81 11 NOVEMBER OP ZONDAG 10 NOVEMBER 1935 Das 'n Qezond' Affaire 1 GASPARD VAN DEN HOECK. Iels dal moei veranderen I A Wordt de Kajotterscentraie te klein Talenstatistiek te Ninove Het Hoekje van den Reporter Negende Jaar N* 44 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 10 November 1953 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad B. LOYSTIBMI&B-HlAILTSBitASi pEESTZAAÜ ROXY Tel. 261. Poatcheckrekenïpg (R- Luysterman n- 1862,54) VOOR HET KANTON NINOVE Telefoon 345 Abonnementsprijs 3 maandet Ir. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Handelsregister Aalst n* 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. 7 kJ? A 4,V Voor de {7df maal is bet zoo lang reeds geleden gaan wij de herdenking vieren van den door heel de wereld zoo vurig betrach ten Wapenstilstandsdag i 1 No vember 1918. Maatschappijen en groepen, met of zonder klaroengeschal en mu ziek, van oudstrijders en van bur gers zullen 't allenkante opnieuw vergaderen en opstappen naar kerk en naar monument. Vuriger dan gewoonlijk zullen dien dag gebeden ttn hemel opstij gen voor degenen, oorlogsslacht offers, voor wie geen weg tet ug was of die terugkwamen doch niet meer zijn. Redevoeringen en trillende spee chen zullen afgestoken worden om die nare, droeve jaren in ieders ge heugen te houden en om den dag te herdenken die een einde bracht aan het bloedspel, aan al de stof felijke en zedelijke ellende die de oorlog had gebracht. 11 November heeft voor elk af zonderlijk zijn eigen beteekenis en bij het opstappen of zien op stappen van de maatschappijen ot groepen zal elkeen in zichzelf schouwend dien II November 1918 terugzien voor dezen die den oorlog nier gekend hebben is 11 November thans een dag met een aanschijn van feestelijkheid, een uitzicht van vreugde omdat ze hoorden van ouders of ouderen van dagen, wat een wreede, harde tijd de ooi log was en wat een verlossing de blij de mare van den wapenstilstand voor dezen die de bezetting in al haar akeligheid hebben gekend is het een dag van blijde herinne ring aan het einde van hun ontbe ringen en plagerijen voor degenen die een dierbaar familielid, door oorlogsfeiten ver loren, is het een dag omflcersd met een waas var. treurnis bij het herdenken aan wie daar had kun nen zijn voor de opgeëischten is het een dag van blijdschap, daar ze in den geest, hun kampen van ellende en miserie alleraard terugzien en ze in den geest ook zichzelf zien ver trekken weg van die oorden van verschrikking, weg naar huis en voor de oudstrijders is het de feestdag, de vreugdedag, die een einde stelde aan het doodsgevaar dat hen aanhoudend beloerde in loopgraven, kantonnementen of gevangenkampen 't Is een blijde herdenkingsdag voor allen, maar vooreerst voor de oud strijders die van nabij hebben gezien, gevoeld en ervaren wat oorlog is. Maar die feeststemming is ge temperd door een schaduwzijde wanneer ze 's morgens bij het verzamelen bemerken hoe de rangen zijn gedund, hoe hun wa penbroeders, hun kameraden uit de folterkampen, door de nawer king der oorlogsweeën, een voor een worden aangegrepen en ge knakt in hun gezondheid, met pla gen geslagen of door den dood, dien ze zoolang en zoo dikwerf trotseerden, worJen achterhaald. H November, dag van blij, dag van droef herdenken We ze hij ook een herdenking aan den afschuw die den oorlog bij elkeen wekt, weze hij een aanspo ring te ieveren voor den vrede opvoering" van in tie lioofdrol de gekende komiek Prijzen Bespreek in tijds der plaatsen kaarten. t>, 8 ea lO fr. uw Ninove, 17-9-35 Er zijn lieden die geen spiertje zin voor mate of matiging bezitten. Zonder ver pinken, zonder blikken of blozen, met een air van onbewustheid waarvan men de grootte niet vermoedt, begeven zij zich in de grofste onhandigheden, overdrijvingen en buitensporigheden. Eenige staaltjes van die soort menschen kunnen onze medeburgers bewondeten in de commissie van openbaren onderstand waar de stad thans mee gezegend is. Onderstaande tekst van een kaartje, dat ons eerst nu, in handen valt is er een spre kend bewijs van Kommissie van Openbaren Onderstand Ninove M Aangezien het Schepencollege der stad