BI Leerlingensecretariaat van Ninove ONDERRICHTINGEN VADER PLUIMSTEEN Tiende Jaar Nr 5 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 26 Februari 1986 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad Et. LMYSTIRMAR-EtAEILTIiRMAM WAAR WAARTOE Naar de feestzaal ROXY Seeraardsbergschestraat, Zwart haver en sterk stroo, sterke dosissen potaschmesten. Brooders. Inschrijvingsiijst voor de Missie van den Eerw. Pater Hemeryckx in Congo FILMLEIDING Hei Hoekje van den Reporter luimige zangspel worden bekomen door het toedienen van VOOR HET KANTON NINOVE Poatcheokrekenlng (R, Luysterman n* 1862,54) Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,00 Telefoon 345 Handelsregister Aalst n* 1093 6 maanden 1 jaar 7,00 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. 4- lurtchtlng van de ieerpremiën In de ambachten en neringen Bij besluit uitgevaardigd door den heer Minister van Landbouw, den 15 Novem ber 1929, en waarbij deze van den 29 Juni 1906, van den 15 Januari 1920, van den 22 Januari 1926 en van den 9 Januari 1929 worden herzien, gewijzigd door Mi nisterieel Rondschrijven van den 18 Okto ber 1932 en van 28 Juni 1933, worden de regelingsvoorwaarden tot verleening van premiën bepaald. Alle ambachtslieden en neringdoeners kunnen, evenals hunne leerjongens of meisjes, deze premiën ten kosteloozen titel genieten, mits nakoming van de voor schriften dezer besluiten. De pleegvormen die hiertoe vereischt zijn worden beneerstigd door het Leer lingensecretariaat van Ninove Dreef- straat, nummer 49 a, Staateprenalën voor de vorming der leerlingen In de klein mij verheid t Voorwaarden A. Overeenkomst. De beroepsvorming van den leerling moet door een op officieel formulier op- gestelde overeenkomst tusschen den mees ter en den vertegenwoordiger (vader of voogd van den leerlirg geregeld worden, door de tusscherikomst van een door het Ministerie van economische zaken aange nomen leerlingsekretariaat o. m. dit van Ninove, Dreefstraat, 49 opgericht den 22 November 1930. De duur van de overeenkomst is 2 of 3 volle en cp elkaar volgende jaren twee jaar, voor een gemakkelijk ambacht of wanneer de leerling het bedoeld ambacht reeds ongeveer een jaar heeft geleerd zon der in de gelegenheid te zijn geweest een overeenkomst te sluiten drie jaar voor een moeilijk ambacht of wanneer de leer ling nog beginneling is. B. Ambacht Het beroep, waarover de leerovereen komst gaat, moet klaarblijkend een am bacht zijn of begrepen in de Midden standsbedrijvigheden. Het moet volledig zijn, m. a. w. aan den toekomstigen vak man beroci sonalhankelijkheid waarbor gen, en hem niet onvermijdelijk afhanke lijk maken van vennootschap, van mees tergasten of nijverheidsinrichtingen het mag vooral niet bestaan in het gedeeltelijk vervaardigen van een fabrikaat. Het beioep moet eventueel later door den tot vakman opgeleiden leerling voor eigen rekening kunnen uitgëoefend wor den. C. Voordeden voor d©« meester Voor elk leerjaar bekomt de meester een premie van 120 frank. Bovendien, wanneer zijn leerling in het eindexamen geslaagd is, kan een bijpre mie verleend worden zij verschilt vol gens de uitslagen bij de proef en volgens den duur van het contract Indien de leerling de 10 of de 7/10 der punten behaalt, bedraagt het bijvoeg sel, voor de contradten van 2 jaar, 120 fr. voor de contracten van 3 jaar, 180 frank indien de leerling de 8/10 en meer behaalt, bedraagt het bijvoegsel, voor de contrac ten van 2 jaar, 180 frank, voor de contrac. ten van 3 jaar 240 frank. Deze verhooging der bijpremie moet een aanmoediging zijn voor den meester om naar zijne beste krachten bij te dragen tot een goeden uitslag op het examen. Wanneer de leerling, om redenen welke door den Dienst voor den Middenstand voorafgaandelijk worden aangenomen, zijn leertijd bij een anderen meester voltooit, blijven de premiën verworven ze worden tusschen de achtereenvolgende meesters verdeeld, nanet examen, naar evenredig heid van den tijd, bij eiken meester door gebracht. Eveneens