BE Ninove aan de Scouten GROOTSCHE Negende jaar N? 30 Prijs per nummer 30 centiemen, Ninove 4 Oogst 1938 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad R. LtlYSTiRMAK-KAgLTgRliAN ter gelegenheid der VIJFTIENDE VERJARING van het bestaan der St Jan-Berchmans-Eenheid - Ninove OP ZONDAG 4 OOGST 193S GROOT KUNSTCONCERT De K.A.J. is louter uiterlijk vertoon. Hat Hoekje van den Reporter VOOR HET KANTON NINOVE Pogteheoterektalng (R- Luysterman n- 1862,54) Telefoon 345 Handelsregister Aalst n* 1093 Abonnementsprijs 3 maander. fr. 4,00 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koei poortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. 't Is vijftien jaar geleden dat voor het eerst in onze stad het vrije lied weerklonk van een pas ontlo ken scoutskern, welke toen reeds, alhoewel sterk belasterd tn be- kampt, door zijn degelijke opvoe- kundige basis en zijn succesvolle methode een lange toekomst voor spelde. Het derde lustrum van dienzelf den scoutstroep is nu ten einde,en wanneer we het bilan opmaken over de verloopen jaren dan zien we een immer stijgende lijn vanaf het klein handsvol pionieren der stichting tot de huidige machtige troep met zijn 45 verkenners, 70 woiijes, en zijn ijvervolle sympho nic Excelsior En blij om dien vooruitgang zullen alle scouten van Ninove en met hen ook alle scouten van de gouw Oost-Vlaan- deren op Zondag 4 Oogst eerstko mende het oude Ninove luide doen weergalmen door hun jonge le vensvreugd. Vierden Oogst. 's Morgens om 6 fj2 u. dragen onze scouten hun dag op aan Jezus hunnen opperscout, door een vuri ge H.Communie en smeeken Hem Zijn machtige bescherming af over hun feest dat ook Hem ter eere wordt ingericht. Dan vergaderen, vertegenwoor digers van heel de provincie, om 9 u. aan den Os, om vandaar stoetsgewijze langs de Geeraards- bergschestraat, Lavendel- en Bie- zestraat naar O, L. Vrouwkerk op te stappen, waar om 10 uur een solemneele Hoogmis wordt gezon gen. Het proprium der Mis wordt uitgevoerd door de Scola canto rum der scouten van Sint-Ni- klaas, onder de leiding van E. H. Bressers, wijl de Missa de Ange- lis door alle scouten samen ge zongen wordt. Onder de Consecra tie zal door het scoutsmuziek van Brugge iets eenigs in ingetogen schoonheid worden uitgevoerd. E, H. Bruyninckx, Gouwaal moezenier voor Oost-Vlaanderen, staat in voor het gelegenheidsser moen. Na de Hoogmis stappen de scou ten van alle zijden der pro\incie, van Konse, Oudenaarde, Gent, Sint-Niklaas, Dendermonde. enz. met honderden allen in een laaige geestdriftige stoet door de straten der stad, met aan het hoofd het alomgekende scoutsmuziek van Brugge Het scoutsmuziek van Brugge, ja beste scoutsvrienden, honderd vijftig man, allen scouten zooals die van Ninove, geen muzi kanten welke een scoutsuniform hebben aangetrokken, maar jon gens welke, buiten muziekuitvoe ringen om, ten volle in 't scoutsle ven meê doen. En wanneer de zon de Zuider- kim bereikt, dan zullen de jongens eerst hun leêge magen vullen en hun dorstige kelen, htesch van 't zingen, hun schellen klank her nieuwen. Daarna met nieuwen geestdrift, optocht, met vluggen tred, naar de kerk van den Burchtdam, alwaar om 2 u 1/2 een plechtig Lof opge dragen wordt door den E. H. Aal moezenier Van Sterthem. Ook binst het Lof wordt door alle scouten samen gezongen. Nu naar 't terrein, gelegen langs de baantjes naar Meerbeke. Een uitgestrekte weide, goed afgespan nen, met zitplaatsen aan 5 fr, en staanplaatsen aan 3 fr. Een pick-up met verschillende luidsprekers, om er het hven in te houden, en een flink verzorgde kantien