Hl Zondag 7 Juni voor de Provintie stenst men echt Katholiek onder 5 Zalige Hoogdag Sinksen IV 3 Tiende Jaar Nr 22 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 31 Mei 1936 Katholiek Vlaamseh en Volksgezind Weekblad ONZE KANDIDATEN Een verklaring van den heer Hubert Pierlot, Senator, voorzitter der Katholieke Unie FILMLE1DING EEN NIEUWE KIEZING STEMT KATHOLIEK Het Hoekje van den Reporter VOOR HET KANTON NINOVE PoatcheokreVening (R. Luysterman n-1862,54) Telefoon 345 Drukker-Uitgever Abonnementsprijs 3 maandeL fr. 4,00 6 maanden 7.00 1 jaar 13,00 NINOVE NINOVE, Koeipoortstraat, 10, Handelsregister Aalst n* 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Eyckermans Van Oudenhove Edgar Van der Linden Jozef Karei Prové Borremans Leopold Keymeulen Blijde zijn Wat verlangen de menschen vuriger Maar... hoe meer ze de blijheid najagen, hoe verder deze zich niet zelden van hen verwijdert. Waarom Omdat de blijheid gezocht wordt daar waar ze niet te vinden is omdat de ware blijheid, de ware vreugde niet meer gekend zijn Oprecht gelukkig, oprecht blij... kan alleen een christen mensch zijn, iemand die zijn plicht doet in alles en altijd. Iemand die aan God geeft wat aan God toekomt die zorgt voor zijn geluk naar lichaam en ziel die zijn evenmensch helpt en waardeert. Zoo te leven is niet gemakkelijk omringt als we zijn door elementen die ons van dit drievoudige levens doel willen afhouden... maar., we staan niet alleen. 't Feest der blijheid 't feest van den troost, 't feest van de sterkte., dat is Sinksen, waarop we de komst van Gods Geest over de Kerk vieren. Ik laat U niet als weezen ach ter.zoo sprak Christus bij zijn Hemelvaart. En inderdaad., pas tien dagen later komt de Trooster zijn vele gaven aan de Apostelen en leerlingen meedeelen I En of ze het noodig hadden en of ze er door veranderden 't Zijn nu geen b->nge \isschers meer die beven bij 't woord van een hoogmoedige schriftgeleerde Op Sinksendag zelf reeds beginnen ze aan hun wereldtaak Gaat en onderwijst alle volke ren 1 Spot en verdachtmaking, tegenwerking en geeselslagen; niets kan hun ijver verminderen. Luide roepen ze hun overtuiging uit Zwijgen kunnen we niet En wij Christenen, gesterkt door ons Vormsel, wij durven de hand niet slaan aan 't werk onzer eigen zaligheid en die dergenen waarop we invloed hebben. Wij Christenen steken onze overtuiging weg, handden tegen ons geweten in om., te doen lijk de anderen. Wij Christenen durvtn niets tegen hen die het schoonste in ons en onze kinderen willen vernietigen ja, allen zooveel als we zijn, hebben we den Geest van sterkte, die blijde overtuiging en bezieling biengt, noodig. Samen met de H. Kerk smeeken we Hem af kom, H. Geest... ver ander en verbeter ons leven, maak van ons fiere, bewuste durvende Christenen Voor hem die 't nog niet wist Vertel ik het beslist Geen suikerij zoo droog, zoo straf Als ons tot heden Paoha gaf. De kiezirg van 24 Mei bracht aan de Katholieke Partij een gevoelige nederlaag. Laten wij er geen reden van ontmoedi ging in zien, maar laten wij de les uit de gebeurtenis halen. De partij ondergaat de gevolgen van individueele dwalingen of fouten die als voorwendsel voor de heftigste aanvallen hebben gediend deze aanvallen werden gedaan, eerst onder den dekmantel van een zoogezegde zuiveringsaktie maar welhaast met een herkend doel van ver nietiging der Katholieke krachten. Een gemis aan voeling. Indien de Katholieke opinie, hierdoor werd aangetast, moet hiervan de bijzon, derste reden worden gezocht in een gemis aan voeling tusschen een gedeelte van onze kaders met de volksmassas. Dezen voelen niet voldoende meer dat de geko zenen der Partij hun mannen zijn tusschen hen bestaat geen voldoende ge meenschap van gedachten en gevoelens. Wij moeien trachten te verwezenlijken dat onze mandatarissen meer daadwer kelijk de bevolking vet tegenwoordigen dat 13 een belangrijker voorwaarde dan de doseering van invloed onder de vereeni- ging met verscheidene strekkingen. De krachtinspanning tot herinrichting der partij, die door de noodzakelijkheden van den kiesstrijd werd onderbroken, moet nu onmiddellijk worden hervat en deze taak zal *ot een goed einde worden gebracht. Wij moeten aan de basis de keuze der mandatarissen verbreeden en de gansche katholieke opinie oproepen