BE Bemint de armen RADIOCABARET De Zonnekloppers op Maandag 30 December 1935 Hef Porp zonder Klok ,f Negende Jaar Nr 51 Prijs per nummer 30 centiemen, Ninove 15 December 1§83 Kdlholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad to. L1IY3TERHAR-KAILTEIIIIAII Banque de la Sociélé Générale de Belgique Administratieve zetel van Aalst. AGENTSCHAP van WUOtfE, in de zaal f^OXY NiaoVe. OPGEPAST j Op Zondag 22 December komt de K.V.R.0. naar de RÖXY met het prachtig succes-operette Eerste klas spelers. Beste muziek. Worden we nu kwezelachtig? FILMLEIDING Hei Hoekje van den Reporter VOOR HET KANTON NINOVE a Geheim houding. om 20 uur Posteheokrelcenlng (R. Luysterman n- 1862,54) Telefoon 345 Abonnementsprijs 3 maandet fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Handelsregister Aalst n- I0Ö3 Drukker- U itgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Want 1. Onder den werkmans- kiel klopt een medelijdend hart, een broederminnend hart. Wij weten ge noeg hoe gemakkelijk de werkman zijn leven in gevaar stelt om ande ren bij te staan Schreef men de geschiedenis van 's werkmans lief dadigheid, zoo zouden er bladzij den op bladzijden te vullen zijn, met het verhaal van heldendaden van Christene liefde en van edel moedige zelfopoffering en die ge daan werden, meestal van zelfs, zonder de minste aarzeling. Kijkt in een dagblad de ongelukken na. In een koolmijn was 't grauwvuur uitgeborsten. Vele werklieden wa ren beneden, diep in den put. De hoofdingénieur stond aan den in gang der mijn men kwam hem juist op te halen. Wij gaan ze misschien kun nen redden, riep hij, maar het zal moeite kosten en het is gevaarlijk. Ik dwing niemand mij te volgen ik vraag tien mannen met hart Zij stonden daar met twee honderd mannen, en daarbonsde maar één kreet op 'k Wil ik en twee hon derd mannen kwamen bij, allen bereid hun leven te laten voor het redden hunner broeders Tijdens den geweldigen dyna- mietaanslag van 18 Maart il)04 gepleegd tegen het huis van M. Laurent pölitiekommissaris te Luik, wilde M. Criem, politie agent, de bom opnemen om ze verderop in een vaakliggend stuk grond te werpen.Een ander agent, M. Delcour. kwam a! roepen bij- gelooptn Laat mij die bom op nemen men kan niet weten wat er gebeurt Gij zijt getrouwd, en hebt vrouw en kinders. Geef hier, ik ben geen vader van familie Hij wilde de bom opnemen zie daar ontplofte ze Commandant Papijn verloor er het leven bij, en Delcour werd gewond, en niemand verstaat hoe hij niet verbrijzeld werd door de hevige ontploffing. Te Brugge viel er een kind in 't water, een werkman ziet het en springt er achter, zonder te beden ken dat hij niet zwemmen kan. Hij zonk onder, en verdronk uit naas tenliefde, voor een kind, dat hem teenemaal onbekend was. Welnu, daar is dan de menschiievendheid bij den werkman, Uit eigen belanguit eigenliefde moeten wij den werkman liefhebben. Wat zijn we immers anders, ten zij voor het meerendet! zonen van werklieden? Overziet en ontleedt den familieboom van veel rijken. Het bloed van een zelfden stamva der spijst de aderen zoowel van ar me wroeters als van renteniers, en menigeen die in een prachtrijtuig of luxauto gevoerd wordt, ontmoet langs de straat zijn kozijn met ge scheurde houten blokken, 't Is in één en denzelfden stam, voor één en denzelfden naam, een gedurig dalen en klimmen, klimmen en da len op de ladder van de maatschap pelijke standen. Niet wonder dat de leden stijf en krachteloos wor den van den man die dag in, dag uit te slaven heeft en soms het noo- dig voedsel mist om zijn krachten fe herstellen Maar