i i De dag van een werklooze Vrouw. Zaal VOLKSVERHEFFING Nino ve-At tract ions KOMT ZIEN j Negende Jaar Nr 37 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove U September 1933 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad R. LUYSTiRMAM!*fitAELTlRSRAN met permis Polls»fe Zondag 22 September van 6 uur. Maandag 23 September van 7 uur. Een Kongres voor den Vrede Landbouwbelangen Het Hoekje van den Reporter VOOR HET PostchecKrekenlllg (R. Luysterman n-1868,54) NINOVE KANTON Telefoon 345 Handelsregister Aalst n' 1093 AbonneinenUpriJ* 3 maandec. fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Het socialistische weekblad Voor Al len achten we tot alles in staat. Het drukt schunnigheden, leugens en smake- loozen spot over zaken, gedachten en menschen die door de meerderheid van ons volk zoo hoog geschat worden dat a! de modder van Voor Allen nooit iemand of iets anders zal bevuilen dan de opstellers van het blad en het blad zelve. En daarom laien we zeer dikwijls van die dingen gebeuren zonder protest aan te tee kenen. Trouwens onze lezers weten dat Voor Allen i) werkelijk een blad is dat Voor niemand zou moeten heeten, dat het een der slechtste bladen is die we kennen. En ook deze die, jammer genoeg, door hunne syndikale verplichtingen dit blad in huis moeten krijgen weten dat het socialistisch weekblad een opruiersblad iB bij uitne mendheid en dat het om heel zijn strekking niet thuis hoort in huizen waar neg eenig kristelijk gevoel voortleeft. Soms toch kunnen wij niet nalaten het proza of de methodes van c Voot Allen aan de kaak te stellen. Het is soms al te grof of ai te..,, suggestief. Vóór veertien dagen wat het titelblad voorbehouden aan de illustratie van De (n) dag van een werklooze vrouw Daartoe twaalf filmuit knipsels twaalf photos waaronder ver scheidene naar den welgekenden trant der amerikaansche roman films. De werklooze vrouw bedoeld wordt de rijke vrouw verdeeld haren dag als volgtlang slapen, toilet maken, wandelen, eten, drinken, flirten, nachtzitten ende rest en droomen van betere tijden. Hoe icterres- sant, hoe waardig, hoe edel I Maar vragen we ons af welke de bedoe ling van het socialistisch blad mag zijn om zijn gansche eerste bladzijde aan een zoo groot prullenleven te wijden. Wil liet werkelijk doen uitschijnen dat in de rijke middens de vrouwen aldus den dag overbrengen Dan zeggen we voor eerst dat er misschien wel vrouwen zijn die geen hooger doel hebben in het leven daD wat door Voor Allen met zooveel welbehagen wordt ingebeeld. Wij kennen er van tweeëlei kategorie. Deze welke leven in een midden van goddelooze, rijke genie ters en deze die buiten alle regulier midden leven als wretende wormen in de rijpe vrucht van een zedenlooze maatschappij of als klevende bloedzuigers op den rug van lam melingen. Geen van beide kategorieën verdient de aandacht van om 't even welk rechtgeaard mensch en nog veel min de illustratie op bet titelblad van geen enkele gazet zelfs niet van een socialistische, ten zij een gazet alle waardigheid zou verloren hebben. Dat is één. De kategorie van vrouwen uit rijke mid dens die omdat ze godvergeten zijn, geen ander doel in 't leven hebben dan te ge nieten, ik-zuchtig te genieten, achten wij, katholieken, diep beklagenswaardig. Om waarheid te spreken zou Voor Allen er ook moeten aan toegevoegd hebben dat de nachten van die sukkels, van die meest arme onder de armen, midden hun goud en weelde, geen rust brengen aan die ontredderde geesten, geen kalmte aan die onverzadigde harten, en dat met de dageraad een vloek op hunne lippen komt omdat ze opnieuw hun menschelijk wrak moeten sleepen door een wereld van ja- loerschen, van nijdigaards en van dieven. Om die wereld te bestrijden staan de katholieken op de voorposten. De katho lieke godsdienst is de voortdurende ver oordeeling van zulke verderfelijk© levens opvattingen. Het leven van een katholiek gezin en in d'eerste plaats van een arm katholiek gezin is de meest welsprekende repliek voor zulke dwaze theorieën. Het goddelooze socialisme mist alle kwaliteit om zulke toestanden te bevechten. Meer nog het doorvoeren van de socialistische leer leidt rechtstreeks raar