;l ÏI1S IN 5 BE VIJGEN Groof Sporenfeesf 1936 Groote Vlaamsche Kermis i Tiende Jaar N* 97 Prijs per nummer 50 centiemen. Ninove 5 Juli 1956 700 K. Ijken n odellen 0 Kilo in 253 *s aller koets- enz. Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad R. LUlYSYEatiM-HAILTiailM PAVIDSFONDS NINOVE Tombola Vlaamsche Kermis Groote GRATIS Tombola. Op 15, 16 en 17 Augustus 1936 Voor een zedelijk strand De K.A.J. en den boterham van alle jonge arbeiders Het Hoekje van den Reporter St. Theresia, Ninove XiAgang Vrij en kosteloos voor de leden, hun familie er\ alle katholieke Vlamingen. Huizen bevlaggen en goed v tilt, van L'N UJ "3 ib CL AC VOOR HET Postcheckrekening (R. Luysterman n- 1862,54) NINOVE KANTON Telefoon 345 Handelsregister Aalst n' 1093 Abonnementsprijs 3 maander. fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. S Vijgen mag men plat nijpen, pletten, lollen, plat slaan, het blijven altijd vijgen. Tot hiertoe werd deze vrucht gekweekt in de warme zuidersche landen, maar sincls eenige jaren is daar ook con currentie in gekomen, en de bel- gische vijg, alias onze midden standers, boeren en kleine nijver- aars zijn de schoonste vruchten die aan den belgischcn vijgenboom te rijpen hangen. Want in geen ander land ter wereld wordt er met die mur.schen gebeuld als in het onze. Er is maar even na te gaan wat hen allemaal op den hals is geval len gtdurende de laatste 25 jaren. De oorlog van 14-iS, waarbij de middenstand letterlijk op het stroo werd gebracht. De zaak van de marken aan 1,2a fr., de comedie der oorlogschade die aan groote fabrieken groote winsten liet ter wijl de opgave van den midden stander tot den laatsten centiem werd uitgepluisd, en veelal het toegestane bedrag niet volstond om de geleden schade te dekken. Kort daarop het zakken van den frank, de stabilisatie aan 107,— het voor de tweedemaal zakken van den frank, de stabilisatie aan 175,een beurscrisis the big gest in the worldhet zakken van den frank derde uitgave, crisis in handel en nijverheid, honderd duizenden werkloozen, ten heele reeks tïnantieele schan dalen, en om te sluiten een alge- meene werkstaking die lel naar comunisme riekt, en waarvan de middenstander-vijg weer de gebro ken potten zal mogen betalen. Want al de li onsvei hoogingen die nu gestemd worden bettekenen tcch niets dan opslag van alle soort koopwaar die, op het einde der re kening, door den verbruiker zal betaald worden. Het is genoeg om meer dan één menschenleven te vullen, en had den onze vroede vaderen dit alles moeten doorstaan, voorzeker zou het er meer dan één keer opgezeten hebben. Immers, in 1830 hebben ze revolutie gemaakt voor minder. De middenstanders van onzen tijd zeggen niets, alhoewel de ge volgen van al deze kwalen door hers gedragen tn gevoeld worden. Tot uitputtens toe werden ze ge plaagd en getergd door fiscale en andere wetten, hunne spaarcenten werden op cynische wijze tot drie maal toe gedevalveerd, en zij die hun vertrouwen stelden in den Staat en schatkistbons of Belgische rente kochten, krijgen nu een aal moes als intrest, terwijl ze onder- tusschen tot driemaal toe wettig bestolen werden. Onze middenstander-vijg zegt niets, betaald zijn contributie tn andere belastingen met een air van t 'k ben rijk genoeg, IK kan daartegen en smeert intusschen margarine in plaats van boter op zijn brood of eet een baring in plaats van een hielstuk. Voor alles wil hij doorgaan voor wat hij vroeger was, en de arme man ziet niet dat hij langzaam maar zeker achteruit boert, be drogen, en uitgezogen door den Staat, geplet, gerold, plat genepen door sociale en andere