1 Rond den Vlaamschen Strijd PatronaatONS JiUIS I Negende Jaar N* 10 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 17 Maart 1935 ft. LÖYSTIRKAH-HAE8.TER*AN IN DEN ELZAS. De Kamer van Ambachten Een groep eersle-rang-artisten is aangekomen in het Zondag 17 en IVIaandag 18 Maart 1935 Een droeve vaststelling en gelukkige uitzonderingen. Het Hoekje van den Reporter Kdi/ioliek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad en zal er den optreden in de volgende numn\ers Bogardoo, beroemde goochelaar, in de goocheltoeren. VOOR HET KANTON NINOVE Postcheekrekming (R. Luysterman n- 1862,54) Telefoon 345 Abonnementsprijs 3 maandex. fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker- U itgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Handelsregister Aalst n- 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Sedert Burgemeester Max, zijn hatelijk verbod uitvaardigde tegen over de Vlaamsche massabetoo- ging van 51 Maart staat de Vlaam sche beweging weerom in het tee- ken van harden en in leite bedroe- venden strijd Voor velen immers leek de Vlaamsche beweging eene zaak welke als afgedaan kon worden beschouwd. Waren daar niet de officieele er kenning vari het goed recht des Vlamingsen de in voege zijnde taal wetten, waren zij niet als zoovele factors van voldoenden bevredi genden aard. Dat het in een vrijland als het onze noodig bleek, wetten te doen stemmen, om eene zoo klart, een voudige en rechtvaardige zaak te doen doorgaan als de gelijkheid van ALLE burgers van eenzelfde natie, dat alleen kan op zich zei ven reeds verwondering wekken. Maar dat wij, na een zoo langen en bitteren strijd v?n honderd ja ren, na de verovering ten koste an zóóveel moeite van een klein beet je gelijkheid, nog zouden tot de be vinding komen dat voor den Vla ming geen plaats is op eigen bo dem, zulks is waarlijk ontmoedi gend wraakroepend. Wat hebben wij Vlamingen nog aan taalwetten die niet toegepast worden, maar zoo veel mogelijk gesaboteerd Wat hebben wij nog aan man datarissen in Kamer en Senaat die niet durven vooruitkomen en stel ling nemen in aangelegenheden die het diepste en het hechtste van ons bestaan, onze waardigheid en ons vrij burgerrecht aantasten Wat hebben wij nog aan een Be stuur dat wetens en willens onze eigen taal en natuurlijk recht met de voeten 1 reedt Tegenover al dezen moedwil en kleinzielig gedoen kan het Vlaam sche land maar één wachtwooul hebben Wij eischen ons recht spijts alles en allen 1 En alle mid delen moeten aangewend om het te verkrijgen. Daarom is de jongste stemming in den Senaat over de begrooting van justitie waarbij veertien Vlaamsche leden der rechterzijde waarom niet allen weigerden bedoelde begrooting goed te keuren, eene daad welke tot nadenken moet stemmen. Vijf leden hebben koidaat tegen ge stemd en negen andere onthielden zich. De reden dezer onthouding is belangrijk genoeg opdat zij alge meen gekend weze Bewust van onze verantwoorde lijkheid tegenover het Vlaamsche volk dat wij hier vertegenwoordigenheb ben wij de begrooting van Rechtswe zen niet goedgekeurd. Vooreerst om dat de wet op het gebruik der talen in gerechtszakendie een eind stellen moet aan een ondulbaren toestand nog altijd niet goedgekeurd werd zelfs niet besproken in openbare ver gadering en dat wij niet eens weten welke houding de heer minister bij de bespreking ervan zal aannemen. Vervolgens omdat wij ons niet vereenigen kunnen met talrijke benoe mingenwelke in den laatsten tijd gedaan zijn geworden in de magistra tuur van het Vlaamsche land en die de lang verbeide vervlaamsching van hel gerecht in den weg zullen staan in stede van deze voor te bereiden en te vergemakkelijken Wij hebben niet tegen de begroo ting gestemd om de regelmatige wer king van het gerecht niet te belemme ren. Deze laatste volzin bewijst dal de Katholieke Vlaamsche Manda tarissen nog. te veel verantwoorde lijkheidsgevoel bezitten om de za ken niet nog veel meer in