BE De Socialisten en de Middenstand. Tiende Jaar Nr 2 Ninove 12 Januari t\>. Katholiek Vlaamseh en Volksgezind Weekblad R. LUYSTSRKAN-H&it.TERKA,N KATHOUIEKE VEREEHIQIHG ONDERWERP Hoe is België tot de Muniontwaarding van Maart 1935 gekomen Geweldlooze revolutie. Inschrijvingslijst voor de Missie van den Eerw. Pater Hemeryckx in Congo Het Hoekje van den Reporter FILMLEIDING VOOR HET PoflUheckrekenlBg(R. Luysterman n- 1862,54) NINOVE KANTON Telefoon 345 Abonnementsprijs 3 maanden fr„ 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Handelsregister Aalst n-1093 Drukker-U itgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Het vraagt geen betoog meer dat de Middenstandskwestie het groo- te vraagstuk van dezen harden en langen crisistijd is geworden. De ekonomischeen finantieele toestan den drukken zwaar op den klein handel de verkoop is sinds ten minste drie jaren lam gelegd, de winsten zijn zeer laag, de kostprijs van het leven is omzeggens niet verminderd, de huur van de ge bouwen werd dikwijls hoog opge voerd, de stocks hebben veel geld gevergd dat thans zijn normalen intrest niet meer opbrengt en bo vendien werd aan de spaarcenten een gevoeligen slag gebracht door de devaluatie. Al de gevolgen van deze ekonomische en finantieele verwikkelingen en ongelukken heb ben zich misschien tot nutoe niet doen gevoelen. Morgen echter kan een hachelijke dag rijzen Midden deze miseries en die ban ge onzekerheid wordt de midden stander nog geplaagd als niemand door zware lasten en onwaardige praktijken van fiscaal en ander toe zicht. Hij wordt geperst als een ci troen, verdacht als een dief en be handeld als een slaaf. Zulk een toestand kan waarachtig niet blij ven duren er meet een eind aan komen want de maat is vol. Geen wonder dan ook dat de Middenstand als zelfbewuste stand, zich ook stilaan begint te wenden tot de politiek en haren invloed geen wonder ook dat de verschil lende partijen met belangstelling uitzien naar de evolutie van de Middenstandsbeweging Ook de socialisten bekeerden van het laatste uur spannen zich in uit alle macht om het den mid denstander aan 't verstand te bren gen dat de socialistische partij de veilige haven is waar de midden stander alle heil mag zoeken De groote trom wordt geslagen in alie dag - en weekbladen om kond te maken dat de socialistische partij dauk zij haar Plan-ekonomie de betrouwbare gids zal zijn die de kleinhandel uit dezen warboei op voeren zal naar een ideale samen leving, met onbegrensde welvaart. De grootate welsprekendheid, de meest verbluffende volzinnen, de hoogdravendste woorden worden te werk gesteld om maar altijd en beter te doen gelooven dat buiten de socialistische politiek, voor den middenstander geen zaligheid meer mogelijk is. Zoo lezen we in een dezer propaganda-artikels De socialistische idee die zich verheft boven het lage peil van het gewone materieele door de hooge- re vlucht, heeft een roeping te ver vullen. Die roeping bestaat daarin de huidige samenleving waarvan het ekonomische stelsel onbetwistbaar failliet gaat te om vormen in een maatschappij waar het egoïsme vervangen zal worden door het altruïsme Ziedaar het zonneklaar bewijs van de noodzakelijkheid voor alle middenstanders om bij de socia listen aan te sluiten. De hoogere vlucht van de socialistische idee... de maatschappij van morgen waar elkeen zal denken aan de anderen en niet meer aan zich-zelf 1 Zou het niet beter zijn even te rug te keeren naar het lage ma terieele vermits we toch van cri sis spreken en van lasten en tak sen. Dan zouden de socialisten ons kunnen vertellen wat zij tot hiertot in hun midden hebben ge daan ten bate van den Midden stand. Op welke wijze zij zich