wetten. Voor hen worden geene sociale wetten gestemd, is geen spraak van 40 uren week of G dagen be taald verlof, niemand schijnt om hem bekommerd tenzij de fiscus, en dan alleen om te betalen. Het is echter hun eigen fout. Honderden zijn nog niet aange sloten bij den katholieken midden- standbond, uien het op deze wijze noodige macht faalt om onze recht matige eischen bij onze volksver- tenwoordigers op te dringen, die er nu enkel een meewarig glim lachje voor over hebben, maar aan den eisch van duizenden niet zou den durven weerstaan. Eendracht baart macht is 's land spreuk, en alleen da&r in is voor de middenstanders heil te vinden in de tegenwoordige lasti ge omstandighedn. Van twee dingen één ofwel vereeniging en verbetering, ofwel onmeedoogenloos de fiscale zweep om onze ribben. Zaterdag- 11 Juli, te 7 1/2 u. 's avonds op den koer van ONS HUIS Dreelstraat, 6, met de medewerking van de Koninklijke Harmonie EENDRACHT onder de leiding van Meester F. De Geeter. Otïiceeie lijst der winnende nummers De prijzen kunnen afgehaalt worden in Volksverheffing, Edingbaan 15 Ninove tot en met 19 Juli na dien datum worden de prijzen den eigendom derMaatschappij 1 2309 24 1 779 4 7 2647 2 3011 25 5096 4S 1211 3 3811 26 3254 49 2647 4 1747 27 3128 50 1858 5 2466 28 2312 51 2821 6 2536 29 5848 52 389S 7 2458 30 1359 53 2653 8 4147 31 3243 51 1177 9 3996 32 5227 55 1750 10 5917 33 23U7 56 2840 11 2082 34 5663 57 3761 12 5563 35 5356 58 3124 13 1705 36 2118 59 1433 14 2962 37 4554 60 4992 i 15 1739 38 4 967 61 5591 j 16 5259 39 1269 62 1181 17 2661 40 2665 63 2209 18 3140 41 1927 64 5235 19 4962 20 4615 21 2839 22 1305 23 3416 42 43 •14 45 46 1777 3891 5025 5485 5646 Omslag nummers 1 170 3 93 5 2 157 4 190 90 y 65 5879 66 4623 67 1848 68 5306 69 1831 70 3593 ingericht door de verschillende Jeugdorganisaties der Parochie in de ruime lokalen der scholen 111 J oris» en Koepoortstraat, ten voordeele der Parochiale Scholen. Uitgebreid programma verschijnt kortelings. Alle giften, hoe klein ook, zullen in dank aangenomen worden. De leden der organisaties zullen zich ook ten huize korte lings aanbieden om de gift in ontvangst te nemen. Met het oog op het nakend zeeseizoen heeft het Manntnverbond voor Katholieke Actie in het bisdom Brugge, langsheen de kust 5 Zedenadclbureau's gesticht die, elk onder de verantwoordelijke leiding van een secretaris, de centra zullen zijn van de verzedelijkingsuctie langs de kust voor het gebied De Panne, Kokzijde, Oostduinkeike, Nieuwpcort-bad ZE DENADELBUREAU, Zeedijk, 57, DE PANNE (telef. 380). voor het gebied Westende, Middelker- ke, Mariakerke. Oostende, Breedene, De Haan ZEDENADELBUREAU, Aaits- hertoginnestraat, 37, OOïsTENDE ^tele foon 1553) voor het gebied Wenduine-Blanken- berge ZEDENADELBUREAU, de Troozlaan, 12, BLANKEN BERGE (tele foon 41647) voor het gebied Heiet-Duinbergen ZEDENADELBUREAU. Zeedijk, 154, HEIST AAN ZEE (telef. 315) voor het gebied Knokke en Zoute ZEDENADELBUREAU, Nestor de Tiè- restraat, 4, KNOKKE AAN ZEE (tele foon 1060). Dank zij de stichting van De Veree niging der Katholieke Hoteliers zijn deze bureau's bevoegd om inlichtingen te verschaffen betreffende de zedelijke waarde van hotels, pensions en kirder-tehuizen aai: de zee. In dienst der kustbezoekers wordt op de Zedtnadelburau's nota genomen van eike gegronde aanklacht om die aan de bevoegde overheid over te maken en de handhaving der openbaie zedelijkheids voorschriften te verzekeren. Nog is het hun doel de katholieke badgasten te groe- peeren en een openbaar offensief in te zetten legen 't schendig en wraakroepend kustgedoe. Voor het