©I Hoe staat het met de Vlaamsche Beweging Heden Zondag 18 Augustus 1935 GROOTSCHE Ninoofscfa Kunstschilder te Assisië Het Hoekje van den Reporter Negende jaar N*£32 Prijs per nummer 50 centiemen. Ninove 18 Oogst 1955 Kdlholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad R. LUY8TIRIIAI!l-H!AI(LTIRMlAN STAD fllflOVE Vi*ij<xnllic| Geuuapend Pompierskofps Ze komen... ingericht ter gelegenheid van de 1) SO® Vergaring der Stiohting van liet Koopt l\et volledig programma aan 1 fr. Landbouwbelangen Pogtcheckrektnlng (R- Luysterman n- 1882,54) VOOR HET KANTON NINOVE Telefoon 345 Handelsregister Aalst rr1093 Abonnementsprlj» 3 maanden Ir. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Overeen maand, den 15 Sep tember aanstaande wordt van kracht de laatste der wetten die onder al de Belgen de gelijkheid in rechte en in feite moeten brengen, namelijk de wet op de vervlaam- sching van het Gerecht. Als wij zeggen de LAATSTE der wetten die alle Belgen gelijk maken voor de wet, die van de Vlamingen gelijkberechtigde Bel gische Staatsburgers moeten ma ken met de Walen, dan heeft er dit al den schijn van dat op heden deze gelijkheid een voldongen feit is, dat den Vlaamschen strijd ein delijk uitgevochten is. En sommi ge Brusselsche en Belgicistische kringen kijken verontwaardigd op, als de Vlamingen nog steeds uiting blijven geven aan hun misnoegd heid, en verwijzen hen met een hoog gebaar naar de gelijkheids- wetten waarmee eens voor goed die kwaadwillige Vlamingen moe ten gepaaid en tevreden mêe zijn. De verscheidene hoofdpunten van het Vlaamsche vraagstuk heb ben immers elk een wet gekregen er bestaat een wet die een stuk van het leger vervlaamscht wij hebben de Vlaamsche Universiteit te Gent, met er naast eene Vlaam sche Veeartsenijschool, het mid delbaar en het lager onderwijs zijn vervlaamscht het bestuur en thans eindelijk het Gerecht zijn vervlaamscht. Tal van wetten, moeilijk bevochten veroveringen, die er voor het meerendeel daatbij blijven. De wetten worden gecodi ficeerd, maar toegepast worden ze op zijn belgisch. Neen dit is mis schien te algemeen, laat ons liever zeggen op zijn brusselsch. Want we zijn verplicht, niette genstaande al de gestemde wetten en de mooie b sloften van tal van ministers, feiten vast te stellen die over Vlaanderen een nieuwe golf van misnoegdheid en van woede hebben doen ontstaan. Brussel, de hoofdstad van het land, neemt eene houding aan die radikaal tegen den Staat, tegen zijn wretten, is gekant, met aan het hoofd zijn burgemeester en gansch zijn bestuur. Brussel gebaart dood eenvoudig dat er geen taalwetten bestaan, en tot hiertoe is de per soon nog niet geboren die het aan Brussel durft doen opmerken. En nog erger schijnt ons het feit dat zelfs ministers, in Ministri- gele Besluiten of Omzendbrieven aan hunne besturen instructies ge ven die voor doel en gevolg heb ben dat de taalwetten worden ont zenuwd. 2ien we niet dat er bij voor beeld voortdurend op de vingers moet worden getikt van den Mi nister vau Onderwijs om hur. te beletten van franskiljonsche pro fessors te noemen aan onze Vlaam sche Hoogeschool En nochtans daar zijn wetten Maar waar is de controle over die wetten Waar zijn er sancties voor De wet op de Vervlaamsching an het Gerecht, die gelukkiglijk of ongelukkiglijk gestemd weid nadat de Vlamingen reeds veel on dervinding hadden opgedaan, be vat een afdoende sanctie namelijk dat de Rechter van ambtswege al le akten nietig moet verklaren die zouden strijdig zijn met de wet. Maar als de Rechter dat nu niet doet Laat ons echter afwachten, om niet voor onhandelbaar ge scholden te worden. Maar wij weten dat de wet op het taairegiem in het lager en middelbaar onderwijs ook een af doende sanctie bevat, en namelijk de afschaffing van de Staatssubsi- de aan de overtredende school Maar hoe schreeuwend, hoe talrijk en hoe bestendig zelfs de overtre dingen ook zijn, is er tot nu toe geen enkel geval geweest van af schaffing der subside alhoewel dit misschien nog een middel ware om besparingen te doen. En al de controle over de andere taalwetten staat maar op papier. Er moet dus een doortastende sanctie gevonden worden, en wij meener. er eene te kennen. Heel eenvoudig dat men al deze die de taalwetten met de voeten treden aizette. Voor alle ambten zouden er tegenwoordig immers genoeg bekwame personen gevonden wor pen die de wetten loyaal zouden toepassen. En trouwens er zouden er niet veel moeten afgezet wor den, want de wetten zouden dan wei toegepast worden 3) Officieele Inhuldiging vaa liet Arsenaal 3) Herdenking van liet S3 jarig Oflicier- schap van den BevelhebberKapitein E. Moeremans. 