UI De Vlaamsche Volksvertegenwoordigers spreken Vlaamsch Ze komen terug De Graaf van Luxemburg I 1 Nini de Boël, René Bertai, Willem Jonkers. Hei Hoekje van den Reporter Negende Jaar Nr 45 Prijs per nummer SO centiemen. Ninovc 17 November 1985 Katholiek Vlaam en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE R. LÜYSTIRMAN-HAIE.TIRMA.H Kajottershoekje. in de FEESTZAAL ROXY tel. 261 Op Donderdag 28 November a. s. Mr. ingenbleek Het gekende gezelschap van de succes operette In 't Witte Paard met Bespreek tijdig uwe kaarten. Prijzen als gewoonte. Landbouwbelangen p».t*hA»krskenlPg (B. Luysterman n- 1862,54) Telefoon 345 Abonnementsprijs 3 maandei. 0"- 4,00 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Handelsregister Aalst n* 1093 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewon© per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. fff- Is er wel iets natuurlijker en lo gischer dan wel dat onze mandata rissen, de mandatarissen van het Vlaamsche Land hun eigen taal spreken om de belangen van hun eigen Vlaamsche Volk te verdedi gen in Kamer en Senaat Moeten wij Vlamingen ons daarom verheu gen of moeten wij ons voor de zoo- veelste maal kwaad bloed maken omdat er daar over in 't jaar O.H. 1935 nog sene bijzondere verga dering noodig bleek te zijn in den schoot van den katholieken V laam- schen Tarlementsgroep ^Het best zullen wij ons maar verheugen over deze beslissing van onze ver tegenwoordigers in 's lands be stuur wij waren nu eenmaal toch reeds gewoon geraakt aan verkeer de toestanden en wraakroepende onrechtvaardigheden in zake Vlaamsche belangen, waarom zou den wij ons nog verwonderen over franscbsprekende vlaamsche volks vertegenwoordigers en senatoren. En wat zullen de Waalsche ka- merltden daarvan zeggen Zullen dezen nu niet mopperen omdat de Vlamingen het aandurven de ge lijkheid in rechte en in feite op zulke eene praktische wijze dcor te voeren? De Vlaamsche parlements leden moeten blijk geven van ka raktervastheid en trouw aan hunne princiepen en zoodoende aan hun ne Vlaamsche kiezers toonen dat zij ook in hun openbaar leven hun - ne gehechtheid aan de Vlaamsche belangen weten in praktijk te stel len. De oogen van het volk zijn op hen gericht en weè dengenen die zal afwijken van de rechte lijn om voort in 't iransch te blijven debat- teeren. In verband hiermede schrijft De Standaard m Er zouden dus in 19o5 nog parlementsleden worden gevonden die het recht opeischen om in de debatten verder ten allen tijde het frarsch te gebruiken, om bij voor keurof volgens de vrijheid of het vrij initiatief welke zij zich wenschen te behouden nog voort te gaan met het gebruik van het fransch Gemakzucht en slen ter, ook halfslachtigheid, zullen nog wel voorwendsels opsporen om den ouden sleur voort te zetten, dezuUens die zich Vlaamsch en Vlaamschgezind toonen op mee tings in verkiezingstijd en op de plaatselijke politieke vergaderin gen, maar wiens Vlamingsschap onherkenbaar is in het Parlement. Het zal echter onmogelijk blijken nog zulke senatoren of zulke ka merleden in den dienst of de vertegenwoordiging van het Vlaamsche volk te behouden. De venijnige tong van «La Libre Belgique moest weeral gal spu wen bij het vernemen van het be sluit |der Vlaamsche parlementsle den voortaan alleenlijk Vlaamsch te spreken, gedurende de zittingen Wie daarin graten vindt geeft blijk van kwaadwilligheid en onver stand Is er een Vlaamsch dag blad geweest dat het een Waalsch Parlementslid euvel duidde dat,;het zijn taal sprak Of is er reeds éen Vlaamsch Volksvertegenwoordiger geweest die de zitting verliet om dat hij een FranschsprekendColle- ga niet verstond. Zulks ware eerst en vooral een gebrek aan welle vendheid en ten tweede eene daad van niet te ontkennen domheid Hetzelfde geldt nu voorde Walen. Het zal misschien voor velen die weten waarom zij naar het parle ment gestuurd werden een prikkel zijn om de Vlaamsche taal te lee- ren begrijpen en zoodoende de be langen van hunne kiezers en var. het algemeen welzijn beter