li r 'U Beroepsorganisatie en Middenstand Groote Vlaamsche Kermis 1 Tiende Jaar N* 29 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 19 Juli 1936 Katholiek Vlaamsen ,i Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE R. LUYSTERMAN-HAELTERMA.R Op 15, 16 en 17 Augustus 1936 Apostolaat der Heilige Mis De kampen blijven doorgaan Landbouwbelangen FILMLEIDiNG Het Hoekje van den Reporter r-iï.^a»i„.«wnw m Luvsterman n- 1362,54) Telefoon 345 Handelsregister Aalst n11093 Abonnementsprijs 3 maandoL ff- 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drakker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. De algemeene stakingen van het gansche land liggen ons nog frisch in het geheugen vermits wij hiei ter stede ook ons aandeel gehad hebben en de harde les weke zij bevatten zoo voor stakenden als voor de betrokken nijverheden loont wel de moeite om na te gaan. Alhoewel het werk der arbei- derssyndikaten niet altijd positief bleek te zijn konden wij echter eer.s te meer het oniniddelijk nul bestatigen eener georganiseerde ar beidersmacht. Wij zullen de jong ste werkstakingen niet onderzoe ken in hare oorzaken, zoo sociale als economische Wis en zeker zijn er onmogelijke toestanden ge weest welke nu op dit oogenblik, jammer genoeg nog voort bestaan. Het lijkt ons voor meer belang het verloop der onderhandelingen Ius schen de kleinere patroons en de syndikale leiders, na te gaan. Welke was de toestand der klei nere patroons, meestal niet ge groepeerd tegenover de eischen der syndikaten. De patroons zelf zagen na een eerste vergadering het ongerijmde hunner houding wel in daar er geen eenheid was in hunne opwerpingen en voorstel len. Zi) vei gaderden dan ook haas tig onder elkaar om de eischen der svndikale leiders te wikicen en te wegen. Het was hen toen duidelijk dat samenhoorigheid wel eene noodzakelijkheid was doch op ver re na geen werkelijkheid. W at de eene voor redelijkheid inzake loou wasvoor een andir op ziju minst genomen overdreven! Wat deze sinds geruimen tijd had ingevoerd en toegepast, was voor een derde onbeproefde nieuwigheid. De uit komst hiervan was natuurlijk veel verleren tijd, met nutteloos over en weer gepraat en onmoge lijke overeenkomst. Wanneer we nu weten dat al die patroons wel degelijk dezelfde be langen te verdedigen hebben dan vragen wij ons af hoe het mogelijk blijft dat er niet meer gedacht wordt aan de noodzakelijkheid der organisatie. Anderzijds nog zijn er tal van omstandigheden in dewelke een klein bediijfshoofd zich kan bevinden als toepassing van soci ale wetten, fiscale moeilijkheden, vaststelling van eenheidsprijzen en nog veel andere van wederkee- rige, noodzakelijk verstandhou ding. Het gevolg nu dezer spijtige tweedracht zal voorzeker niet uit blijven. De gesloten overeenkom sten met de arbeidersgroepeerin- gen zullen door enkelen worden toegepast en door de twee derden over het hoofd gezien. Dit natuur lijk weeral ten nadeele van die en kele patroons die eerlijk willen zijn en daardoor den weg openen van oneerlijke concurrentie Waarom zich dus niet groepee- ren Beseffen zij niet dc macht van een gewestelijke, en landelijke organisatie gelast met het verde digen van het standpunt harer le den en het voórstaan hunner be langen tegeno\ er de eischen der svndikaten. Want dat zal inde toekomst wel de eenige mogelijke oplossing zijn namelijk de recht streeksere onderhandelingen tus- schen de organisaties en van arbei ders en van patroons. Tot grond aan deze onderhandelingen moe ten zijn de eisch eener aange paste en redelijke loonbasis eener- zijds en de vrijwaring van de be langen der patroons samen met de belangen der algemeene economie. En hier vervallen wij volop bin nen het kader der Middenstands beweging. Op het programma van den Katholieken Middenstands bond is de beroepsorganisatie een der bijzonderste punten, Sinds