Naar een klaar Inzicht. Groote Vlaamsche Kermis 1 M Tiende Jaar Nr 32 Prijs per nummer 30 centiemen, Ninove 9 Oogst 1936 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad Et. LiYSTËEtüAN-HMLTIEtMlM Op 15, 16 en 17 Augustus 1936 Landbouwbelangen FILMLEID1NG VOOR HET KANTON NINOVE Poateheckrekenlng (R. Luysterman n- 1862,54) Telefoon 345 Abonnementsprijs 3 maandeL fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Handelsregister Aalst n-1093 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr, dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. (vervolg) Algemeen is het gevoelen dat in de houding van de partijen de toegevendheid uit gemakzucht of uit gebrek aan doorzicht en wils kracht, de meest opvaller.de ka raktertrek is geworden. Htt is wat we verleden week hebben ge noemd de blinde toegevendheid. Die karakterlooze houding vinden we in ai de partijen, doch niet overal onder dezelfde vormen. We zullen ons niet storen aan wat bij de tegenstrevers gebeurt doch wel trachten ons eigen huishouden wijselijk te regeltn. In de katholieke partij schijnt de blinde toegevendheid op tweeërlei wijze zich te hebben voorgedaan. Vooreerst voor wat de innerlijke orde betreft. Toege vendheid in te groote mate aan personen wier ambitie geen gren zen kende en die van sommige onzer politieke vergaderingen al leen een sprinkplank zochten te maken zonder dat zij in het minst waren bezield met den geest van offer ten bate van het gemtene- best. Om zulke personen, van zoohaast hun opzet was gekend, radikaal te weren, hinderde het ons dat in onze bestuurscomiteiten bijna uitsluitelijk zulke personen zetelde die in deze aangelegenhe den tevens rechter waren en partij. Ook aan sommige groepen werden toegevingen gedaan die beter wat min onvoorwaardelijk zouden zijn geweest. Waai men er zich hoort over beklagen hoort men nogal dikwijls de schuld hiervan werpen op de standenorganisatie Dit is echter ten te gemakktlijke veront schuldiging. De standenorganisa ties, gegroeid uit de sociale en economische noodtoestanden zijn een macht geworden zij hebben gebruik motten maken van de poli'iek om beternis te brengen in de levensvoorwaarden van hunne aangeslotenen en zijn daarom, als organisaties, in contact gekt men met onze polititke comiteiten. Dat deze niet waren samengesteld naar wat de kaders van de partij werke lijk zijn is maar al te waar. Hier vonden dan de sterk georganiseer de standen een bestuurscomiteit dat niet oprecht met gezag, als zijnde de vertegenwoordiging van de katholieken uit de gouw, kon optreden en dat trouwens ook niet steunen mocht op een programma of een leiddraad die voldoende afgeteekend noch voldoende voor uitstrevend was. Zoo zijn deze gewoonten en toestanden in het leven gekomen waarvan de ver dwijning zich opdringt doch mis schien eenige moeite en moeilijk heden zal kosten. Ook buiten den schoot van de partij werden toegevingen gedaan die niet van aard waren ons presti ge te verhoogen. Toegevingen in regeeringscombinaties. Bij het vormen van ministeiies is maar al te dikwijls gebeurd, wij spreken natuurlijk van de na-oorlogsche tijd, dat de katholieke partij te veel inschikkelijkheid heeft be toond bij het vormen van regee ringscombinaties met de liberalen. Hoe men ook erover redeneere men kan niet doen aanvaarden dat de katholieken steeds.de mees belangrijke portefeuilles moesten prijs geven aan de liberalen en na melijk zulke ministeries waar de liberalen een orgeiooHijk aantal creaturen hebben binnengelocdsd die, spijtig voor de liberalen en ongelukkiglijk voor het