Hl Weer ons Franske Negende jaar N? 12 Prijs per nummer 50 centiemen. Ninove 51 Maarf 1955 Kdlholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad B. LtlYSTIR«tftl«-HA,Il.TiBSSAN Veroverende daad. La ndbo u w belangen De Kunstenaren der Ninoofsche Roode-Kruisweek Het Hoekje van den Reporter VOOR H Poiteheckrekënlng (B- Luysterman n- 1862,54) KANTON NINOVE Telefoon 345 Handelsregister Aalst n- 1093 Abonnementsprijs 3 maandet fr. 4,00 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr, dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Een paar maanden geleden, lie ten wij hier in ons blad op deze plaats een artiekeltje verschijnen betiteld Ons Frankske dat vooral voor doel had aan onze lezers een objectieve, en onpartij dige uiteenzetting te geven van de verschillende systemen van munt- ekonomie of manotuvers die zooal kunnen gebruikt worden. Wij her inneren ons dat onze Reporter als dan een naamloos schrijven kreeg, waarin gevraagd werd of ons blad soms van zienswijze veranderd was, en of wij inflationist gewor den waren. Was onze uiteenzetting dan te objectief misschien geweest Wij vreezen het, want wij die dit artiekeltje in al zijn nederigheid opstelden, haastten ons het te her lezen en uit te pluizen om te zien of er soms niet een zin of een wen ding was in geslopen die onze ge dachte verkeerd uitdrukte. Wij vonden er geen. Want hoe zou het, als wij altijd tegen het stelsel dtr muntontwaarding hebben gestaan zoodat Reporter niet beter dacht dan dat er hem iemand voor den aap had willen houden Maar wat zou die naainlooze schrijver thans zeggen Nu op dees oogenblik dat de devalvatie om zoo te zeggen een voltrokken feit is En dit op een halve week En niettegenstaande dat we voor een voldongen feit staan, dat we weer zullen verplicht worden ons aan te passen aan den gescha pen toestand, toch kunnen we niet nalaten onze verontwaardigde spijt uit te drukken over het ge beurde. Want de nieuwe Regeering die deze week tot stand is gekomen, waarvan wij het programma op dit oogenblik nog altijd niet kennen, heeft moedwillig de speculateurs op de buitenlandsche en zelis bin nenlandsche markten iaten begaan, en onzen frank laten kelderen. Ze zullen ons niet moeten ko men vertellen dat ze zelf voor een voldongen feit hebben gestaan waartegen niets meer vermocht want we hebben hiertegenover twee gezaghebbende getuigenissen van twee oud ministers van finan ciën, namelijk van dt Heeren Jas- par en Sap, afgelegd in de vergade ring der Katholieke Rechterzijde verleden Dinsdag, en die hebben verklaard dat de frank kon gered worden, dan nog, indien men hem WILDE redden. In geweten, als oud-minister van financiën, kan en moet ik dit getuigen zei de heer Sap. Maar de Regeering heeft gezwe gen, en intusschen is gebturd dat op elke honderd frank die iemand in zijn porte-monnaie heeft, er op dit oogenblik reeds dertig gestolen zijn. Want een diefstal is het, an ders kan dat niet genoemd worden, ten nadeele van elkeen, ten voor- deele van speculateurs, de Banken en den Staat. We hoeven niet bevreesd te zijn ons aldus uit te drukken, want we weten dat de groote massa denkt als wij. Maar wij zijn bij ons gedacht gebleven. Wij zijn niet hoog ge noeg geplaatst trouwens om op enkele uren tijd rechtsomkeer te mogen maken. Wij zouden dat niet kunnen dat is aan iedereen misschien niet gegeven. Verbijsterende zaken hebben wij immers deze laatste dagen vastge steld. Zien wij niet de Socialistische Partij in de Regeering treden en het Rataplan an De Alan op twee dagen tijd in het hoekje geschoven. Cie'n hoort gij daar niets meer van. Van Zeeland heeft hun eeni ge ministerzetels gegeven, en 't is gedaan met den planplan. De Alan zelf zit met zijn alpenmuts in een warmen ministerzetel Naast hem zien wij Rubbens zitten, zijn vu rigste bekamper van gisteren. Minister du Bus de Warnaffe, die daags voor het altreden der Regee ring Theunis nog tot zijn laatste cartouche veil had voor de verde- diging van den frank, en M. Gerard die na zijne ontvangst bij den Ko ning de stellige verklaring aflegde dat hij tegen de muntontwaarding was. Hij wordt minister van Fi nanciën tn laat de frank vallen. Spaak die op l i April aanstaande in het Arrondissement