Bi i Een antwoord op ons artikel ONS FHANKSKE Negende Jaar N« {4 Prijs per nummer SO centiemen. Ninove 14 April 198$ Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad ft. LUYSTERMAK-KAeLTERKAli De aikooiwet. Landbouwbelangen Oost-Vlaanderens Bedevaart naar O.L.Vr. van Lourdes Lourdes-Oostakker Het Hoekje van den Reporter VOOR HET Poatcheckrekaning (R. Luysterman n- 1862,54) Abonnementsprijs 3 maander. fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 KANTON NINOVE Telefoon 345 ^^JJandelsre^^ Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Het is er niet mee gegaan zooals het gewoonlijk met een nieuwig- heid gaat. Die pakt van in het begin en duurt een dag of veertien, daarna is het weer vergeten. De Devalvatie, of, in andere woorden het zakken van den irank en het nieuwe regeerings- plan, hebben een storm van protest doen ontstaan. Pas veeitien dagen geleden verschenen in alle dagbla den ellenlange artikels over wat een diefstal werd genoemd. Tegen woordig hooren we nog alleen van besluilen, door alle soorten van ereenigingen, zelfs van vogelpik, tot het steunen van het nieuwe regeeringsplan. Binnen een maand ol zoo loopt ieder er voor door het vuur. Dat is een waarborg voor den duur en het goede verloop der nieuwe formule, want sinds veertien dagen heeft iedereen eens den tijd gehad, kalm over de zaak na te denken en wordt er gevonden dat het er feitelijk nog zoo slecht niet uit ziet. We willen niet praten over de gebeurlijke economische gevolgen van ons nieuw systeem, we zijn daarvoor niet bevoegd, hoewel we toch meenen te mogen doen op merken dat alle bevoegde jcnnen die ons dit en dat voorspelden in artikels aan zooveel per meter, tot nog toe den bal leeiijk misslagen hebben. We willen u maar even op wijzen dat ue Regeeiing, die ALLE banken geholpen heeft bij middel van voorschotten, de macht en de plicht heelt aan het industrieel gespeculeer dei banken een einde te stellen, om ze te doen dienen voor wat ze bestemd zijn beleggers van geld ot voorschot- gevers aan handelaars, niet ont werpers en bouwers van allen handel en nijverheid vei pletteren- de tiusts, die, de bewijzen zijn er, maar alleen zijn des géants aux pieds d'aigle Reuzen met llanei- le beenen Verder zal de nieuwe regeering goed doen al te brektn met de sinds den oorlog gevierde Fran- sche na-aperij mode. Wat in Parijs wordt gedacht, gezegd, gedaan of gezongen was tot nu toe evangelie voor de hooge oomes. Die kregen daarvoor een fransche decoratie, n'est-ce-pas, Monsieur Max Dat men even denke aan de kosten der door ons gebouwde forten aan de oostergrens. Zuiks komt ten slotte Frankrijk ten goe de die ons deze forten wel cadeau kon gedaan hebben met het noodige materieel om ONZE soldaten voor HUN te laten kapot schieten. Of ons zulkdanige voordeelen geven dat we op onrechtstieeksche ma nier, door werk bv,, ons geld terug kregen. In plaats daarvan krijgen onze frontarbeiders geen werk meer, worden al onze pro ducten uit Frankrijk geweerd en kreeg Minister Theunis 'nen trap tegen zijn broek toen hij te Parijs hulp ging vragen. Roode Marianne manieren I We gelooven sterk dat er voor ons meer te verdienen valt langs Amerika, Engeland, Rusland en Italië om 1 Ten slotte mag het voor ons, katholieke jongeren, een veiheu gend feit heeten dat er aan een «jonge regeering opdracht ge geven werd den door den ouderen verknoeiden boel weer wat op te knappen. Want, wat men ook ze&Re» de oude garde of landsturmers van de politiek hebben de baan te ruimen. We kunnen het hen vergeven, omdat ze van de school