1 M DE VERSMADE ERFENIS Groote Vlaamsche Kermis Tiende Jaar Nr 30 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 56 Juli 1936 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE Gt. LiYSTiftKlAÏI-ïMILTIRMAl» r Technische Scholen - Aalst Op 15, 16 en 17 Augustus 1936 Belangrijk bericht voor de werkgevers. Het Hoekje van den Reporter Pooteheckrekenlng (R- Luysterroan ir 1862,54) Telefoon 345 Handelsregister Aalst n' 1093 Abonnementsprijs 3 maandeL if- 4,00 6 maanden 1 jaar 7,00 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Volgend artikel werd ingezonden. Wij nemen het gaarne op omdat wij vermoeden dat er een vruchtbare ge- dachtenwisseling zal uit ontstaan. Al deze gedachten zijn ook niet de onze. Wii komen er dus zeker op terug. 1 (S. v. d. R Wie zich in den laatsten tijd jets of wat met politiek bezig houdt, kan vaststellen dat in de katholieke rangen beroering heerscht er is een drang naar vernieuwing, een zoeken en tasten naar middelen om méér actie te brengen in de partij, er wordt ge- zocht naar wat we noemen zullen een ideale-gudachten, rond dewel- ke iedereen zich zou kunnen scha ren als rond een vaandel. Naar het schijnt zou het echter niet al te goed willen vlotten. Bij al de gehouden besprekin gen het zij door de Katholieke Unie, het zij door het Congres voer het Vlaamsche Volkstront, wordt steeds beroep gedaan op de jonge katholieken, op hen die zich tot nog toe afzijdig hebben gehou den van de politiek. Dien oproep wordt echter maar op schamele wijze beantwoord, er is geen gees- drift om de geboden erfenis te aan vaaiden. En dat is begrijpelijk. Alleen de politieKers en zij cue deel maken van de hoogere leiden de veieenigingen en bonden, schij nen niet te weten dat de jeugd voorde politiek bitter weinig voelt, tr zelfs met minachting ever spreekt en zegt zich aan dien rom mel niet te willen vuil maken. De fout hiervan ligt gansch aan de ouderen, aan heil die geduren de de laatste jaren alles gedaan hebben om de katholieke jeugd in haar vlucht en zucht naar nituwing te stuiter, alles in het werk stelden om toch maar te blij ven wat ze waren, de plaats niet wilden ruimen voor jongeren, en deze op den koop toe van arrivis me betichten. De overgang zal dan ook bru taal zijn. Er bestaat geen voeling, geen gemeenschap van gedachten tusschen oudere en jongere katho lieken, en eerstgenoemde hebben nooit iets gedaan om te Machten de jeugd te begrijpen, de jeugd die méér vraagt dan wat ze ooit gekregen heeft, en die zoekt naar een sterke, leidende hand. Wie van ons, jonge katholie ken, zich in de laatste jaren met politiek inliet, en zich belangloos voor den wagen wilde spannen, werden al dadelijk alle mogelijke stokken in het wiel gestoken, alle listen en lagen gelegd om het hem zoo gauw mogelijk beu te maken. Het gevolg bleef dan ook niet uit, want na een korten tijd liet de brave man het gewoonlijk steken, voor zijn gansche leven teleurgesteld en verbitter i op al wat naar politiek ruikt. Wat de ouderen zoo deed han delen begrijpen we niet, en zullen we zeker nooit begrijpen, omdat hunne opvatting van werken een vooroorloogsche is, en wij met onze beide voeten in Ulob staan. Maar het weze ons toegelaten te zeggen dat hun beleid en bestuur ons niets goeds heeft gebracht, wel integendeel, en een pasgebo ren kind hadde het zeker even goed, zooniet beter kunnen doen. Nu vragen ze ons, jonge men schen,de zaak weer op te knappen, fris.che gedachten te biengen in den ouden, saaien en duffen rom mel, en ze hebben het recht dat van ons te eischen, we moeten eraan helpen, wil de katholieke partij nog riet verder verloren gaan Maar alvorens de gaten te stoppen der oude broek is het misschien niet onnuttig eerst de oude rekening af te sluiten, te zien water nog aan activa overblijft, en