BE Een zwaar Probleem Jaatdijksch CINEMAFEEST Het Hoekje van den Reporter Tiende Jaar Nr 8 Prijs per nummer 80 centiemen. Ninove 23 Februari 1936 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad R. ILU¥STIRIIIIAffl-MAILTiRJiAIII Op Dinsdag 2i Maart en Vrijdag 27 Maart 1936 in de zaai van de CIf4£MA PAüAGE. REVOLUTIE Katholieks Unie van Belgie VOOR HET KANTON NINOVE Postcheokrekenlng (R. Luysterman xr 1862,54) Telefoon 345 Handelsregister Aalst n-1093 Abonnementsprijs 3 maaudeL fr. 4,00 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 1U, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr, dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Het gaat om de toekomst van Ninove. Te weten wat de toekomst aan Ninove brengen zal is de zeer be langrijke vraag die zich stelt wan neer men om het even welke ver wezenlijking of uitbreiding van de stad wilt denken. De toekomst van een stad wordt immers voorbereid zoowel als de toekomst van het ge zin door den huisvader wordt be dacht en voorbereid. Er bestaan voor een gemeenschap zekere le vensmogelijkheden, zekere ver zuchtingen, zekere nooden die den weg afbakenen langs*aar deze ge meenschap naar hare verdere lots bestemming opwandelt. Het is naar den aard en de gevoelens van een volk dat zijn geschiedenis zich ontwikkelt. Bovendien hebben de ligging, de rijkdom, het uitzicht van den bodem een belangrijke rol in het ontwikkelingsproces van een volk en van een kleiner gemeen schap van de gemeente. Uit deze korte gegevens kan reeds worden besloten dat een ge meente niet blindelings naar haar toekomst hoeft te loopen maar dat ze kan en moet worden geleid. De tijden zijn voorbij waar alleen par- tikuliere belangen en partikulier initiatief, zonder» aigemeene richtlijnen, aan Ide gemeen ten hun uitzicht en hun aangroei bezorgden. Of beter gezegd, sinds enkele jaren komt men terug tot het besef dat aan stedenbouw we tenschappelijk moet worden gear- beid. Reeds in de verre oudheid, in het bloeitijdperk der Perzische, Egyptische en Griekbche wereld waren de regels van den steden bouw vastgelegd En ook in het glorietijdperk van de Romeinen ontstonden en ontwikkelden zich de steden volgens vooropgestelde plannen. Het zou ons hier te ver brengen moesten we in het verder verloop der geschiedenis nagaan hoe die kunst werd geeerbiedigd of gene geerd en tot welae verschrikkelijke toestand het verwaarloozen ervan soms aanleiding heelt gegtven. Merken we nog alleen op dat in de Vereenigde Staten van Amerika de stedenbouw zeer eigenaardige oplossingen heelt gekregen die nochtans, nagenoeg in algemeentn regel werden gegeven in verhou ding tot de commercieele moge lijkheden. Wij zijn geneigd te denkeu dat gezien onze tradities, gezien onze manier van denken en van hande len het piobieem niet avan deze ééne commercieele zijde uit mag worden beschouwd In ons zit niet alleen de werklust en de bekom mernis om den broode maar ook passies als bij de zuiderlingen en droomerijen van tde noordenvol- ken en wij huizen op ons grondge bied als de bijen in hun korf. Wij.kennen malkander, wij voe len malkander aan, ieder stukje grond is ons van waarde. Wij voe len dat alles belang heeft voor ons gemeenschappelijk erlgoed. Wij willen alles ten goed brengen zoo voor onzen werklust als voor ons genot. Willen we het beste bezor gen aan de gemeenschap we wil len nochtans evenzeer dat de ge meenschap zich inspanne voor den enkeling, Het is een gedurig aan voelen van deze twee belangen die tot een harmoieusen groie moet worden herleid. Daarin ligt ihet probleen. Woor wat de stedenbouw betieft heet dit probleem de Urbanisatie of het Urbanisme van het latijnsche urbs dat wilt zeggen stad. In ons land heelt het urbanisme nog slechts weinige vorderingen en toepassingen gehad Anders is dienaangaande gesteld in naburige staten zooals inNederlandDuitsch land, Frankrijk en