'1! if Onze meeninar. J'I 1 Tiende Jaar Nr 17 Prijs per nummer 50 centiemen. Ninove 96 April 1956 Katholiek Vlaamsehen Volksgezind Weekblad R. IMYSTIRMAft-KAILTERMAIM Landbouwbelangen Vergadering der Katholieken van het Arrondissement Aalst FILMLE10ING Het Hoekje van den Reporter t 2J: I VOOR HET Posteheckrekentng (R. Luysterman c 1862,54) KANTON NINOVE Telefoon 345 Handelsregister Aalst n* 1093 Abonnementsprijs 3 maandeL fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. We staan dus voor nieuwe ver kiezingen. En naar alle waar schijnlijkheid krijgen we zeven lijsten. We willtn dan trachten na te gaan in hoeverre olke lijst zijne kans heelt op gekozenen, en we doen het zooveel te liever omdat vele kiezers door dit groot getal lijsten een beetje uit hun lood geslagen zijn, en het in dergelijke omstandigheden onze taak is de menschen voor le lichten. Als ge wilt zullen we beginnen met de ih'ommnnisti&che Partij van haar kunnen we al dadelijk zeggen dat ze geen schijn op kans heeft er in ons arrondissement één man door te halen, omdat niemand vertrouwen in haar kan hebben om wille van hare revolutionnaire gedachten. Deze lijst zal alleen de stemmen krijgen der misnoegde socialisten, voor zoover deze niet voor eeue andere partij zullen stemmen. Volgt nu, in de orde der geen kans hebbersden de lijst der 5. Daensisten Vele ouderen zullen zich hiervan nog wel wat herhinneren maar voor de jonge mannen is het een onbekende. Op deze lijst komt in eerste plaats voor de Heer Van Opdenbosch uit Aalst, die om ons ongekende re denen niet verder op de Vlaamsch Nationale lijst verschijnt. Buiten de stemmen van eenige oude, verstokte Daensisten zal hier wel niets te verkrijgen zijn. 5 Dc Vlaamsch Nationalisten deze zal fel verzwakt uit den strijd komen, hoofdzakelijk omdat de Daensisten eene scheurlijst maken. Verder neg, omdat vele aanhan gers dezer partij eindelijk ingezien hebben dat eiken strijd met deze partij op voorhand verloren was, omdat het niet altijd baat te kriti- seeren, zonder iets in de plaats te stellen. We voorzien voor haar eene groote nederlaag, die met een eervol uitscheiden van be drijf eindigen zal. We doen een warmen oproep aan hen die om een of andere reden deze partij nog aankleven, voortaan deel te komen maken van de groote ka tholieke lamilie, in wier midden zij altijd welkom zullen zijn En dan komen we aan het vraagstuk van den dag 4. De Re wisten wie in den laatsten tijd van nabij deze bewe ging volgde, zal vastgesteld heb ben dat, na etrst omhoog gegaan te zijn, het aantal aanhangers of sympathiseerenden fel gedaald is. Dit vindt zijn oorsprong in het feit dat het niet volstaat immernan af te breken en alleman voor rotte visch uit te schelden, maar dat in plaats daarvan andere dingen moeten gezet worden. We vinden dat Pex hier nog een heel eind te kort schiet. Verder is het gehalte der op deze lijst voorkomende kandidaten zoo flauw, dat geen enkel mensch, mits twee oogen- blikken nadenken, hieraan zijne stem zal verspillen. De Liberale Partij het is de gewoonte de stervenden met rust te laten. Dat doen we ook, •chter niet zonder vast te stellen dat het kliekje geradbraaktfransch- ronkende aanhangers dezer aloude partij eens duchtig met Bleu d'Outremer Destrée zou moeten overgoten worden, want de fut schijnt er heebmaal uit. Zooals het ten andere gewoonlijk gaat op een sterfhuis. b. De Socialisten Hier staan we voor een vraagstuk. Komt deze partij versterkt of verflauwd uit den strijd Moeilijk om op te ant woorden, maar we gelooven het laatste en ziehier waarom De Hemel op aarde door de roode leiders beloolt aan de ar- beidets, is nog verre weg, en elk arbeider heelt aan den lijve kunnen gevoelen dat praten geen oorden» zijn Het feit, dat vele bij het roode syndicaat aangesloten werk lieden naar het kristene syndicaat overgegaan zijn, wijst erop dat men in