BE I alige if oo Katholieke Middenstandsbond. Negende jaar N? i 5 Prijs per nummer 50 centiemen. Ninove 21 April Kdlholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad St. LUYSTERMAN-HIAELTlRillllAlll 'n Paaschbrief van de Kajoiters Rood-Kruis van België Landbouwbelangen Het Hoekje van den Reporter -O- NINOVE -4S- VOOR HET KANTON NINOVE Pogtcheekrekaning (R. Luysterman n- 1862,54) Telefoon 345 Handelsregister Aalst n* 1093 Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Er zit lijk nieuw leven in alles wót ons omringt. Botten en bla deren ontspringen aan de nog doode takken, vogelen orgelen en kweelen ten allen kant, huizen worden geveriil en opgefrischt, moeders en meiden zijn druk in de weer met den grooten schoon maak 'n nieuw kostuum is be steld.... Ja, d'er is een nieuwe drang door al wat leeft gevaren Door al wat leeft Ook door onze onsterfelijke ziel Want on getwijfeld heeft, die ook, heel wat van haar schoonheid en aandrang verloren. Wie weet wat al zonden- stof en smet haar niet bevlekt en onteert We hebben al onze krachten ingespannen om het goed te heb ben, om vooruit te komen of staande te blijven in al wat stoffe lijk is, maar hebben we onze arme ziel niet al te zeer verwaar loosd En nochtans, waar in eeuwigheid, blijven de goddelijke woorden YVat baat het den mensch de heele wereld te winnen in dien hij zijn ziel verliest?» De heele wereld 't lijkt zóó onbereikbaar veel, en 't is zóó bitter weinig 't is niels, heele- maal niets indien we onze ziel niet redden. Nooit hebben de menschen er meer op uit geweest dan nu om door te gaan als verstandig en con sekwent, en nooit waren er zooveel die alles zijn, behalve dat. Of is het soms verstandig eeu wige schuld op u te laden om geld en gotd in overvloed te bezitten het geld dat zoo hitter kan ont goochelen, het goed dat zoo ge makkelijk verzwindt Of is het verstandig alles te ge ven aan zijn driften en zijn lager ik, af te dalen beneden het peil der dieren, en onder te gaan, naar lichaam en ziel, door eigen schuld? Of is het dan consekwent, te gelooven dat er een God bestaat, Hter en Rechter over al ons doen en laten, en te leven alsof die niet bestond Te gelooven dat we een onsterfelijke ziel hebben, waar al onze daden hun stempel op in drukken tot eeuwig geluk of onge luk, en er heelemaal geen aandacht aan te schenken Gelooft ge dat niet meer.... beklagenswaardige sukkelaar, wat 'n miserieweg is of wordt dan vroeg of laat uw bestaan. Nergens troost, nergens hoop, nergens uit komst. Gelooft Ge 't wel, en,., dat doet Gemoet Ge dan niet bekennen dat uw handelwijze dikwijls niet in overeenstemming was met uw denken, en U fataal ten ondergang moet doemen indien Ge niet ver anderen wilt. Vooruit dan, waar een wil is, is een weg. t Zal en moet verande ren Als Ge 't goed meent met U zelf, dan gaat Ge tc biechten, dan bekent Ge schuld voor God en vraagt Ge sterkte in uw strijd. Hernieuwing overal, ook in onze ziel Gods genade moet haar weerom maken tot tempel van de H. Drievuldigheid. Komen donkere wolken, moei lijke omstandigheden opdagen, kracht uit den Hooge zal ons alle moeilijkheden doen overwinnen, als we 't vragen en 't willen. Beste Lezer, wilt Ge het vraagt Ge het Zoo ja, dan is 't voor U Paschen volop Verrijzenis tot een nieuw leven. We schrijven aan U, werkmenschen uit onze arbeiderswijken die we deze laatste weken zijn komen bezoeken in uwe huizekens, aan de vaders die we er moe deloos hebben aangetroffen achter de keukenstoof, vol van bittere gedachten om dat gedwongen niets doen aan de moeders die er zich afsloofden om de woning kraaknet te houden en het arme maal dat niet veel mag kosten zoo smake lijk mogelijk te bereiden aan de kinde ren die vragend niet begrijpend, ons hebben aargekeken hoe we hun 'n paar Paasche'eren in de handen stopten. We schrijven aan U mannen en vrou wen, jong en oud, uien we verleden Dinsdag bij 't opstappen