nog andere. De wetgeving heeft in deze landen reeds vaste vormen gekregen en het is aar» de steden niet vrij op goed-valie-'t-uit te besturen en zonder leiddraad ailesover te laten aan de wisselvalligheden van de tijden of van de politiek. Zoo bestaat sedert 1919 inFrauk rijk een wet welke aan de steden van 10.000 inwoneis de verplich ting oplegt een algemeen plan van uitbreiding te laten opmaken. De- zeilde ver plichtingjbestaat,omgezien het getal inwoners, voor al de ste den welke van eenig belang zijn hetzij voor toerisme, voor gezond heidskuur, voor sportbeoefening. Ook voor de steden w-lke eenig geschiedkundig, archeolc gisch of schilderachtig belang hebben dat door de Commissie voor Monu menten en Na'uurscnoon werd er kend, Het opmaken van dergelijke plans wordt toevertrouwd riet aan één persoon doch aan een college van bevoegde personen: ingénieurs bouwkundigen, kunstenaars, tuin bouwkundigen, landmeters.. ..Ook de verantwoordeüjke'besturen moe ten vertegenwoordigd zijn. De ont werpen van deze commissie wor den dan onderworpen aan de goed keuring van de hoogere overheid en krijgen aldus kracht van wet. Het spreekt dat de advicsen van een dergelijke bevoegde commis sie niet lichtzinnig over het 'noold kunnen worden gezien noch dat de kleingeestige grillen van er.kele politiekers van derden rang kun nen te niet doen wat na grondige studie ten bate van het gemeene- best werd ontworpen. Want laat ons opmerktn dat de studie van urbanisatie van een bepaalde stad vereischt dat rekening zou worden gehouden met de geschiedenis, de aardrijkskundige ligging, de na tuurlijke iijkdommen,de verkeers wegen, het regiem van de waters, de nijverheid,den handel,den wel stand, de bevolkingsmogelijkhe den, inéén woord met alles wat rechtstreeks of onrechtstreeks door de inwoners wordt aangevoeld. Wanneer techniekers dienaangaan de een volledige studie hebben ge daan dan zijn hunne vooruitzichten de meest gegronde tn hunne voor stellen de meest redelijke voor zoo ver de nienschelijke krachten toe laten in de toekomst te kijken en te plannen. En het euvel van de onstandvastigheid der gedragslijn van de openbare besturen, in 't bi zonder van de gemeentebesturen, de koppigheid soms van politic kers wordt er aardig door bestre den en te niet gedaan. Vervolgt VRIJWILLIG GE WAPEN D POMPIERSKORPS geeft het VpijodllliQ Gecüap®nd Ponopienskonps zijn Een «anneh bijzonder programma «al af- gerold worden. Toekomende week meer daarover. Klaroent l et nu naar alle wereldhoeken: op kamerad»n, allen, het oogenblik is daar, de groote slag wordt nu bevochten. Siuit aan werklooze makker, gij die lang reeds aan geen toekomst meer den ken durft. Sluit aan gij jonge kerels die met heel uw wezen naar de waarheid en opbssing snakt. Kom jonge broei, zoo even van school, brutaal in 't leven ge worpen, neen 't leven -s niet wat ge zoo even tot uw groote ontzetting meendet te ontdekken. Komt, gij allen voor wie de wereld niets dan miserie bracht. Komt ook gij, die schijnbaar alles hebt wat noodig is om gelukkig te zijn, en die, ge weet het zelve best, misschien nog ongelukkiger zijt dan de armste onder ons. Sluit aan en luistert wat wij U brengen wiiien, waarvoor wij U heden oproepen. Revolutie, daar lacht ge mee, ge weet wat het zeggen wil schreeuwen en roepen op anderen om er zelf eens van te prohteeren. Ge hoordet van zoovele revoluties, die zoovee! beloofden, zooveel stuksloegen en zoo weinig uithaalden. N'een kameraad, wij paaien U niet met beloften. Wij willen geen omwenteling met bommen en giftgassen. Geen spek takel met stolslagerij tn gekkemansku- ren. Wij willen een revolutie grooier dan alle voorgaanden heviger maar vooral dieper dan alle voorgaanden wij willen een vredesrevolutie, de goddelijke revo lutie. Vrede en revolutie?! Toch wel, de groote Paaschrevolutie sluit met de Ver rijzenis, vindt haar bekroning in