de war te sturen. Spijtig maar dat niet al len die eene verantwoordelijkheid te dragen hebben zóó denken en handelen. Want zooals het nu gaat kan het niet blijven duren. Wij zijn het beu te bedelen om ons gewaarborgd grondwettelijk recht. Onze Vlaam sche Kamerleden en Senators moe ten weten dat het volk van hen de daad verwacht in blok daar woor den toch niet baten Wij Katholieke Vk mingen re kenen daarop, nu meer dan ooit De beknopte beschouwing die wij ons voorstellen te seven over het leerlingwe zen in den hl/as is weliswaar te darken aan eene wettelijke verpiic te regeling, maar zal bij onze lezers des te meer ver wondering baren wanneer zij vernemen dat de Klz.tsser bevolking enkel 15 o/o der Belgisc ie bedraagt. Gesticht bij decreet van 6 December 1899 werd deze Kamer, als uitvloeiing van het intercoiporatief ambach'swezen, ge- las' met het vrijwaren der belangen van de ambachtslieden, met de ordening en het toezicht van het leerlingwezen in de ambachten. De wet van 20 Juli 1897, opgenomen als gewestelijk recht in het wetboek, is de oorkonde van het Klzasser ambachtswe zen en zij verleent den ambachtsman be scherming, hoofdzakelijk gesteund op tucht en zelfstandigheid, kenteekenen van iedere gilde. Het bel eet hiervan is toevertrouwd aan de Kamer van Ambach ten. die in alle omstandigheden, wanneer de belangen van den ambachtsman op 't spel staan, moet geraadpleegd worden. Hare bevoegdheid strekt zich bijgevolg uit tot alle gevestigde ambachtlieaen-han- delaars en niet tot de -nijveraars. De be langrijkste reeksen van beroepen, die haar werkgebied omvatten, worden in 8 klassen verdeeld, namelijk de voeding, het boekwezen, de kleeding, bet leder, het hout en de versiering, de metalen, het bouwvak, de persoonlijke verzorging. De Kamer van Ambachten wordt be heerd door een raad samengesteld uit 24 meesters met hun plaatsvervanger, 8 leerjongens met hun plaatsvervanger en 5 deskundigen, verkozen voor een duut- tijd van ti jaar en waarvan de helft om de 3 jaar herbiesbaar is. De Kamer is eigenares van drie gebou wen te Straatsburg, waarvan de oprich tingskosten in 1907/11 de som 010.274,50 frank beliepen. Zij omvatten 16 kan toerplaatsen, 8 vergaderzalen, 0 verblijf plaatsen elk in 7 kamers onderverdeeld, 5 kursus-zaler, 3 verbruikzalen, 12 werk huizen, 2 bibliotheken en 14 kleinere lo kalen. In 1920 stichtte zij een eerste dienst van beroepskeuze. Sedert 1900 werden meer dan 100.0ÜU leerjongens ingeschreven, waarvan er 76.000 hunne bekwaamheids- proef lukten 870 vaklessen werden inge richt die 23.300 toehoorders telden 273 gioepeeringen werden aangesloten bij deze Kamer, die, op hare beurt, zich ge- REEPSTRAAT NINOVE 1) 2) 3) 4) 5» 6) Bogardco zal u doen lachen van het begin tot het einde Miss Rosette en Miss Geneldie, zullen u de laatste nieuwe moderne dansen uitvoeren De Reis in den Zak. door Miss Rosette en M. Bogardoo De Wonderkoord, eene koord doorsnijden en weer terug aan elkander zetten. M. Bogardoo geeft altijd 1000 fr beioonir.g aan degenen die kunnen bewijzen waar de koord doorgesneden is De Vliegende Dame. Prins Persian zai zijn Medium laten vliegen in volle licht, zelfs boven het publiek, en zai u den volledigen uitleg geven Het verdwijnen en verschijnen van Dolly Verda tusschen het Publiek, en ten slotte zullen wij u allen den truk laten zien hoe een dame kan vliegen Als ge U allen eens goed wilt vermaken en eens goed wilt lachen, gaat dan den ZONDAG er. MAANDAG naar het Patronaat ONS HUIS er is niets te gen de zeden en ook niets tegen de Wet. Prijzen der plaatsen 1 Rang 4 fr 2 Rang 3 fr.3- rang 2 fr. Werkloozen en Kinderen, halvenprijs. Zondag-ramiddag, om 3,30 ure, M ATINH. kindervoorstelling. Avond vertooningen om 7 ure. lastte met de uitcave van 8 vakbladen en een wekelijksch beroepsblad. en bij den post van Straatsburg sedert 15 November i93(* meer dan 400 uitzendingen verzorg de. 28 tentoonstellingen werden inge richt. waarvan