om meer aktief aan het leven der georgani seerde paitij en aan hel toezicht van de werking harer mandatarissen deel te nemen. Niet voldoende hernieuwd en verjongd Wij motten het durven zeggen het kiezerskorps is zeer ontgoocheld geweest toen het zag dat de kaders niet voldoende werden hernieuwd en verjongd men is getroffen wanneer men de wanverhouding vaststelt tLs chen de algemeenheid van dezen wer.sch der massa en de kleine hinderpalen die dtze hernieuwing hebben onmogelijk gemaakt. Deze hinderpalen zullen weldra moeten wijken voor den vloed der levende krachten waarop wij beroep zullen doen. In de katholieke jeugd vindt men een voldoende grondslag voor de aanwerving dei heerlijkste en menigvuldigsïe politieke kaders. Gedurenue langen tijd. en wegers een misverstand waarvan de verantwoor delijkheid voorzeker verdeeld is, bleef deze jeugd van het openbaar leven ver wijderd. Het is vooral deze dwaling die de oor- zaak is van dezen buidigen toestand. Het komt ons ongetwijfeld voor dat hieraan een einde gaat komen enkele maanden kwamen ons tekort om dezen toestand te herstellen voor de verkiezin gen en om de noodige wijzigingen in de vorming der lijsten toe te brengen Zin voor verantwoordeiykheid Thans mag gten enkele dag meer ver loren gaan Indien de nederlaag van 24 Mei er toe heeft bijgedragen om den zin der verantwoordelijkheden te doen ontwaken, zal er voorzeker een dag komen waarop wij zullen herkernen dat het voor de katholieke partij de gelegenheid is geweest voor een heilvolle werking. Lalen wij niet dralen om de dooden te tellen, maar aanschouwen wij de toekomst en de levensbeloften die zij in zich draagt. HUBERT PIERLOT Voorzitter. Programma voor Zaterdag 30 Zondag 31 Mei en Maandag 1 Juni STRADIVARIUS Voor allen DRIE KOGELS DOOR HET LIJF AI te radeu Zaterdag 23 Mei als dit artikeltje ge schreven wordt. Bij het verschijnen zal het eerste bedrijf van de kiezing 24 Mei achter den rug zijn. We zullen de uit slagen reeds kennen en de partijen zul len in een laatste poging de overgeble ven troeven uitspelen voor het tweedo bedrijf van 7 Juni. Ik waag het even de stad in te gaan om een luchtje te scheppen. Van een gezond luchtje is er geen spraak 't heeft overal een rood, zwart, blauw, geel en andere smaakjes die dan een smeekend, dan weer gebiedend r.aar u toekomen. De muren roepen me slempt katholiek, de uitplakborden Vive De- véze, de straatsteenen Rex vaincra en daartusschen een gewemel van plan nen en plannekes van dubbelloonen en hongerloon, van pourris en parasie ten. Wanneer ik een half uurtje later thuis aanland is mijn eetlust bedorven en heh ik het gevoel van een student die van een mislukte fuif terugkomt. 't Is of 't heele spel in een gekken huis herschappen is, kiezing, kiezing, kiezing' niets dan kiezing. Morgen ge luk of ongeluk, 't hangt af van de kie zing. Arme menschen snakken naar een stukje geluk, verlangend naar een be ter leven, de stroohalm op het kritieke oogenblik de kiezing. Üf wij aan die kiezing geen belang hechten Integendeel wij hechten er veel belang aan, wij beseffen minstens zoo goed als iedereen wat er op het spel staat, maarwij weten dat er buiten de kiezing nog iets anders is. Iets an ders dat noodzakelijk is orn het werk van een gezonde politiek mogelijk te ma ken, om te verhinderen dat politiek en massa tot een teeken van tegespraak zouden worden. Wat de uitslagen van de kiezing ook zij de menschen blijven toch dezelfde, en tenslotte de individuen vormen de gemeenschap en niet omgekeerd. Het moet herhaald, ook voor ons Js die kie zing van overgroot belang omdat de macht kan misbruikt worden en de mo gelijkheden van de persoonlijke vorming verhinderd. Een feit is het nochtans. Wat baat het regiemen van rechtvaardigheid als de menschen op alle mogelijke wijzen me kaar trachten te bedriegen, wat baat het vandaag alle werkloosen arbeid te verschalfen als morgen het egoïsme van den kapitalist dezelfde toestan jen schept, wat baat het vredesconferenties tz beleg gen als de menschen oorlog vragen, De grond der oplossing ligt dieper dan een verkiezing. De maatschappij bouwt op personen en niet op doode organis men. Wij vvi.len in iederen mensch eer ommekeer, een revolutie, al wat wij voor de gemeenschap veriangen dient eerst in ons persoonlijk leven omgezet