het Vredesfeest. Revolutie beteekent ommekeer, her nieuwing, onze revolutie wil de ommekeer in ieder van ons, de hernieuwing in het wezen van elke jonge arbeider. Weg, die blinddoek voor de oogen van ons volk. Plan en heel de andere boel, lapmiddeltjes en komedie, in den loek er mee Zijn er nog geen proeven genoeg gedaan om te bewijzen dat het alies toch niet helpt 't is een bouwen aan een toren van Bab -1 db almaardoor afbrokkelt om dat bij op geen vaste grondvesten ru6t. Er is maar een die helpen kan en helpen wil met een oneindige liefde, 't Is flij die met Pascher verrees, die de Vredesbood schap bracht voor heel de wereld Be mint elkaar en weest rechtvaardig Wij inenschen meenden het beter te weten Bemint U zelf en neemt wat gij kiijgen kunt We zien het resultaat. We heooen het zelf gewild, maar nog steeds staan we vrij terug te gaan naar de waarheid. Het komt er nu op aan zich geen lafaard te toonen en te kiezen zonder vooroordeel en eens die keuze gedaan door dik en dun naar het beleven van wat we de waarheid weten. Dat is revolutie, dat maakt van ons allen een revolutie op zichzelf. Niet morgen. N'u die ommekeer inge zet, een vernieuwing die in Paschen haar wezen, doel en bekroning vindt. Wij brengen Hem terug op den troon met Pachen opnieuw zweren wij Hem den eed van trouw. In de nieuwe wereld is van haat of broedermoord geen sprake meer klas senstrijd en onrechtvaardigheid vragen ter oplossing geen plannen meer of ijzeren vuist. Een enkel woord werpt het licht over alle vraagstukken, geeft aan patroon en werkman dezelfde waarde, dat zelfde woord zal ons allen tot onze eindbestem ming brengen. Liefde Liefde die alles vermag, die voor alles een oplossng vindt. Paschen 193G kan de redding zijn van de Ü0 eeuwsche wereld, van ons allen zoekende inenschen wij hebben maar te kiezen. Paschen 1936 wordt de triomf van de waarheid, ae heropstanding, de blijde boodschap van de Lieide. K JOTTER. Wat is zij Wat wii zij De vergaderingen dezer laatste maan den hebben de Katholieke Unie in het midden der algemeene belangstelling geplaatst. Het is opbeurend te kunnen vaststellen in welke mate de pubiieke opinie aandacht verleent aan de beraadsla gingen en aan de beslissingen der Katho lieke Unie, met welke belangstelling hare werkzaamheden worden gevolgd en met welke groote voldoening het gansche land heeft kennis genomen van de moedige besluiten die genomen werden. Nochtans, bes-ft men niet altijd zeer juist wat de Katholieke Unie is, hoe zij is samengesteld, welke rol zij te vervullen heeft. Het gebeurt meer dan eens dat men de Katholieke Urne verwart met ten der aangesloten groepterirgen. De Katholieke Unie heeft, volgens haar standregels, tot doel de katholieke poli tieke organisaties van het land te groe- peeren. te waken over de algemeene belai gen der Katholieke, partij en hel politiek programma vast te stellen. Zij vertegenwoordigt terzelfdettijd de groote sociale groepeeringen en de ar- rondissementsgroepeenngen. Het Verbond der Katholieke Vereenigirgen en Krin gen. de katholieke landbouworganisaties, de Miduenstandsbonden, het Algemeen Christen Werkersverbond zijn de vier grooie sociale groepen waarop de Katho lieke Unie is gegrondvest. Benevens drze sociale belangen, groepeeren de Alge meene Vergadering en het Hoofdbestuur de vertegenwoordigers der Katholieke arrondissernents verbonden, invloedrijke katholieke personaiiteiter, Staatsministers en oud-Ministers, vertegenwoordigers der parlementaire rechterzijden, der provincieraden en der katholieke instel lingen. Up die wijae, zijn alle politieke krachten bijeengebracht om saam te werken tot de verwezenlijking van het gemeenschappelijk doel der Belgische Katholieken De Katholieke Unie is dus een orgaan van leiding, coördinatie en werking, be last met de verdediging der gemeen schappelijke katholieke belangen. Zij wordt meer en meer