©I Van bouwen en.... bouwen Nationaal Hulpcomiteit Ninove. OPROEP Tiende Jaar Nr 3 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 19 Januari 1916 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad Et. LUYSTERMA.N-HAELTERMAN Over Arbeidszekerheid en Familie. Katholieke Unie van Beigie FILMLEIDIN6 Het Hoekje van den Reporter VOOR H Posteheekrekening (R. Luysterman 1862,54) KANTON NINOVE Telefoon 345 Handelsregister Aalst n* 1093 Abonnementsprijs 3 maander. fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koei poortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Het jaar 1935 is voor de bouw nijverheid in het algemeen zeer voorspoedig geweest en ook te Ni nove en omgeving zijn we onge twijfeld niet ten achteren gebleven, Alhoewel de vooruitzichten in 't begin verre van rooskleurig waren kwam het tijdstip der devalvatie welhaast eene nieuwe wending aan de zaken geven zoodat de vraag het aanbod overtrof. Het ligt niet in onze bedoeling deze oorzaak van nieuwe bedrijvigheid in het bouw- wertc te wikken en te wegen in ha re vóór- of nadeelen. Op zich zeiven beschouwd is het feit zeker voordeelig geweest zoo wel op gebied van vermindering der werkloosheid als in zijn te rugslag cp de verschillende takken der bouwnijverheid zelve. Doch we willen even een andere zijde van het bouw-vraagstuk be lichten, namelijk de manier waarop er gebouwd wordt Het zal zeker niemand ontgaan zijn dat er sinds den oorlog een groote verandering ten goede gekomen is in de mate rialen, de werkwijzen en last not least de bouwwijze Dank zij de nieuwe mogelijkheden kan er veel gezonder, veel degelijker en veel gerieflijker gebouwd worden dan vóór 25 jaren. Van Staatswege werd steeds de meeste aandacht geschonken aan den woningbouw. Premieën werden toegekend om hem te bevorderen en de bouw maatschappijen zorgden voor het ontbrekende krediet aan dezen die wenschten te bouwen. En niette min werd ééne zaak hierbij uit het oog\erloren, zeggt de hoofdzaak; Gezondheid en gerieflijkheid vóór alles - Geen rammelende gevel architectuur maar rationeele bin- nenverdeeling, ruimte, licht en lucht En hier treft het verwijt wel de openbare besturen welke er niet ge noeg de hand aan hielden en regle menteerden. Het is immers niet voldoende dat de woningen opge trokken zijn in steen en pannen opdat zij ook de elementairste voorschriften der gezondheidsleer eerbiedigen Wij spreken dan nog niet van de primitiefste uitingen op gebied van bouwkunst welke 't allenkante, zelfs de mooiste straten ontsieren In de giootere steden van ons land is deze kwestie sinds langen tijd geregeld en de bevoegde dien sten van Openbare Werken zorgen wel voor de noodzakelijke vorming en aanpassing zoo van midden standers dan van arbeiders, des noods met strafmaatregelen Deze die bouwden of die wenschten te bouwen ontvingen de noodige on derrichtingen om goed te bouwen ook al ware het soms tegen hun zin. Slechts na voorlegging en goedkeuring van met zorg uitge werkte plannen wordt de toelating tot bouwen gegeven en ook de uit voering staat onder nauwkeurig toezicht, zoodat het de eigenaars niet vrijstaat, naar eigen goeddun ken te wijzigen of teenenmale her- om te werken. Veel slechter is het gesteld in kleine steden en gemeenten, maar stilaan toch moet ook hier het voorbeeld der grootsteden gevolgd worden. Wanneer onze stad nu ook wil uitbreiding nemen en aan gezonde bcuwpolitiek doen zooals het trouwens blijkt dan moe ten ook de voorschriften op het bouwen herzien worden en aange past. Het gaat zeker niet op dat Sche pen-College en Gemeenteraad het openen van nieuwe wijken en stra ten stemmen zonder ook een wa kend oog te houden op de manier van bouwen. Het staat buiten al len twijfel dat de in voege zijnde verordeningen op de bouwwerken van vóór een vijf en twintig-tal ja ren niet meer toereikend zijn. Wij meenen te weten dat de be voegde Schepen sinds geruimen tijd het inzicht koestert