te kun nen dienen. Ofwel nog, zullen de veitalingen in de verslagen met meer aandacht ingestudeerd wor den, zoodat ook dat weeral eene verbetering zal zijn welke onver mijdelijk ten goede moet inwerken Voor ons katholieke Vlamingen is deze daad onzer vertegenwoor digers slechts normaal en volstrekt noodzakelijk De wereld draait verkeerd zeggen oude menschen. De moderne mensch knikt glimlachend want het gaat hem maar weinig aan. Hij zal verkeerd mee draaien, men gaat immers mee met z'n lijd met de mode van zijn tijd. On duldbare toestanden, reusachtige dwaas heden worden voor iets heel gewoon ge nomen ja, het is nu eenmaal zoo. Het klinkt voor velen hte! gewoon, heel natuurlijk zelfs, dat het aibeidsmid- den de plaats is waar ieder jaar duizenden gezondheid en leven verliezen. Ja, men weel en dat is immers toch niets eigen aardigs zeker dat in het arbeidsnndden met gadsdirrst en zedelijkheid den spot woritt gedrever, dat mannen en vrouwen er kletsen over allerlei aangename zaak jes Dat de jeugd, jongens en meisjes, in het arbeidsmidden worden «ontgroend» al het schoone dat z:j tot dan toe hadden, worden ontstolen, ja, er is niks aan te deen wat wilt ge 't Is de geest van on zen tijd Bij n'bt zoek aan onze moderne fabrie ken staat men in bewondering voor de reusachtige machienen, de afmetingen der zalen, de overvloedige voortbrengst. Men bekijke, betaste, bewondere de fijne afge werkte produkten Kijk, dat was voor korten tijd nog ruwe stof, en nu Men oordeelt heel tevreden hier is toch nogal iets te zien h'er wordt nogal iets voortge bracht, en rnen gaat... heel tevreden. In fabrieken, bureelen, werkplaatsen ate. iiers worden prachtige zaken voort gebracht Dat zijn moderne geluiden. Maar er zijn nu ook ander menschen, 'n nieuwe jeugd, die niet willen meedraaien met de verkeerde wereld want het gaat hen immers heel veel aan. Dwaasheden en wantoestanden aanzien zij niet als gewone, natuurlijke zaken. Ja, het is nu zoo maar die zoo willen zij veranderen. In bureelen, fabrieken, werkplaatsen, gaat die nieuwe jeugd voorbij. Zij gaan er met leed in hun hart om hun werkbroeders die er aan den arbeid staan. Zij kijken naar de bleeke gezichten, de zedelijke ge broken levens, de beslijkte zielen. Ja, hier is nogal iets te doen,.. Hier wordt het schoonstehet verhevenste van den mensch omgebracht. Die jongeren gaan, met medelijden en pijn in het hart maar met een onwankelkaar besluit want... in fabrieken, bureelen, ateliers, kazerne's, worden monsters van menschen gemaakt. Dit is 't begin van 'n nieuwe geluid En die nieuwe jeugd zal het schreeu wen wijd en hard dit nieuwe geluid dat het arbeidsmidden veranderen moet. Waar grondstoffen veredeld uit te voor schijn komen, moeten in de eerste plaats schooner menschen worden gevormd. De jeugd wil het arbeidsmidden zooals het door God is gewild een midden dat ons helpt onze bestemming van jonge menschen, gedoopte menschen, te berei ken voor dit leven 'n raenschelijk bestaan beroemde operette in 3 bebrijven IN DE HOOFDROLLEN dat ons toelaat ons voor te bereiden tot onze roeping van echtgenoot en vader en voor ors eeuwige bestemming n midden lot zielsheiiiging. K Jotter. en hét angstwekkend Probleem der Werkloosheid Vervolg Het peisoneel is wel flink opgewassen voor zijn taak. Maar dat men ze behan- dele zooals het behoord. De werkloozenkassen weten het best dat de nieuwe diensten merkelijk beter werker, dan de vroegere. Bij de uitzetting over de manier van betalen en de kontrool over de werkloozen schrijft den heer Ingenbleek De verrechtvaardiging der gelden O geschielt later, zoo goed en zoo kwaad als 't gaat en zonder de tussehenkomst u van het rekenhof voor wat betreft de betalirgstaten en de rechtstitels der ii genothebbenden. (stempelkaarten, bstalingskaartea en werkloozenbewijzen.) Het Rekenhof omvangt de overzichte lijke beialirgssiaten en de eigenlijke staten blijven steeds ter zijner beschikking voor alle mogelijke kontrool. Deze proce- duur geeft voldoening vermits tol hiertoe geen enkele