Hl Zalige JCoogdag FEESTDAGEN OP ZONDAG 10 NOVEMBER 1935 Das 'n QezonjP Affaire 1 GASPARD VAN DEN HOECK. Prijs per nummer 50 centiemen. Ninove 5 November 1955 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad FEESTZRAÜ ROXY Tel. 261. Allerheiligen. Allerzielen, De valsche beweringen van zekere Socialistische leiders. Het Hoekje van den Reporter €i, en ÏO tr. VOOR HET KANTON NINOVE prft*j.hftwki^Vftnin<yfR. I.nvstflrman n' 1862,54) Telefoon 348 Handelsregister Aalat n-1083 Aboi.iienient.prll» Drukker-Uitgever Aankondigingen 3 maanden fr. 4,00 LtflYSTIBMAN-MAIlTIBMAIN dikwijls te herhalen vol- NINOVE, Koeipoortstraat. 10, NINOVE tl maanden 1 jaar 7,00 13,00 -*• gens overeenkomst. Wij hebben Christus-Koring gevierd heel de katholieke wereld heeft gejuicht en gejubeld, want Hij is de Koning der strijdende Kerk. Heel het leger van Christus- Koning vooraan de Paus met zijn meer dan 3000 bisschoppen, met de meer dan 300.000 priesters en de 500 milüoen geloovigen hebben hun Opperkoning gehul digd. 't Is Christus-Koning tro nend op de aarde En samen inet de strijdende Kerk heeft de hemel gejubeld. Want Christus is de Koning der zegepralende Kerk Maar niemand zal zege pralen tenzij na harden strijd. Wie het Evangelie van Allerheili gen even wil nalezen, zal er de 8 Zaligheden in terugvinden. Zalig d.i. gelukkig, gelukzalig, oneindig gelukkig zijn zij die arm, die zachtmoedig, die droef, die rechtvaardig, die medelijdend, die rein, die vreedzaam, die geduldig, die vervolgd zijn. Allerheiligen is dus 't feest van Christus-Koning tronend in den hemel. Gelukkig zijn zij die het Evan gelie gelukkig noemt. Gelukicig zijn zij niet die onze kapot-gaande, uiteenvallende moderne wereld gelukkig noemt. De wereld deklameert over ge luk heek-maal anders dan het Evangelie gelukkig zijn zij die rijk, die hardvochtig, die plezierig, die onrechtvaardig, diooumeedoo- gend, die zielbemodderd, die haat zaaiend, die ongeduldig, die ver volgers zijn. Zeker, het Evangelie wil de blijheid, het vermaak, het geld niet verbannen uit de wereld. Maar dit alles is gesteld in dienst van God en bij de wereld in dienst van de zoude, ja, van den duivel onder welken \orm ook. Zoo wenschen wij U een zalig hoogfeest.' dat ge zoudt leven naar den wil en de wel van God. Dan zult ge met de Kerk mogen zingen vereenigd met de hemel bewoners Gaudeamus». Laten wij verheugd zijn met die schare van Heiligen, die millioen en mil- lioenen welke S. Jan in het Epistel als een visioen beschrijft rond den troon van het Lam staan ze, en 't is als zeegeruisch hun gezang en als storm in 't bosch hun gebed.- Ui.OOO gemerkten met het merk- teeken van Christus-Koning, 12000 uit den stam enz... Heel de men- schenfamilie, al de generatie s vanaf 't Aardsch Paradijs tot het Laatste Oordeel zijn er in vooraf- gebeeld. Bij die schaar zullen we een maal het opperste geluk genieten. Maar vergeten we inlusschen niet het derde rijk van Christus-Ko ning de lijdende Kerk. Allerzielen de schoone dag der zielen uit het Vagevuur, 't Moet aflaten regenen dien dag in het Vagevuur. Elk van ons zal een stortvloed gebeden ter verfrissching zenden aan geliefde en zeifs aan onbekende vrienden. Niet alleen bloemen, maar vooral gebedeu op het graf en in de kerk. Requiem. Geef hun de eeuwige rust d.i. het opperste geluk Dit troostvol gebed zullen we bidden de H. Mis met Communie is steeds de eerste en onmisbare bron om zelf heilig te worden, om andere te redden, ook uit het Va gevuur. Deze maand zal elke lezer de II. Mis en communie veelvuldig willen gebruiken tot eigen zalig making, tot redding hier en in het Vagevuur. Zoo zal eenieder Christus-Ko ning dienen dat Hij neersche in zijn driedubbel rijk opvoering1 van iii de hoofdrol die gekeilde komiek Prijzen dLer plaatsen Bespreek in tijds uw kaarten. De