ook hierin verandering te biengen. Het bouw- seizoen 1956 nadert snel en alles laat voorzien dat ook dit jaar de bedrijvigheid in het bouwvak niet minder zal zijn dan de vorige ja ren. Het ware wenschelijk om niet te zeggen noodzakelijk dat de hui dige reglementeering der bouw werken, welke zoo vaak reeds aan leiding gaf tot misselijke toestan den op gebied van lijnrichting, pu blieke wegenis, gezondheid en est hetiek grondig herzien werden aan gevuld. Dit kan het weizijn van stad en inwoners, slechts ten goeden ko men. Vóór alifs is de familie. Beschuldig me nu niet van ketterij, ge weet wel wat ik beduiden wil. De familie, allerschoonste Goddelijke instellirg. grondslag van de samenleving, mag in haar doel en taak niet worden belemmerd of tegengewerkt Zoo moet heel de arbeid het arbeids- regiem, de arbeidsduur, de arbeidszektr- heid( het arbeidsloon, de arbeidskracht, enz, in haar dienst en niet de families, het familieleven door al dtze arbeidsuit. zichten uitgebuit. Toen we in onze studiekringen over dit princiep spraken kwamen nog geweldig vele wantoestanden aan het licht. Ziehier een feit uit den hoop Een huisgezin is samengesteld als volgt vader, dokwerker, moeder, hu:shoudster, twee zonen werkloos. De dokwerker is zelden van zijn arbeid zeker.'t Is juist daarom dat hij na een flinke karwei een beetje te veel potten pakt, ais reserve voor de dagen zonder djob z. Van familieleven weet hij bitter weinig te spreken want raar vindt ge hem thuis. H eft hij een schip te helpen lossen dan verdeelt zijn dag zich zoo aan den arbeid zijn van 's morgen vroeg G uur tot 's middags. Schafttijd tot 1 uur. In een herberg in de buurt wordt warme soep bereid. Die warme soep wordt dan het voorwendsel om niet naar huis te gaan omdat men da^r óók kan eten De vrouw langt het geld voor de soep en de man drinkt er natuurlijk liever bier voor. Het sjouwen herneemt tot 5 uur. En dan Na di-n 10 uur-arbeiJadag naar de familie om zich in intiemen kring te gaan opknap, pen na den voorbijen zwaren dag Neen, daarna begint het pintelieren, tot in den laten nacht of den vroegen morgen, hoe ge het noemen wilt. De ODZekere dagen verloopen in een kuieren langs den vaartkant, uitkijkend of er geen nieuw schip met zijn lading komt aangevaren. In het huisgezin beeft de vrouw het na tuurlijk prachtig voor. Haar man ziet ze maar alleen als hij dronken is. De kinderen spelen al lang den baas en hebben van moeder niet den minsten eerbied meer, ze erkennen haar maar alleen als ze geld noodig hebben. Door de Katholieke groepeeringen wordt er ttn voordeele der meest noodlijdenden der stad een Feest ingericht welk zal plaats hebben op lO Februari aanstaande te 7 1/2 uur 's avonds in het lokaal Ons Hui» Dreefstraat. Wij richten dan ook een warmen oproep tot de bevolking om een gunstig onthaal voor te houden aan deze welke zich met het aanbieden der kaarten zullen gelasten. Al gaat dit geval over een ouderen ar beider, als jongeren kunnen we er gewel dig veel uit leeren. In de eerste plaats nemen we geen vrede met het econonisch stelsel dat zoo 'n arbeidstoestanden toe laat. Maar nog andere uitzichten kunnen we onderlijnen. Die arbeider, die arme koelie, is er een uit het leger der stielloozen, der manoeu- vers, mannen wier twaalf stielen hun dertien ongelukken brachten en het veer tiende voorbereiden. Denken wij hier bijzonder goed aan onze praktische actie van de schoolverla- tenden. Ze mogen deze niet onvoorbereid hun verder leven insturen. We moeten het mogelijke doen opdat hon richting gege ven worde inzake stielkeuze, vakopleiding vakschool. Een ander uitzicht.De vereeniging. Ar beidszekerheid vindt zijn grooten sleuD in de vereeniging, de vakorganisatie. En niet de onmiddellijke voordeelen moeten bij ons doorwegen, maar wel het ideaal van de kristelijke vakorganisatie: komen tot een kristelijke beroepsorganisa tie. Alleen hierin kunnen arbeid en loon geëerbiedigd worden en