BI talige JCoogdag 0. li. Vrouui Politieke Beschouwingen Waan blijft de Autopomp Het Hoekje van den Reporter Negende Jaar N* 31 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove lf Oogst 1933 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad R. {.UYSTIR88A.ft-K&it.TËR!RS.N VOOR HET KANTON NINOVE Postcbeekrekpaing (B. Luysterman n- 1882,54) Telefoon 345 Handelsregister Aalst n' 1093 AbonsemenUpriJ* 3 maander, £r. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-U itgever NINOVE, Koelpoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Als 't Moeders feest is zijn alle kinderen blij en opgeruimd, dan worden er geschenken gegeven, wenschen toegestuurd en beloften uitgesproken. Dan juicht en jubelt het heele gezin rond haar die de bron is van al het goede dat elk der huisgenooten mocht ontvan gen. Vandaag vieren we samen met de H. Kerk de opname en intrede in den hemel an ons aller Moeder, de Koningin des Piemels. Gaudeamuomnes wij zijn allsn blij en verheugd met ons Hemelmoedeike om de onovertrof fen eer en glorie die haar, de dienst maagd des Heeren werd geschon ken in eeuwigheid is zij in glorie God de allernaaste. Als om strijd roemen we hare eigenschappen, fier als we zijn om aan iedereen die 't maar hooren wil, de schoonheid en grootheid van Maria te verkondigen en er op uit om steeds ons betrouwen op haar te sterken en aan te vuren. Wenseheo spraken we uit en lof zangen, vele en prachtige, maar.., daar mag het niet bij blijven. Ge schenken ook passen op dezen dag. Waar gaan wij, zwakke menschen die vinden opdat ze aangenaam mogen zijn aan de hoogverheven Vrouwe Voorwaar we hoeven niet ver te zoeken in ons eigen leven vinden we alles waarmee we haar moederhart kunnen verheu gen. Vooreerst zullen we boven alles onze zuiverheid op prijs stellen, onze zuiverheid waar niet zelden verwoede aanvallen worden opge daan nadat jarenlange loopgraven oorlog voorafging, die deugd, kost baar boven alle deugden en waar zij de Onbevlekte heel zeker eer. voorliefde voor heeft. Geen offer mag ons te zwaar vallen, geen strijd te lastig om ons kostbaar be- zit te verdedigen en te behouden. En wees ma?r gerust waar Gij zuiver leven wilt, komt hulp uit ten Hooge. Vervolgens gaan we, Haar ter eer, de H Mis bijwonen, de H. Sacramenten ontvangen en de haar toegewijde gebeden bidden. Liefde vraagt wederliefde dooi en met ons Moederke bouwen wij ons leven op tot één stijgend op klimmen naar den Hemel, waar zij ons allen, haar kinderen, wacht. Moge aan ons de belofte een kind van Maria zal nooit verloren gaan bewaarheid worden. Onder den titel Politieke be schouwingen geeft De Vaandrig het gunstig gekende katholieke weekblad van Geeraardsbergen, dato 5 Oogst, commentaar op de artikelen Debout les Mortsen Slaapziekte die onlangs in Dkn- derklok verschenen. Steller van dit artikel noemt het harde woorden en waarheden, die geuit werden, harde woorden die een ernstigen geestestoestand ver raden, Hij erkent, met ons, dat de leiding de laatste jaren te wen schen overliet ja, op sommige plaatsen volstrekt nul was. Wij nemen akte van die bevestiging, doch betreuren meteen dat de toe standen die hier werden opgera keld, zich ook nog op andere plaat sen voordoen. Dit wijst, ontegensprekelijk op een gebrek in de werking in de organisatie, dat zonder verder dralen moet tekeer gegaan en uit geroeid worden. De fout ligt geenszins in de standsorganisatie zooals De Vaan drig doet veronderstellen, noch in de onevenwichtigheid van de standen in den schoot der partij. Die standen kunnen en zouden moeten, ieder in de mate van zijn grootte en ontwikkeling, mede werken aan het in stand houden en aan den uitgroei van de katholieke partij Gelet op hun onderschei den strekkingen en eigenschappen is