BI Met Nieaw Programma van den Katholieken Vlaamschen Landsbond. Feestzaal ROXY - Ninove Tel. 261 In 't Witte Paard 1 met Nini De Boët en Rene Berlal in de hoofdrollen. Werk op de planken Het Hoekje van den Reporter Negende Jaar Nr 41 Prijs per nummer 50 centiemen. Ninove 50 October 055 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad ft. LÜYSTIRMAN-HAILTERMAM OP ZONDAG 27 OCTOBER 1935 Wat we nu beieven.... 1. Tekst Artikel onzer Standregelen omschrijft het Vlaamsch program ma als volgt II. Standpunten IV. Schaduwzijden V. Uitbouw VI. Zorgen voor morgen VOOR HET KANTON NINOVE Luvsterman n-1862,54) Telefoon 34,5Handelsregister Aalst n- ie83 Abonnementsprijs 3 maanden fr- 4,00 maanden 7 )00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Zaterdag, 19 October, dag waarop eigenlijk ons blad verschijnt, begirt te Antwerpen het Jaarcongres van den Ka tholieken Vlaamschen Landsbond. Het Dagelijksch Eestuur van den Landbond liceft met dit doel een nieuw programma voorbereid dat aan de Congresvergaderirg zal worden voorgelegd. We drukken het hier gaarne ten gerieve van onze lezers over 1. Het Vlaarasche Vork in staat te stellen zich volkomen te ont wikkelen, zijn maatschappelijKe eenheid door de taalgemeenschap van al zijn standen te bereiken, cn al zijn geestelijke en stoffelijke krachten uit te werken. 2, In het bizonder, volgens het Vlaamsch programma de gelijkheid in rechte en in feite in Begié te verwezenlijken, en meer oepaalde- lijk a) Het Vlaamsch onderwijs Het Vlaamsch get echt c) De Vlaamsche weermacht voor het Vlaamsche land d) De Vlaamsche inrichting van al de openbare besturen in het Vlaamsche land, en de herinrich ting der centrale besturen, zoo dat de aangelegenheden, welke het Vlaamsche land betreffen, recht streeks en alleen in het Vlaamsch behandeld worden. Dit programma vertrekt van een dubbel standpunt. In zijn doelstelling, kan men de pnncieps- verklaring vinden het Vlaamsche volk is een maatschappelijke een heid, een natie. Verder woidt de actie omschre ven. Volgens dit programma kan j het Vlaamsche volk in het kader van het Belgisch staatsverband, de nationale eenheid van zijn j volksgenocten bereiken, ie dien einde moeten de staatsorganen dienstbaar worden gemaakt aan de nooden van hel Vlaamsche Volk. 2.ij moeten de Vlaamsche natie erkennen, beschermen en bevesti gen in hare integriteit. Vandaar de pogingen der Ka tholieke Vlamingen om de gelijk heid in rechte en in feite in België te verwezenlijken. Zij hebben gedurende jaren strijd geleverd om de verwezenlijking der vier punten van het zoogenaamde minimum programma. Die strijd is zeer vinnig geweest. De z g. minima listen hadden af te rekenen met het hardnekkig verzet van de meeste Walen en Franschgezin- den, met de afzijdigheid of de tegenkanting van zoovele gezag hebbende elementen uit eigen katholiek midden en met de stel selmatige verguizing en verdacht makingen waarmee ze werden bejegend door de Vlaamsche extremisten. De politieke leiders der minima listen hebben dus moeten werken en kampen in zeer ongunstige atmosfeer. Zij hebben resultaten bereikt welke voor kritiek vatbaar blijven. Dankbare hulde dient gebracht, aan allen die de bezie ling en de stuwkracht van dezen taaien strijd zijn geweest. Objectieve kritiek is echter nut tig na een strijd van zoovele jaren. III. Voordeelen i- Het minimum-programma bood in 1919 een praktisch aktie- plan, hetwelk voor onmiddellijke verwezenlijking vatbaar was. 2. Het 'bewerkte concentratie van Vlaamsche strijdkrachten waardoor de Vlaamsche Beweging met gezag post vatte op politiek terrein. 5. De taalwetten hebben bijge dragen tot de ontwikkeling van bet nationaal bewustzijn in Vlaan deren. 4. Het minimum-programma schonk aan het volk werkelijke waaiden om te dienen tot uitbouw zijner kuituur. 1De Vlaamsche leiders hebben niet kunnen beletten dat zekere hinderlijke bepalingen in verschil lende wetteksten werden vastge legd. 2. De uitvoerende macht is in gebrekt gebleven door de taalwet ten niet toe te passen. 