verscheidene jaren ijvert de Mid denstandsbeweging steeds meer en meer voor het verdedigen der be langen harer aangesloten leden Hare diensten werden steeds be ter ingericht om te kunnen beant- wo rden aan hetgene zij beoogt te zijn, namelijk eene macht waar mede rekening dient gehouden bij het ontwerpen, uitvoeren, toepas sen en controleeren der sociale en fiscale wetten Wanneer het den Middenstand thans nog mangelt aan die noodzakelijke wetgevende macht om daardoor te komen tot een gezonde bedrijfsorganisatie, dan spruit dit uitsluitehjk voort uit de nog veel te geringe getal sterkte zijntr aangesloten leden. Dan alleen wanneer elk bedrijfs- hoofd het nut zal inzien, of beter nog, de noodzakelijkheid aan den lijve, nijpend zal gevoeld hebben, van een lidmaat te zijn eener ge organiseerde macht, zal de Mid- denslar.dsbewegiiig de voile maat ïarer rnoge'ijklieden kunnen ge ven. Door rcglemenïeering en toe zicht in elk bedrijf afzondeiltjk zou een groot gedeelte der huidige moeilijkheden vermeden worden op alle gebied, zoo technisch als economisch en sociaal De bespan de wantoestanden en misbruiken in gelijkaardige bedrijven zouden door dit feit zelve in de kern ver dreven worden. De Toekomst is aan de Organi saties 1 ingericht door de verschillende Jeugdorganisaties der Parochie in de ruime lokalen der seliolen in St. Joris- en Koepoortstraat, ten voordeele der Parochiale Scholen. Uitgebreid programma verschijnt kortelings. Alle giften, hoe klein ook, zullen in dank aangenomen worden. De leden der organisaties zullen zich ook ten huize korte lings aanbieden om de gift in ontvangst te nemen. ook nog veel meer gaat ons het lot aan van den jongen werkloozen die rusteloos|langs de straten doolt. Ik naar 't werkeloozenkamp gaan. dat ziet ge van hier, in de concentratiekampen gaan zitten en moeten zwijgen van *s a- vonds tot 's morgens dat zal welzijn 1 Mijn beste vriend, kom eens zien en spreek dan moeten zwijgen hebt ge ooit beproefd van eens te zwijgen en ingeto gen te zijn en dan 's anderendaags naar de mis te gaan met wat een godsvrucht en .nnige medeleving dat ge dan uw plicht zult doen. 't Is dan geen louteie opper vlakkigheid. Kom slechts één dag naar 't kamp ge zult dan aan geen concentratie kamp rneer denken. Integendeel dan zult ge aanvoelen hoe ei daar een blije stem ming is van kameraden ondereen, van broeders zou ik haast zeggen. Dat brengt hun dat kamp waar ze vrijwillig, graag naartoe komen, waar ze zelfs herhaalde malen 1 een gaan omdat ze ondervonden dat het deugd deed, na dne weken werken hadden ze terug levensmoed opgedaan, hun voorraad was weer sterk aargevu'd om ierug naar huis te keeren en hun werk!oos-zijn op te nemen niet als moe- deloozen die hun handen iaten hangen, neen. als echte kajotters-werkloozen die wet» n dat z j evenals de zieken hun bij zondere zending hebber, z'j ook als werk loozen de K.A.J. kunnen steunen, indien zij in den geest van de beweging hun da gen gebruiken voer kajotters-apostolaat tot eigen vorming en meevormen van bun kameraden. K. Jotter. Die kampen, dat zou rap gedaan zijn als 't nieuws er af is en men er aao ge woon geraakt is het amen en uit. Zoo dachten er velen en ze hadden voor een groot stuk gelijk bij vele kampen hadden ze den tijd niet om er aan gewoon te ge raken na een paar weken waren ze leeg geen deelnemers meer. Eén voor één gin gen ze aan Je een vond datj ze te veel moesten werken, de andere dacht dat ze uitgebuit werden, de meeste vorden er niet wat ze gehoopt hadden rust en vre de. Kortom een strooivuur was het ge weest, meer niet, en nochtans alhoewel eerst begonnen en 't spoor vrijgemaakt te hebben, alhoewel zij al de moeilijkheden zelf hadden moeten oplossen en daarna de anderen kwamen om te bezichtigen en ra te maken bestaan ze nog. De K.A.J. had de nood der werk'ooze jeugd gezien, ze had het