op den werklie- dentrein 'n Paaschblad in de handen hebben gestopt. Over geheel het Viaam- sche 'land hebben de kajotters aan al de werkliedentie'nen diezelfde Paaschbladen verspreid op dienzelfden killen, vroegen morgen. We schrijven aan U, jonge en oudere kameraden, uit orze fabrieken en ateliers, naast wie we ons dageiijksch brood ver dienen, wij die nog het geluk hebben te mogen werken. We hebben U ook onze Paaschbladen gegeven en erover gediscu- cieerd misschien dat de stukken er af vlogen We schrijven aan U wij Kajotters-sol- daten, aan U onze medemakkers uit de kazerne. We schrijven aan U. die moedeloos dagelijks aanschuiven in de lange rei aan onze dopbureelen, wij kajotters-werkloo- zen. En het eenige wat we U te schrijven en te vertellen hebben is den wensch dat dit Paaschfeest '35, net Paschen van ons Kajotters-Jubeljaar, de werkliedenstand weer dichter zou hebben gebracht bij zijn verrijzenis. Arbeidersstand, wij willen ten volle zijn UW jeugd. En daarom zijn we weer eens tot in de armste, meest vereenzaamde plekskens van die arbeiderswereld, de krotten, doorgedrongen we zijn gekomen naar de drukste plaatsen waar de huidige miserie het sterkste spreekt de dopbu reelen. Wij zijn ook jonge werkloozen, zonen van arme gezinnen, jonge arbeiders werkend voor 'n karig loon, soldaten midden de luidruchtige doening van het kazerneleven. En we komen U uitnoodigen tot opti misme en tot vreugde. Wij zijn de jeugd en jeugd wil van geen moedeloosheid, van geen materialisme. En we vragen U mede op te trekken met ons voor 'n beter-making van de arbeidersklasse. Spijts de moeilijkheden, wij willen en zullen hooger op. Heb ge 't niet aangevoeld, gij die met ons mee op Goede Vrijdag om 3 uur 'n oogenblik van stilte hebt bewaard in de fabriek, die uwe machienen hebt doen Dinsdag 23 April, om 8 uur 's avonds in het lokaal St. JORIS- HOF, Statiestraat. Algemeene "V*ergadering met als spreker den Heer C. STRUYVELT uit Gent. DAGORDE Overzicht van den toestand met betrek op den Middenstand. Onmiddellijke eischen van den Middenstand. Nuttige bespreking. Gezien het belang der dagorde, hopen wij dat geen enkel lid zal ontbreken De Heer Struyvelt zal zitting houden dien dag voor de leden in het lokaal van 5 1/2 tot 7 uur. Men moet lidkaart mede brengen. zwijgen om te herdenken den schande- dood aan het Kruis van den God-mensch- werkman. In Hem en door Hem onzen arbeid. Door Hem onze grootmaking. Ha, wat beeft het ons spijt gedaan dat men nu nog brutaal, onbeschaamd 'n laatste keer heeft geprobeerd U terug te trekken in uw materialisme. De socia listische jeugdleiders, evenals verleden jaar, hebben gespot met onze Paaschaktie. 't Is alsof men U, arbeiders, 'n oogenblik van hoogere bezieling benijdt. Neen, we zijn geen kwezels, en we denken niet dat alleen door devote gebedekens de arbei. dersstand zal gered worden uit zijn mise rie. Maar we zijn nog veel minder zoo verwaand van te denken dat wij, kleine menschjes, met onzen haat en wrok en nijdige wooiden, en getwist onder me kaar de arbeiders zullen beter maken. Wij rekenen daarvoor op Hem van hier boven die ors het voorbeeld is komen geven met als schrijnwerker te wroeten als wij en voor zijn volk zoo oneindig veel heeft willen lijden en offeren. Morgen vroeg, Paschen, zullen we samen aan de Communiebank zitten Arbeiders, jonge arbeiders vooral, laten we dan speciaal gedenken dezen die er r.og niet zijn en die we misschien met Gode's hulp zullen terugbrengen volgend jaar. Afdeeiing Ninove Een kostelooze toespijs aan de Roode-Kruisweek. Tijdens het concert van verleden Vrij dag 12 dezer, werd aangekondigd dat er een KOSTELOOZE avondstond zou plaats grijpen bestaande uit eene voor dracht over Japan met eene allermooiste en belangwekkendste reeks zichten, waaronder een zeker aantal allerprachtig ste in kleuren, alsook een film die het le ven in Japan weerspiegeit. Dat zal