11 OP 1ie JULY GROOT 11 JUliIFEEST 1935 Het Hoekje van den Reporter Negende Jaar N? 26 Prijs per nummer 30 centiemen Ninove 7 Juli 1 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad R. LIIYSTIRIIIAR-HAILTIRSIAR DAVIDSFONDS NINOVE Het Werk van St Pieterspenning en het J. V. K. A. Waarom willen bedriegen VOOR HET KANTON NINOVE fg- Luvsterroan n-1862,54) Telefoon 34-5 Handeleregist er Aalst n*1093 Abonnementsprijs 3 maander. fr- 4,00 6 maanden 1 jaar 7,00 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Na den oorlog mochten de Vla mingen een t:on hooger zingen in hun eigen land. Omdet het bloed van 80 oio der gesneuvelden vlaamsch was mocht aan den vlaamschen wil niet meer recht streeks den kop worden gebooen. Het 11 Juli-feest moest gedoogd en zoo mogelijk zelfs gepatroneerd worden het zou immer te schreeu wend onrecht zijn aan de Vlamin gen van den Yzer, aan de vader landers van de daad het recht le ontzeggen die feiten uit hunne ge schiedenis te herdenken waai uil hun rasfierheiJ en hun vaderlands liefde was geboren. Maar er zou den vormen gevonden worden, nuances De leeuwenvlag klauw de veel te veel in 't aangezicht van brusselaars en walen, het was een gevaailijk tuig dat dreigend boven zekere hooiden zwaaide, maar toch, wat 'n symbool Groe- ningheveld en zijn geur van strijd lustigheid, gulden sporen van ede le krijgslieden, het bloed van den franschen adel, het deed onver kwikkelijk aan, maar toch wat 'n lts Het zou wel onmogelijk zijn dit alles nog uit te schakelen, het ware dus beter het aan te passen En de spitsvondigheid van ze kere historico-politiekeis vond er wat op uithet 11 Juli-feest dat is een belgische nationale gebeur tenis, het mag dus terecht door alle weldenkende vaderlandeiswor den gevierd. Immers, op Groenin« ghekouter waren niet alleen de vlaamsche gemeenten ten strijde getrokken maar ook uit de Kem p»n, uit het Naamsche en uit IIe negouwen. De vereeniging van de belgische provincieön, roepen de ze schrijvers uit Hoe onwaar. Op den morgend van li Juli 1302 was er in de le gerbenden op Groeninghekouter geen het minste nationaal ge\ oe- len te bespeuren. Ze waren daar om te strijden voor hun zelfbe. houd, om te beletten dat de Ko nir>g en zijn landvoogd nog langer hunne stad en hun stand zou pla gen door zijne ekonomische poli tiek, door zijne inmenging inde toegekende vrijheden, En er waren er ook die wilden strijden om de oneer te wreken die den Graaf werd aangedaan en ook dit ge beurde niet omwille van het nati onaal gevoelen, maar wel omdat er banden bestonden die de dienst baarheid voor den graat opeisch- ten. Weieven immers in het feo daal stelsel. Doch plots, dank aan de onver hoopte zege op de legers van Phi lips, koning van Frankrijk, gaan de oogen open er bestaat een Vlaamsche macht die kan opwegen tegen de zoo hoog geprezen legers van den koning van Frankrijk. De rasfierheid van de Vlamingen was hierdoor geprikkeld en, hoewel nog steeds in hunne beperkte sfeer, streefden allen naar éénzelf de doel .- los van alle leenioerig gezag door gemeentelijke vrijheid. Naarmate nu de gemeentelijke vrijheid groeide, nam ook de eko nomische bediijvigheid toe. Door de uitbreiding van den handel kwam meer en meer in 't licht te staan dat de vlaamsche gouwen gemeenzame belangen moesten verdedigen in den vreemde en dat er in Yper, in Brugge, in Gent een eenheid was van denicen en voelen die al deze gemeenten kon samenbrengen tot ééne macht. Het nationaal gevoelen was gebo ren weinige jaren na het eersle be sef van de vlaarmche macht en het oplaaien van de vluimsche fier— heid. De betetkenis van het II juli- feest moet zuiver blijven het is den ooisprong van ons vlaamsch- zijn, het is het vertrekpunt van een glorievolle