deze rangen over het roode beleid ver van tevreden is De rees van het Plan is ook voor bij, want er is niemand meer die deze zwans nog ernstig kan opne men. Het volstond dat De Man Minister werdf om hem zelf te doen inzien dat lusscben de theorie van zijn plan en de werkelijkheid van staatsaar.gelegenheden, een onoverkombaar verschil bestaat We zul ren de socios komen aan draven met woorden vóór onze deelname aan het bewind waren er zooveel duizenden doppers, en nu zijn er zooveel duizenden min der. D;t argument is gauw te niet als men weet dat alle groote wer ken die door den Staat uitgevoerc worden, betaald zijn met het ge! voortkomende uit de devaluatie van den frank. Om klaar te spre ker, toen de frank met 30 ojo ge opereerd werd, kreeg ipso facto het goud dat in de kelders dtr Nationale Bank berust, eene meer- derwaarde van 30 o/o die aan den staat ten goede komt. Uit dezen pot nu putten de socialistische ministers om groote werken te doen uitvoeren. Het is goed dat de gewone burger eens begrijpe dat de verbetering die in den algemeenen toestand te bespeuren valt zijn oorzaak vindt in de aan wezigheid van gelu in de Staats kas, err er niet uit besluitte dat de rooden het allemaal gedaan heb ben. Ze hebben eenvoudig van het goede oogenblik geprofiteerd om hun deel van de taart te vragen. We voorzien voor hen. bij deze kiezing, een moeielijk handhaven van het getal hunner kiezers. 7. Onze eigene, Katholieke Partij. Vooraleer verder te gaan, willen we er op wijzen dat c Den- derklok» onafhankelijk staat van eender welk politiek persoon, dat geen politiek persoon rechtstreeks of onrechtstreeks ons blad kan beinvloeden, maar dat onz; ko- lonnen altijd voor hen openstaan. We zijn steeds aanhangers geweest van zuiver, onvervalscht katholi cisme, en hebben aangewakkerd wat met deze princiepen overeen stemde. zcoals we bekampt hebben wat er tegen was. Dat het hier de laatste jaren aan werk en fut gemangeld heeft weet iedereen, dat zijn we beu gezegd. In den laatsten tijd is echter eene verandering ingetreden die ons laat hopen dat in korten tijd meer actief zal kunnen gewerkt worden, en de partij zich aan de nieuwe toestanden zal weten aan te pas sen. Er zijn er echter tamelijk veel misnoegden, meer uit onwetenheid dan om werkelijke rederen. Som mige opgehaalde schandaaltjes treffen in geenen deele onze partij hier in het arrondissement, want bij al de genoemde namen is nooit deze van een onzer leiders ver schenen, zoodat we gerust ons verder vertrouwen in hen mogen stellen. Wat op een ander is voor gevallen diene hun als les, en geve hun de kracht om in de goede richting voort te gaar. Over het feit van de aanduiding der kandidaten en het al of niet «pollen willen we niet discus sieeren. Het is een toestand die door alle groepeeringen vrijelijk aangenomen werd, zoodat hierop niet terug te komen valt. Deze toestand zal echter veranderen, en we geven onze lezers ons woord dat we het onmogelijke zullen doen om dit te bewerkstel ligen. We vragen dan aan alle katho- lieaen bij de naaste verkiezingen het hoofd Kalm te h luden, zich niet te laten beinv loeden door per soonlijke kwesties, en boven eigen nietige intresten het hooger doel der partij voor oogen te houden, namelijk het hoogste welzijn van het Land. Elk volge ons voorbeeld. Niet- tegenstaarde al de vingertikken die we van eigen leiders kregen, gaan we 'och voort onze katholie ke princiepen zuiver en hoog te houden, niet uit intrest, want WIJ hebben er geen centiem bij te winnen, maar omdat we overtuigd zijn dat de katholieke gedachten alleen bij machte zijn een vasten, kristellen en vrijen staat te vor men. geestdriftige rede die een overgrooten bijval oogst. De vergadering eindigt in de beste stemming. Zondagnamiddag heeft te Aalst, in dtn Kath. Werkman-kring der Meuleschette- streat een groote vergadering plaats ge had