eene eenige gelegenheid zijn niet alleen om veel wetenswaardigs te vernemen over de gebruiken de levenswijze, den godsdienst enz., der Japanneezen, maar om werke lijk eene merkwaardige reis naar het verre Oosten te ondernemen zonder onze goede Nbnoofsche stad te verlaten. Deze avondstond zal plaats grijpen op VRIJDAG, 2(3 APRIL a. s. (en niet Woensdag 24 April zooals aangekondigd werd IN DE FEESTZAAL ROXY, Geeraardsbsrgschestraat OM 20 URE. De spreker is de Heer Maurice Fetu, ar chitect, schrijver der Gentsche afdeeiing van het Rood-Ktuis van België. De heer Fetu weet over Japan te spreken met ken nis van zaken, daar hij verleden zomer met den heer Dr Noif, voorzitter van het Rood-Kruis van België, als afgevaardigde van dit laatste, een internationaal kongres der Roode-Kruisen van de geheele' wereld is gaan bijwonen te Tokio. Gewis zal onze geheele bevolking de zen prachtigen, kosteloozen avondstond willen bijwonen 1 Allen dus naar Roxy op Vrijdag 26 April Het bestuur Van de Ninoofsche afdeeiing van het Rood-Kruis. Zijn er menscben die zich laten stroopen Met water voor chicorei te koopen, Dan is 't hun eigen schuld alleen Neemt Pacha Gliieorei droger is er geen. Boter of Zomernoten. De boternijverheid is in ons land van groot belang, en onze landbouwers die de melk laten behandelen in de samenwer kende melkerijen, ontvangen nog betrek kelijk hooge prijzen, om reden dat de al daar voortgebrachte boter fijner is men besteedt er trouwens betere zorgen aan dan op de hoeve, en de vereenigde boeren zijn meer op de hoogte van de oordeelkundige voeding. Spijtig echter dat men in Belgie maar ongeveer 14 a 15 millioen kgr. bo ter in de melkerijen bereidt. De statistie ken bewijzen dat de grootste hoeveeiheid nagenoeg 40 tot 45 millioen kgr. nog altoos op de hoeve vervaardigd wordt. I Hedendaags bestaat er een verschil van 2 tot 3 fr. per kg. ten voordeele var. de mei- kerijboter. Dat maakt voor de 40 millioen kgr. boter, slechts gerekend tegen 2 fr. meerdere waarde per kgr. een som van 80 mil. fr. die onze landbouwers meer ont vangen, moesten ze allen deel uitmaken van een samenwerkende meikerij of meer op de hoogte zijn van hunne taak. Kan daaraan verholpen worden Wij zijn vai meening dat er middels be staan om dien toestand teverbeteien zon der echter inbreuk te maken op de vrij heid van den landbouwer, en zonder ge wag te maken van den cortingerteering. Door praktische lessen over de behan deling van mtik en boter, tijdens de ver schillends jaargetijden, zou men de boe rinnen meer bekwaam maken in dit vak maar wat van het hoogste r.ut is, en waar aan meer aandacht dient besleed, da' is de verbetering van de voedingswijze, Dat laat immers nog veel te werschen over, en waarlijk hier begaan onze landbouwers echte geldverspilling. Inderdaad, benevens rapen, pulp, beeten, hooi, stroo, kaf, gras, klaver, hebben de melkkoeien ook.kracht- voeders noodig, en daartoe koopen de boe ren gewoonlijtc zemelen, lijnmeel, arachi- demeel, enz. deze voeders zijn niet te mis- pi ijzen maar, naar onze meening, kunnen ze, onder menig opzicht voordeeliger ver vangen worden door de boiernoten of zo mernoten van RH MY die de melkgifte der koeien verbeteren onder oogpunt van hoeveelheid en gehalte, en rijker zijn aan voedende bestanddeelen eiwit, vet en koolhydraten. Daar zij ongeveer J40 extra coco in houden zijn zij bijzonder geschikt voorde zomerperiode, omdat zij vaste boter geven met buitengewoon goeden smaak, die al toos duurder betaald wordt. Men mag de boter-of zomernoten van REMY droog of onder den vorm van be slag toedienen, ir. de verhouding van 1 kgr. per 4 liter melk. In andere woorden ge zegd, als een koe 10 liters melk voort brengt zal men, bij het gewoon groen voeder 1 kgr zomernoten toedienen voor 14 liters melk, 2 kgr. voor 18 liter melk en 3 voor 22 liter Een goede melkkoe mag dus, boven het gewoon onderhoudsrantsoen, 4 tot 