geschiedenis die van welstand en rijkdom in het land, heeft geleid tol intellektuee- len luister en kunstroem. Dank aan den Sporenzege hebben de Vlamingen" gelegenheid gehad zich-ztlf te worden. In het herdenken van die gebeur tenis moeten wij ons bij de feiten houden zooniet houdt ons feesten geen steek. Wij vieren een Y'laam- scht[ gebeurtenis en niets anders. Wij vieren in 't bizonder omdat onze voorouders er het nut heb ben uitgehaald dat kon en moest. Wij bedenken dat zij meer rasfier heid en moer wilskracht hadden dan wij nu Het is nog niet te laat. Beden ken we dat de politieke vlaamsche strijd die zooveel stc f heeft opge jaagd thans, in theorie, is uitge streden. Het laatste brokje wet is er doorgehaald. Daar ligt nu een opeu veld Vlaanderen, waar Vlaamschen arbeid kan worden verricht. Zullen wij uit deze her denking van 1302 de gepaste les trekken en den wil om bewust van de schoonheid van onze gedachte en steunend op de heerlijkheid van ons verleden weer eens van Vlaan deren te maken een gezegende grond van burgerlijke vrijheid, van edele zeden, van hooger kunstzin en van eervollen wel stand Op f le Juli. laat ons daar aan denken. Vlaenderen die Leu vrijheid van hun gezin, hun familie en hun zóo innig li De dag wordt ingezet met Een H. Mis, te 7 u. 's morgens, in de groote Kerk, voor e over e t. Uaviösfondsers. te 7 1/2 u. 's avonds in «ONS HUIS* gezellig, «eer smakelijk en kursivol samenzijn, waarop al onze leden met ami we vrienden en kennissen worden verwacht. Bij mooi weder fees, in open luch», op den binnenkoer van ONb Hors De Koninklijke Harmonie «EENDRACHT,, onder de den Heer F. De Geeter, laat ons zes harer schoonste stukken hoore - 1. 2. 3. 4. 5. G. Wellington - Marsch Zehte In 't Mystiek Egypte - Intermezzo Ketelbey Wetner-Bloed - Wals J Strauss Caprice oeen Duilsck Thema Dekker Walsen - Suilt p» G,lson u. De Yoconda - ballet Ponchielh Heer Taul De Mont zal ons verwelkomen en in groote trekken onze^as- fierheid wel wat weter. aan te vuren.... misschien.... 0 Heer Emiel ^asslman zingt, met begeleiding van klavier, Vlaanderen van Veremans. _j_ He., Herman Li.v.ns speelt cp 't klavier, de rmmer moe, blijvende 3de iectasia van P. Benoit. -Alle aanteeaigen krijgen dan ook ears de gelegenbeid. om uitvoH,bolrt en zóó gevoelsvol als liet in hun V laatnschen aard ligt, meete zing Onze oude zóóveel beteekener.de Vlaamsche Volksliederen z. a De Vlaamsche Leeuw Mijn Vlaanderen heb ik hartelijk hef - A rteveldelied De Schelde Omdat tk Vlaming ben Klokke li eland O Kruist den Vlaming Beiaar dlud enz. Heer H. Lievens houdt het klavier en de tekst der hedtren wor aan iedereen overhandigd. -Ten slotte Groote Tombol». INQANO Vrij en kosteloos. Harten hoog Waardig en bewust onzo Vlaamscff Nationale dag gevierd Daarom 's Morgens ter H. Misse 's Avonds naar 't Vlaamsch Lever* en Uansch den dag de huigen "»»'«<,B{SSTUUB. In de tweede helft der verloopen eeuw, onder den drang der liberale en vrijzinni ge theorieën en als gevolg van de zege praal der gedachte van de Fransche revo lutie (ds zoo misbruikte gedachte van vrijheid en individualiteit) kwam in Italië, een meer en meer scherper streven tegen den Paus gericht met als leuze het voor wendsel Italia Una het ééne Italië Waar deze samenzweerders eerst een geestelijk doel hadden het Pausdom te veiminken of af te schaffen, hadden ze bovendien een dankbare leuze gevonden tot berooving van den Paus; de pauselijke staten moesten hem ontnomen worden. Aldus knotten ze ook zijn tijdelijke macht. Deze Pauselijke staten verzekerden de onafharkelijkheid van het Hoofd der H. Kerk, hij was immers geen onderdaan van een of anderen staat, maar was zelf Soeverein en bovendien, verschaften ze hem de noodige