5. Spijts Vlaamsche wetten wordt Vlaanderen nog in hoofd zaak bestuurd en vertegenwoordigd door volksvreemde elementen, hetgeen zich weerspiegelt o a. bij benoemingen in de zoo belangrijke ekonomische en maatschappelijke Raden en Commissies. Volstaat dit programma nog voor den strijd van heden en mor gen A. De doelstelling Logische uitbouw is noodzakelijk niet zoozeer voor de doelstelling, dan wel voor de actiemiddelen. Als doelstelling of priDciepsverklaring mag artikel 1 onzer standregelen gerust behouden blijven. B. De actiemiddelen Het verzet tegen de toepassing der taalwetten en tegen de uitleving der Vlaamsche Volksaspiraties, bewijst de noodzakelijkheid van den verderen logi- schen uitbouw van ons actieprogramma. Als voornaamste middel tot actie moet voortaan gelden, de vei wezenlijking der leuze DE VLAMING MEESTER IN EIGEN HUIS Met het oog op het meesterschap, dat het Vlaamsche volk nog moet veroveren en verstevigen, dient onmiddellijke actie gevoerd om de vol gende hervormingen te bewerken 1. Herziening der bestaande onwette lijke Koninklijke Besluiten over het ge bruik der talen in de plaatselijke en gewestelijke Staatsdiensten gelegen op het grondgebied der Brusselsche agglo meratie. 2. Logische en volledige splitsing der centrale diensten. 3. Volledige amnestie voor politieke misdrijven en bestuurlijke straffen. 4. Wetenschappelijke afbakening der taalgrens, met oprichting van een speciaal tweetalig regiem voor Groot-Brussel. 5. Paritaire vertegenwoordiging van Vlamingen en Walen in alle officieele lichamen. 6. Buitenlandsche vertegenwoordiging van België door persoonlijkheden die vertrouwd zijn met de Vlaamsche taal en kuituur, en die ijveren voor de vredelie- vende strevingen en de ekonomische belangen van Vlaanderen. 7. Gelijkberechtiging van Vlaanderen in Koloniale aangelegenheden. 8. Radikale vervlaamsching van het leger, met oprichting van Vlaamache legerafdeelingen en volledig Vlaamsch lager onderwijs. De Landsbond moet leiding geven in de groeicrisis, welke Vlaanderen nog steeds doormaakt. Hoe ook het Vlaamsche opvoering van vraagstuk zich moge stellen in de toe komst. steeds zal de Landsbond ijveren voor die maatregelen welke de veiligste vormen zullen scheppen om de volksinte- griteit van Vlaanderen te bevestigen. Klaar omlijnd zijn deze vormen nog niet. Zooveel is echter reeds zeker, da., waar de gedachte van corporatieve staats inrichting steeds meer en meer veld wint, ook aan de entiteit u Vlaamsche gemeen schap publiek-rechterlijke struktuur moet worden gegeven. Een dezer vormen is de federale herinrichting van den Bel gischen Staat. Deze opvatting rijpt stilaan in de over tuiging van vele Vlamingen. Zij is echte, nog niet uitgeweikt tot een bepaald pro gramma. Zij kan echter uitgroeien tot een werk plan rend hetwelk de meeste Vlamingen blok kunnen vormen. Daarom rekent ue Landsbond zich tot plicht, in de naaste toekomst het initiatief te nemen om het vraagstuk van het federalisme nader e bestudeeren en kontakt te nemer, zo».der politieke compromissen, met andere katholieke Vlamingtn. Er dient ic .ter bizonder nadruk gelegd op het feit dat in geen geval de aandacht mag afgeleid van de booger vermelde punten, waarvan Vlaanderen de onmiddellijke verwezen lijking eischt. Wat we nu beleven is iels verschrik kelijks en God alleen weet, waar dit eindigen zal... Doch onder ons tweeën mag ik U wel een stukje uit mijn leven vertellen... Ik ben nu haast dertig jaar in Congo. Eenmaal ben ik teruggeweest in Vlaande ren, juist op tijd om moeders oogen te sluiten God hebbe hare ziel. Dat is nu 15 jaar geleden. In die 30 jaar missie leven heb ik heel wat meegemaakt een drietal missies gesticht en tusschendoor ontzaglijk veel gereisd te voet en te water; eens heb ik met mijn prauw schipbreuk geleden en werd ik op het nippertje gered; ik ben beschoten geweest met vijandige pijlen van verwilderde stammen ik heb voor den leeuw en voor den luipaaid gestaan ik ben neergebliksemd geweest en heb mijn huis in vlammen zien op gaan ik heb mijn kerk zien instorten onder het geweld van den storm ik heb de oorlogsperiode gekend met haar maniokbrood