Brussel moet herkozen worden, wordt aan het hoofd van PTT en Radio, wordt censor en meester van de uitzendingen die verleden Zondag nog zijn redevoering ongeschikt voor de radio verklaarden. En boven dit alles de drie boni papa's zonder porte-feuille De socialisten zullen zich na tuurlijk doen doorgaan als de red ders van 't Vaderland en vooral van 't weikvolk. Denk maar eens als alles omtrent om zeep is, wordt hun medewerking onmisbaar I Maar we weten het op voorhand het eerste experiment van munt- waarding dat ze ons doen beleven hebben in 1926, is immers nog niet veigeten er zal nu natuur lijk gedurende enkele maanden een zekere heropleving plaats hebben. Iedereen zal willen koopen han del en nijverheid zullen eenigszins hernemen. Vandaar zullen er on vermijdelijk dadeliik minder vverk- loozenzijn Wij zijn er zeker van, dat als dit ministerie den tijd heeft van leven, dat toekomende maand reeds met groot lawaai zal aange kondigd worden door de Socialis ten ééne maand zijn wij aan het bewind, en reeds zooveel werk- loozen min. Ze zullen de mooie rol spelen. Maar wat we ook weten en we willen geen ongeluksprofeet zijn men moet daarvoor zelfs niet profeet zijn dat is dat na die en kele maanden opflakkering het vuurken misschien totaal zal ge doofd zijn. En dan Ge zult er de Socialisten zien van onder muizen, en ze zullen het dan wel aan de anderen overlaten om de patatten uit het vuur te ha len. Ze hebben in zake komedie vas te richtlijnen. Bij zoovele mooie dingen, Die zich in dit blad verdringen, Past een woordje lof, ohei I Voor de Paclia chicorei I In een arbeidsvvijk wordt 'n werklooze met vrcuw en kinderen uit het huis gezet. Reden de man, reeds 3 jaar werkloos, kan sinds twee maand zijn huishuur niet meer betalen. De kajotters der plaatselijke afdeeling staken de koppen bijeen en vóór een dag orn was, hadden ze het noodige geld saam- gebracht om de huishuur van den min-ge- goeden arbeider te betalen. Daarbij zouden ze het niet laten. Dade lijk gingen ze op zoek naar een andere woning. En weldra stonden een tiental der flinkste kajotters paraat om het huisje op te knappen. Na den dagelijkschen acht- urenarbeid, bij 't licht van lantaarns, werd er gewerkt, gekuischt, gewasschen, ge plast en gepoetst tot het blonk en kraakte van netheid. Samen hebben ze den werklooze die dreigde op de straat te worden gezet, ge holpen aan den verhuis van zijn luttele meubeltjes en hem triomfantelijk binnen geleid in een tempeltje van eenvoud en netheid. Dat is geen uitvindsel maar een echt gebeurde kajottersdaad en het is dan ook niet te betwijfelen dat deze daad, gesteld op den vooravond der Paaachaktie, niet alleen bewondering heeft afgedwongen maar tevens zal bijdragen voor een rijkere zieieoogst der Paaschwerking. We zijn niet alleen jongens van gebed maar jongens van de daad en wie de daad verricht die maakt z'n leven groot. En zooals de kajotters redding hebben gebracht aan den bedreigde werklooze, zoo gaan ze thans van straat tot siraat, van huis tot huis, op zoek naar jonge arbeiders om ze te brengen de ware vreugde die berust op een rein gemoed en vlekkeloos hart. Dat willen ze de werkende jeugd schen ken, daarom de Paaschaktie. Na zware dagtaak gaan ze onvermoeid, op zoek naar zielen in nood. Hard is het soms wanneer ze komen tot makkers die ze onbaatzuchtige goedheid bieden en die hun ruw aistooten onbegrepen. Maar met taaien wil en offervaardige liefde, door ge bed en versterving, met 'n frissche lach op 't gelaat, zegel van hun rein gemced, werken ze voort, want 'n toren wordt niet cpgedrooind maar opgebouwd met ruwe werkershanden. Siaal is hun wil, goud is hun hart K.JOTTER Bezigheden in April 1) Deze maand mogen de liefhebbers van een smakelijk pijpken, en ook de plan ters die kweeken voor den verkoop, niet verwaarloozen alles in het werk te stellen om tabak voort te brengen die aangenaam is van smaak, gemakkelijk brandt, een goed aroma heeft en daarbij een largen glimduur. Dat is nogal veel geëischt zult ge zeggen 't is nochtans noodig dat de tabak die hoedanigheden bezitte dan heeft men er zelfvoldoening van, en wordt hij tevens gemakkelijk tegen hooge prijzen verkocht.Kan men die uitslagen bekomen Voorzeker als men zorg draagt geen ver- schen stalmest te gebruiken deze moet voor of tijdens den winter ond-rgewerkt worden. Verder moet men alle gebruik van beir vermijden deze bevat te veel chloor die nadeelig werkt op het brandver- mogen. Men ploege dus zoo vroeg moge lijk de volgende handelsmeststoffen onder 600 kgr. superfosfaat en 400 kgr. zwavel zure potasch per hectare. Ken paar weken vóór het planten zal men 400 kgr. amnio- niaksulfaat uitstrooien en ineggen. Tijdens den groei mag men de planten met aal begieten. 