UI Nieuwiaarsbilan HUMOR LEUTE I PLEZIER De BlinkendeZonnekloppers op Maandag 59 December 1935 I Negende Jaar Nr 53 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 29 December 1983 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad et. LtiYSTERMAK-ët&ELTgfUlAN Drie uren oefening der lachspieren Komt ze zien, komt ze hooren, komt ze toejuichen in da zaal ROXV Ninove. PIER WEER OP ZWIER. FILMLEIDING Het Hoekje van den Reporter komer? vef*ejasfeei) op ee« beerlijken avonel T om 20 uur stipt. NINOVE VOOR HET KANTON Pogteheekrekeaing (R. Luysterman n- 1882,54)Telefoon 345 Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Handelsregister Aalst n-1093 Drukker-U itgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 £r. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Alweer heelt Denderklok dus een jaargang afgesloten en het past hierbij meenen wij een terugblik op de verloopen werkzaamheden te slaan en er enkele bedenkingen aan vast te knoopen. De stijgende sympathie onder het Ninoofsch lezerskorps is ons een waai borg dat we met voldoe ning ons werk mogen beschou wen. Met voldoening, zeggen wij, omdat wij daardoor de zekerheid hebben dat ons ijveren niet vruch teloos is geweest en dat het goede woord, dat we rondstrooiden, de instemming van ons publiek mocht erlangen. Het zal ons een spoorslag zijn om de ingeslagen richting niet te verlaten en om voort, in de mate onzer krachteD. het doel dat we ons vooropstellen na te streven de katholieke zaak dienen. In eigen schoot, der partij, heb ben wij met woord en daad, waar het ook noodig of gepast bleek, aangewakkerd, aangepord zells, tot meerdere tn betert politieke werkzaamheid hebben we de lus teloosheid op dit gebied bekampt en getracht leven te brengen in een, naar het ons toescheen, hope- looze stilstand van alle politieke bedrijvigheid De nabije toekomst zal ons leeren in hoever ons pogen mocht slagen. De periode van drukke penne- twist met de roode weekbladpers is thans afgesloten vooral oindat wij de plaatselijke roode schrijvers het zwijgen hebben opgelegd, door ze telkenmale vóór feiten en ge dachten te plaatsen die onweerleg baar waren en omdat zij ondervon den dat aldus hun invloed in eigen rangen werd ondermijnd ander zijds ook, omdat het lokaal rood weekblad moest plaats maken voor een centraliseerend orgaan dat door de roode gesyndikeerden te gelijk met hun syndikaatgeld moet worden betaald dat een ware pest is geworden in opzicht van godsdienst en van christent zeden leer. Wat de liberalen betreft, hun invloed door lokale of gewestelijke pers is onbestaande ver van daar zelfs, hun onregelmatig verschij nend bladje wordt, voorzichtig en verdoken, van hand tot hand over- I gegeven. Overigens blijven hun gedragingen in de stad en omlig gende wat ze steeds geweest zijn golvend en grillig, schuin en scheef, maar geleid door kiesbejag van 't grofste kaliber. Hun gefoefel en gekonkel was ons, spijtig genoeg, steeds te laat bekend en derhalve, kor. onze tusschenkomst weinig aarde aan den dijk brengen. We nemen echter maatregelen om meer van nabij ingelicht te wor den. (Onze voldoening is, jammer ge noeg, niet ondermengd, ze is gt- 1 temperd door een zekeren wee moed. Zoo wij, voor onze stede, kracht dadig en doordrijvend, steeds ons zelfde doeleinde het tot stand brengen van een centraal politiek lichaam behoorlijk afgevaardigd door de verschillende standen, na jaagden, eo aldus, voor de meest nabije toekomst, allerminst een re serve van politiek