Hl 3? Jlaar een klaar Inzicht. Groote Vlaamsche Kermis Op 15, 16 en 17 Augustus 1936 Het Hoekje van den Reporter Tiende Jaar Nr 31 Prijs per nummer SO centiemen, Ninove 2 Oogst 1936 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad R. LMYSTERMIAIlt-HlAIILTIRMlAR Vle Kongres van Mechelen FILMLEIDING VOOR HET KANTON NINOVE Postcheekrekenlng' (R. Luysterman rr 1862,54) Telefoon 345 Handelsregister Aalst n* 1093 Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 £r. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Dat de redactie bovenaan het artikel van velleden week een kleine verwittiging neerschreef, was best te begrijpen. Dergelijke artikels die ei alleen op uit zijn al het slechte te zien en alles voor slecht te nemen wat tot heden in de partij werd gedaan, brengen geen aarde aan den dijk. Ten eer ste moet het gezegd dat de katho lieke partij tot op onze dagen uit stekende diensten heeft bewezen aan land en volk en dat misschien geen enkele partij in de heele par lementaire geschiedenis eene zoo lange en konsekwente bedrijvig heid op haar actief heeft gehad. Dat er in de laatste jaren enkele zware fouten werden begaan be wijst alleen dat met nieuwe tijden en nieuwe stroomingen waarin we nu staan cok de partij zich aan passen meet en dat die aanpassing misschien niet vroeg genoeg of categoriek genoeg is gebeurd. Doch we hebben genoeg aan jammerklachten. Indien de steller van het artikel van verleden week tot de jeugd behoort dan weet hij zeker ook wel dat de jeugd wat anders vraagt dan dat eeuwige afbreken dat allten te verklaren is in den mond van ontgoochelden. De jeugd wil opbouwend werk. nieuwe gedachten en klare licht lijnen die bij haar den geest van offervaardigheid doen ontwaken. We willen beproeven hier enke le gegevens neer te pennen. En vooreerst trachten we te zien hoe de huidige manier van denken is, welke de huidige betrachtingen zijn. Een eerste vaststelling ligt voor de hand waar het de jtugd betreft meer en meer voelt men dat de jeugd wakker schiet voor de politiek. Dank zij het zalig insla pen van de politieke leiders, dank zij het negeereu van de jeugd en het onvermijdelijke niet-begnjpen van de massa, is de jeugd ook stilaan uit haar onverschilligheid gaan opstaan. Zij heeft met de krisisjaren geleerd dat in de sa menleving niet alleen aan plezier moet worden gedacht zooals dil wel het geval mocht zijn in de vette jaren, maar dat het leven, zoo publieK als privaat, ernstig moet worden voorbereid en dat, indien de jeugd zich aan het pu bliek leven niet interesseert, dit laatste noodzakelijk tegen wil en meug zal worden geregeld Vele jongelieden en van de besten, zijn daarom bereid een strijdende plaats in te nemen in de partij. Tweede vaststelling velen zijn van oordeel dat de tijd der blinde toegevendheid eens en voorgoed moet worden afgesloten. Wij drukken op BLINDE toegevend heid. Dat ook is een kenmerk ge weest van de opkomst van het al gemeen stemrecht en van de vette jaren die het geld in de staatskas deden stroomen. Blinde toege vendheid aan in demagogie ontaar de democratie, blinde toegevend heid aan de clubs die tot de schan dalen van de groot-firancie heb ben geleid, blinde toegevendheid in den schoot van de partij waar door de meest schreeuvv enden dik wijls de kommando-posten hebben gekregen echter niet om komman- do te voeren maar alleen om den post bezet te houden. Derde vaststelling sinds de jongste verkiezingen is het daar gebleken dat alle menschen wier gedachten naar rechts zijn gcörien- teerd blok zullen moeten maken willen zij het land niet prijs geven aan de veroverende stroomingen van links. Wat de katholieke men schen verdeelt is zeker minder waardig dan wat ze \ereend. Dus is de eenheid niet onmogelijk en zeker is ze wenschelijk. Uit het congres der Vlaamsch-Katholieke concentratie mocht blijken dat de gedachte van eenheid veld won. Doch op dit moment is de gedach te nog maar in het stadium der spekulatieve vorderingen. Het omzetten van de gedachte tot de daad moet worden in de hand ge werkt. Daarom moet er in den schoot der partij offensief worden gewerkt voor eenheid en macht. Met het oog op deze driedubbelt vaststellingen willen we nu even onderzoeken wat er aan positieven organisatorischen aibeid moet en kan worden verricht. Zou hei vooreerst niet wensche lijk zijn verandering te hiengen aan de organisatie van de kaders De partij is verouderd geraakt om dat he:e kaders te veel gesloten waren. De leiding en de vertegen woordiging van de partij berustten te ve?l in handen van dezelfde personen. Om daaraan te verhel pen is het voldoende den geest in dewelke de nieuwe statuten van het Katholiek Verbond van Aalst werden opgevat uit te breiden tot de kantonale en plaatselijke