si a. lmystirmam-mailtirmam De JVliddenstandsunie. Feestzaal ROXY - Ninove Tel. 261 In 't Witte P aard 1 Negende Jaar Nr 42 Prijs per nummer 350 centiemen. Ninove 27 October «9155 Katholiek Vlaamen Volksgezind Weekblad OP ZONDAG 27 OCTOBER 1935 met Nini 0e Boel en René Bertal in de hoofdrollen. Vondeling. Landbouwbelangen Bezigheden in November. Het Hoekje van den Reporter VOOR HET KANTON NINOVE p^B^rthftftkrekenLng (R- Luysterman n- 1862,54) Di ukker-U itgever Handelsregister Aalst n* 1093 Abonnementsprijs 3 maandet b. 4,00 6 maanden 1 jaar 7,00 13,00 NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Zoolang in ons lend den hu'.di- j gen politieken staatsvorm behou den blijft, zoolang het parlement, zooais het wordt samengesteld, zal geroepen zijn om alle initiatief te nemen in zake wetgeving, zoolang ook zal bet volstrekt noodig zijn de belangen van de bevolking oi van een groot deel ervan in den schoot van het parlement te laten dienen door volksvertegenwoordi gers-wetgevers. De belangen van e^n stand moeten, in den huldigen vorm van ons parlement verdedigd worden door eigen gekozenen. Anderzijds moeten deze gekozenen nog kunnen steunen op de open bare meening. Tot nogtoe heeft de midden standsbeweging nog maar zelden de openbare mecning wakker ge schud. Het probleem van den middenstand alhoewel het door honderd duizenden wordt aange voeld is nog niet in de bekommer nissen van het publieke leven ge treden. Groote congressen zelfs, niettegenstaande hun zeer vrucht- baien arbeid, vermochten alleen maar gedurende een paar dagen de aandacht van de pers en dus ook van liet publiek gaande te houden. Hoe kon dat Omdat de middenstanders d.i de bij de be weging betrokken personen, de belanghebbenden, geen voldoende geloof hechtten aan hunne zaak, de handen niet in mekaar sloegen om een macht te worden, te ge dwee alle lasten en zelfs onrecht verdroegen en het er bij lieten bij een doodgewoon tegenpruttelen of herberg-verzet. Ook de organisa ties, hoe machtig ookf bleken nog niet voldoende gerugsteund te zijn om een afdoende woord te mogen spreken of aan hunne vertegen woordigers in het parlement de mogelijkheid te geven dit afdoende woord uit naam van de organisatie te laten hooien. Er was een ver snippering van krachten in de middenstandsorganisaties zoo groot dat de eenheid bijna onmo gelijk bleek te zijn. Gelukkig dat het grootste deel dezer organisaties zoowel in Vlaanderen als in Wallonië katho lieke organismen waren. Dat was althans een machtig argument voor de éénmaking van den mid- denstandsstrijd. Afziende van het politiek doel dat, hoe belangt ijk ook, voor den Middenstand slechts van bijkomenden aard is, waren alle kiistene oiganisaties akkooid om de hoogere sociale en geeste lijke belangen van den Midden stand in te zien en het princiep voor oogen te houden dat de mid denstanders, deze kern van het godsdienstig leven, door de samen werking van hunne organisaties zouden opgebeurd worden en gesteund in hun strijd om het bestaan wat dan ook voor gevolg zou hebben dat gaaf zouden be waard blijven hun socialen geest en hunne godsdienstige overtui ging. De talrijke organisaties van kristen middenstanders werden dan ook uitgenoodigd op meerdere vergaderingen in Brussel aanwe zig te zijn. Een voorloopig bureel werd samengesteld waarvan de liter senator, oud-minister, Paui Crockaert, het voorzitterschap waarnam. Na meerdere vergade ringen en ernstige studie werd vóor een paar weken een definitief ak koord aanvaard Het Nationaal Verbond van den Kristen Midden stand werd gesticht. Eerstdaags zal een vergadering van afgevaar digden opgeroepen worden om de statuten in werking te brengen. Het moet hier gezegd dat de Mid denstanders hulde mogen brengen aan den heer Crockaert om zijn hardnekkig ijveren voor een dege- lijK gegrondveste overeenkomst van al de bestaande organisaties Met zijn gekende doorzicht en met durf heeft hij de soms verwarde besprekingen geleid