onderlegde ele menten wilden bekomen, waren wij noodgedwongen ertoe genood zaakt te hameren op bestaande toe standen en te wijzen op niet be staande en nochtans zoo diingend noodige organismen. Er is soms onbegrip geweest uit dien hoofde, soms ook wantrouwen en verdachtmaking, enkele malen open en bedekte tegenstand. Zuiks was niet om ons te verheu gen en verklaart onzen huidigen weemoed, doch de waarheid en het goede liggen aan het eind van on zen weg de karavaan trekt voort, We zullen voort, hardnekkig en koppig, doch doelbewust ons kat holiek ideaal dienen. We zullen ijveren, met het beste wat in ons is, om nog beter en sterker in deze moderne tijden aan ciisisseu aller hande crisis in de bedrijven en crisis in de geesten en, niet het minst, van het gezag en van de democratische gedachte om, zeggen we, de katholieke zaak te dienen en te bevorderen. Daar, en daar alleen, gaat het om en wij rekenen hierbij op den steun van allen die met ons eens zijn in dit ideaal. We danken van harte al onze medewertitxs en vrienden en hopen dat ze ons, in het intredende jaar, ook nun blijken van genegenheid en toewijding niet zullen onthou den. We danken ook de naamlooze propagandisten die ons een middel verschaften onzen lezerskring uit te breiden. Aan onze lezers en lezeressen, een zalig en gelukkig nieuwjaar Aan onze jonge lezers, een dikke peperkoek en een vruchtbaar schooljaar Aan onze politieke vrienden een jaar van iever en werkzaamheid en een sukses op de nakende ver kiezingen j Aan onze politieke tegenstrevers, het tegenovergestelde Aan onze doppers en aan elkeen, het roemloos einde der bedrijfs crisis. Zija er meascheo die zich laten stroopen Met water voor chicorei te koopen. Dan is 't hun eigen schuld alleen Neemt PACH A chicorei drager is er geen. Onnoodig ze u voor te stellen het zijn de kabaretspelers van de Radio. 't Ketje in zijn ongeëvenaard repertorium ^us Usibeck in hare sentimenteele liederen Gaston Vander Menlen en Frans Lamoen in hunne bijtende ironie Jan Steurt met zijn puike muzieknummers. Daarenboven de gezegde artistes te zamen in twee kostelijke plezierige sketched. N. B. Het geacht publiek wordt dringend uitgenoodigd zijn kaar ten kosteloos te laten nummeren in de Café ROXY Z'hadden mij gezegd dat de brug van Okegem gereed was, en dat wonder moest ik zien. Verleden Zondag dan, zonder aan Marie iets te zeggen, ben ik het na de Hoogmis afgestapt, langsheen den Den der, om wille van de propere baan. En ja, ongelooflijk, 't is waar. ZE STAAT EK. Ik heb in die brug gepitst, met mijn nagel eraan gekrabt, ik heb ze overtast, er in genepen, er ne keer aan gelekt, en dan gedanst en gtzongen van plezier en ook om te zien of die brug straf genoeg is. Mijn bolhoed, mijn fameuse bolhoed is in 't waterken gevallen en ik was daar mede erg geêmbeteerd. Want er zijn menschen die heel graag zouden weten waar Pier woont, en ze slagen er nevens, j In De Waarheid zit er een slimmen die het meent te weten, maar h;j is mis. j Zooals gewoonlijk. j En omdat het toch Zondag was en te laat om naar huis te gaan eten, ben ik gaan informeeren hoe het hier bij ons ge- j steld is met de groote werken die uitge- j voerd zullen worden. En omdat ik niet kan zwijgen ga ik U alles vertellen wat ik vernomen heb op het Stadhuis, waar ie mand mij, ondanks den Zondag, de be ruchte plans voor stadsuitbreiding heeft laten zien. 1. De begijnebrug valt weg Even na Nieuwjaar zal ze verkocht worden voor afbraak, in loten van 1 loopende me