var. voor den oorlog waren en niet begrepen dat er vele dingen veranderd zijnl De jongere katholieken hebben breeden gedachten, denken wel eens na, en laten zich niet meer in slaap wiegen met holle politieke beloften. Ze eischtn voor hen medezeggenschap in dezen tijd, die HUNNEN tijd is. In twee voorgaande artikels hebben we doen uitschijnen hoe dubbelzinnig de wet op het a'koolverbruik is en hoe uitgebreid den smokkelhandel is. Dit zijn omstandigheden die het den handelaar in sterke dranken reeds zeer moeilijk maken om zijn zaken te doen stand houden nu toch omdat de crisis zoo scherp is. Eigenaardig en kenschetsend ook voor wat de toepassing van de wet be treft is echter l.et feit dat waar de crisis den handel lam legt, de geheime stokerij en des te talrijker worden en des te beter zaken doen. In 't verioopen jaar i934 wer den er vele ontdekt dit iaat or.s toe te zeg gen dat er geweldig veel moeten zijn en om zoo te zeggen in alle gemeenten, Nu, het systeem van toezicht gaat niet zoozeer tegen de geheim-stokers dar. wel tegen het bedrog dat zou kunnen ge pleegd worden aoor den irkeur-fabribant. Zijn inslagen m.-eten gedekt zijn door een gelei-vrac rtbnef waarvan hij nummer, datum, herkomst zal inschiijven ook ver meldende de hoeveelheid liters ingebrach te alkohol en de overeenstemmende hoe veelheid aan 00° bij temperatuur 15. De hoeveelheid ingeslagen siof zal altijd moe ten overeerstemmen met de uitslagen min hetgeen in magazijn bhjft. Maar, en hier wordt de zaak irgewikkeld al de be werkingen moeten vermeld worden zoo het vrrsi ijden, het overtappen, het op lltsschen trekken. Noteer dat de hoeveel heid flesschen nooit overeet stemt met de hoeveelheid liters en dat de fabrikant steeds zou moeten kunnen bewijzen, en dit op één liter na al verwerkte hij honderd duizend liters, dat de hoeveelheid uitge drukt in liters van de dranken of flesschen, zoo in liters, als drie-kwart of halve liters, welke hij in magazijn heeft juist overeen stemt met het verschil van zijn uitslagen tot de inslagen, Praktisch is dat onmoge lijk. Het is niet al. De totale hoeveelheid in graden uitgedrukt of omgezet in liter aan 50° moet insgelijks overeenstemmen. Hier nogmaals, praktischeonmogelijkheid omdat vele likeuren met suiker bereid wor den en dat de controol ervan alleen mo gelijk is door bet opnieuw stoken van de likeur, hetgeen r.ooit gebeurt en ook niet doenlijk is. Eindelijk heeft de fabrikant een reeks voorzoigen te nemen voor het opstapelen van zijn dranken er, voor het verzenden. Wij blijden allen stil bij deze laatsten. Niets mag uit bet magazijn weg gaan zonder \ei\otrbescheid. Dit stuk l moet vei melden vooreerst naam, voor naam, kwaliteit van den verzendtr, straat, nummer gemeente waar hij woont ook nog den naam van de accijnsseciie order welks beheer hij staat. Verder i aam. voor naam, kwaliteit, stiaat, nummer, gemeen te van den bestemmeling, liet detail van zijn bestelling het totaal in cij fers en dan nog eens in letters verder het middel van vervoer, den daartoe vereischten tijd minuten worden soms geëischt,sekonden tot hiertoe nog niet het uur van vertrek, den dag waaiop het vervoer zal aanvangen den da tum en nog eens de plaats waar het doku- ment wordt afgeleverd en eindelijk het handteeken eigenhandig van den ver zender. Indien de bestemmeling een voortver- kooper is dan moet nog een bulletijn aan den vrachtbrief gehecht zijn met weer een aantal vermeldingen. Eindelijk moet den verzender dit vermelden in magaziinboek, met al de noodige aanwijzingen om het te identificeeren. Regelmatig