11 Debout les morts I Negende Jaar N? 27 Prijs per nummer 50 centiemen. Ninove 14 Juli 1938 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad B. LUY3TBRMAR-HAILTBRMAII WIE ZAL HET WETEN... Het Jubelkongres van de Vlaamsche Kajotters. Het Hoekje van den Reporter VOOR HET KANTON NINOVE Poateheokrek>nlng (R. Luysterman n-1862,54) Telefoon 345 Handelsregister Aalst n* 1093 Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,00 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat. 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol- w gens overeenkomst. Waar men thans ook het oog wendt overal en in alles ontwaart men een gebrek, een ontreddering waardoor den loop der zaken en het leven der menschen wordt ge schokt en waardoor aan de heden- daagsche maatschappij zoo'ntroos- telooze, uitkomstlooze aanblik wordt gegeven. De tijden zijn las tig. zorgend en moeilijk onder al le opzichten. Wij willen thans niet spreken over den hopeloozen toestand van handel, nijverheid en landbouw in België of in de heeie wereld, noch over de internationale verhoudin gen tusschen de volkeren hoe drei gend en zorgwekkend ze ook zijn we willen het niet hebben over de binnenlandsche politieke gebeur tenissen hoezeer ze ook onze aan dacht, onze scherpste aandacht, vereischen, noch zelfs over de verwarring der getsten die hun- kerig doet zoeken naar nieuwe vormen voor de samenleving en voor het landsbestuur ons opzet reikt zoover niet we willen ons alleen beperken tot eenige vast stellingen van een minder plan, vaststellingen van louter lokalen en gewestelijken aard. Het is nu eenmaal een feit, wij ondervinden het dagelijks en wij moeten er dus rekening mede hou den dat onze huidige samenleving behterscht wordt door wat men ge woon is te noemen de politiek Onder het stelsel der democratie, wil zeggen der regeering van het volk, zijn het de afgevaardigden uit den schoot van het volk zelf gesproten die het land regeeren, de wetten maken, toepassen en doen toepassen op alle trappen van het bestuur. Men kan tegen stander zijn van dit stelsel, men kan er voorstander van zijn, het stelsel heeft zijn voor- en nadee- len doch het valt niet weg te cijfe ren het stelsel is en wij moeten er onze houding naar regelen. Het lijkt ons overbodig en nut teloos te wijzen op het belang, hel ontzaggelijk belang du in die om standigheden aan een goede volks afvaardiging is verbonden. Het is te zonneklaar het bestuur, de re geering zal zijn wat de afvaardi ging za! zijn. En nochtans, ingezien dit over groot belang, wat wordt er gedaan om die goede afvaardiging te be komen Hoe gaat men te werk om onze menschen te overtuigen van de groote draagwijdte der daden die zij stellen onder politiek op zicht Wat doen wij katholieken om onze overtuiging te sterken en door anderen te doen deelen Wij weten hoe lichtzinnig er geredeneerd en gehandeld wordt, maar het geldt de kwestie der beste afvaardiging en het belang der po litieke daden, en wat betreft het verbreiden en handhaven der ka tholieke overtuiging spijt het ons te moeten vaststellen dat, dan als wij zien en dagelijks ervaren dat onze tegenstrevers onophoudend op de bres staan en aan het werk zijn om hun invloed te versterken, •dat in onze katholieke rangen alle werking in dien zin nul is of toch omtrent. Zie te Ninove, zie in de gemeenten er omhecnf alle actie is stilgevallen crisis in de partij bedrijvigheid En ondertusschen ijveren onze tegenstanders voort. Wel worden er hier en daar schuchtere pogin gen gedaan, korte opflakkeringen van lokalen aard, die veel te snel zijn gedoofd en weinig diepgaand zijn. Wij twijfelen niet aan de be reidwilligheid en aan den goeden wil van onze partijgenooten, doch wij stellen vast dat er gedurende de tijdspanne die de verkiezingen scheidt, geeu leven, geen fut zit in onze rangen. Hoe nochtans hoo schoon, hoe verheven, hoe menschelijk en ide aal goed is het programma onzer partij Hier meenen wij den vinger te moeten leggen op de pijnlijke, op de hinderlijke plek. In alle zaken, bedrijven, maatschappijen, enz is het