A Komedianten. Negende Jaar N' fl 1 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove $1 Maart 1933 Kdlfioliek Vlaamsch en Volksgezind, Weekblad 8. LUYSTERRIAIIt-HiAiLTSRllAN De inzet van een reusachtige actie VRIJDAG 22, ZATERDAG 23 en ZONDAG 24 MAART La ml bo u w be lang en Het Hoekje van den Reporter t VOOR H Pogtcheekrektaing (R. Luysterman n- 1862,54) NINOVE KANTON Telefoon 345 Abonnementaprija 3 maanden fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Handelsregister Aalst n-1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. We gaan niet akkoord met de beslissing van den Brusselschen dienstdoenden burgemeester waar bij de socialistische manifestatie van *11 Februari verboden werd. De grondwet is voor ons de grond wet, ze is dezelfde voor alle Bel gen, Het recht van betoogen, vreedzaam en zonder wapens, is er in neergeschreven en het past niet dat dit recht gekneveld wor de onder voorwendsel van trees voor opstootjes of vage tegen ma nifestaties, enz. De openbare macht is daar om de orde te band haven en desnoods te herstellen. De socialisten zijn danig ver stoord over dit betoogingsverbod en, om hun coleire te luchten, hebben ze in zeven haasten naar middelen uitgezien om te toonen dat ze kwaad zijn. Het moet ons niet verwonderen dat ze daarvoor hun gewoonte van bluf en Barnum-reclame hebben eer aangedaan. In een theatraal gebaar hebben hun vertegenwoor digers in den Nationalen Raad van den Arbeid ontslag genomen. Nè, ze spelen niet meer mee Dit ont slag dat zij meenden klinkend te zijn en van overweldigend effekt, stelde hun echter teleur om de schamele uitwerking cp de open bare meening en dus namen zij hun toevlucht tot een andeie daad, een echte allerbelangrijkste daad die heel België moet op stelten zetten ze hebben namelijk gezel Spaak doen ontslag nemen als volksvertegenwoordiger en met hem al de plaatsvervangers van de lijst ten einde aldus een gedeelte lijke verkiezing te Brussel uit te lokken. Ze krijgen hun zin, er komen verkiezingen te Brussel en gezel Spaak gaat langs de voordeur uit en tracht langs de achterdeur te rug binnen te geraken. Die kuur van de socialisten kost aan 't land een 600.000 fr. en het lijdt geen twijfel of de roode aan hangers zullen er wel een dergelijk sommetje aan kiesreklaam moeten bijpassen 't zij een verkwisting van, laat ons zeggen I millioen. Een bedrag dat veel beter zou aan gewend worden om de gevolgen der crisis voor velen te verzach ten. We zullen maar niet spreken van de ontzaglijke bijdragen die de rooden aan propaganda voor hun fameus plan reeds hebben besteed. Men kan er zich een gedacht van geven wanneer men bedenkt dat door den leider der Waalsche planpropaganda, gezel Gailly, on langs werd verklaard dat er in veertien dagen tijds een half milli oen werd uitgegeven. Wat er toch al gedaan wordt om de mtnschen te paaien I 't Valt nu nog te bezien of de rooden het onder de markt zullen hebben om hun man erdoor te ha len. Spaak, stellen ze voor, den bourgeois-socialist of salon socia list zooals ze hem noemen, den zelfde dien ze vóór enkele maan den meenden buiten te wippen, hij die met het plan Deman spotte en waar hij kon het duchtig hekelde, hij gaat nu als het symbool van het plan, als de vaandeldrager van het plan aan de macht den iciesstrijd voeren I Hoe men toch met het plan zijn plan moet kunnen trekken Dit laat niet na dat heel dit boeltje een echt kluchtspel is, een komedie en dat de tijden er niet naar zijn om aan janklaasserij te doen En dat we niet alleen staan met die beoordeeling bewijst ons het Kamerverslag van de namid dagzitting van l i Maart 1. 