het vertrouwen van den Middenstand hebben waardig getoond. Wat de verwezenlijking zal zijn van de so cialistische idee in haar gewone vlucht op het terrein van de na- j tionalisatie en van de verdeeling van voortbrengst en verbruik. Wat de middenstander begeert te weten is dat hem in de toekomst het leven niet zou worden onmo gelijk gemaakt, dat hem zelfs het recht op bestaan niet zou worden ontzegd. Wanneer we echter de socialis tische pers dienaangaande volgen dan moeten we vaststellen dat zij geen woord rept over al deze pun ten. Groote ronkende volzinnen en beloften in de lucht volstaan echter niet om de huidige erbarmelijke toestanden te keer te gaan. En bo vendien de socialisten zijn zeer slecht gekomen om nu nog belof ten te maken laat ons maar zeggen kiesbeloften. Dat is immers de gansche historie. Om eenige kans te hebben bij de volgende verkiezingen stand te houden, moeten de socialisten uitzien naar een nieuw werkveld. Voor de aan staande verkiezingen moet het on mogelijke gepoogd worden om de socialistische partij te doen zege vieren. Het plan aan 'c bewind Dat is het eenige doel van de socialisten. Zij beweren dat al de zen die lijden, of gebukt gaan onder het regime in de overwin ning van het plan een betere toe komst zullen vinden en zij zijn nog zoo vermetel of.... zoo ounoozel te schrijven dat iedereen daarbij kan aansluiten zonder daarom in iets afstand te doen zijner politie ke gedachten De politieke gedachten van den Middenstand zijn geen droomerij- en maar de positieve verwezenlij kingen van een jarenlangen arbeid van de kristene Middenstandsbe- weging. Meer speciaal in Oost- Vlaanderen, kunnen we zeggen dat de Middenstand reeds lang weet waarheen. Hoe er moet gewerkt wor den wat er gedaan wordt en zal worden om in het lot van den Mid denstand de mildering te brengen die hem toelaten zal te ademen, dat alles werd bestudeerd en in vaste lijnen omschreven. Dezer dagen mocht de kristene Oost- Vlaamsche Middenstand de vrucht van vijftien jaren voorbeeldigen arbeid in 't licht stellen van de be langstelling, Vóór enkele maan den werd het Verbond van den Kristen Middenstand van België gesticht, welke een macht daar- stelt en geroepen is om te hande len ten bale van den Middens'and, effektiever nog dan ooit. Hier is geen spraak van arrivis ten noch van belangstelling in 't vooruitzicht van de verkiezin gen. Hier gaat het om organisatie in eigen midden, naar eigen zeden en betrachtingen. Op dat gebied staat de Middenstand rotsvast. Uitnoodiging. De leden der Katholieke Vereeniging worden vriendelijk en dringend uitgenoodigd de VOORDRACHT te wil len bijwonen, welke Senator DE CLERCQ zal geven, op IVf aandag- 13 «Te.nua.ri, om 8 uur 's avonds, in de bovenzaal van DE KEIZER Voor niet-leden zal de uitnoodiging als ingangskaart gelden. Wij kennen zijn gebreken en we weten hoe moeilijk het is aan den middenstander het begrip van de saamhoorigheid in te prenten. Maar we kennen ook zijn goede eigznschappen, zijne deugden. De socialisten beproeven het om het den middenstander wonderschoon voor te spiegelen en ze reiken hem de hand een hand die ledig is aan daden, een hand die steeds een grijpende klauw was, tijdelijk omfloersd.een hand die morgen een wurgende prang zou worden in de welke de Middenstand zou stik ken. Geen vrees ervoor dat die hand zou gegrepen worden. De revolutie die de K.A.J. wil teweeg brengen onder de massa der jonge arbei ders, en in gansch den arbeidersstand, is een ware, volledige OMMEKEER, van biroenair, van de menschen zelf, van de zeden en opvattingen. Die geweldlooze revolutie is de éénige MENSCHELIJKE, en dus ook doelmatige revolutie. Ons hui- d'g jaarprogramma Ter