11 Op nieuwe banen. JüBELPEESTEM VL**mSCHE KERmiS Gnootsche JUBELFEESTEN Tiende Jaar Nr 56 Prijs per nummer 30 centiemen, Ninove 58 Juni 1936 Katholiek Vlaamseh en Volksgezind Weekblad ft. LUlYSTIftMACi'HIAILTIRMAN Verbond der Kristene Mutualiteiten van het Arrondissement Aalst FILMLEIDING 10-JARIG BESTAAN OPENING Klaverjasprijskamp 100 fr. vooruit ATTRACTIES - PRIJSKAMPEN - SURPRISES. HET DAVIDSFGNDS Jubelfeesten in de Technische School van Aalst Op Zondag 28 Juni Het Hoekje van den Reporter SINT THERK8IA - Ninove. Breng een bezoek aan l NINOVE VOOR HET KANTON POBtcheokrskening (3. Luysterman n- 1862,54) Telefoon 345 Handelsregister Aalst n-1093 Abonnementsprijs 3 maander. fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Onze vorige artikels onder deze hoofding verschenen, hebben nog al wat stof in verscheidene kringen opgejaagd ze vonden hier tegen stand, daar instemming, elders nog geringschatting en misprijzen. Over 't algemeen nochtans gaat men akkoord met het standpunt dat wij innemen en wij wanhopen niet, ver van daar, de tegenstan ders te overtuigen en de gering- schatters tot een betere en meer rechtvaardige beoordeeling van ons pogen te brengen. Het nagestreefde oogmerk is te belangrijk dan dat men zich met een schouderophalen van een grondig en ernstig onderzoek van de heele kwestie zou mogen van- afmaken. Een punt waarover iedereen ak koord is en dat wij als vertrekpunt nemen is dat er in de organisatie van de plaatselijke katholieke po litiek iets moet veranderen. Ieder een beseft thans genoegzaam dat er leemten en tekortkomingen zijn in de plaatselijke politieke actie der partij en dat men in dit opzicht, op nieuwe banen moet. De afstand tusschen gekozenen en kiezers ver meerdert voortdurend en de ver vreemding der partijleden van hun politiek lichaam en van hun leiders wordt steeds grooter. Er moet dus een uitweg gevon den worden. De kwestie is den- welke De Katholieke Jonge Wacht,die dit vraagstuk sinds lang heeft aan gepakt en er sinds enkele maanden voor ijvert meer politieke actie te doen ontstaan, heeft omtrent de tc geven oplossing haar planner, ge reed ze zal thans de onderscheiden politieke organen met die plannen in kennis stellen en hen verzoeken, zoo spoedig mogelijk te beslissen of ze, ja dan neen, op grondslag van die plannen de werking op katholiek politiek gebied zullen inzetten. We herhalen het tot vervelens toe er moet actie komen, en zoo spoedig mogelijk Het moet gedaan zijn met den slenter en de zorgeloosheid, door dewelke de katholieke partij haar leden ontmoedigt en- verliesthet moet gedaan zijn met de versnip pering der krachten en vooral met de versnippering der verantwoor delijkheden. Men moet de teugels van een gezag voelen, van een verantwoor delijk gezag, en, in die gedachten- orde past het, dat de politieke lei ding der kathoheKe partij in de stad beruste bij een daartoe ge mandateerd organisme, dat be voegdheden en machten om te handelen bezit, doch ook aan sprakelijk is vóór het kiezerskorps Zooals het thans gaat met vrij willigers en met personen die veelal zichzelf afvaardigen en geen de minste aansprakelijkheid tegen over de partij oploopen kan het niet langer, wil men niet nog an dere, grootere teleurstellingen te gemoet gaan. En, als we spreken van een or ganisme met machten en verant woordelijkheden, dan bedoelen we een organisme waar mannen in zetelen, die bewust van hun taak en van hun verantwoordelijkheid tegenover de toekomst, katholiek, algemeen katholiek handelen en die, met werkkracht en durf, met werklust en offervaardigheid, de lasten en moeilijkheden niet ont zien en de verbreiding en de ver dediging der katholieke princiepen op politiek gebied als stelregel van hun mandaat nemen. Geen leden dus voor de eer of voor het aanzien, maar weikers mannen van de daad. Wij vertrouwen dat onder onze partijgenooten dergelijke mannen genoeg voorhanden zijn en dat de politieke organismen der stad, zoo spoedig mogelijk, bij middel van de door de K. J. W. voorgelegde plannen, tot een bevredigende op lossing zullen komen van dit netelig vraagstuk. Maatschappij Vereenigde Werklieden te Ninove. Beste leden, Op Zondag 19 Juli 1936 wordt door den Landsbond der Kristene Mutualiteiten van Belgie waarbij onze maatschappij is aangesloten, dus ook Gij, eene gfOOte Mutualistische