1. Het ging er over den toestand gescha pen door het ontslag van gezel Spaak. We geven de vertaling van een uittreksel uit het Beknopt Verslag M. JACQUE MOTTE (comm.) - M. Huys- mans zegde dat hij niet wilde mee doen aan dit kluchtspel met ook ont slag te nemen. Gelach M. HLYsMANS (soc.j - Waar hebt gij dat gelezen M. PIERCO (lib.) - Gij hebt het aan mij persoonlijk gezegd. M. SO ME RH AU SEN (soc.) - M. Huys- mans heeft niets dergHijks gezegd. M. HUYS MANS (soc - Waar heb ik dat gezegd Aan wie M. PIERCO (lib.) - Gij hebt ook van het plan niet gezegd dat het plan alle maal larie (bucht) is (in 't Fr. fi- chaise M. HUYS MA NS ('soc - Neen. M. PIERCO (lib.) Gij hebt het aan mij gezegd {Uitbundig gelach) Natuurlijk dat gezel Huvsmans dit sprekend oordeel over zijn par tij en over het plan zai loochenen en blijven loochenen 't ware wat al te kras, doch het Beknopt Verslag geeit er niets van weer en we ach ten den rooden burgemeester van Antwerpen volkomen in staat al dus vlakaf zijn gedacht te zeggen. Ovesigensis Piercoin die kwes tie zoo gelootswaardig als Huvs mans en zien we niet in waarom we hem niet zouden moeten ge- looven. 't Is waar Huysmans moet thans den schijn redden en zal maar voort loochenen De roode ge zellen zullen in de onwetendheid blijven of zullen er niet mogen of durven aan gelooven voor hen kan en mag het niet zijn dat hun leiders zoo spreken over iets waar mede de massa moet opgejaagd worden Dit alles doet nog eens uitschij nen hoe bekwame kluchtspelers de socialisten zijn en welke kunste naars zij in het raddraaien zijn ge worden. Steeds maar pralen en pronken voor de galerij, de massa voorlie gen, beloven en paaien, profitee- ren van de lichtgeloovigheid der menschen tn voor de rest het stel sel uitleven van luister naar mijn woorden, zie riet naar mijn da den In een woord komediespe len. Hoeveel gedoopte jonge arbeiders hou den nog hun Paschen Is het, bij dezen die hem nog houden, dan niet uit men- schelijk opzicht, of om de gewoonte te volgen, of als 'n laatste restje godsdien stigheid dat ze nog willen houden En welke godsdienstige praktijken houden ze er dan nog op na buiten dien Paaschplicht Maar vooral welke is hun levenshouding Leven zij hun dage- lijksch leven als gedoopten, als kristenen Hoe is het daarmee gesteld met de jonge arbeiders van uwe straat van uw aibeidsmidden Hoe wordt er over Paschen en over den Paaschplicht gesproken over de Biecht over de Communie STAD NINOVE Met vreugde zal de bevolking van Ninove vernomen hebben dat de welbekende Circus ÏSüem&y hitr in onze stad op de GROOTE MARKT is aangekomen, na zeven jaren afwezigheid. Andere Cirken hebben hier ook nog de stad bezocht, maar nooit hebben zij de bevolking de voldoening gegeven, die de cclite Circus SüScmay ons verschafte. De Circus Semay heeft een buitengewoon sclioou programma en zal de moeilijksten tevreden stellen. Het is jammer dat zij tsieclits; voor drie dagfeu hier blijft staan telkens om 8 ure. Om de crisis uit uw hoofd te zetten he wel brengt dan een avond door in de Circus Scmay, Hoe kunnen wij ze terugbrengen tot net volbrengen van dien plicht en tot godsdienstig leven Deze en nog veel andere vragen over dezelfde kwestie, zijn op dit oogenblik ter bespreking in 2.000 studiekringen van kajotters en kaiotsters in ors land. en r.og in duizend studiekringen van kajotters in andere landen, studiekringen dus van jonge arbeiders en jonge arbeidsters. Met belangstelling, met spanning worden die vragen er besproken, worden er plan nen opgemaakt, wordt aan iedereen prak tisch een taak gegeven... Hoe'is 't mogelijk Zijn al de deelne mers aan die studiekringen dan blind voor al de huidige nooden van den arbeiders stand zien en voelen zij niet de ge volgen der werkloosheid Komen zij met in opstand tegeri de uitbuiting tn de onrechtvaardigheden die tegenover de arbeiders gep eegd worden door de staats hoofden Waarom strijden zij niet voor betere bestaansvoorwaarden voor de arbeiders? waarom stiijden zij niet tegen de macht der bankiers, tegen de uithon- geraarsregeering waarom De kajotters doen eenvoudig a1 wat zij kunnen. En dat jaiets kunnen heeft de K.A.J. duidelijk belezen. De kajotters doen eenvoudig wat hun ideaal hun voor