BI WERKEN HALT HALT Hef Wiflegaard is fe Koop Tiende Jaar Nr 4 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 26 Januari 1936 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad Et. lUYSVIRMAN-HAELTIfWAN Heden Zondag 26 Januari 1936, om 8 uur, De Katholieke Middenstandsbond van Ninove Katholieke Unie van Belgie Het Hoekje van den Reporter Hel geheim der K. A. J. FILA1LEI DING VOOR HET KANTON NINOVE Poatcheckrekenlng (R. Luysterman n- 1862,64) Telefoon 345 Handelsregister Aalst n-1093 Abonnementsprijs 3 maander. fr, 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. In het aardsch paradijs sprak God tot onze voorouders In het zweet uws aanschijns zult gij brood eten. De mensch, zegt de H. Schrift is geboren om te werken, gelijk de vogel om te vliegen. In het dierenleven treffen wij schoone voorbeelden van arbeid zaamheid en werkijver aan De vogeltjes in de lucht, de dieren kleine en groote, op den aardbo dem, de visschen in het water, al les werkt en zorgt om 't dagelijksch voedsel te vinden en om zoo goed mogelijk te leven. Denkt eens hoe onvermoeid de zwaluwen rondvlie gen om insecten te happen, om bouwmateriaal voor 't nestje te vinden, om de kleintjes te voeden. Denkt verder hoe de nederige miert jes bezorgd en zonder rusten heen en weer kruipen om huisjes te ma ken en voedsel te vinden. Denat aan de kleine v.schjes, hoe zij dag aan dag onverdroten rondzwem men om aan 't noodige te geraken. Rust kennen die diertjes heel wei nig luierikken kennen zij in 't geheel niet. En zouden wij, raen- schen, ten achter willen zijn tegen over de arbeidzaamheid en den werklust uit het dierenrijk Volgens Gods wijze schikking is het werk noodig tot het welzijn van de samenleving van het huisgezin en van elk in het bijzonder. God geeft ons de gezondheid, de werkkracht en daarbij zijn schoone natuur waar alles in over vloed bestaat, doch de mensch moet werken en strijden wil hij van die rijke omgeving genieten De mensch moet strijden tegen honger en dorst, tegen koude ol overdreven warmte. Daartegen is er maai een middel de arbeid. De arbeid is een verbruik van krachten met het oog op een nut tig deel de menschheid te ont wikkelen in het onderhoud van den arbeider en zijn gezin voorzien de menschheid dienen. De arbeid is dikwijls een troost en een ver sterking midden in den onvirmij- delijken kommer van het bestaan. Een zedenmeester heeft van ge zonde menschen gezegd. Wie niet werkt, heeft het recht niet te eten. De mensch die kan werken en het niet dcet, of die zijn werkzaamheid noodeloos verspilt niets doen en niets waardige dingen verrichten handelt verkeerd omdat hij leeft op kosten van de gemeenschap. Wie te lui is om te werken, zal gedwongen zijn te leven ten koste van den werkzamen ever.mensch. Dat is laf en weinig eerlijk. Wie in zijn jonge jaren niet moe dig werkt, kan later niet zonder zorg de toekomst afwachten hij zal ongetwijfeld ten laste vallen van vreemden. Een mensch heeft enkel zooveel waarde voor zooverre zijn aibtid in de gemeenschap baat. Alle arbeid zoowel geestesarbeid als lichamelijke arbeid is eervol en heeft zijn rechten. De werkman voert het stoffelijke werk uit de ingénieur, de geleerde, de labriek- bes» uurder doen de noodige opzoe kingen of oefenen een onmisbaar toezicht uit. Hun studiën scheppen den handenarbeid, vermenigvuldi gen en vergemakkelijken hem. De geneesheer die de openbare ge zondheid bewaakt, de migistraat die de orde doet heerschen, de iee- raar, die de jeugdige geesten ont wikkelt, zijn zoovele werkers, die rijkdom en welvaart rond zich ver spreiden. Met een woord ieder