üp nieuwe banen. Tiende Jaar Nr 35 Prijs per nummer 80 centiemen. Ninove 51 Juni 1936 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad Et. LMYSTIRI«Afll-fiMILTÊRil»AM Nieuws van aüe Kajottersfronten DE NIEUWE REGEERING. Landbouwbelangen FILMLEI Dl NG Het Hoekje van den Reporter VOOR HET Postcheckrekening (R. Luysterman n-1862,54) KANTON Telefoon 345 NINOVE Handelsregister Aalst n-1093 Abonnementsprijs 3 maande:. fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-U itgever NINOVE, Koei poortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Wij zijn geen profeten Wij hebben geenszins den lust noch de pretentie voor profeet te spelen, doch wij vinden het gepast en noo- dig even terug te komen op wat we maanden geleden hier neerschre ven dat de troepen dreigden ban deloos en stuurloos te loopen en dat de verantwoordelijke personen hun verantwoordelijKheid zouden te dragen hebben. Wat geschiedt is met de verkie zingen bewijst voldoende dat we juist hadden gezien het gebrek aan samenwerking in de politieke actie, wat zeggen we, het gebrek aan alle politieke actie, heeft de kiezers onverschillig gemaakt en van hun oude leideis vervreemd en hen tot ontrouw en afvalligheid aan hun overtuiging gebracht. De verantwoordelijKheid hier van rust op degenen die tot op dracht en tot plicht haddeu de hun toevertrouwde troepen te behouden en de aan hun zorg en leiding toe* vertrouwde organismen te doen voortbloeien of, ten minste, in on geschonden gaafheid aan hun op volgers over te geven. De tijd der rekenschap komt wel en het is hun aanbevolen even na te denken over het gemor dat in breede kringen tot uiting komt en over de houding die hen te dien aanzien het best zou passen hen en de katholieke gedachte. We zijn geen zwartkijkers en geen zagemannen doch wij wenschen ook niet lijdelijk meege sleurd te woiden in den strijd om de maatschappij en de maatschap pelijke o:de uie thans gaande is. We laten ons ook niet afschrik* ken noch terneerslaan door moei lijkheden of tegenslagen, we willen integendeel doorzetten en geest driftig en opgeruimd, krachtdadig tu onbevreesd, de katholieke ge dachte voort dienen en verdedi gen, vrij van personen of persoon lijke belangen, met alleen vorm oogen het algemeen katholiek be lang. En voor ons staat onder het al gemeen katholiek belang op het eerste plan de verdediging van de godsdienstige belangen, van de christelijke opvoeding, van alle zedelijke waarden daarna komt de zorg voor het sociaal en econo misch welzijn van den enkeling, van het gezin, van de maatschap pij- Het ideaal der wereldvrede ge vestigd op de christelijke levens beschouwing is nog immer onze geestdrift en onze algehetle over gave waard en we willen er vol op- ollering onze beste krachten aan besteden. Het heeft ons gegriefd, het moet ons van het hart, dat. we, tij lens den laatsten verkiezingsstrijd, door katholieken hoorden zeggen dat ze een stem van berusting gingen uitbrengen. Een stem van berusting van lijdzaamheid dus, van lamzakkerij en vadsigheid een geste van mannen zonder fut, van versleten mannen, van ouderlingen En dat in deze tijden Alsof wij zoo'n stemmen noodig hadden Duizendmaal neen 1 We kunnen ze, noch dezen die ze uitbrengen gebruiken, we behoe ven geen ballast. Wat we noodig hebben zijn mannen met overtui ging. mannen met karakter, met werklust en werkkracht, die, doel bewust en onversaagd, doorheen alle moeilijkheden en hindernissen hun opinies belijden en uitleven. Geen zwakkelingen, geen sidde- raars, maar mannen die pal staan, die den last der verantwoordelijk heid niet ontwijken en kordaat het hoofd bieden aan alle moeilijkhe den. Wat we noodig hebben zijn mannen die handelen. Daarom op nieuwe banen en vooreerst, met zulke mannen, or ganisatie van het politieke gedeel te der partij. Geen verbrokkeling van krach ten meer, geen stille naijver, geen persoonlijke of particuliere belan gen op den voorgrond, maar de krachten gebundeld voor de ver dediging van het algemeen katho liek belang. De tijden zijn rijk Aan het werk Dat de werklustigen aan treden Als eerste taak het in 't leven roepen van een plaatselijk