hun werking ver van strijdig of vreemd onderling, veeleer samen te ordenen en te kanaliseeren in het licht der katholieke princiepen en aldus tot een harmonisch soci ale, economische en staatkundige orde te voeren. Doch wat zien wij men veran dert de normale, de verplichte rangschikking der waarden en waar de katholieke princiepen, steeds en overal in de eerste plaats behoorden te staan, worden ze door kortzichtige berekeningen weggedrongen ten voordeele van zoogezegde standsbelangen, van materieele belangen en wat nog al. Deze omkeering der waarden, deze interversie der grondregels, d&t is het euvel men staart zich blind op de onmiddellijke belangen van den stand of van de groep en aldus verblind, ziet men niets van de belangen en nooden der andere standen of groepen, noch ook van het groot katholiek belang zelf. Er wordt al te licht ovtr 't hoofd ge zien dat, als men katholiek is, men eerst katholiek behoort te doen en te handelen en de hoogere belan gen niet mag prijsgeven voor on middellijke, materieele verzuch tingen. De geesten terugvoeren tot een waar begrip over de verhouding der waarden is niet moeilijk te bereiken doch daartoe moet er wei king zijn en werking veron derstelt, eischt leiding. En hier komen we terug op ons vroeger standpunt de werking staat op bet doode punt of omtrent en de leiding is te traag, te zwak en... te ver. Het zijn thans daarvoor geen tijden. Zal men het willen inzien De katholieke unie die een schoone taak voor zich heeft, schijnt zich te verliezen in pala- bers en getheoritiseer zij kan de teugels niet strak krijgen. Overi gens is haar werking tot nu toe al te ver en zonder kontakt met de lokale toestanden. Wat er moet gebeuren is lo kaal aanpakken en organiseeren en daarna verder uithouwen zooals in Limburg is geschied. De troepen loopen bandeloos en stuurloos. Er moet, er moet, wij drukken er op, leiding komen, stevige leiding door verantwoor delijke personen. Daarom deze schets van een organisatie zooals wij ze het best achten een politiek bureel per gemeen te I afgevaardigde per stand, van daartoe, door de kiezers, aan gewezen bekwame en werkwillige leden en daaruit een politieke raad met half-bestendig bureel per kan ton, en vooral, niet te talrijk, hoe veelheid schaadt hierin. Zij han delen in opdracht van en verbin den hun stand in het bureel en vaardigen een hunner af in den kantonalen raad die dan, in ver houding tot de bevolking van het kanton, een zeker aantal afgevaar digden zendt naar den arrondisse- mentsraad met bestendig bureel. Vergaderingen i per maand voor de gemeente, f per 2 maand voor de kantons en i per 3 maand voor het arrondissement Dit zijn enkele grondgegevens. Wat denkt men ervan Wij zien uit naar bescheid De groote pompiersfeesten staan voor de deur en de autopomp die, alles inge zien, voor de Ninoofsdie brandweer, de CLOU moest zijn van dien dag is nog niet in 't verschiet. Wat hapert er dan Eerst en vooral mogen we zeggen dat de inschrijvirgslijsten voor de autopomp bijzonder goed werden onthaald bij de bevolking en meer speciaal bij midden standers en weiklieden. De tijden zijn hard voor iedereen en wij meenen te mogen zeggen dat de geldinzameling op zeer kiesche wijze werd gedaan, dat nergens vanwege de brandweer aanstelling aange- drorgen werd om meer te vragen dan billijk was. De bevolking heeft begrepen dat een uitstekend brandweermateriaal wordt aangeschafd om in geval van nood zoodanig op te treden dat de brandrampen tot een minimum zouden worden beperkt. De bevolking verdient dan ook een harte- lijken 'dank Wij meenen trouwens dat de Vrijwillige Brandweer, rechtstreeks haren dank zal betuigén. Voegen wij er onmid- delijk aan toe dat er nog enkele straten zijn die nog niet werden bezocht, niet