ook de oude dag, de dag van ziekte en uitge putheid, overvalt het lichaam van den rijke ook van hem die enkel rustte en enkel anderen werken zag. Want ook niets doen brengt sleet. En ue rijke op het donzig bed, zoowel als de arme op den bussel stroo blaast eens zijn laatsten adem uit en sterft. En beider li chaam, al ligt het eene in zink en 't ander tusschen vier dunne plan ken, zal ontbinden en het aas der wormen worden, die alleen de gro- j ve beenderen zullen ontzien. Een j hoogvaardige rijke hield stil voor de kluis van een eremijt, Wat zit ge toch vroeg hij met een spot lach, zoo gedurig naar dit doods hoofd te kijken Ik ondei zoete, antwoordde de kluizenaar^ of die schedel aan een arme of een rijke toebehoorde, en ik kan 't niet vin den. Treffend antwoord, dat een ernstige meditatie bevat voor vele rijken 3. Wij moeten hem nog beminnen uit plicht. Slaat eens den wonderen boek open, die sedert meer dan negen tien honderd jaren de zielen voedt met waarheid, met hoop, met lief de. Het EvangelieSlaat hem open dien boek door werklieden geschre ven. Laat mij slechts één uittrek sel geven Meester vroeg een wetgeleerde aan Christus, Meester wat is het grootste der geboden En Jezus antwoordde Bemint den Heer uwen God uit geheel uwe ziel, daar is het eerste en het grootste gebod en zonder een andere vraag af te wachten voegde de Meester erbij En het tweede, ten volle gelijk aan het eersteGij zult uwe broeders lielhebben gelijk uw zeiven. Wat is het Evangelie anders, tenzij de levende geschiedenis van dien werkman dien werk mans- zoon wiens naam is Jezus-Chris- tus Zijn voedstervader was een arme timmerman, zijn moeder een eenvoudige werkvrouw. Tot op zijn dertigste jaar, had hij als werkman gewrocht. Dan beliefde het htm zijn 12 Apostelen te kie zen. Waar zoekt hij ze Tusschen arme werklieden. Aan die arme werklieden hebben wij het geluk te danken kinderen Gods te zijn. En nu zijn er zoogezeide apostels opgekomen, dit, zij ook, beweren vriend te zijn van den arme. Maar neen hun vaandel is het roode vaandel, en hun roep is geen God, geen Vaderland, geen Huis gezin Hoe nu die barbaarsche me nigte overwinnen Hoe de maat schappij ervan vrijwaren Met te wei ken, krachtdadig, voor het heropbeuren van den toe stand der werklieden. Plaats uwe gelden op rekening in de Naamlooze Vennootschap te Brus sel, 3, Montagne du Pare Beverstraat, voorheen Banque Centrale de la Dendre. Volstrekte zekerheid. onder leiding- van Renaat Grassin (het Ketje) met Zus Usbeck, Oust Vandermeulen, Frans Lauwein en Jam Steurs T*rijaceii IO, 8 en 5 frank. ff Bespreek in tijds uw kaarten. Ge moet met uw tijd meegaan. Ge moet modern zijn. Zoo luidt het parool van dit oogenblik. Voorde meesten lost dat modern-zijn zich op in brillantine aan het haar strijken, met open mond ga pen raar een Rolls Royce, zwaar en veel bier drinken, laat thuis komen. Te midden den emancipatie-roes van den modernen msrsch, heeft nu de K. A.J. uitgepakt met een nieuw programma ter verovering van de familiemiddens. En on ze mannen nemen praktische besluiten die ze kost wat kost en dag na dag in eigen huiskring willen uitvoeren vriendelijk goeien dag zeggen aan vader en moeder, een kruiske durven te vragen, zorgen dat er opnieuw gezamenlijk gebeden wordt, den feestdag of verjaardag van de ouders vieren, andere gezinnen gaan bezoeker, en nagaan of er geen hulp moet geboden worden in geval van tekort aan brandstof, voedsel enz. Ie dat niet kwezelachtig Vader is im mers maar een logementhouder die bed den huurt, in sommige gevallen een cham petter wanneer het