de leiding die door haar werk kracht en werklust en door haar voorbeeld het initiatief der leden en onderhoorigen of medewerkers moet aanwakkeren en steunen. Een politieke partij maakt hierin geen uitzondering. Integendeel waar het hier zaken geldt aan de welke geen stoffelijke belangen onmiddellijk verbonden en het hoofdzakelijk geestelijke en cultu- retle waarden zijn zonder recht streeks zichtbare of waatdeerbare terugslagen die wij te verdedigen hebben is de nood etner degelijke leiding des te dringende. Hoe ge makkelijk woidt er niet beknib beld en hoe licht wordt er niet ge klaagd over afzijdigheid en onver schilligheid daar waar de leiding alleen te kampen had tegen onbe grip of onwetendheid Het weze ons derhahe geoor loofd, aan wie het behoort te wij zen op dezen betreurenswaardigen toestand en hen te herinneren aan de verplichtingen die ze jegens hun lastgevers het kiezerskorps hebben aangegaan het program ma der partij getrouw en gewe tensvol na te leven en te verdedi gen en ook, de sterkte en de in vloed der partij te handhaven en ze door toewijding en geestdriftige werking te vermeerderen, haar in stellingen te doen groeien tn ge dijen en aan de nieuwe omstandig heden waar het moet aan te pas sen. Hun verantwoordelijkheid is groot zij hebben de toekomst in handen. Wij twijfelen niet aan de goede bedoelingen en voornemens van de leiders doch de uitslagen geven geen voldoening Mogen dan de leiders, waar ze ook zijn voor oogen houden dat wij, de partijleden, wij de jonge ren de blikken op hen gericht hou den, dat bun bedrijvigheid wordt gemeten en dat wij het zouden betreuren, later wanneer zij hun pand moeten afstaan, hen van na latigheid of onkunde te moeten verdenken of beschuldigen. Wij vragen in dezen tijd van be drijvig, jachtend leven, van zoe ken naar nieuwe vormen voor de gemeenschap, mannen die de daad en de verantwoordelijkheid aan durven. Wij vragen leiding, wij vragen dat er gewerkt worde en dat de verantwoordelijke personen niet verder het vertrouwen dat wij in hen gesteld hebben, aantasten. Wij vragen dat men de titel- voerders, de mannen van het ka dervulsel, de volgelingen van de vadsige koningen were en ze vervange door daadkrachtige, ijve rige en bekwame elementen. Wij vragen werking. Debout les morts ja, we wisten van de socialisten dat ze hun eigen zelf opvraten als ze in d'oppositie zaten en maar nimmer konden zwijgen met hun schelden en hun dreigen Brcqueville en Theunis, uitgemaakt voor slechte visch vaarden op hun dorre klip lek het log regeeringsschip Nieuwe zonne zou nu dagen Eindelijk bleek het uur geslagen van het wonderbare plan van gezel Henri Deman De partijraad was hierop formeel Niets dar. 't plan 1 Het plan geheel 1 Toen trad Zeeland in het perk met een plan van eigen merk. In die uiterst bange tijden liet hij toch ministerfrakken snijden... Dat de socios zouden steigeren, hem al hulpe zouden weigeren dit stond als een rots zoo vast... Hoe was elkeen dan verrast, na wat onderling krakeelen hem vijf dier frakken te zien deelen 't Bleek hoe elk er prijs op stelde zelfs nog d' oude Vandervelae i Zelfs de radikale Spaak bleek niet meer de drieste draak Zelfs de groote Rik Deman borg in stilte weg zijn plan... Is bet nu vergeten Door de motten opgevreten Wie zal 't weten Niemand die de stilte breekt... Niemand die er nog van spreekt... Poweet» Op 55 Oogst a. s. gaat te Brussel het Jubelkongres door van de Vlaamsche en Waalscbe kaiotteis. Samenvallend met de Internationale Tentoonstelling laat alles voorzien dat dit Kongres een wereldgebeurtenis zal wor den. Vanaf haar ontstaan is de K.A.J. een geweldige aantrekkingskracht geweeBt. Door jonge arbeiders en arbeidsters begon nen heeft ze succesvol, met een onweer staanbaar geloof en een allesoverwinnen- den duri de verovering van arbeidsniid- dens en arbeideiswijken aangevat. Was het begin nederig en verborgen, toch werd de aktieve methode voor vor ming van leiders en studiekringers, erkend a's degelijk en beslissend. Door ons. on der ons was de kajottersleuze bij vor ming