deze te übetna' (1922) 2248 deelremers telde, terwijl deze van Straats burg (1933) meer dan 30.000 bezoeken mocht aanteekeren en later als tcorbeeld diende voor de inrichters der Nationale Arbeidstentoonste'Iirg. a) hare plakbrie ven sn diplomas veerden door de meest talentvolle kunstenaars uitgevoerd zoo komt het dat oneer meerdere de plakbrief voor de tentoor stelling van Straatsburg 1933) tusschen 52 ontwerpen werd ge kozen. Wanneer wij nu vernemen dat in één bepaald jaar 12.000 leerlingen zich lieten inschrijven bij de Kamer van Ambachten, dat de berotpswaarde van dit leerlingwe zen zich des te meer liet kei merken op de laatste Nationale Tentoonstelling van den Arbeid, te Parijs, toen 7 leerlingen uit di.n Klzas den zeer gewaarden titel ver wierven van Beste Leerling van Frank rijk dan meeoeu wij een voldoende bewijs geleverd te hebben van het alge meen gebruik der leerovereenkomst in deze streek en van de merkwaardige uit slagen dezer wettelijk-verplichte regeling. Her ware dan ook werschelijk dat in Belgie, met den geldelijKen steun van den Staat, een uitslag kon bereikt worden die in billijke mate deze van den Klzas mag evenaren. De erkende Leerlingsecretari aten staan hierom ter beschikking aan U, ambachtslieden, ze te steunen door uwe leerlingen te laten inschrij ven 1 (1) Voor het Leerlingensecretariaat van Ninove, zich wenden te Ninove, Dreefstraat, nr. 49. De crisis beperkt op merkelijks wijze het inkomen van vele welstellende men- schen. Hierdoor komen vele irstell ngen in verlegenheid te staan. En nochtans zijn er van die inrichtingen die broodnoodig zijn voor de redding van de zielen. Hier mede in verband kunnen en moeten we vernoemen de huisvesting der jonge ar beiders in de grootstad. In de kleine ge meente is ei geen werk voorhanden. De jonge arbeiders komen naar de grootstad helaas, zelfs indien ze nog werk vinden, is hun inkomen zoo karig dat ze niet eens een deftig onderdak kunnen bekostigen. Waar gaan die duizenden en nog duizenden jonge arbeiders, die dagelijks naar Brussel komen werken, hun middagmaal gebruiken Waar brengen ze hun vrije uren door En als ze in de groot, stad blijven "ernachter, waar is het dat ze een onderkomen vinden In de don kerste wijken, blootgesteld aan de verra- dcrlijkste gevaren, betrekken ze krottige kamertjes waar hun jeugd verkwijnt on der de klauw van viezigheid, lage kame raden en ar.der gezelschap. Die jeugd die wegteert onder het moderne masker van ve'maak of doelloos haar tijd verslentert langs de straten der grootstad, die jeugd moet de K.A.J. haar roeping getrouw, red den uit den grooten nood. ook van ztele- dood Wij moeten die jeugd kunnen herbergen in een huis, dat daarom niet luxueus maar dan toch kraaknet en geheel aangepast aan die jeugd moet zijr. Een tehuis zoo danig ingericht dat haar inwoners het voor niets, 't zij studie of ontspannirg, moeten verlaten. De K.A.J. wil en moet in dit groot te kort van onzen tijd vootzien. Zij wist een groote fabriek te bekomen die z nu inricht ais tehuis voor jonge arbeiders. Die wijde zalen zullen weldra verbouwd zijn in 'o gruote refter, in vergaatrza'en en slaap- kamtrs. m kapel en ziekenzaal, in bibliot heek en leeszaal, in éér, woord: in een midden waar niet alleen de jonge arbei ders onttrokken zijn aan 't gevaar der grootstad doch met een kunren opgeleid wo: den tot deftige werklieden. De verbouwing van deze inrichting kost aan de K.A.J. zware geldelijke offers, die ze tiots alles toch moet overwinnen, om de jeugd die verdwaalt in de grootstad, die jeugd die ze zich voorgenomen heeft te redden eu die ze met God's zegen redden zal Gelukkiglijk worden nog personen ge vonden die de K.A.J voor deze grootsche verwezenlijking niet alleen laten siaan. Ze brengen hun kleinen of grooten steen bij, 't zij voor de s'aapkamers. voor de biblio theek, voor de ziekenzaal of voor de kapel. De K.A.J. leiders waren echt getroflen tamelijk veel steun te ontvargen