r. -yi BE I Op.... naar de hefoojinj fe Koekelberg 7de j\ii)oofsche Revue Ninove 13 September 1936 Vei*uuaehfe begin Oktober 1936 Het Politiek overzicht der Week k Prijs per nummer 50 centiemen. Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad ft. LUY3TERMAR-HAELTERMAN ii) feestzaal Roxy De deftige polemiek der Rexisten Landbouwbelangen Groote vooruitzichten na een groot Kongres. Het Hoekje van den Reporter Tiende Jaar Nr 37 fi Pogteheckrekenlng (R. Luysterman ir 1882,54) VOOR HET KANTON NINOVE Telefoon 345 AbonnementspriJ* 3 maanden fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Handelsregister Aalst n* 1093 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herbalen vol gens overeenkomst. Vandaag dan zullen wij, in een massale manifestatie, het slotpunt zetten achter het Vljc Katholiek Congres. Vele duizenden zullen we zijn om ginds, op de hoogvlakte van Koekelberg, uiting te geven aan ons onwrikbaar geloof en aan onze trouw aan de katholieke wereldbe schouwing. Vele honderdduizenden zullen, in gedachten, met ons vereenigd zijn in de hoop en het vei trouwen dat een vernieuwd en versterkt katholiek België, uit deze Con gresdagen moge voorspruiten. Dit VIde Katholiek Congres is op zijn tijd gekomen. De wereldoorlog met al zijn na- sleepen en zijn weerslagen, zoo op stoffelijk als op geestelijk ge bied, heeft nieuwe toestanden geschapen, heeft nieuwe strekkin gen en gedachten verwekt, nieuwe vragen gesteld. Door en in het Katholiek Con gres zullen wij, katholieke geloo- vigen, in staat gesteld worden de nooden en eischen van dezen ver warden tijd, klaarder en breeder te kennen in het licht der kristene levensbeschouwing en zullen wij, de voorhanden zijnde krachten kunnen samenbrengen en samen bundelen om ze, vol bezieling, nog beter dienstbaar te maken tot het algemeen welzijn. De eerste aanleiding tot het bij eenroepen van alle katholieke krachten is te vinden in de hevige anti-katholieke actie der liberalen in de 2* helft der vorige eeuw. Op dit tijdstip waren de katho lieken volop de minderen en dit op alle gebied de kristene men- schen worden aangevallen en gesard in hun gewetensvrijheid, de katholieke pers is onmachtig en zwak, de organisaties die er bestaan, zijn levenloos en krachte loos. De tegenstander heeft vrij spel. Om daar tegen in te gaan wer« den de Katholieke Congressen tot het leveu geroepen met als doel de belangen van het katholiek leven te vrijwaren en te verdedi- gen. Wij beleven thans een soortge lijke toestand opnieuw is een verwoede aanval losgekomen tegen de kristene levensbeschouwing en tegen haar instellingen en verwe zenlijkingen, onophoudend wordt er gebeukt op al de onderdeelen van de kristelijke leer. Thans echter komt de anti-ka- tholieke werking niet in hoofdzaak- van de liberalen doch wel van hun geestelijke kinderen en kleinkin deren do socialisten en de com munisten. De verdediging is er thans doch is verspreid en moet op stevigen grondslag ingericht worden. Zulks is het werk van het Ka tholiek Congres. De werkzaamheden van dit Congres bestrijken de verschillen de takken van de menschelijke bedrijvigheid in cultureel, in eco nomisch en, in bijkomende orde, in staatkundig opzicht. Het Congres staat buiten en boven alle politiek en, wordt er gesproken in sommige secties over politiek en politieke kwesties, dau zal het niet zijn met politieke be doelingen, doch met den wil ook het politiek vraagstuk, principieel en langs zijn sociale zijde te be schouwen van katholiek standpunt uit. Meer dan 10.000 congressisten nemen aan de werkzaamheden deel en hebben hun beste kunnen en weten ten dienste gesteld voor het welslagen van deze studiedagen waarvan de uitkomst van overwe gend belang is voor de toekomst van de katholieke gedachte en van de katholieke werken en verwe zenlijkingen in het land. Laten we hopen dat, met Gods hulp, de richtlijnen die op de on derscheiden domeinen van het katholiek leven zullen zijn uitge stippeld, aan