met bier en bronwater voorde dorstigen. Aan een zijde van het terrein een dertien meter hoogen toren, eigen handig door de scouten opgetim merd, met bovenop een Sint-Joris als windwijzer. Ziedaar het kader dat ge te zien en te hooren krijgt wanneer ge U dien Zondag namid dag [naar het Openluchtfeest be geeft. Programmaboekjes, heel belang wekkend, en talrijke rubrieken be vatten zooals Ninove's verleden met photo's van de interessantste oudheden der stad, een historiek van den scoutsgroep vanaf 1921, met photo van den huidigen scouts troep, het programma der feeste lijkheden, enz., enz Om 3 u. komt de lange scouts troep op het terrein aan en brengt vervolgens den greet aan de vlag welke op den toreu zal geheschen worden. Als eerste nummer voeren de scouten van Ninove een défilé uit, waarna twee gezamenlijke turnoefeningen voor verkenners en wolfjes wot den vertoond. Afwisse lend volgen dan eenige scoutsspe- len, statoefenirgen door de troe pen van Sottegem en Ninove py- ramiden, en bijzonder nog Eerste- Hulp- en Seinoefeningen. De Eer ste Hulpoeftningen toonen dat een scout in staat is zijn evennaaste, in lichamelijke nood bij ongeval len, de eerste zorgen toe te dienen in afwachting dat een dokter aan komt, De Seinoefeningen laten toe op groote afstanden berichten mee te deelen en helpen grootendeels mtê aan het ontwikkelen der zin tuigen, aan het verscherpen van het verstand, en in niet te onder schatten mate aan het oefenen van geduld door de vereischte langdu rige training. Elk nummer wordt vooraf vol doende toegelicht langs de luid sprekers om. Tegen 5 u. wordt aan elk voldoende tijd gelaten om zich wat te gaan verkloeken naar huis. Tot slot kome elk tegen 6 u. met mond en ooren wijd open luisteren naar het terecht genoemd Knnst- concertte geven op stadskiosk door de harmonie Sint-Leo der scouten van Brugge, met honderd uitvoerders, waarvoor dus onze ki osk tot het dubbel zijner gewone grootte moet gebracht worden. Deze kunsttnaars, waaronder verscheidene eerste prijzen van het conservatorium, zullen achtereen volgens ten gehoore geven De WellingtonMarsch, van Bigood 2. La Flvte enchantée, van Mozart 3. Rendez vous bei Lchar 4. Un saluto a Gemona, van Gosetti, solo voor piston op afstand met begeleiding van orkest van op de kiosk (eenigj. 5. La Bohème, van Puccini. O.' Dernière Sérénade, van Van de Walle, solo voor hautbois. So- STAD NINOVE Om 6,30 u. Communiemis voor de Scouten van Ninove. Om 9,30 u. Vergadering der Vreemde Scouts-Eenheden aan den Os Vandaar optocht naar O. L. Vrouwkerk. Om 10,— u. SOLEMNEELE HOOGMIS gezongen door aüe scouten Het Proprium der Mis te zingen door de Scola Cantorum der Scouten van St Niklaas. Bestuurder E. H Bressers. Aanspraak door E. H. BRUYNINCKX, Gouw Aalmoezenier. Om 11,u. OPTOCHT door de stad naar het iokaaL Om 14,u. Vertrek stoetsgewijze van uit het lokaal der St Jorisstraat naar de Kerk der H. Theresia op den Burchtdam. Om 14,30 u. PLECHTIG LOF in de Kerk van St Theresia gezongen door de Scouten. om is,- u. - PRACHTIG OPENLUCHTFEEST te geven door scouten van Ninove op het terrein te Meer beke aan de öinnenwegel Ninove-Meerbeke Om 18, u. OP STADSKIOSK (ingelascht in de Kermisfeesten der Stad) te geveo door der Scouts-Harmonie Sint Leo vao Brugge 100 uitvoerders Luidsprekers van het Huis CHARLES DE SCHRYVER Merk S. B. R. list M. De Meulemeester, 1ste prijs van 't conservatorium 7. Fantasie op motieven van Weber 8. En Tirailleur, galop militaire met clairons. Ge ziet dus een puik programma, met numme-s naar ieders smaak. Vierden Oogst is dus een