Dl Medeburgers, helpt mee bij den aankoop der AUTOPOMP in aller belang Een wensch i Negende jaar Nr 24 Prijs per 30 centiemen. Ninove 23 Juni 1933 Kdlholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad ft. LUYSTIRMAN-HAILTIRWAN rj I 11 Een vonk die uitsloeg tot een laaienden brand K V.R.Q. 's Kinderfeest Proletariaat en Deproletarisatie KLOKKEKLANKEN Banque de la Sociélé Générale de Belgique Administratieve zetel van Aalst. AGENTSCHAP van NINOVE, Het Hoekje van den Reporter Postcheekrekonlng (R. Luysterman n- 1862,54) VOOR HET KANTON NINOVE Telefoon 345 Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Handelsregister Aalst n- 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. r-J-cS r-- Deze week werden in de Ka mers besprekingen gevoerd over het al of niet instemmen der Re geering tot het uitbetalen van schadevergoeding aan eigenaars wier woningen bouwvallig werden ten gevolge der uitbating der Mij nen Grand-Conty et Spinois. Alvorens verder te gaan, willen we voor deze onzer lezers die van de zaak niet op de hoogte zijn, een kort overzicht ervan geven, De Koolmijnen Grand-Conty et Spinois te Gosselies, baten sedert tientallen jaren een mijn uit gele gen onder de bovengenoemde stad. Zooals het gewoonlijk gebeurd, gaat deze ontginning gepaard met inzakking der gronden, en worden de gebouwen en huizen, die geen vasten ondergrond meer hebben, bouwvallig t. t: z de gevels en muren splijten open en zakken scheef, daken vallen in, enz. enz.. Nu moet men weten dat elke mijn verantwoordelijk is voor de aldus aangebrachte schade. Niet tegenstaande de koolmijn wel wist dat ze vroeg of laat deze schade zou moeten betalen, gebaarde ze van niets, voorzag in balansen en rekeningen geen enkele som om deze schulden te betalen wel in tegendeel werden min of meer re gelmatige dividenden aan beheer ders en aandeelhouders uitbetaald. Op het einde, toen de koolmijn zag dat de aangerichte schade zoo groot was dat ze deze l a t meer kon betalen, besloot ze eenvou dig.... te likwideeren, in andere woorden, de aandeelhouders] ver deelden onder malkander wat er nog van het schoteltje overschoot, zonder zich in het minst om de ongelukkigen, wier woningen stil aan kapot vielen, te bekommeren. Deze gingen echter bij de Regee- ring aankloppen om van den Staat de gewenschte schadevergoeding te krijgen, het gaat er natuurlijk om millioenen, waarover nu in de Kamers wordt gesproken. Dat is de historie. Een ding staat voorzeker vast zij die schade leden moeten betaald worden, gelijk door wien. Dit gezegd, diukken wij er onze verontwaardiging over uit dat de Staat, dus wij allen, de gebroken potten moet betalen van een maat schappij wier beheerders of aan deelhouders niet eerlijk genoeg waren de menschen te geven wat hun toekwam. Alleen het princiep, dat de Staat in al deze rommelza- ken moet tusschenkomen, is ge vaarlijk, want na de banken ko men nu de mijnen, dan de nijve- raar of handelaar die niet meer kan betalen, en zijne schuldeischers naar de Staatskas zend na eerst het nog in zijne kas voorhandige geld weggeborgen te hebben. Binnen eenige jaren zal dan ie dereen, wier ruiten bij een onwe- der uitvlogen of wier koer bij een weder zooals nu onder water loopt, bij de Staatskas, de natio nale melkkoei, gaan kloppen om geld te krijgen voor nieuw materi aal In de zaak der bovengenoemde koolmijn zijn verantwoordelijkhe den vast te stellen, want er bestaat toch een organisme, het fameuse Inspection des Mines dat van de zaak op de hoogte MOEST zijn. Ofwel wisten ze alles van de zaak, en dan moest deze op tijd en stond openbaar gemaakt worden. Ofwel wisten ze