werk is eerbiedwaardig, onder wei- Ken vorm het zich ook vertoone indien het eerlijk en nuttig is. Ik wil mijn aansporing tot wer ken met enkele gezegden sluiten Luiheid verarmt, arbeid verwarmt, want werken verrijkt. Wilt gij brood hebben, leg u op den oven niet te slapen. Die vuur wil hebben, moet den rook verdragen. Die eieren vergaren wil, moet zich 't kakelen der hennen getroos ten, Ledigheid en luiheid veroorza ken ellende in alle dingen. In ijzer het roest, in het hout den worm, in stoffen de mot, in water het be derf in den akker het onkruid, in het huishouden armoede, in ar moede booze gedachten, in booze gedachten allerlei zonden. O wat zouden wij te beklagen zijn, indien Gou de Heer ons, om de zonde ian Adam tot werkeloos heid had gedoemd Hoe bitter en hoe vervelend zou ons leven we zen Werken dus is onze plicht, Werken is eenieders lot. NINOVE Zaal ROXY Tel. 261 wordt opgevoerd door het Grootste Reizend Uezelscbap TOURNEE PALL-MALL uit Antwerpen Als bijzondere vertolkers de Juffeis en de Heeren Alice Christiaens John Pierry Eliza Sprengers Willy Van Hemelrijck Nini Schaekels Jos. Verbeke Christine Mols Rer.é Duval Lord-Hin Laurent Bovoy Maurice and Johnnyhet wereldwonder Stepdansers in hun nieuwe creaties 12 (iroote Balletten door de 12 Pall-Mali Girls. 8 NIEUWE DECORS. 200 NIEUWE KOSTUUMS. Puljzen dei* Plaatsen 5 - 8 - 10 fit. Neem de kaarten op voorhand. Er zijn wenig menschen die niet klagen Er zijn ook zoovele zaken die beter kon- den gaan. Lasten die te hoog loopen - werk te weinig - of moeilijk en ongezond armoede zelfs misschien... Laten we 't maar zeggen het is r.iet zooals het zou moeten zijn en we moeten voor beter werken. Maar hebben we er ai aan gedacht dat er een wereld ;s - waar honderden - neen duizenden - in leven en waarvoor het be staan nog zooveel harder is De zieken. Duizenden liggen in hospitalen - klinieken sanatoria - ziekenhu'zen. Géén werklcoze wil ruilen met hen, geen arme wil zijn onooglijke strooizak afstaan voor de smet- telooze witte bedden in de garsch witte zieken salon. Die duizenden in ons land zijn 't zwaarst getroffen. De krisis is voor hen iets klein - och iets dat niet eens in aanmerking komt 10-12 jaar gezondheidskrisis is heel wat erger. Wij gezonden - denken er maar a'Jeen aan, als we zelt een zakdoek meer moeien gebruiken ofwel als iemand van de familie ongesteld is. Voor ons zijn de hospitalen en sanatoria - vieze en onaangename dingen. De ziekenwereld is rijk aan dramas - Hoevele verlaten zieke jonge arbeiders zou de ziekendienst van de K. A. J. ont dekt hebben Jongens waar in 6 7 jaar niemand meer naar om zag en die lang zaam wegstierven honderden. Honderden zieke jonge arbeiders in tientallen ziekenhuizen zijn op dit oogen- jlik de bests kajotters. Ze worden regel matig bezocht. Krijgen brieven en tijd schriften en worden zoowel stoffelijk als zedelijk geholpen. Hier ligt het geheim der K. A. J. Zij woiden in de K. A. J. aanzien als de beste kajotters - en te zijn het ook. Want zij offeren hun lijden voor onze be weging - voor de verovering van nieuwe leden - voor de vorming van hen die op dit oogenblik de leiding in handen hebben Misschien klinkt dit wel een tikje on waar. Toch is het zoo. In de plaats dat die zieken hun lot vervloeken en verbitterde menschen worden - zien we integendeel dat ze hun ziekte gebruiken als offer. Ze worden diepe denkers en goede menschen, noodigt AL hare leden vriendelijk maar dringend uit tot de eerste jaarlijksche Algemeene VergHdering in 't lokaal St. Jorishof op Maandag 47 Januari 11)36 om 7,30 uur met als dagorde a) Verslag 