Aan het Groeiende Vlaanderen! bevolking 1 Negende Jaar N* 28 Prijs per nummer 50 centiemen. Ninove 21 Juli 1938 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE R. LUYSTIIWIAII-WASLTBRMAR Koninklijke Handboogmaat schappij 8l SEBASTIAAN,, Ninove II Een intieme viering in de K. A. J. - Centrale. Een onderhoud met Edgard De Caluwé Het Hoekje van den Reporter 4- 2 4- 13 4- 20 Handelsregister Aalst n* 1093 Drukker-U itgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Deze week werd door de zorgen der Nationale Federatie van Soci alistische Jonge Wachten een kort manifest verspreid gericht Aan het groeiende Vlaanderen Het heelt er allen schijn van dat de roode J. W-ers zich nu ook gaan interesseeren voor de Vlaam- sche volksbeweging, een onder werp dat bun nu wel zeer geschikt moet voorkomen Immers nog veel inkt verspillen aan de verde diging en het vooruitzetten van het Plan van den Arbeid ware henzelven belachelijk maken in de oogen hunner oudere partijgenoo- ten Alhoewel zeer voorzichtig en algemeen van strekking ruikt het manifestje toch naar een begin van kiespropaganda. S. J. W. vond het noodig zich solidair te verkla ren met den Vlaamschen strijd dit natuurlijk met de noodige erbij be- hoorende ronkende volzinnen over de verdrukking van het volk door munitie-barons en bankmagna ten Alles komt dan ook neer op het alles-! egelend Socialisme dat door het Plan van den Arbeid, ter loops vermeld, economisch en so ciaal een einde stelt aan alle zor gen en eiisistoeslanden 1.... Maar het Groeiende Vlaande ren weet wel beters. Het weet wel dat het niet de socialisten zijn die op de bres staan wanneer Vlaamsche belangen op het spel staan in Kamer en Senaat. Het groeiende Vlaanderen is er diep van overtuigd dit het zijn reeds verworven recht te danken heeft niet aan di bemoeiingen van de socialisti che partij, maar wel aan de onverdroten en onafgebroken werking der zoo weelderig bestaan de en bloeiende Katholieke Vlaam sche Organisaties. Zich solidair verklaien met de Vlaamsche Volksbeweging als S. J W. doet, en zonder eenige verdienste het den schijn wulen geven, alsot ook het socialisme kampt ter verovering van ons Vlaamsche recht, dat kan ook geen rechtgeaard socialist aanvaarden. Vlaanderen moet niet socialis tisch worden cm zich te ontvoog den en om s' ciaal en economisch herop te leven 1 Het Vlaamsch Economisch Verbond, de V laam sche Sociale Werken, de Kath VI. Landsbond, het Davidsfonds en al de ontelbare andere in wer king zijnde organismen zullen de toekomst van het Groeiende Vlaan deren verzekeren en richten Niet naar enggeestige klassenstrijd en met holle woorden als S. J W doch door positieven arbeid naar een vrij en schooner bestaan zoo voor werkman, dan voor burger Het Staatsblad kondigt de bevolkingscijfers aan op 31 De- cember 1934. Hierna tot inlichting voor onze lezers een lijstje met ue bevolking van enkele gemeenten. Appekerre-Eichem Aspelare Denderhautem Denderleeuw Denderwindeke Iddergem Meerbeke Nederhasselt Ne i gem Ninove Okegem Outer Pollare De stad Aalst telt i0395 inwoners legen 33429 in 1930 Geeraardsbergen 12006 tegen 12130. TV bevolking van het arrondissement beloopt thans ~o02o7 inwoners tegen 228032 in 1953. en 22155. in 1950. De provincie Oost-Vlaanderen telt 583/9a mannen en 59oOG8 vrouwen, 't zij samen 1.177.463 inwoners. De bevolking van het rijk is 8 275 552 31 12-33 31-12-34 Verschil 1982 1984 1457 1448 - 9 4975 5058 65 6479 0575 -f 96 5122 3142 -f 20 1533 1509 24 4207 4250 -f- 29 1241 1274 -f 33 486 479 7 10505 10650 -f 145 1643 1656 2363 2355 8 858 878 