orga nisaties tn te bepalen dat op al de takken van de katholieke organisa tie ai de strekkingen zullen moe ten vertegenwoordigd zijn, dus ook de jeugd j en dat zooveel mogelijk de leiding van de organismen moet toevertrouwd worden aan zulke bevoegde en offervaardigde personen die zich daarmee bizon der kunnen bezig houden, dus niet aan deze die reeds den last van de vertegenwoordiging op zich heb ben genomen. Tusschen de verte genwoordigers van de kathclieke partij en de leidende organismen moet een zekere band worden ge smeed var, hulp en inlichting en ook van verantwoording. Dat de leiding op zich zelf zou staan biedt dit groote voerdeel dat waar zij zou beroep doen op dienstvaardigheid, meer speciaal op den offergeest van de jeugd, dit niet zou worden beschouwd als een initiatief voor eigenbaat van de vertegenwoordigers van de partij. Niets werkt meer afkoelend op de geestdrift van de jeugd dan het gevoelen dat met een onderne ming van politieke propaganda, de zorg voor eigen populariteit van de gekozenen zou zijn gemoeid. Ook, en dit is veel meer te prijzen, met een onafhankelijne leiding ge steund op al de gedachtenstroo mingen in den schoot van de par tij, bekomt men de grootste waar borg mogelijk dat steeds de actie van de partij in overeenstemming zal zijn met de nooden van den tijd en de opvattingen van de ka tholieke massa's. ingericht door de verschillende Jeugdorganisaties der Parochie in de ruime lokalen der scliolen in St. Joris- en Koepoort-Straat, ten voordeele der Parochiale Scholen. Uitgebreid programma verschijnt kortelings. Alle giften, hoe klein ook, zullen in dank aangenomen worden. Kinders niet vergezeld van hun ouders worden niet toegelaten Onder zulke leiding moeten soortgelijke troepen staan. Het katholiek leger is het leger van al de katholieken zonder onderscheid van stand of klas. Wij vertrekken van het standpunt dat wanneer men de sociale en economische vraagstukken beschouwt van het standpunt van de kristelijke leer en overtuiging men noodzakelijker wijze tot een harmonie moet ko men in het bestrijden van al de nooden in de samenleving. Het is best mogelijk dat de opvattingen van deze of gene stind op 't eerste zicht diametraal tegenovergesteld zouden zijn van deze van de an ders standen. Nochtans is het so ciaal en economisch probleem een probleem van collectieve recht vaardigheid en welvaart waar van de oplossingen dus ook collectief moeten worden nage streefd. Aide katholieke krachten moeten daarom samengetrokken in het katholiek leger opdat de kennis van de wederzijdsche be langen onderlinge waardeering zou brengen en een collectie streven naar de meest voordeehge oplos singen van de groote staatsproble- men. Wij willen hierbij niet ont kennen dat een aantal vraagstuk ken zich stellen buiten de kwestie van de katholieke levensopvattin gen of van de katholieke moraal. Wij zullen deze dan ook niet be schouwen als paitijkwesties dit de organisatie van de partij zouden moeten beïnvloeden. Het veran derd echter ook niets aan onze meening dat de katholieke partij moet de katholieke massa omvat ten. Een zelfstandige Itiding.een ver antwoording-schuldige vertegen woordiging, gekozenen die gemak kelijk en permanent overleg kun nen plegen met de leiding van de partij, nauw onder elkaar verbon den katholieke troepen, dat is de radikale ommekeer in de partij actie. Niets daarin kan schadelijk zijn voor den uitbouw van de so ciale groepeeringen, we! integen deel zou de standenbeweging kracht worden bij gezet door de sterke macht van een absoluut één gewerden partij. De blinde toege vendheid op politiek gebied zou worden uitgesloten, de cffensief- geest z du herboren worden zooals we zullen trachten het m een vol gende bijdrage, door enkele ge dachten te laten uitschijnen. De Studiedagen. Voor de lezers die nog het algemeen plan der studiedagen niet van buiten ken nen, geven wij hier nog even het plan der 9 sekties. 1* sektie Het Godsdienstieven. 2' De georganiseerde Katholieke Aktie. 3* Het openbaar leven. 4' De familie. Onder-afdeeling Openbare zedelijkheid. 5' Onderwijs en opvoeding. Onder-afdeeüng Hooger onderwijs, De volkskultuur, de vrije tijd, de ontspanningen. Onder afdeeling Gewijde toonkunst. 7* De sociale, professioneele en economische organisaties. 8* De liefdadigheid, Openbare Gezondheid en Hulpbetoon. 