onzen duurbaaisten schatons katholiek geloof en aan zijn practische uitingen nog meer bezieling en kracht en doeltref fendheid zullen bijzetten. door Tooneelgilde Hooger Op vast had als hij de katholieken verzocht daar weg te blijven. Minister Van Zeeland heeft Woensdag avond in beide Landstalen een groote Radio-rede gehouden waarvan, kort samen gevat, de inhoud omtrent dit was Het kind is ziek, erg ziek maar zoolang er leven is, is er hoop. De oorlog kan nog vermeden worden. Komt hij toch, wij moeten ons weren om er van tusschen te blijven. Pakken ze ons aan wij zullen vechten. In 't Binnenland dreigt er ge vaar van wege de entremisten van links en van rechts. Het Land mag niet in twee kampen tegenover malkaar gesteld wor den. Er kan zonder dat ook een hervor ming komen. Het Goevernement zal de geweld methode niet laten invoeren en krachtdadig ingrijpen. Rex die al heel wat ruiten uitgeslagen heeft omdat er vliegenscheten op waren is nog altijd niet begonnen met ze weer in te zetten. Wij zitten in den trok en de papieren viiegen... in den vorm van gazetten. De wereld is en blijft ziek. Het gezond- heidsbulletijn is weinig aanmoedigend. In en rondom China hebben ze in de afgeloopen week weer gelegenheid ge vonden om heftig ruzie te maken, ultima turns te stuien en de moeielijkheden tot eenieders voldoening uit den weg te ruimen. Daar hebben ze ten minste verstand van leven. Wat is onze allernieuwste beschaving triestig tegenover die eeuwen oude Chi- neesche beschaving. Bij hen zoowel als bij ons is het leven tooneel. Maar zij spelen comrdie en op 't einde van het stuk komt alles in orde. Wij spelen drama, en 't komt altijd uit op dood doen of sterven. Palestina is al een beetje dichter bij ons. De boel wil daar niet draaien. De Engelschen worden nerveus en sturen versche troepenmachten. In de Balkan en de aanpalende Staten van Midden Europa wae het een heen en weer geloop van ministers en eerste mi nisters. Alles geeft den indruk dat daar difinitief partij gekozen wordt tusschen het com munisme dit voor de gelegenheid het masker opzet van democratie en de oude-orde getrouwe Landen die tacist gedoopt worden. t Is een stap nader bij den grooten wereldkrijg die orde en wanorde tegen over malkaar zal stellen. He» Spaansche Volk is voort bezig met zich onderling uit te moorden. Dat komt er van als een Volksfronl- philosophie tot grondslag ligt aan het Landsbestuur. De Wet vervangt het Recht. De wil van 51 procent is Wet en Wet is Recht. Als 51 procent, procent eerst uit- plundert en daarna uitmoordt heeft 4<J prccent niet te reclameeren 't is Wet In frankrijk zijn de Volksfront-mannen bezig met ons te leeren wat zij verstaan door nietinmenging Ze gaan in sta king omdat hun goevernement het rente Popular dat een dekking krijgt, niet ter hulp snelt 2elfs al moest er een wereldoorlog uit voortkomen. Ze steken een dreigende Vredesvuist» op en zoeken alle middelen uit om te kunnen vechten tegen het facisme. Het R.U.P. rassemblement Ur.iversel pour la Paix verleden Zondag te Brussel heeft in hetzeltde teeken gestaan de dreigende vredesvuist De vrede-apostels zijn vieze Apostels. Veel menschen met naam in de inter nationale politiek hebben hun daar laten beetnemen en de feiten hebben bewezen dat kardinaal Van Koe> het rechte eind Moet men de Rexisten gelooven dan gaan zij in ons land, de vrede, de orde, de welstand, de rechtveerdlgheid en de kris telijke liefde verzekeren. YV ij geven hier een klein staaltje hoe ze dat aan boord gaan leggen. In het nummer van Woensdag ff bep- tember van De A ieuwt Staat derde bladzijde, kan men een artikel lezen onder hoofding De Diktatuur der genieters Het artikel is geteekend door den Heer L. Degrelle in hoogsteigen persoon. Mijn heer Degrelle is de verpersoonlijking van Rex. Hij is de partij. Verdwijnt hij, ze verdwijnt met hem. Ziehier letterlijk wat men in gezegd artikel kan lezen en smaken i op de eerste plaats de moedige Dubusticos Charles