kon de meeBter, wanneer zon der zijne schuld het contract verbroken wordt, zooveel twaalfden der jaarpremie bekomen als de leerling maanden bij hem heeft doorgebracht onder het stelsel van het contract, deze twaalfden worden on middellijk uitbetaald. De meester8premiën worden niet ver leend aan den vader of de moeder van den leerling, die door hen is opgeleid onder contractueel stelsel. D. Voordcelen voor den leerling De leerling die op het einde van zijn con tract van 2 of 3 jaar het beroepsex amen met welgelukken ondergaat, ont vangt een s getuigschrift goedgekeurd door den Dienst voor den Middenstand. Er kan hem bovendien een premie verleend worden. Hij geniet ook de pre mie, wanneer hij bij vader of moeder in de leer was. Het bedrag der premie hangt af van het aantal bekomen punten 6/10 250 frar.k, 7/10, 300 frank, 8/10 350 frank, 9/10, 40° frank. Er kan geen enkele vergoeding worden toegekend aan der. leerling die, zelfs om ernstige redenen, het eindexamen niet ondergaat of er niet in slaagt. 3. Gezinsvergoedingen wet van den 4 Augustus iS)3Ö A. Voordeelen van den leerling; Luidens artikel 18 der wet van den 4 Augustus 1930, betreffende de gezirsver- goedtngen, gewijzigd door besluitwet van den 16 Januari 1935, verleenen de Com pensatiekassen aan de belanghebbende ar beiders, ten voordeele hunner kinderen, die den ouderdom niet hebben bereikt, waarop de schoolverplichung eindigt en in elk geval tot den voltrokken ouderdom van 14 jaar, eene maandelijksche minimum vergoeding van 9 frank voor het eerste kind. 12 frank voor het tweede kind. 32 frank voor het derde kind. 65 frank voor het vierde kind. 95 frank vanaf het vijfde kind. Deze vergoedingen worden tot hun 18e jaar behouden, ten ba;e van de kinderen, die gebonden zijn door een leercontract, waarvan het afsluiten door de Regeering erkend wordt en de uitvoering onder haar toezicht staat. Dii beleekent dat dezelfde maandelijk sche gezinstoelagen vergund blijven aan de ouders van leerlingen onder de 18 jaar, die ingeschreven zijn in het Register van het Leerlingwezen van een Secretariaat, aangenomen door den Dienst voor den Middenstand, aan wie een belofte van Ieerpremiën is gedaan en onder toezicht staan van gemelden Dienst. In overleg met het Ministerie van Nij verheid, Arbeid enScciale Voorzorg is be sloten dat de betaling der gezinsvergoe dingen aan de ouders van leerlingen, die een leerovereenkomst sloten, zal aanvang nemen met ingang van den dag der on- derteekening van de overeenkomst. B. Voordeelen vau «leu Msester De leerling met een door den Dienst voor den Middenstand leerovereenkomst en die onder toezicht staat van gemelden Dienst, biedt geen aanleiding tot patrona- le bijdrage, voorzien bij artikel 43 van de wet van den 4 Oogst 1930. Deze stortingen zijn verplicht voor eiken arbeider in dienst van een werkgever. De leerling echter is geen arbeider gezien hij gebonden is noch door een werk, noch door een betrekkingverbintenis. noch door eenige andere dienst-verhuiing, maar door een leerovereenkomst d. w. z. door een overeenkomst met het oog op beroeps vorming. 4. Lesrlisigskaart t Het Secretariaat overhandigt aan den meester eene leerlingskaart waarop hij juist en ten gepasten tijde al de werkon derbrekingen van den leerling aanteekent. Deze kaart moet zich bevinden in het werkhuis van den metstcr en niet elders dus niet in een of andere lade worden in gesloten, zoodat zij niet kan gevonden worden op het gewenschte oogenblik. ma8r eerder aangebracht aan den muur, waar de schrijver van het Secretariaat, de Inspecteur van het Ministerie en de Kon- troleur van de Compensatiekas voor Ge zinsvergoedingen er dadelijk kennis van nemen kunnen, zelfs in geval van af wezigheid den meester of den leerling. 