VREDE Negende Jaar NTr 53 Ninove 29 September 1958 Kdlholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad R. LMYSTiRIIAN-KAIILTIRMAR Werkloozenkampen Landbouwbelangen Banque de !a Société Générale de Belgique Administratieve zetel van Aalst. AGENTSCHAP van NINOVE, Hat Hoekje van den Reporter VOOR H Postcheokrekening (R. Luysterman n- 1862,54) KANTON Telefoon 345 NINOVE Handelsregister Aalst n-1093 Abonnementsprijs 3 maander. fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Sedert lang reeds vullen de dag bladen hunne kolommen alleenlijk met de berichten over den span- nenden internationalen toestand geschapen door ééne groote Mo gendheid. Dag aan dag werd er te Genève beraadslaagd in algemêe- ne Vergaderingen en Commissies en met belangstelling zag de gan- sche wereld de vei slagen te ge- moet. Italië wil onverzettelijk de hand leggen op een wel is waar nog primitief, doch rustig voort levend land. Spijts alle onderhan delingen, verzoeningsvoorstellen en veel goeden wil vanwege de groote Europeesche Mogendheden, blijft Italië onverbiddelijk op zijn standpunt, en wil een mandaat uit oefenen over Abessinië. Voor de tweede maal sinds vijf en twintig jaar duigt het oorlogs monster weer in al zijn gruwelijke werkelijkheid. Doch ditmaal is het woord Oorlog veel meer tra- giseh en dieper aangevoeld dan in 1914. Teen wisten wij nog niet wat het beteekende en welken na sleep van miserie het met zich brengt. Wij wisten niet dat het een menschonteerende slachting zou worden die millioenen jonge krach- tige menschenlevens zou opei- schen. Wij wisten ook niet dat de ze die den helscheu doodendans ontsprongen afgrijselijk verminkt of inwendig geknakt zouden blij ven En in onze simpele ver beelding waren wij er vast van overtuigd dat deze laatsten de krachtigste getuigen waren tegen een vernieuwing van zooveel lij den I.... Ongeloovig vragen wij ons nog af, of zulks wel mogelijk is Of er nu op onze dagen, wanneer de toegebrachte wonden omzeggens niet geheeld zijn, reeds menschen te vinden zijn die ongevoelig voor al het leed dat hun volk te wach ten staat, gehoor kunnen geven aan hun hoogmoedswaanzin wel ken zij verschuilen achter het mas ker der bezorgdheid Want al schrijven de Italiaansche bladen met nog zooveel opgezweepten geestdrift over de vertrekkenden die uitgeleide gedaan worden door hunne Moedeis, Vrouwen, Zusters en Verloofden, al zingend en jui chend, toch weten wij wel beter. Diep in hun binnenste voelen ook de Italiaansche Moeders hun hart onrustig kloppen voor hun jongens die heengaan.... misschien voor altijd Want het vreemde land is verraderlijk.... Diep tragisch heeten wij den huidigen internationalen toestand Het gaat hier immers om het be houd van den Vrede niet alleenlijk in het verre Ethiopië maar ook in Europa. Het mag niet gebeuren dat een machtige staat het nood- zakelijk acht zich uit te breiden en de orde te storen, zonder dat al- gemeene en strenge maatregelen getroffen worden om het te belet ten. Het internationaal organisme dat de Volkenbond is heeft dan ook voor plicht alles in het werk te stellen om der. Vrede te behcuden en den ruststoorder afdoende te treffen en hem het onzinnige zij ner handelingen te doen inzien. Wanneer ditmaal geen gezament- lijke daad kan gesteld woiden dan is het ook niet meer r.oodig dat de onderscheidene landen hun mi nisters en gevolmachtigden op va- cantie sturen naar Gerève Geheel Europa roept om Vre de aller oogen zijn gericht op Genève, dat alleen toch bevoegd kan blijken om den geesel af te weren. Mochten de sankties welke zullen getroffen worden nog het onverhoopte bewerkstelligen Sinds enkelen tijd zijn de werkloozen kampen aan de dagorde geraakt. De K.A. J. was de eerste o;n het initiatief dezer kampen te nemen, en vooral haar kamp te Dworp heeft toonaangevend gewerkt. Nu de regeering er eindelijk toe over gegaan is deze kampen te subsidieeren en wij meenen dat het bezoek van Minis ter Delattre aan het Kajolteiskamp ie Dworp niet weinig heeft bijgedragen om de regeering te overtuigen van het r ut van dit werk zien we jeugdorganisaties van alle kleur zich inspannen om dergelijke kampen in te richten. Het mag wel een eer heeten voor de