Hl De geest vafl Katholieke broederlijkheid zal het Kongres kenmerken 7" i\iiioolsc!ie Revue i Het Hoekje van den Reporter Tiende Jaar Nr 56 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 6 September 1936 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad LülYSTiRRlAK-BtAilLTIRMAM Veruuaeht begin Oktober 1936 De belangrijkste keus. F1LMLEI0ING VOOR HET KANTON NINOVE irj feestzaal Roxy PoBtcheckrekenlng (R. Luysterman n- 1862,54) Telefoon 345 Handelsregister Aalst n-1093 Abonnementsprijs 3 maandeL fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. De aandacht is gewekt voor de uitzonderlijke bijeenkomst van de vele katholieke personaliteiten en organisatieleiders. Er zindert over het land een voorgevoel van dingen die ont staan kunnen uit dit samentreffen van ideën, initiatieven en goeden wil. Wij weten dat op die vaste grond van de christelijke gedachte, waar niets verkocht wordt, waar inte gendeel alles wordt weggegeven, waar geen geest van overvloedigen rijkdom heerscht doch zielegroot- heid, waar de verdienste van de volbrachte taak zal moeten onder doen voor het verlangen cm mor gen meer tn beter te doen, wij weten dat daar een onverwachte stemming zal aanwezig zijn die zal vermogen alles te inspireeren, alles le stimuleeren, alles aan te vangen en alles te beeindigen daar zal blijk worden gegeven van de katholieke mentaliteit ont staan uit den drang naar weder- kcerige hartelijkheid, waarvoor onze bisschoppen ons zoo plech tig hebben opgeroepen. Reeds hebben de deelnemers hunne keuze gedaan tusschen de verschillende secties. Die keuze ging echter niet gemakkelijk Be denk maar even, dat 10 onafhan kelijke secties, sommige met on- der-afdeelingen, zullen samenko men om hunne diverse program ma's voor te leggtn. Zooals werd aangekondigd, krijgt alles wat in htt sociale leven ook maar eenigs zins meetelt, zijn afzonderlijke aldeeüng. Daar zullen technici en specialisten de algemeere kul- tuurmenschen ontmoeten. Hebt u interesse voor de her nieuwing van het godsdienstig le ven, de Katholieke Aktie of de Familie Bij voorkeur interessee ren u misschien het publieke leven of de beroepsorganisaties Zijt gij in het onderwijs betrokken of voelt gij meer voor kuituur Maakt gij deel uit van de rijmannen die, tij dens de eerste kongressen van Mechelen, tiaebtten het caritatief hulpbetoon uit te breiden, of hecht gij meer belang aan de nieuwe aspecten van de sociale hygiëne, de volkskultuur of de openlucht beweging Zijt u wellicht een ko loniaal met ondervinding? Welke ook uwe voorliefde zij, ik verwed, dat het Kongres van Mechelen, u zal voldoening schen ken. In die overgroote biekorf die gedurende 5 dagen vol leven en beweging zal zijn, is er een cel voor eenieder. Wie zich maar eenigszins voelt, niet als een la waaierige horzel, maar als een be scheiden en werkzame bij, hij zal in de vele cellen van het Kongres wel 5 tot 10 maal zijn plaats ont dekken. Men vergete daarbij niet dat vlaamsche en fransche afdeelingen geroepen zijn om afzonderlijk de zelfde problemen aan te vatten en daarom zou het ons niet verwon deren motsten zekere congressisten zich wenschen te vetdeelen en de eene oor rechts, de andere links zouden willen sturen. De noodzakelijke keuze zal echter gemakkelijker worden ge maakt door het bekendmaken van het programma. Elk congressist wordt inderdaad een boekje ter hand gesteld met de verscheidene titels van de rapporten der seclies per zitting aangeduid De congres sist kan daar zijn eerste keuze doen, waarna hij zich verder doku- menteert, door, in deze of gene sectie, zich de conclusies aan te schaffen, die htm maar twee tran- ken kosten. Men kan aldus aannemen dat een gewetensvol congressist ook een georganiseerd congressist zal kunnen zijn hij kome te Me chelen met de noodige aandacht, het notabotkje en een potlood dat naar