verovering der arbeidersgezinnen staat eens te meer volop in 't teeken van die omwenteling. Dat dit programma niet bij woorden of lessen blijft, zullen een paar feitjes, enkele uit de honderden, U wel aantoonen Mijn vader, die reeds vele jaren onver schillig was in godsdienstzaken, kreeg ik met hulp van moeder mede naar een spe ciale oudersvergadering onzer afdeeling. De bedoeling dezer feestvergadering was ouders en oud-kajotters te laten kennic maken met ons nieuw jaarprogramma. Flinke aanspraken van E, H. Proost en van een leider uit het Verbond. Tot slot kongres-film met begeleiding. Mijne ouders had ik er heel de week over gesproken. 2e kwamen en waren heel tevreden. 's Anderdaags (Zondags) ging mijn va der heel alleen naar de 8 u. mis. Mijn moeder vertrouwde het mij toe hij was geweldig oncier den indruk van die verga dering. Sindsdien zegt vader me wat er in de gazet over de K.A.J. geschreven wordt. Morgen (24 11) gaat hij weer naar de H. Mis Een plaatselijk leider heeft een lamme vader, dien hij sinds 2 jaar, dag in dag uit, moet oppassen. Hij slaapt bij zijn vader en 5 tot 6 keeren 's nachts moet hij het bed uit om zijn vader (100 kg.) om te keeren Het is ontzettend zwaar, ver klaarde hij, zoo'n leven blijmoedig te dra gen maar ik dce het graag voor vader en voor de afdeeling. De voorzitter eener aideeling is er toe gekomen, door langdurige werking; ge- beden, offerkens, gesprekker, en dienstbe wijzen, zijn vader terug zijn Zondags plicht te doen vervullen. Deze was kriste- lijk opgebracht, maar door omstandighe den die zijn ambt als politieagent mee brachten, pratikeerde hij niet meer hield nog juist zijn Paschen. Nu gaat hij sinds 3 maand regelmatig met vrouw en zoon naar de Zondagmis en is zelfs lid geworden van den Bond van het H. Hart. Vader, socialist. Moeder en zoon (leider van K.A.J.) werken samen opdat vader met Kerstdag hun K.A.J. feeat zou bijwo nen. De jongen vertelde mij Hij is aan 't overkomen Hij is er al niet meer tegen. Hij vraagt al 'n keer wat het zal zijn, nog 'n duwtje en hij komt. Ik wil graag voor 'n ledige zaal feest geven, als Hij er maar is 1 En let wel, vroeger kreeg de jongen 'n rammeling als hij durfdenaar een kajot- tersvergadering gaan. Hoe bekomt hij dat Zooals hij het zelf zegt met niets te doen Vader zelf begint te zien dat van al z'n kinderen Die vervloekte kaloott toch de flinkste is, en dat, daar waar de andere kinderen drin ken, schelden en zelfs al slaan en smijten, hij niets en dcet. Een leider die altijd weg moet 's avonds, moest nu ook een middel vinden om eenigzinsdie afwezigheid goed te maken. Hij vond er dit kleine middel op. Hij moet soms naar plaatsen die bekend zijn voor een zekere specialiteit op gebied van lekkernij. Hij brengt daar nu telkens iets van mee en legt dit dan op de tafel. De eerste keer was dit een echte vreugde 's morgens bij 't ontdekken van die kleine verrassing. Vooruit, kerels, naar de verovering van van alle arbeidersgezinnen K,Jotter. Wij vestigen de aandacht van AL onze lezers op de inschrijvingslijst ten bate van de Missie van Eerw. Pater Hemeryckx en zetten allen aan het hunne bij te dragen om het apostolaat van onzen stadsgenoot vruchtbaarder en meer uitgebreid te ma ken. Alle giften zijn welkom. Men storte op postcheckrekening nr. 1862.54 van R. Luysterman of bezorge de giften onder omslag aan hetzelfde adres. Duidelijk vermelden au. b. dat het een gift betreft voorde Missie van Pater He merijekx. Tweede lijst Overdracht 1* lijst fr. 575 00 De kleine tanten van Theoken 200.00 Een hargaar Marie-Salome 200 00 Van eene moeder, voor een dcopeling Marie-Therèse 20.00 Onbekend 10,00 Totaal Fr. 1005,00 Programma voor Zaterdag 11 Zondag 12 en Maandag 13 Januari 1) Drie mannen in habut. 