plaatsen van katho liek dienstpersoneel stellen zij zich ter beschikking der kattiolieke werkbeurzen.» DE WEG leidersblad van het M. V. K. A., Nr. 3 4). Het is derhalve de wensc'i van de deo- cesane leiding van het West-Vlaamsch Mannenverbond voor Katholieke Actie, dat alle weldenkende personen, families en vereenigingen, bij elk eventueel bezoek aan de kust, vooraf zich in betrekking stellen met deze Zedenadclbureau's bet is in het belang dezer bureau's de adres sen te ontvangen van personen, families en vereenigingen die, bij hun verblijf aan zee, bereid zijn mede te helpen aan de verzedelijking van de kust. Wie deze kustactie wil steunen, stor'.e zijn bijdrage op postchecknummer 234666 A. Vervenne, Klein Semmarie, Roeseiare. De staking sloeg als een vloedgolf over het land. Verbazing, verwondering, schrik en angst, voor menschen die niettegenstaande alles, hun oogen sluiten. De K.A.J. kwam sedert maanden in haar strijdblad De Jonge Werklooze telkens opnieuw terug op wraakroepende mistoestanden op gebied van loon en van alle andere arbeidersvoorwaarden. Het was geenzins een droge theoretische uiteenzetting, maar wel het opeenstape. len van diepinslaande feiten die een mensch ten lange laatste innerl'jk doen lijden en opstandig maken i Die feiten kwamen heel eenvoudig aan het licht door het onderzoek dat de K.A. J. had ingesteld nopens de loonen van al de kajotters en van al de jonge arbeiders. Van dag tot dag werd de toestand hache lijker en plots... staking over heel het land Het mag en moet gezegd worden tot de i eer van de arbeiders, dat het de eerste maal is in ors land, dat een algemeene staking met zooveel orde en tucnt werd gevoerd. Onmiddellijk zette de K.A J. haar rustig rtddirgswerk voort. De Jon ge Werklooze verscheen en werd bijna gansch aan de stakingen gewijd en 350.000 werklieden m ons Vlaamsche land alleen ontvingen het. Het blad spiak een waardige maar zeer kordate taal, die deujd deed en tot 'n op lossing bracht. De Landsbond van A.C.V. en alle Cen- tralen werden aargesproken om toch zoo rap mogelijk voor alle jonge arbeiders 'n rechtvaardig loon te bewerken en te eisch en als het moest. Ook aan minister van Arbeid en Sociale voorzorg werden onze eiscnen speciaal voor de jonge arbeiders voorgelegd be langrijke zaken werden bekome zonder overdrijving mogen we en moeten we de K.A.J. gelukwenscben Zij is de eenige jeugdbeweging in ons land en zelfs in den loop van de geschiedenis van ons land, die speciale barerna's heeft verkregen voor de jonge arbeiders. Het zou dus uit moeten zijn de K.A.J. te aanzien en te beschuldigen als 'n ver. eeniging van brave jongens zonder meer. Het is ru toch aan iedereen klaar ge bleken dat de K.A.J. telkens opnienw m de bres springt voor ül de belangen van de jonge arbeiders. Zij zorgt dus niet alleen voor de ziele, zaken van de jonge arbeiders, dus voor de godsdienstige en zedelijke vorming, maar even hard werkt ze om alle jonge arbeiders een meoschwaaruig be. taan te bezorgen door menschwaardigen arbeid en door een menschwaardig loon. Mochten de jonge arbeiders dit op de allereerste plaats begrijpen. Mochten de hedendaagsche omstandig* heden de jonge arbeiders brengen tot gron diger kennis van de K.A.J,-beweging', tot grootere waardeeling van haar diensten, en tot sterker betrouwen in haar macht ten bate van den arbeidersstand, en heel de arbeidersjeugd. K.Jotter Neemt dees proefWilt eens ver- andren Koopt de Facha suiktrij. Z'fs niet duurder dan al d'andren, Maar geeft winst en smaak erbij. Menschen, ge moei reden verstaan. Ik heb dees week mijn hoekje niet gt' maakt ik