het objectief gericht is.... Wat de integrale teksten der rapporten betreli, zullen de con gressisten zoo diskreet zijn de eer ste publicatie ervan aan het Kon gres over te laten, in afwachting van de zeer nabije veropenbaar- nviking. Zij woi den daarbij dringend verzocht voor de sommevan lUOfr. in te schrijven op de uitgave van alle werkzaamheden, rapporten en debat, van elke talenreeks, die in acht zware boekdeelen zullen ver zameld worden. Secretariaat van het Kongres oii, Brorstraat, Brussel. Postcheck 588.90 De deelnemers aan de kongres- dagen van Mechelen zullen zich dan verder inleven in den geest van het kongres, indien zij een geest van breed begrip meedragen, die opzijn beurt moet vco'tkomen uit de groote katholieke broeder lijkheid. Zonder twijfel, hebben al de gedachtenstroomingen die zich in onze gemeenschap uiten geen plaats kunnen vinden op de dag orde. Vooialeer men echter het pro gramma btkritiseere, bedense men dat het niet zoo maar geïmprovi seerd werd. maar dat het grooten- deels ingegeven is door organisa ties en persoonlijkheden, die het vertrouwen genieten van onze geestelijke overheid, en in ons land de voornaamste verantwoordelijk heden dragen. Alien, vei slaggevers, redenaars en voorzitters zullen met dezelfde vriendelijke bereidwilligheid ont vangen worden. Wie van ons be weegt zich niet inde eene of an dere sociale rang Wie heeft er nog nooit gedurende zijn voeling üls propagandist of strijdend ele ment, iemand tegen het hoofd ge- stooten Wij zullen bereidwillig de conflicten van gisteren en de meeningsverschillen van morg;n vergeten In al degenen die door het Kongres van Mechelen met een zending belast zijn, moeten wij katholieken zien, die een eerlijke poging willen doen om voor alles katholiek te zijn, we zullen ge dachten, niet al te nauw en te kleingeestig de menschen beoor- deelen. Wil dat zeggen dat het Kongres van de toehoorders de houding vereischt van absolute lijdzaam heid Zou men alleen maar het recht hebben om toe te juichen Verre van daar. Aan alle katholie- door Tooneelgilde Hooger Op ken van goeden wil, die een ern stige mededeeling zouden willen doen of een verstandige the sis wil len verdedigen, wordt de toegang tot het spreekgestoelte van het Kongres beschikbaar gesteld. Van deze gedachtewisselingen, als ze tenminste doordrenkt zijn van een waarachtig-zuiver inzicht, als zij bovendien al de kleine en groote regels van naastenliefde onderhou den, kan men een bron van kost baar licht verwachten. Ziehier hoe het Vide Kongres van Mechelen een weg zal banen waarlangs wij, indien God het toelaat, zij aan zij zullen optiek ken. Met het einde van den zomer reist op nieuw in vele huisgezinnen de vraag Waar zullen wij de kinderen ter school zenden Dit is ontegensprekelijk de be langrijkste keus welke de ouders omtrent hunne kinderen oo.t zullen te doen hebben want v&n de opvoeding van de kinderen hangt toch wel alles af voor hun later le ven en ook voor het latere leven van de ouders. De hoofdzaak van het school-gaan is de opvoeding. En zooals wij het reeds ieder jaar hebben herhaald is het hoofdzaak in de opvoeding te weten of zij geheel is ge schraagd op de godsdienstgedachte ofwel niet, of de opvoeding wordt doordrongen van de leer van Christus ofwel niet, van die leer die dienstbetoon, rechtvaardigheid en naastenüefJe als strerge plichten op legt, en het niet-naleven van deze gtond- regels straft met zedelijke straffen. In deze troebele tijden waar de men schen tastend zijn naar de waarheid en zoekend naar het geluk kiijgt de kwestie van de te kiezen school etn gansch bizon der belang. Laten de ouders het zich niet ontvein zen door de school en hare opvoedings methode wordt de toekomst van een volk voorbereid. Kunnen wij een meer spre kend voorbeeld aanhalen dan dat van Frankrijk. Het princiep van de leeken- moraal