ter. ledereen zal dus occasie hebben daar aan een civiel prijsken stoofhout te koo pen. Ze zullen het natuurlijk zelf moeten afbreken en weghalen. Het Stadsbestuur is niet verantwoordelijk voor gebeurlijke ongelukken. De nieuwe brug is van het gekend belgisch merk Promettre en zal met den electriek omhoog gehaald worden. Ze ligt kant en klaar, fijn gereed om naar hier gebracht te worden. De fa brikanten wachten alleen maar op het geld. Den Union aan de Brug wordt af gebroken tot 2 meter onder den grond. Daar komt een slachthuis met de allermo dernste machines, cn de boeren die een varken willen kelen zullen gediend wor den mits 2 fr. per kop van 't varken Ten einde alle gebrul der zieltogende die* ren te vermijden, zullen deze op een elec- trischen stoel geplaatst werden, zooals de gangsters io Amerika. Een breede macadam zal de nieuwe brug verbinden met een passerel die zal gelegd worden over den Dender, achter de nieuwe gemeenteschool, zoodat de inwo ners van den Burchtdam raar de Post kunnen gaan zonder daarom den Tour de France te moeten doen. Op 6 Januari aanstaande, zijnde Verlo ren Maandag, zal de eerste steenlegging plaats grijpen. De Schepene van Openba re Werken zal een duikerscostuum aan trekken en naar beneden gelaten worden met een steen en een traweel met cement. De Burgemeester zal, om wille van zijne kennissen, met den gezondheidsdienst belast worden, en speciaal moeten letten op den duikelaar, die gelukkig een heele kloeke vent it». Alle muziekkorpsen der stad zullen aan deze plechtigheid deelnemen en de pom piers zullen eene kantate opvoeren, geti. ield O I Vroede Vadren onzer Stede Binst de zeven weken zal de brug moe ten gereed zijn voor het verkeer. In Oke gem heeft het maar 3 jaar geduurd. 2. De Gemeenteraad, om de banden van 't kuipken niet te laten springen, heeft besloten twee passerels te leggen, auto matische a. u. h. met een rollenden trap zooals in den Bon Marché. Er worden mannen gevraagd mits 30 fr. per dag voor het ingarg zetten van den moteur, Zich aanbieden ten Stadhuize, na 4 uur 45' 3. Ingaande op een voorstel van het Hooger Medisch Instituut voor Gezond Water, en omdat we toch al zoolang wachten, heeft de Gemeenteraad besloten niet te doen gelijk in de andere steden. In plaats van gewoon water, krijgen we hier een waterleiding die zal gevoed wor den gedeeltelijk met Top-Bronnen en ge deeltelijk met Leberg. Het is namelijk wetenschappelijk be wezen dat met zulk soort water de men schen minder zeep en dweilen zuilen moe ten gebruiken, zoodat hier weeral alle voordeel de bevolking ten goede komt. In de heetste dagen van den Zomer zal op deze waterleiding Top Citron of Chan ge gestoken worden. Met deze werken zal in begin Januari begonnen worden. Ten einde de menschen te overtuigen dat Top en Leberg beter zijn dan ander water, zal ieder in den loop der Nieuw jaarsweek aan huis een vat mineraal wa ter gratis krijgen. Het tonneken moet aan 't stadhuis terug gebracht worden. 4. Rond denzelfden tijd zal begon- r.en worden met het aanleggen van den nieuwer, steenweg St. Theresiakerk - Os. Zie vervolg op 2' blad Programma voor Zaterdag 28 Zondag 29 en Maandag 30 December AMOK Te mijden AGENT Nr 13 Voor allen. Het leven van Jozef Suss Voor volwassenen De aanwezigheid van een AF TE RA DEN film maakt het heele programma zedelijks ongeschikt. 