dezelfde toe standen. Zie water gebeurt met duizende communistische leiders in Rusland. Mis schien konden we ook wel in ons land ver wijzen naar schitterende voorbeelden. De socialisten i... Oh ja, kijk naar al hun lei ders die het gezag hebben en.... de centen, zij leven alle lijk trappisten En dat is twee. Het leven van eerzame plichtbewuste vrouwen, zoowel rijke als arme, is een le ven van toewijding aan den echtgenoot, aan de kinderen. Wij kennen vrouwen uit alle standen die van 's morgends vroeg bekommerd zijn om hun kinderen, om hun huisgezin en die nauwgezet hun dagelijk- sche taak kwijten. Deze die het anders doen worden door iedereen met den vin ger gewezen. Pas tien dagen na het afsterven van eene geliefde Vorstin had Voor Allen beter gedaan zijn eerste bladzijde te illustreeren met beelden uit het leven van Koningin Astrid die zoo eenvoudig echtgenoote en moeder was en daarom haar dagen niet in ledigheid doorbracht, maar in zorgenvoor haar kinderen, in hulp en liefde voor den Koning, in diepgevoelde en aktieve gene genheid en bekommering voor haar volk. Maar dat snappen de opstellers Van Voor Allen niet. Zij houden meer van de on beduidende, onedele en ongekleede flim- koninginnen. En dat is drie. Als we nu terug komen op ons vraags- kemet welk doel de opstellers van Voor Allen zooiet oor de oogen van hun lezers brengen, dan aarzelen we niet te antwoorden om het volk te ontaarden. Zij zouden wenschen dat allen die het zien en lezers daardoor meer drift zouden voe len om te hebben, om te bijten, om te pak ken... Want als de geesten ontredderd zijn, als de menschen zonder richtsnoer zijn, als zij geen princiepen meer hebben in 't leven, dan willen ook zij, dan willen allen, genieten, eten en drinken, flirten, hondjes hebben in plaats van kindereD, nachtzitten en de rest... dan springen alle banden en alle teugels en dan vieren zij, de leiders, hoogtij. Het volk kan naar al dat zingenot grij pen, de leiders alleen krijgen het te pak ken. En stikke dan de wereld, wat kan hun dat schelen I Dan mogen de kinderen bij duizenden van honger omkomen langs de straten, wat kan hun dat schelen dan mag de familie verdwijnen wat kan hun dat schelen dan mag de vrouw werkloos enstuurloos, zonder naam en zonder eer door 't leven worden ge sleurd, wat kan hun dat schelen 1 Het volk moet slecht worden, rot Dat is het doelwit van de socialisten. En daaain hebben ze werkelijk niets nieuws uitgevonden. Doorheen de geschiedenis vinden we hetzelfde overal waar de katho lieke overtuiging werd aangerand. Het is trouwens het eenige middel om in zulk op zet te lukken. Wanneer de meerderheid in een land aan alle princiepen verzaakt dan zijn alle staatsgrepen mogelijk. Het socia lisme handelt daarin zooal9 voor tachtig jaren het liberalisme deed om het volk tot hun te trekken, het volk ontkristenen. De strijd is nog steeds van denzelfdon aard en verschilt alleen in ontensiteit. En toch komt de tijd dat de giftmengers van het socialisme door hun eigen volgelingen met al de wonderbaarste attracties die uit de Expositie gesmeten zijn. Algemeene ingang* 0,50 fr. raar de keel zullen gegrepen worden en gewurgd. Wanneer het volk zal inzien na, helaas, aan den lijve te hebben gevoeld, hoe valsch en verderfelijk de taal van het socialisme is, daD zal het tot zijn leiders roepen geeft rekening En hun za! het niet gegeven zijn het rusten zoet te vin den... en te droomen van betere tijden De vier kerels van Coiumbië staan vertrekkensgeresd in de Centrale, wanneer ik dit artikel begin. Het zijn de laatsten van al de vreemdelingen die deelnamen aan ons Kongres. Wanneer ik die flinke typen met hun bijna Indiaansch uitzicht, een laatste maal de hand druk, waarbij zij breed glimlachen, -denk ik op een onderhoud met een onzer Kajotters eenige dagen na den Kongresdag, over... de vredes-betee- kenis van ons Kongres. Naast deze Columbianen hebben wij hier ook tijdens de KongresdageD gespro ken met Duitschers, Oostenrijkers, Cata- loniërs, Car.adeezen, Engelschen, Denen, Croaten, enz... zonder te spreken over Nederlanders en Franschen die hier reeds dagelijksche gasten geworden zijn. Onder ai die vreemdelingen heerschte de