land, meest altijd socialiseerende ele menten waren. De man-in-de- straat kan niet aannemen dat de katholieken geen betere uitslagen hadden kunnen bekomen met een beetje meer karaktervastheid. e mogen nog hetzelfde zeggen over de blinde toegevendheid in de parlementaire actie. Voor het in evenwicht houden van de bud getten mangelde het al de partijen en ook de onze, aan politieken moed den moed om te remmen en om zelfs, gebeurlijk, de tegen strevers voor hunne verantwoor delijkheid te plaatsen. Thans zul len drastische maatregelen moeten worden genomen om al het kwade te keer te gaan waaronder de bud- jetten aan blcedsarmoede lijden. legen zulke kwalen moet de partij een klaar en vooruitstrevend programma opwerpen. Het komt hierop neer dat zoo wij een zoo- danig programma niet kunnen uitbouwen, wij rechtstreeks mee helpen aan den toekomstigen autoritairen staat die toch door niemand var ons wordt gewenscht Het vooruitstrevend programma dat wij bedoelen meet ren waar toekomst-plan zijn, niet een pro gramma dat naar behcoren en zeer gematigd, netjes zoekt r.aar het minste kwaad dat uit de be staande toestanden kan worden gehaald, maar een plan van een vernieuwde maatschappij op de j basis van de pauselijke encyclie ken, naar den geest en naar de letter van deze wereldbrieven. En eerst en vooral willen wij dat dit programma katholiek zou we/.en. ij oordeelen dat de ge meenschap niet gelukkig en niet welvarend kan zijn indien de kristelijke liefde en de kristelijke rechtvaardigheid haar niet ten grondslag worden gegeven Deze moeten alle burgers omvatten. Wij verwerpen dus alle klassepolititk. In de partij die be:eid is de verde diging van de godsdienstige be langen van een natie op zich te nemen wenschen wij al de scha keeringen van de samenleving nauw verbonden te zien Op dit oogenblik worden veel nieuwe gedachten in bespreking gebracht om de vernieuwing van de partij voor te staan. Zal het nog de katholieke partij zijn of zal het ten partij met een andere naam en een ander uitzicht Wij zijn van oordeel dat alles zins de partij zoo moet worden op gevat dat haar eerste doel weze de verdediging van onze goJsdien- stige overtuiging. Wel zijn we ak koord om te zeggen dat het niet wenschelijk is een vereenzelviging te laten gebeuren tusschen de par tij en het godsdienstig vraagstuk op zich zelt.Tcch moetal de leden zich ervan bewust zijn dat hun sterksten onderlingen band is een gemeenschappelijk voelen en den ken in zake het doel van het leven ingericht door de verschillende Jeugdorganisaties der Parochie I Het Hö6kj@ V&fl d8H RSDOrtor in de ruime lokalen der scliolen in St. Joris- en Koepoortstraat, ten voordeele der Parochiale Scholen. Uitgebreid programma verschijnt kortelings. Alle giften, hoe klein ook, zullen in dank aangenomen worden. Kinders niet vergezeld van hun ouders worden niet toegelaten en het recht van den enkeling om voor dat doel door de gemeen schap te worden geholpen. Ons programma moet vlaamsch zijn. Zooals we het trouwens al tijd hebben gewild. Doch beter nog dan in het verleden. Wij zijn daarom heel geneigd de Vlaamsch- Katholieke Partij, onder welke be naming zij zich ook moge voor- voorstellen in haren opbouw te steunen. Wij zijn overtuigd dat er voor Vlaanderen geweldig veel goeds kan worden uitgehaald, dat het ztlfs een noodwendigheid is geworden willen wij de toekomst van Vlaanderen en an heel het land verzekeren. Meer nog wij wenschen dat de katholieke partij in deze, stellig en initiatief zou nemen. Het behooit haar de mas sa in Vlaanderen tot zich te trek ken en etns te meer klaar den weg af te teekenen die zal moeten wor den gevolgd. Eindelijk willen we nog even zeggen dat ons pragrama volksch moet zijn. 