feest dag voor onze scouten, maar moet ook een feestdag worden voor alle medeburgers, zoowel ouders ?ls vrienden der sccuten, oud-scou ten, en ook buitenstaanders, aan wie dezen datum misschien gele genheid zal geboden worden om hun oordeel over de scoutsbewe ging 't zij te vormen, 't zij te be vestigen of 't zij te wijzigen. Gij ook vrienden van het omliggende komt naar Ninove op 4 Oogst en leert onze scouten van naderbij kennen. MuziekliefhebbersUwacht een eenige gelegenheid. De scouts- beweging vormt thans een stuk uit het Ninoofsche leven, en dat zul len alle scoutsgezinde medeburgers bevestigen door op 4den Oogst aanstaande hunne huizen te be vlaggen, en talrijk op te komen naar onze feesten. Op Vierden Oogst is feesten plicht De oogen op de jeugd gericht Het groot publiek is vooral getroffen door de uiterlijke verwezenlijkingen der K.A.J., door hare tijdschriften en bladen, door hare groote demonstraties en nu door de inrichting der schitterende en heerlijke Kajotterscentrale. We waardeeren voorzeker dergelijke uitingen naar buiten der vitaliteit van de beweging, maar we hechten veel meer belang aan het verwezenlijkte werk in de zielen en de haiten van duizenden voor mannen uit alle bedrijven en alle Btreken. Met geld en een moderne recljiam- techniek, zou men zand in de oogen kun nen strooien bij de massa der toeschou wers en doen gelooven aan de tegenwoor digheid van een groot leger jonge lieden, daar waar slechts behoorlijk bewerkte figuranten zouden zijn. Indien men zich ten volle rekenschap wiJ geven van de prachtige uitslagen sedert tien jaar bereikt door de Kajotters- actie, meet men in intieme voeling treden met de leiders der gewestelijke verbonden en vooial der plaatselijke atdeelingen. Bij deze jonge menschen vindt men zoo'n vurige overtuigiug, zoo'n volledige en atoo'n duurzame zelfopoffering dat men iheel dikwijls maar moeilijk een diepe ontroering kan beheerschen. Niets is ontroerender dan een be stuursvergadering eener plaatselijke ka- jottersafdeeling, die hare zending begrijpt. Met den grootsten eenvoud komen de leiders elke week bijeen om de vergade ringen der 8tudiekringers zorgvuldig voor ie bereiden, om de bij de leden af te leggen bezoeken of de ontspanning van "s Zondags te r-gelen, om de algemeene vergadering der afdeeling, de stappen die moeten gedaan worden om de werkloozen te plaatsen, of ten minste om hen ter hulp te komen, de pogingen voor de aanwer ving van nieuwe leden, de delegaties die naar 't gasthuis dienen gezonden om de «ieke leden te troosten en aan te moedi gen, gereed te maken. Vergeten we niet dat de jonge lieden, die zich ten volle aan dit werk geven, arbeiders zijn en niet alleen al hun Zondagen en al hun verlof dagen moeten gebruiken om hun kame raden te helpen, maar ook da uren die normaal zouden moeten besteed worden aan de noodige rust. Bij tientallen jonge menschen zijn zoo reeds gevallen als slachtoffer van hun al te groote iever, jonge leiders die de maat hunner krach ten niet intijds berekend hebben. Zoo schrijft de zeer bevoegde bestuur der der studiediensten van het A.C.V., de E. P. Arendt in het JuÜnummer van A.C.V. over de K.A.J. Deze leider be kleedt een plaats van waar hij met groote objectiviteit de K.A.J. kan volgen en be- studeeren en beoordeelen. Hij verneemt maand na maand de K.A.J.