Dubus de Wanióffe voor de ge schiedschrijvers die met zijn verschrom peld gezicht, uitgedroogd als eene vijg, en geplooid lijk een kalfszwezerik optrad voor twee dozijn ouderlingen, met druipneuzen en verstopte ooren,die ze met hun neusdoek uilvaagden Toen werd minister De Schryver aan het werk gesteld, de man met een verkou den eunuchen stem en met akkordton huren, die kleine stapjes zet, alsof hij eieren moet l'gg'U dtn zolder van zijn gestreepte broek Wij herhalen het, dit is geschreven door Mijnheer Degrelle de nieuwe Mts- sias. YVij nemen goed aan dat men op poli tiek geviel de gedachten van de Heeren Dubus of be Schiyver niet deelt. Maar beiden, de oud-minister en de minister in bediening, zijn toch zeker wel zoo deftig als Mijnheer Degrelle. Beiden dwingen achtirg af ware het maar om hun talrijk kroost. Zulke gemeenheden zijn niet Je recht- veerdigen of te verschoonen. YV ij aarzelen geen oogenblik te zeggen, dat iemand die zich tot dergelijke pole miek verlaagd zichzelf veroordeelt. Moet die mensch België redden dan zijn we ver gekomen en staat er voor ons te vreezen en te bidden. Wij vragen het aan onze lezers, wat zouden de Rexisten wel zeggen moesten wij met de lichamelijke gebreken van hunne leiders lachen wat zou men zeg gen indien we op denzelfden toon schre ven over den Apollo De Schaepdrijver of den Adonis Flamand. Dat men er eens over nadenke wat er van ons land zou geworden indien alle bladen die gemeenen toon aansloegen. Over deftige eerbiedwaardige menschen zóó schrijven is waardig van .een gemee nen rekel. Raadgevingen over de teelt van Wintergerst. In Februari van dit jaar schreven we over de teelt van zomergerst die van grootbelang is in ons land om onze landbouwers aan te sporen veel en goede gerst voort te brengen, aangezien dit giaangewas zeer wel te pas komt in de voeding der huisdieren, en ook in de nijverheid. Maar men mag niet vergeten dat de kweek van wintergerst even be langrijk is om dezelfde doeleinden. Men zaait ze in de gerstemaand, 't is te zeggen in de tweede helft van Septem ber. Dit graangewas vraagt een wel be werkten, hchten en gezonden grond. Bij de ontleding heeft men vastgesteld dat de gerstekoriels en het gerstestroo vee! stikstof, fosfoorzuur en potasch be vatten daarmee behoort bij de bemesting rekening gehouden, en als basis van vruchtbaarmaking raden wij het gebruik van 20.000 tot 30.000 kgr. stalmest per hectaie aan. Evenwel is deze bemesting ontoereikend om loonende uitslagen te bekomen, want het is volstrekt noodzakelijk dat de jonge plantjes, vóór den winter reeds, kloek ontwikkeld zijn, ten einde goed aan de koude te kunnen weerstaan. Daartoe dient ammoniaksuifaat aangewend om reden dat deze meststof regelmatig en aanhoudend hare werking doet gevoelen, en hij gevolg de ontwikkeling bespoedigt. De minerale meststoffen zijn onmisbaar voor de vorming en het rijpen van het zaad, en om sterkte te geven aan de hal men, ten einde het legeren te voorkomen. Derhalve zal men per hectare aanwen den 150 tot 200 kgr. ammoniaksuifaat, 500 tot 000 kgr. superfosfaat en 200 tot 250 kgr. c'-.loorpotasch. Superfosfaat en chloorpotasch mogen met den stalmest ondcrgeploegd worden. Het ammoniaksuifaat zal men eenige dagen \óór het zaaien uitspreiden en zoo goed mogelijk ondereggen. Dixi. Door het uitstrooien van 300 tot 100 kg. CHLOURPOTASCH of M)0 tot 1200 kg. SYLVIMET-KAÏNIET per hectare, zoo vroeg mogelijk vóór het zaaien der Win- tergraner, bekomt men een regelmatiger groei tijdens den Herfst, een beter weer stand tegen de strenge winterkoude, een vlugger herneming van den greei tijdens de Lente, en een hooger opbrengst van graan en slroo in den Zomer. I YY'aarschijr.lijk zullen de meesten onzer ltzers deze regels onder oogen krijgen wanneer ze hun radiopost reeds hebben opengezet voorde sloibeiooging van Koe kelbsrg-Htyzel. Vele andere zullen mis schien vermoeid nog even den titel lezen, wannter ze met den sptcialen trein zijn