aan de ouderen te vragen Wat hebt ge met de Katholieke partij gedaan We willen op onze rekening het aantal overloopers en vaan- delvluchtigen niet overnemen, om dat het onze schuld niet is dat ze overgeloopen zijn, omdat we hen den eersten steen riet willen wer pen, we hebben immers aan ons zeiven gevoeld wat moed er toe noodig is cm op een zinkend schip te blijven. Nu op ons beroep wordt gedaan om alles weer in orde te brengen, om al de katholieken weer onder een vaandel te brengen, nu zeggen we heel eenvoudig dat we het wil len doen, maar... cp onze manier Vroeger waren we niet ge- wenscht, nu worden we gevraagd De rollen zijn gekeerd, het is nu aan ONS onze voorwaarden te stellen. Vroeger waren we bereid samen het noodige te doen om vooruit te komen. Nu willen we niet meer, we willen geen gedeelde verantwoor delijkheid, we eischen ze totaal voor ons zeiven op Wij, de jongeren, zullen de katholieke partij, ONZE partij, bouwen zooals wij ze willen, WAAR en HOE wij ze willen, zon der ons door iets of iemand te la ten storen. De jeugd is edelmoedig, Heeren van de Garde, maar niet onnoozel. De erfenis, zooals die aangebo den wordt, weigeren wij. De Tentoonstelling ter gelegenheid der Jubelfeesten op Zondag 26 duii 1936 Wij vernemen dat de tentoonstelling puik zal zijn. üm alle belangstellenden in te lichten geven wij hier een overzicht van eenige stands die uw bezoek over waard zijn. Wij hebben Afdaling Eleciriciteit. Een groep oud-leerlingen richten een stand in «De electrische installaties vroeger... en nu Hier kan men de ontwikkeling volgen van de montage, zoowel van licht als van drijfkracht. Merk eens hoe de installaties vroeger waren, hoe ze ei nu moeten uitzien, hoe ze in de toekomst zullen zijn. Interessant, niet alleen voor den vakman, maar ook voor iederen mensch die van zijn tijd wil zijn. Het gedeelte Radio zend en ontvang- techniek biedt U eveneens een geschied kundig overzicht. Wil U een beeld hebb.n van den vooruitgang van de radiotechniek. Vergelijk dan den voorlooper van onze hedendaagsche zendstations, de eerste zender zooals Maiconi hem gebruikte en die amper eenige kilometers ver droeg, met een modernen liefhebberspost, die duizend kilometer overbrugt. ingericht door de verschillende Jeugdorganisaties der Parochie in de ruime lokalen der solioleu in St. Joris® en Koepoortstraat, ten voordeele der Parochiale Scholen. Uitgebreid programma verschijnt kortelings. Alle giften, hoe klein ook, zullen in dank aangenomen worden. De leden der organisaties zullen zich ook ten huize korte lings aanbieden om de gift in ontvangst te nemen. Er is een nieuwigheid te zien een nieuw type \an electriciteitmeter (comp- teur). De twee meters, één voor het ge woon laiief en één voor verminderd tarief, worden in het nieuwe type door één enkele vervangen. Van uit de electrische centrale wordt, door een bijzondere tech niek langs het lichtret om, het telwerk voor 't verminderd tarief in den meter automatisch ingeschakeld. Dit stelsel van meter wordt in ons land nog nergens toegepast. Dus bepaald een nieuwigheid. Afdeeltng Smederij. Deze is ondergebracht in klas 9. Let vooral op de menigvuldige toepas singen van het smeedwera in de binnen huisversiering tafellampjes, lampdragers, luchters, enz. hen deur (Lodewijk XIV) in smeedijzer en een ander in modernen stijl uitgevoerd, verdienen uw aandacht. Het Kerktoienkruis dat er tentoongesteld wordt is het dubbel van het oorspronke lijke kruis dat oudheidkundige waarde bezit, dcch geheel versleten is. Afdeelmg Mechanica. Ir de nieuwe ruime werkplaa's van het 4e Jaar Paswerkers is alles bijeengebracht wat de Mechanica betreft. U zult er de reeks belangwekkende leermiddelen zien ailerhar.de bewegingen, gyroskopen, l.ef- toestellen, enz. Speciale toestellen