het r.iet, en dan vragen we Waarom worden die Heeren betaald We wenschen dat de regeering van Zeeland, die ons vertrouwen geniet, hier een stoute daad ais voorbeeld stelle, namelijk, de be heerders en aandeelhouders te ver plichten al de hun onregelmatig uitbetaalde intresten of dividenden terug te keeren, om zoo in de mate van het mogelijke het geld van den Staat, dus ONS geld, terug te ge ven. Dat is maar eerlijk. sel komen werken, in de hoofdstad een tehuis te geven, er enkele honderden van te Iogeereu, enkele honderden te voeden... ze allen broederlijk te ontvangen in hun huis Dat huis zou tevens aan gansch het land bewijzen de macht van de K. A. J. Dat huis is de nieuwe kajotterscentrale die op 3 Juni geopend werd met een gra tis middagmaal aan 200 jonge vverkloo- zen. Dat huis meet worden het centrum van de wereid-K. A. J. Vóór !G jaar was de K. A. J. een kleine vonk die in de dorpen hier en daar aan 't gloeien ging. Thans is die vonk een laaiende brand geworden die heel de wereld verovert. K. JOTTER. Als we denken aan 25 Oogst, dan rilt door ons een zindering van vreugde en van fierheid. Wie hid ooit durven denken dat de K. A. J., na tien jaar, zijn 2etel zou hebben in de machtige Kajotterscentrale van nu en haar tienjarig bestaan zou vie ren in een wereldkongres V óór 10 jaar moesten we het bureeltje der K. A. J. gaan zoeken ergens in een verdoken hoekje onder de pannen van de Pletinckxstraat. Nu tien jaar geleden staken, ergens in de dorpen van Vlaanderen, een paar jon ge onderpastoors de koppen bijeen en spraken er over de stichting van de K.A.J. Naast hen stonden een vijftiental jonge arbeiders aan wie ze zeiden Vrienden, we zijn hier te samen om een K. A. J. te stichten. De voorzitter zal zijn een jonge arbeider, de schrijver, de schat bewaarder, de leiders zullen zijn jonge arbeiders. Dat is uwe taak. Door U, voor U, onder U, zult ge U organiseeren om U zelf te verdedigen, te beschermen en U te vormen, zoowel op intellectueel, soci aal, moreel als op godsdienstig gebied. Ve len trokken glimlachend de schouders op. De K. A. J. werkt. 1923 de K. A. J. groeit..,, groeit Diensten komen tot stand en verdubbe len. Het wordt onhoudbaar in de Ple tinckxstraat en we trekken naar de Pa- leizenstraat. Daar gaat het voor een tijdja heel goed, het huis is ruim en er is plaats in overvloed tot in 1932... want dan moest reeds het aanpalend huis bijgehuurd wor den. Weerom te klein. Hoe meer onze beweging groeit, hoe sterker onzen Alge- meenen Proost in zich de drang voelt om die 30.000 jonge arbeiders die van uit de verste gewesten van ons land naar Brus- Wie zal er bij zijn Wie zal er bij zijn otn prachtig muziek te hooren en vroolijke liedje mee te zingen om de beste muzikale clowns jvan de we reld in hun element te zien, om prachtige scoutspelen te zien uitvoeren, om Marten de Haas te zien buitelen, om prachtige boe ken te winnen, om lekkere koekjes te smullen Wie Al de K. V. R. vrien- jes die deelnemen aan het jaarlijksch kin- deifeest dat r,u doorgaat in het Sportpa. leis te Antwerpen op Donderdag 1S Juii, om 2 I [2 uur namiddag. Leest de mede- deelingen in de dagbladen, vraagt inlich tingen aan de besturen van uw schooi,aan de Jeugdleiders- en leidsters en komt op Dondeidag 18 Juli om 2 1 [2 uur namiddag in het Sportpaleis te Antwerpen (tram 3, 21 en 23 De benaming proletariër stamt af van bet Latijnsche Proletarii De oude Romeinen noemden aldus degenen, die geen egien iand bezaten. Aangezien grond toen de eenige vorm van productieven ei gendom was, waren de proletariërs wer kelijk onterfden. Ze bcscnikten over niets anders dan hun eigen