omdat zij werden vergeten, maar omdat het nog mangelde aan tijd ook daar de geldinzameling te doen. Dat zal we! ge beuren in de komende dagen na het feest. Wij hebben ook gehoord dat sommige personen, afwezig zijnde, de gelegenheid niet hadden om de lijst te teekenen. Mis schien kunnen zij wel aan een of ander lid van de Brandweer dag en uur stellen om de lijst te zien en hunne bijdrage te stor ten. De welwillendheid van de bevolking kon echter niet volstaan om de noodige som voorradig te maken. Het bestuur van de Brandweer heeft vele voetstappen ge daan om degelijk materiaal te zien, om te weten aan welke vereischten een modern brandweermateriaal moet voldoen en om in de meest gunstige voorwaarden prijs- aanbieding te krijgen voor welopgevat, eenvoudig en sterk materiaal. De som die noodig is voor dergelijken aankoop beloopt tot rond de honderd dui tend franken. Wat kan men daarvoor koopen Een sterke motor met automobiel-raam van 4000 kgr. draagvermogen, bollend op zes wielen de speciale uitrusting bestaat uit een centrifugale pomp met een waterde- biet van 100.000 liters per uur, de zuig- darmen [kunnen zoowel links al rechts worden aangekoppeld drie steekdarmen laten toe. in geval van nood, den brand te bestrijden met zes lansen. Verder is er een waterbak met (500 liters water in den wa gen verborgen. De pomp kan werken om dezen waterbak te vullen en ook om hem ledig te maken. Deze waterbak waar een rubber-slang ten bestendigen titel aan vastgekoppeld is, laat toe van bij een begin van brand onmiddelijk de bestrij ding aan te vangen en met een kleine hit- veelheid water een kamerbrand te blus- schen. De auto zou dan nog voorzien zijn van twee rollende haspels met drie hon derd meter slangen voor het aanleggen van een groote lijn ook is er ruimte om al het klein materiaal en nog meer slangen mee te nemen, een geschikte plaats voor ladders en zitbanken vcor twaalf pompiers. Men kan allicht gissen dat dergelijk materiaal een aankoop is van t eens en voor altijd Buiten de gelden die aan de Brandweer werden bezorgd door de bevolking en buiten de aanzienlijke sommen reeds door sommige fabrieken en firmas toegezegd zal nog moeten beroep worden gedaan op de stadskas. Hier echter gelden geen gevoelsargumenten en ook niet het argu ment der vrijwaring van erf en haard. Het moet nochtans worden overwogen dat de inrichting van een Brandweer gansch in de lijn ligt van een verstandige gemeente politiek, dat bovendien van j hoogerhand de degelijke inrichting van brandweerkorpsen wordt bevolen en dat de stedelijke korpsen eerlaog zullen moe ten bestand zijn om in te grijpen bij brandrampen in naburige gemeenten. Dit natuurlijk mits vergoediog aan de stads kas. liet blijkt aldus dat de stadskas den intrest van de uitbetaalde sommen gemak kelijk zou kunnen terughalen. Wij hopen dat onzen Gemeenteraad bij zijn eerstkomende zitting de kwestie grondig zal onderzoeken en een beslissing zal nemen die in het teeken zal staan van den vooruitgarg. In afwachting zullen onze pompiers moeten feesten zonder autopomp. Trou wens, als we luisteren naar de nieuwtjes die over het feest worden verteld dan blijkt dat Ninove werkelijk een groot feest zal beleven en dat er met iever wordt gewerkt om alles in de beste vormen te doen verlocpen. Talrijke vreemde korpsen zijn reeds ingeschreven en het aartal deelnemers is de 1000 nabij. De ganscne bevolking zal dan ook onge twijfeld willen metfeesten, van 's mor- gends de vlaggen laten wapperen en 's na middags alleman te been om de pompiers te volgen vanaf den stoet, naar 't oefen- plein, en rond het stadskiosk. 