zegevierende kerk. De lijdende Kerk. Eerst viert de Kerk de zege van hare leden die den strijd gestreden hebben Daarna herdenkt zij hare leden die lijden in het vagevuur. De liturgie van die twee dagen doet ons aanvoelen de ware gemeenschap der heili gen, in de zegevierende, de lijdende, de strijdende Kerk. Allerheiligen. De Winter doet aan zich denken. De lucht is grijs dien dag. Toch is 't een vreugdedag, want de Heiligen ju belen in eere, zij verheugen zich op hunne legersteden. Gods loftuigingen zijn in hun nen mond. Wij bidden met de Kerk. O Heer, ver meerder uwe genade over ons, en verleen dat wij de vreugde van hen, (de Heiligen) door een heiligen levenswandel deelachtig worden. Wie weet, zijn er misschien van de on zen onder de Heiligen die de Kerk luister rijk viert. En, zegt de H. Augustinus, wat deze en geene bewerkt hebben, waarom zou ook ik dit niet kunnen Zalige Hoogdag, Kajotters 1 Allerzielen Dies irae, dies illa. Grijze dag met uw aangrijpend requiem. Bloemen staan aan de kerken, in potten en bakken. Chysanthen, wit en geel. Tries tige bloemen. De bloemenhandelaars wachten met opgezette kragen op koo- pers. 't Is druk op de kerkhoven. Auto's brengen haastige menschen aan. Vijf m.nuten bloemen koopen. Vlug naar 't graf. Dood maar niet vergeten, staat er. De letters zijn onduidelijk, 't is al zooveel jaren... De motor weer in gang. Aangenaam toch, een auto met zoo'n kil- lig weder. De kerk is open. Och... Dooden herdenken, er voor bidden. Dood 1935... en dood? Wie zegt daar Zijne Majesteit is Dood Wij leven in de XXe eeuw. De dood Dat is ver, want is 't niet het einde Wij kijken naar zoeteri ge films, operettes, en gapen verveeld als 't uit is, vragen weer iets nieuws, sensatie. Niet denken, vooral niet denken aan al die akelige dingen. Alleizielen... Het is een zalig gedacht voor de dooden te bidden. De weeklagen de en toch zoo troostvolle gregoriaansche zangen doen ons hopen en verlangen naar het betere leven hierna, waar ons men- achenhart, ziek van verlangen naar geluk, eens zal bevredigd zijn in Godsbezit en eeuwige vreugde* Schoone hoogdagen. Wij hebben te vol le meegeleefd met die herdenkingsdagen van zege en lijden. Ze zullen ons zielele- ven rijker en voller maken. We zullen mild en goed er door worden. Zij bedriegen hun leden en de mijnwerkers. Zekere leiders der socialistische mijn werkers hebben nogmaals niet terugge deinsd om de grofste onwaarheden te ver spreiden over de houding van de Centrale der Vrije Mijnwerkers, aangenomen met betrek tot het dreigend loonvraagstuk. Zij zijn den kop in, omdat de Centrale dei Vrije Mijnwerkers in haar beperkt congres van 14 10-1935 besloten heeft met algemeenheid van stemmen, de staking in geheel net land uit te roepen in mijnnij- verheid, indien aan de Vrije Mijnwerkers geen voldoening geschonken wordt nopens de loonsverhoogicg in November 1935. Zoo iets haddeu a. die redders van den mijnwerkersstand niet verwacht, nog veel minder gehoopt. Zij zitten verlagen met hun eigen dagorde van 12-10-1935, waar slechts als oplossing aan het geschil voorgesteld werd het betreuren van de houding der mijnbazen Uit schrik en uit haat tegen onze dagor de zijn die fameuze leiders luidneels aan 't schreeuwen gegaan tegen de christene mijnwerkers in hun artikel van 17 en 19 Oktober 1.1. verschenen in hun officiel dag blad I.e Peuple Zij zijn ors geen antwoord waaid, maar eenvoudig uit eerbied voor de waarheid, weerleggen wij die onwaarheden. Wij lezen in Le Peuple van 19 de zer In elk geval, de 4 000 of l .000 le den, die zij de afgevaardigden op het Kongres en de leiders der Vrije Mijn werkers, N. d, R. in het land bezitten, hierin begrepen al de gedwongen, door de leiders der nijverheid in de patronaten gestooten, enz... Deze zin is onwaarheid van het begin tot het einde. Wij