zich in de onmogelijkheid bevindt de noodige gelden tot uitbetaling van den onderstand te onzer beschikking te stel len, zien wij ons genoodzaakt, van heden af den U verleenden onderstand te schor sen - te verminderen- Aanvaard, M de verzekering onzer hoogachting. Dc Ko«mi»»ie v»a Opeibaren Onderstand. Dit kaartje zegt niet veel maar als men daarbij bedenkt dat de commissie dit jaar van de stad 375 000 fr. ter beschikking kreeg (tegen 400.000 in 1934 en 325.000 in 1933 dat is meer dan 7.00Cl fr. per week tzij een belasting van 37,50 fr. per kop. klein en grooten dat er bovendien nog een honderdtal kliënten zijn voor af haling van soep, eten of melk op het Gasthuis, dan geeft men zich eemgz.ns een gedacht wat een centendans ei uitge voerd wordt en wat een slokop men van den Openbaren Onderstand aan t maken la. Ja, ja De stad kan de noodige gelden niet ter beschikking stellen Maar waar om dat zeggen de commissiemannen niet en nochtans 't is aan hen te wijten, allen voor een, 'dat ze hun krediet zooda nig hebben opgebruikt dat ze, onverant woordelijk genoeg, dergelijke kaarten rondsturen. Ter verduidelijking voor onze lezers moeten wij hun aandacht vestigen op de zoo gewichtige omstandigheid dat het mandaat der commissieleden binnen kort vervalt en dat dit vooruitzicht op sommi ge heeren en kameraden-leden een zeer belangwekkend, want voor ons kostelijk, uitwerksel heeft. We zeggen sommige omdat er ge- lukkiglijk ook eenige, maar o zoo weinige, bezadigde en plichtbewuste leden zijn. Gedreven dan door het somber vooruit- zicht van een gebeurlijk mandaatverliezen strooien onze commissiemannen het geld met kwistige handen rond en zelfs, gaan ze in persoon op zoek naar behoeftigen om ze te kunnen of mogen bijstaan. Edelmoedigheid is schoon en verheven, medelijden en goedertierenheid ook, en wij zouden deze deugden bij onze com missieleden hoogschatten en prijzen, ja, onontbeerlijk vinden, ware het niet helaas dat de samenloop der omstandigheden hun onbaatzuchtigheid deerlijk komt in .'t gedrang stellen. Onder de mom van menschlievendheid beoogen sommige onzer commissieman nen een drievoudig doel Ten EERSTE als ze veel nieuwe be hoeftigen ontdekken en begiftigen en hoe gauw is men nist behoeftigont dekken ze meteen veel gebeurlijke kie zers, of voor zichzelf, of voor hun politie ke vrienden. Ze komen dus op een goed blaadje te staan van de ontdekte be hoeftigen en tevens van de mannen hun ner partij. Ten TWEEDE aldus maker, ze het eten gereed i> voor hun gebeurlijken op volger daar deze, noodzakelijkerwijze, daar steun werd verleend waar het onnoo- dig was, zijn kliënten moet inkrimpen. Die opvolger steeds van een andere partij gaat alsdan door voor al wat slecht en leelijk staat en, natuurlijk ook, de partij waartoe hij behoort. Ten DERDE en dit is voorzeker niet te versmaden, ze maken voor zichzelf of voor hun verwanten of vrienden of zelfs inedecommissieleden, waarom niet een kiiënteel ten nadeele van de andere handeldrijvenden doch met hun centen. Zij zijn handelaar, of hun verwanten of vrienden zijn het, schrijven bonnetjes voor zichzelf of voor hun aanhang en om de klandizie uit te breiden gaan ze de menschen opzoeken om te vragen of ze soms niet behoeftig zouden zijn of willen zijn enmits een bescheiden als ge voor ons iets doet, zal HIJ of ik voor u ook we! iets doen weten de menschen waaraan zich te houden. Van eigen 't vleesch is zoo zwak dat de menschen gauw vinden dat ze be hoeftig zijn en dat ze een toemaatje goed kunnen gebruiken en mits hun waar er gens te halen waar hij het gaarne heeft strijken ze zonder meer de centen op die de stadskas aan het wijs en schran der beleid der commissiemannen heeft toevertrouwd. Een zeker wijkmeestertje schijnt hietin de kampioen te zijn. Overigens rnet slecht gevonden, doch het gaat over zijn houtbet mag niet zijn dat de stadsgelden, zoo maar dienen om de partikulieie belangen van zekere per sonen te bevoordeeligeu en dat de op brengst der belastirgen. door neringdoe ners betaald, aangewend wordt om hen in hun handel te bevechten. Het mag riet zijn dat personen zonder eenige verantwoordelijkheid beschikken