en maismeel ik heb malaria gekend en dyssenterie, galkoorts en griep... En nochtans, ben ik steeds geluk kig geweest te midden van al die miseries; gelukkig omdat Jesus Rijk zich unbreidue en omdat ik steeds zielen mocht brengen tot Zijne oneindige liefde. En nu dat ik begin te verouderen en te vergrijzen, nu beleven we die doodende crisis. Nu moeten we aan het Rijk Gods zeggen: tot hier en met verder Nu moeten we aan onze catechisten zeggen gaat tot daar, niaar niet verder». Nu moeten we aan onze catechumenen zeg gen blijft thuis en komt niet naar de micsie want ik heb noch kleeren, noch voedsel voor u Nu moeten we aan de jongens zeggen geen plaats meer in de school voor U Nu moeten we aan de christenen van het binnenland zeggen t verwacht me niet, ik kan niet komen, geen geld om de reis t.e betalen En dat, mijn beste, is mijn groot kruis, het ontzettendste, wat ik in mijn missie leven heb tegengekomen... alles in bloei, belovende oogst, gezondheid te koop en... het werk moeten stop zetter. Ik mijmer over mijn dertig jaar missie leven... Wat we nu beleven is iets ver schrikkelijks... f En ik mijmer over dit Btukske brief dat we te lezen kregen in «een onzer missie tijdschriften, juist vöör deo Missiezondag. Het hoeft geen commentaar. Zullen we nog weerstand bieden aan de dringende bede van den grooten Paus der Missiën die alle christenen oproept om de geloolsprediking in de heidenlanden te steunen Met den Missiezondag van heden 2Ü OCTOBER zuiien we vuriger dan ooit bidden opdat de uitbreiding van Christus Rijk niet worde tegengehouden door de onverbiddelijke crisis opdat onze missio narissen, ondanks ai hun miseries, den moed zouden blijven hoog houden opdat het groote bekeeringswerk zich verder en verder zou uithielden. Gedurende de SPAARWEEK voor de MISSIËN, zullen we ons. met liefde, alle overtollige uitgaven ontzeggen, we zullen ors onthouden van sommige toegelaten, ja zelfs noodzakelijke dingen, om des te meer te kunnen leggen op de schaal met de Missiezondag. Voor sommigen zal dat e:n kleinigheid zijn, ^or anderen, die meer edelmoedig zijn, in zake ze»fvei!oo chening, zal dat meer zijn, maar iedereen, groot en klein, deoke tijdens die week aan den NOOD der MISSIES, aan het Pause lijk Genootschap tot VOORTPLANTING des GELOOFS, tot hetwelk de Missie- hoofden van de 500 Missiegebieden smee- kend de handen uitsteken en waarvan ze de toelagen, den laatsten tijd, ieder jaar zagen verminderen Welnu, heeft er dan nooit iemand aan gedacht vijf percent van zijn verteer te geven aan de Misse, vooral in cei ten- ioonstellingfjaar zooals wij er nu een gekend hebben? Dat ware wellicht een joed voornemen na een overweging over onzen betrekkelijker» wehtand en den nood van hen die ons zoo nauw aan 't hart lig gen. Neen, wij zullen niet dulden dat onze christelijke eir worde aangetast en meer dan ooit zullen we BIDDEN, SPAREN en GEVEN voor het groote werk onzer Moeder de H. Kerk de zielenverovering der heidensche volkeren. M.A. Was ik nog maar vijf jaar jonger De K.A.J. is tien jaar te laat geko men... Zulke zinsneden worden ons dagelijks naar 't hoofd geslingerd door allerhande menschen die drie maal zeven door zijp, en die thanR in volle bewondering staan voor hetgeen de K.A.J. reeds bewerkstel ligd heeft in de korte tijdspanne van 10 jaar. Wat een onuitsprekelijk geluk is het dan niet voor ons, welk voorrecht genieten wij van ka jotter te zijn, ka jotter van het jubeljaar 1 Wij willen geen lammelingen, nietsdoeners zijn, maar steeds streven naar hooger, naar het volle beleven van onze kajottersplichten, ons zelf vormen tot heil onzer wtrkmakkers. Geen lafaards die bij 't knallen van 't eerste schot zich om wenden en rechtsom maken zooveel ze kunnen in de handen van den vijand loo- pen en met hen mee opt ukken, geen fmis) ieiders dio 't volk opzwepen met valsche leuzen en nietsoplevereode beloften, geen kiesdravers, enkel berekend op eigen ik zucht en heerschzucht, maar strijders die steeds te vinden zijn in de eerste lijnen, wij willen de waarheid, gegrondvest op Kri8tus7eer beleven en