9* De Pers, de Radio en de Film als propagandamiddelen der ideèen. Het Kongres zal de absolute gelijkbe rechtiging van onze twee talen eerbiedi gen, te dien einde zal elke afdeelirg in een Vlaamsche en Fransche vergadering, meteen eigen bureel, gesplitst worden. In elke sektie zullen de schriftelijke samenvattingen die worden ter hand gesteld, door een publiek debat gevolgd worden. Moties kunnen worden voorge dragen, maar de vergadering zal nooit tot een stemming overgaan. De rapporten en een korten inhoud van elk debat zullen worden uitgegeven. Hike sektie zal te Mechelen 5 studie zittingen houden op Donderdag 10 September beginnen de sektievergaderin- gen van 2 1/2 u. tot 5 u. op Vrijdag 11 September om 9,30 u. en om 14 uur :s Zaterdags 12 September eveneens om 9,30 u. en om 14 u. Programma voor Zaterdag 1 Zondag 2 en Maandag 3 Oogst G1 TAXES Af te raden DENNY DYNAMITE Voor allen STRENG AF TE RADEN Filmen die in het geheel slecht zijn maar met verzachtende omstandigheden. NOTA Programma's die filmen be vatten welke te mijden zijn, streng af te raden of af te raden, zijn zedelijk schadelijk en ongeschikt. Voor volwassenen Filmen die voor ge woon volwassen kinemabezoekers onscha delijk zijn. Voor allen Filmen die door de kinde ren mogen gezien worden. Voorbehoud Filmen die over het alge meen goed zijn maar waarin een bijkom stigheid vergt dat ieder zijn eigen raad plege en zoo noodig een strengere keuze maakt. AF TE RADEN Filmen die niet zonder schade kunnen gezien worden door het gewoon kinemapubliek. «os* Ik heb respect voor een kranig man. Ik heb dees week ten kranig man ontdekt. Ik sou mij willen op mijn Paasch-besle zetten en mijn handschoenen aandoen om over kern te schrijven. Verbeeldt U, dat ik een man heb ontdekt dte naar het politiehoofd zijner gemeente heeft durven schrijven om te protesteer en tegen siraatlawaai dat zijn oorsprong en oorzaak vond in een naburige herberg. En dat met naam en adres er onder a.u.lj Wie in Ntnove durft dat a an Ik ben met het politic-hoofd ik ben maar een reporter die op goed valle-'l-uit door de straten trekt om wat nieuws op te rapen. Er is haast geen straat in Ninove waar ik geen menschen keu, gezonde en zieke die putten tn de aarde klagen omdat uit naburige huizen zang en muziek zs regelmatig Zon dag en werkdag tot een, en twee, en drie uren van den morgen wakker houden. Op dt vraag waarom dient ge geen klacht in krijgt gij regelmatig ten ant woord. Ne mensch durft met't zijn geburen en... de rest wordt gezwegen. Als er iemand is dte de kat durft ten bel aanhangen verbind ik mij mijn zolen van mijn schoenen te loopen om hem de medalie te doen toekennen voor moed en ztlfopcffc- ring. Dat hij de medalie zal krijgen kan ik niet verzekeren maar van zijn pak slaag is hij zeker II ant deze of gtzen legen wie klacht is neergel>gd zullen rap weten wie het hun gelapt heeften ze zullen alle gelegenheid hebben om den vermetele zijn rekening af te teekenen. De politie bestaat met om te beletten dat ge slaag krijgt. Ze komt toe na den slag. Hebi ge, uit respect voor de I Vet, u proper laten afdrogen de politie zal pr oces- verbaal opmaken en de daders, indien ze niet kun nen onbekend blijven, doen straffen mei vijf frank boet en acht dagen voorwaardelijk. Laat gij u niet als een lamzak afkloppen dan heb je gevechten; danuordt-je zeker evenveel gestraft als uw aanranders, ten ware gij zelf door gingt voor aanrander en gezouten werd Het gerecht bestaat in 't voordeel van do bandieten de beschaving heeft het volksge richt afgeschaft omdat het te barbaarsch was, en het vervangen dcor de cfftcieele rechtbank. Toch is er een man kranig genoeg geweest om klacht in te dienen voor siraatlawaai. Ik misschrijf niet't was niet voor nacht lawaai 't was voor daglawaai dat die rust-minnende man belette te slapen. Ge rnuogt geen kwade gedachten hebben t was geen dopper, 't ff'as een echte werk man die nul den nacht moest werken en dus over dag moet slapen. Helaas dt wet cp het daglawaai bestaat niet. En zoo gaan wij stilaan maar zeker naar de dictatuur van het Volksfront en den communistischen heilstaat. Die zal de rust van den werkman beschermen De burger zijn nachtrust is beschermd, docr de wd dit heeft dus geen klagen. Die wet wordt met toegepast en daarmee zijn de nachtridders ook content... ze hebben hun open armen en... open kelen I Maar hij die regelmatig des nachts geen oog mag toeden verdomt het regiem dat hem ge n uurtje rust jont en hij denkt dat er geen slechter zijn kan. IFi/ er morgen ten aspirant-dictator komen die belo fl alle phonograafs, pick- upP's, radio's met luidspreker, orgels en ftano's sluk te slaan cn al de menschen een uniform col te doen dragen onder den vorm van een koord t rid den hals die hem het schreeuwen zal beletten zoo gelijk de ver- k.ns binst den oorlog hij heeft veel kans tot lukken. Die dictator zou unl nen draai te veel kunnen geven maar de volmaaktheid is van deze wereld met... want anders geraken wij van het nachtlawaai niet af. De politie treed niet op er: niemand durft klacht neerleggen ik ook niet Reporter. BEHDERKLOE s

Denderklok | 1936 | | pagina 1