Stroomopwaarts onder IV 3 Onze ergste Tegenstrevers onder iY 5 stemt men Katholiek Tiende Jaar Nr 50 Prijs per nummer 50 centiemen. Ninove 17 Mei 1956 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad R. LMYSTlRMAtt-ÈCAiLTIRMAl» :'l STEMT KATHOLIEK Zii ZIJN NIET TEGEN DEN GODSDIENST F1LMLEIDING Het Hoekje van den Reporter Tegen alle verdeeldheid Tegen alle godsdienst" en papenvreterij, Tegep de avonturiers, Voor der\ triomf van l\et gezond verstapd Postcheokrekenlng (R. Luysterman ir 1862,54) VOOR HET KANTON NINOVE Telefoon 345 Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Handelsregister Aalst n* 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Omdat wij het beu zijn Sinds den oorlog hebben we nog geen ander bestuur gekend in ons land dan een bestuur van compro missen. Omdat de katholieke par tij niet meer over de meetderheid beschikte. We hebben moeten toe geven, helaas, voor zoovele za ken voor dingen die misschien op zichzelf goed waren doch in de toepassing vervormd werden om dat de onzinnige kiesreklame van de steeds op loer-liggende paiijën er misbruik van maakte. Geen meerderheid hebben dat is geen voldoende gezag hebben om werkelijk te besturen met het oog op de toekomst en gelet cp de verantwoordelijkheid. Wij zijn het beu geschommeld te worden doorheen alle mogelijKe en onmogelijke ministerieele com binaties. Wij willen orde en ver antwoordelijkheid. Daarom geen verloren stem men i Een stem op om 't even wel ke lijst van kleine groepen is een verloren stem, Geen en kele van deze kleine groepen die zijn bestaan keu wettigen onder oogpunt van staatsbelang, noch omwille van den hardnekkigen strijd die moet worden geleverd voor den economischen herop bloei. En de groote lijsten Meer dan ooit, tegenover het dreigende commuistisch gevaar, moeten de kiezers stemmen vol gens de aanduiding van hun ge weten. Men is godsdienstig ot men is htt niet. Men houdt van godsdienstvrij heid of men houdt er niet aan. Men wil voor zijn kindei en een katholiek onderwijs of men wil het niet. Wie kristen mensch is stemt ka tholiek, doodeenvoudig katholiek. Geen enkel kristen mensch die in deze gevaarlijke tijden nog het recht heeft, om wille van wel ke reden ook, een andere stem uit te brengen dan een zuiver katho lieke stem. De katholieke partij is de eenige die zich altijd ingespannen heeft om de vrijwaring van on zo duur bare vrijheden en tevens onder al le opzichten de beste krachten heeft aangewendoni alle materieele goed te bewerken voor het gansche land. Katholieke menschen, geen en kele stem aan scheurmakers geen enkele stem aan vijanden van uw geloof Geen vertwijfeling meer. Genoeg nietighedenJI Princiepen Stemt katholiek, katholiek, katholiek 't Zijn de socialisten. De macht van die partij moet in geen geval worden onder schat. De socialisten vormen in de Kamer der. tweeden groep en hebben slechts een minderheid van zes zetels op de katholie ken. Als partij zijn ze volledig ingericht met een wel bepaalde leer en actiemidde len welke dark zij hunne coördinatie sterker mogen genoemd worden dan deze van de katholieken. Wij bedoelen hier hoofdzakelijk hunne pers waarvan de socialistische sindikalisten de verplichte lezers zijn. In dezen kiesstrijd wil de socialistische partij dan ook naar de meerderheid dingen in de kamer of ten minste toch naar den sterksten groep. Welke zijn hare propagandamiddelen Wat is haar kiesplatform In hoofdzaak schermen de socialisten met den weldadigen invloed in het Mini sterie van hunne ministers en bizorder van minister De Man. Zij stellen de zaken aldus voor, als zou de kleine verbetering welke hier en daar in de nijverheid en in den handel te bespeuren valt te danken zijn aan de uitsluitende werking van hunne mannen in het Ministerie. Is dat waarheid? Neen 1 Indien de luctit even is opgeklaard dan is dit alleen te wijten aan de devaluatie die meer geld in omloop heeft gebracht en die aldus aan velen een nieuwe mogelijkheid heeft ge schonken om aankoopen te deen. Het mooiste van de geschiedenis is echter rog dit dat de devaluatie het middel dus om