van de katholieke groepeeringen uit bet arrondissement Aalst. Honderden afgevaardigden waren op post. Heer Romain Moeyersoen, senator, opent de vergadering en geeft kennis van de lijst der werkelijke candidaten voor Kamer en Senaat. Er is geen poll nocdig vandaag, want verleden Donderdag hebben de vier ka tholieke groepeeringen zich accoord ge steld over de verdeeling der plaatsen. Heer De Clercq, senator, spreekt over iet gewicht van den stiijd. De katholieken beboen alles gedaan voor de eendracht. Heer Petrus Van Schuylenbergk, can- didaat der werklieden, dank voor het vertrouwen dat men in hem stelde en wekt allen op tot eendrachtig strijden. Een overtuigd katholiek mag geen ver deeldheid bewerken. De rexisten aanzien met tegenzin den vooruitgang der demo- cratie^ We hebben echter geen schrik van hen want voor ons zal die beweging voor bijgaan als een rukwind. Heer Van Hecke, candidaat der land bouwers, dankt de boeren, zegt wat hij gedurende de vier laatste jaren deed. Heer Van Wezemael, candidaat voor de middenstanders, spreekt over de rol van den middenstand die steeds ver waarloosd werd. Heer L. Moeyersoen houdt een zeer Brusselsch witloof Deze uitstekende groente die in ons land veel geteeld en ook veel verbruikt wordt, en waarvan groote hoeveelheden naar den vreemde worden gestuurd, vooral naar Frankrijk en Engeland, kan aan onze hoveniers schoone winsten verwezenlijken, bijzonderlijk dan als de contingenteeiing niet wordt toegepast en als men rekening houdt met de hier na aangeduide aanmerkingen. Van belang is 't dat de kroppen groot en dik zijn, doch niet te lang, maar vast in een gedrongen om dien uitslag te bereiken mag men niet te vroeg zaaien. En wat zien wij in onze omgeving Dat er gezaaid wordt van af de eerste dagen van Mei, 't is te zeggen een paar weken te vroeg, en zoo komt het dat een groot aantal plantjes opschieten, en dat de andere tot volledige groei komen, iets wat niet zou mogen gebeuren om reden oat die plantjes, welke maar de drie Vierden van hunne ontwikkeling berei ken, uitgelezen en gezocht witloof op leveren. Men zaaie dus maar rond half Mei, niet vroeger. Een tweede fout waarop we willen wijzen is de onvoldoende bemesting in 't algemeen gebruiken de hoveniers slechts stalmest en beir zelfs gebeurt bet dat de stalmest maar een veertien tal dagen voor het zaaien op onvoldoen de diepte wordt ondergeploegd dat dient vermeden, want bij dergelijke ge val bekomt men veel vertakte wortels, en doet de werking van de stahette zich weinig gevoelen. Men plo.-ge dus den stalmest zoo. vroeg mogelijk onder, zelfs van in den winter, en men vuile deze be mesting aan met <100 tot 409 kgr. ammoniaksulfaat per hectare, 500 tot 600 kgr. superfos faat en 300 tot 400 kgr. zwavelzure potasch. Al deze voedende bestanddeelen wor den voor het zaaien tamelijk diep onder gewerkt. In den zomer mag men de suikerij- wortels een of twee maal met vloeimesten voergieten. Eer, derde fout is het gedeeltelijk af snijden van de bladeren. De levensleer der planten zegt ons dat het sap in de bladeren verwekt wordt, en dat men bij het afsnijden ervan de bladgroen, vorming verhindert. Men bekomt dus door die doenwijze tot een verkeerden uitslag. Vei der mag men niet nalaten de plantjes op tijd te dunnen en twee tot drie maal den grond te hakken, ten einde het onkruid te weren en den bodern vochtig te houden. Wie deze teeltwijze volgt zal zich mogen verheugen in goede uitslagen. Dixi. Programma voor Zaterdag 25 Zondag 26 en Maandag 27 April MIJN HART ROEP U DE GIDS VAN ZAKOPANE GEBOETSEERDE KOPPEN Voor volwassenen DAVID COPPERFIELD. NIETS IS ONMOGELIJK. Voor allen Ollders een film voor vol wassenen is even ongeschikt voor u kinderen als een af te raden film voor u doe dus u plicht. Sancties Maar kont met socialistische proza it lezen souden wij ook gaan deen aan holle woordenkramerij. Laat