11 Nog veertien dagen NINOVE RERUM NOVARUM i\° 5 Tiende Jaar Nr 19 Prijs per nummer 50 centiemen. Ninove 10 Mei 1936 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad B. LMY8VIRI®AI!t-eïAILTSR«MM fis Aan ouders, onderwijzers en jongens. 10 mei 1936 Landbouwers, Werklieden, Middenstanders en Burgers, stemt allen voor den lijst van het Katholiek Verbond onder FILMLEIDING Het Hoekje van den Reporter Postcheckrekenlng (R. Luysterman n- 1862,54) VOOR HET KANTON NINOVE Telefoon 345 Abonnementsprijs 3 maandei. fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Handelsregister Aalst n-1093 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 £r. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Beste lezer de wetgevende, en ook de provinciale verkiezingen naderen met rassche schreden,nog veertien dagen en het volk zal te beslissen hebben over den weg dien het wil opgaan. Een weg van rust, kalmte, orde en vrede onder de volksklassen en onder de volkeren of een weg van woelingen, wanorde en oorlog. De keuze is niet moeilijk, zoo als ge ziet, en nochtans Hoeve- len zullen,verblind door onmiddel lijke belangen of bedrogen door vage beloften en voorspiegelingen of verbitterd door sommige cam pagnes van het oogenblik, hun goed keuring hechten aan plans en programma's en pogingen of belof ten tot hervormingen die alleen den schijn hebben een hemel op aarde te willen verwezenlijken. Vooiwaar de keuze is niet moei lijk, voor iemand die logisch re deneert cn zich riet laat leiden door indrukken. Want wie wil er van een spiong in 't onbekende Wie wil het risico loopen van een avonturenpolitiek in 't land gevoerd door lieden die alletn HUN partij, en HUN belan gen en HUN gedachten kunnen gedoogen We zien wat de socialisten, dra ontpopt in communisten, van Spanje hebben gemaakt! lV.oord, brand, plundering en diefstal in heel dit land, We zien wat de socialisten, dra ontpopt in communisten, in Frankrijk gt daan hebben met hun Fransch-Russisch verdrag, hoe ze Europa op één schrede van den oorlog hebben gebracht en hoe ze thans, openlijk kleur bekennend, bij de laatste verkiezingen, hamer en sikkel hebben doen aanwinnen. Hun politiek van klassenhaat en klassenstrijd geven ze niet op,want broedertwisten broodnijd is hun bestaansvoorwaarde. Die moeten zij in leven houden en aanwakkeren om hun bestaan en hun bestaans middelen te handhaven. Over een goed jaar was er van niets anders sprake bij de rondjes dan van het Plan, ge weet wel het Plan van den Arbeid Er werden optochten gehouden, te voet en per velo, plakkaten gehangen straten en muren beschilderd, voor en door en met het Plan. En ziet, pas in de socialistische hoogeraad in 't ministerie getreden of het Plan heeft uitgediend, men steekt het plan op zak en men zwijgt, men zwijgt 1 Trouwens wat moesten de roode bazen zeggen en wat konden ze zeggen de feiten spreken genoeg. Wat bleef er over van al hun be loften Het land is ettelijke milliarden armer geworden de bezitters van spaarcenten hebben omtrent 1/3 van hun kapitaal moeten wegsmel ten de koopkracht van den frank is met 1/3 gedaald en de loonen, de steun-en dopgelden,de pensioentjes zijn door hef feit zelf op 2/3 van hun vroegere waarde geslonken. Men viage het maar aan die menschen wat de socialisten voor hen hebben gedaan. Men vrage maar aan de hande laars cn stielmannen, welke redding de intrede van de Plan-mannen in de regeering hen bracht. Hun verleden getrouw werd er docr de iocde mannen met mil- lioenen en miljarden gegoocheld en gespeeld millioenen en milliar den die toch van ievers komen en waarvan het nut der verspilling nog ver is van gebleken te zijn. De massa zand in de