geldmiddelen om zijn macht uit te oefenen (steun aan de mis siën, hulp aan vervolgde bisschoppen, priesters en geloovigen, aalmoe/en, enz.) De H. Vader Paus Pius IX had het gevaar niet onderschat en riep de heele kristenheid ter hulp. Zijn iioocl<rett werd edelmoedig beant woord en als eerste gevolg kwam de sa menstelling van een leger otn de veidecli- ging zijner staten te verzekeren. Dit leger bevatte vrijwilligers uit alle landen en gewesten en ook Vlaanderen, zooals altijd j bereid gevonden voor den Paus, zond ten merkelijk deel zijner zonen naar Italië (Oost-Vlaanderen alben zond er meer dan 750). In 18G0 werd het Pauselijk leger door de bendei van Garibaldi te Castelfidardo verslagen. Zulks beteekende voor den Paus de berooving var. zijn schoonste provinciën en bracht voor hem ondraag lijke finarcieële lasten mede. Opnieuw werd de noodkreet van den H. Vader beantwoord en in alle wereld- deelen brengen de geloovigen edelmoedig hun geldelijken steun. In Maart 18G0 werd dan in ons bisdom het Werk van St. Pieterspenning gesticht en, tot eer van ons, Oost-Vlamingen, rnag het gezegd worden dat wij de eersten waren om van de Paushulp een bestendige instelling te maken. Drie maanden na de stichting was bet Werk van St. Pieterspenning in alle paro chies ingericht. Weldra werd dit voorbeeld door al de Bisdommen van Belg gevolgd en, geleidelijk, volgde de verspreiding over alle landen der wereld en groeide het initiatief door het bisdom Gent geno men tot een grootsche en blijvende bewe ging van hulp en steun en hulde aan den Oppei herder der H. Kerk. Dit jaar is het dus 75 jaren geleden sinds onze voorouders aan den H. Stoel dit roerend schouwspel van verknochtheid gaven. Nog jaarlijks stroomen duizende giften van arm en rijk, grootcndeels van deur tot deur geïnd door onze geestelijk heid, samen en komt opnieuw den wil van ons volk tot uiting om den Paus te helpen. Deze verjaring biedt een te schoont gelegenheid dan dat men ze zou veron achtzamen, om de Vlaamsche jeugd aan die daad van trouw aan Rome te berinne- ren en ze beter naar waarde te doen schatten. Verleden Zondag had te Gent een huldebetooging plaats van de Vrouwelijke Jeu"d voor Katholieke Actie (V. J. V. K. A.). Ruim 11.000 jonge meisjes; kajot- sters, burgersmeisjes, s'Udenten en boe renmeisjes namen deel aan dien onverge- telijken schouwdag. Zondag aanstaande is het de beurt aan de mannelijke jeugd en worden de keur troepen van onze xatholie e jeugd opge roepen om te Gert uiting te geven van !.un onverwoestbare gevoelens van trouw en liefde tot den H. Stoel. Wij twijfelen niet of ook deze beweging zal zich tot een machtige huldeblijk ont wikkelen kajotters, studenten, boerer- jeugd en mideterstandsjeugd zullen vol gaarne den oproep van hun Bisschop, Mgr. Coppieteis beantwoorden en in dichte scharen rondom hem, getuigen van hun genegenheid voor den Stedehouder van O. H. Jesus Christus hier op aarde. Vooruit, jongens, onze wenschen en verlangens gaau met U Enkele dagen geleden rchreef bet socia listisch dagblad I.e Peuple een artikel over onze nieuwe Kajotterscentrale. Te gen wil en dank kon het niet anders dan hulde brengen aan en zijn bewondering uitdrukken voor die hjerlijke krachtpres tatie. Trouwens de hoaderde en nog hon derde bezoekers die we dagelijks in onze Centrale ontvangen, zoowel uit eigen land als uit de meest verwijderd-; streken van het buitenland, staan werkelijk verstomd bij het zien en nagaan van wat hier is ver wezenlijkt. Om. eenigermate wat te kun nen terugtrekken van wat n eerste spon tane opwelling van bewondering hem in de pen legde, meende ru deze brave re- dakteur niet beter te kunnen doen dan wat oude koeien uit de gracht te halen en voor de zooveelste keer te