de Kajotters-Centrale, verleden Maandag en Dinsdag. Reeds van in den Dinsdag-voormiddag begonnen zich enkele der illustere figuren van de vorige generatie te vertoonen. En tot onze vreugde was de vroegere propa gandisten-ploeg bijna voltallig aanwezig op het democratisch middagmaal dat door de K. A. J. aangeboden werd. Z. E. H. Cardijn was in zijn nopjes te midden van zijn vroegere medewerkers, vooral toen de oude vraagstukken weer werden opge haald, toen de luimige anekdoten weer op 't tapijt kwamen die beleefd werden onder de dakpannen van de Pletinckxstraat, enz. Daarna trok heel 't gezelschap traps gewijs naar het terras van de Centrale waar vroegere en huidige propagandisten onder mekaar nog enkele uiterst gezellige uurtjes hebben doorgebracht. Al was alle officieel doenerij geweerd, toch moesten er natuurlijk enkele speechkes afgestoken worden die aaneengeregen werden door oude en nieuwe Kajottersliederen. Fons De Vos, de eerste algemeene voorzitter, opende het vuur met een luimig woord. Na hem sprong Jan Schellekens recht, de eerste algemeene sekretaris en landelijke propagandist, die bewees nog even rad ter tong te zijr. als in zijnen tijd op t algemeen sekretariaat. DaaracViter volgde Jan Marijnis;en, de eerste gewestelijke propagandist, de klok van Antwerpen, de pauselijke zanger, ja... welke hoedanighe den zouden we rog nitt kunnen opsom men van onzen langen jan i Hij hield werkelijk, om 't nu eens in gazettentaal te zeggen, een gloedvolle speech. En méér dan dat hij vergastte ons op een Kajottersiiedje van zijn fabrikatje en op een van z'n succes-nummers van vroe- ger. De stemming was er. Nu inoest natuur lijk Meneer Cardijn nog spreken. In luim en ernst dankte en huldigde hij zijne oud-propagandisten, die zulke hoogstaan de voorbeelden hebben gesteld aan de huidige leiders, en die, door zich volledig te geven, den geweldigen groei onzer be weging hebben mogelijk gemaakt, die dus onze bewondering en onze dankbaarheid verdienen bij de viering van ons wereld- kongrts Hij ziet in hen ook een zijner schoonste droomen verwezenlijkt de meesten onder hen zijn immers gehuwd en mogen reeds fier gaan op den eeretitel vader Tenslotte beaamt Z. E. H. Car dijn ten volle den wer.sch van Jan Marij- n.ssen dat een levende brug zou ge legd worden tusschen jongeren en vol wassenen - beweging, omdat zoo alléén waarlijk vruchtbaar zal kunnen gewerkt worden aan de redding en herkerstening van den arbeidersstand. Er is geestdrift, vreugde-stemming. De loodgieteis en metsers die nog op het dak werkzaam zijn kunnen hun oogen en ooren niet gelooven bij al dit gedoe. Er hangt ook 'n tikje weemoed in de lucht., want al te spoedig komt het uur van afscheid... De ee: e voor, de ar.dere na vertrekt naar z'n heimat, naar z'n werk en dan Tot binnen 38 dagen, op den Heisel Heil onze oud propagandisten 1 K. JOTTER. Op Zondag 21 Juli viert onze maat schappij het Zilveren Jubileum van ons Commissielid den Het is onze lezers bekend dat op het wereldkongres der K. A. J. van 25 Oogst, te Brussel, ook de oud-kajotters verwacht worden. Zij zullen er komen om met de huidige generatie van Kajotters mee te vieren, maar ook om gevierd te worden. Zij zijn immers de pioniers de grondleg gers van onze beweging, de werkers van het eerste uur, die alles waagden, nooit versaagden, alle spot ten spijt... Eooals het luidt in ons Kongres massakoor. Sedert verschillende maanden werden met dit inzicht te Brussel en in de ver schillende gewesten, vergaderingen belegd voor oud-kajottersleiders om de deelname der oud-leden aan het Kongres