teruggekomen en nog niet onmiddeujk willen shpsn gaan. Allen zullen zeker met overtuiging, inet geestdrift of met een beetje scheptisrne tot hun vrouw en vrien den of tot zichzelf hebben gezegd weeral een Kongres ten einde. YVij zouden graag hebben dat ze deze belangrijke beschouwing nu voor eens niet meer herhalen. Het Kongres van Meche- len is immers het zesde algemeen Kon gres der Katholieken geweest en wanneer de Kerk van ons land ra 27 jaar nu weer eens alle krachten heeft gemobilizeerd voer deze bijeenkomst, dan was bet wel omdat er na het Kongres iets nieuws zou beginnen. YY'ij kunnen goed begrijpeD dat men in het land der veelvuldige kongres- sen langzamerhand ten beetje het ver trouwen in de kongressen in 't algemeen Vervolg op 2' blad, Al weken achltretn rijden zware vracht wagens met lange grijze buizen daarop dwars door de slad van den Brusselschtn steenweg tot den Os. Ik ben er dees week eenen achterna gefietst dat mijn tong op mijnen buik hing. Eu nu weet ik hethet zijn buizen voor de waterleiding tiaar Ninove. Ze zijn Gee raardsbtrgen al voorbij en ik vond het werk volk besig met buizen leggen ie Onherzele juist aan hit kapelletje waar Nieken en an* deren eens vizioenen hadden. En er ligt reeds Rijnzand voor dat werk bestemd tot op het grondgebied van Griinmingen. Het werk gaat flink vooruit. Des te beter Ninove zal dan stilaan het uitzicht krijgen tan een moderne stad en 't is ie hopen dat de manieren weldra het uitzicht zuilen volgen. Zal dal een plezier zijn als in den zomer de menschen van een en Iwee uur '5 morgens niet meer zullen moeien opstaan om kofpewa- ter te halen aan een gemeenschappelijke pomp. Zal dat een plezier zijn als ze van in dat vroege morgenduur heel de gel iiurte niet zul len moeten wakker kijven omdat tr een met al het water weg is en de anderen afge- plasjt zijn. Zal dat plezierig zijn als de Ninovietert zooveel bier rtiet meer zullen moeien drinken uit vrees van geen water te hebben om hun te wasschen. De Ridders van de orde tan den grooten dorst zullen tie keer naar 'i kraantje kunnen gaan. Water tappen zal niet lastiger zijn dan bier tappen en te zullen niet meer kun nen zeggen dat ze niet hunnen pompen, dat hunnen arm zeer doet van te veel glazent$ moetin heffen. Als ze wat water gedronken hebben zullen ze zco'n onweerstaanbaren lust niet meer hebben tot zingen 't zijn maar de canarit- vogels en de tar fijntjes die zingen van lust om het sckcone klare water. Het is heel dichterlijk, als op een schoone lent, morgen de nachtegaal u ne keer wakker zingt maar zatte trillers uit een bierketl zijn op verre na zoo aangenaam niet. Daar bij met iedereen ts dichterlijk aangelegd ik cok niet. Ik heb gaarne dat ze mij laten slapen en ik geloof dat de meeste menschen zijn gelijk ik. 't Zen mij niet verwonderen dat de cham petters ook van dat gedacht zouden zijn en dat het daarom is dat zekeit bullebakken van ten negen 's avonds tot te vieren 's mor- geuds mogen vloeken, tieren, huilen en vech* ten op straat zonder dat er 'tien champetter te zien is. Die mannen weten voorzeker de champetters wonen en ze vermijden van te dicht onder die hun vensters te komen. Maar kom laai ons niet te lastig zijn. Ais 'tien akker ne keer vervuild en het ott- kruid kunnen zaaien het ft kimt ge tien jaar wieden ter het er uit is. Bij de menschen ook zijn oude gewoonten kwaad om laten. Het bestuur van Ninove is te lang in de handen geweest van menschen die get net* breeden kijk genoeg hadden cm veel meer in het oog te noiiitn dan zekere bepaalde belan gt 11 op en rond hel Stadhuis. A 's hit daar goed ging dachten ze dat het overal goed Het tegenwoordig bestuur ziet verder. Als zijn mandaat zal ten einde zijn, zal Ninovt totaal gemoderniseerd zijn op stoffelijk ge bied. Krijgen ze dan nog 'nen pacht bij, de rest zal volgen. Reporter. Wat is beroemd in ons land chicorei alleen 1 Wat zegt eenieder stand Beter is er geen 1 DEHDERKLOK i i

Denderklok | 1936 | | pagina 1