BE SARMAS Apotheek L. Bogaert de CabaretartistenElck wat Wils Kermesse liéroïqoe Burchtdam, NINOVE Het Hoekje van den Reporter Tiende Jaar Nr 14 Prijs per nummer 50 centiemen. Ninove 5 April 1956 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad ft. LUYSTERMAlt-HAEILTERIIIAN DAVIDSFONDS - NINOVE Zondag 19 April Beloken Paschen) Landbouwbelangen FILMLEIDING Voor GRIEP en alle verkoudheden, neemt zonder uitstel een flesch fiiO RST O A LS E M der Groote keus van alle duivenartikels kon\en de alon\vermaarde Manr\en van Brugge, NINOVE VOOR HET KANTON Postcheokrekening (R. Luysterman n- 1862,54) Telefoon 345 Handelsregister Aalst n-1093 Abonnementsprijs 3 maander. fr. 4,00 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Kocipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Sedert geruimen tijd doen hier I in onze stad geruchten de ronde als zouden wij ook met een Sarma gezegend worden. Zelfs wordt er een huis aangewezen, in de kom van de stad, waar de Sarma haar intrek zou nemen. Wat er ook van zij, een feit is het dat onze winkeliers zoo een huis met leetle oogen zouden zien openen, daar dit hun ontegenspre kelijk groote en abnormale con currentie zou komen aandoen. Het kan inderdaad niet ontkend worden, dat die huizen in de mo gelijkheid zijn te verkor.pen aan prijzen die totaal ondenkbaar zijn voor den kleinhandelaar. Door hun groot afzetgebied zijn zij bij machte vooreerst hun winst uiterst te beperken zij winnen het in door de groote hoeveelheid die zij verkoopen, en het spreekwoord van veel kleintjes maken een groot worut bij hen een econo misch princiep. Ze kunnen anderzijds bij de voortbrengers- fabrikanten hunne koopwaren aankoopen aan prijzen waarvoor een kleinhandelaar ze niet kan krijgen. Het zelfde prin ciep geldt immers natuurlijk van hunnentwege tegenover den fabri kant, di; aan de Sarma's des te beterkoop kan leveren daar hij er grooter hoeveelheden kan plaatsen Ook is het voor den fabrikant ten voordee 1 dat hij op die wijze groote hoeveelheden seriewerk vlug kan afzetten. We mogen nochtans niet zeggen dat dit voor alle fabrikanten het geval zai zijn. Alleen groote firma's zuilen im mers hierin voordeel zien terwijl kleinere firma's niet altijd in de beste voorwaarden met zulke huizen zullen kunnen handelen. Die huizen zullen hun in veel ge vallen te sterk zijn, en zelf de voorwaarden dicteeren en men zal dan veel zien dat kleinere fir ma's zullen leveren aan Sarma's en consoorten, met verlies, met dit eenig voordeel dat ze zich van eer. verpletterenden stock kunnen ontdoen, of kunnen voort fabri- keeren zonder te moeten besluiten tot een doodend stilleggen van het werk. Zoowel voor de voortbrengers ais voor de verbruikers zijn de Sarma's een teeken des tijds. De verbruikers worden er in de gelegenheid gebracht veel zaken van dagelijksch gebruik goedkoo» per te koopen dan elders, en zoo wordt hun koopkracht verhoogd. Men kan trouwens dagelijks vast stellen dat hel succes van die hui zen bij het publiek zeer groot is. Dat er aan het volk koopwaren in de hand worden gestopt van minder kwaliteit, of dat er bedro gen zou worden in maat ol ge wicht, mag niet altijd gezegd wor den. Voorzeker eenieder is geen spe cialist in allerlei zaken van veeler- lei soortdoch moest het waar zijn dat er niets dan kammelotte wordt verkocht het publiek zou algauw van die huizen wegblijven daar het toch op geenerlei wijze verplicht is van er naartoe te gaan. En moest