te bespre ken en te regelen. Oproepen tot de oud- kajotters werden in de dagbladen geplaatst overal werden de nrnien en adressen dezer kerels opgezocht j huisbezoeken werden afgelegd en nu kan het A'ge- meen Sekretariaat reeds verzekeren dat de deelname der veteranen buitenge woon schitterend belooft te worden. Het paste dan ook dat, voor dit^ werk, de voornaamste baanbrekers der K. A. J. eens in een intieme bijeenkomst gevierd werden. Geen betere gelegenheid bood zich daarvoor dan de propagandistenver gadering van Juli die ditmaal doorging in Heer AUGUST DU FOUR die onze maatschappij onafgebroken ge trouw is gebleven gedurende 25 jaren.^ Een publieke schieting wordt ter zijner eer gegeven als volgt, op ons terrein steen weg naar Aalst bii Is. Van Laethem. Groole Prijs Sigaretten St MICHEL 1100 Franken 2 hoogvogels van 100 fr. 4 zij vogels 00 fr. 4 kannen 40 fr. 10 kleine hoogvogels van 25 fr. 4 laatste kleine van 30. 30, 40 en 50 fr 5 prirr,és van 20 fr. gift der Brouwerij Jagerbier 1 bronzen plakket v< or de meeste pun ten gift van 't Nieuws van den Dag Inleg 22 50 fr. teiug 15 fr. Zooveel vogels als schutters min 13. Inschrijving in't lokaal tot2u 30, schieting or.mid delijk. Einde rond 7 urer. Gewone voor waarden N. B. HET BESTUUR EereVoorzitter, V oorsitler Félix De Clercq Constant De Ruyver Koning, Deken, Van den Haute Prosper A. Verhumst In de Ronde van Frankrijk was onze Denderstreek vertegenwoordigd met den koenen kamper Edgard De Caluwé en wij waren van meening dat, gezien zijn prach tig verleden hij ons nogmaals een staaltje var. kunst zou hebben getoond. In de eer ste ritten deed hij het zeer prachtig en prijkte op de roemvolle derde plaats. Hij gaf zelfs den indruk dat hij kar.s had om den eindzege te behalen doch de mensch miekt en alles bleef in een luchtkasteel. Edgard deed een verschrikkelijken val en bezeerde zijn knie. doch niet tegenstaan de zijne hevige pijnen deed hij toch maar moedig voort maar spijtig genoeg verer gerde de kwaal zoodat hij noodgedwon gen in het bezit van zijn volle krechten den strijd moest staken. Reeds was te Ninove de ma-e rondge- zaaid dat Edgard sinds Maandag avond terug in onze gouwen was gekomen. Iedereen vtrteldeer het zijne van. VVe waren in volle discusie toen daar opeens een auto voor m'en deur stopte en we door de venster heen een man met moeite daaruit zagen stappen. Hemel toch, riepen we uil één mond is dat Edgard maar we wisten niet dat ge zoo toegetakeld waart. We bieden hem vlug een stoel,schuiven een arder bij hem om zijn ziek been te laten op rusten. Maar Edgard jongen, ge gaat met een stok Ja, het is me niet meegegaan want het eene ongeluk volgde op het andere. Al hoewel ik in de eerste ritten schoon tiguur heb gemaakt werd ik toch door het nood lot op de hielen gevolgd. Dit alles kon me toch niet ontmoedigen want mijn achter stel liep ik heel gemakkelijk in. Maar zie daarop den top van Galibier deed ik een verschrikkelijken val die me weliswaar niet onmiddellijk buiten het strijdperk zette, maar me toch heel erge pijnen deed lijden. Jef Beeckman heeft me de beste zorgen toegediend des avonds en ik dacht dat het wel beteren zou, dcch wanneer ik den volgenden dag op de baan was, deed mijn knie me heviger pijn. J» ztlfs op sommi ge oogenblikken motst ik een hellirg te vcet op loopen. Ge begrijpt dus dat ik op den col d'Allos gekomen en de pijnen me te macht'g werden, als van ze'f verpicht was mijn ploegmaten te laten gaan. Denkt ge dat ge spoedig zult hersteld zijn Ik kom daar juist van dokter Achter- gael, is het antwoord en ik zal op