oogen strooien, de massa vleien en klas senstrijd aanprediken en verwekken zijn hun eenige bekommernissen doch aan de maatschappij een blij vende rust en welvaart verzekeren is boven hun krachten omdat zij aldus hun eigen doodvonnis zouden teekenen. Beste lezer, de kiezingen na deren ontleed goed de Kiesmani- festen der verschillende partijen, onderzoek hun programma's en plans, weeg hun beloften en voor spiegelingen en gij zult tot de slot som komen dat aileen de katholieke partij aan het land de rust en de welvaart kan brengen naar dewelke het zoo lang reeds verzucht. xjijccxituiiJBi ii. net ïuKaar una nuia .ureeisiraar. Optocht, met de muziekmaatschappijen van m en Ninove, naar den Burchtdam waar 't muziek Wat een schoolbestuurder er over denkt. Een bestuurder van een groote vak school richtte over eenigen tijd een totspraak tot schoolverlatende jongens. Hij gaf daarbij insgelijks een wenk aan onderwijzers en ouders, die de scholieren dikwijls ondoordacht een beroep aan wijzen waarin zij later mislukken. Ziehier wat hij onder meer zegde Dij mijn jaailijksche bezoeken in de la gere scholen, b;-n ik Zt-er dikwijls zoo onbescheiden geweest... aan de leerin- gen ie vragen wat zij dachten te be ginnen bij htt verlaten der schoei. En elk jaar had ik mooi te praten over de voordeden van het beroepsonder wijs het bleek bijna vruchteloos... De zoon var. den landbonwtr wilde advokaat worden, dezo van den bakker, postbode, de zoon van den paswerker ging voor onderwijzer studeeren, en de zoon van den rekenplichtige wilde be lastingsagent worden, als het ten minste zijn droom niet was om tolbe ambte te worden... 1 1 Maar, verdraaid, zegde ik hen, waarom wilt gij het beroep van uw vader niet volgen 7 Is het soms een oneer, koren te doen opschieten, of er meel van te kneden tot biood Denkt ge dan soms dat eelt in de handen een bewijs van minderwaardigheid of een teekeu van ongeluk is En denkt ge dat het van minder belang is een aan koopprijs te berekenen, dan gedrukte bordereelen in te vullen of bedriegers te vatten De sukkelaars wisten blijkbaar niet wat te antwoorden, en ik richtte mij dan tot hunne meesters.,. Ik heb onze onderwijzers dezelfde vraag wel honderd maal in mijn leven gesteld, en steeds bekwam ik drie of vier typische ant woorden - Ja, mijnheer, zegde men, DIE daar is te verstandig om eenvoudtg hand werk te beoefenen - Ofwel DEZE ANDERE is be kwaam om ambtenaar te worden in 't ministerie, en zonder veel bekommer nis zal hij later een jaarwedde berei ken die hem in zijn ouden dag zal toe laten op rust te gaan - Of DEZE DERDE NOG, die zon der moeite alle vraagstukken kan op. lossen, kan later technicus worden, en dan staan alle poorten voor hem open. «Te verstandig om arbeider te zijn Bedachtzaam genoeg om ambtenaar te worden, waarvan de jaarwedde^ zijn oude dagen zal verzekeren, n Voorbestemd om technicus te wor- Programma 9 1/2 u. Solemneele Hoogmis met gelegenheidssermoen, door E. H. Lerno, Diocesaaan Bestuurder der Katholieke Arbeidende Jeugd. 4 1/2 u. Bijeenkomst in het lokaal ONS HUIS Dreefstraat. Denderhoutem van Meerbeke opgehaald wordt. Daarna optocht langs Burchtdam, Burchtstraat, Beverstraat, Statie- en Dreefstraat. 