schrijft. Dat kajottersideaal is een echt menschelijk ideaal, dat wil zeggen, een dat werkelijk veris ezenlijkbaar is, en geen droomkasteel en dat ideaal is voor hen een nieuwe, welvarende, gezonde, vrije, georganiseerde, ontwikkelde, zede lijk hoogstaande en godsdienstige arbei dersstand, in een maatschappij die ge grondvest is op rechtvaardigheid en naastenliefde. Urn dien nieuwen arbeidersstand te doen opstaan, willen zij een meuwe ar beidersjeugd zijn een jeugd die r.iet eeist van anderen eischt en anderen beschul digt, maar zichzelf eerst offers kan opleg gen, en zelf eerst daden stelt om anderen te helpen. Een jeugd die zichzelf inwendig volledig hervormt in plaats van hervor mirgen te tischen die misschien toestan der. kunnen veranderen maar de menschen zelf onveranderd laten. Een jeugd die in God's plan gelooft en het ook tracht uit te voeren in plaats van dom en blindelings te zweren bij het eerste beste menschelijae plannetje. Een jeugd die niet wacht lot een staat of gelijk welk ofheieel persoon of organisme stoffelijke nooden lenigt, maar die zelf gedurig bezig is met alle stoffelijke hulp die ze maar kan brengen in de huisgezinnen. Zij kennen die noo den niet van op meetings of van in gazet ten inaar zij kennen ze werkelijk en zij kennen ze zooals een moeder het lijden van haar kind kent intiem, begrepen, met liefde beschouwd... Een jeugd ten slotte die wars is van uiterlijkheid inzake godsdienst en zedenvvetttn maar die van naar godsdienst een riik en vol en waar leven maakt, die niet voldaan is met eigen godsdienstig leven, maar dit ook aan de anderen wil meedeelen, d:e in de Kerk geen organisatie voor mogen en niet mogen ziet maar der levenden Kiistus die allen wil zalig maken. Daarom zijn nu op 2000 studiekringen duizenden jonge arbeiders en arbeidsters die vragen aan 't bespreken. Daarom gaan die duizenden 2.000 000 Paaschbia- den verspreiden, daarom gaan zij du bidden en zich offers opleggen, daarom gaan zij duizenden en duizenden jonge arbeiders en jonge arbeidsters spreken over den lijdenden en verrezen Kristus en over den Paaschplicht Zulke jeugd is een echte revolutie Zulke jeugd is in staat een nieuwen aibeidersstand te vormen Teelt der voederbeeten De "oederbeeten worden in alle deelen van het land op groote schaal gekweekt, omdat zij, met de rapen, in den winter het eenigste groen voeder uitmaken dat onmisbaar is aan paarden en vee, en zelfs aan zwijnen en geiten, alhoewel dit gewas onder de arme voeders behoort gerang schikt. De paarden nemen ze heel graag rauw voor de aanvettende dieren passen ze insgeüjk, maar voor melkkoeien zijn ze niet al te zeer aan te prijzen. Voederbeeten zijn zter uitputtend, en vragen daarom een rijke bemesting. Wij zijn nochtans van gevoelen dat de land- bouwers er niet moeten op uit zijn zeer dikke beeten te winnen deze bevatten te veel water, dus min droge stof en min suiker ze zijn bijgevolg min voedzaam. Om de sterke ontwikkeling te vermijden zal men ze niet te ver van elkander zet ten de afstand verschilt nochtans volgens de varië'eit die men kweekt. Men begint te begrijpen dat het voor. deeliger is soorten te kiezen die, onder meer kleine volume, min water, dus meer droge stof en ook meer suiker en ei wit achtige stoffen inhouden. Als dusdanige mogen wij geiust de halve suikerbeet. de Eckencorf. de gele ronde, de gele lange en de gele Tankard aanbevelen. Een goede bemesting met stalmest (30.000 tot 40.000 kgr per hectare), zoo mogelijk vóór den winter ondergeploegd is aan te raden. Aal en beir geven insge lijks goede uitslagen omdat deze vloeimes- ten, benevens stikstof en potasch, den grond bevochtigen, wat 's zomers veelal hoogst noodig is. Deze bemesting is evenwel onvoldoende om overvloedige opbrengsten te bekomen: men moet ze aanvullen met handelsmest stoffen. De stikstof bevordert den groei net focfoorzuur en de potasch vermeerderen de hoedanigheid. Daar deze