op het politiek ter rein de synthese van alle katholieke krachten. Om hiertoe te geraker, moet men de noodzakelijkheid eener coordiratie be vestigen en bijgevoig van een sterk cen traal gezag, en tevens aan bij de Katho« lieke Unie aangesloten groepeeripgen een Zie vervolg op 2' blad Ik heb dees week mijn heetten mogen onder de tafel steken op de bruiloft van een familie- ltd. Ik moet niet zeggen hoe het er daar toeging 't overal het zelfde. De genoodxgden maken plezier omdat er op de bruiloft moet plezier zijn. De jong getrouwden hebben geen oogeti dan voor malkaar, vet velen hun bij al dat volken doen cnnoozel zonder het te weten al hebben ze 't bij anderen ook gezien. Ons oud familiestuk van ten matante was daar ook. Haar coleirt was over en ik mocht bij knar zitten. Dat is dus weer een pak sla gen dat ik met krijg en al ben ik er blij om, ik zou het toch zoo met doen. Beloven is ge ven. Dat e-.wzig dreigen en nooit doen mis- kweekt de kinderen. Ons matante heOt heel den tijd het hcoge woord gevoerd en ons veel dingen geleerd. Zij heeft heel den tijd het hooge woord gevoerd en ons veel dingen geleerd. Zij heejt geen hooger studies gedaan in haren jongen tijd gingen de meisjes naar de hoogeschool niet. Dat was zoo best ook. De jongens werden binst hun lessen niet verstrooid en hadden getn lust om nen snuif te pakken uit een ge opende poederdoos. De meisjes het den haren siitl huisvrouw en huismoeder zijn. Zij waren hutsduuen voyageurswerden slecht gezien en het gold als stelregel dat alleen slechte vrouwen en slecht geld veel ver handeld werden. Als het jong koppel naar haar zin ie flauw deed t zoo geweldig nut, kinderen, zei ze 't is met de lufde gelijk met de warmte als het te geweldig doel tn et nen kier houdt het niet en volgt er onweer J Zij leerde ons waaraan ge kunt zien of een slaat krot zit Er it orden gemakkelijk groote uitgaven gedaan wie met heeft voelt getn lust tot spa ren. Loterijen en tombola's die anders verboden zijn omdat ze de ongezonde driften aanvuren worden door den Siaat zelve ingercht, de eene na de andere. Bij led re dankbare gelegen heid worden buiteusei ie postzegels uitgege ven en bij toeval komt tr hier en daar nog eert variante in voor. Zoo heft men betastingen op de vetzamtlingtn van postze gels zelfs bij de buitenianJeis. Muntontwaatdingen en corner stes van Leningen volgen malkaar S'-el op. Dat is de echte manier om een concordaat te pak ken. Het geld heeft maar een nominale waarde en heet a goed voor... Het wordt dikwijls binnen gevraagd en ongangbaar vei klaarJLr blijven altijd ten respectabel aantal stukken in de collecties en in... Je pot ten onder den grond. In ons Laud doen ze dat niet en als ze ons zeggen dat wij er goed voor slaan moagt gij het g Loven zegt Mat ante. Particulieren doen hetzelfde op kun ma nier. Wie met meer weet van welk hout pijlen maken, maakt pijlen van alle hout. B ie met meer hei ft verzorgt vooral zijn crediet Het voedsel van het crediet is de leene. Bij de ki nnen bestaat de leene tn de mode voor de t rouwen en de pintjes voor de man nen. Bij de groot en bestaat de leene hoofdzake lijk uit auto's paarden ei vrouwen. De kiemen die krot zitten veranderen ge durig van stiel en van woonst het laatst houden ze herberg en niet van de best befaam de, daarna verhuizen ze naar Molenbeek. De grooten zoeken redding m de naatnloo- ze venooischappm Zij die in tijden van voor spoed zien lieten uitbuiten door de vrouwen lossta dien tak hunner bedtijvtghetd met t* den tegenspoed ze baten de vrouwen uit. Ze drijven wel prtcies geen handel tn blanke slavinnen maar t is toch een beetje van de /amilu, i kozijn t toch zeggen ze in boeren vlaamsch. Dat eu nog veel meer Leraarde ottse ma tante ètj zooverre dat ik op zeker ocgenbltk iust voelde, om haar mijn betrekking af te staau van... Reportor. BEKDERKLOH

Denderklok | 1936 | | pagina 1