-verwezenlij kingen en weet ook heel goed welke de bronnen zijn van die groote Kajottersac- Zie vervolg op 2 blad. Hier voor mij op tie tafel van de achter- keuken, die moeder de vrouw voor mij her schiep tot bureau, ligt ten schrijven. Ontlas ting van een verbolgen vaderhart, noodkreet van een bloedend moederhart..,. Ik weet het niet. Ik laat mijn verbeelding werken tn hou der de geziene pijnlijke tafereelen staan weer levend voor mijn geest en ik heb com passie Ik heb compassie met al de acteurs van dat dagelijksch voortgaande drama dat oneenigheid heet tusschen ouders en hinders. Dat drama, o mijn sympathieke brie/wis* selaar, is geen teeken des iijds. Vondel, hij leefde van 1587 tot 1679 besloot zijn Jozef in Dothau met het geken de vers Oh, de ouders telen 't kind en maken 't groot met smart o Hel kleene treedt op 't kleed, de groote trein op 't hart o» Vondel was een dichter, geen wijsgeer. Hij schreef geen zielkundige studie over het geval. En ik ben niet genoeg geleerd om daar heel geleerd over te schrijven. Maar ik weet wat ik weet. En ik weet dat van natuur uit het kind van vader en moeder houdt. En ik weet dat, als een kind ontaardt, dó schuld er aan niet alleen bij het kind ligt. De ouders dragen hun deel in de verant woordelijkheid. Ze moeten niet vrijwillig hun kind miskweeki hebben, ze kunnen on handig geweest zijn ze kunnen ook hun kind overdreven eischen hebben gesteld. De missingen der ouders kunnen ieder op zichzelf een kleinigheid heeten en in hun geheel een ondragelijke dwingelandij zijn dis met te meer hevigheid afgeschud wordt dat ze langer verdragen werd. Ik ben van boerenafkomsten ik heb in dó beesten de menschen bestudeerd. Ik heb het zachtste en kalmste paard ter wereld weten op hol slaan. Het waren de heetste dagen van den oogst tijd, Het beest deed onder de brandende zon, braaf zijn lastig werk maar het had veel last van vliegen en dasen... Zijn meester had de handen vol... en de dazen staken hun sntiyler tn het gevoelige vel om bloed te pom. peneen, tn nog een, en nog een, en nog /ten... En het paard begon te dansen; en zijn geleider sakkerde maar zag niet up... in door den duur moe gesard door al de prik ken sloeg 't paard zijn kar kapot en zette hét op den loop En ik zeg het u, het was geen brij Als er groote huiselijke drama's te betreu- ren vallen is er niet van den eersten dag mei dolken of met revolvers gewerkt het is be gonnen met speldeprikktn. Eén speldeprikis een kleinigheid en die pijn is rap vergeten. Elkaar opvolgende speldeprikken, altijd op dezelfde plaats hunnen geweldig zeer doen. Hebt ge van leien den duim bezien van ie naaister die gedurig met de naald moet wer ken En de menschen, de vrouwen vooral ken nen het zoo goed om speldeprikken te geven Geen angel van bit of wesp die venijniger is. Hinders hebben natuurlek ook hun gebre ken, en ik ga niet akkoord met dezen die mee- ntn dat het wel erg is voor de kinderen in de huizen waar de ouders metster zijn I Het meesterschap komt de ouders toe. Dt kinders moeten hit meesterschap der ouders aanvaarden. Goed opgebrachte kinders aan vaarden het ouderlijk gezag... maar dat ge zag mag geen willekeur zijn. TegenwilUkeur is géén temperament bestand. Trouwens, o mijn sympathieke briefwisselaar, laat ons die zaken niet dramatizeeren. Het misverstand tusschen ouder en kind mag nog zoo gr jot zijn. Ze mogen tegen mal kaar op in de hoogste tonen zingen... een traan van moeder, een zucht van het kind en alles is vergeten En durf ik het aan in 't algemeen over het geval eens te schrijven ik zou nooit in een befaald geval als bemiddelaar durven optre den. De volkswijsheid is in spreuken vastge legd en ik heb altijd gthoord dat ge nooit uw hand tusschen de schors en den boom moogt steken l Reporter, DEHDERKLOH Scouts=feesten

Denderklok | 1935 | | pagina 1