beternis te brengen in onzen moeilijken toestand dat de devaluatie door de socialisten in het parlement hard nekkig werd BEKAMPT. Nu echter de socialisten in het ministerie zitten maken zij gaarne gebruik van het zachte bed dat door anderen, tegen hun wil en dank, werd gereedgemaakt. En het PLAN dan Daar is geen spraak meer var, cf kan iemand soms bewijzen dat een van de socialistische ministers in het ministerie de verwezenlijking van het PLAN zou hebben geëischt In het ministerie werd er gewerkt aan de verwezenlijking van het plan Van Zeeland en aan niets anders. De Eerste Minister heeft daarover klaren wijn geschonken en laten hooren dat hij voor geen ander werk te vinden was. Nochtans beweren de socialisten dat dank zij minister De Man en dank zijne groote werken er 125.000 werkloozen min zijn in het land. Wat moeten we daaruit besluiten Voor wat de linantieele mogelijkheid van die groote werken be treft, daarover hebben we reeds een oor deel omdat het nogmaals de devaluatie is welke de miljarden in de staatskas heeft beschikbaar gesield en voor wat het aan gehaalde cijfer betreft spijt het ons te moeten verklaren dat het eenvoudig KIESBEDROG is. Er zijn misschien 40 000 werkloozen min in het land en dat volgens de officieele statistieken. Doch we moeten daarbij nog opmerken dat dit niets buitengewoons beteekent vermits we nu bijna alle seizoenarbeiders aan het werk zien en dat diezelfde seizoenarbei ders regelmatig 's winters zonder werk vallen. Wanneer de socialisten dan ook redeneeren Indien de socialisten aan het bewind moesten komen dan zijn er over één jaar geen werkloozen meer in het land ....dan houden zij de werk lieden voor den aap. Maar ze pakken ook nog uit, de roo- den, met hunne vredespolitiek. Zij willen de kampioenen zijn van den vrede. Eerst opmerken a.u.b. dat het socialis me de wereldrevolutie wil ontketenen, dat is den burgeroorlog in al de staten. Hoe men dat met vrede te samen rijmt is ons nog een raadsel.... Maar wat doen ze dan om den vrede te bestendigen. Aan hun kiezers willen ze wel doen gelooven dat ze het leger zoo goed als onbestaande willen maken doch ziet hunre houding na toen de socia listen in het ministerie niet zaten,stemden ze geen centiem voor het leger maar nu ze er wel in zetelen verwijten ze de katholieken niet meer voor het leger te hebben gedaan en stemmen 700 miljoen nieuwe kredieten voor nieuwe forten, meer sol daten en langeren diensttijd. Dat zijn de woorden en de daden van die vredeshelden I Deze enkele punten hebben we willen toelichten om duidelijk te maken hoe bedrieglijk de socialisten zich aan de kiezers voorstellen. Er is echter meer en hier willen we tegelijkertijd de tweede onzer grootste tegenstrevers aan de beocrdeeling van de kiezers voorleggen de COMMUNISTEN. Communisten en Socialisten zijn vogels uit hetzelfde nest, met dit verschil dat de communisten nog vaster in hun schoenen staan dan de socialisten. 't Zijn allebei kinderen, geestelijke kin deren, van Kari Marx. De theorie van Marx berust op dit ééne belangrijke punt de vernietiging van de godsdienstgedachte in de wereld, het opbouwen van een we reldorde waar de godsdienst zelfs niet meer in het gedacht van de mer.schen komt. Het is omdat Socialisme en Communis me den oorlog hebben verklaard aan onze godsdienstige overtuiging en aan de vrij heden welke wij in het beoefenen en beleven van onze overtuiging opeischen dat wij Katholieken ons radikaal tegen deze dwaalleer hebben verzet en zullen blijven verzetten. Hier past het dan ook ereens te meer op te wijzen hoe onzinnig de daad is van deze die, geloof hebbend, deel uitmaakt van een dezer partijen of zijn stem er aan geeft. Het is als deed men de deur open voor de dieven of reikte men de hand aan zijn eigen moordenaar. Waar schuilt thans het gevaar Eer stens is de socialistische partij de baker mat, de voedster van het communisme. Het is inden schoot van de socialistische partij dat de communisten ontwaken, groeien en veld winnen zoodanig dat ze eens de socialistische partij zullen omver werpen zooals de liberalen werden omver