over duizenden frank en ze naar willekeur ronddeelen. Het stadsbestuur moet hier ingrijpen en moet het reglement der C. O. O. zoodanig doen aanvullen of wijzigen dat er con- trool geschiedt, ernstige controol, over de werkelijkheid der behoeftetoestanden en over de wijze en den graad van hulpver leening. Er moeien waarborgen zijn dat de gelden, opbrengst der belastingen, op doelmatige wijze worden besteed en voor al niet dienen om sommige belastingbe talers te bensdeeien. Wij hebben het geerszins, wij drukken erop, over het princiep der hulpverlee ning waar nood is moet geholpen wor. den en naastenliefde is voor ons, katho lieken, geen ijdel woord, masr er zijn misbruiken, erge misbruiken en wij willen niet dat de l ulpverleening afhangt van de willekeur van X of Z of van de klandizie bij A of B. Wij waken Een vraag die bij allen groote verwon dering zal wekken En nochtans de tijd is misschien niet zoo verre meer dat de Cen trale voor haar dienstbetoon, ernstig aan uitbreiding zal moeten denken De tientallen kamertjes bijvoorbeeld zijn reeds allen bezet. Toen de opening van de Centrale aangekondigd werd, formuleerde de K.A.J. altijd haar doel de jonge ar beiders die in de hoofstad werken en s avonds niet meer naar huis kunnen, opne men, niet een nachtverblijf maar in een nieuw tehuis. Geen loutere reklaam-taal was hetwel een werkelijke aspiratie die nu in het domein van de .verwezenlijkin gen treedt. Men beijvert zich ten vuile om in de Centrale die atmosfeer te onderhou den die jonge arbeiders noodig hebben. Door de dagelijksche Communauteitsmis, de regelmatige gezellige en vormende ver gaderingen kan hei gemeenschapsleven opbloeien. In de leeszaal vinden de man nen boeken en tijdschriften, in de speelzaal kunnen aangename uurtjes doorgebracht, Neen, de kajotters centrale mag niet ver geleken worden aan een hotel waar men een bed huurt aan fr. zooveel. Dat over een paar weken, in de kapel van het tehuis een vijftien-jarige Pool werd gedoopt, ge tuigt genoeg voor de ware opvatting. Nu ook het werelkongres met al zijn beslommeringen voorbij is, kunnen h. A.J. en J.Ü.C. sekretariaten weer volop den ken aan het uitbreiden van nog meerdere diensten vo">r jonge arbeiders. Een bureel voor de beroepsorientatie van schoolverla tende wordt er kortelings geopend. De werkloozendienst wordt verder uitgebouwd door de permaner.tie's, kampen, plaatsin gen. Zij die in Brussel en omliggende openstaande plaatsen kenner, gelieven da delijk de K.A.J.-centrale te verwittigen, 't z:j mondelings 't zij telefonisch op num mer 21.00.33. Hartelijk dankzeggend. Een gezellige atmosfeer heerscht in de centraie vooral 's namiddags. Het drank huis is druk gevuld met jonge en oudere werklieden die bij hun knapzak warme kof fie of soep verlangen. De katholieke dag bladen. ontspanning- en ontwikkelingstij d- schriften kunnen ter hand ger.omen wor den. Ook het spijshuis blijft goed bezocht. Neen, het is geen gewaagde profetie te verklaren, dat men in het voluminneuze gebouw aan de Brusselsche zuids'atie, spoedig vernepen zal zitten. Het geheim ligt 'm hier in we schre ven het reeds hooger )I de K.A.J.-Centrale iz geen café, geen hotel, geen handelszaak, maar een waar tehuis, door katholieke jon- «e arbeiders ingericht voor alle arbeiders. K. Jotter. N. B. Wij blijven natuurlijk rekenen op het steunend gebaar varr alle welden- kenden. Een kleine gift op P. C. 3608 waarborgt een groote sociale verwezenlij king Ten gerieve onzer lezers geven we hieronder de indeeling der Ninoofsche bevolking volgens de gesproken landtalen. De telling had plaats zooals men weet in December 1930. Totale bevolking 10,085. Spreken enkel Vlaamsch 7805 of 77,39 °/0 Fransch 66 0,65 Duitsch 5 0,05 Vlaamsch en Fransch: 1674 16,00 Fransch en Duitsch 2 0,02 Vlaamsch en Duitsch 3 0,63 de drie landtalen 97 0,96 geen der 3 landtalen 433 4,30 Onder dezen die twee of drie landtalen spreken bedienen zich meest van het Vlaamsch 1641 of 92,40 Fransch 130 7,32 Duitsch 2 0,11 Spreken uitsluitend cf meest Vlaamsch 9446 of 93.66 Fransch 196 1,94 Duitsch 7 0,07 Een enkele kleine bedenking volgens de statistiek zijn