betooging op touw ge zet. Waarom die bttooging Wij vieren ons EERSTE MILLIOÈN LEDEN. Wij zijn de sterkste. Wij móeten dat toonen. Daarom in massa naar Antwerpen op Zondag 19 Juli aanstaande. Hoe geraken wij in Antwerpen In dien het getal ingeschrevenen het toelaat en dat zal wel zoo zijn, zal er van het ver bond uit een speciale trein ingericht wor den. Op tijd en stond wordt Gij hier over ingelicht. Wat is er in Antwerpen te doen Om 10 uur Plechtige mis door Kard. Van Roey üm 11 uur Massa betoogin<-\ voorden namiddag werden verschillige aantrekkelijkheden en uitstappen inge richt ten gerieve van de leden 1) Boottocht op de Schelde, duur 3 uur, prijs ongeveer 11) fr, 2) Bezoek aan de tunnels en bijzonder ste straten der stad, duur 3 uur priis 20 fr. J 3) Bezoek aan den dierentuin 5 fr. 4) Bezoek aan de stad en omstreken, duur 3 uur prijs 20 fr. 5) Bezoek aan kerken en Musea, duurt 3 uur prijs ongeveer 25 fr. 6) Vliegtocht boven de stad. De vlucht duurt een kwartuur, maar de tocht per auto naar het vliegplcin en terug, alles samen 3 uur prijs 60 fr. Voor inschrijvingen en inlichtingen wend U tot den secretaris Mr Albeit Ver- humst. Biezestraat te Ninove. Gelief dadelijk te beslissen en U te la- ten inschrijven voor 30 Juni. Rekenende op eene talrijke inschrijving vanwege de leden, bieden wij U onze broederlijke groeten. Voor de maatschappij De Secretaris, De Voorzitter. Albert Verhumst. Jozef Kieckens. Programma voor Zaterdag 27 Zondag 28 en Maandag 29 Juni LIEFDE en ERISCH WATER Te mijden MEISJES SCHUW Voor allen Ouders een film voor vol- "wasseneii is even ongeschikt voor uw kinderen als een at to raden film voor u doe dus uw plicht. In de Dames-Demontschool. ZATERDAG 27 JUNI, om 8 uur 's avonds ZONDAG en MAANDAG Open vanaf 4 uur namiddag. Bodega De Groene Jager De Soeten Inval Boereleven Groote Bazar Circus Nestor De Jonge. Groote gebeurtenis Boerei\~pens-kermis lek ker en fijn Fabrikatie van Remi Lauwaert, voorzitter van de Kerkfabriek. Inkomprijs 3 fr. Kinderen vergezeld van hun ouders vrijen toegang. In jaarlijksch kongres vergaderd te Leu ven op H.-Sakramentsdng, 11 Juni 1936, in naam van zijn 70.000 leden, die even. zoovele katholieke Viaamscbe huisgezin nen vertegenwoordigen, gezien zijn eigen werking, en deze van de algemeenheid van de Vlaamsche kul- tuurvereenigingen, sinds vorig jaar inge zet, om te komen tot interprovinciale sa menwerking op kultureel gebied, gezien na de jongste verkiezingen de mogelijkheid is geschapen tot interprovin ciale samenwerking tusschen onze vier kristelijke Vlaamsche provinciën, ook ten bate van ons Brussel, draagt zijn Hoofdbestuur op om onmid dellijk de reeds gevoerde besprekingen met de andere Vlaamsche kultuurvereeni- gingen en met de verantwoordelijke ge zagdragers te hervatten, en er desnoods ruchtbaarheid aan te geven, eischt met klem, dat door de verant woordelijke gekozenen alies zou in het werk gesteld, om bedoelde provinciën a's één kultureel blok op te stellen tegen de schadelijke Brusselsche overmacht, ons gansche gebied en ons heele volk ten bate, besluit deze dagorde mee te deeien aan bedoelde verantwoordelijke vertegenwoor digers, en ze openbaar te maken langs de dag- en weekbladpers. Wij vernemen dat op 26 Juli a.s. de bloeiende Technische School der stad Aalst, hare 2o-jarige stich'.ing herdenkt. Groote plechtigheden worden bij die gelegenheid op touw gezet 's morgens, optocht van oud-leerlingen en leerlingen door de stad plechtige dankmis met kanselrede's namiddags, groot open luchtfeest op de speelplaats der school uitreiking van de diploma's aan de uittre dende leerlingen van de Middelbare Af- deeling, evenals aan de uittredende tech. nische ingenieurs van de Hoogere Afdee- ling. Daarna, opening van de Tentoon stelling der werken van oud-leerlingen en leerlingen. In openlucht wordt een gezel lig avondfeest ingericht, waaraan een der best aang-schreven cabaretgezelschappen zijn medewerking verleent en om te s;uiten. vuurwerk. De tentoonstelling belooft door haar omvang, haar verscheidenheid en haar nieuwigheden, een gebeurtenis van belang te worden. Wij hopen onze lezeis binnen kort meer daarover te kunnen mededeelen Gemeente Doiulerwindeke. ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan der Stoomrnelkerij St. PIETER en ter eere van hare getrouwe bestuurster Mw We Mersch-Soens, en een paar leden van het personeel, Mr Petrus Reygaert en Leonce Van Der Houderlingen. FEESTWIJZER Om 2 uur afhaling der Jubilarissen ter statie van Ninove. Om 2,30 uur vorming en optocht van een mn.olitig'eii symbolische praalstoet aan den ingang der gemeente. Binst den optocht ontvangst ter melkerij en in oogenschouw nemen van den praalstoet. Om 6 uur Groot BANKET de leden aangeboden. Om 9 uur een groot en ongeëvenaard vuurwerk. Gedurende gansch den dag zullen 12 luidsprekers de gemeente in feeste lijke stemming houden en zullen gedurende het banket al de redevoeringen overal kunnen aanhoord worden. Allen dus naar Denderwindeke om door 'n massale toeloop van volk hulde en dank te betuigen. Het moet een sprekende betuiging zijn van dankbare genegenheid voor d© zichzelf vergetene, offervaardige en boogstverdienstelijke vrouw Mw We Mersch-Soens. Namens het Feestkomiteit. Ik heb dees week geen last gehad met mijn reportage ik moest aan geen bellen gaan trekken. Het nieuws liep allemaal op straat( want binnen was 't staking. De tnenschen stonden op hoopkens gezaaid gelijk strutkboonijes en elk zei zijnen zeg. jtan qui ritmet' een gezicht gelijk een zountdroeg zijn dik buiksken door de hitte al juffen en blazen gelijk een oude tramloco- motief. Hij vond het heerlijk dat de trams slaak ten en dat hij nu verplicht was te voet te gaan. 't Doet mij zoo'n deugd, zei hij. Ik kwam 'nen financier tegen die uitgere kend had hoeveel er aan daguren verloren was gegaan en hoever de oplossing van de crisis daarmee verschoven is. Ik heb zijn ge tallen mei willen opnemen er is niets zoo onjuist dan een mathematische juiste bereke ning. Eta straatje verder stonden twee sociale werkers, een christen en een socialist te ra- wjf» en te rekenen hoeveel nieuwe leden dat affaire hun waard was. Vijftig meter verder wreef een communist t't zijn handen. Wij hebben in enkele dagen gansch de economische bedrijvigheid van t Land stil gelegd, zei hij. Dat is de proef op de som ons uur slaut als wij willen. Socialen en christenen hinken ons achterna gelijk het paard van 'nen generaal de lijkkist van zijn meester. nen Beer dit naar de stad komt werken vond de veertig-urenweek een ideaal. Daar mee kan ik een dagwand land meer bewer ken als ik tehmskom, zei hij. Een oude rentenier die liberaal-doctrinair ts zonder dat hij hel zelf weet en die niet kan verstaan dat de wereld nu heel anders is dan tn zijnen jongen tijd wou geestig zijn en gaf nen staker den raad bij ieder en betaalden verlofdag twintig frank drinkgeld te eischen om te kunnen uitgaan. Mijn vriend Jeretmas stond met schijn bare voldoening te luisteren naar 'nen boer aie aan t vertellen was hoe ze in ééntn nacu t de patatten hadden uitgedaan waaraan hij et n half jaar had gewerkt en die sakkerde omdat het gouvernement niet hard handiger optreedt tegen dat soort colorado kevers. Daar rampzalige berichten mijn vriend Jeremtas plezier doen heb ik er hem ook eetttge verteld De heel onthouders eischen de veertiguren dnnkweek en de nationalisatie van de brouwerijen en stokerijen. Zij beweren dat ate aan 'i Land meer kosten dan het Leger en de sociale voorzorg ie zamen. Al de alcc- hoolhoudende dranken zouden op voorschrift van den doktoor afgeleverd worden bii de apothekers. J De herbergiers dreigen met staking a!s er voort mag geschonken worden tn bollen- winkels en andere private herbergen. De beenhouwers zullen er het bijltje bit neerleggen als de verkoop van charcutene niet verboden wordt tn de specerijwinkels Er zijn zier groote moeilijkheden tusschen bakkers en beenhouwers. Voortaan zult tii broodjes moeten koopen bij den bakker en hesp bij den slachter. Maar de groote moei- Itjkheid gaat over den verkoop van witte pensen. Er is spraak van een gemengde commissie en studiereis in 't Binnenlanden tn den vreemde. Intusschcn zou de fabrika- tie modeu stop gezet worden. Mijn vriend Jeremias zag er zeer tenter geslagen uit maar daar er tnenschen op straat waren van alle gezindheid kwam hii er liever niet tusschen. J Ik heb hem wat moed ingesproken Cow ragte, ouwe jongen, heb ik hem gezegd dat ts nog allemaal niets bijzonders de wereld "n sjkouwlooneel0f ze cmedit de TOESCHOU WERS dte betalen Reporter, DENDERKLOH O O prijs

Denderklok | 1936 | | pagina 1