zullen nu de bedienden komen en het dubbel want er moet een dubbel zijn van den vracht brief komen nazien, de vermelding ervan in magazijnboel: vaststellen, de totalen nazien. Onderzoeken of het bulletijn waar van hooger spraak werd teruggestuurd en weer ingepakt. Bij den voortverkooper gebeuren dezelfde operaties. Merk wel dat iedereen die al was 't maar twee liters ster ke dranken heeft gekocht bovendien ver plicht is het vervoerbescheid dat hij daarbij heeft meegekregen te bewaren zoolang hij de dranken of een deel daarvan bezit en in alle geval gedurende ten minste drie jaren Wij verontschuldigen ons dat we onze lezers zulke buterhammen moeten voor leggen. ij zeggen nog het derde niet van wat er op te zeggen valt. Wij geven alleen dit ter overweging dat ten minste zes be dienden der accijnzen zich hebben moeten b moeien niet den verkoop van twee liters sterke dranken aan den verbruiker en dat met al die paperasserie en de aarts- dwazs bezigheden van de accijnsbedien den, de Staat beweert het alcoolisme te keer te gaan en ons volk gezond te ma ken De schu'd ligt natuurlijk niet aan de bedienden. 7,ij kunnen alleen maar ge hoorzamen. Maar ik beklaag ze als rede lijke menscher., te moeten hun tijd door brengen, met na te gaan of het vervoer per auto staal vermeld niet met een krui wagen gebeurt en of de afstand van Nino ve naar Pollaie wel in twintig minuten ge beurt en niet in 1/2 uur. Ook is het eigen, lijk opsporen van den smokkelhandel voor hun een werk dat buiten de rest moet ge- senteden Van honderd overtredingen door hun vas gesteld is er misschien niet één die den sluikhandel mag doen veronderstel len. Waarom Omdat over 't algemeen de regelmatig ingerichte likeuifabrikar.ten of likeurver- koopers riet deze zijn die aan sluikhandel doen. Geheimen alkohol wordt door ge heime herbergen verkocht. In kroegen die om alle soorten van reden het daglicht vreezen wordt voorzeker de grootste hoe veelheid van geheimen alkohol verbruikt. Er. daartegen vermogen de accij zen NIETS. Alleen het toeval kin hun soms den buit leveren van een geheim vervoer. Misschien zijn er ook wel fabrikanten die zich toe leenen geheimen of gesmok- kelden alkooi te verbruiken, maar zulks zal nooit kunnen vastgesteld worden noch door hunne boekhouding noch door wat in hun magazijn voorhanden is. Zoo dom is een mensch toch riet Wanneer de accijn zen dan een paar uren in zijn boeken ge snuffeld hebben en met potlood in de ko lommen getikt hebben en alles ir. orde be vonden hebben dan hebben ze niets bewe zen en hebben voor den staat niet het minste produktief werk geleverd. at zou men zeggen moest een gemeen tebestuur om tien dieven te ontdekken, duizend politieagenten aanstellen deze dag en racht in de straten opstellen en alle burgers verplichten hun pasport te laten afstempelen aan bun deur, een britfje af te geven vermeldende het doel van hur. heengaan, den tijd van hun wegblijven en den heelen rimram I... Dat bestuur zou de volgende verk:ezin- gen niet moeten afwachti n om nen fermen duw te krijgen Vervolgt. 