en verovering. Als bieënzwermen verspreiden ze zich in alle middens naar alle streken en thans, telt de beweging in haar vier vlaamsche en waalscbe vertak kingen meer dan 2000 afdeelingen met meer dan 80.000 leden. Wilde men de oud-kajotters en deze die onmogelijk re gelmatig hun bijdrage kunnen betalen, meetellen, men zou kunnen zeggen dat de K. A, j. er in gelukt is, in een tijdspanne van tien jaar, meer dan 300.000 jonge ar beiders en arbeidsters te bereiken. De kajottersaktie voor veiligheid, zede lijkheid, gezondheid, ontspanning der jonge arbeiders is overal doorgedrongen en bewonderd. Haar diensten voor jonge werkloozen, zieken, soldaten en schcol- verlatenden zijn er in geslaagd duizenden jongeren te onttrekken aan ontmoediging, ja zelis wanhoop, verlatenheid, de groot ste stoffelijke en zedelijke ellende. De kajotterspers met haar 22 periodie ken zoowel voor massaleden als voor lei ders is een voorbeeld van aanpassing, vul- garisatiewerk en propaganda. De jaarlijk* sche oplage loopt in de millioenen waar door iedere week of minstens iedere maand een honderd duizend arbeidersfamilies bereikt worden. Wanneer men weet dat al deze initiatie ven al deze verwezenlijkingen geleid en uitgevoerd worden door jonge arbeiders en arbeidsters, dat het jaarlijksch budget der beweging verschillende millioenen be draagt is men met verbazing geslagen bij zulke resultaten in zoo'n kleinen afstand van tijd bereikt. Deze gezamenlijke krachtinspanning van jonge arbeidsters wordt gedaan met een bewonderenswaardige tucht en eenheid. Als school, sociale dienst en vertegen woordigend lichaam, wilde K.A.J. een nieuwe jeugd voor een nieuwe wereld vor men. Fier, rein, blij en veroverend zijn de kajotters niet alleen door hun zang, hun optochten, hun kongres, maar voor alles in de gewone levensomstandigheden, op hun werk, in hun midden, thuis, op de straat, de fabriek, het bureel, het werkhuis in de kazerne, onder jonge kerels of jonge meisjes. De K. A. J. breidde zich uit over ver schillende landen van de wereld en van daag telt men honderden, neen, duizenden kajotters in Nederland, Frankrijk, Cana da, Colombië, Zwitserlandi Spanje, Portu gal en Engeland, in Congo, Midden Eu ropa en de koloriën. Het is opvallend hoe in deze verschillende nationale organisaties eenzelfde geest, eenzelfde ziel lieerscht, zoo sterk dat elkeen aanvoelt dat er in de wereld maar één K. A. J. is. De kajotters-kongressen hebben steeds een geweldigen indruk nagelaten. De in nigheid, de geestdrift, de orde en tucht in deze groote betoogingf n van jongeren, toegekomen uit alle hceken van het land, ten koste van zeer groote cfferSj overtref fen de stoutste verwachtingen. Het is een onvergetelijk schouwspel deze duizende jonge arbeiders te zien, die bidder, z n- gen, hun leiders toejuicher, hua vaandels groeien en den e°d zweren al hun weik- broeders terug te brengen naar Kristus. Het jubelkongres zal ce eerste interna tionale kajotters-ontmoeting zijn. De wereld K. A. J zal aanwezig zijn om de 10' verjaring te vieren van destich ting der geliefde beweging. Honderd dui zend korgressisten zullen tosstroomen uit alle landen om te getuigen van hu i geloof in een nieuwe jeugd voor een nieuwe we reld. De Jubelmis door alle aanwezigen mee gezongen, het spreekkoor voorgedragen door de kajotters uit alle landen, de Jubel- beloften genomen in het bijzijn van het Hoogste Kerkelijk en wereldlijk gezag zul len een machtigen weerklank vinden in de toekomst van de arbeidersjeugd van de gansche wereld. De Paus zelf heeft zijn hoop en ver wachting in het kongres uitgedrukt door een schrijven dat overal opzien heeft ge wekt. Het kajotterskongres zal gevolgd worden door een Internationale Studieweek die aan de leiders van de verschillende landen de gelegenheid zal bieden zich volledig te documenteeren over de leer, de methode van organisatie, vorming en kajotterswer- king. Het zal een eenige gelegenheid zijn om met mekaar de opgedane ondervindingen te bespreken en zich schrap te zetten tegen de misvormirgen, di? een niet te