organis* me dat, met de standen en in hun plaats, de politieke actie voert, in tensief, offensief en bestendig zonder versagen Van het geestelijke front üp de viering van den tachtigsten verjaardag van 2 H. den Paus, waarop afgevaardigden van de Katholieke Actie uit de garsche wereld aanwezig waren, waren ook de vier landsbonden van onze beweging vertegenwoordigd de K.A.J. benevens Z. fci. H. Kan. Cardijn, door den assistentproost en den algemeenen voorzilter. De H. Vader ontving de afge vaardigden van onze organisatie in spe ciale audientiën schonk hun een bijzonde ren zegen voor al wie ze vertegenwoor digden. Herhaaide malen konden ze ondervinden hoe hoog onze jeugdbewe ging in het Vatikaan aangeschreven staat. Van het front van de zieken De ziekendienst van de K.A.J. hielp meer dan dertig lijdende kajouers de Brabantsche bedevaart naar Lourdes- genade-oord meemaken. De reis ging van 26 Mei tot 3 Juni. Door hun gedrag, hun voorkomendheid, gelatenheid, offergeest en godsvrucht, wonnen onze zieken dade lijk de hooge sympathie van het bestuur en alle bedevaarders en stonden te Lour- des gedurig in het centrum van bewon derende belangstelling. Karei Gilie, kajotter uit het eerste uur, heeft er zijn mooie leven door Maria aan den Heer weergeschonken, tot redding van aile jonge arbeiders. Hij werd, door zijn zieke broers zelfs, ten grave gedragen en rust nu in dezelfde aarde als Bernard De Wever die offerend stierf tijdens onze onvergetelijke algemeene bedevaart van September-Oktober 1931. Van de werkloozen We krijgen zoojuist de laatste cijfeis van onze verschillende plaatsingsbureelen in handen. We lichten er slechts twee getallen uit't verbond Antwerpen be zorgde in Mei weer 160 jonge werkloozen arbeid, de Kajotterscentrale 4y. 2e gaan voort met voor de nog-niet-geplaatsten arbeid te zoeken en ze ondertusschen in de werkloozenkampen onder te brengen. Jonge werkloozen, kajotter of niet, 't ts om 't evenallen moogt gij aan onze kampen deelnemen Vraagt uitleg aan de kajotters die ge kent, aan de plaatselijke afdeeling of schrijft naar den Central en Werkloo- zendienst Poincarélaan, 79, Brussel- Zuid. Voor lichamelijk verzwakte jonge arbeiders zorgen we op een speciale ma nier. Deze worden ondergebracht in het rusthuis van Gemmenich, nabij de Duit- sche grens, in een zeer gezonde streek. KomtWe verlaDgen niets beters dan u te helpen Ons Strijdblad De Jongt Werklooze verschijnt nu regelmatig om de maand. Het Juni-nummer is van de pers met een slaanden inhoud. Het kost slechts 0,25 fr. Van de soldaten Voor de militianen van de aanstaande lichtingen werden tientallen voorberei dende vergaderingen gehouden. Talrijk waren de niet-kajotters die telkens deze bijeenkomsten meemaakten. Onze actie voor meer zedelijkheid in de kazerne gaat voort. Oók gezonde ontspannende lektuur wordt nu verspreid. Voor alle mogelijke klachten die ons worden overgemaakt treedt de K.A.Jop. Van het algemeen kajottersfront De werking ten bate van de school- verlatenden komt in volle bedrijvigheid, inlichtingsavonden, beroepskeuze-buree- len worden ingericht, enz. Het kajottersapostolaat tot hsrkersten- ning van alle arbeids- en arbeiders-mid dens rust niet. K.Jotter. Men heeft er aan de Vlamingen dik wijls een verwijt van gemaakt dat ze nooit tevreden zijn. En men zou werkelijk wel zeggen dat daarvan wel iets in hunnen aard zit. Doch heb ik al opgemerkt dat degenen die hun dit verwijt maken, ge woonlijk deze zijn die hun het meest te genwerkten, en zoo min mogelijk genoeg doeningen trachten te geven. Thans zijn wij weeral niet tevreden en ditmaal met de samenstelling van de nieuwe regeering. Zoozeer is het niet als Vlaming dat het ons thans niet gaat. want als we goed tel len zitten er op de vijftien ministers tcch wel zes Vlamingen, min of meer echte, in de Regeering. Wij zijn zoo veel niet ge woon. Dus dat gaat. Maar ons Katholiek-zijn heeft er toch een aardig duwken gekregen. Zonder eerst van het aantal Katholieken te spreken komt het ons nogal tegen-de-borststuotend voor, dat wij de Regeerirg om zoo te zeg gen op gansch cie lijn het Socialistisch programma