opmerking gemaakt is. Indien den Heer Ingenbleek een beter betalingsmethode kert en wil voorstellen dat regelmatiger is dan zal hij op geen kwaden wil stuiten, integendeel. In betrek met de toelagen welke de s aat geeft aan de werkloozenkassen zou dit bedrag komen op 70 miliioen fr.mk. Dat hij eens gaat zien voor hoeveel dit bedrag ingeschreven staat voor 11*30 en hij zal vinden 27 miliioen frank. Deze 27 miliioen zijn niet voldoende om al de kosten te dekken welke het werkloozer- regiem eischt voor het uitbetalen der leden. Moest de staat zelve deze gelden uitbetalen men kwam met geen 70 mil. lioen toe. Alhoewel den Heer Ingenbleek beweert niet tendentieus te zijn durft hij het volger.de neerpennen De leiders der kassen zijn vakbond- leiders die niet kunnen weerstaan aan de militante politieke actie, aan de op- dringerigheid van kameraden, terwijl b ook hun eigen toestand afhangt van hun populariteit, s (blz. 30). Wat zou den heer Ingenbleek zeggen indien we zijn argumentatie tegen hem zelf uitspeelden, indien we zegden dat zijn studie die op zekere plaatsen door echte pacsie gekenmerkt is geschreven is om zekere belangen te dienen en een politieke populariteit te winnen ir. som mige middens De heer Ingenbleek zou protesteeren en bewijzen vragen... Hij zou gelijk hebben. Kon de uiterst kiesche en moei lijke taak welke de bedienden waarnemen met bet uitbetalen der werkloozen, hij zou zulke aantijgingen niet durven schrij ven. De kontrool der werkloozen is een schijnkontrool, meent de heer Ingenbleek. We gevan hier een staaltje van den schijnkontrool uitgevoerd door een ge westelijken dienst. Kontrool der werkloozen. A. Aanneming der werkloozen. (Werkelijkheid der werkloosheid). De verzekerbaarheid der werkloozen evenals de juistheid der doorzendingscer tificaten wordt nagegaan in 't begin der werkloosheid. De betaling der werkloozen kan slechts gebeuren na de goedkeuring der stukken. B. Organisatie der Kontrool in de Gemeenten. Alle gemeenten oefenen een, somtijds zelfs twee offlcieele kontrools uit. De uren veranderen zeer weinig. De kontro- leurs van den Dienst zijn, bij hun door tocht in de gemeenten, belast met het pointeeren der kaarten bij middel van een specia'.en stempel. C. Thuisarbeiders. 310 thuiswerkers vallen onder toezicht van den Dienst. De kontroleurs hebben in 4 maanden tijds 71 huisbezoeken afge legd om de misbruiken op te sporen. Al deze verzekerden bezitten bijzondere boekjes voor deze kategorie voorzien en zijn ingeschreven in de gemeenten. Ei wordt nochtans geen enkele lijst opge maakt. D. Seizoenarbeiders. Op te merken valt dat de verificatie der fcordereelen van de seizoenarbeiders steeds toevertrouwd is aan der.zelfden bediende die op het op deze werkloozen toepasselijk regiem bijzonder goed kent. li. Kontiool van den behoeftestaat. De twee kontroleurs verplaatsen zich gemiddeld 3 maal per week. Zij maken verslagen op ever de verschillende soorten ingestelde onderzoeken. Eene statistiek over drie maarden geeft den uitslag hunner bedrijvigheid 1906 S onderzoeken betreflende den behoeftestaat; 1028 onderzoeken betreffende de verze- kerbaarheid. 71 kontrools over de thuis arbeiders en -1 onderzoeken betreffende de echtheid van 'net doorzendingscertificaat.» Wilt ge meer weten, geachte lezer, over dien schijncontrool, raadpleegt dan eens zelve de werkloozen in betrek met den kontrool en met de kontroleurs. Ge zult dan beter begrijpen welke waarde deze cijfers l ebben. Tot slot van deze enkele weerleggingen zullen we toekomende week de meest schreeuwerde misbruiken beantwoorden. De fruitteelt in Belgie. Wanneer men de offfcieele statistieken van het Departement van Landbouw na gaat stelt men vast dat onze uitvoer van landbouwproducten naar den vreemde, en vooral van fruit, zeer onbeduidend is en van den anderen kant moeten wij beken nen, dat onze markten ingenomen zijn van uitheemsche vruchten die, hier te lan de, even goed kunnen gekweekt worden omdat ze passen aan onze gronden en aan ons klimaat. De