15 uur 30, Pontihhaal Lof door Z. Exc. Mgr LAMIROY, Bisschop van Brugge. Binst het Lof, Sermoen door Z. Exc. Mgr COPPIETERS, Bisschop van Gent. Processie rond de Grot en zegen met het Allerheiligste aan de Grot. Alles zal, bij gunstig weder, geschieden in open lucht. Er zullen geen bijzondere uitnoodigin- gen gezonden worden, maar in al de kerken en kapellen van 't bisdom zullen deze feestelijkheden door plakbrief aange kondigd worden. Wij zijn overtuigd dat onze getrouwe bedevaarders van Lourdes er zullen aan houden deel te nemen aan deze schoone en machtige betooging ter eere van Onze Lieve Vrouw. Zij brengen mede keni'.eken en handboek der bedevaarders, vlaggen en vaandels der dekenijen De jonge dochters mogen ook hunnen witten sluier niet vergeten, want zij zullen in de processie naar de Grot een bijzondere groep uit maken. Een speciale trein is aangevraagd, welke op 23 April uit Ninove vertrekken zal ten 9,13 u. en terugkeeren zal uit Oostacker ten 18,30 u. Prijs per biljet heen en terug 11,30 fr. Inschrijving bij E. H. Van Impe, on derpastoor Juffr. Maria D Hondt, Kerk plein Juffrouwen I. en M. Cassiman, Kerkhofstraat, Nr 15. Voeding der paarden De tijd breekt aan waarop onze werk paarden weldra tot den zvvaren arbeid zullen gebruikt worden vervoer van meststoffen naar de akkers, omploe gingen, enz. voor de teelt van haver, aardappels, zomergerst en voeder- en suikerbeeten, zal hun dagelijksche bezig heid zijn. Van af de ler.te, en den gansche zomer door, hebben zij het lastig. Wil men er toe komen dat de dieren het maximum van arbeid geven, dan dient er gewaakt op hun gezondheidstoestand, en behooren zij doelmatig en krachtig ge voed. De haver speelt in de voeding van het paard een voorname rol. maar 't is niet i prijzenswaardig en ook niet profijtig uitsluiielijk dit voeder toe te dienen het kan sommige gevallen zelfs gevaarlijk j zijn. Op Zondag 28 April 1935, p echtige sluitirg van het Jubeljaar en herdenking van de wonderbare genezing van Pieter De Rudder (7 April 1875). Vanaf 5 tot IQ uur Heilige missen ton der ondetbre lang. Om 10 u. 30, Pontifikale mis door Z. Exc. Mr. VAN RECHEM, titel voerend Bisschop van Carpasia en Wijbisschop van Gent. 15 uur, Vlaggehulde aan H. H. Exc. Mgr Coppieters, Mgr Lamiroy en Mgr Van Rechem. De handel biedt hedendaags produkten aan d.e op wetenschappelijke wijze zijn samengesteld, en heelemaal voldoen aan de behoeften van het dier. Zoo mogen we geiust het voeder A.M. van REMY aan- j bevelen. Het bevat gemiddeld en die inhoud is gewaarborgd 13 t h. ruw verteerbaar eiwit, 2,50 t.h. vet en 00 t.h. I koolhydraten. I Vergeleken met den inhoud van de haver, bevat het paardenvoeder A.M. veel meer voedende bestanddeelen. Daarenboven is het n eer verteerbaar, het is voedzamer en ook gezonder, want het verzekert de regelmatige werking van de ingewanden zoodat het gevaar van kolieken vermeden wordt. Zijn krachtveimogen is zeer hoog, want 4 kgr. voeder A.M. van REMY we gen onder dat betrek op tegen 5 kgr. haver. Men mag dit voeder droog toedienen of wel een weinig bevochtigd het mag ook alleen gegeven worden of wel in vermenging met hm er. Vo'wassen paaiden mogen gerust 4 tot 8 kgr. per dag en per kop ontvangen, en vooral dan wanneer ze lastig werk te verrichten hebben. In geval men begeert het paarden- voeder A.M. van Kerny tegHijkertijd met haver te benuttigen in vermenging met gehakt stroo of kat, raden wij aan een mengsel te maken dat per 100 kgr. volgenderwtjze is samengesteld. 40 kgr. voeder Retny A.M., 40 kgr. haver en 20 kgr. gehakt stroo of zuiver kaf. Deze voedingswijze zal u voldoening geven, landbouwers, ze is de doelmatigste en ook de voordeeligste. J. aidit. Aan de huidige prijzen der po- taschzouten, mag geen enkele hec tare land zander Potasch blijven. aan de Liberale Vereentgittg van Btussel of 'l niet vaar is en dat zijn pourtant allemaal geleerde, serieuze, felle mannen I Reporter. 