K. A. j. dat vooraanstaande leiders uit socialistische, liberale en nationalistische middens ons om de toelating verzochten het kamp van Dwcrp te komen bezoeken. We hebben dit bezoek aan niemand ge- weigeid integendeel, wij zijn altijd be- rei i eenieder te helpen die op een of andere wijze de werklooze jeugd wil ter hulp komen. Onze ondervinding (en wemogen reeds van ondervinding spreken, daar thans ons achtste kamp aan gang is, elk kamp duurt ongeveer dr:e volle weken) onze onder vinding heefi ons geleerd dat deze kampen inderdaad veel goed kunnen doen. Wij zeggen kunnen doen. Inderdaad, het is minder gemakkelijk- dan het we! op 't eerste zicht schijnt. Dertig, veertig, vijf tig jonge kerels van 14 lot 25 jaar gedu rende verschillende weken bij elkaar bren gen ze bijhouden en verzorgen dag en nacht ze opbeuren en ontwikkelen hun opnieuw werklust geven ze bewaren voor allerhande gevaren, enz... Dat probleem is nog niet zoo gemakkelijk op te losser, als sommigen het zich misschien wel inbeel den. En men denke er«an en wij zouden dat met nadiuk willen verklaren aan jeugd leiders, die geen hoogere waarden en be langen buiten het louter rnaterieele aan vaarden dat het niet enkel met panem et circenses met brood en spel is, dat men de ziel van een jonge kerel, die mis schien reeds terneergedrukt, mismoedigd en verbitterd is door het pijnlijke van zijn geforceerd niets-doen, dat men die ziel kan opmonteren en opbeuren. Men moet over fijner en geschikter middelen be schikken dan de louter natuurlijke om de fijnere snaren van het jonge geschokte ge moedsleven aan 't trillen te brengen. Wij zien te Dworp wondere uitslagen wij bereiken er treffende effecten maar wij weten ook ten slotte van waar ze voort spruiten. In zoo'n werkloosenkamp moet vooral een ziel, een geest steken, een bovenna tuurlijke bezieling, langzaam aangekweekt door aangepaste gebedsoefeningen. Geen flauwe, kwezelachtige praktijken, maar de godsdienst beleefd in al wat hij bezit aan grootheid, schoonheid en opbeurende kracht. Wanneer wij dit artikel schrijven, dan denken we met ontroering aan het H. Misoffer dat dezen morgen zelf (zooa's eiken dagin het kamp door de 40 jonge kerels aan den Heer werd opgedragen. Daar zitten zij in hun kapelleke door jonge werkloozen zelf gebouwd, innig met den priester vereenigd luidop bidden zij de gebeden mede aan de offerande komen zij langzaam, één voor één hun kleine hostie op de pateen neerleggen en bet is hun meermalen reeds gezegd in dit ge baar moeien zij bewust tot uiting brengen hun wil en hun offer te vereenigen met het offer van Chiistus; zij begrijpen en beleven dit H. Misoffer men wordt dat gewaar aan de consecratie, in de H. Communie. O, wat 'n kracht, wat 'n openbaring gaat er van zo:>'n offer uit op hun jonge leven. En zoo zijn er veel oefeningen die ontzaglijk veel bijdragen tot die herop- beurring, die zij vooral noodig hebben. Hoe graag we ook andersdenkenden aan dit werk zien beginnen, wij vragen ons af of zij zullen gelukken. Er is meer met 'n zekere angst vragen wij ons af of zij mis schien niet meer kwaad dan goed zullen stichten. Men moet met de jeugd, met de arbeidersjeugd lange jaren gewerkt hebben om te weien hoe kiesch en zorgvuldig er dient opgelet om alles te vermijden en te voorkomen wat baar kan schaden. Wij ontkennen het nietwij 2ullen een oog in 't zeil houden, want wij zullen niet duiden dat de regeering werken en perso nen subsidieert die ten slotte misschien de zedelijke verwildering bij onze jonge ar beiders nog eerder in de hand werken. Intusschen staat de K. A.J. met haar drie kampen nog twee worden dezer dagen bijgesticht voor de Winterperiode. De subsidies der regeering zijn amper vol doende om te voorzien in het levensonder houd der jonge werkloozen. Er biijft rog zooveel te voorzien en in te richten. Daar om durven wij nog eens, en met aandrang, beroep doen op de edelrnoediheid van al onze katholieke menschen, opdat zij ons in de mate van het mogelijke zouden wil len steunen. Geldelijke giften zullen met veel dank aanvaard worden cp onze postcheckre- kening1001.55, Poir.carélaan 79, met vermelding «voor de jonge werkloozen i>. Buitendien zou ons nog goed van pas komen