het waar zijn dat men er bedrogen wordt, hoe zou het dan komen dat de politie nog niet heeft moeien ingrijpen we hebben toch noch strafwetten in ons land. Het is voorzeker waar dat men er in sommige gevallen koopwaren aanbitdt die quantitatief oogen- schijnlijk gelijk zijn met deze die in andere winkels te verkrijgen zijn doch het in werkelijkheid niet zijn. Zoo zult gij, om u een voorbeeld te geven een pak stekjes koopen in de Sarma, en het zoo duur niet betalen dan elders doch bij nader toezicht zult ge bestati- gen dat in uw pak zooveel stekjes niet zitten dan in een pak dat ge elders zoudt koopen. In feite hebt ge dus niet beterkoop gekocht, misschien in veel gevallen wel duurder doch ge hebt waien ge kregen naar uw geld. Dit zal natuurlijk ook dikwijls het geval zijn voor wat de hoeda nigheid betrelt. Ge zult zeggen als de Sarma's kunnen pakken stekjes verkoopen waar er zoo veel niet inzitten dan in andere, dan kunnen andere win keliers dat ook. Neen dat kunnen ze niet. De Sarma's juist door hun sterkte, kunnen aan de fabrikanten zooais ik hooger zei, hun voor waarden opleggen hun voorwaar den, niet alleenlijk van prijs, maar ook van compositie ol fabricatie en dies meer. Ze kunnen op die wijze van de fabrikanten verkrij gen dat deze voor hun speciaal buiten-seriewerk maken, hetgeen ze voor iemand anders niet kun nen doen. Het spreekt ook van zelf dat ze nog daarbij zullen bedingen dat zulke producten, quantitatief geminimalizeerd, door den fabii- kant aan geen andere winkeliers zuilen mogen verkocht worden. Ziedaar zooveel middelen waar- door die huizen bij machte zijn be terkoop te verkoopen dan andere winkels, en waarvan grootendcels hun succes bij het publiek afhangt Daargesttld het feit dat tot hier toe niets of niemand wtttig kan beletten dat zulke huizen worden geopend waar het goed wordt ge oordeeld, en de kwestie van kant gelaten van te weten of Staatstusschenkomst al dan niet wenschelijk ware, daar dit ons te verzou leidenzullen onze win- Kelieis verplicht zijn het hoofd te bieden tegen dezen grooten abnor- malen concurrent, door de dege lijkheid van hun koopwaren buiten allen kijf te houden, door hun prij zen aan te passen en in verhou ding te brengen zoowel met de degelijkheid hunner waar, als met de koopkracht van den verbruiker en de billijkheid van hun winst. Verder liggen hun natuurlijk nog veel kleine hulpmiddeltjes bij de hand, als verstandige reklame, vriendelijkheid, enz. We zeiden hooger dat de Sar ma's een teeken des tijds zijn. Ze zijn ontstaan met en door de tri- sis. Maar wij moeten ook zeggen dat de winkeliers zelf een kleinen mea culpa moeten slaan, daar waar zij veel koopwaren van eerste noodzakelijkheid, door met onder linge verstandhouding zich van de concurrentie te ontdoen, de prij zen buiten verhouding hebben we ten hoog te houden, en den ver bruiker naar den adem hebben doen snakken. Alle voorschriften der H. H. Dokters voor katholieke en lieberale ziïkenbondert worden er heel nauwkeurig uitgevoerd. te 7 uur 's avonds, in ONS HUIS Die avond vrij want....'t zal de moeite loonen. Het Bestuur. Dcï hieronder vermeide cultureele en sociale 0,'ganisalies van Ninove, in bijzon dere vergadering samengekomen op 3ü Maart 1936, onder voorzitterschap van Advoicaat Van den Berghe( president der plaatselijke Davidsfondsafdeeling. Na kennisneming van de aankondiging tot het afrollen van de film KERMESSE HEROIQUE in een der Kinema's van de stad