat artikel niet in naam van de partijlei ding heeft ingestuurd De vent is aan 't werk gezet in een roode inrichting te Brussel, moet daarom, jaar in, jaar uit, met roode plastron en blauw hemd paradeeren en. omdat hij weieens de hand mag geven aan de roode bazen ginder, behandelt hij zijn part'jge- nooten hier, zoowat uit de hoogte, kortaf en met 'n air van 'k weet er alles van Zoo moet hij ook nen keer tegen gezel De Man aangeloopen zijn en voelt hij zich gedwongen het plan van dien gezel te verdedigen Te verdedigen Hij meent het althans in zijn niet geringe zelfgenoeg zaamheid. En de jongen trekt van leer en ontdekt maar stommiteiten, nen schrijver die een steenuil is, nen onbekwame en wat nog al. Mensctien toch is die gezel uit zijn humeur 1 Watte, zien dat de soc. partij zooveel honderd duizenden uitgeeft om propaganda te maken voor en met het plan, met brochuren en vlugschriften, meetings en optochten zien dat de roode leiders hun eigen zoo afsloven, zich alle dagen heesch gaan schreeuwen over het paradijs dat de wereld gaat worden met en door het plan en dan nog van het plan niet willen weten, niet willen gered wor den 1 Daarvoor most men steenuil zijn, potuil en nog dommer dan dom. Of weten de menschen dan niet dat de roode jannen er vandoen zijn, dit ze zich zoo gaarne moe maken voor het welzijn van een ander, surtout voor die er niet om vragen, dat ze dat allemaal kosteloos doen en dat er geen enkele roode cumu- lard is of vette postjesman. Dat zijn ten minste de mannen, die zijn voor den werkman, die en die alleen. Ze schreeu wen en roepen en schrijven, genoeg van dit, weg met dat en gedaan met 't geen, 't plan aan de macht. En ze spreken en sprekjen en ze beloven en beloven en onderwijl zijn de sukkelaars van gezellen gepaaid onderwijl verloopt de crisis en blijven de roode leiders aan hun baantje onderwijl studeeren ze in 22 commissies en ze drinken een glas en laten 't zaakje maar zooals het was De menschen beginnen er klaar in te zien en de rooden zien hun rangen leeg- loopen de onmacht van de werklieden partij tegenover de crisis doet 't roode leger smelten. Dat heeft onze roode schrijver in Brus sel kunnen vernemen en v&rdaar zijn lief artikeltje, vandaar zijn vriendelijke steen- uilderijen. Hij wil ook eensdaags, hoe eer hoe liever, voor den werkman zich afslo ven en een postjs ho geen zoo n slecht betaald postje hebben in den rooden kaas. Hij moet ouk voorman worden en zetelen m die en die commissie en partij inrichting. Thans nog gaat hij zich laven aan de roode bron, hij ziet er de voorbeel den der gewezen proletariërs en hij wil dat die voorbeelden trekken. Hem trekken natuurlijk Hij kent gezel die en die en hij heeft leeren woorden uitkramen, veel woorden die niets aftellen en hij heeft leereii beloven. Hij is voor 't plan, 't plan dat de soci alistische partij redden moet en meteen de toekomst dat hij zich voorspiegelt in 't ruode kader. Daarom mag er van 't plan niets dan goed worden gezegd, daarom is het plan taboe en mag er niet aan geraakt worden. Wij wenschen den jongen veel succes doch vragen dat hij het plan eens leze en trachte te begrijpen, hij zal dan over 't plan mogen schrijven. Menschen ik hen fier I 't Is spijtig dat, het de mode niet is van moustachen te dragen. Ik zou de mijne laten groeien om ze te kun- nen krullen puur van glorie Als ge peinst dat de fameuze redenaars tn de groote meeting over hei Plan-De Man, ook over mijn hoekje gesproken hebben. Ik ke nevens den grooien De Man mijn schamel hoekje nevens hei groote Plan J mijn arme vondst van de paardenreke nevens de geniale vondst'.n van den grooten Plan-trek ker, de patroon ieivege ah hij ne keer zal hei lig verklaard zijnvan al de plantrekkers van heel de wereld Zoudt ge willen gelooven dat ik mij heb moeten weren om mij stijf ie houden om niet te laten merken dat ik het was Maar ik denk tuch dat het belang dat ze hechten aan mijn persoon en mijn hoekje niet heel en gansch gemeend is, dat er een beetje vleierij tn mauuvagerijbij is want in 't tiet en mauwvagen tn zeem aan den buik strij ken zijn de socialistische leiders meer dan ten beetje tehuis. Die vondst van de paardenreke was anders loch zoo wonder niet. Ge zit daar te studeeren en u in te span nen om te begrijpen hot dat dit in een zit dat het Plan al jaren kant en klaar gereed is Rechten Vrijheid zaliger leefde nog en Voor Ailen was nog niet geboren als ze tn groote letters drukten de Belgische Werk- lieden partij stelt haar candidatuur om de crisis optelossen het Plan De-Man sn nu zijn ik weet niet hoeveel commissies nog altijd bezig met het Plan tn te studeeren en op punt te zetten En ge trekt al uw gedach ten samen op die commissies... die zijn toch niet allemaal even belangrijk daar zal toch wel een groote en een kleine commissie bij zijn.. Als wij het in Vlaamsch hebben over een buitengewoon felle remedie spreken wij van paarden remedie en als het dan gaat over een reuxen-groote kommissie hoe zoudt ge dan niet denken aan een paarden reke En laat ze zeggen wat ze willen ik houd langs om meer van de paarden reke. Twee mannen van gewicht en belang ston den als sprekers op de affiche An stele ju nior, en Ntchels. Op de planken stonden tweede raugs sterren, er satz., ik zegge jon gens de historie van de paardenreke. En terwijl in de meetingzalen, vóór een weinig ontwikkeld publiek het Plan met een hoofdletter, a. u. b. spettert en kraakt gelijk een vuurwerk, zingt Staatsminister Van der Velde in het Parlement vóór een meer ontwikkeld publiek een heel octaaf la ger.. T/s het Plan anders niet deed dan de moed er in houden bij de werkende klas, ware het reeds geen groote weldaad Ziet ge wel dat het anders niet is dan een paarden reke Die historie van als weldaad den moed er tn te houden tn 'n leegen buik brengt mij de historie weer ie binnen die een mijner vrienden mij vertelde 't Was juist na den wapenstilstand in 19 IS. De treins reden nog niet o] al thans heel onregelmatig, en daar hij een redelijk verte reis moest doen liad hij zijnen muilezel voor zijn voituurke gespannen. Het beest had een uur of vier wel gelrot, maar dan ging het niet meer. Hij bedacht al met eens dat het beestje misschien wel wat flauw stond, stapte af aan een herberg, vroeg een pint en of se soms met wat haver hadden voor zijn paard Nee was het antwoord, haver heb ben we niet maar kunt ge 't met de velopomb niet gedaan krijgtn Niet te min gaat de recl iam voor 't Plan goed haren gang en de propaganda boekjes zijn gemaakt door mannen van 't vak één kleine verbetering bijeen volgende uitgaaf wart misschien mogeliik voren aan een il lustratie uit de dagbladen reklaam ge weet wel dien man dien ze met een hamer een wegge in het hoofd kloppen fix ez vous cela bien dans la tcle Reporter. 1MDEHKL0K I' O I

Denderklok | 1935 | | pagina 1