Oude regenjassen Laarzen en botten Leesboeken romans en ontspannirgs- lektuur Illustraties gebonden of niet. Wie helpt er ons bezorgen voor onze kapel te Dworpe Een schoon misgewaad, bij voorkeur goud en gothiekvoor de groote feest dagen Alsook een Velum voor de zegening met het Allerheiligste. Bij voorbaat onzen besten dank aan al onze weldoeners. De jonge werkloozen zullen iederen dag hun vriendelijke weldoeners in hun gebe den indachtig zijn. K. JOTTER. Hoe kunnen wij zware granen en stevig stroo bekomen Schoone graangewassen, zware granen en stevig stroo bekomt men door de po taschbemesting. Het is goed het nog eens te herhalen, daar sommigen het schijnen te vergeten, en daardoor een merkelijk verlies ondergaan. De reden, waarom deze waarheid nog niet algemeen bekend is, is heel eenvou dig, wanneer we de volgende beschouwin gen nader bezien De potasch verricht enkel zijn totale werking daar, waar het opslorpingsvermo gen van den grond voor de potascb vol daan is. Met andere woorden bij een af zonderlijke bemesting envenals bij onre gelmatige doch onvoldoende uitstrooiin- ger>, wordt de potasch door den grond weerhouden, en de planten kunnen er slechts weinig gebruik van maken. Wan neer men integendeel regelmatig een nor male dosis potasch toedient, komt er wel dra een oogenblik waarop de grond prak tisch verzadigd is. Van dan af zal de plant heel gemakkelijk de potasch kunnen op slorpen. V\ elke zijn hiervan de praktische gevol gen De meeste vooruitstrevende land bouwers gebruiken regelmatig voor de graangewassen 900 tot 1200 kg. sylviniet- kainiet of 300 of 4 ;0 kg. chloorpotasch per hectare. Zij gebruiken eveneens een flinke potaschbemesting op hun knolgewassen. Hun gronden houden een voldoenden po- taschvoorraad in, en de gewassen kunnen de potaschbemesting gemakkelijk benut ten. Zij ondervinden jaarlijks dat de po tasch de overvloedige oogsten, de zwaar ste granen en het stevigste stroo verzekert, Zij zijn volledig overtuigd en zullen voor taan in alle omstandigheden een normale potaschbemesting voor hun granen blijven gebruiken. Ar.deren echter dienen de potaschbe mesting op hun granen nog heel onregel matig toe, het zijn over het algemeen die genen, die ook op beeten en aardappelen te weinig potasch uitstrooien, Hun gron den zijn arm in opneembare potasch, c!e kleine hoeveelheden die zij toedienen wor den bijna totaal weerhouden, en de planten kunnen er weinig van benutten. Zij ge- looven nog dat de potasch nutteloos is, omdat ze er te weinig van gebruiken. Het volgende besluit dringt zich dus op Wanneer regelmatige en opeenvolgende uitstrooiirgen de potasch gemakkelijk op neembaar gemaakt hebben voor de plan ten, moet men zich wel wachten e op zijn renten te gaan leven Men moet voort gaan met regelmatig voor de graangewas sen een dosis van 900 tot 1200 kg. of van 300 tot 400 kg. chloorpotasch per hectare toe te dienen. Indien men anders handelt, wordt de voorraad van den grond aange tast, en men zal na korten lijd ineens een grootere hoeveelheid moeten toedienen, dan men dacht uit te sparen. Wanneer de grond riet genoeg voorzien is van potasch, moet men gedurende en kelen tijd aanzienlijke hoeveelheden toe passen om zijn opslorpingsvermoven zoo haast mogelijk te verzadigen. Vanaf het tweede jaar zijn de uitslagen gewoonlijk reeds merkbaar, want het geloof ii de po tasch woiat altijd spoedig beloond. Ten gevolge van de buitengewoon lage prijzen van verleden jaar, hebben veie gronden die anders geen, of een te kleine hoeveelheid potasch ontvingen, een be langrijke potaschbemesting gekregen. Na d'.e uitstrooiing, zal een nieuwe toedie ning de gronden veel vruchtbaarder ma ken, en in het vervolg zal een normale regelmatig toegediende dosis van 900 tot 1200 kg. sylviniet-kainiet of van 300 tot 400 kg. chloorpotasch per hectare, over vloedige oogsten verzekeren, met de zwaarste granen en het stevigste stroo. Een goede graanoogst vergt zoowel als de hakvruchten een zekere hoeveelheid potasch. Waar om moeten dt graangewassen zich in het algemeen tevreden stelltn met de potasch die in den grond nog voorhanden is, wanneer een rechtstreeksche potaschbemesting hun toegediend, een aanzienlijke winst