PROTESTEEREN, zooals het rasiiere en stambewuste Vlamingen past, tegen dez- schandaaltvm... Om de onzedelijkheid Om den smaad niet een heldhaftig tijd perk der Vlaamsche Geschiedenis Om den spot met de geestelijkheid Om den smaad aan het laamsc'.e Volk en Om den smaad aan de Vlaamsche vrouw. Vragen de Heeren Burgemeester en Schepenen om de hierboven opgesomde redenen en tevens ook uit eerbied voor ieders zedelijkheidsgevoel, - DE OPEN BARE VEKTOONING van Kermesse Hraïque te verbieden Jen... Wijzen op mogelijke wanordelijkheden die dergelijke vertooning kan meebrengen. Besluiten dit protest mede te deeie aan lokale en arrondissementspeis. Namens Davidsfonds Katholieke Oud-Strijders Vlaamsche Huis Vlaamsch Nationals blok Katholieke Vrije Beroepen Katholieke Middenstand Kristen Werkliedenkring Kajotters Kajotsters Scouten Vrouwelijke Katholieke Burgersjeugd Mannelijke Katholieke Burgeisjeugd Vrouwengilde Kristen Werklieden Tooneelgilde t Stillekens aan Volksverheffing Katholieke Jorge Wacht. Hieronder voigden dan de handteeke- ningen. Landbouwtentoonstelling te Brussel. In Februari delen wij een bezoek aan de internationale landbouwtentoonstelling in het Jubelpark te Brussel. Dergelijke bezoeken zijn leerrijk, want ieder jaar stellen wij vast dat op gebied van landbouwmachienen, melke- rijtuigen, plantenteelt, bemestingsleer, bestrijding van plantenziekten, voedings leer gezondheidsleer der huisdieren, enz. merkelijk vooruitgang werd gedaan. In de afdeeling voor bemestingsleer hebben wij het t Comptoir Beige des Engrais Azotés opgemerkt, dat met veel smaak is opgesteld en dat daar enboven uiterst belangrijk is. Benevens schoone bloem tn platen zagen we daar tal van stalen ammoniaksulfaat, photo's die uitslag van proeven verbeel den op suikerbeeten, tarwe, groensels, bloemen, alleilei broc'nuren handelen over het oordeelkundig gebruik van meststoffen, en menigvuldige opschriften die de aandacht van den bezoeker op wekken en hem doen nadenken. Onder ander lazen we Wie aininor iaksul- faat strooit, oogst overvloed - Se dert 10 jaar is het ammoniaksulfaat de voornaamste stikstofbron voor den Bel gischen land-en tuinbouw Het am- moniaksuifaat verhoogt de rijkheid en de zuiverheid van het sap der beeten alsook de opbrengsten». Wat ons vooral aantrok was h it klein model van verdeelh g eener weide in perceelen, zeer aanschouwelijk voorge steld, en waardcor men aantoont op welke manier een weide dient uitge baat. Zoo wordt dienaangaande aangeraden gansche oppervlakte to verdeelen in zes of acht perceelen volgers de grootte der weide wat toelaat het vee beter te rant- seeien, het gras hee' en al te benut tigen, en op de weide een volledige be mesting toe te passen met ammoniaksul faat als basis. Zie vervolg op 2" blad Programma voor Zaterdag 4 Zondag 5 en Maandag 6 April BRANDEND GEHEIM Volwassen HET GELUK VAN ANATOLE Voor Allen r tMES TE MIJDEN MANDaLAY Af te raden TE MIJDEN Filmen die een aanslag zijn op de menschvvaardigheid of de gods dienst. STRENG AF TE RADEN Filmen die in het geheel slecht zijn maar met verzachtende omstandigheden. NOTA Programma's die filmen be vatten welke te mijden zijn, streng at te raden of af te raden, zijn zedelijk schadelijk en ongeschikt. Voor volwassenen Filmen di* voor ge woon volwassen kinemabe/.oekers onscha delijk zijn. Voor allen Filmen die door de kinde ren mogen gezien worden. Voorbehoud Filmen die over het alge meen goed zijn maar waarin een bijkom