uitdragen aan onze mede-arbeiders. Ons programma^ willen wij integraal verwezenlijken dat beiicht en geschraagd wordt door ons rotsvast ge loof. Vanuit ons wereldkougres hebben wij een groote dosis geestdrift en strijdvaar digheid meegebracht. We hebben immers zoo plechtig beloofd Trouw tot der Zie vervolg op 2 blad. Ik ben per vlitgmachien let uggekomen vein Addis-Abeba, 't Is daar rustiger dan ie Ninove. De menschen hebben ver Ir ouwen in den Negus en zijne door htm aangestelde helpers. Die groepjes st aat in gebeurtenissen en menschen beoordeeld en veroordeeld wor den omdat volgens mij het zus en ZOO meest gaan in plaats van zoo en zuszijn er onbekend. Dat bemoeien van iedereen niet alles schijnt te zijn een miserie eigen aan ons Westersche democratische beschaitng. Ik uil alleenlijk d<n schijn niet hebben van mij niet alles te bemoeien en op alles mij nen zeg te zeggen. Ik wil daarvoor vandaag een rejerendum-ptijskamp uitschrijven over twee feiten. De zienswijze die het meest wordt bijgetreden wordt aanzien uls de juiste dat is de philosophic van het alge meen stemrecht. Een bijkomende traag wordt gtsitld om den winnaar iusschen de juiste oplossers aan te duiden de prijs is een pijp. Eerste vraag De overleden Goevtrneur van Oosi- Vlaanderen hetfi onlangs een om zendbrief gestuwd over het geven en aan vaarden van drinlg'.ld aan en door bedien den van openbare beduren. Is die omzendbrief volledig, en is het in zicht van den giuvetniur geweest enkel en al- len te verbieden hit geven en aanvaarden van geld om te drinkm drinkgeld. Of is daarin begrepen geld ie begrijpen tot gtlijk welkt doeleinden en ook prestaties in natura zoodanig dat niet zoo mogen gegeven noch aanvaard worden gelijk welke zaak, van ge lijk welken aard die den bencücarislaat ons zeggen twintig of honderd frank zouden kosten als hij ze zich tegen geld moest aan schaffen, zelfs als kosten ze den gever niets. Bijkomende vraag In de veronderstelling dat het zou biStaan Wat zou er meest be staan, prestaties in geld of prestaties in na tura Twede prophma. Et. n man met vrouw tn veel kinderen die verscheidene stielen doet ovt zijn dagelijksch broodpardon, zijn dagelijksch bier te ver dienen en die h-.t brood van vrouw en kinde ten, dat hij hteft omgezet in bier laat terug bezorgen door tut vnnoozelneid toe goedhar tige zul ti, laat Woensdag tegen avond zijn mete n hend bespannen st ctkar voor de deur van een herberg staan op den vtlo-wtg van een redelijk drukke straat onzer stad. Kwart voor zeven 't is al donker de kar staat er nog zender licht en de hond ligt op de bloot* steenen. Half tim de lichten zijn reeds uit in hooger vernoemde herberg de kar slaat daar nog zonder licht voor de deur ie vader van-talrijk-huisgezin ts elders aan 't drin ken, de hond loopt los. Tusschen dit twee uurlallen in heeft da hond vtrschillige menschen lustig gevallen et een paat bij hun bro'kspijpen gehad, ten briester die haastig naar een ziekt moest vijf minuten opgehouden omdat deze ttiet raden kon of die hond nu puur en simpel eens wtlde hemen tieken om op die manur ie vragen naar den staat van zijn gezondheid ofwel het inzicht had van tegen zijn kleed ts pissen ofwel een grondig onderzoek wilds instellen naar den toestand van zijn kuiten. Ondiriusschcn ook was e.n politieagent den drinkebroer-vada-van-talrijk-huisgesin komen aanmanen zijn hond te binden en zijn kar naar huistedocn. Maar de drinkebroer heeft met omgezien naar kar, ncch naar hond, noch naar politieman. Hier is de vraag moest de politieman den drinkebroer tn 't rolleken steken ja dan neen en froces-vetbaai opmaken. Bijkomende vraag Hoeveel processen had drinkebroer taitr-van-talrijk-huisgezin dien avond kunnen cploopen als hij hadde is doen geha l met een agent van de speciale bri gade van de police de la route en hoeveel heelt hij er werkelijk opgeloopen. Ik zelf doe niet met in den prijskamp. Op voorhand sluit ik aan bij de meerderheid, voor wat deiwee hoefdiragen betreften voorde bijkomende geef ik.... de pijp aan blaatten Reporter, DEHDERKLOK

Denderklok | 1935 | | pagina 1