't Is plezier om zien ieder jaar hoe de kinderen aangetrokken worden door kei Stal' leke van Dethleem. Ze hangen er letterlijk aan, en ze zijn in den hoogslen hemel als te er eens keel dicht bij mogen komenne keer mogen tasten aan die herders tn die schaap' kens en 't Kindeke Jetus een aaiktn mogen geven. 't Is alsof ze hun oogtn niet kunnen ge- looven en de getuigenis van ten tweede tin tuig moeten inroepen tot bevestiging van de waarheid. Ik zou daar 'tien huiven dag blijven staan op tien. En zeggen dat er menschen zijn die dat met kunnen verkrijgen en die alles in 't werk stellen om te beletten dat het hribbekt zou bezoekers krijgen Dat Ktni in de kribbe is onder alle oog punten een Wonier-kind zelfs van zuiver- menschelijke kant gezien. Wij weten dat de menschen slechter zijn dan de wolven. De welven verscheuren mal- kander mei de menschen wel. De menschen bijten malkaar naar de keel. Als ik hem de keel niet afbijt zal hij de mijnt afbijten zeg» gen ze. Dat is de algemeer.c aangenomen practijkv*"~~ Dat is hei leven wordt er getegd. De dooden moeten met rust gelaten worden. Die kunnen niet meer bijten.... Van dooden mag enkel goed getegd juist daarom, 't Wordt met altijd gedaan de menschelijke drift is soms taaier dan het leven. Maar wte zich aan een dooie vergrijpt loopt de algemtene afkeuring op. Wellicht komt er een tijd dat dooden vermoorden ook zal het leven z zijn maar ho-.ver wij ook staan, zoo ver zijn we nog niet. Kinderen ook worden over hei algemeen met rust gelaten die kunnen nog niet bijten. Waarom ze dan verbijten Aan die kan de tnenschhetd, zonder schade, laten zien dut te nog met menschelijke gevoelens bezield is. Eén kind tn één doodt maken op dien regel uitzonderingHet Kind Jezus de gekrui' sigde Christus. Herodes beet het kind naar dt keel de leiders van hei Jodendom spijkerden den volwassen Christus aan het Kruis. Maar over Hem is de vrede van den dood niet gedaald. Eeuwen na eeuwen hebben nieuwe Herodessen het Kind naar de keel gebeten, hebben nieuwe leiders Htm aan 'i Kruis willen spijkeren. led r jaar biedt Kerstdag de gelegenheid aan voor hetligschendende en God-lasterend* verhalen en illustraties. Heel het jaar door klinkt de wrokkige kreet weg met Hem kruisig Hem Wat ze tegen Hem hebben Ik weet het niet. Gedurende de drü en dertig en half jaar van sijn aardsch leven heeft Hij nooit iemand naar de keel gebeten. Hij heeft nooit iemands plaats willen pak- ken onder de zon. Misschien is het iuist dat dat te Hem verwijten dat Hij niet heeft gedaan gelijk een ander met doen gelijk een ander ts wat de menschen het moeilijkst vergeven. Missehien is het ook omdat Hij geleerd heeft dat de menschen malkaar naar de keel niet mogen bijtendat ze in malkaars zonneken niet mogen gaan staan. In den heldentijd van het socialismus, als leiders tn volgelingen allemaal menschen waren die streden voor hun plaats onder de zon hing het kruisbeeld in de Volkshuizen als het beeld van den eersten socialist. Sindsdien is er veel veranderder sijn veelplaaiskens veroverd onder de ton, het kruisbeeld is uit de lokalen verdwenen, enke le weken geleden werden door het socialis tisch bestuur van Berchtm-bij-Antwerpen de kruisbeelden uit de gemeentescholen verwij derd, en een socialistisch depute heeft m den vorm van interpellatie het offensief tegen het kruisbeeld in de school ingezet. Wonder-Kind, wondere Doode, die buiten de algemtene wet der tnenschheid is getet... zouden ze ztlf voelen dat die Doode niet dood is dat Hij, spijts te tweeduizend jaar lang bezig zijn met Hem dood te doen, Hjf nut sterven wil Reporter, BENDERHLOK

Denderklok | 1935 | | pagina 1