warmste broederlijke, echt kristelijke geest. Men vertelde mekaar over zijn land en volk, over de toestanden aldaar op godsdienstig en sociaal gebied. Men toonde mekaar foto's van de familieleden. Men wisselde adreskaartjes en maakte plannen voor wederzijdsche briefwisseling en zelfs bezoeken. Men bestudeerde samen de grondslagen onzer beweging en hate methoden van organisatie en werking. Méér dan dat men bad voor mekaar... Ons Kongres heeft méér gedaan voor den wereldvrede dan tien volkenbonds vergaderingen zegde mij die Kajotter toen. Men neme nu die uitdrukking op zooals men wil, toch is het zeker dat op elke internationale bijeenkomst waar Kristus beleden wordt, méér voor den vrede gedaan wordt dan overal elders. Hoe kunnen zij vrede bewerken, die het eerste princiep van vrede de Gods- gedachte niet erkennen of zelfs bestrijden? Hoe valsch klinken de vredesleuzen van de mannen der gebalde vuist, die onop houdelijk ophitsing zaaien, en allen di© niet van hun gedacht zijn wel zouden willen verscheuren Breid breed, o Kruis, uw simen uit... Brug over alle rassen, alle landen, alle klassen, alle standen... zulke vredesgedachten werden bele den op het Wereldkongres der Kajotters Op tüike leer-van-het-kruis kan men een nieuwe maatschappij in vrede bouwen Die brug-van-het-Kruis werd geslagen tusschen die tientallen nationaliteiten op ons Kongres En daarom had onze Kajotter gelijk, te wijzen op de vredesbeteekenis van ons Kongres. Daarom onderlijnen wij dat hier nog eens, nu de geesten weer bespookt worden met oorlogsgedachten, nu de acties der wapenfabrieken weer in waarde stijgen, nu men in pers en film de men schen weer wil gewennen aan bedrieglijke j zichten van vroolijk naar een vroolijken oorlog trekkende jonge arbeiders 11 GEEN OORLOG MEER !l! Die leuze past allereerst aan Kristenen wordt smeekend over de wereld gezonden door den Vader der kristenheid wordt door duizenden priesters en geloovigen gedurig als smeekgebed herhaald. Geen a?i/t-oorlcgs-gehuil brengt de oplossing wel de positieve opvoeding voor den vrede, zooais die op ons Kongres een machtige stoot heeft gekregen, zooals die dagelijks in gansch onze beweging en overal waar men daadwerkelijk het kris- iendom wil belevenbeoefend wordt. De internationale K.A.J. zal vele inter nationale organisaties en bewegingen achter zich laten op het terrein van het vredeswerk Kajotters, ieder op zijn plaats, in zijn midden, voortdurend op de bres voor de kristen vredesgedachte K.JOTTER. Over het aanvetten van zwijnen of varkens Dat het aanvetten van zwijnen in ons land nog altoos belangrijk is, wordt be wezen door het groot getal dieren die elke week op de markten worden ge brachtzoo werden er op 6 Augustis 1935 te Cureghem 3176 varkens te koop gesteld, tn op 12 Augustus 3187, die verkocht werden tegen 6,25 tot 7 fr. per kgr. levend gewicht. Deze prijzen verschtffen den landbou wer goede wirsten als hij op verstandige wijze bij de voeding te werk gaat. jammer genoeg heeft de Regeering toegelaten tijdens de miand Augustus 1935, 200.000 kgr. varkensvleesch of 275.COO kgr. levende zwijnen in te voe ren, met het doe! te groote prijsschom- melingen te voorkomen, 't Is te hopen dat dit doel zal bereikt worden, en dat de prijzen van het varkensvleesch daar door geen verdere veranderingen zullen ondergaan ten bate van voortbrenger en verbruiker. Het zwijn is verlekkerd op aardappe len, dat is door iedereen bekend, en het vaart er gewoonlijk ook wel bij doch, daar de oogstvooruitzichten niet al te gunstig zijn, zal de landborwer in 't al gemeen niet over groote boeveelheden beschikker, en zal hij verplicht zijn het te kort aan aardappelen bij middel van krachivoeder aan te vullen. Benevens aardappelen, beeten, ge kookte wortelen, afgeroomde melk en groen, is het aan te raden REMY's voe der A. P toe te dienen in de verhouding van 1 1/2 kgr. tot 2 kgr. per dag en per kop. Dat is volstrekt noodzakelijk indien hij wil gelukken. Dit voeder bevat 14 tot IC o/o eiwit, 3 tot 5 o/'o vet en 55 tot 00 o/o koolhydraten. De varkens eten het gaarne, het bevor dert de spijsvertering, het levert vast wit vleesch en geeft tevens een goeden smaak aan het spek. REMY