naar een uit eindelijk akkoord. Dit akkoord is een reuzenstap in de Midden- standsbeweging. Paul Crockaert is de reus welke vermocht dien stap te doen. liet Nationaal Verhond groe peert, voor 't oogenblik, zestien organismen van kristtne midden- standswerkiog samen groepeeren- de ongeveer diie en veertig duizend leden. Voor het vlaamsche land zijn er vier onderscheiden orga nismen, er is één organisatie \0)r Brussel en voorsteden, de elf andere zijn verdeeld over de waalsche provinciën. Men ziet dadelijk dat de vertegenwoordi gersvan den Kristen Middenstand thans zullen spreken en handelen uit naam van een niet-geringe macht en dat de geordende mid denstandsactie in eigen schoot zal aanleiding geven tot grooter uit breiding. Want daar juist ligt het paard gebonden. Zoolang aan onzen stand geen voldoende macht is ge geven, zoolang staan de midden standers onverschillig tegenover hunnen strijd. Het is die lauwheid van 't allen kanten die zeker aan leiding heeft gegeven tot zoo een groote verscheidenheid in de orga nisaties. Nu is daar het Nationaal Verbond dat meteen de kracht van de organisaties verdubbelt, ja ver- tiendubbelt. De groote richtlijnen van de middenstandsactie zullen over heel het land gegeven en ge volgd worden- De wenscnen en be trachtingen van den Middenstand zullen uit naam van drie en veer tig duizend middenstanders wor den voorgedragen en het staat vast dat in die voorwaarden de actie dieper zal gaan en onze taal beter zal aanhoord worden. Ook mag nu worden verwacht dat het gemoed van velen, nog onverschillig, zal opengaan en ontvankelijk worden voer de standsgedachte en dal de bestaande plaatselijke bonden nau» wer zullen aansluiten. Want ook daar moet nog heel wat worden verwezenlijkt. Plaatse lijk en gewestelijk zijn er econo mische speciale belangen te ver dedigen welke een nauwe voeling van de bonden wenschelijk matten. Ook politieke belangen. De actie van den Kristen Middenstand wordt gedwarsboomd door politie ke tegenstrevers minstens zooveel als deze van een der andere stan den. Het is volstrekt noodig tegen deze verderfelijke invloeden te strijden met eensgezinde met sa- mengeordende krachten. Daarom opvoering van moet de georganiseerde Midden stand in den schoot van de katho lieke partij de plaats innemen wel ke hem toekomt. Wat in den schoot van de Katnolieke Unie van België mogelijk is geworden dank aan de oprichting van het Nationaal Verbond van den Kris ten Middenstand dat kan cok in de onderatdeelingen van de Unie zoo wel ten bate van den Middenstand als van de eenheid en de uitbrei ding van de Katholieke Partij. Madame moest goeikoope appelen heb ben en trok naar de groentenmarkl om 5 uur 's morgends, dan had ze 't meeste kans. 't Werd al koud haaslig trippelde ze dooi de Epelstraat, toen.daar opeen dorpel. een groot pak... Direct Had ze gezien dat 't een jongetje was van een goei jaar mis schien, met een knap gezond gezichtje, t Sliep Madame had geen kiein gasten en zou er nooit hebben hoopte ze. Toch nam ze 't kereltje op uit pure nieuwsgierigheid er. van goeiekoope appelen kwam niks dien dag. Haar man kon 't jongske met zien, maar moeder wou het wel, die had toch niks meer aan haar leven Toen moeder stierf verhuisde Lowieke naar een weezenhuis ergens in de Kem pen en werd daar een sterke wilde rakker. Hij ontvluchtte een paar keeren en stal z'n eten maar, werd teruggebracht tot hij ein delijk voor goed wegmocht. Te voet trap te hij naar Antwerpen en vond na 4 dagen zoeken oen te huis in een achterbuurt. Daar werd de laatste hand gelegd aan z'n karakter en hij kwam docr 't examen als 100/100 vagebond. Louis zocht werk en won links en rechts nog wat bij. Alle middelen wettigden het doel Ja en toen dankte de baas hem at en kon hij mee schuiven in de zwarte rij van doppers en vertelde hij sinds Oktober 33 en nu, heb ik nog geene klop gedaan 1 Nog niks gevonden wou ik weten. Niks gevonden Ik zoek niet Ze moeten 't mij zelf