4) Algemeene Zomervergadering van den Provincialen Brandweerbond van Oost Vlaanderen. Nog acht dagen hebbeo we voor de laat ste voorbereiding van ons Kongres. Acht dagen van verdriedubbelde inspanning in afdeeling, verbond en landsbond acht da gen van offer, van gebed, van nachtwerk. Hoogspanning over gansch het kajotters- front. Ze komen, de afgevaardigdeu-kajotters uit 18 landen. Ze zijn op weg, op zee, de broeders uit Canada, Brazilië, Columbië, Tunis, Algenë, verlangend naar Brussel, ge'ooortegroeten, U te bewonderen, van U te leeren. In Spanje en Portugal, Italië en Zwit serland staan ze vertrekkensgereed, Hol land, Frankrijk, Engeland treffen de laat ste schikkingen voor hunne reis. Ze komen kardinalen, bisschoppen, kerkelijke waardigheidsbekleders. Ze ko men de vertegenwoordigers der kristelij- ke sociale organisaties, de burgerlijke overheden, de ouders en oud-kaiotters ze lomer de 100.000 OM U TE ZIEN Zijt ge klaar hen te ontvangen gij een voudige Kajotter vertegenwoordigt de a nieuwe jeugd blij, fier, rein en ver overend, Van U moet uitgaan die stralende fierheid, die overwinnende blijheid, die bereidwillige offervaardigheid van een echt kajotter. Door uw optreden op 2t Oogst, hebt gij er voor in te staan dat te Brussei, in gansch ons land, in heel de wereld Kajotter zijn van dan af als een eeretitel doorgaat. De geestelijke overheid onze geliefde Ge neraal, al uw leiders rekenen op U, groot zijn hunne verwachtingen. Nog een laatste inspanning van allen, en dan paraat »1! Paraat, betrouwend op Koning Jezus, het tijdperk der wereld- overwinning voor Hem in te zetten door ons allesovertreffend, allesveroverend Ju. belkongies I K. Jotter. Wanneer een buitenlander speciaal van over de Alpen naar Midden-Italië wordt geroepen cm daar in een Basilica Major met Capella Papalis en zoo zijn er dan toch maar zes in heel de Katholieke Wereld het product van zijn schilderstalent in vier groote tafereelen te komen ver eeuwigen, en nog wel in het meest uitschijnend deel van het centrum van den tempel.... mag dat voor den kunstenaar zelf geen geringe eer gelden. En als die eer dan te beurt valt aan een onzer Vlaam sche zonen, betaamt het dat het kleine Vlaanderen dit wete Zoo schrijft De Standaard En als die eer te beurt valt aan een onzer stadsgenooten, betaamt het a fortiori dat Ninove dit wete. 't Is immers Eerw. Pater An dreas Bosteels O. FM. die; aldus naar Assisië getoepen werd om er in de wereldberoemde Basiliek de Portiuncula-episoden te gaan af beelden, die zullen bestaan uit vier onderscheiden voorstellingen waar van de eeiste in de Basiliek is op gehangen. Pater Bosteels is misschien be ter gekend in Italië dan in Vlaan deren. Verleden jaar immers heeft hij de belangstelling gaande ge maakt, toen hij exposeerde in de Internationale Tentoonstelling van Religieuze Kunst te Rome. Het blad van het Vatikaan, de Osscr- vatore Romano schreef alsdan een zeer vleiende kritiek over zijn 1 werk, en reproduceerde niet min der dan drie zijner meest indruk wekkende doeken. De jonge schilder, schreef dit blad, schenkt volle vertrouwen in de traditio- neele tendens van het schilderach tige kenmerk zijner geboorte streek In zijn kunst ontpopt hij zich als echt Vlaamsch kolorist, met al den luister deze beroemde school eigen. Zijn talent strekt tot eer van de Christelijke kunst van België, zijn vaderland dat een roemrijke traditie bezit van een heele reeks onsterfelijke kunste naars en van de I'ranciskaan- sche Orde waartoe hij behoort Dit was voldoende om de aan dacht gaande te maken, en om Pater Bosteels naar Assisië te zen den. En de correspondent van De Standaard besluit met deze nuch re opmerking wanneer een staatscommissie van Monumenten in een ultranationalistisch land (Italië) hier de voorkeur moet uit spreken voor een vreemdeling, be duidt dit tcch, dat er in Bosteels een verdienste schuilt, die ten slot te uitstraalt tol buiten de grenzen van Vlaanderen Rapenteelt. Zooals we reeds dikwijls schreven moe ten de landbouwers en veekweekers er voor zorgen, veel wintervoorraad te be- zi tten voor hun huisdieren, en onder dat o ogpunt dient de rapenteelt in 't oog ge- laouden. Wat men er ook over zegge cf deke. de rapen spelen ?s winters een voorname rol vooral bij de voeding van het vee. De ze kunnen niet gemist worden