verzekert Landbouwers, gebruikt onge veer 300 kg, Chloorpotasch per hectare voor al uwe graangewas sen, en de uitslag zal uw beloonir.g zijn. Plaats uwe gelden cp rekening in de Naamioo7e Vennootschap te Brus sel, 5, Montague du Pare Beverstraat, voorheen Banque Centrale de la Deudre. Volstrekte zekerheid. Geheimhouding. niet storten zoor Sint Pieterspenning. En waar tijn want 't staat in Voor Allen van 1-9-35 Reporter. Iedereen zit bezig met het Ilaliaansch- Abyssittisch conflict. Alle gazetten staan et vol van en ieder blad heeft zijn geleerde n die u alle soorten wetenswaardigheden aan gaande dat verre Land mededeelt. De eene leert u dat het van twee tot drie maal de uitgestrektheid heeft van Frankrijk Zoo heel juist weten ze het nog niethet kadaster is daar nog niet opgemaakt l Ze weten te vertellen over de eindelooze zand. en steenwoestijnen, over de mttelooze bosschett de hooge en steile bergen waarmede de Italianen zullen te kampen hebben. Anderen maken u wijs dat de bevolking van tien tot vijftitn millicen bedraagt. Zoo heel juist weten ze het ook niet want de boeken van den burgerlijken stand zijn tr ook nog niet tn orde I De bevolking is ten gr ooien detlt christen, ten deele mahomedaansch. Die christenen behooren tot den koptischen ritus. Het zijn geen Roomsch-katholieken ze zijn van tn de IVde eeuw van de kerk afge scheurd, en houden er een kettersche leertng op na. Ze is nu nog juist wat ze was in de jaren vierhonderd en heeft niet den minsten invloed uitgeoefend op de beschavingZe staat scherp tegen dt Roomsche kerk gekant. Deze maakt er trouwens heel moeilijk vor deringen en het getal Roomsch katholieken bedraagt maar 13.800 man. Op sociaal gebied is 't er niet fameus. De Keys er of Negus is er niet enkel alleen heer en meester, maar hij is de eenige eige naar er heerscht daar nog een soort leen- roerig stelsel van hoog tot laag, en een derde der bevolking leeft er nog in slavernij De keizer doet nu zijn best om te moder- inzet ren... en als bewijs daarvan onlangs is er te Addis-Abeba ten gevangenis ge maakt op zijn Europeesch en heeft de minister van Binnenlandsche zaken een wei afgekon digd tot regeling van de dierenbescherming Verder leert ge dat Italië te veel volk heft. Vroeger had hei jaarlijks een half millioen uitwijkelingen maar nu zijn overal de deuren gegrendeld, en er geraken er maar dei tig tot veertig duizend weg in een jaar. Daarom zoekt hit naar nieuw land en Abys- sinie ts het eenige dat nog epen ligt op dt wereld. Engeland integendeel ziet niet gaarne 'run last tg en gebuur hem komen vestigen midden in zijn bezittingen en dan nog wel op de Roode Zet waar die gebuur de kortste weg naar Indië kan onveilig maken. Vandaar dat Mussolini wil grond pak ken onder voorwendsel van beschaven en dat Engeland vindt dat hit anders kan gaan 1 De socialisten die de taak op zich genomen hebben van door hun pers de arbeidersklasse te ontwikkelen net als Mussolini Abyssime wil beschaven hebben na tuurlijk voor al die geleerdheid in de bur ger pers maar weinig respect. Zelfs stempel kaart X 34 in zijn huwelijksadvertentie heeft een krul van misprijzen op zijn lip en zelfs een op de punt van zijn pen voor het onderwijzerskorps. 1 65 meter, zwart en schooljuffrouw op den hoep toe schrijft hij. Ook vindt gij bij hen heel andere beschou wingen ever de ruzie tusschen Mussolini en de Negus. Al hun sympathie is vcor den Negus, tuf of de v.ertig uren week er reeds jaren zou in voege zijn. Niettegenstaande ze zoo geweldig voor Vrede zijn, zouden ze ongevraagd mee op Mussolini gaan kloppen. En de groote plichtige, de zwarte leest al is hit in 7 wit gekleed, is de Paus. De Paus die niet belet dat twee christen volkeren malkaar uitmoorden. Hé, zijn ze bewrgd om die christen t volkeren en wie zou nog durven zeggen dat zt t-'gtn de godsdienst zijn Maar 7 schoonste van al »s nog waar om de Paus met roert. Ik ziu u laten raden, maar tn duizend jaar vindt gij het niet. Ik wil ti nog een beetje helpen als ge in een socialistische veie-.niging uw bijdrage niet betaalt hijgt gij nen stamp in uwen mos- taart pol dal ge buiten vliegt... Snapt ge 'tb... 't Is omdat de Abyssitiiirs

Denderklok | 1935 | | pagina 1