heb het uitgeschreven. Ik zelf heb weinig respect voor menschen die artikels schrijven met een schaar en 'nen lijmpot in plaats van met pen en inkt.... maar ik biecht mij te rechten ik heb mijn hoekje uitgeschreven. De warmte is mij te machtig geweest ik kon het niet af van straat in sttaat uit te slenteren en mij te laten stoven in de zoutte gelijk stoofperen in een kom. Ik ben in een frissche halfduistere boe- ketisaal gekropen en ih heb gezocht in oude folianders naar een historieke dat iedereen nog niet gelezen heelt. Menschen ge moei reden verstaan en lees mijn historieke dat het mijns niet is. Het is er geen leelijk, het historieke van den man die naar zijn schaduw keek Hoe het gekomen is weet ik nietHij was een normaal mensch en altijd geweest... Hij stond zelfs gekend als een felle mensch. Hoe het gekomen is weet ik niet. Op een zomerschen morgen stond hij van bij 't kritken van den dag in het vlakke veld en bewonderde het landschap. 7 oen de zon boven den gezichteinder kwam kijken wierp ze zijn schaduw meters ver over het klaverveld. Hij zag het, en ver schoot er van. Ik wist niet dat ik zoo groot was mompelde hij. Hij zette zijn beetien open gelijk 'nen boer die op zijn karre staat en zijn schaduw stond daar met lange openge sperde beenen over het landschap en hij had den indruk dat de aarde zijn wagen was en dat hij met de aarde reed. En tijd bij tijd stond hij met welbehagen naar sim schaduw te kijken. Hij zag de zon niet stijgen aan den gezichteinder maar hij zag wddra zijn schaduw inkrimpen en hij werd bezorgd. De gedachte kwam bij hem niet op dat hij misschien niet zoo groot was als hij wel dacht. Iiij dacht veeleer dat hem onvexht aangedaan werd en hij verzon op middelen om zijn recht te doen gelden. Steeds kleiner werd zijn schaduw ze nam de afmetingen van een gcwcon mensch, van een kort-ge- blokte mensch, van ecu kleine dikzak, vaH een dweig,... ze verging bijna lel niet. Zijn bezorgdheid werd angst zijn angst werd wanhoop en het middaguur vond hem voorovergebogen zoover hij kon om zijn schaduw ie vergrooten en dikke droppels vielen van zijn wesen. Zweet van ae inspan ning tn de brandende zon Tranen van deernis over zijn vergane grootheid Zweet en tranen allebei te zamen Niemand weet het, hij wist het zelf met hij zag anders niet dan zijn wegsmeltende schaduw. Plets zag hij dat zijn schaduw weer aan 't groeten ging, zijn ademhaling werd min der bevangen, de hoop en de blijdschap groeiden ik zijn hart tegelijk met zijn scha duw op den grond. En geleidtlijk zag hij voor zich tour het beeld van een dwerg, van een kleine dikzak, van een kort geblokte menschvan een gewo ne mensch, vah ten reus.en iiij richtte zich u eer op in gamch zijn lengte en met voor opgestoken butst bekeek hij de indruk wekkende grootheid van zijn schaduwt. Ik wist w:l dat mijn recht zou zegevieren zei hij en hij was er van overtuigd dat hij zijn schaduw deen groeien had. En als de zon in 't westen slapen ging lag zijn schaduw weer een eindeloos lang over de groene vlakte, en hij stond Jaar gelijk nen boer op zijn karre met zijn beenen open en hij zag zijn lange opengesperde beenen over Hei landschap, en 't scheen hem dat de aarde zijn karre was en dat hij met de aarde reed. En zoo groot was zjn belangstelling om zijn schaduw dat hij met eens bemerkte dat hij den rug gekeerd had naar het landschap dat hij 's morgens b wonderde Een aardige oude historie, dunkt u niet Vergeet mij dat ik 't boek met noem 't was een oude poliander en de omslag met de eerste bladzijden waren verdwenen. Reporter, IKS? DEHDERHiOK

Denderklok | 1936 | | pagina 1