te worden. Rechtvaardigheid, begirnen we met zelf rechtvaardig te zijn. Geluk, vrede, hoe is onze verhouding met onzen even naaste. Arbeid, rechtvaardig loon, kennen wij de waarde van onzen arbeid, beseffen we naast het recht ook de plicht Hierin bestaat de eerste en voornaam ste kiezir.g, de keuze voor zichzelf. Gansch ons kajottersprogramma staat in het tee- ken van de verovering, gansch den kristelijken arbeidersstand marcheert in die richting. Allen zijn wij kandidaten voor de nieuwe wereldorde, het hangt van ons zelf af of we gekozen zijn of niet. K.Jotter. wonen itver komen wieden in onzen Vlaamsen-katholieken tuin in plaats van in den hunnen te werken. Zij hebben de kletsen op de bakkes gekregen.... en toch is 'tens fout.... Die menschen hunnen hoed is gelooid met pluimen van het Waalsch haantje..., en zoolang er één pluim opzit kijken ze hun blind op haren glans Reporter. Ieder gazetschrijver met zelfrespect schrijft zijn artikel over de verkiezingen. Ik schrijf het mijne ook. Allemaal hadden ze den uitslag voor zien dat bewijst hot fel ze zijn. Maar ze hebben het natuurlijk voor de verkiezing niet willen zeggen om bij hm partij den moed er in te houden en zoo blijkt ten tweede dat ze hun lezers voor den aap hebben gehouden. Ik had den uilslag niet voorzien. Ik dacht dat de menschen serieuzer waren Ik dacht dat de kiezers in proportie van negentig tot vijf en negentig procent trouw zouden blijven aan hun partij. Er zijn natuurlijk menschen die maar standvastig zijn in 't veranderen. Er komt geen nieuws partij op of te zijn er bij. 't Is zoo'n kneep die ze in hun staart hebben. Er zijn zoo jongens die alle weken een ander meisje vrijen en brouwers die om de drie maand ten andere Marie Lou in hun herberg hebben. Maar dat zijn allemaal alleen staande gevallen. Armand Jansstns heeft zooveel of meer spektakel gehouden dan Degrellt. Het avontuur van Jansstns eindigt op 'nen schaterlach ware 't niet dat een paar lijkkisten den stoet sluiten. Ik had hei zoo ge lacht en 't is zoo ge bturd. Ik had het zH/de gedacht van Degrellt en 't is zoo niet gebeurd. De katholieken behouden 75 1/2 procent van hun sterk'e in '32. I)e socialisten 87 procent de liberalen 87 if2. De liberalen verliezen het minst 't is wonder dal ze niet tets gewonnen hebben. Ze kregen in '32 een davering van belang en ze hadden nog juist gelijk Napoleon in Waterloo la Garde len la Gardt meurt mats ne se rend pas l Degrellt is met vijf en twintig procent van de katholieke macht gaan loopen niet tti Vlaanderen maar tn Brussel en Wallonië heeft hij leelijk huis gehouden. In Vlaanderen had het hem kunnen ver- gaan gelijk Janssetis. Maar al de miskende grootheden, met hun onvoldane eerzucht hebben malkaar rendez-vous gegeven onder de vlag van Degrellt. In alle partijen bestaan die kleine en groote manoeuvres die den slag voorafgaan. Er zijn overal van dte menschen, die zoo verknocht zijn aan hun vlag dat zij absoluut den vlaggedrager motten zijn die daarvoor vechten ondereen die daarvoor den vlagge drager in fonctte in den rug poignar deer en Dat is zoo natuurlijk als dat 'nen hond vlooien heeft. Het duurt nu jaren na jaren dat die kan- didaat-drapeaudragers de katholieke partij out zenuwen en verraden. Nu zijn se hun leelijk gedoe gaan verschuilen achter de vlagge van Degrellt. Eest zoo i Dat ze ttu nog reclameeren als wij op hun respcctakel persoontje de methodes van Degrelle toepassen tri plaats van altijd ie zwijgen om beterswille Sommige menschen zoeken hun troost nood zoekt troost »>j de gedachte dat Rtx ook katholiek is. Rex is niet katholiek. kan een partij zijn bestaande uit Roomscn-kaikoiteke» het VlauTusch nat to- nalisme is dat ook. Alle beide hebben ze ver dediging van praktische godsdienstvrijheid op hun programmatoch zijn ze niet katho liek. De verdedigers van de godsdienstvrij heid staan sterktr in de nieuwe kamer date in de oude. I» de oude waren ze met 87 katholieken en Vlaamsch nationalisten) tegen 100 {libe ralen, socialisten en communisten). Nu sim ze met ÏOO tegen 102. Toch komen de katholieken geslagen uit den strijd en 't is een malheur voor 't Land. Om te sluiten moet ik took nog een Repor ter s-salut brengen aan de Waalsche tn Brus- selsche katholieken. Ze zijn met buitenger

Denderklok | 1936 | | pagina 1