werd er op al'e tonen uitgezongen en wat men ook deed om die zoogezegde moraal in de kinderen in te stamper, het was al boter aar. den galg en de zedelijke vorming van de kinderen bleef een doode letter. Trouwens hoe zouden de fransche onderwijzers een oprechte zedelijke opvoe ding kunn< n geven. Bijna allen zijn in de communistische syndikaten ingelijfd en een groote meerderheid van hen zijn vrij denkers. Aan tienduizenden communis tische onderwijzers zijn de fransche school kinderen dus jaar in jaar uit toevertrouwd Wie kan er zich dan nog over verwon deren dat de frar.sche staat thans op het nippertje staat van het sovjet-regiem Wij geven gtaag toe dat we nog zoover niet staan <n ons land. Maar we staan ontegensprekelijk voor dit feit een offi cieels school w iar het orderwijs zooge zegd neutraal moet zijn indien er maar een leerling in de klas is die de les van godsdienst niet volgen moet. De zooge zegde neutraliteit verbiedt den onderwij zer de waarheid en den invlo;d van de kristelijke leer in zijn onderwijs te doen uitschijnen. Het verbiedt hem aan zijne leerlingen te doen voelen en het hen in te prenten dat in het leven slechts één zaak hoofdzaak is het tijde- lijk leven zoodanig te schikken dat het leiden moge tot het eeuwige leven. Zelfs indien de onder wijzer geloovig is, indien hij zelL een vurig kristen is dan r.og is hij verplicht zijn mond te houden over de eeuwige waarheden die het leven beheer- schen, hij moet zijn onderwijs leugen- achtig maken, want de histoiische waar heid moet door hem worden verdraaid. Doch ook in ons land is bet personeel van de officieele scholen, bizonder in de stad, in zeer groote mate reeds ingelijfd bij anti godsdienstige organisaties. Dat deze onderwijzers of onderwijzeressen een rechtstreekschen invloed uitoefenen op de kinderen is ontegensprekelijk en dat zij verder nog een gelegenheid bieden aar hunne politieke organisaties om zekere propaganda te voeren in de schoolmid- dens kan evenmin worden betwist. In die voorwaarden stelt zich ook voor ons land het probleem gaan wij, door de school, denzelfden weg op als het communisti sche, geestelijk ontredderde Frankrijk Zal onze jeugd worden opgevoed in de onwetendheid en, welhaast misschien, in den haat van den godsdienst. Zal ons land over weinige jaren het land zijn van den socialen wrok, van de ouders zonder ide aal, van de kinderen met het dorre hart....? Welke ouder zou zulk een toekomst wetens en willens aan zijn kinderen willen wenschen. Wie zou nu, als hij r>og menschwaardig is aan zoo'n toekomst willen meewerken Daarom, ouders, gij die schoolplichtige kinderen hebt verzint eer gij begint 1 Om de toekomst van uwe kinderen schoon te maken, om zonne te brengen in hun leven is er maar een weg. Maak van uwe kinderen overtuigde kiistene men schen die in alles hun piichten tegenover God en den naaste willen kwijten. Laat ze van een godsdienstige opvoeding genieten. En daartoe is er maar een weg de katho lieke school. De officieele neutrale school past aar. neutrale menschen aan dezi die geen of luttel godsdiers'ige overtuiging hebben. Gij die kristene menschen zijt vervu't uwen plicht van ktistene ouder? en zend uwe kinderen naar de Katholieke School. Programma voor Zaterdag 5 Zondag G en Maandag 7 September CLOWN DUX Af te raden DE GALEIBOEF CHARLIE CHAN TE PARIJS LUC li TPOSTMA NN EN Voor volwassenen Ouders een film voor vol- wassenen is even ongeschikt voor uw kinderen als een af te raden film voor u doe dus uw plicht. TE MIJDEN Filmen die een aanslag zijn op de menscL waardigheid of de gods dienst. STRENG AF TE RADEN s Filmen die in het geheel slecht zijn maar met verzachtende omstandigheden. NOTA: Programma's die filmen be vatten welke te mijien zijn, streng af ie raden of af te raden, zijn zedelijk schadelijk en ongeschikt. Voor volwassenen Filmen