zien aannemen. Dit na de kie zing waar het ons Katnoiieken toch bij zonderlijk om ging anti-socialistisch te stemmen. Als wij het programma van de Kegeering bezien, dan moeten wij een voudig bestatigen dat het juist op hetzelf de neerkomt, alsof wij allemaal rood zou den gestemd hebben. En dan ons aantal, vier tegen zes, socialisten die nochtans maar zeven zetel- kens meer hebben in de Kamer dan wij. Maar ja, die ten minste kunnen tiunne macht doen gelden. Wij zijn zoo lange jaren de sterkste groep geweest, maar nooit hebben wij onze sterkte kunnen doen gelden. En vergelijk dar. ne keer met de Liberalen. Zij hebben nog 22 zetelker.s, nog één meer dan de Kexisten, en ze krijgen drie Ministeries, waaronder dan nog twee dikke. En wij met onze 63 man nen, krijgen och arme, vier kleine Miuis- teriekes. De lijd was er niet naar om veel van zijn ooren te maken,zullen ze ons zeggen. Dat versta ik. Maar voor de Socialisten was er de tijd ook nietnaar, en toch heb- hen ze de poging Van Zeeland bijna doen mislukken voor een personenkwtstie. Wij haddeu nu nochtans de gelegen heid om een bed beetje, o maar een heel klein beetje onze tanden te toonen, want zonder ons was en is het absoluut onmo gelijk van te regeeren. Waarom het dan niet gedaan waarom niet een heei klein beetje eischender zijn Of zou het misschien toch waar zijn, wat al zoo dikwijls verteld is geweest, dat ze er allemaal veel te gaarne bij zijn Jeremias. In ons buisje lief wat lekkere geur, Men snuift hem op tot buiten de deur 't Is 't uur van de koffie, dat weten wij, 't Is 't uur van de Paolia chicorei Toemaathooi en Nagras Wie zijn weiden goed uitbaat, kan ieder jaar twee oogsten opdoen aan hooi dat zeer voedzaam is. en dan heeft hij nog kans over goed nagras te beschikken dat de die ren in September en October kunnen af grazen. Maar om dien uitslag te bereiken moe ten de weiden goed verzorgd en bemest worden en behoort men het gras vroeg tijdig te maaien, 't is te zeggen op het oo- genblik dat de hoogste grassen beginnen te bloeien, watgewoonlijk einde Mei gebeurt. Dan bevat het jong gras de grootste hoe veelheid verteerbaar eiwit en zal het hooi dus meest voedzaam zijn. Men mag niet vergeter, dat bij het rijpen de hoeveelheid voedende bestanddeelen zoo vermindert, dat het hooi in Belgie, waar men gewoonlijk laattijdig maait, nog slechts,9 0,0 eiwit inhoudt, terwijl het hooi voortkomende van jong gras 25 0,0 eiwitachtige stoffen kan bevatten. Wat dient er dus gedaan. Onmiddelijk na het binnenhalen van het zomerhooi.zal men 150 tot 200 kgr. ammoniaksuifaat per hectare uitstrooien en met de ijzeren eg ecnigszins indekken. Het ammoniaksulfaat werkt regelmatig en aanhoudend en verzekerd na zes tot acht weken een tweede goede opbrengst aan malse i, dicht en voedzaam gras, dat men opnieuw kan hooien. bij ongunstig weder kan men de tweede snede gedeeltelijk versch verbruiken en het overige inkuilen. Daarna, dus in Augustus, strooit men nog een laatste imal 150 kgr. ammoniak suifaat. Deze doenwijze laat toe dat de dieren rog een goeden wcidegang hebben in Sep tember en October, 't is te zeggen tot het einde van het jaar. Innig overtuigd dat de landbouwers en vetkwtekeis die gegronde beschouwingen zullen verstaan, durven wij verhopen dat zij onzen raad zullen volgen en toepassen, DIXI. Spurrie De spurrie is een voorname voederplant met lange teere blaadjes en witte bloemp jes, die meestal gezaaid wordt in zar.dach- tigen en frisscben grord, en die, in de streken waar men moeilijk of geen klaver kan kweeken, deze vervargt. Zij heeft eer, zeer gunstigen invloed op de bate 't is te zeggen op de afscheiding van de melk ze werkt voordeelig op de hoedanigheid van de boteren werdt door de dieren met gretigheid opgenomen. Wij kunnen dus de landbouwers en vee kweekers niet genoeg aanzetten de kweek van deze voedzame plant uit te breiden, want in die streken met lichte en zand achtige bodems is er zeer dikwijls te kort aan groenveeder. Men zaait spurrie meestal in de maand Juli, na rogge of gerst. Zoo de grond goed bewerkt en wel be mest wordt, bekomt men gewoonlijk een tamelijk groote