spierkracht en deze van hun kinderen. De afwezigheid van ten grootindustrie onthield hen evenwel de gelegenheid om door verhuring van hun handenarbeid in hun onderhoud te voor zien. Zoo vervielen de proletarii al spoedig tot de grootste armoede. Zij zakten af naar de hoofdstad van het Rijk en het Stadsbestuur van Rome zag zich gedwon gen ze door korenuitdeelingen voor ver hongering te behouden Thans beeft het woord proletariërs niet meer die scherpe beteekenis. Het duidt nu meer op een tegenstelling tusschen Kapitaal en Arbeid en betoont de afhanke- kelijke positie waarin de arbeider in het kapitalistisch productiesysteem schijnbaar levenslang moet vastgeklemd blijven. De proletariër voelt zich gedrukt door de stclïelijke afhankelijkheid en wordt daardoor in zijn geestelijken en verstan delijken opgang belemmerd. Deze toestand verbittert het karakter van de proletariersklasse, die ten onzent nog zeer talrijk is. Indien men tijdens de boomperiode de illusie kon koesteren, dat het sociaal vraagstuk in West-Europa volledig was opgelost, dan heeft de weerslag van de wereldkrisis op ons economisch en soci aal leven, het tegendeel bewezen. Deze omstandigheid maakt het noodza kelijk, het vraagstuk der deproletarisatie, de verhetling van den arbeidersstand op nieuw onder het oog te nemen, zooals dit door Paus Pius XI wordt gewenscht in de Encycliek Quadragesimo Anno De Nationale Federatie der Katholieke Werkgevers van België heeft dit begre pen. Zij heeft tot ondarwerp van haar jaar-congres voor 1935 gekozen: De So ciale Actie der werkgevers en de deprole tarisatie. Wij achten, dat dit Congres de volle aandacht van de werkgever? verdient. Daarom deelen wij hieronder een uittrek sel uit het programma nog even mede. Sociale Dagen voor Werkgevers in het Bestuursgebouw der Oude Kunst ter Al- gemeene Wereldtentoonstelling van Brus sel. Zaterdag 29 Juni om 3 uur Opening der Sociale Dagen door den heer Voor zitter. Lezing en bespreking verslagen a) Het deproletarisatievraags.uk bekeken in het licht der Pauselijke Encyclieken, b) De evolutie der loonen, c) De deproletarisa tie der massa door het vervverwen van on- roerenden eigendom, d) Verbetering in zake het aanschaffen van Grondeigendom. Zondag 30 Juni, om 8 uur Commu- niemis. Om 10 uur Lezing en bespre king der verslagen a) Het verwenen van roerend eigendom, b) De Sociale verze keringen als factor van deproletai isatie, c) De Bedrijfsorganisatie en de deproleta risatie. Om 12 1/2 uur: Lunch, voorge zeten door den heer Paul Van Zeeland, Eerste Minister. Om 2 1/2 uur Algemee ne Vergadering der Nationale Federatie der Katholieke Werkgevers van België. Algemeen verslag over de werkzaamheden van het Congres en Sluitingsrede. Verdere bijzonuerheden worden bereid- will'g verstrekt door het Algemeen Se cretariaat A. C. V. W., Meir, 24, Ant werpen. Telefoon 251 37. Inschrijving op hetzelfde adres. Zondag onder het oc taaf van H.Sacraments dag. Processie van het IISacrament door de stad. IIEvangelie vol gens Licis: Jezus sprak tot de Farigeën eene gelijkenis: van Zeker mer.sch die een groot feestmaal inrichtte en die veRn uitgenoodigd had. En toen alles gereed was lieten allen als uit een mond zich verontschuldigen.Toen ontstak den heer in toorn en hij zeide tot zijn die naren Ga spoedig uit ir. de straten en st°gen der stad en breng armen en blinden en kreupelen hier binnen. En de dienaren deden zooals bevolen was. En warneer er dan nog plaats te over was zeide de lieer nog Ga uit op de wegen en landpaden en dwingt tot binnentreden opdat mijn huis vol worde. Want ik zeg U. rRmand van die mar ren die genoodigd