1935 door den Sekretaris b) Politiek Verslag over arrondissements en STADSBELAN GEN door den Ondervoorzitter lieer Karei Fransman c) Gedeeltelijke herkiezing van 't Bestuur. De leden belust op boogst belangrijke mededeelingen zullen aan deze dagorde iets naar hunnen tand hebben. HET BESTUUR. gelouterde zielen die de andere zoo echt begrijpen en zóó heel juist zien dat er maar één redding voor de menschen is - Terug raar Kristus - Terug naar de Kerk. Och. men kan wel zeggen dat werk loosheid en armoede de schuld is van re- geeringen of kapitalisten. Maar de ziekte is dat ook hunne schuld Neen de menschelijke ellende heeft diepere oorza ken - 't Kan niet anders. Het is een siraf van de zonden van alle menschen en de echte revolutie zit hem daarjuist in - be tere menschen worden. Dat is de K. A. J. revolutie. Dat be grijpen onze zieken en ze offeren er hun lijden en leven voor. Zij zijn het geheim van de K. A. J. K. JOTTER. Beschouwingen over de beginselver klaring' en het program der Katho lieke Unie. Twee belangrijke Documenten. Deze v/eek verschijnt, keurig verzorgd, de Beginselverklaring en het Program ma der Katholieke Unie van België Beide documenten zijn de vrucht vat» een lange studie. Reeds in Juni 1935, werd een ontwerp- oeginselverklaring aan de leden van het Hoofdbestuur voorgelegd. Einde September verscheen een defini tief ontwerp, betiteld De Katholieke Politiek Het weid in de Katholieke gelederen met zeer veel sympathie onthaald en on middellijk in tal van arrondissementsbon- der. besproken. Het maandblad, uitgegeven door het Destuur der Roomsch-Kathoheke Staats- jartij van Nederland, liet er zich zeer waardeerend over uit. De opmerkingen, die van verschillende zijden werden gemaakt, alsmede de nood zakelijkheid dit document in harmonie te brengen met het ondertusschen ontwor pen programma, drongen een lichte her ziening op. De gewijzigde ontwerpen van beginsel- verklarii g en programma werden eerst besproken in den schoot van het Hoofd bestuur en eindelijk ter goedkeuring voor gelegd aan de Algemeene Vergadering. Deze amendeerde en keerde het definitief ontwerp goed in hare zitting van Maandag 23 December 1935. Men mag, zonder vrees voor tegen spraak, beweren dat de pas verschenen documenten eenig zijn in de geschiedenis der Katholieke Partij. Nimmer voelde ze zoo scherp de be hoefte l.are ideologie te omschrijven, de leidende principes van hare politiek vast te stellen, het kader te bepalen binnen hetwelk zij hare activiteit wil ontplooien, hare bekommernissen over de jongste vraagstukken te uiten, hare inzie'ten en vooruitzichten bekend te maken. Zij heeft begrepen dat zij. tegenover de algemeene verwarring, klaarheid moest scheppen en, tegenover de algemeene ontreddering, blijk moest geven van vast beradenheid. De Beginselverklaring der Katholieke Unie is een ernstige poging om aan deze Zie vervolg op 2' blad Programma voor Zaterdag 25 Zondag 26 en Maandag 27 Januari DACTYLO TROUWT Voor volwassenen HET KIND DER WIL DER NIS Voor volwassenen. DE GROENE VRUCHT Voor volwasseren. STUDENTEN HEERL1JHEID Voor allen. TE MIJDEN Filmen die een aanslag zijn op de mensch waardigheid of de gods dienst. STRENG AF TE RADEN Filmen die in het geheel slecht zijn maar met verzachtende omstandigheden. AF TE RADEN Filmen die niet zonderschade kunnen gezien worden door het gewoon kinemapublie#. NOTA Programma's die filmen be vatten welke te mijden zijn, streng at te raden of af te raden, zijn zedelijk schadelijk en ongeschikt Voor volwassenen Filmen die voor ge woon volwassen kineinabezoekers onscha delijk zijn.. Voor