't Is niet zooveel om hierop nieuwe gedachten te wij zen, virmits net katholiek pro gramma zeker aanspraak mag ma ken op deze hoedanigheid, dan wel om te herinneren aan wat wij van de partij verwachten ten aanzien van al de volksche bewegingen. Standencrganisatie is en moet zijn het leitmotiv van de huidige sociale beweging. Wij wenschen in het volksche programma van de partij deze standenorganisatie aangemoedigd te zien en geroepen tot nog meer groei. Wij houden er evenzeer aan dat de standen zich op politiek gebied geheel zouden ondergeschikt voelen aan de al- gemeene partij. In den schoot van de partij verwachten wij de coördi natie van de standen. En wat de vertegenwoordiging betreft dtze moet. zeils indien zij van de stan den uitgaat, bevoegd zijn en be krachtigd door de goedkeuring en en den steun van al de standen. Onze vertegenwoordigers moeten gekozenen zijn van de heel partij en niet van één stand. Wij zijn genoodzaakt deze bij drage zoo kort mogelijk te beslui ten. Inde overtuiging dat in deze enkele lijnen toch sommige ele menten zitten voor verdere discus sie hebben wij deze artikels ge schreven. Wij durven geloovea dat van de toepassing van vele dezer gedachten een vernieuwd le ven in de partij kan uitstralen, dat wij er een vruchtbaar arbeidsveld kunnen in vinden en dat levens lustige arbeiders dezen nieuwe ak ker zullen willen bewerken. Teelt van de bladplanten In de maand.Augustus zaait men vcoral winterspinazie, koren-of veldsalaad, win terlatouw tn kervel. Indien het mogelijk is laat men deze groenten volgen op een peulgewas, 't zij erwten of boonen, omdat deze laatste den grond verrijkt hebben aan stikstof, en dat deze planten best passen op bodems wel voorzien van stikstofhoudende stoften die de ontwikkeling van de bladeren bevoor deeligen Voor de spinazie zijn de Monsterachti ge van Vircflay en de Victoria de twee beste soorten omdat ze de opbreng sten geven, en reeds van af de lente kun nen verbruikt worden. Bij de winterlatouw mogen wij de c de Passies-.laad het <Wonder der Vier jaar- getijden enBlonde winterkrope aanbevelen Deze kan men eten te beginnen van April-Mei. Voor al deze bladplanten doet men goed den grond wel te bemesten met geteerde stalmest die d-n bodem verrijkt aan hu mus die onmisbaar is bij groenteteelt Voor het zaaien den omgeploegden grond met aal of beir begieten :s niet te misprij zen, doch deze bemesting behoord aan gevuld, iets wat men in de omstreken van Leuven, Mechelen en ook in Oos'- Vlaanderen veel vergeet men moet hier bij 400 tot 500 kgr, supeifosfaat per hec tare gebruiken, 300 tot 400 kgr. chloor- potasch en 400 tot 500 kgr. ammoniaksul- faat. De Scheikundige meststoffen mogen op den omgeploegden akker uitgestrooid en goed ondergeëgd worden. Na het zaaien mag men niet vergeten den grond wel aan te sluiten, ten einde J het kiemen der zaden te bevorderen. Op deze manier geteeld is men verze kerd groote opbrengsten te bekomen van goede hoedanigheid men zal zeer mal- sche groenten voonbrergen die door den verbruiker gevraagd worden. D1XI. Programma voor Zaterdag 8 Zondag 9 en Maandag 10 Oogst IK HUW MIJNE VROUW DE GESPIKKELDE BENDE Voor volwassen Oudors een film voor voi- wasseneii is even ongeschikt voor uw kinderen als een af te raden film voor u doe dus uw plicht. TE MIJDEN Filmen die een aanslag zijn op de menschwuardigheid of de gods dienst. STRENG AF TERADEN Filmen die m het geheel slecht zijn maar met verzachtende omstandigheden. Ik heb lees week een ontdekking gedaan j en ik heb meteen omtrent alle respect voor de uitvinders verloren. 