'i Zal nen slag geven als 't afgaat De mensclien tullen oog en zetten. Wij hier in ons democratisch Land zijn gewoon alles te zien gebeuren zondtr dat de openbare mach ten ingrijpen. En wij hebben het zoo liefst daarmee hebben wij stof om te reelatneeren, en wij reclameeren toch zoo geerne. t Is zoo waar dat als het gerecht 'nen keer ingrijpt de publieke opinie altijd tegen het gerecht is. Maar nu is het uit met den laisser aller u,i,t, uitamen en uit l Volksvertegenwoordiger Sinzol had een wetsvoorstel gereed om te doen opzoeken en straffen al die bandieten die hebben samen gespannen om een aanslag te plegen op het leven van den frank, de frank van alle man, en le franc du pauvre. Maar het nieuw ministerie is hem te voor geweest en Mijnheer Sinzot mag zijn papie ren op zak houden tot ze kunnen dienen voor andere doeleinden. Het Parket is aan de gang er zifn <i deskundigen aangestelden om de zaken te doen rap gaan zijn er nog een bende hel pers bij. Ge zult zien dat toekomende maand het aantal werkeluozen zal verminderd zijn. Tol hier toe is het niet geweten wie het den Frank gelapt heeft anders zou het Parket met moeten zotken. Maar 't moei toch halve lings geweten zijnwant iedereen weet dat het onderzoek zal lang en lastig zijn..., dat de deskundigen van 't Parket zullen te kampen hebben tegen andere deskundigen die voor de eerste in kunde niet moeien onderdoen Moest ik het zijn die den Frank gekelderd hebt zou ntet la'g duren om bij mijn lepels ie stenken. Ik weet wie 't gedaan heeft en ik kan hetu in vijf woorden zeggen maar mei vijf woorden krijg ik mijn hoekje niet vol, en ik ga doen gelijk de redenaars die lang moeten praten tk ga lerst zeggen wie het niet is. Het ministerie 7 heunis is het met Gansch de ploeg had er ztch toe verbonden voor dt verdediging van den Frank (e strijden jusqtt a la dermere cartouche, 't Is maar als zt hun laatste kardoes van nickels van vijl centiemen vir^choien hadden dat zt in retraite gegaan zijn. Wie kan het hun kwalijk nemen Het ministerie Van Zeeland is het ook met. Die stonden voor un fait accompli u en het officieel verminderen van den frank met 28 v/o was anders nut dan une re traite stralégique een terugtrekken op een soort Hindenburg lijn van fnantieelcn aard om den prank des te beter te kunnen verde digen. De Banken zijn het ook niet. Zij eten franken gelijk wij kleine broodjes... zouden wij broodjes vernietigen en zouden tij franken vernietigtn I tnaticiers en jfcurnalisten die gezegd en geschreven hebben dat de Frank ging sÜn het ook met. Is het omdat de dokter zegt dat iemand gaat sterven dat hij dien iemand dood, gedaan heeft Sommigen beschuldigen het Leger en zijn uitgaven. Het legtr he ft htt niet gedaan. Het leger heeft uitgespaard op al wat het kon tot op de vergoeding der piotten toe en hf'fl heldhaftig en stilzwijgend alle sacri- ficies aanvaard. t Is de schuld der Staatsambtenaren ook niet zc hebben wel gemanifesteerd tegen loonsvermindering. Maar wat kon hun sacrificie helpen 't was een druppel water tn de zee. Soms legt men het ten laste van de dop pets De dippers zijn een machtig en impo sant korfs.. zij ook wilden geen verminde- Ttng maar het geld dat z ktegsti bleef toch in omloop en steunde den handel. Waren de doppets er niet g weest de ctisis ware nog g rooter geweest 1 hortom t ts cmhetd niemand geveest. De cent gr schuldig; n (its tij slot van rekening zulLn gevonden worden, zullen zijn de berouwde spaatdirs die uit vrees van hun gild door een ander le zien opdoen hit in flesschen en potten begraven hebben... en de flaminganten die het activisme weer tn leven hebben geroepen... traag het nekeer 1

Denderklok | 1935 | | pagina 1