tot hun volle recht komen. Dit alles tot bloei van de familie. Alle kajotters die 't kunr.en moeten in het syndikaat K. JOTTER. Terechtwijzingen. Het Bureel der Katholieke Unie ont moet in zijn werking veel moeilijkheden. Het is hierdoor niet verrast. Het wist dat het niet zonder tegenstand zou gaan wan neer het ging ijveren, om het gezag en de tucht in de partij te herstellen. Deze moei lijkheden zullen het Bureel nochtans niet doen ierugdeinz-m. Het zal deze ondank bare maar noodzakelijke taak voortzetten zoolang het mag blijven rekenen op het vertrouwen der partij, zoolang de uitslag niet bereikt is. Het heeft de stellige hoop hierin te luk ken, omdat wij kunnen dit niet genoeg herhalen hoewel er verdeeldheid kan zijn in de kadeis, bij de massa der partij ontegensprekelijk een groot verlangen is naar meer orde, meer samenwerking, meer eenheid. En de massa weet dat dit alles gezag veronderstelt. Het is van zelf sprekend dat dit gezag niet willekeurig mag zijn. Het is strerg beperkt door de standregelen en door dc toekenning van machten door de Alge- meene Vergadering der Katholieke Unie. Het Bureel der Katholieke Unie zal de ze machten voorzichtig en doelmatig ge bruiken. Geen machtsmisbruik, maar ook geen zwakheid door verzuim van vervul ling der opgelegde taak. Zooals men weet, zijn, tusschen Katho lieke groepeeringen van Henegouwen moeilijkheden opgerezen. Wat heeft het Bureel, en bizonder wat heelf de Voorzit ter der Katholieke Unie gedaan Wij hebben alleen de toepassing van ait. XII der Standregelen gevraagd, waarbij de geschillen onder de leden der Unie langs scheidsrechterlijken weg moeten opgelost worden. Deze toepassing der standregelen hebben wij ten andere niet gevraagd zon der, gedurende lange en geduldige onder handelingen, een vriendschappelijke op lossing van het geschil te hebben nage zocht. ^Indien wij misbruik hebben gemaakt van ons ambt, indien het niet zonder den wenschelijken tact werd vervuld, kan de partij, die meende onrechtvaardig te zijn behandeld, zich beklagen bij het Hoofd bestuur. bij de algemeeue vergadering. Dat was de normale weg. Wij blijven stteds bereid om rekening te geven en ons te verantwoorden voor de gezaghebbende organisaties der partij. De volgende alge- meene vergadering zal voor zulk debat gelegenheid bieden. Het Bureel is bereid dit te vermelden aan het hoofd van de dagorde. De vergadering zal zeggen of we goed of slecht hebben gehandeld en zij zal er logische gevolgen uit halen. Maar is bet aarneembaar dat een ver eeniging, lid van de Katholieke Unie, on tevreden over een initiatief dat genomen werd door het Bureel of door den Voorzit ter, weigert zich aan de standregelen te onderwerpen, de denr der partij achter zich toeslaat en een campagne tegen de partij en de leiders der partij ontvangt Indien de tucht zoo moest opgevat wor den, zou het vruchteloos zijn zelfs te den keu op de reorganisatie der katholieke krachten. Elke partij, tegen zich zelf verdeeld, moet ten onder gaan. De vraag werd gesteld of men, bij het verlaten der Katholieke Unie, lid kan blij- ven van een der parlementaire rechter zijden. De rechterzijden van Kamer en Senaat zijc niet afhankelijk van de Katholieke Urie. Daaruit volgt nochtans niet dat derech- terzijden en de Kaihoiieke Uuie met me kaar niets gemeens zouden hebben. De rechterzijden zijn samergesteld uit katho lieke parlementsleden, d. w z. leden der partij. Om deze voorwaarde te vervullen Zie vervolg op 2' blad Programma voor Zaterdag 18 Zondag 19 en Maandag 20 Januari MIJN HART ROEPT U Voor volwassenen Behoudt de glimlach PAPRIKA Voor allen. \roor volwassenen. De geheimen der Wildernis Voor volwassenen. TE MIJDEN Filmen die een aanslag zijn op de menscb waardigheid of de gods dienst. STRENG AF TE RADEN Filmen die in het geheel slecht zijn maar met verzachtende omstandigheden. AF TE RADEN Filmen die niet zonder schade kunnen gezien worden door het gewoon