presenteeren Dat is hun plicht Ik wilde werken en z' heb ben mij afgedankt dan moeten ze maai terug komen vragen of ik wil werken Ge loopt met uwe kop tegen de muur man... Och ik kom toe met den dop k vind zoo hier en daar nog wel wat buitenaf dat niet te heet of te zwaar is. En ge houdt van dat leven Houden? Oh, er is niemand die mij iets vraagt, ik heb nooit aar, wat anders gedacht. Een uit de massa. In de grootsteden zijn er zoo veel. Ze dragen den stempel van t midden maar zijn daarom niet slecht. Dik wijls vonden we tusschen hen de beste ka- jottersleiders soms door een goed wooid uiteen goed kameradenhart. De K.A.J. is van en voor hen. Ze zal zich nooit te vreden stellen met alleen de brave jon gens te organiseeren, neen, wie de K.A.J. zóö verstaat, betere zijn leven Kameraden, wie ge zijn moogt, en van waar ge ook komt, uw plaats is bii ons. Draap uw miserie niet alleen, wij willen broeders voer U zijn en vreugde brengen in uw leven. Waarom zoudtge geen goed mensch worden met een stevig eerlijk doel in uw toekomst- Niemand onder U is minderwaardig als hij de waarheid zoekt. Schudt uw vooroordeelen weg 1 Striidt mee met ons in de K.A.J. K.Jotter. l.Inden loop dezer maand wordt nog veel tarwe gezaaid, vooral op gronden die een oogst voeder- en suikerbeeten hebben voortgebracht- Aangezien de beeten zeer uitputtend zijn zal men niet uit het oog verliezen dat het noodzakelijk is een rijke bemesting aan te wenden, zoo men een winstgeven- de opbrengst aan graan en stroo wil be komen. /N t Een gebruik van 20.000 tot 30 000 kgr. stalmest per hectare is hier aan te prijzen. Daarenboven zal men met het staimest 500 tot 600 kgr. superfosfaat en 150 tot 175 kgr. chloorpotasch onderploegen. Eenige dagen voor het zaaieD zal men den omgewerkten giord 125 tot !o0 kgr. ammoniaksulfaat uitspieiden en zorgvul dig ineggen. 2. Het is aan te raden in November ot tijder.s den winter de bestaande weiden behoorlijk te bemesten met 300 kgr. superfosfaat per hectare voor droge weiden of 400 tot 500 kgr. scones (staalslakken) voor natte weiden, en 300 tot 400 kgr. kaïnite-sylvinite. In de Lente zal men 200 tot 300 kgr. ammoniaksulfaat aanwenden. Men mag niet vergeten de grachten en patten van de weiden te zuiveren, en na het toedienen van hooger genoemde meststoffen ze zorgvuldig te eggen met de ijzerenegge. Dit is zeer voordeehg voor de ontbioding der meststoften omdat men alzoo toegang verleent aan de lucht. 3. Op boomgaarden is het nog meer noodzakelijk deze bemestingswijze toe te passen, om reden dat men daar twee op brengsten in het oog heeft. Benevens gras wil men ook een rijken oogst aan fruit bek mer, en dat kan maar gebeuren wanneer er geeD gebrek is aan voedsel. Derhalve zal men de dos.s vermeer deren, en zoo regelmatig mogelijk op de gansche oppervlakte van den boomgaarc de volgende scheikundige meststoffen uitstrooien 400 tot 500 kgr. super fos- fiat, 500 tot COOkgr. ksïnite -sylvinite en 125 tot 150 kgr. ammoniaksulfaat. 4. De tijd is aangebroken om rapen, nagras, beetenbladeren, enz. in te kuilen zoodanig dat er noch lucht, roch vocht kan indringen. Zoo doende beschikt men altijd over groen voeder dat de dieren gretig nemen, en dat zeer gezond is. len andere op die manier belet men het vervriezen van de rapen, en de grond wordt ook min uitgeputmen kan hem zelfs voor den winter bemesten en om ploegen, wat zeer voordeelig is. 5. Voor het bewaren, tijdens de win terperiode, is het aan te raden de land bouwwerktuigen goed na te zien, te ver zorgen en te reinigen. Dat doen alle verstandige en oppassende landbouwers. D1XI. Noodzakelijkheid der Potasch op hooi- en graslanden Potasch vermeerdert in hooge mUe de opbrengst onzer hooi- en graslanden. De voedende waarde van gras en hooi, wor den door toediening van Potasch verbe terd, daar zij den groei der klavers en der beste grassoorten bevordert. Onze dieren, gevoed met voeder dat een stevige dosis potasch had bekomen, groeien