2) Rondom een onderzoek. Voor volwassenen 1) KLEINE SHIRLEY. Voor allen. 2) JOH A NNI SN A CH T. Voor volwassenen. De aanwezigheid van een AF TE RA DEN film maakt het heele programma zedelijks ongeschikt. Ik meende altijd dat hei gemaakt spel was als mijn pastoor met sijn vuist op den preeh. stoel klopte maar ik begin daaraan ie twijfelen. Hij kan htm, verdtkkes, kwaad maken. Maar laten wij liever vertellen. Ik was dees week gaan nieuwjaren ets ten beetje klappen. Mijnheer de paster sei ik too, tits mott\ik u toch een schoon vertellen Daar was ergens ne pastoor dis 'nen doodbrief gekregen had van nen iemand die civiel begraven werd. Dat gebeurt mij ook, zei hij. Wat doet gij dan, mijnheer de pastert vroeg ik. Als 't menschen zijn die ik niet ken, denken dat hei bij vergissing is dat dit doodsbericht onder mijn deur terecht geko- men is en van niets gebaren. Want in zul ke omstandigheden gaat ge toch niet denken dat de menschen u willen treiteren. En als 't menschen sijn waarmee ik op een ot ander manier in aanraking ben ge komen, en keel hoffelijk in betrekking ben geweest, dood eenvoudig een kaartje sturen met rouwbeklag. En niet gaan vroeg ik. Natuurlijk niet gaan zei hij', dat was een flater begaan. Hewel, sei ik, die paster is er naartoe geweest.... Dal geloof ik niet, set hij. En daar hij wei wist dat ze hem daar geen palmtakje met wijwater souden presen teeren, had hij zijnen wijwaterborstel mee ge daanom op de kist wijwater te sproeien, gelijk christen menschen gewoonlijk doen. Dut is niet waar riep hij. 'i Doet mijnheer de paster, zei ik. dis ik seg dat 'i niet waar is, huilde hij en hij sloeg met sijn vuist op tafel dat zijn inktpot er van danste. Als ik teg dat het niet waar is, is 't niet waar Gelijk welken pastoor, 'l mag nen gestampten boer sijn, heeft daarvoor teveel educatie Neen 't mijnheer de faster, zei ik, 't is niet waar.... Ah l zei hij. 'i Is contrarie geweest, sei ik. Daar was een chr.sten ziel naar O. L. Heer ge gaan en 't stoffelijk overschot ging begra ven worden. Daar kwam 'nen mijnheer dis maar zijn vrijdenkerij heeft om hem te dis- ttngueeren legde zijn haartje neer wei gerde het palmtakje met gewijd watert groette het lijk en ging de hand drukken der familieleden waaronder twee priesters wa ren.... Dat verwondert mij niet van wege 'nen kampioen der verdraagzaamheid Moest er hem iemand een opmerking maken hij sou verwonderd sijn over de onverdraag zaamheid van katholieken die kun niet latere krenken in hun innigste gevoelens in dan uog op zoo'n moment. Ja maar mijnheer de paster, zei ik, daar heeft hem niemand iets getegd en ie dereen heeft lum de hand gedrukt. Dat verwondert mij ook niet, sei da pastoorKristene menschen en vooral pries ters moeten zooveel compassie hebben. Com passie met lichamelijke armoede die moet ge lent gd en verholpen worden gelijk waar se zit compassie met geestelijke armoede die moet verontschuldigd en verdoezeld worden. Mijnheer de paster, zei ik, er kan toch geen spraak zijn van geestelijke armoede bij den man die vergrijsd is in 't onder wijs Mijn pastoor monkelde toch wel jongen, sei hij sommige menschen sn kun geestelijke armoede doen onnoosel looptn met korte broekspijpen en vrouwen kousen of witte sletsen geraken aan hun da- gelijksch brood andeten in plaats van on- noozel te doen, dom groot, 't Is dezelfde ar moede op een kleine nuance na, en als 't pakt is 't meer rendeer end En gelijk ik weg ging mijnheer de fas ter, sei ik, ik wist niet dat gij u soo kwaad dierft maken..., Ge moogt lachen dat ik op tafel heb geslapen, sei hij. Reporter. DEHDERKLOK

Denderklok | 1936 | | pagina 1