6 u. -AJgremeeiie Vergadering. Sprekers de Heeren JAN DELMARTINO, Hulpsecretaris van het A. C. W., Oud-voorzitter der Katholieke Arbeidende Jeugd van België. VAN SCHUYLENBERGH PETRUS, Volks- v er tege n wooi diger. MOYERSOEN LUDOVIC, advokaat te Aalst. Alle katholieken worden uitgenoodigd deel te nemen aan de hoogmis, den optocht en de Algemeene Vergadering en zoo hunne verknochtheid te betuigen aan de Pauzen Leo XIII en Fius XI de groote hervormers der wereldorde. HET BESTUUR. den... Maar, Heeren, welke onvoor zichtige uitdrukkingen, en van welke talrijke, en droevige mislukkingen zijn zij al niet de oorzaak geweest Als ik niet de bescheidenheid moest in acht nemen, zou ik u mijn dossiers operen, en u zoudt zien, dat deze waarvan men vroeger verklaardde dat hij te verstr ig was om ARBEIDER te worden, a ergens adrrssen schrijft aan 2 fr. de vijfhonderd En dat die andere, die vroeger op dezeifde wijze beoordeeld werd, nu brieven en nog eens brieven schrijft aan al deze die hij van naam kent om hen te smeeken, hem toch niet zonder werk te laten zitten, want zijn kinderen hebben nongtr. En, jorge vrienden, elk bejaard man kan u een heele reeks van zulke pijnlijke gevallen aanhalen Moest ge weten hoeveel er nu zon der stiel en... zonder werk zijn, van deze die vroeger geen handwerkm-m wilden worden, of die geen eenvoudig vak wilden aanpakken of die een a be tere plaats moesttn hebben dan hun va der Ouders, Onderwijzers, gij behoogt alleen het welzijn van de kinderen die u zijn toevertrouwd. Maar w-ij vragen u, weest toch bedachtzaam in den weg dien gij hen aanwijst als zij de lagere school moeten verlaten Denkt er aan, dat gansch hun later le ven afhargt van de beslissing die gij nu treft. Van den raad dien gij hen nu verstrekt. Al te dikwijls wil men te hoog mikken v voor zijn kinderen. Nochtans is geen enkele stiel minder waardig, nochtans zijn voor een goed stieiman even hooge bekwaamheden ver. eischt als voor bedienden. En niet ie der kind is geroepen om hoogere stu dies te doen. Laat daarom de kinderen grondig on derzoeken door een geneesheer, vraagt raad aan de bestuurders der katholieke vakscholen uwer streek. Ook de bestu ren der kajotters stellen zich ten dienste om met u mee te werken aan den bij stand van de schoolverlatende jeugd. Waarom naar de vakschool gaan OMDAT men voor zeer vele stielen heel wat praktische en ook theoretische kennissen moet bezitten om er vooruit gang in te kunnen maken. OMDAT in dezen crisistijd zeer wei- nig jongens EEN PLAATS zullen kunnen vinden na 't verlaten der school, en ze dan in de vakscnool toch eenige jarer. bevrijd zijn van leeglooperij. OMDAT, zelfs ai kunnen ze ergens een pl.iats vinden, het toch nog beter is eerst eenige jaren eer, vak aan te leeren. Daarna zijn de kansen des te grooter om een betere plaats te beko men de patroons zullen altijd eerst de best onderlegde arbeiders aannemen. Naar welke vakschool NAAR EENE waar de jongens den stiel i-.unnen leerenjdien ze gekozen hebben NAAK EENE die niet te ver van hun woonplaats ligt. MAAR VOORAL NAAR EENE waar men van de jongens niet eukel knappe stielmannen maakt, maar waar men van hen MENSCHEN maakt die kunnen denken, ARBEIDERS die hun plich ten en hun rechten kennen, GELOOVI- GEN die hun arbeidersleven aanzien als middelj tot heiliging. Een school die DAT niet doet, vormt machines zonder ziel I Dus naar de KATOL1EKE vakschool van uwe streek K. Jotter Programma voor Zaterdag 9 Zondag 10 en Maandag 11 Mei LE ERTIGE (De Duizeling) Al te raden AANBEDEN Voor volwassenen KEN-MA YNARD in zijn element Voor allen AN GELE Voor volwassenen of Stadsbediende bij zijn mager prte een stielke bij kan doenlaat ons zeggen van ar chitect, expert-schatteragent van assurantie en dergelijke moet hij niet leven van 't drink geld en dat is beier voor het prestige van de openbare besturen. Maar ik zie gaarne kranige menschen, en als onze Volksvertegenwoordiger- Burge meester zóó kranig is dal hij dc cumuls weet af te schaffen stem ik voor hem.,,, maar eerst afschaffen en dan stemmen 1 Reporter, Eerlijkheidshalve, moet ik na het socialis tische, ook kei liberaal kiesmani/est bespre ken. 