beter op, Zie vervolg op 2' blad ruggekomen ben. En nu versta ik waarom mijnen baas in de gaset altijd stgt dat tk 'nen slechten Reporter ben, maar dal hij tmj toch betrouwt juist omdat ik mijnen stiel niet Reporter J Hebt ge van uw leven al gadegeslagen hoe voornaam en gewichttig de menschen kun- nen doen als ze hun gazet lezen hoe ze al lezen over de straat gaan om een air te hebben, of, toppunt van voornaamhei d, hun blad in vieren geplooid in hun vest gak ste ken zoodat hel er den helft uitzit De gazet zet den mensch zoo-n stralen krans van geleerdheid rond zijn hoofd gelijk de heiligheid rond het hoofd der heiligen beelden in de kerk. En dan kunnen ze over gelijk wat mee praten met een zekerheid alsof se van hun leven niets anders gedaan hadden dan dat vak gedoceerd op de universiteit en het komt er uilwat ik u zeg, is juist, ik heb dat gelezen in mijn gazet Het contraire is ook mogelijk en tk voel de mij verleden week effen af klein a* mijn gazet te lezen. Ik dacht dat ik mijn hetliq» geschiedenis kende en 't ts mijn gioot ple zier 's Zondags als de pastoor preekt en aan halingen doet uil de heilige geschiedenis, scltetp toe te luisteren om hem gebeurlijk op xijn plaats te zeiten als hij er zou nevens slaan. En ziedaar las tk nu dingen waar over tk nog nooit een woord gehoord had. Ik weet ik wel te spreken van Motes tn vin de Ark des Ver bonds, van koning Salo mo, en van de koningin van Sabavan den eersten tempel van Jerusalem die door de Baby lomer s af gestookt werd en van den tweeden waarmee de Romeinen hetzelfde de- den. Maar daar vond ik nu een heele nieuws Heilige geschiedenis. Aksoetn ts de heilige stad van Atyssinii j daar berust de Ark des Verbonds met is twee steen ca tafelen van Moses. Die zijn daar geraakt door het feit dat Salomo dié cadeau gedaan heeft aan 'n afstammeling van hem die de koningin van Saba hem ge- schonken had. Ik had van mijn leven geleerd dal koning Salomo de wijste en rijkste man van de we reldwas. Dat hij den Tempel had gebouwd, sulver uit wit marmer, cederhout, goud en zilver. Dat zijn faam tot einde en verre bui ten de grenzen van zijn riik was doorgedron gen zoodanig dat de koningin van Saba haar eigen ooren niet kon gelooven tn met eeti schitterend gevolg en veel rijke geschenken naar J-rusalem trok om zelf te zien. Dat ze koning Salomo nen heelenkoop raadsels gaf om zijn wijsheid te beproeven tn lat dat hij ze allemaal wist op te lossen en dat ze weer naar huis ging vol bewondering en getuigende dat de werkelijkheid nog verre den 'i gezeid overtrof En dat gebeurt nochtans niet dikwijls En ze kreeg nog veel rijker en schooner geschonken mee dan zij zelf had meegebracht. Maar dat ze in maikandtrs oor nog ander dingen gevezeld hadden dan raadsels, tn dat ze malkaar 'nen afstammeling cadeau ge daan hadden daar wist ik niets van. En wat er van de Ark des Verbonds ge worden was daar had ik neg nooit aan ge dacht van er naar te zoeken. Ik wil toch weten of dat allemaal juist is, zei-k ik in mijn eigen, en ik ging het vragen aan mijnen pastoor. En hij heeft voor mij zijnen groolen bijbel opengeslagen en voorgelezen wat er tn staat over Salomo, de koningin van Saba en de Het bezoek van de koningin, de wedtrzijd- sche geschenken en de raadsels dat is histo rie en de rest zijn n kistortekens En de Ark des Verbonds werd bij de ver woesting van den eersten tempel door den pnpheet Jeremias gered met nog enkele an dere voorwerpen en verborgen in een spelonk vp den berg Ntbo. En er waren er dit Jeu- mias hadden bespied om op te teekenen waar hij de Ark verborgen had en ze zijn later gaan zoeken maar de Ark is nooit meer ge» vonden geweest Ze is dus met te Aksoem, cadeau gedaan door Salomo.... en voor één punt uit de oor logsberichten dat wij kunnen in 't klare trek ken ziet het er mij lief uitGe mo t met vra gen wat voor blazen te allemaal jh onzen nth slaan. Ik ben blij dat ik van daar t— DEHDERHLOH hen

Denderklok | 1935 | | pagina 1