werden vervaardigd voor het uitvoeren van serie stukken, met het oog op de snelheid of de juistheid van afwerking van deze stukken. Een oorspronkelijke uitvinding van een der leeraars, de snelheidsréductor, ge bouwd in de school zelfe moet hier vooi- al vermeld worden. Dit toestel bevindt zich nog ,n het stadium der proefnemin gen. Zoo deze beantwoorden aan de ver wachtingen, zal deze uitvinding grooten weerklank vinden in de automobielmid dens en andere. Liefhebbers van fijn mechaniekwerk vergeten niet een oogslag te gunnen aan de Lilliput motoren een tweecylinder- stoommachientje verder twee éér.cylin- dermotortjes die draaien op een regiem van 0000 toeren, Deze laatste zijn speciaal gebouwd voor een modeljacht, waaraan zij een snelheid van 35 Km. per uur kun. nen verleenen. Eveneens wordt een klein tweecylinderjacht motor tentoongesteld. Al deze toestellen eischen een strenge nauwkeurigheid in de uitvoering, Af deeling Modelmakker ij. Bevindt zich in dezelfde zaal ais de Me chanica. Ook hier zijn leermiddelen voor handen, o.a. een koepeioven van een gie terij op verkleinde schaal. Verder ver scheidende gevormde stukken van 1, 2, 3 of 4 gietkasten gereed om te gieten, even als moeilijke modellen met daaibij de gietstukken. Hoe een groot conisch tand wiel kan gevormd worden zonder vooraf gaand model wordt hier op klare wijze ge toond. Vergeet ook niet de verbeterde grondschaaf te onderzoeken, ever als dat praktisch toestel dat toelaat schuine tand wielen met de lintzaag te zagen. Afdceling Weefkunde Wij trekken uwe aandacht op Een collectie typen van fi'ets in verschil lende grondstoffen, een collectie stalen van weefsels speciaal samengesteld voor het onderwijs. Een volledige studie met beschrijving van het weefgebouw Hoeget, model B.A.H., voor zware wollen stoffen. Een mooie reeks ontwerpen van moderne Jacquardweefsel met kaarlteekening en beschrijving. Afdeeling Meubelmakerij. Een bescheiden meubel is r iet nood zakelijk een klomp. Dat zullen de eenvou dige moderna meubileeringen met smaak uitgevoerd U bewijzen. Nevens het mooi klassiek mobilier zult U allerhande prak tische kleine fantasiemeubels bemerken. Verder de rijke moderne meubileering. Teekeningen van toegepast klassiek en modern ornament, plans voor klassieke en modeine interieurs, enz. Agdteling schrijnwerkerij. Een stand zal U op aanschouwelijke wij ze de ziekten en gebreken van de ver schillende houtsoorten aantoonen. projec ties en uitwerking van trappen met wrorg- stukken evenals studies van moderna trap pen eischen van zelf uw aandacht op. Let vooral echter op de nieuwe con- struciiewijzen van ramen, een actueel vraagstuk, waarvoor interessante oplos singen gevonden werden. Wellicht zul U de Tentoonstelling een tweede maal wenschen te bezoeken. Daar om zal de Tentoonstelling nog open blij ven op Zondag 2 en 9 Oogst van 9,30 u. tot 12 en van 14 tot 19 uur. Alsook op Maandag 27 Juli, 3 en 19 Oogst, van 15 tot 19 uur. Hier volgt het programma der Jubelfeesten. Kond tien uur gaat de optocht der oud- leerlingen door de stad. Vóór het landhuis zullen, de hoogere geestelijke en burger lijke overheden den stoet in oogenschouw ntmen rond 10,30 uur. Daarna wordt een H. Mis van dankzegging opgedragen in St. Jozefskerk van Aalst. Zijne Hoog. waardigheid de Bisschop van Gent, Mgr. Coppieters, zal het gelegenheidssermoen ui'spreken. De Tentoonstelling der wer ken van de Oud-leeilingen en leerlinger, irgericht in de Technische Scholen, zal geopend worden door de overheden, waarna hun een lur.ch zal aangeboden worden. 