Engelsche statistieken van 1934 too nen aan dat Belgie maar voor 1 o/o verte genwoordigd is bij den invoer van appels, terwijl wij verleden jaar voor 28 miliioen frank Amerikaansche appels hebben aan gekocht. Gedurende de drie laatste jaren hebben wij 56.412.000 kgr appels ingevoerd, hebbende een geldwaarde van 83.024.000 fr. Is dat niet te betreuren Bewijst dat niet klaar dat de fruitteelt in oi s land zeer verwaailoosd is, en dat onze natio nale opbrengst gering schijnt en wezen lijk is. Op dat gebied dienen dus veel verbete ringen ingevoerd. Zie vervolg op 2' blad Ik heb iets nieuws gezien in onze goede stad Ninove. In de kerken en enkele andere lokalen hangt ten gerieve van de christen menschen dt lijst der filmen die gedurende de week in de Ninove cinema's gespeeld worden met kun waarde noteering. De reklaam voor dat de film op de markt gebracht wordt vertelt c«s hoevtcl miliioen hij gekost heeft. De reklaam van den cinema-uitbater licht ons in over de artistieke waarde van den film, xijn schoonheid en aantrekkelijkheid. Dt katholieke filmleiding licht ons in over de zedelijke waarde van den film. Dat is een wonder ieis. Niemand durft beweren da! de zedelijke kant van een zaak zonder belang is. Iedereen is vol misprijzen voor alle slach van menschen die munt slaan uit de aantrekkelijkheden van de vrouw. Nergens is die uitbating driester en sckarmtehozer geweest dan in het kintma- bedrijf. Het is een tijd lang de mode geweest op plak- en strooib) ieven het beeld van een of an dere c film-ster ik dt maat van het prak tisch mogelijke in haar natuurlijk en vol maakt uezen, genre laaisi-oordeel, af ié keelden zelfs al kwam ze zoo in dt film niet voor. 't Was lokke brood Niemand dacht er aan, niemand wilde er aan denken naar de zedelijke waarde van den film ie vragen. In kotjes, t kaber doeshes of openbare ontucht huizen gaan zitten was doodetijk voor dt eer en de reputatie. Wie ooit beken nen moest er in geweest te zijn was eenvoudig eens gaan zien uit curiociteit en was erg ge schandaliseerd en verontwaardig geweest dcor Mr X. Y en Z te vinden... In de cinema was iedereen schande-vrij. Ze wisten het niet dat die lichte of ergerlij ke tooneelen op het witte doek gingen ver schijnen. Ze waren effenaf gtgênetrd ge weest daar te zijn. Als ze niet waren opge staan en weg-gegaan dan was het puur en simpel uit mensckelijk opzicht, om den schijn niet te hebben van te willen van hun Jan maken. Inttisschen blijven de film die aangekon digd worden met een kinderen niet toegela ten hei meeste bijval oogsten. Als er spraak is van een haas of etnig an der wild te eten, en iemand beweert dat het, om fijn te zijnmoet een beetje gefaisan- deerd zijn dan steken de anderen den neus of en zeggen dat dat goed is voor ama teurs maar dat zij niet veel voelen voor rot vleesch. In zake films zijn er veel amateurs en hoe sterker de kost er gefaisandeerd en gepertrd ts, hoe liever. H'l< dat niet mag is maar 'tien kribbijter. En een film die van iedereen mag gezien worden is het besten niet waard. Intusscken heeft de film de populaire la gen van ons Vlaamsche volk zedelijk bedor ven. De vrouwelijke eerbaarheid, de huwelijks trouw en de huwelijksband liggen bij het oud ijzer. De ergste uitspattingen zijn niets bui ten gewoon de film heeft het voorgesteld als dagtlijhsch brood in het moderne leven en als ze hals over kop in hit zedelijk - modder zijn gerold, zijn ze in hun eigen oogen niet slechter dan een ander. Ze geloootn niet meer aan een hooger staande moraal en be stempelen te kortiveg als schijnheiligheid. De kinema heeft de openbare zedelijkheid vermoord. Het is tijd dat het christendom het chris telijk geweten wakker schudde wil men ver mijden dat het ras verdwijnt in syphiliste ring en kanker. In afwachting dat de katholieke film lei ding de kwaal der verrotting htlpe verdrij ven zat ze toch uit de christen middens de schijnheiligkn l weren en dat alleen zal reeds een schcor.e zuivel tug zijn Reporter 1 DENDERKL OH

Denderklok | 1935 | | pagina 1