ons in eenvoudig reporter-vlaamsch teSSeu dat stoute kinderen tn den hoek met ten gesel als gij se niet wilt bederven Reporter Hebt ge ook dat pampierke gekregendat soott doodbrief dat Het Bestuur van Dc Partij rondgestuurd heeft De civiele begrafenis van Kermesse Hé- roïque wij willen ons Vlaamsch aars dien naam niet vuil maken heeft in de in timiteit plaats gehad. Er was noch muziek t noch bloemen, noch kronenEr was niet de minste belangstelling van wege het groot publiek. Hun doodbrief heeft er niet kunnen aan verhelpen. De vrijheidslievende mensehen moesten bij Omsr te biechten gaan om hun te laten voor schotelen dat ze uit liefde voor de vrijheid een lidkaart van de socialistische partij moesten koopen aan den prijs van een en tree in de cinema. De vreemde biechtvader heeft nut veel te doen gehad al was 't Pasehen. Het was anders net opgesteld hel pam pierke en 'i is te verhopen dat de socialistische buigemeester van Aalst er ook eentje zal ge kregen hebben. Hij is ook chef van een van dit kortzicniige besturen dit hun veto ge steld hebben. Is een bedenkelijk gevaldat geval van den burgemeester van Aalst en de groote heelmeesters der socialistische politiek zullen moeien consultt houden zou die ook kortzichtig zijn.... Ware dat geen ma jesteitschennis zulks te denken van den socia- listischen volksvertegenwoordiger berremeesier van Aalst Of zou hij niel-kortzichüg zijn.... en hem laten dwingen hebben door de andersdenken de leden van 't schepencollegeen zon hij valscht broeder, om wille van zijn burge meesters-sjerp zijn broeders verraden heb ben Of sou hij een beetje meer begrip hebben dan de bazen van bij ons en elders en begre pen hebben dat ge toch een minimum van zelf resp. ei moet hebben als ge onder de oo gen van beschaafde menschen wilt komen Wij "dien het hun zelf laten uitmaken i is gevaarlijk in 'tien familietwist tusschen ie komen. Wat dat wreed is, dat is dien aanslag op de vrijheid van denkwijze. Ze hebben ons in Nmore al aan veel ge woon gemaakt. IP ij hebben al aanslagen gezien op de vrijheid van werken en de rui ten weten uitslaan bij menschen die niet wil. den cf die niet honden wachien van werken tot dal de leiders ze lererden. Wij beleven gedurig aanslagen op de vrij heid van de nachtrust. Menschen dit binst den dag moeten werken worden moedwillig uakker gehouden door ander menschen die betaald worden om binst den dag te slapen. Om een en twee uur van den nacht draait de mooie molen nog altijd Die aanslagen zijn zoo talrijk dat ze gewoonte geworden zijn. Die gewoonte is onder socialistisch regiem zoo diep ingeworteld, dat ze em o recht j is geworden waartegen noch poUtiereglment noch p l Uitman durft opkomen. Maar over eet: aanslag op de vrijheid van het denken was er tot hiertoe geen spraak en de vrijdenkerij heeft altijd vrij haar gangen mogen gaan en 't was zelfs komiek om 'nen hoop snotiets die nog niet weten wat denken is, vrij te zien denken. Maar nu voor eenen keer dat de socialisten zelfstandig aan 't denken gaan en er een an der gedacht op na houden dan de rest van 't volk hebt ge dien aanslag op de vrijheid van denkwijze. 'I Is potdorie schandalig, tn een echt staal- Ije van burgerlijke verdrukking tegenover de werkende en niet-werkende klas. Nu, Het Bestuur kan er ook niet aan doen dat het mei genoeg geleerd is om te weten dat de vrijheid van gelijk wie beperkt is door de vrijheid van al de anderen.... en dat zijn serieuze verzachtende cmstandighe- Toch blijft hei waar dat ze moedwillig en hardnekkig de Vhamche opinie getart heb ben en de Vlaamsch gezinde en burgerlijk doende supporters van hun cinema zouden het iw veertien dagen tnei mogen vergeten. Sancties Wij leven in de eeuw van de sancties de socialisten zijn er ook partij- gangets van. J ft* 1 1 iifcMMi nnii'Kiai 'i i <ii - -•» mm - W i 1 O i f

Denderklok | 1936 | | pagina 1