's Namiddags grootsche Jubelfeesten Iedereen is welkom.Ingang langs de Vak schoolstraat vanaf 14.30 uur. Ie 15 uur Openluchtfeest. Te 17 uur bezoek aan de Tentoonstelling en ballonprijskamp. Te 19 uur avondfeest door het uitstekend gezelschap Kick wat wils uit Brugge. Te 22 uur vuurwerk Dus allen op naar de Jubelfeesten en de Tentoonstellig der Technische Scholen op Zondag 20 j'uli 1930. Het Staatsblad van 2 Juli 1936 bevat een koninklijk besluit dato 20 Juni 1930 waarbij de verplichting een geschreven werkplaatsreglement op te stellen to pas selijk gemaakt wordt op de handels- en nijverhei-lsondernemingen waarin ge woonlijk minstens een weiVman voor den arbeid wordt gebruikt. Dit besluit verleent aan de bediijfshoof- den een termijn van drie maanden om de werkplaatsreglementen op te stellen of te wijzigen overeenkomstig de wet. De Vlaamsche Wagen is aan 't bollen wie er niet opzit, geraakt er onder... 't Is al dikwijls gezegd 't wordt weinig geloofd. De verkiezingen zijn voorbij. De eerste dagen waren wij blij dat de rammeling die wij gekregen hadden niet greoter was. Dat de socialisten ook achteruit boerden dat de mannen met de handschoenen, ik wtl zeggen met de retne handen ook nog verloren was 'nen troost al was 'l maar een magere Niets is rapper vergeten dan geleden pijn. Wij slapen weer gerust op ons twee ooren. Enkele schipbreukelingen van de wetge vende en provinciale verkiezingen hebben hun peisoontje kunnen redden langs het vlot der coöptatietot grootire ergernis der kiezers die ze over boord hadden gegooid. Vlamingen zijn kalme menschen en hun co'.eire is gewoonlijk maar een kieketicoleire Dat ts geweten en daar wordt misbruik van gemaakt. Maar te Thielt is het herkiezing geweest voor de provincie. Rex had klacht ingediend omdat er een drukfout was op de kieslulletijns den 7 Juni. Ze hadden Rex onder nr 3 gezet in plaats van 5. Nr 3 was het nummer der Duivtnliefheb bers, belachelijker gedachtenis. Rex beweerde daardoor veel verloren te hebben. Onder ons gezeul, Rex moest een klein gedacht hebben over het intellectueel peil van zijn volgelingen. Bref, Rex kreeg zijn sin en i was opnieuw te stemmen. Een duizendtal kiezers vonden dat dt klucht al lang genoeg geduurd had en zagen niet meer om. En de uitslag Rex kreeg een paar honderd stemmen Meer; immers de mannen met de ha/tdschoentn waren niet meer opgekomen,.. Hel is de totale mislukking natuurlijk. Rex in Vlaanderen is een samenraapsel van katholieke en liberale franschgezmden. Moest Albrecht Rodenbach nog leven hij zou dichten van Degrelle was een Waalgekweekt ten Fransche hove Degrelle heeft in zijn hoovaardigen kop gestoken van den Vlaamschen Leeuw te be rijden. Gansch het Fransch gedoe in Vlaanderen houdt voor hem den dijbeugel. Ruiter en lakeien zullen van een kalt reis tehuis komen. Maar daarover gaat het niet. De socialisten vetleren weer teu paar hon derd stemmen. De katholieken verloren er duizend ten tiende van hun getal van den 7' Juni Wa-blief Ja «Ontwaakt, gij luie slapers, De koekoek roept u op als t u belieft katholieke Itiders alle morgen den afstemmen op Vlaamsch Brussel om dat liedje te hooreu zingen J Ik weet wel de tuit zit verward. Als 't kiezing is wordt tr geklaagd over de maneuvers van de klein kapellekens. Zij die klagen blijven stelselmatig afwe zig van ieder belegde bijeenkomst. De leiders worden in den nek gezien. Neemt een ander het initiatie/, ze vragen hem zijn pas en willen weten op welks gezag nij handelt. Er komt een katholiek congres ie Mechelen Moet er gewacht worden naar de uitsla gen ervan Moet Mechelen niet plaatselijk voorbereid Mo.t le Mechelen niet heel het Land ver tegenwoordigd zijn Er is tegenwoordig veel sfraak van het oprichten van een Vlaamsch-Nitionaal-ka- tholieke Partij. Er zijn nog altijd menschen die uit al hun macht remmen. 't Kan verkeerd uillooptn. 't Zou kunnen eindigen met het ovirloopen van a.Ie Vlaamsch-katholieke troepen naar het Natioi.ale Blok. Reporter. DEHDERHLOH I

Denderklok | 1936 | | pagina 1