die voor ge woon volwassen kinemabez.oekers onscha delijk zijn. Voorallen Filmen die door de kinde ren mogen gezien worden. Voorbehoud Filmen die over het alge meen goed zijn maar waarin een bijkom stigheid vergt dat ieder zijn eigen raad plege en zoo noodig een strengere keuze maakt. AF TE RADEN Filmen die niet zonder schade kunnen gezien worden door het gewoon kinemapubliek. Ik uil vandaag eerherstel doen aan hit kattenras in 't algemeen en aan een kat in het bijzonder en dat ter oorzakt van een jubilé. Ik had verleden week een beelje gelachen met de huidige jubilé-ziekte. Maar ik ben Zondag toch naar den jubilé van den pastoor van den Burchtdam ge weest. En tk weet niet of dat met ander men schen ook zoo is maar ik ben altijd een beetje triestig en een beetje lastig als ik den dag ievcor mij goed geamuseerd heb. Wonder is dal precies niet. Ge kunt zoo hard jubelen* dat ge des anderendaags iieesch zijt. Waarom zendt ge mei kunnen zoo blijgeesitg zijn dat ge 's audtrendaags niet aan te spreken zijt Enfin ik was Maandagmorgen niet aait ie spreken. De koffie was niet goed hei brood smaakte met en wilde niet naar binnen. De binnenlucht was doef en bevangen. Ik kon mijnen adem niet krijgenik zweette zonder iets te doen en voelde mij als naar buiten gedreven. 't Was daar een beetje beter in epen lucht maar ik voelde mij nog altijd onbehachtlijk. Ik liadde zoo willen een b'te zijn om iedereen te kunnen streclen die ik tegenkwam. En wijl ik daar voor de zesde maal onder mijnen pi uimeleer stond om mij er voor de zesde maal tn te ergeren dat er van zooveel bloem geen enkel pruim is voortgekomen kwam er ten kat ronkend en spinnend langs mijn broekspijpen strijken. De kal van mijn gebuur, I>al was nu de eerste maal van leven niet dal ze dat deed en ik had hel nog nooit kudlijk genomen. Gewoonlijk had ik ze nekeer gestreeld en haar een complimentje gemaakt dat ze zooveel vriendelijker was dan haar meesters en zooveel onbaatzuchti ge}-Zij kunnen niet verdragen dat ge van hen iets zou ll profiteereu, al was 't maar de geur van een toos of nen simpelen goeden dag. 't Is of zij kwijt zijn al wat een ander heeft in hoogstens nen dag of drie voor zij u nen dienst moeten vragen, krijgt gij er een woord uit. Door poeske alleen had ik tets van hen. M.t of zonder hun permissie, poeske bracht mij een deelken van zijn gene genheid. Trouwens foes was een eenige gelegenheid om te spreken als ze er soms eens lust toe hebben of hun foes bij toeval bij mij niet Was En poes was nu komen langs mijn beenen strijken zooals ze pleegmaar ik was kor zelig en ze u-as de poes van den gebuur..., en tk gaf ze nen teen onder haren staart. Ze sprong enkele meters ver keerde haar om met haar haar recht en nen tug als een hcoge brug en ze begon te spuwen en te blazen. Maar 't was weldra over en ze bleef ver wonderd zitten kijken ze kon haast met ge- looven dat ik dat gedaan had en ik ook met. En ik riep ze en ze kwan terug en ik streelde ze en ze ronkte en ze spon tn 't was alsof er niets gebiurd was. En zeggen dat wij de katten belasten en beladen met allerlei knepen en gebreken II ij klafpen van die valsche kat wij gebruiken uitdi ukkingen als om wille van smeer likt de kat den handeleer 't Zijn wij menschen die valsch, wreed en hebzuchtig zijn en wij schuiven ons gebre ken in de schoenen als tk het xoc zeggen mag van de kat. De hartelijke schrijver van de Navolging Christi he-ft eens neergepend Ieder maal tk onder de menschen kwam ben tk wat min der mensch in mijn eenzaamheid terugge keerd. II elltcht heeft hij dat ook geschreven na een uitstaf je voor de ontspanning En 't was misschien ook na e. n fuifje dat die boer zei dat de omgang m.t zfn bersten item troostte voor den omgang met dt menschen. Maar ik ben en blijf accoord met alle twee. Reporter. DENDERHXOK

Denderklok | 1936 | | pagina 1