kinemapubliek. NOTA Programma's die filmen be vatten welke te mijlen zijn, streng af te raden of af te raden, zijn zedelijk schadelijk en ongeschikt. Voor volwassenen Filmen die voor ge woon volwassen kinemabe/.oekers onscha delijk zijn. Voor allen Filmen die door de kinde ren mogen gezien worden. Voorbehoud Filmen die over het alge meen goed zijn maar waarin een bijkom stigheid vergt dat ieder zijn eigen raad plege en zoo noodig een strengere keuze maakt. Ik ben dees week, 'tien dag met Pier op zwier geweest. Wij waren vertrokken met het grootscheeps opzet een grondig onderzoek te doen naar de kwaliteit van de in Ninove te koop zijnde bieren. Wij zouden al de ca fés van Ninove bezoeken en er 'nen demi drinken. Ge moei niet beginnen lachen wij waren niet zat, en z'en hebben ons niet moe ten naar huis doen, en wij hebben het huis niet onder gezet, en moeder de vrouw heeft niet moeten kijven.... want wij hebben opge geven. Wij waren vol geestdrift begonnen maar bij een eerste nader onderzoek van ons programma hadden wij beslist het gevaar van 't water te schuwen en niet over den Dender te gaan. Dat deel zouden we de vol gende week doen. Bij een tweede herziening werd besloten het gevaar der bewaakte en onbewaakte over wegen te vermijden en niet over den IJzt- renweg ie gaan. Dat deel zouden we de der de week doen. Na de derde herziening werd wijs geoor deeld per wijk te werken, gelijk met de ker mis. Maar zelfs dat minimum-programma hebben wij er niet doorgekregen. Wij hebben ruzie gekregen over eenprin- cieps-kweslie en het heele opzet laten varen Ik wilde alleen maar gaan in de ofjicieele cafés't is te zeggen in die herbergen waar ze hun patent betaald hebben en daardoor het recht verkregen hebben van bier te ver- koopen en al hun deuren en kassen wage-wijd open te zetten voor de dienaren van de Wet. Pier wilde ze absoluut allemaal doen, ook dat soort van modern cercles privts waar ze geen patent betalen, bier gtnever en al wat ge wilt verkoopen en waar de accijnsbedien den wel megen binnen gaart, maarniet om te controleeren, omdat het private woningen zijn. Dat ging mijn budget met meer dan den helft verzwaren, en ik weigerde beslist. Ons princieps-kwesiie was ten slotte maar een geldkwestie. Ge moet daar niet in ver schieten negen keer op tien is dat zoo. Maar frinctcps.kwesiie klinkt voorna mer. Ik en Pier, spijts ons ruzie, blijven de beste vrienden, wij hebben er zelfs een pintje op gepakt want. au fondwas Pier ook blij om uit te scheiden. Zoo'ti onderzoek brengt toch zooveel miseries aan den dagen na ten paar uur is uw hart zieker dan uw maag Ge hoort de klachten van de deftige bazin die er niet over kan dat ze in haar eigen huis niet tehuis is, en er zooveel moet hooren en zien dat haar met aansiaa' zn dit van het jonge herbergmeisje dat met tegenzin, zooals een soort premieztgels, glimlachjes moet uiideelen. Waarom zoudt ge nog gaan zien waar ze een beetje met nen keer ingeslijkt zijn en waar het geld geen geur meer heeft.... De strijd om het leven is bitter de mede dinging is groot van herberg tot herberg, van openbare herberg tot geheime, van brou werij lot brouwerij. Mozes heeft wel eetis het gouden kalf van zijn troon geworpen en verbrand maar het is uit zijn asch verrezen en heeft weer een massa aanbidders gevonden. Het geld is de groote princieps-kweslit die de menschen verdeelt waarom zou er dan niet van alles gebeuren bij de eenen ooglui kend gedoogd bij de anderen opzettelijk uit gelokt. Menschen, vrouwen vooral, die in den strijd om het leven aan lager wal zijn ge raakt die een stamp van rechts en een stoot van links hebben gekregen en gelijk geblutste kommen en gescheurde kannen bij het rebut zijn geraakt zijn tot alles in staat..,. Moest er mij morgen iemand vertellen dat een brouwerij, in haar cafés, op 'nen demi zoo'n vrouw toegeeft, het zou mij geen beetje verwonderen. Reporter. DEHDERKLOH

Denderklok | 1936 | | pagina 1