planten gedurende gansch den groeitijd stikstof noodig hebben, is het ammoniaksu'faat hoven alle andere stikstofmesien te verkiezen de werking is regelmatig en aanhoudend. Het schijnt ook dat de potasch onmis baar is voor de vorming van het suiker. Derhalve durven wij gerust het gebruik van de volgende scbeiKundige meststoffen voorschrijven 400 tot 800 kgr. ammo- niaksulfaat, 500 tot 800 kgr. superfosfaat en 300 tot 400 kgr. chloorpotasch. Dixi. Zoudt ge willen gtloovtn dat het mij gun beetje mee gaat dat ik aan mijn schrijftafel moet zitten om wille van dat Hoekje 1 Het ministerie ligt omver.... een dozijn vette plaatsen die openkomen op nen slag en nekeer. Als ne mensch daar kon achter gaan wie weet of er geen kans was 't Is wel waar dat een directeur-generaal in 't ministerie meer verdient dan de minis ter zelf en een veel vastere positie heeft maar ik zou ik met een plaatske van minister al content zijn. Ik moet ik altijd het beste niet hebben. Daarbij ge moet mee kunnen met uwen tijd en 't is al jaren geleden dat Anseele het uitjubelde dat een mecanicien meer verdiende dan een ingenieur. Ik heb mij tn November ook al gepresen teerd om met ten tiental werkeloozen den boel te beredderen maar ik kwam dan juist te laat. 't IVas uitgekomen dat de Bruquemlle de man met was en dat de Koning er hem leelijk aan mispakt had. Maar Tiieunis dat was dé ware Jacob die ging den boel eens flink op zijn poolen zetten en als tk mij kwam presenteeren tomplel zeiden se en de ministerieele trein reed verder zonder mij. Ik dacht het wel dat het weer niet sou houden de socialisten immers hadden het van den eersten dag voorspeld en ik set soo tn mijn eigen patiëntie de volgeende keer komt nog En wie weet... tiu...; ik heb minstens sooveel kans als van 't groot lot te winnen in de koloniale loterij. De socialisten wisten van den eersten dag, dat hei niet deugen zou 't was een regeering van bankiers en financiers tn wat eert gedacht van beroep te doen op financiers om de finanties le beredderen. Gaat dat niet rechtstreeks tegen alle getonde volkswijsheti in De piotten binst den oorlog gingen bij den doktoor om ie tien ot hij sou zien dat ze niet ziek waren. Maar gewone menschen in serieuze geval len kennen toch altijd iemand die in der ge- lijk geval, bijna op miraculeuze wijze iemand genezen heeft mei een remedie waarvan de doktoors met het minste benul hadden. De doktoors mcogt ge niet betrouwen dit wer ken om lang te duren en veel te mogen reke nen bij de specialisten tn siraalremedies moet ge zijn I En als de menschen in ruzie liggen met hunnen gebuur gaan se te rade bij iemand die goed Op de Hoogte is geen advokaat, natuurlijk, die sou helpen het proces ver liezen. E het dan te verwonderen dat de finanties niet mogen bestuurd worden door financiers', noch de wetten gemaakt door rechtsgeleerden', noch de Landsverdediging ingericht door militairen Elk is dief in sijnen stiel, en eerlijke menschen tijn soo zeldzaam als witte kraaien, elk voor sijn rekening daar buiten gelaten natuurlijk I Nu ging ik juist een stommiteit schrijven t Ik was te wege te schrijven dat het gten wonder ts dat alles verkeerd looft als men schen met soo'n mentaliteit hunnen zeg moe ten zeggen tn 't bestuur van 't Land maar juist daar liggen mijn beste kansen om minister te geraken. Van Banken heb tk geen verstand ik heb er nog nooit een gezien dan langs buiten. Van checks heb tk al hoortn spreken maar welkt strijkijzers ge m->et gebrwktn om se op te strijken zonder h te verbranden, weet tk niet't schijnt dat geer moet rap tn zijn Van obligaties heb ik ul in zooveel ver- schidtge beteekenissen hoortn spreken dat ik er niet wijs uit geraak en zoo rooi worden moest tk zeggen dat ik er lub... Zrg zou ik geen perfekte minister van financies zijn Menschen wat ten droom' de historie van si j'étais le patron in mij bewaarheid Reporter, I—mi IÉ! nmmèun,

Denderklok | 1935 | | pagina 1