er 16 op 100 Ninovieteis die Vlaamsch en Fransch kennen. De vraag rijst welk Fransch Daar sijti academie en conservatorium gediplomeerden met koopen. En daar sullen de ouderen en meer gesla gene aan het jongere geslacht en de oninge- wjjden kunnen leeren dat gedroogde koestrond al is hij nog zoo oud, geen antiquiteit is Reporter i Weet gij dat ons kerk niet voltrokken is Ik wist dat ook niet maar 'nen deftige en gs- leerden menheer hecjt het mij geexpiiketrd en ik motst hem gelijk geven, en ge [tuit mij ook gelijk geven. Als de Ninovieters van de jaren 1850 hunnen zwaren toren hadden gebouwd met die groote peperdoos erop, die zwaren toren die nu de kerk doel scheuren, omdat er vroe ger altijd ge tongen werd van Ninove met zijn kerke zonder teren dachten ze dat alles nu pik fijn in orde was. En ieder Ninovie ter, hij miet nog naar de kerk niet gaan, ts jier op zijn kerk de schoonste van hei land of het scheelt niet veel De Paters, zoo verleide die geleerde men heer, hebben hun geruïneerd aan het bouwen van hun kerk en de meubileeting is halver- wegen blijven steken. En dat is gemakkelijk ie zien. Al wal afgewerkt is, is tn hard hout of marmer. Vijf altarenhet hoogaltaar in begrepen en nog enkel andere versiersels dit moesten in marmer opgeirokken worden wer- den moorlcopig tn malsch hout gemaakt, en in marmer geschilderd in afwachting dat er zou zaad in 't bakje zijn.... Het zaad is met gekomen.... en de in malsch hout gebouwde meubels zijn opgepeu zeld door de memels en veroordeeld om t' hcope te vallen Ze waren opgevat als model van wat in tnat tner moest gemaakt worden. De omstandigheden hebben dat «voorloopig doen blijven. Maar het heef t geen waarde en geen antiquaire van Ninove die er 'nen demi zco voor betalen. Dit menheer vertelde mij dal a propos van zekere bemoeiingen van de commissie van mo numenten. Ge moei weten, er is daar ergens een jongt heer die aan kunst doen.... Ik wil van zijn werk mets teggen. Er zijn er die het beter doen, er zijn er ook die het slechter doen en icch kunstenaar genoemd worden. Enfin dat heerschap dat aan «kunst* doet peinst dat hij het al weet, en hij alleen. En hij peinst dat hij een heilige sending meet vervullen met de kunstschatten der voorvade ren te besehermeti i'gen de vandalen van on zen tijd. Hij is nog altijd van dat gedacht doordrongen er. omringt zijn vootloopige altaars met de teederste zorgen't Is zoo komiek als ten iunne zien broeien op een kalken ei En die jonge heer heeft zich aangesteld als briefwisselend ltd van de commissie van monumenten in afwachting dat hij lid wordt. Wie van zijn leven geen enkel stommiteit afgewerkt heeft is een heel, heel wijs man. Wie jong is moet leerenniet alleen leeren wat kunst is en wat niet, maar leeren dat hij hem niet met alles bemoeien mag dat hij niet over iedereen en alles zijn «onfaaibaar* oordeel uitspreken mag dat men de verstan dige menschen beter et kent aan wat ze kun nen zwijgen dan aan wat ze kunntn zeggen. Ne keer een blaas in den nek slaan in de commissie van monumentenis zoo erg niet. En onze jonge lieer mag ze, als 't hem lust. nut Sint-Thomas of Onnoozel-kinderendagj eens opbellen om haar aandacht ie vestigen op nen welgelukte sneeuwman, of op i April haar bescherming inroepen voor het tand- tapijt van Hekelgem. Maar hij zou met het geld van ons kerk niet mogen spelen, en hij heeft eenige duizenden nutteloos doen uitge ven. Moest hij het met zijn vader zijne doen hij zou lappen rond zijn ooien krijgen al kunstminnend dat hij is Nu, et is niets zoo kwaalijk dat het zijn goeden kant niet heeft. Nu komt er zeker tn vast te Ninove een oudheidskundige kring. Er zijn hier daarvoor el.meuten te over. Daar is onzen Z.E.H. Deken, een man met algeheeie hoogstaande ontwikkeling dit jaren lang zijn beslagtnhetd in oudheidkun de heeft bewezen in Auitnaarde, waar hij de ulgemeene secretaris en hel werkpaard was var: den oudheidkundigen knvg die te dun tijde merkwaardige opzoekingen en ontdek kingen deed. Daar is mijnheer de juge bij witn de kunst in het bloed zit. Daar zijn een half dezijg bekende anti quaires. D^HDErE

Denderklok | 1935 | | pagina 1