2) YVanmer men de samenstelling van de hop nagaat, stelt men vast dat zij veel stikstof en potasch inhoudt. Dat wil echter niet zeggen dat men het fosfoorzuur bij de bemesting mag verwaarloozen, neen, dit element met de potasch werken zeer voor- deelig op het gehalte lupuline en het aroma dus op de hoedanigheid van de hop. Jaar lijks geve men per hectare 15000 tot 20.000 kgr. stalmest verder zal men tijdig 400- 500 kgr. ammoniaksulfaat uitstrooien en 7Ü0-S00 kgr. staalslakken en 500 tot 600 kgr. kainite sylvinite. De minerale elementen worden onder gewerkt en het ammoniaksulfaat lichtjes ingedekt. 3) In de maand April worden de meeste voederbeeten geplant. Het zijn echte roof- planten. Dus behoort er gezorgd voor veel voedsel. In de veronderstelling dat men vóór of tijdens den winter 30 000 tot 40.000 kgr. stalmest hebbe ondergeploegd zal men daarenboven per hectare 400 tot 800 kgr. ammoniaksulfaat aanwenden,500 tot 800 kgr. superfosfaat en 300 tot 400 kgr chloorpotasch. Tijdens den groei aal en beir toedienen is aanbevelenswaardig. 4) Nu gebeurt het planten van aardap pels op groote schaal. Wilt ge veel tafel aardappels van goede hoedanigheid be komen werk dan per hectare 300 tot 400 kgr superfosfaat en 200 tot 300 kgr. zwa velzure potasch onder, en eg eeuige dagen vóór het planten 200 tot 300 kgr. ammo niaksulfaat in. 5) Groene mais wordt einde April ge zaaid wanneer men geen late vorst meer te vreezen heeft. Deze geeft over vloedige opbrengsten, en stengels en bladeren zijn zeer votdzaan. Daar deze plant zich sterk ontwikkelt geve men als hulpmesten 300 tot 400 kgr. superfosfaat en 200 tot 300 kgr chloorpotasch per hectare. Eenige dagen voor het zaaien strooie men, op den omgeploegden akker 350 tot 400 kgr. ammoniaksulfaat. Zoo werken onze verstandige en oppassende boeren. DIXI. Vergeet niet dat aardappelen en beeten veel potasch vragen. Wij laten hier eenige mededeelirgen volgen over de kunstenaren welke hur.ne medewerking zullenj verleenen aan de Roode-Kruisweek van dit jaar. Wat de tentoonsteliing van kunstwer ken betreft in de gehoorzaal van het Vredegerecht (7 22 April), door het Ge meentebestuur in kunstzaa! herrchapen, zeggen wij dat de befaamde dierenbeeld- houwer Raymord de Meester de Betzen- broeck, geboren te Mechelen op eeisten December 1 OU4zich door eigen kracht tot een groot kunstenaar heeft opgewerkt; nooit was hij leerling van eene academie. Een aantal zijner gewochten prijken in de muzea te Luik, Mechelen. St. Gilles bij Brussel, enz. in het buiterland bezitten de muzea te VVarcbau en Riga er ekzem- pl ren van. Het Belgisch Beheer verzocht htm de Belgische kunst te vertegenwoor- digen te Venetie, Krakow. Warchau, Riga, Nizza, parijs, enz. De Meester munt uit in het weergeven van het psychologisch karakter der dieren. Zijne sunst is sober en krachtig. ünze Ninoofsche schilder, Lucien De Decker, is ten onzent al te gunstig gekend opdat wij hem hier vele lijnen moeten toewijden. Laureaat der Konklijke Brus- selsche Akademie, en in het bijzonder leerling van Meester Bastien, legt onze jonge kunstenaar, die reeds studiereizen ondernam naar Italië en Holland, zich vooral met geluk toe op het portret, wat niet belet dat hij ook landschappen, bin nengezichten, kerkgezichten, bloemen, enz. met buitengewone zwierigheid en sappigheid maakt Onze kunstenaar heeft reeds veel bijval geoogst te Brussel, Aalst, Gei.t, alsook te Rotterdam. En de muziekfeesten Deze worden gegeven met de medewerking van een schaar kunstenaren van hooge gehalte. Op het Concert van Vriidag 12 April (om 20 u. in de zaal Roxy) treden op de heer Charles Schariè®, een befaamd klaviervirtuoos en componist, leeraar aan het koninklijk