't Is anders, zoo schoon, too artistiek fijn ineengestoken dat ik er haast niet durf aan roeren om het niet te schenden, 't Is bijzonder schoondoor een Ninoofsche bril bekeken. Hel Itberalismus is een wonderkind. Gewonnen en geboren uit de revolutie en de onsterfelijke princiepen van 1789, en le vende van die princiepen gelijk het lichaam leeft van het bloed dat er in rondloopt.... is de liberale partij tcch De Partij van de orde. Het wachtwoord in de partij was altijd A bas la calotte en toch is hel De Partij van de verdraagzaamheid. beiielijk is de liberale partij vergroeid, of liever verkleind tot een vereeniging van eeni ge geld- en invloedrijke mannen die malkaar stutten en steunen gelijk het gebint van een dak. Daar rond draaien, gelijk de maan rond de aarde eenige satellieten die omwille van dt diensten die ze bewijzen een detlke een heel klem deelke van de glorie en de pro fijten krijgen. De groote liberale bazen hebben kiesvee gelijk 'nat boer vee heeft tout court Toch is de partij democra tisch. Kijk de candidatenlijsten in voor het ar rondissement. Er siaan maar vier Verbrug- ghen's op. Ze zwaaien den scepter over Sint Lievens-Hout turn en omstreken. 't Ziet tr bijna uit gelijk een familie on derneming.... Maar geen schrik, de partij is tegen gelijk welken vorm van dictatuur. De Partij steekt een gr ooit pluim op haren hoed zij heeft den Boerenbond gekelderd. De katholieke Ui ie in haar brochuur t De Waarheid over den Boerenbond» noemt de moordenaars niet. Hei liberaal ktesniMiifesi zorgt daar voor. Ten .itrdc re iedereen weet nog van de redt van Marcel-Henri Jaspar en van de af- straffing die hij kreeg van Theunis. Haait een katholiek of ten socialist gezegd over de Société Generale wat hij zegde over den Boerenbond, de Société had Je er gelegen zoowel a's Boerenbond en Bank van den Arbeid. Mar cel-Henri jfaspar heeft daarmee twee titels van glorie die niemand bij ons hem benijden zal de fameuze broek-sch..t- partij van Litdekerke, en de sluipmoord op den Boerenbond. Dc katholieke leider Gil Robbes gaf ver leden ze eek aan een vertegenwoordiger der pers ten overzicht van de gebeurtenissen in Spanje. Het verscheen in De Gazet van Antwerpen. Hij teekent onder ander de actie van den Spaanschen Boerenbond dit geleide lijk de agrarische kwestie oploste mei credie- ten te geven om gronden te kooperi van de grooteigenaars. En nu schrijf ik afDe Boerenbonden hadden een eigen bankinstelling, die echter door haar tegenstaanders tot springen werd gebiacht, en toen wera het bankroet toege schreven aan ondeskundige leiding. Toch kan deze bank die door de liberalen socia listen zoo versmaad werd, na haar faling aan alle verplichtingen voldoen.,.. 't Is de geschiedenis van dat Belgischen Boerenbond en anti-klerikale politiekers en financiers zijn heel de wei el.I door dezelfde, juist gelijk de musschen. Het liberaal kiesmanifest spreekt zich ook nog uit tegen alle finar.tieel geknoei en tegen de cumuls. Punt. En onder dat alles een reeks namen van menschen ait gc gaarne voor ernstig zoudt aanJnn. Ik zal er maar twee van opnoemen omdat z; een werkdadige rol in de politiek spelen Burgemeester-Volksvertegenwoordi ger Behn en Albert Stevens, nijver aar, pro vinciaal raadslid. P. S. Van de cumuls moet ik toch nog iets zeggen. Ik kan de cumuls verdragtn, elk moet le ven. Vondel zei heel dichterlijk. De we reld ts een schouwtooneel, elk speelt zijn rol en krijgt zijn deel in meer realistisch* be- woordtvg-n is dat de wereld is 'nen var- kensbak en elk slokt om ter meest. Ik ben niet tegen cumuls,,., als een Slaat* DENDERKLOH OU. 4c

Denderklok | 1936 | | pagina 1