geworpen door de door hen ontkristende werklieden. Het communisme is als den watervloed die steeds binnen de dammen van den sociaüstischen eigendom aan 't stijgen gaat tot eens de dammen breken onder den onweerstaanbaren druk van den vloed en heel de socialistische doe ning zal worden verzwolgen. Maar ook onze katholieke overtuiging loopt daarbij een groot en zelfs het eerste gevaar. Daarom wijzen we er ten tweede op dat de politieke en sociale macht van het socialisme de beste aanleiding is tot de vernietiging van alles wat ons heilig is. tien sterk socialisme beteekent voor morgen een heerschend communisme en een gewurgd katholicisme. Dat bedenke de kiezer gedurende deze laatste dagen. De ergste tegenstrevers van onze godsdienstige overtuiging, van onze godsdienstvrijheden, van onze schoolvrijheden, van de zuivere ziel van onze kinderen... dat zijn het socialisme en het communisme. Het communisme vloeit noodzakelijk voort uit het socialisme. Slee! ts ééne macht is tegen het com munisme bestand een door en door katholieke staatsinstelling. Wie bezorgt ons een katholieke staats instelling Alleen een machtige katho lieke partij. Daarom moeten allen, werklieden, boeren, middenstanders, burgers, de ran gen van de katholieke partij vervoegen en stemmen als één man voor orde, tucht, vrij heid en vrede Als men den oorlog verafschuwt en >vilt dat ons land mede- werke aan den op- 1 bouw van een duur- z timen wereldvrede maar ze werpen modder naar de schoonste en edelste bloemen welke dank zij de liefde tot God en tot den naaste zijn ontloken. Opdat deze die nog verblind zijn klaar zouden zien in het ge- meene opzet van de socialisten een aanslag te plegen op de ziel van ons volk, drukken wij over wat VOORUIT» heeft gedurfd te schrijven over de zuivere figuur van Pater Damiaan. Pater Damiaan, de gtloofsreklame en... het officieel onderwijs. Hebt ge reeds gehoord van de groote officieele plechtigheden, die den terugkeer van het stoffelijk overschot van pater Da miaan in ons land zullen vergezellen... De katholieken bladen, wat zeg ik, al de bladen staan er vol van de katholieke natuurlijk een beetje voller dan de andere, want, een heilige of geen heilige zoo iets voor dezen een steeds welkom gele genheid tot het maken van geloofsrekla- me. En ge inoogt me gelooven de gan sche geschiedenis met Pater Damiaan is niets anders 1 i Als 't u blieft, blijf me van het iijf met alle grootspraak over den eerbied dien de dooden zou schuldig zijn. »Ten eerste,er zijn voor mij geen groo te en kleine dooden en ik beween slechts die mij aan het hart liggen of die vielen in dienst van de humane idealer, die de mijne zijn. De wijze waarop men mijn dierbare dooden mijn dierbare levenden en mezelf, gedurende de jaren van strijd, in dienst van deze ideaien heeft behan deld, heeft me hard gemaakt en geleerd geen arbarmen meer te hebben voor onze vijanden. Ik zou dit met duizenden bittere voorbeelden kunnen staven.. Ten tweede, ik vraag me af, waarom de dood steeds maar een voorwendsel moet zijn, om Je ongeloovigen tot erken ning te dwingen van den triomf van het geloof Pater Damiaan, zoo luidt het, is een soort van heilige, die zijn leven heeft ge offerd am de melaatschen. »Daargelatc-n,dat de mannen van de we tenschap het er nog steeds niet eens over zijn, of de melaatschheid wel besmettelijk is buiten de ges'ac1 tsgemeenschap willen we aannemen, datPalcrDamiaan zich zon der terughouding en met de gansche vol heid van zijn kristelijke ziel aar. de verple ging van de melaatschen heeft gewijd, en dat bij hierbij al zijn moreele en üchame lijke krachten heeft verteerd. Let nu echter op, indien Pater Dami aan aldus deed, dan was het niet de liefde voor de melaatschen, die hem daartoe dreef, maar goed en wel zijn roeping van dienaar Gods. Gelijk al de andere zendelingen, was het hem hierbij niet te doen den zieken een ander genezing of een ander heil te brengen, dan troost in het scheiden van het aardsche, mede met de hoop op een eeuwig geluk in het hiernamaals, Pater Damiaan was een zieleherder, een zieleredder in dienst