s voeder A. P. mag droog toe" gediend worden of in vermenging me de reeds opgenoemde natuurlijke voe dingstofien, als aardappelen, beeten, Zie vervolg op 2 blad. Ware ik bakker in plaats van smid, ik sou u ook titel willen. Uw dagtlijksch brood ts zwaar als kasseisteen en 't gaat de korst af Reporter. Ik moet eens iets zeggen aan 'tien Collega van Voor Allen Hij is werkeloos gelijk ik, maar hij mag gaan doppen en ik niettk ben smid en hij moet 'ntn bakker zijn want hij zorgt in t Voor Allen voor v ons dagelijksch brood Hij peinst dat hij hel kandat hij de man is zouden ze le Ninove zeggen zijn portret staat voren aan zijn artikel gelijk dat van de stars en andere schoont meis jes die reclaam maken voor Luxe-zeep, of gelijk dat der groote mannen als ze eens een bijdrage van belang leveren aan een blad. Ik heb dat nog opgemerkt dat de korporaals en sergeanten van 't socialistische leger zoo gaarne groot doen ze hebben daar ie Ninove ook een handje van weg. Helaas, driemaal helaas, Stempelkaart X-34, jongens, ge zijt er niet. Ware ik in uw plaats, vermits ge toch moogt doppen dop en laat een ander schrijven. Doet ge 't niet uit eergevoel doe het uit compassie voor andere sukkelaars die moeten schrijven omdat ze nitt mogen doppen. Moesten de vakmannen tan 't journalisms neketr in hun vet schieten voor al die stom meteiten van journalisten-amateurs die da korporaiie haar gezag afpakken en naar socialistische methode van zij buiten of wij buiten onze uitsluiting eischen, wat zouden wij werklooxen zonder dop geld moe ten aanvangen Als ik die groote letters Huwtlijksad- vet tent ie boven uw portret zag staan dacht ik eerst dal gij zelf het waart die etn weder helft zocht. en ik had compassie met maar als tk 'i artikel ten eittdc was, was mijn compassie nog veel grooter. Vermits gij zegt dat ge de advertentis letterlijk liebt overgeschreven geloof ik het Ge zcuai moeten jien boer zijn om zoo te mand in tanden te zeggen t'ge liegt er om Maar de talrijke lezers van Voor Allen» te Ninove die de rest van hun geestelijk voedsel zoeken in Piccolo zullen allen opge merkt hebben dat ze in den gewonen trant niet staat. 't Is andets een openhartige meid, die zoo maar in haar advertentie bekent dat ze bijziende is, dat haar moeder aan tuberculose stierf en dat zij zelf aan den lever lijdt. Als ze eventjes in haar briefwisseling dan nog bekent dat ze een houten beenheefteen glazen cog, valsch haar en valsche tanden zal haar toekomstige geen katten in zakken kcofen, en haar zeker niet kunnen verwijten dat ze op den koop toe valsch karakter heeft Enkele lijnen verder staat gedoopt ka tholiek wat schijnt aan te duiden dat ze niet politiek katholiek is. Stempelkaart ts hoogstwaarschijnlijk ook gedoopt katho liek al is 't waar dat er tn den sodalis- iischen kaas nog al Joodsche muizen zitten. Tusschen haakjes dat is een recommandatie voor den kaas. Het blijkt verder dat het ernstig burger blad waarin u de advertentie gelezen hebt geen kleiikaal blad is vermits gij tot de ontdekking gekomen zijl dat die advertentie het werk ts vatt een spotvogel dte een kcitiku- tuur heeft willen maken van de klerikale partij. Maar hier wordt hei ellendig Willen expltkeeren hoc die oude vrijster de klerikale partij verzinnebeeldt en er niet uitgeraken Daar is daar ergens een stuk film in uw verbeelding blijven hangen een stuk uitten dier films die ze bij de socialisten zoo graag gemeten. Ge weit wel van die zielsverheffen de en volksopbeurende films waarin een Maurice Chevalier of andere diergelijke in 'tpakian een fantaisie prins oi officier de prooi woidl van de fatale vrouw 'tls gtiU klerikaal, hoer, Stempelkaart X-34 dis ie Geni twintig millioen uit de stadskas in de kas van zijn bank deed terecht komen en 't zijn geen klerikalen, hcor die te_ Antwerpen de vruchten f lukken van wat Kamiel Huysmans noemde een poli- tiike smeerlapperijZijt gij wet zeker beste Stempelkaart X-34, dat de Rood» Marianne niet bedoeld was Jongen, jongen, dop, dop zonder achter docht, 't is 'l beste wat ge doen kunt. 't Ver wondert mij niet dat se te in de socialistisch» coöperatief geen werk geven. DEHDERKLOH

Denderklok | 1935 | | pagina 1