ontwijken gevaar zouden opleveren voor de groo'sche verwachtingen die door de K. A. J. bewe ging geboren werden. De lezers die nog meei inlichtingen ver langen betreffende bet Jubelkongres der K.A.J. of de Internationale studieweek kunnen zien wenden tot de kajotteiscen- trale, Poincurélaan, 79, Brussel. Wij zijn alUm.ml Vlamingen. De Koning kent Vlaamsen. De Koningin haar moeder, iaal is tr een die eng verwant is met de onze, en er zullen daar ook wel spreekwoor den zijn die goed op de Vlaamsche gelijken. En tr is een Vlaamsche spreuk du Itert dal als ge aan 'nen ezel zijn gat wrijft sch.t hij op uw hand Reporter. Ik heb weer eens majesteitsschennis gepleegd tegenover de roode dtmocralie. God beware er ons voer dat oeit een roode democraat de plaats inneemt van Koning Leopold aan het hoofd van ULand.... Ze zouden ons in 't rolleke steken dat het zou een plezier zijn om tien, voor een ander Voor veertien dagen schreef ik daar iets over versleten onderbroeken... Toen de koningin haar werk inzette vtr- scheen in Voor Allen een echt sodalis iisch stukje onder den titel De koningin der werkloozen En Voor Allen slond niet alleen in de socialistische pers... Nu zijn zij er bij om de geschenken uit te deelen. De menschen moeten weien dat het door hen is dat ze iets krijgen, (van hen is het nooii). Ge trekt zoo delicaat mogelijk hun aan dacht op hun uaeinig delicate houding. Ge doet handschoenen en manchetten aan ge draait vijf en twintig keer rond hun tafel eer ge hun een schotelke waarheid voorzet dat ze niet lusten. 't Kan al niet laten. Des Zondags ver* sch'eit het hoekje den Donderdag was er geen zitting veer hel lokaal hulpcomiteit en den Vrijdag groot speciakel in de gemeente* raad. De hoog-edel-g.boren keer en waren belet- digd... Uit het opstelletje dat de Koningin zoo gratie vol werd gewijd klap ik wel nen heer eenige blommtkns. In hel kort samengevat kwam het hier op neer. Bij dreigende staking in de Borinagt kreeg de koning schttkde kovinginnt schrik, kregen al de bange volgelingen schrik. En uit schrik geien ze hun over* scholten van ondergoed met borduursel en kanten, aflahrs, vodden waar anderen wil len Vun af zijn. Had het werkvolk niet gedreigd ze zouden mets gekregen lubben. Want die a anderen geven omdat ze bang zijnze zijn noth rechtvaardig noch go*d, ze zijn alleen bang. Ze hoopen dal het werkvolk daarmee zal zwijgen en dankbaar zijn... Schoon hé De koningin heeft haar werk niet ge schorst ze heeft er de socialisten niet uitge sloten. Te Ninove, om hel artikel van Reporter houdt het komiteit geen zitting. Dit is proletarische majesteit Dat is koninginue majesteit. Ons socialisten zijn vieze kinderen ik leg den klemtoon op kinderen. Wij zien de kinderen geer tie en daarom wordt er hun veel vergeven. Maar slecht opgevoede kinderen, die er plezier in hebben als ze kunnen last verkoo pen moeten op tijd op hun broek krijgen. Ut heb het nooit over mijn hart kunnen krijgen van zoo maar kinderen bederven en ik wil de socialistische leiders nog op een paar pittiljiS wijzen. Niemand heeft schrik van hen noch van de massa hunner volgelingen. Er wordt hun veel toegelaten omdat ze van niet beiers weten,., mia* als het ernstig wordt tn als ze de anderen die bang zijn naar de keel grijpen om ze te worgen, worden ze ne keer serieus afgeborsteld. Zoo ging het in Italië, zoo ging het in Oostenrijk, zoo ook in Spanje. Ze moeten er niet aan twijfelen zoo gaat het ook bij ons a 's ze oeit tot handtaste lijkheden ovirgaan Niemand verwacht zich aan dankbaar heid. Dankbaarheid ts ten bloempje dat veel weg hetft van de Edelweiss Het groeit maar op hoogten die moeilijk te bereiken te zijn en de eerste de beste plukt het niet I Ons socialisten gelooren niet aan edel moedigheid noch aan christene naastenlief de de mensehen denk n altijd dat een ander is gelijk zij zelf zijn. Al wie van zijn leven reeds brood heeft gegeven aan kinderen die honger hadden omdat hu t vader te veel dorst had weten wat loon ze daarvoor te verwachten hebben. DEHDERKLOH

Denderklok | 1935 | | pagina 1