dagen die leiders uit 1. Om ons slechts één lid te laten ken nen dat door een nijverheidsbaas gedwon gen is bij ons gesyndikeerd te zijn of te blijven. Dit bestaat niet. Wel zijn er arbeiders die gaarne bij ons willen komen maar die niet durven omdat zij anders gebroodroofd worden door de socialisten. Zij schermen met het woord vrijheid maar bij hen bestaat nog im mer de leuze rood of geen brood 2. Om ons te bewijzen dat wij slechts 5.000 leden hebben Wij zullen hen hier het antwoord ver strekken 1. Elke week betalen méér dan 12.000 leden, aangesloten bij de Centrale der Vrije Mijnwerkers, hunne werkloozenbij- dragen aan een officieel erkende eu gekon- troleerde werkloozenkas. Welnu, Mr. Delattre Achiel, Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, Sekreta- ris van de Centrale der Socialistische Mijnwerkers, die toch zeker nog hun ver trouwen waardig zal zijn, diezelfde per soon kan hen verklaren of cr geen 12.000 Vrije Mijnwerkensde werkloosheidsbijdra- ge betalen. Wij geven hen het recht z'ch tot hem te richten. 3. Elke week, daarbuiten, betalen meer dan 3.000 mijnwerkers, bij ons een bijdra ge, waarin geen werkloosheidsvergoeding voorzien is. 3. Honderde mijnwerkers zijn in klome afdeelingen bij andere Christene Centra, len aangesloten, omdat zij geen zelfstandi ge afdeeling kunnen vormen, wegens het te klein gettl. Wij weten dit door de bij dragen die betaald worden aan de Weer- standkas en door de vergoedingen in geval van staking. 4' Wij noodigen eiken twijfelaar of ongtloovige uit de adressen op de Cen trale te Brussel te komen controleeren, der verzending van ors maand- en vak blad De Vrijt Mijnwerker en tot zijn spijt zal hij moeten vaststellen dat er rond de 15.(X0 personen het blad ont vangen. 5* De kwijtingen betaald aan de drukkerij die de bladen drukt en verzend», liggen ter inzage. Socialistische leiders, wij verwachten U. Hn wij vragen U of gij met de zelfde rechtzinnigheid uw ledental duifc bekend inaken. of gij die mogelijkheid van toe zicht aan eenieder veroorlooft Wal willen tij met ALLE mijnwet kers verlichten Welk duivelsch vermaak die sodalis tische leiders er in ste'len cm onze macht voor de openbare opinie te verkleinen, snappen wij niet. Willen zij met zuike middelen beletten en voorkomen dat de mijnwerkers, dus ook hunne leden, onze oi de woorden wei geren te volgen en uit te voeren al3 wij hen oproepen om hun ioonen te verdedi gen. Zoo zal het wel zijn zij bibberen van schrik. Maar, weest verzekerd, Heerer. socia listen, uwe eigene leden zullen u wukken en wegen en u te licht bevinden. Zij zul len niet or s en tegen uw wil in, hun eigen boterham en levensbestaan verdedi- gen. Met one te willen kleir.eeren in de cogen der mijnbazen zijt U misschien gelukt, maar in ruil zijn wij in het hart uwer eigen leden dieper binnengedron gen. In het hoogervermeld dagblad lezen wij neg De vooropzeg, overgemaakt (door de Vrije Mijnwerkers, N.d.R.) aan den Voorzitter van de Nationale Gemeng de Mijnkommissie heeft geen waarde. Het is aan de mijnbazen dat de vooropzeg moet overgemaakt worden, wanneer men den str'jd beslist, enz Dit is nog schooner De eigen socia listische mijnwet kersleiders lichten de mijnbazen op voorhand in welk antwoord de patroons aan de christene mijnwerkers moeten geven met betrek tot den voorop zeg 1 Socialistische leden, had ge dat ooit durven vermoeden van uw leiders Is dat den mijnweikt rsstar.d dienen, verde digen Mijnwerkers aller bekkens en aller gevoelens, om de waarheid te dienen werd dit antwoord gepubliceerd oordeelt zelf eu handelt onmiddelijk volgens uw gezond oordeel. In elk geval, de Centrale der Viije Mijnwerkers zal zich geenszins van de wijs laten brengen door deze socialistische leiders zij zal gelijk immer, overschrok- ken hare verantwoordelijkheid dragen en zeer zorgzaam waken om de heilige belangen vaa den dierbaren mijnwerkers stand te redden en te verdedigen. Mondelaers. 