5 kgr. per dag verbruiken. Deze voedingsmethode zal toelaten de hoeveboter merkelijk te verbeteren, en dus ook den prijs te verhoogen tot voor deel van den landbouwbevolking. J. Aidit. Voordeelen der potaschbemesting De hakvruchten, zijn groote potasch- vreters. De potasch brengt niet alleen groote opbrengsten teweeg, maar verbe terd ook de hoedanigheid der planten. Bij de aardappelen vormt potasch het aardappelmeel en geeft aan de vruchten Zie vervolg op 2* blad. Ik heb Zaterdag 13 dezer geweldig groot spijt gehad dat ik niet naar Brussel kon gaan. Ik heb alle Zaterdagen spijt dat ik niet naar Brussel mag, want sedert mijn smis stil ligt moet ik alle Zaterdagen tulpen schuren. Maar dezen Zaterdag was het iels parti culier. In een zaal niet ver van den Botaniek werd er een Tournoi d'Eloquence ge houden. Studenten uit de Universiteiten van Brussel, Leuven en Luik zouden er naar het record in dt welsprekendheid dingen. Ik ben geen amateur van redevoeringen. Als de pastoor 's Zondags te lang preekt kan ik zitten knikken of hij al 't gelijk van de wereld had. Als ik in mijn gazet het verslag der kamerzitting lees en ik zie den naam van Fieullien staan, lees ik onmiddellijk een half kolom verder. De Vlamingen in 't algemeen houden niet van redenaarssport. Niemand is verzot op sport waarin hij niet goed tehuis ts. Die van Gent deden niet mee. 't Was natuurlijk allemaal Fransch, maar zelfs als ze voor liet Vlaamsch een plaatsken zouden inge ruimd hebbenwas er daar voor hen niets te doen met de muil zijn de afstammelingen van het Latijnendom de wereld meester. Voor vijftig jaar waren ons Vlaamscht menschen ook nog met redevoeringen te vangen, en 't was van die kan het zeg gen, die zen moeten naar de Kamers gaan Nu is dat zoo niet meer tot in de klein- ste en meest afgelegen dorpen gelijk Neygem en Liefferinge zullen ze u nu zeggen hij is niet te betrouwen, hij kan te goed klap pen Iedereen weel dat in de huishoudens waar de vrouwen te veel praten dt pap aanbrandt of de man zonder eten zit ah hij tehuis komt van zijn werk Het Land is een groot huishouden, en 't is omdat er te veel gepraat wordt dat de boel niet draait In Brussel weten se dat nog nietBrussel is vijftig jaar ten achter tegen wat men daar noemt la province Jt Is geen won der dat het niet gaat tusschen Brussel en dt rest van 't Land. Mijnheer Lippens, president van 't Senaat heeft een beker geschonken voor den wed- strijd. Moes! ik zoo'n groot man zijn die bekers geven kan en mag, ik gaf er een voor wie het langst kan zwijgen. En daar was een jury, ik zeg u maar dat: drie advocaten generaal en drte politiekers die, als het op praten aankomt, voor geen vrouw ter wereld moeten onderdoen Pitrre Ncthomb, Marcel-Henri ff asp ar en Louis Picrard. Allemaal mannen die met praten hun geld verdienen 't is niet te verwonderen dat ze niet accoord zijn met de Vlaamscht boeren die hel moeten halen met werken. Waarom tk er dan toch zoo gaarne zou naartoe gegaan zijn Om alles nekeer goed af te zien en de inrichting van zoo'n tournoi te bestudee- ren. Als wij zoo iets eens in Ninove mochten inrichten. Ninove doet nog al gaarne Brus sel na, en houdt ook neg van praten. Zie nekeer hoe de herberg politiekers en straat phtlosophcn in iedere wijk met ontzag om ringd worden en invloed hebben op de pu blieke opinie Ik zou tusschen die mannen zoo eens ten spretkwedstrijd willen zien inrichten. Eerst een afvalli»gsko:rs op iedere wijk. Daarna de groote lutte tusschen de wijk- kampioenen in de zaal van 't Vredegerecht op het Stadhuis. En als prijs zou ik een oh jet d'art geven een bronzen ventje in statige houding met den rechterarm in een artistiek gebaar schoon afgerond zoodanig dat de middenvinger op 't harteputtehen wijst en op 't plaatje van onder Volgens maar Ware dat geen schoon afwisseling voor ten Roode-Rtuis-week Reporter, ÖENDEEKLOK PASCHEN

Denderklok | 1935 | | pagina 1