't Was bij toeval dat Colombus Amerika ontdektet was bij toeval dat ik mijne otit- dekking deed ge moogt rekenen dat de negen tienden van de ontdekkingen en uitvindingen toe Je schrijven gijn aan een toeval. 't Heeft altijd bestaan en overal dat ie vrouweneen zekere categorie van vrouwen althans, gebnuk maakten van smink. Vrouwen- haters schreven die a monie op rekening van de ingeboretie vrouwelijke valschheid. Maar in t algemeen werd geleerd en aan genomen dat de vrouwelijke ijdelhtid samen met haar praalzucht en behaagziekte dat middel hadden uitgevonden... tpour réparer des ans, l'irtéparable outrage zooals Racme dichtte. A e tnensch zoo daar veel beschouwingen bunnen over neerpennen. Daar is niets dat dichter bij hel internationaal communisme staat dan de internationale grootfinancie al schijnen ze loodrecht tegenover malkaar te staan en 't geen wonder dat de interna- tionale groot financie het internationaal communisme ünancecrt. Maar dal is een ander historie. Zoo ook is er niets dat dichter bij het u H it en onbeschaafde vrouwelijk mensch dom staat dan hei moderne overbeschaafd vrouwelijk mensch dom int het bovenste se hof Smtnken, kite den, dansen en de rest lijkt bij die twee uiteinden van de meuschelijke be-c having wondei wel aan malkaar. En bij alle twee vindt het sminken in 't bijzonder zijn ooi sprong in het zelfde feit. A iet tn de ijdelhtid zooals meest al ge dacht wordt maar..., ik heb het gevondenen ik ga t u vertellen. Ik had al dikwijls opgemerkt dat in de statie in de opslag plaatsen van briketten voor de locomotieven er kwistig omgesprongen wordt met witsel., maar ik had nog nooit verder gedacht, Dees week wand. lie tk uit curiositeit naar de nieuwestraat te Meerbeke waar ze den groofen boubevard, verbinding Brusselbaate, Maliebaan, EJtngenbaan, over het dorp van Meerbeke aan het aanleggen zijn, Eaa> lag daar bezijds den weg een lioob uitgebroken kassei en ze was, verdikke, ook geülanket, allons, wij zullen zeggen gewit. f'l. *00teSe,i tin ioezichter der weiken krijgen dit oude kassei steenen nu ook nog 't zot tn den kop, ze zeggen altijd dat een kassei geen geioel heeft en tegen ne mensch die geen goedheid of medelijden kent zeggen ze dat er een kassei steen steekt op de plaats van zijn hart. En zie nu ne heer die oude kassei steenen zij zijn versleten van ouderdom, zij geven den indrua van rimpels van ouderdom in hun gezicht te hebben..., en daar liggen ze g«- o.anketen gepoeierd gelijk oude ciquetten. f a maar, zei hij 't is het gemeentebe stuur die dat doet doen, 0"i ze wat op te krappen zei ik en ze gemakkelijker en wat duurder te kunnen verkoopen Neen zei hij die worden ni.t verkocht ze zullen Meerbeke niet vei laten, ze moeten dienen om elders wegen te vermaken Maar als %e zoo gewit zijnis het seffens 'wn aJf neu sc/ttcr ë'daan wordt En ik ben al prakezetren naar huis geko men en liet werd mij meer en meer klaar voor d"i geest Het mansvolk heeft het blanketsel en poeder uitgevonden om het wordt. nt" SCheer ^iaan Trouwens is het niet altijd daar waar daan oor liet meeste gevaar bestaat dat ge 't meeste blanketsel en poeder tegenkomt Maar de mans zijn slim genoeg geweest om a t ding te laten voorkomen als een uit vinding van de vrouw anders had ze die bel.euiging aan het aches van kaar physiekc u/ezen S£'ioonhetd, met misprijzm a/ge- Reporter. 1 a *7 D E1TOERKL OH I

Denderklok | 1936 | | pagina 1