van zijne moeder de Kerk. i Pater Damiaan was een pater, gestor ven in de uitoefening van zijn beroep. a Met of zonder uw respekt, waarom Zie vervolg op 2' blad. Programma voor Zaterdag 10 Zondag 17 en Maandag 13 Mei DE IJZEREN HERTOG. GOM BOL. MaRTHA. Voor allen EEN MAN IN GOUD. Voor volwassenen der is dan de kliek Van Cauwelaert, de kliek Devèse en zelfs de kliekVandeVelde- Aitseele. Ze zoal en zij tec'i wel ne keer een speciaal pampierken mogen uitgeven voor ons streek. Reporter. Wij waren reeds vertrouwd mei het ide alisme* der Vlaatnsche-Nationalisten Idealisten waren menschen die voor een idéé i) voor een gedacht in 't kot zaten, zwarte armoede leden, hun leven opofferden. Idealisten zijn weinig praktische menschen die gemakkelijk de kaas van hun brood laten pakken. Ook zijn er praktische Vlaamsch- nationalisten geweest, die de uidealistenrals garnituur op de schouw hebben gezet, hun portretten aan den muur hebben gehangen en zelf de warme plaatskens hebben ingenomen. Hier en daar schiet er nog een idealist over wij zeggen het om der Waarheid wil len. Berlen D'Haese is er nog een van. Spijtig dat zulke menschen zich blind kijken op één punt en nitis zien van wat daarneven nog bestaat. Bei ten D'Haese mei zijn onbaatzuchtig heid,zijn flink verstand,zijn flink schrijvers talent ha.t een primakracht kunnen zijn het kristen Vlaanderen ten bate. Zijn idealisme heeft van zijn talent 'nen os gemaakt die steriel rondloopt opVlaanderens bodem en zijn klem troepje volgelingen ont trekt aan de verdediging van ons christen Vlaanderen. Wie Item naloopt, loopt mee verloren, Ten andere het idealisme heeft uitge diend. gehoord alleen nog maar van RE ALISME Een eréalistis iemand die met zijn twee vosten ui de werkelijkheid staat en naar geen princiepen ziet. Bismaick in zijn tijd was een realist Die zei dat ge op alles kost gaan zitten, uit genomen op de punten van bayometten. Armani Janssens en zijn troep noemen zich zelf <réalts(en n Wie kandidaat is moet wit staan. Wis zijn tegenstrever wil vloeren moet dit zwart maken dat is réalisme, Van Cauwelaert, buitengewoon versteend en geleerdheidbuitengewoon redenaarstalent boeren burger met bóeren-burgerlijk fortuin. Van Cauwelaert is tin rijk... Van Cau- welaertis 'nen dief. Ar mand Jansstns, kleine bediende dia werkte voor zijn dugelijksch brood is rijk man gewerden, schepp.r en beheerder van maatschappijen. Janssens is een génie l Dat is réalisme. De rijke Janssens, die boft met zijn rijk dom leeft gescheiden van zijn vrouw en zou moeten voorzien in haar onderhond. Hij heeft weten te ar rangeeren dat het ge recht aan zi/n geld niet kan en zijn vrouw kt ijgt niets. Wie hem eett proces aandoet voor laster en eercroof en hem wil doen afdokken om hem manieren te letten legt zijn hand op tien ijdelen nest.... en mag zelf de onkosten van 't proces betalen. 117/ hij Janssens doen ttitten» hij moet zelf de kosten van 't zitten betalen, Armand Janssens is 'nen o platten die door de vingers slibbert... dat is réalisme l Als ge zoo het gerecht, staatslieden, en lot uw eigen vroaw toe kunt op flesschen trekken zoudt ge dan niet gaan denken dat ge dit met de ki.zers ook kuui 't Is in alle geval worder en schoon, won derschoon, dat Réalisme en Rexisme die het mei zooveel klank aanklagen dat dezen die aan 7 bestuur waren aan 't potje gelikt heb ben... en daarom moeten plaats maken voor hen, en zoo'n geweldige kiespropapanda kun nen voeren, en dat juist die aan 't potje ge likt hebben, het met kunnen omdat het crisis is, en 't zaad in 't bakje mankeert Buiten Armand Janssens, den rijken Janssens, kennen wij haast niemand in 't Réalisme. Eigenlijk kennen wij er twee. Mr Jules Stevens van Meerèeke, kop der lijst in Aalst. Mr Iserentaut, tttgenievr, die op de lijst staat te Br ussel. Zij zijn oude kennissen, over hun zelf moeten ze ons niet inlichten. Maar zouden ze ons niet beetje inlichten over liun andere wa penbroeder s, en ons serieus, zonder lachen, zeggen of het waar is dat hun kliek zoo veel deftiger, pi operder, eerlijker en eerbaar

Denderklok | 1936 | | pagina 1