door de melkkoeien het is geweten dat zij een voordeeligeu invloed hebben op debate. Ten andere rapen zijn winstgevend, want zij benuttigen de voedende bestand- deelen achter gelaten door de voorgaande vruchtdat is vooral waar voor de stikstof die anders in den ondergrond zou verloren gaan, ter oorzake van de sterke salpeter zuurgisting. Vermits de raap een hakvrucht is laat zij een zuiveren grond achter, wat ook als een voordeel inag en moet aanzien wor» den. Kapen volgen gewoonlijk op rogge of gerst. Het is aan te raden, ra net bergen van deze gewassen, onmiddellijk tot het zaaien over te gaan. Voor vroege sto ppels past best de raap van Norfolk en de lange van den Zie vervolg op 2 blad. Eén -padie in een landschap hun de schoonheid ervan niet bederven. En hij slaat voor eeuwig in mijn geheugen in portret getrokken, en ik htb een onderwerp voor mijn lang gedroomd mengelwerk in houdt rd en tien vervolgen Reporter 't Is altijd mijn droom geweest,... lotti ik begon met mijn hoekje ie schrijven droomde ik er al van... hel mengelwerk schrijven voor een dagblad, een mengelwerk in honderd en tien vervolgen, zoodat de menschen drie jaar hetzelfde blad moeten lezen om wille van het mengelwerk. Ik ga nog niet beginnen. Ik zit er mij nog geen man over om lijvige boekdtelen te schrij ven als De twee weezen De Brood draagster De orgeldraaisier r of Ro* bert en Bertrand Maar ik htb ioch al een onderwerp. De man met den strooien Hoed zoo zal mijn mengelwerk heeten. Wat het verhaal zal zijn weet ik nog niethet toeval zal daar wel voer zorgen. Maar 't is waar ook ik heb dat nog niet verteld. Ik was Donderdag meegegaan met de processie. In de processie doe ik gelijk sommige kwezelkens in de kerk ik bid mijn paternoster ken,., dat ts geen verloren tijd t ge kunt alles gade slaan. En zie al met eens, op den Burgtdam daar waar de tramlijn inkeert naar de Denderkaai had ik mijn man met den sit ooien hoed Wie hij is weet ik nietik geloof niet dat ik hem van mijn leven al gezien heb. Een lange magere vent met groote oogen in gijn kop en daar '11 en strooien hoed op 'tMoet een vreemdeling zijn', van dien hoek daar is hij zeker niet want al is het daar precies geen begijnhof de menschen hebben er manieren. En mijn man met den strooien hoed 9 had er geen weerde hem om er geen ie heb ben. Is 't niet wonder, iedereen weert hem om chih en rijk te doen, en er zijn menschen met 'nen hoed op die hun weren om lomp en on gemanierd ie zijn Hij stond daar stijf tegen een muur ge plakt. Als het IISacrament in aantocht was werden de hoofden ontbloot, en omtrent iedereen knielde. Mijn man met den strooi en hoed i> stond onbeweeglijk gelijk 'nen strou- man in 'nen kerzelaar, en zijn strooienhoed bleef roerloos Jnen dikken meter boven de hoofden uitsteken. Als er soms ne keer een muts op een hoofd vergeten wordt springt dat zoo in 't oog niet. Primo 't is maar een muis... en... enfin zwijgen is mets zeggen. En secundo de grijze tint van de mordir- ne mutsen camou fleert zoo een beetje dat steekt de oogen niet uit gelijk dien witten slrooien hoed. Mijn man voelde al de oogen op zijn strooien hoed gerichthei maakte hem ze tiuwachiig, hij werd rood eti begon te zwe ien. Ik ducht zelfs dat hij zijn hoed ging afnemen om zijn zweet af te drogen. Maar hij deed het niet de menschen had den wel kunnen deuken dat hij zijn hoed afnam voor God... Heen, ware de schoonste madame onder zijn kennissen daarop dat oogenbltk, voor bij gekomen, de strooien hoed zou met t ge- boegeerd hebben ....Ten ware mijn zielkundige studie heel en gansch ware mis geloopen en dat de zielesirijd du op dat wezen te lezen stond niets anders was dan de besluitloosheid in hst kiezen tusschen twee vernederingen die van een openbaar gemis aan tact en die van het openbaren van een blinkende glazen panne Mijn neus krulde van curiositeitzou mijn man met den strooien hoed bij 't weirkeeren daar nog stuan Hij was weg Elders geroepen door zijn bezigheden, of weg geraaktgelijk de muggen uit een slaapkamer. Want nu stond daar het trammeke van Haile dat luizig trammeke dat ze vergeten in de expositie te zeilen hebben nevens den Irctn van achtten honderd vijf en dertig Het stond dan te uierooken, maar het had vergetiti zijn briketien te parfumeeren. Was mijn man met den strooien hoed daarvoor gaan Icopen Het doet er mets toe. Hij heeft toch aan de schoonheid van de processie niet kunnen schaden DEHDERKLOK K Pompiersf eesten

Denderklok | 1935 | | pagina 1