allen Filmen dis door de kinde ren mogen gezien worden. Voorbehoud Filmen die over het alge meen goed zijn maar waarin een bijkom stigheid vergt dat ieder zijn eigen raad plege en zoo noodig een strengere keuze maakt. Als ik mijn naam moest zetten onder dit opstel zou ik dit hoekje niet durven schrij ven want cm de waarheid te durven zeg gen of schrijven moet ge een held zijn. En ik ben geen held. Als ge de menschen mocht gelooven ma ken ze allemaal veel werk van de waarheid Maar wat zij de waarheid noemen is niet de waie waarheid. Hun waarheid is zoo'n soort vlag die ze over hun leugens leggen gelijk de nationale driekleur over een lijk. Ons tijdvak is met een heele reeks hoogdra vende titels gedecoreerd geweest. De eeuw van den vooruitgang De eeuw van de democratie De eeuw van de vrijheid De eeuw van het licht De eeuw van de eleetriciieit.... en nog meer De meest verdiende titel is achterwege ge bleven De eeuw van de leugen. Wij hebben franken van tien cttitii men. De menschen hebben nooit meer aan ban den gelegen dan in ons eeuw van vrijheid en democratie. Hadde een dictator al de dienstbaarheden en knevelarijen moeten invoeren waarmede de democratie ons na den oorlog begiftigd heeft, hij hadde al lang met zijn pikkels om hoog gelegen. De wetten worden in serie gefabriceerd. Als 't zoo nog tien jaar voortgaat zal een jong advokaat, die vtrsch geschoren, het wetboek begint te lezen, zijn grijzen haard op zijn leenen kangen eer hij ten einde is En 't nskeerd voort te gaan want honderd keer per dag hoort ge de menschen zeggen t 't zou moeien wet zijn dat... Wij leven in de eeuw van de leugen. Mode meisjes en vrouwen loopen als levende leugens langs de straat met valsche bullen in 't haar, valsche kleuren op wenk- brouwen wangen en lippen ze geuren naar blommekens die ze niet zijn. Haar parelsnoe ren zijn in glas en 'tgoud van haar juweelett is tin De konijnen vellen van haar pel» scti dragen vreemde namen.De valschheid dit ge haar 't minst kunt ten kwade duiden zijn de valsche tanden en uit hoffelijkheid zullen wij zwijgen over de valsche karakters. De moderne mannen en jongelingen zijn om geen knop beter Op straat gezien zijn 't allemaal fijne menheeren met broek en jas naar de laatste mode, ze dragen valsche cols en dito manchetten Hoe de bandjes der hemdsmau- wen er uit zien is van minder belang. Op café zijn ze heel joviaal. Als ze op hotel dine eren o kuischsn ze met hun servet hun teiloor af en hun glas uit ze houden hun handschoenen aan om iemand de hand te drukken want ze zijn erg zindelijk. Maar te huis zijn het echte stekelvarkens. En moet hun vrouw een toonbeeld zijn van huishoudelijke bezorgdheid en huiselijke tiouw, zoodanig dat zij ze verachten en ver stoeten bij de minste verdachtmaking of de minste schijnreden, ze kunnen alles af buiten huis. De vrouwen die het meest vervalscht zijn hebben bij hen den meesten bijval en zijde anders zoo verfijnde en kieskeurige menheeren zijn op dat punt niet het minst vies gevallenzonder de minste achterdocht., ja, hoe zou ik dat in eerlijke woorden ver klaren... welja zonder achterdocht droegen i' hun allemaal aan den zelfden lianddotk "f! De deftigste mensch ter wereld die geen geld heeft is crapuul crapuul i> dat per auto zwiert en boemelt is deftig En wu er anders durft over denken en wie, vooral, het durft zeggen wordt verplet terd onder het gewicht van hun misprijzen en hun geld. Reporter. En altijd verder zegt men voort, Van Oost naar West, van Zuid naar Noord De beate koffie maakt ge klaar Met Paoha cbicorei voorwaar. DEBTOERKLOH

Denderklok | 1936 | | pagina 1