noodig geoor- deeld daaraan te verhelpen en ze heeft ge handeld kalm, goed doordacht en zonder bijdoel alléén de groote nood. Ze heeft kampen in 't leven geroepen, sinds '32 gaan ze regelmatig door, nooit heeft ie mand gedacht ze op te geven, integendeel meer en meer bekomert men zich overal om het lot der j.a., we zagen het zoo juist in de stakingen er gaat een kreet op tot verdediging van de jonge loontrekkenden, Kristenen Onze doorluchtige Bisschoppen verlan gen vurig dat er een ernstige beweging ten bate van de Heilige Mis op touw zou gezet worden. Zijn Heiligheid de Paus vraagt dat er een poging zou aangewend worden om de geloovige aan te zetten meer Heilige Mis sen te doen opdragen. Ons land telt ongeveer 4000 Parochies. Veronderstellende dat er in ieder parochie gemiddeld 5 Godvruchtige Lieden kunnen gevonden worden die ieder jaar Ent Heilige Mis voor dc beheering der misver- zuitners op Zonen Hoogdagen wilden la ten opdragen, en den zelfden dag in ver- eeniging met die Mis, al hun werk, moeite en lijden zouden offeren in geest van eer herstel voor den smaad God aangedaan door deze arme zondaars, dan zouden wij door deze daad alleen ten minste 20 000 Heilige Missen bekomen die, samen met de duizenden eerherstellingsdader, Gods straffende hand tegen de schuldige wereld zouden weerhouden, en die voor onze goede kristenen een logische aansporing zouden uitmaken tot een volmaakter «leven van eerherstel en een vollediger toetre den tot het heilige en bij uitstek aktueele Werk der Heilige Mis van Eerherstel Kristenen Beantwoordt de verwachtin gen van uw Heiligen Vader den Paus van Rome I Beantwoordt de verwachtingen van uw Bisschoppen 1 Laat jaarlijks een H. Mis opdragen voor do bekeering der Misverzuimers op Zon- en Hoogdagen Rapenteelt Het hoeft nauwelijks gezegd dat de raap in de wintervoedirg van het vee een zeer voorname rol vervult die, naar onze mee- ning, van grooter belang is dan die van de voederbeet. Trouwens zij wordt gretig door de dieren genomer, werkt voordee- lig op de bate van de melkbeesten, en maakt om zoo te spreken, tijdens het gure seizoen, het eenige groen voeder uit. Daarenboven benuttigt zij de voedende bestand deelen die het vorig graangewas heeft achtergelaten wat onbetwisbaar het geval is voor de stikstof, die or getwijfeld zou verloren gaan in den ondergrond, om reden van de sterke salpeterzuur-gisting. De raap een hakvrucht zijnde, laat den grond in een zuiveren toestand voor de volgende vrucht. Eenige goede variëteiten zijn de volgende voor late stoppels, de vroege raap var. Au- vergne, de Zeswekenraap en de vroege Hollandsche die tamelijk veel droge stof en eiwit inhouden. Aan vroegere stoppels passen late soor ten als de lange di^ke van den Elzas en de witte van Norfolk die, evenals de voor gaande, gemiddeld 7,85 0.0 droge stof bevatten en 1,25 0 0 eiwitstof. De raap wordt einde Juli of bij het be gin van Augustus gezaa.d, t is te zeggen onmiddelijk na het in hoopen stellen van de rogge cf de gerst. In Vlaanderen, waar de rapenteelt best verzorgd wordt,bestaat het b ftelijk gebruik een tamelijk groote hoeveelheid beir aan te wenden op de stoppels met deze doenwij ze moet men voartgaan, doch men moet ttrzelfder tijd 300 tot 400 kgr. superfos faat en 125 tot 150 kgr. chloorpotasc i uit strooien en ten minste 15 cm diep onder- ploegen. Op de snede zal men dan nog voor het zaaien, 200 tot 300 kgr.ammont- aksulfaat werpen en zorgvuldig onder eg- gen. Daar de raap zich buitengewoon rap ontwikkelt, zal zij onmiddelijk de opneem bare voedende bestandeeelen van den grond benuttiger, alsook deze welke haar werden toegevoegd. Men onthoude wel dat het noodzakelijk is onze aanbevelingen na te leven om schoo- ne en voedzame opbrengsten te bekomen. DIXI. Programma voor Zaterdag 18 Zondag 10 en Maandag 20 Juli DE ZOTTE HERBERG Te mijden DE NIEUWE ARME