5. Verwittigin|skaarteu s In gevolge een bericht uitgevaardigd den 30 December 1934, door den heer Bestuurder van den Dienst van den Mid denstand heeft ons Secretariaat aan de meesters die in hun werkhuis leerlingen met overeeokomst gebruiken en bij ons ingeschreven een voorraad dezer verwitti- heden Zondag 2 en Maandag- 3 Februari waar Hooger Op het alonigekende tooneelstuk zal opvoeren gevolgd van het met in de hoofdrollen de gekende spelers ]FVmns X>e "Viile en Camiel Peveiiage en in de andere rollen de even ge kende spelers Minner en Camiel Cop- pens en JTut. Ir. "Van Aelbronck. Een volledig symfonisch orkest samengesteld uit specialisten onder leiding van os. ï>e Ville zal deze opvoeringen op luisteren, Begin telkens om 7 uur 's avonds. Zondag en JWaandsg allen naan de HOXY gingskaarten ter hand gesteld. Wij kunnen deze meesters niet genoeg aanzetten om telkens er wijzigingen voor komen in den leertijd, als b. v. werkloos heid, verbleking, verandering van mees ter, verandering van adres van het werk huis, enz., een zulkdai ige kaart in te vul len en se aan het adres van onzen schrij ver-schatbewaarder te sturen. De Secretaris, Marcel Van Petegern Dreef, nr. 49 Zijn het onze broeders... de armen, de werkloozen, de noodlijdenden, de zieken, de zwakken, de zondaars Het zijn menschen met een onsterfelijke ziel, met ons zijn ze kinderen van dezelf de moederkerk, met ons zitten ze aan de zelfde tafel, die openstaat voor iedereen de kommuniebank. Gij zijt gezond, ge verdient goed uw brood, draagt frisch gewasschen linnen en ondergoed, ge kunt uw bekomste eten, ge wordt geacht en men doet voor U de klak af ge zijt 'nen heele piet Maar moet dat zoo zijn Ligt het aan u dat gij geen dompelaar zijt, één dier ontelbare beproefden, die schuw de hand moeten uitsteken om van superieure menschen een aalmoes te ontvangen Zult gij gij lezer het misschien morgen ook niet moeten doen En ik geef u een tweede gebod, gelijk aan het eerste (het grootste^ ge zult uwen evennaaste liefhebben zooals a zel ve Kristus heeft niet enkel gezegd ge zult rechtvaardig zijn tegenover uwen evennaaste, maar wel ge zult hem lief hebben, hem beminnen. Liefdadigheid helpende daad uit lief de zijn wij allen verschuldigd aaa den in lompen gekleede, onzindelijken bede laar, aan den schurftige zieks aan den hal ven idioot, aan den bitsige arbeidslooze. Hen afwijzen is Kristus zeif verstooten want Ik had honger, en ge hebt «lij niet gespijsd Ik had dorst en ge hebt Mij niet gelaafd Ik was naakt en ge hebt Mij niet gekleed. Hoe heerlijk die daad van dat dood ar me moederke, dat na lang sparen 10 fr. verzameld had en ze eenvoudig naar de K.A.J. kwam brengen voor de armen Wat zullen die 10 fr. zwaar wegen in de balans van Gods Rechtvaardigheid en Barmhartigheid 1 Treffend ook was het oude vlaamsche gebruik een arme uit te noodigen aan de versierde familietafel met Kerstmis, Pa- schen, de groote feestdagen hij zat dan op de eereplaats, de gastenplaats, en als gast ook werd hij behandeld. Waar menschen leven zal er lijden, ar moede en nood zijn, Maar waar kristenen leven zullen ook gevonden worden be grijpende liefde, irooster.de woorden, hel pende handen. Groot is de nood van onzen tijd. Laat ook groot zijn de winnende naastenliefde. K.Jotter. Vijfde lijst Overdracht 4* lijst fr. 1162.00 Voor Mis intenties voor overle dene ouders en familie 50,00 Voor een doopeling Jozef-Antoine 25,00 Om bekeering 25,00 Voor een doopelingske Godelieve 20,00 Uit dankbaarheid 5,00 Totaal 1287,00 Programma voor Zaterdag 1 Zondag 2 en Maandag 3 Februari COLOMBA Ai te raden. IK TROU W EEN MILLION AIR Af te raden. NACHT PRINS Voor volwassenen. Luitenant van Tia Juna Voor volwasseren. TE MIJDEN Filmen die een aanslag zijn op de mensch waardigheid of de gods dienst. STRENG AF TE RADEN Filmen die in het geheel slecht zijn maar met verzachtende omstandigheden. AF TE RADEN Filmen die niet zonder schade kunnen gezien worden door bet gewoon kinemapubliek. NOTA Programma's die filmen be vatten welke te mijden zijn, streng af te raden of at te raden, zijn zedelijk schadelijk ■en ongeschikt. Voor volwasseven Filmen die voor ge woon volwassen kinemabezoekers onscha delijk zijn. Voor allen Filmen die door de kinde- iren mogen gezien worden. Voorbehoud Filmen die over het alge- n&een goed zijn maar waarin een bijkom stigheid vergt dat ieder zijn eigen raad plege en zoo noodig een strengere keuze maakt. De menschen xijn soms wreed tonder dat ze het weten Ninove dat zoover menschengehtugtn strekt daar zoo armzalig heeft gelegen tus schen Den Os en Den Ezel gelijk het Kind Jezus in zijn kribbeontwaakt en gaat nieuwe banen op.... 