110- verjaring der stichting van Pacha cichorei ter Tentoonstelling vanBrussel; onderzoek de officieele oorspronkelijke bescheiden. den geest zal geven zal 't in tien bloedplas zijn... De menschen xulhn als wilde duren tegenover malkaar staan en de sterkste zal de zwakste verbijten l Reporter Er is iets aan 't sterven in ons volk, en 't is wonder dat de pers er niet meer mee bezig is. Er is iels aan 't sterven, of liever er wordt iets dood gedaan in ens volk. Het christendom had konderden juritt lang ons volk bewerkt en gekneed, er de christene naastenliefde ingewerkt gelijk de gist in het brood. En ons menschen waren goedhartig en gedienstig. Het was geen aalmoes met een hoogmoedig gebaar in de hand van een bedelaar gelegd, zoo met de toppen der vingers net of er ge vaar is voor besmetting. Ge zaagt de mensehen zich inspannen om het boerderijhen te heipen opdrijven van een zieken gebuur die anders sijn land moest laten brake liggen. Ge zaagt vrouwen haar huiswerk <t over schoffelen om het huishouden van een stekt gebuurvrouw mee op te drijven. Jonge huisvrouwen bewaakten malkan- ders kinderen om in de week tiaar de markt en 's Zondags naar de mis te kunnen gaan. De eene bakte in dsn oven van den andere en de andere gebruikte het botervat tan den ei rsten. De christene gemeente be sat haar inrich- Itttg voor onderstand die gevoed werd door de vrijwillige bijdrage der geloovigtn. Ze had selfs een gansch bijzondere inrichting voor den schamelen arme om in gansch bijzondere gevallen sommige menschen de vernedering van den gektnden onderstand te sparen. De H. Vicentius a Paulo kon klooster orden stichten waar honderden mannen en vrouwen xich kwamen toewijden en met hart en ziel wegschenken aan het lijdenden menschdom. Hij kon, steunend alleen op privaat lief dadigheid reusachtige gebouwen optrekken die moesten dienen tot hospitaal of weeshuis. Nu heeft de naastenliefde onder al kaar vormen de tering En 't gaai er gelijk met de tuberculose bij de menschen. In den beginne is de ziekte bijna niet te bespeuren en gaat ze traag voor uil. Maar naar mate se vordert gaat ze rapper om plots te eindigen in den bloedplas.., van de etnd- bloedspuwing, Meer dan honderd jaar geleden heeft den Openbaren Onderstand de frivaal instellin gen der christene gemeente vervangen, en uit de verhoudingen tusschen helper en geholpe ne den christen geest geweerd. De chtislene liefdadigheid bleef voortbe staan nevens den Openbaren Onderstand tn de liefdadigheid ble'f de hoofdkarakter trek van den christen metisch. De christen mensch gaf en hielp. Dt ver- loopen christen verwees naar den Openbaren Onderstand. De onzijdige Staat heeft sijn wetgeving steeds uitgebreid en schijnt er op aan ge stuurd te hebben om de christene liefdadig heid heel en gansch te vermoorden. Ge leent een ladder aan uw gebuur. Hij valt er af en breekt een been. Ze komen zien of se u niet kunnen ruineeren. Een voetganger spreekt u schoon om li mogen meerijden omdat het tcch soo warm is en zoo ver. Ge laadt hem op... 't kan u een fortuin kosten IVie heel zijn leven lang om 'tien frank meer goesting had dan hij geld op sak had wordt op het einde rentenier ten koste van den Staat wie heel zijn levenlang slaafde en spaarde wordt door den Staat uitgeplunderd en als ge al uw sakken hebt omgekeerd sou- den ze onder uw hemd komen zoeken of er daar niets meer xii. 't Is een doodelijk uimospheer voor de naastenliefde, ze moet daarin kwijnen. Dan komen sommige menschen den lucht nog heel en gansch verpesten. Ze kunnen aan zichzelf niet bekennen dat se harteloos sijn. Ze vinden altijd een reden om niet te helpen. Ze vinden een verrechlvaardiging in 't f it dat de anderen sijn sooals tij. En de liefdadige sicl wordt heele dagen belegerd do ut dezen die zoo dom niet meer sijn, of slimmer geworden sijn... En de dag dat de christene naastenliefde JL DEHDERHLOK

Denderklok | 1935 | | pagina 1