Zedelijke waarde ongewaarborgd Ouders een film voor* vol wassenen is even ongeschikt voor uw kinderen als een at te raden film voor u doe dus uw plicht. TE MIJDEN Filmen die een aanslag zijn op de menschwaardigheid of de gods dienst. STRENG AF TE RADEN Filmen die in het geheel slecht zijn maar met verzachtende omstandigheden. In de dttedieve-romans is er altijd ten slimme reporter die de booswichten ontdekt op gevaar na van er zijn leven bij in te schieten terwijl de politiete dom om te helpen donderen, altijd aan kei zoeken is waar de boosdoeners ntet zijn. Ik ga ook rcporier-detectieve spelen Er moei in Ninove ergens een commu nistische bolchivislische cel woekeren die grooien invloed heeft niet alleen op de ge dachten maar ook op de daden van de men- schen. 't Is niet alleen lij gelegenheid van staking dat er spraak is van bezetten Hit cordaal optreden van ons ministerie van Btnnenlandsche zaken heejt de beset ting» der werkhuizen belet. Maar de geest van bezetting is er niet uit. Niet alleen worden hier en daar de boeren hun aardappelvelden bezet bijzonderlijk d.s nachts. De kiekenhokkenkonijnenkoten en duivenkoten onderdaan hetzelfde lot Het speurhondeke heeft voor enkele weken wel eenige aanduidingen gegeven maar het speur hondeke ts geen beledigt politieman.Hij is daarbij een affront voor den speurzin van de politie en moeien wij het zeggen de poli tie staat altijd een beetje sympatiek tegeno- v r schelmen. Als er gten schelmen waren moest er geen politie zijn. De politie mag hel baantje van schelm met te bitter maken opdat er zenden blijven schelmen zijn. Maar het kan toch een beetje verre gaan. De laatste tijden wordt bij vollen klare dage het kerkplein en de kerk van de H Theresia bezet Tegen de kerkmuren wordt er gekaatst dat het een aard heeft. De dakgoten en afwatermgsbuisen worden opgeeischt en gebruikt als (urn-toestellen. Op de muren der kerk worden de gebo den van den huwelijken slaat puk het volkjt van negen tot twaalf jaar openbaar gemaakt. Toekomstige kiespropagandisten oefenen zich op de zelfde muren in 't schilderen en kladden mei goudron Kereltjes van vijftien en zestien jaar heb ben een afbraak onderneming op touw gezet en oefenen met jeugdigen ijver op de hof af sluiting van den koster en van Mme Snotck, Kinderen iusschen de negen en de drie en twintig jaar besetien onder htt welwillend oog van hun ouders den hof en meer bepaald de kriekelaars van den pastoor. Die bewonderenswaardige welwillendheid van wege de ouders wordt door de kinderen met een portie krieken beloond. De pastoor is ne goedzak dat Lamme Goedzak er niet aan en heeft. Hij kijkt naar de spreeuwen die por» iionkelen van de kerk tiaar de kerselaars en 't dak van de kerk witten en hij kijkt naar de kleine en groote jongens die hem plunderen e tt zijn kerk ruineer en. Hij schudt nekeer zijnen kop zegt dat de jongens nog erger zijn dan de spreeuwen, en gaat voort om het niet te moeten zien. Maar inlusschen zijn ze daar bezig met een soortje te kweeken dat geen verschil meer zal weten Iusschen mijn en dijn en die verwonderd zullen opkijken als htm iemand zal willen wijs maken dat ze htm handen moeten tehuis houden, In afwachting dat de Stad kaar park met speelplein aanlegt waar de hinderen mogen en moeten gaan spelen onder toezicht der politie. In afwachting dat de Stad eenige politie mannen bij benoemd om haar zieke conimis- sair en politiemannen ie vervangen. In afwachting dat de Stad aan haar politie de opdracht zal geven er voor te zor gen dat Ninove opheuii met een soort congolees dorp te zijn zal de reporter deite- lieve spelen. Ilij mag geen matrak dragen maar ein vulpen is geen verboden waf en. En worden de stoute kinderen niet meer in Jen hoek gezet hij zal ze groote en klein* m.t naam en toenaam in zijn Hoeksken zetten. Reporter. EHDERKLOF

Denderklok | 1936 | | pagina 1