hoeveelheid voeder, dat Vervolg op 2" blad. Programma voor Zaterdag 20 Zondag 21 en Maandag 22 Juni HET AJSCHEIDSLIED Voor volwassenen PAPPY VADERTJE Voor allen Ouders een film voor vol- wu«seiien is even ongeschikt voor uw kinderen als een af te> raden film voor u doe dus uw plicht. ca-Rosita de wereldberoemde waarzegster, en waar ge met bij bedrogen zijt. De stand Rex ua ir iedereen voor etn civiel prijs- ken nekeer Dtgrtlle kan spelen. Kaarting, bolling, enz. enz. Ik mag het u niet allemaal zeggen want gexoudt niet meer moeten komen zien... En daar hij niet voort wilde vertellen beu ik voortgegaan. En elk kan gaan zien of hij mij niet be logen heeft l Reporter. Ik ben den pastoor van Sint Thtresia gaan intervieuwen over de aangekondigde jubelfeesten. Dat is een soort knnstloer waarop ik fier ben want als ge een beetje hei uitzicht hebt van 'tien commis-voyageur geraakt ge daar niet buitten, 't Is van Mijnheer is niet tehuis De oprichting van de nieuwe parochie werd officieel erkend met Paschen '26 de aanstelling van den eersten Kerkeraad had plaats den isten Zondag van October 1926. Tten jaar is precies geen zware jubilé. Die wordt gevierd uit compassie voor mij en de andere menschen die er met meer zul len loopen als de vijf en twintigste verjaardag zal te vieren zijn verklaarde de pastoor. Er wordt ten andere meteen de jubili gevierd van het vijf en twintig jarig pries terschap van Mijnheer de pastoor. Hij werd op zes en twintigsten Juni als diaken leeraar benoemd aan 't kollegie en werd priester gewijd den 27 Oogst daarop volgende. Het mag een zeldzaamheid heeien dat hij sindsdien burger van Ninove bleef Als ik hem vroeg wat hem zoo aan Ninove hechte deed hij mij beioven hei niet te zeg gen maar tk mag het toch schrijven 't Is de hartelijkheid van de Ntnovieters, zei hij, dte mij zoo vasthoudt. Van de eerste maal dat ik een vrouw uit de volksklas hoorde och erme zeggen was 't beslist. Mijnheer de pastoor, vroeg ik, er zal zeker een grootse he stoet zijn ook door de versierde straten Neen, zei hijten eerste feesten kost en wij hebben geen geld te verspillen. Ten twee de niet alle menschen waren even blij als de nieuwe patochie er kwam. Er waren er dte den voorkeur gaven aan de oprichting van... maar kom laten wij de dooien ten minste vrede hebben op aarde. Nu nog zijn er men schen die nut e meedoen J\'ij willen die menschen tegen wil en dank niet tu een fees telijk almo^pheer zetten, waarin ze zouden kunnen stikken. Wij vieren in familie om dat wij met gaarne op kwade of nijdige ge zichten kijken. 06 Mag er dan geen volk tan buiten de parochie komen vroeg tk. Zijt gij misschien ook een van dit menschen die hun altijd weren om verkeerd ts verslaan Wij vieren niet in besloten kring. Al de vrienden van de H. Thtresia, en van haar parochie al de vrienden, oud-stu denten en andere, van den pastoor tullen daar mei open deuren en.... armen ontvan gen worden. Dan hebt gij zeker al etn half dozijn <t discours gereed, vroeg ik. Ik dacht dat gij van praten niel hield, zei hij. Vrouwen die ie veel praten laten de melk overkoken en de patatten aanbranden. Is 't zo# niet Ja-hei, zei tk. En 't ts omdat de politiekers te veel praten dat het Staals/iutshoitden zoo slecht bestuurd ts. Is 't zoo met Ja-het, zei ik. En zuudt ge mij nu willen doen con currentie doen aan Degrelle, dm grootsten praatvaar van België Ze zuilen mij niet veel doen vertellen, zei hij Maar ik zal mij devoneeren en alle twee uur de ronde doen van ai de standsom mij te laten tr acteer en l Zal 't neg de moeite zijn mijnheer de pastoor, vroeg ik. Of het zei hij. Bodega De groene Jager In den Zoeten Inval Boerenleven met zijn wafels, taartjes, fritten en bovenal zijn pensenauthentieke boerenpensen, door 'run echten bcerenslachier gemaakt van een echt boerenverktn.... Ctrkus Nestor De Jonge dat niets gemeens heHt nut het Brusselsch circus van den zelfden naam.,.. Het Ros Beiaard dat van Detidernionde niet maar het echte van de Vier Heemschkinde- ren die hei bij gelegenheid ter onxcr beschik king laten om er op te zitten Don a Btan- •Ka V C- l"b

Denderklok | 1936 | | pagina 1