zoontje het wat te bout maakt en mosder Een mensch dat dient om eten te maken. En wat moet ge U van de andere gezirnen aantrekken Dat ieder voor zijn eigen zorgc I Neen, die familie-verovering :s geen kwezelarij, maar op dit oogenblik het meest moderne en wat op heden den wt- reld heï meest van noode heeft. Mizerie hangt over alles. Zoekt de oor zaak in het failliet gaan van het iamiliele- ven. Het arbeidsmidden heeft de familie miskend, in plaats van een dienende rol te speien tot instandhouding, bloei en vooruitgang ervan, heeft het in vele ge vallen net gezonde familieleven kapot ge maakt. De jacht uit ëgoisme. naar gemak- en genotzucht is over de huizen gekomen en de schandige praktijken gaan in stij gende lijn. Onze kajotters zullen binnen enkele ja ren ook het wijdere leven ingaan. Wij willen ze opvoeden tot menscheo die den waren rol van huwelijks-van familiele ven begrijpen. We willen de mystiek van de ware fa milie-opvatting lanceeren In al de uitingen van het kajottersleven, in al de verwezenlijkingen moet ze tot uit ing komen. Wij klaroenen ze uit op onze Winterfeesten, enz., waar in lied en spreekkoor de edele taak van vader en moeder wordt gehuldigd. Daarom al die kleine praktische dingetjes die we hooger aanhaalden. In schijn onbeduidend, maar die een gansch nieuwen, waren, echten, deugddoenden geest in de familie brengen zullen. Dat is modern 1 K. Jotter. De rol der potasch in de weidebemesting. Wij hebben er in een vorige bijdrag op gewezen, hoe een gewone opbrengst hooi, meer potasch aan den grond onttrekt dan een normale tarweoogst. De rol van de potaschmesten in de on- derhoudsbemest.ng der weiden is dus van zeer groot belarg. liet uitwerksel der potaschmesten op de samenstelling der graszode is zeer belang rijk zij vermeerderen de verhouding van de vlinderbloemige planten en de beste grassoorten Vaklieden weten, dat de potaschzouten, veel meer smaak aan het gras geven, het is om deze reden, dat de weiden met po tasch betnest, regelmatiger en met meer lust door de dieren afgegraasd worden, dan die waar geen potasch aan besteed wordt. Een ander, niet minder belangrijk uit werksel van potasch zouten, is dat zij me dewerkt tot het verdelgen van het on kruid en bijzonderlijk van het mos en de boterbloemen, die de weiden niet zelden overweldigen. Het uitstrooien der potaschmesten, zal bij voorkeur in de maanden November en December geschieden, vóór Nieuwjaar toegepast, krijgt men de beste uitslagen. Men gebruike daartoe elk jaar en per hectare, volgende dosissen 900 tot 1200 kg. syiviniet-kainiet ofwel 300 tot 400 kg. chloorpotafcb, Programma voor Zaterdag 14. Zondag 15 en Maandag 16 December Na on s de Zondvloed Af te raden Dionke broeders Voor volwassenen voorbehoud Annette in 't Paradijs Voor allen voorbehoud Petroolhaaien Voor volwassenen voorbehoud Waarom het aan uw hart laten komen Voor alien. De aanwezigheid van een AF TE RA DEN film maakt het heele programma zedelijks ongeschikt. waarmee hij op de menschen mikt en in xijn verbeelding xal hij xe zien vallen gelijk het horen onder de pik.... Dan is hij gangster of publieke vijand No i neen het gaat niet meet I Daar kwam Zwarte Piet met xijn stok toegeloopen om op den ezel te slaan. Halt, niet slaan gei Sinterklaas. En de ezel gttig voort. Ik geloof dat de goedheid van Sinterklaas er pak op gehad had. En Sinterklaas xal dat ook wel gedacht hebben want hij keek den exel na en zet 't zal op de menschen misschien ook pak hebben tot 't naaste jaar i> Reporter J Ik heb verleden Vrijdagin een holle straat midden het eenzame veld