muziekkonservaïorium te Brussel, een kunstenaar die optrad op talrijke muziekpiechtigheden zoo in Belgie als in den vreemde, en namelijk in Spanje waar hij stormachtigen bijval verwierf verder Mejuffer Germaine Claes, sol ste van het Kursaal te Oostende eene laureate van het Instituut van hoogcre muzikale en dramatische studiën uit Elsene (School Thiebaut). Ze maakt deel uit van het driedubbel zangkwartet Wynant, zong in het N.I.R. enz. Zie vervolg op 2* blad. Miekes le behagen zullen wij er bij voegen dat in Callewaerts Woorden boek staat Spaak loopen malfinir tnaltourner. Reporter, In afwachting dat de cumuls verboden worden en dat de ntenschen met een ferme positie geen twee of drie bijpasten hebben dit ieder hun man zouden voederen en die voor hen toch niets anders xijn dan een drink geld dat wel precies niet dient om te drin ken maar toch om te voorzien en het onder houd van kun menu plaisirs In afwachtingzeg ik, dat de cumuls verboden worden ga ik ook cumuleeren. Ik ga visch verkoopen buiten alle concurrentie met al den goeden, goed koopen, verschen kabiljauw en bakvisch die in Ninove te koop is. De mijne is Aprilvisch 't Is Zondag 31 Maart, Maandag 1 April ik mag er niet met wachten tot toeko mende week, 't zou ook verlegen versche visch zijn. En ntemand mag het mij verwijten dat ik pïkantig ben en zuiit bij visch moeten er citroenen zijn 1 Ninove dat eeuwen lang vtrntpen gelegen heeft in de kom van de Dendervallei, gelijk het Kind jfesus in zijn Kribbe, tusschen den Os en den Ezel gaat naar nieuwe uit breidingsmogelijkheden met drie bruggen in plaats van ten. Niet verschieten als wij het ouder tusschen een tijdje zonder brug moeten gedaan krijgen. Bij een afbraak voor vergrooting gaat dat altijd zoo ge moet een beetje sukkelen. Als het goed gaat mei Spaak en De Man in 't Ministerie (wij doen nu weer u une experience worden Maandag alle jacht wachters ajgezet en vervangen door pens jagers. Bij Maurice K. op den Burchtdam is een jongs dochter geboren die in 't Doopsel de namen kreeg nan Mane-Louise Sidonte. Peter eti meter zijn welvarend. Door een wonder natuurverschijnsel is de moddirstraat naar Liefferinge plots droog gekomen. Iedereen gaat er naar siert. Kas- seiwerk schijnt voortaan overbodig trouwens de m voorraad zijnde sitencn zullen beier van pas komen op een gravicr baan waar ze tn de winter geen gevaar zullen loopen van te verzinken. Alles is maar een weet Het stuk van de cu ie Brusselbaan dat op de grens van Meerbeke en Ninove ligt tus schen den steenweg van Elingen en den wijk Buda, zal Maandag door de commission royale des monuments et des sites geklas seerd worden. 't Is het eenige overblijfsel van een oude groote verkeersbaan die sinds honderd jaar is ongerept gebleven. Onze welgekende pl lalselijke kunstschilder Lucien De IJ. heeft opdracht gekregen ze onder al kaar verschtllige uitzieden te schilderen. Zijn Budasiraat onder de sneeuw heeft reeds veel belangstelling ver wekt. Al de schoolkinderen van het Land zullen bij hun bezoek aan de expositie te Brussel een stapje verder komen om dat overblijfsel van oude verkeersbaan ie bezichtigen en zith zoo een gedacht ie vormen over den vooruit gang die het baanwezen m honderd jaar tijd in ons Land gedaan heeft. De privaat initiatief is er ook reeds mee bemoeid en eerstdaags wordt de eetsle hand geleed aan de oprichting van twee groote restaurants-hotels-langs de Edingenbaun. Die oudheidskundige site op een minuut afstand van den Tram Nmove- Brussel gaat een eerlijke toekomst te gemoet. Het deel van den Tram Brussel-Kinovt van ift Statie na ir de Buig zal een luchtlijn zijn. In plaats van op trailsdoor de straten te loopen zal hij uau zware stalen kabels hangen en uver de huizen in rechte lijn van de Brug naar de Statie vliegen. Dat zal de eerste applicatie zijn van de luchttreinen in ons Land. Elders is dat geen nieuwigheid. In Londen en in de Zwitser- sche Bergen bestaan die reeds lang. En om niemand te laten klagen dat ze hun gewicht niet hebben dit vischje nog als toeslag Het ministerie Pan Zeeland is van den eersten dag c Spaak geloopen P. S. Ons Mieke klaagt dat ze dat laatste niet snapt. Om haar en alle anderI 1 I

Denderklok | 1935 | | pagina 1