vanwege weinig gegoede menschen. Zij bedankt hun ontroerd en verhoopt dat hun voorbeeld zal nagevolgd worden. VV ie 2.500 fr. overschrijft wordt de ge ver van 'n kamerke en redt naar hart en Zie vervolg op 2* blad. aardappels en een kom water le krijgen d*e i tn den kruiwagen of de stootkar moet trek j ken, en die het hangzeel langs zijn ribben krijgt als hij niet trekken wil, waar ge Vlaamsch tegen spreekt en moogt foett tegen zeggen... Als ik van leven xto'n hond heb heet hij Max. Reporter, Vlamingen zijn wondere menschen. Gedurende honderd jaar laat België ze de rol van Asschepoesicr spelen en roeren niet. Maar omdat ze naar Brussel niet mogen gaan manifesteer en spawen ze vuur en vlam net als een Duitsche Vlammenwerper tan binst den oorlog. Gedurende honderd jaar laten ze al wie recht opeischt toot Vlaanderenvernederen en mishandelen. Van Willerns patroon van 't Willems fonds tot Pater Stracke loopt de verdruk king van Vlaanderen tn een rechte en onon derbroken lijn. Niemand vindt er graten in en menigeen werpt mee een steentje naar den verrader Omdat ze naar Brussel den Vlaamschen Leeuw met mogen gaan zingen komen ze in heilige verontwaardiging tot de vaststelling dat er slinkende leugens staan op de Con gres-kolom te Brussel, en dat hei met waar is dat alle Belgen gelijk zijn voor de Wet, of liever Tous les Beiges sont égaux devant la Loiwant in 't Vlaamsch slaat het er niet op En nochtans dat is geen leugen voor de Walen spreekt België, natuurlijkFransch en voor de Vlamingen ook 1 Zijn ze dan niet gelijk voot de Wet Ah 't voor de Wa len Fransch, en voor de Vlamingen Vlaamsch ware, dun zou het niet gelijk zijn I Vlamingen zijn wondere menschen. leder volk heeft zijn karakter. In Frankrijk eindigt alles op een liede- hen tout tintt par un chanson. In Vlaanderen loopt alles uit op een manifestatie. Max heeft ze verboden Mij ware dat het spreken met waard, ware ons d'es week hei verheugend nieuws met toegekomen dat Burgemeester Max ten traphe huoger geklommen ts tn la Legton d'Honneur Max heeft goed gewerkt voor Moeder Frankrijk. Max heeft zijn qumzaine getrokken. Ik weet, omdat ik het van op de lagere school heb geleerd dat de samenleving geor dend wordt door drie machten de Wetge vende, de Uitvoerende en de Rechterlijke macht. Ik weet, omdat ik het aan mij zelf heb geleerden mei mijn oogen gestolen, dat de Staat om de Staatsburgers te binden beschikt ovtr drie banden. De eerste band ts een lintje. Kleur, lengte en hreedte is van weinig belang als het maar een lintje ts. Een lintje, of lintjes in een knopsgat. Lintjes en faveur keus, rose of hemelblau we, kunsitg gestrikt in kunstig gelegde haarkrull-.kens of delicaat en smaakvol verwerkt tn aanlokkende keurslijven of zinnelijk afstekend of het levende marmer van onbedekte vrouwenschouiers... Mannen met goed caractère laten zich met zulke lintjes bindenMax heeft goed car at tére Menschen die meer zakelijk aangelegd zijn, en du zich in geen lintjesnet laten vangen worden vastgelegd aan een gouden kettingsken. Dat is de tweede band. Menschen met bepaald slecht karakter du zoo onajhankelijk en xov koppig zijn dat ze geen giudtn ketting willen dragen krijgen een ijzeren ketting. Denk aan Dosfel en Pater S'rache. Dat is de derde band. Alles is natuurlijk kwestie van goesting. Veel menschen kijken vol bewondering en vereermg naar de hntjesmannen tn zijn er zelfs een beetje jaloersch van. Anderen schatten er hoog den werkelijkheidszin van de menschen met het gouden kettingsken. Ik kniel voor menschen mei de ijzeren ketting. Ik vind daar meer gelijkenis in mei Sint Pieters' Banden. 't Spijt mij voor Ma» maar als ik van leven 'nen hond heb. met een schoothon- dekt dat suiker en koeken krijgten Tom heet gelijk mijnen pastoor de zijnen. Maar 'nen grooten lummel van 'nen hond gelijk Leon R.... de ziinen die tehuts aan den band ligt, die rn et jammeren om ten schotel BEHDERHLOK

Denderklok | 1935 | | pagina 1