Sinterklaas gevonden. De heilige man met zijn lange wille baard zag er doodmoe en versleten uit. Hij xai langs den graskant op het overschot van zijn pak met zijn ellebogen op xijn knieën en xijn hoofd in zijn handen. De ezel stond, tnet zijn poolen tien centimeters diep in 't modder, vervaarlijk te balken. Zwarte Piet was be- zig met van 'tien elzentronk 'tien fermen knuppel af te snijden. Sinterklaas, zei ik zoo, ligt ge in pan tie misschien dat ge nu nog niet weer in den hemel zijt Mijn ezel wil niet meer vooruit, zei Sinterklaas. Ik heb beurtelings gecomman deerd en schoon gesproken, gewacht en her- begonnen.... Hij staat daar nu al vier uur, en wij doen nu om 't langst. Ik wist niet dat uw beestje zoo'n stre ken tn zijn lijf had, tei ik. Dat heeft liij met ook, zei Sinter klaas maar hij ts gedecourageerd, ge- degoutserd ik ben het ten andere ook en Zwarte Piet niet minder. Ik geloof dat ik het s iel'je ga opgeven. En het l geniepig liep er een traan in xijn baard verloren. De zaken gaan nochtans niet slecht, Sinterklaas, ze tk sedert mijn jonge jaren hebben se een geweldige uitbreiding geno men. Dat wel, zet hij en op de wereld zeg gen ze: m zaken zijn zaken». Dat is h«t groote moderne geloofspunt. Maar tk houd aan het oud geloof. t Zijn niet allemaal goeie zaken waarmee ge geld verdient. Sinterklaas, zei ik, gij moet toch niet afrekenen met de concurrentie en geen bedrog doen op de Itoedanight id of de hoeveelheid om zelfs te^en lager prijzen nog meer te win nen Luister, gei Sinterklaas tk xal u ons leed vertellen gedeeld leed is half leed. Mijn ezel is ontmoedigdOp tien keer is hij negen keer vergelen en vindt hij in mandje noch brood, noch raap, noch wor tel. De kinders vinden het te onnoozel van voorden exel te zorgen..., er zijn geen kin deren meer. Zwarte Pist is ontmoedigd. In geen tien jaar is et nog een zweep gecom mandeerd voor stoute kinderen. Daar is geen vraag meer naar en wij brengen er geen meer mee. Zit hij is bezig met 'tien stok af ie doen om op den ezel te slaan. De kinders xijn nu misschien braver dan vroeger, zei ik. Wat zouden xe, zei Sinterklaas. Dé oudets kunnen er geen weg meer tnet. De kwestie is niet m:er wie er baas is man of vrouw de kinderen zijn baas de ouders dansen gelijk dt kinderen fluitende kinders worden bedorven dat u stinken. Zwarte Piet klapt van te gaan doppen. En tk, gei Sinterklaas.en hij Hei xijn schouders nog dieper zakken. Ik voet dat ik het moet opge ven of ik geraak tn den hemel mijn eer en reputatie kwijt. Ik wil nu nog met spreken van de cadeau die tk moet dragen bij groote menschen renard argenté, mant eau. dt lout re of astrakan luxe-auto en an dere zaken die met dikwijls gegeven worden als t pria de verlu Aan de kinderen zelf kan ik geen eer meer halen. Het was mijn ideaal en mijn zending een beetje geluk brtngen. De we reld kent geen geluk meer er is nog enkel genot met zijn onver mij de lijken bitteren na smaak. Mijn speculoos en chocolade kunnen dt kinderen geen plezier meer doen tenzij door de hoeveelheid zij hebben er alle dagen maar ik moet zorgen dat ze hen nekter kun nen ziek den. Mijn speelgoed durf tk aan de andere hei ligen niet meer laten zien, Vroeger gebeurde het ook wel dat de kinders een officierstenue, een sabel of geweer vroegen. Maar dat was voor de parade, om te defiieeten met trom mels en trompetten voorop. Nu moeten xe een mitrailleuse hebben. En dezen morgen xult ge aan zekere hoeken der straten de kleine zijn plezier weten vin den in het rakketukketakder mitrailleuse DEHDERKLOH

Denderklok | 1935 | | pagina 1