komen aandra ven met De K.A.J. in 't vaarwater van de katholieke partij De Kajotterecentra- le zou, aldus Lo Peuple tot stand zijn gekomen met miliioenen die de kajotters daartoe zouden ontvangen nebben van de katholieke partij. En daarmee is 't raadsel weeral eens opgelost. Wat'n gewetenlo; s- heid. Zonder 't minste onderzoek, zonder Zje vervolg op.2' blad. Er zijn menschen die klagen... Er tijn altijd menschen die klagett. Er zijn menschen die van klagen hun broodwin ning tnakeu, en die jaar in jaar uit bedelen en jaar in jaar uit leven gelijk een vischje in 't water. Er zijn menschen die van klagen hun politiek programma maken en de versleten onderbroeken historie is daar een illustra tie van. Er zijn menschen die klagen dat ze ter gelegenheid van de uitdeeling van de konin gin haar versleten onderbroeken een zekere drukking ondergaan. Wij weten dat er menschen zijn die altijd het woord vrijheid op de lippen hebben maar die de Vrijheid met dienen. Wij welen dat de Vrijheid de klacht van jehovah tegenover de joden zou mogen over- nemen zonder er één woord aan te verande ren Dat volk dient mij met de lipten maar zijn hart is verre van mij Het gaat hier niet over één bepaalde partij. Er zijn in alle partijen achtenswaardige menschen menschen waarvan ge 't jammer vindt dat ze valsche of misvormde princiepen aankleven maar die gij uw volle achting schenkt om de manier waarop ze hun prin- cipes beleven. Maar in meer dan een partij komt ge van die menschen tegen die zichzelf hevig noemen die altijd in de eerste rij der vrij willigers staan om de princiepen der partij te verdedigen. Echte a idealisten wiens ideaal alle dagen gevoed en gesterkt wordt door de persoonlijke bate die het dienen van hel ideaal voor hen mee brengt, en die tn de hevigheid van hun idealisme meetten dat ze de menschen mogen hew. rken en kneden gelijk 'tien pasteibakker zijn deeg Maar als er daarov.r moeten klachten gedaan worden dan is Jat de klagers hun fout. Het zijn geen menschen 't zijn kruipdie renweekdieren ze hebben geen ruggegraat, ze buig/ n en kruipen langs alle kanten om met iedereen to.l ie staan. Ze komen tranen schreien gelijk knikkers omdat ze gedwongen worden en ze zijn verontwaardigd A<< kan niet meer. Maar als ge vraagt dal ze die verklaring eens schriftelijk zouden doen en ouderleekenen, dan ki uipen ze in hun schelp gelijk een slek in haar htiizekeit. Weet ge wat tk daarover zeg Dat dat alltmaal streken zijn gelijk bij sommige meisjes die gaarne tegen haar goesting gekust worden l 't Is altijd de R-porter zou dat moeten weten de Reporter zou dat moeten schrijven... De Reporter is een wangedrocht; een draak met zeven koppen. Met veertien oogen en vt er hen oor en op zeven paar betnen gaat hij door de straten der stad. Hij ziet en hoort veel meer dan hij vertellen wil. Maar hij ziet noch hoort wat binnenshuis tusschen vier oogen gevezeld wordt en daarbij hoo- ren telt nietAls er iels, niet in den haak is schrijf hem cp De Denderklok met naam dag en uur, en handteeken daaronder., en de Reporter zal de kat een bel aanhangen. Uwe klacht zal geheim blijven, alleen zat ze bewaard blijven om te dienen als bewijs stuk in gtv.il i an proces Maar Reporter krijgt geen proces want hij houdt altijd zijn duimen i>t zijn luisten... Maar durft ge wedden dat hij geen enkele gtteekende klacht krijgt I Ondu tusschen gaan de voorbereidende werkzaamheden voor de uitdeeling van de koningin haar versleten onderbroeken duch tig haar gang, en de huisbezoeken zijn al tamelijk gevorderd; en ik hoop weldra in de pakjes ne keer te kunnen gaan zien hoever de onderbroeken veisl.ten zijn 1 Reporter. Pacha CJliicorei ter Tentoonstelling^ is Jury. lid. DEHDERHLOH

Denderklok | 1935 | | pagina 1