een i kleine veertien dagen terug in staat zijn I het rijwiel in de hand te nemen. Zie vervolg op 2* blad. Zoo'n jlinke pen kelken is toch plezierig l Als ge zoo in 'nen hand, omkeer kunt tin nen draaien gelijk 'nen hond keutels en dan nog van die zinnen die leien, schuimen en paarlen gelijk champagne of eender welk bronnewaitr... soudt ge dan niet vergeten dat ge een arm proletariër sijt en juist gelijk een gemeene bourgeois de menschen uit de hoogte beginnen bekijken Oh mei mij gaat het zoo met. Ik heb meer last om mijn kanepooien op 't papier te krijgen dan om den voorhamer te zwaaien Maar 'nen mensch doet niet altijd wat hij wil, maar vetl eer wat hij kan. En als ik daar zit te zweeten en met mijn tong uit den mond mij ie weren om mijn opstel klaar te krijgen denk ik dikwijls dat de menschen die op mijn doodsbeeldekeu zullen leien hij heeft zijn brood in ledigheid niet geiten nooit zullen vermoeden hoeveel pinten zweet ieder korst brood mij gekost heeft. Ik ben den ongelukkigslen piot van 't iegsr. Ik heb al zooveel last met mij zelf, e» iederen keer dat ik uit ambstplicht mijn socialistische vrienden er eens moet op wijten dat ze buiten het spoor loopen. ik durf niet schijven buitensporigheden doen krijgen te den mostaard in den neus en wordt ik grauw en blauw verweten. De m est persoonlijke, de meest intieme dingen worden mij in 'i publiek van de ver gaderingen naar het hoofd gesmeten, 't Mag nog uaar zijn dat ge naar Lieferinge moet gaan bedevaren, ge hebt dan nog niet gaar ne, ik tcch niet, dat ze u publiek verwijten voor... kom ja ik sal maar schrijven bedde- pisser, maar 't was veel leelijker gezegd Zij hebben het veel gemakkelijker bij ons is dat de gewoonte niet van te gaan meten hoe recht iemand zijn heenen zijn, of hoe dik zijnen buik oj zijn hoofd is. Ze mogen ton der achUrdocht hun pen laten loopen over het papier, ztlfs zonder veel na ie denken ah i maar klinkt. Zie nekeer het begin van dat artikel in Voor Allen over het werk der koningin, onder den titel u De koningin der werkloo ien 9. c Sedert de Borinage gedreigd heeft in siaktng te gaan en de tvirkloosen den koning een groote eer bewezen hebben, doof hun bezoek in zijn paleis, houdt iedereen zich met hen bezig. Is dat niet flink geschreven Ge voelt dat dat daar in eenen keer uitgekomen is gelijk een flap sjieksap uit de bakkes van 'nen sjieker En dan dat andere t Ach, was het niet, dat de anderen het too koud hebben en zulk een honger We souden het hun allemaal naar het hoofd werpen hun overschotten van ondergoed met borduursel en kanten l Geen enkele van al hun argloose lezers die de ironie zal opgemerkt hebben die ligt in de tegenstelling van ds anderen die het soo koud hebben en We, die noch koude noch honger hebben, maar zonder veel kompli- menten zouden naar het hoofd werpen... 1 Feitelijk is het soo de andeten hebben koude en honger en mogen niet tegenstaande bijdragen beialen niet alleen voor devoordee- len der vereeniging, maar voor den steun der organisatie, voor de propaganda en ar.dere diergelijke. En de We die niet moeten mager worden op de loontn die ze trekken uit de kas van hen die honger en kou hebben beslissen tn handelen precies of het allemaal het hunne was 1 Feitelijk is het zcomaar ik sou het niet mogen zegg en o k met durven zeggen. God weet wat ze mij dan zouden verwijten. Ik ben self nog niet hker dat ih mag blij zijn omdat ze h:t zelf nekeer geschreven hebben. En 't k ut gebeuren dat te mii voor stommeltk uitmaken omdat ik het opgemerkt heb Reportor, DEHDERHLOK - -OAK

Denderklok | 1935 | | pagina 1