0 vreugde vau mijn stille kluis, O troosteresse bij mijn^kruis, O lekker drankje na 't karwei O zoete Paclia cliieorei De menstlien van omen tijd zijn er innig van overtuigd dal ze veel slimmer en ver standiger zijn dan hun voorgangers en ze willen het kost wat kost bewijzen. s Gattsch de wereld is verwonderd heb ik eens hoor en zingen op de Vlaamsche golf lengte van de socialistische Radio-omroep. De kundige zanger had heel wat stroofjes meer kunnen zingen dan hij het werkelijk gedaan heeft. Want werkelijk gansch de wereld is ver anderd, al is alle verandering geen verbete- ring De pharao's wiens mummies tta vier dui zend jaar, en meer uit de grafsteden worden gehaald geloofden in de onsterfelijkheid der ziel en de verrijzenis gelijk den domsien kat- iekop van onsen tijd. Trouwens alle volkeren van alle landen en alle tijden hebben daar aan geloofd. Enkel de verloopene christenen van onzen tijd zijn goddeloos en ziel loos geworden. De heidenen hadden eerbied voor hun overledene maar voortbestaande voorgangers. Bloemenkransen en kronen waren de bij zonderste uitingen van dien eerbied. De cht istenen ook voelden iets voor hun vooribestaar.de overledenen. Ze toonden dat looral door hun ingetogenheid en hun gebe den. Bij ons modern goddeloos en zit llcos ge slacht is 't lijf dood, al dool Een mer.sch die sterft en een dter dat crepeert Jat is hel zeitde. Als z: zenden logisch doordenken en ha«- delen zouden ze doen gelijk kun voorgan gers... die waren cok logisch Üok houden se de nut die vroeger een der nunuen was hoog in eere en bewijzen het hem met bloemen, muziek en toespraken. Als iien vent tegen 'tien boom staat tt klapper, dan is hij zat of eot. Als 'tien vent tegen een niet i> staat it klappen dan is het een felle klepper die het anders kan doen dan ze het vroeger deden. Voor ons christen menschen moet het ook anders zijn dan vroeger. Noch bloemen noch kiouen was d$ stelregel al stond het maar op de doodsbrie ven als er ernstig kans bestond dat er bloe men en kronen zouden gebracht worden. Moest tn ch bloemen noch krotten nu nog de stelregel zijn een vreemdeling die op ons kerkhof zou komen zou denken dat tr in Ninove niet meer christenen zijn dan er rechtvaardigen waren in SoJoma ten lijdt van Loth. Gansch de wereld is vetaiidtrd. Vroeger was bijvoorbeeld een ingenieur van de goei nu is de handarb. ider van de go:i o Anseele bofte er mee na den oorlog dat een mecanicien zooveel vei diende als een ingtnieur en als ze alle twee werkloos zijn mag de eerste gaan doppen n de tweede op zijn vingers fluiten. Daar is een tijd geweest dal de mensch dl werkte, zorgde en spaarde, 'iten onbezorgdtn ouden dag liad. Nu is het voldoende dat ge gezorgd, gespaard en gewelkt hebt om van honger te mogen steiven. Onder voorwendsel van belastingen wordt ge gestroopt gelijk 'n paling en als ge in den nood en de mi serie zit moet ge niet gaan vragen naar steun noch penstien. Ge zijt immers, 'tien polter, 'nen kapitalist, 'ntn.,.. 't is nu gelijk wat allemaal. De Staat zorgt maar voor dezen die nooit gezorgd hebben. Daar was ten tijd, een Lelijke tijd Jat het werkmanskind piot was voor zijn lot en de L wget szi/on de karwei kon af koopen. Nu mag de burgerszoon het langst die nen. Vroeger heette een goede keuken burgerskeuken. Nu eet de burgerszoon in de kazerne het voedsel van den tiorp, en iindt het goed. Het wetkmanskind en mag dat niet en doet zijn eten mee Gansch de wenld is veranderd.... en ik heb er niets tegen. Als wij ooit de v dicta tuur van het proletariaat krijgen dan worden wij de pioletarerz en de proleta riërs worden burgerijen dan zijn wij weer van de goi t Reporter J DONDERKLOK

Denderklok | 1935 | | pagina 1