't Zijn geen baneneerst en vooral, 't zijn boulevards dit gaan aangelegd worden. Eerlang zullen de Ninovieters van 't boven ste schof naar Brussel niet meer moeten gaan om op de boulevards tefloreeren. Er komt ten tweede brug hoog over den Dender die niet de helji van den dag sal a gedraaid rijn en onze stokoude brug die op haar beenen staat te beven en knikken van ouderdom, die al de moeite van de we- rtld heeft om tegelijkertijd den last der jaren en dien van een vrachtwagen te dragen gaat eindelijk verdwijnen en plaats maken voor een felle struische jonge brug die met brio den last van het stijgende leven zal dragen. R.I.P. de oude brug en lang leve de nieuwe, 't Gaat met de bruggen gelijk met de konin' gen Le toi est mort, vive le roi Dis levensgevaarlijke modderweg, die Alyssinischc boulevard, dteboyau de la mort nr 2 die het meest industrieele gedeelte van Ninove met de brug en de rest van de wereld verbindt gaat plaats maken voor een sthoone moderne steenweg, voor een soort avenue. Karren paarden en menschen zullen moeten hun best doen om daar nog te water ie gera ken. Van de hoogte van Pollare zal ons de ze- gentng komen van de waterleiding. Het on gelukkige Ninove dat in den Winter ver drinkt en in den Zomer stikt van dorst sal vrijer-ademen. De eigenaars van buiten staande pompen zullen se met meer met ket tingen moeten vastleggen. De eigenaars van gemeenschappelijks pompen sullen niet meer voor dag en dauw uit hun bed moeten om te zorgen voor koffiewater. De technische diensten hebben schoon te meten, paaltjes te slaan, aanbestedingen te doen de menschen staan grijnslachend het spel ga te slaan en 't loont de moeite ne keer te gaan luisteren hun bedenkingen Is 't weer al kieziug dat ze weer aan 't meten gaan... zegt nr. 1 't Schijnt dat se dezen keer de straat gaan leggen.... zegt nr. i. Met hiesbeloften voleindt nr. 3 Ik tal gelooven dat hel er komt, niet als ze beginnen want ze kunnen het nog laten steken, maar als 'i gedaan is segtnr 4. Moeten de politiekers de menschen volge pompt hebben met leugens dat ze nu zelfs geen waarheid meer kunnen slikken Ja de menschen zijn soms wreed tonder het te we ten Ik was op een schoont namiddag dees week het theater de toekomstige openbare wer ken gaan bezichtigen, 't Is avond eer ge het bemerkt en gelijk ik nut nen haastigen stap door donker en mist naar huis toeging, stap te er voor mij, even haastig eett boerin dit waarschijnlijk naar den trein moest. Ze wat vergtseld van soo'n achtienmaander van nen jongen en se waien ulle twee met pakken bt- laden. Uit dt verte keek ons een rood licht in dt •ogen. 't Was geen olie nog petrolielicht dat vriendelijk pinkt en oogschens trekt en dat zoo aantrekkelijk werkt op het gemoed. 't Was een sterk-kijkend, hypnotiseer end, bang ma kend licht. In fitte was hel, het rood achter licht van een auto die stilstond aan een her berg daar ergens aan een gaffelstraat waar de stad eindigt en de buiten begint, 't Was als ten gloeiend oog van ten duivel die tt in de duisternis aankijkt en u bitooviren wil. Tenminste het werkte soo op mijn verbeel ding en 't mott ook zoo werken op het ge moed van den achlienmaandtr want hij ver traagde xijn stap tn ik hoorde hem zenuw achtig viagtn Moeder wat ts dat daar Een rood licht, jongen, zei ze. En wat beleekent dat, moeder. Rood licht bdeekent altijd dat ge uit uw ojgen moet sien tn op uw banden passen want dat er gevaar is, zei ze l Ja de menschen zijn soms wreed zonder dat te 't weten. Reporter, nrvnm ïït av Al JmJK Al J&JmL Jié M VERLEDEN .•MHlIHè

Denderklok | 1936 | | pagina 1