waren, zal van mijn feestmaal proeven. Plaats uwe gelden op rekening in de Naamloo/e Vennootschap te Brus sel, Montagne du Pare Beverstraat, voorheen Banque Centrale de la Dendre. Volstrekte zekerheid. Geheimhouding. Soei, de levende doode of doode levende gelijk ge wiltblijft het middenpunt van de belangstelling en iedereen is benieuwd ie welen hoe en wanneer die zaak haar beslag zal krijgen. Voor de buitenstaanders is dat maar ten belang van curiositeit. Voor Soei is dat een levenskwestie. Een doode moet niet eten. Om tc leven moet ge eten. Maar geen centen geen koeken Daar ligt heel het drama voor Soei. De mensch is gten puid. De helft van 't jaar ziet ge geen puiden Ze tuten ergens roerloos in nen hoek hun bakkes is toegegroeidze kwakken met ze eten niet. De mensch is geen paid. Hij kan het geen zes maanden uithouden zonder kwakken of zonder eten. En 't is te begrijpen dat Soei kwakt i> om eten ic hebben en erg ongerust is. Iedereen die bij Soei komt verzekert hein dat net zoo erg niet zal zijn, dat hetgeen kwaad kan, dal het iets van niets is. Onder die optimisten zijn er menschen die zelf genepen gezeten hdben als de zaak eerst uitlekte. II aut hel had veel erger kunnen zijm Soei ts maar dood voor den dienst der ponst enen. IIij is niet dood voor den Burgerlijken stand. II are hij daar ook dood geweest daar gingen nog menschen in de'klodden zitten. Ik ben bii verschtllige onder hen eens gaan luisteren. De getuigen die hu overlijden van Jean- Bapiiste hadden aangegeven en de aangifte on lerieekeiid waren de eersten om te verne. men dat Soei dcitd was, liet pakte hun aan hun her te. Zoud ii zij een i\rklaring gelee kond hel len waar Soei opstond in plaats van Jean- Baptist:... Hoe'nen mensch al zou varen met iets te onderteekenen zonder eerst af ie lezen. Als 't kw dijk ging zcudl gij uw kind gaan overgeven als dood van d. mazelen, en teekenen zwart op wit dat gij zelf aan de mazelen gestorven zijt... o) meegaan met 'nen gebitur en lutgei lijk verantwoordelijk werd. n gesteld cm iemand te hebben dood geteekenj Mijnheer de docloor die Jaen-Baptiste verzorgde en Soei uit nog verzorg! kan er nu ook om lachen. Maar als hij eerst hoorde van de deud van Soei veranderde hij zeven keer van kleur en draaide driemaal rond op zijnen Amenkaanschen bur eau-zetel: Ik heb tk zeker toch geen certificaat inge vuld dat opgemaakt was op naam van Soei..» en ge moogt zeker zijn dat hij zijn brilglazen z.ti afkuisscnen eer ij nog zoon verklaring zal schrijven en ouaer teekenen. Mijnheer de pastoor kan er nu ook een zottigheid op uitslaan. Maar als ze hem dat zegden van Soei sprong hij omtrent nen meter hoog. He II at te p Soeien tri zeven lange stappen was hij tn de sacristie om dc toelating tot begraven na te zien Hij mag niemand begraven zonder toela ting. II j had een briefje gekregen en Jean baptistc begraven zinder lut papier af ie lezen. 11 ai 'nen lutr indien hij enkel en atleen toeiatmg had gekregen cm Soei te begraven. Zijn gezicht ging openen lachte gelijk eei. zonne bij schoon weer ah hij zag dal zijn papi rtn orde was. Danke Jeeseke u zet lnJ Dij den grafmaker zal heter al niet veel anders toe gegaan zijn... Daar ts daar voor een tooneelschr ijver prachtige stof voor een cornedie. Soei protesteert dat dat geen cornedie is. Maar comcdis is toch anders niet dan de miseries van den held van 't stuk door bui- tenstuartders be k eken De eenige op wei pang zou kunnen zijn de onwaarschijnlijkheid van het gegeven maar daar is n vit i Is m er onwaarschijnlijk dan de waarheid. Reporter, nn mmnw i A IIIIIIC'I DEEDEEELOE ,4

Denderklok | 1935 | | pagina 1