stigheid vergt dat ieder zijn eigen raad plege en zoo noodig een strengere keuze AF TE RADEN Filmen die niet zonder schade kunnen gezien worden door het gewoon kinemapubliek. lederen dag doe ik mijn wandeling door de stad en één gedacht houdt mij bezig sou de affiche van Kermesse Heroique nog op hel gezicht op de bakkes van Nino ve niet geplakt zijn Zou ze nog niet han gen in al de pisbakken en pislioeken van Ninove en op de muren van de dekenijdie door al de aanplakkende ninovitters, met de ■welwillende medewerking onzer openbare besturentot de waardigheid van pishoeken verheven zijn. Ik ga niet zeggen dat 'l mij plezier zal doen maar ik zal er toch niet kwaad om zijn. Al wat helpen kun om ens Vlaamsche Volk wakker te makenal wat het verloren bewust zijn kan doen weder keer en, is wel kom Een klets op de bakkes is daarvoor ook goed Ik heb binst den oorlog ook nog helpen gekwetsten verzorgen in de vuurlijn. Er was geen thloroforme om ze in slaap te doen. Er was er geen noodig ook; zegingen van hun zeiven door de pijn. Als de wonde gezuiverd was en het voorloopig verband gelegd was, gaa/t ge den patient en klets in 't gezicht en hij u/as present Deze klets zal ook wel weer ecnige men- schen bewust maken. En zoo komt er wel een dag dat de meer- derheid van hit Vlaamsche Volk zich zelf bewust is. Die dag komt, niet zoo vlug als hij in Duitschland kwam het Vlaamsche Volk was den dooien slaap nabij. Die dag komt onvermijdelijk, en meteen komt ook de dag der afrekening met al de profiteurs die op de zwakheid van Vlaanderen azen. Menschen wat zal hst dan plezierig zijn, en wat zullen we grootmoedig honderdvoudig de kletsen weer geven die wij gedurende meer dan honderd jaar op ons a polichinellen gezicht gekregen hebben. Ik heb altijd plezier als ik een Vlaming die hem wtren wil, zie schuimen en kooken er half ontploffen om,tut hij hem niet weren kanomdat vijf en zeventig procent van ons iwik nog onverschillig blijft. Die zal zijn hartje luchten als de heure H zal slaan l Het boelschap tussclitn socialisme en kermesse heroique heeft zijn goeden kant. Er zi/n zooveel vrijzinnige Vlamin gen tiaar het socialisme overgeloopen omdat ze daarin meenden te vinden de machtige democratie die de geldmacht zal breken die Vlaand. ren in knechtschap houdt. Daar moeien nu reeds veel oogen zijn opengegaan daar moet geween zijn en geknars dtr tanden. Des te beter l Ik wenschte dat ze kermesse heroique spelen in Aalst en Denderleeuw, benevens Geeraardsbergen en Ninove. In tussthen moeien wij, Vlamingen, zor gen dat het ons hart niet pakt tn dat wij er niet ziek van worden. Wij kunnen zoowel eens lachen dan ens kwaad maken. Waarom zouden wij Minister Van Zte- land en Mme Van Zeeland het ttreburgt- meesterschap van Boom niet aanbieden. Waarom zouden wij de groote en kleine bazen van 'i socialisme die van Ninove inbe grepen, met hun achtbare dames niet tot eereburgers van Boom uitroeper. B'ij zouden er zelfs een peloton special kunnen van maken om het heldhaftig ma neuver van de kermesse en nieuwe editie te geven bij den eerstkomenden inval der Duitse hers. Dat zullen misschien de beste moderne afweer kanonnen zijn waarover wij zullen beschikken. En alles wel ingezien, daar moet toch ten vuilkar zijn... ook in Vlaanderen. Reporter Een boterhamken met fijne gelei Smaakt immer goed als een pastei, Zoo ge daarbij een tas of drij Voegt van de JE*»etia Chicorei. DENDERKLOH

Denderklok | 1936 | | pagina 1