11 Concentraties en fronten Afscheidsfeest van Stillekeos Aan "DE SCHAT UIT KONGO» "IN HET LAND VAN TYROL» VOETBAL 1 1 Het Hoekje van den Reporter Tiende Jaar Nr 43 Prijs per nummer 30 centiemen. Nfnovc 25 October 1936 R. LtiYSTgRMAtMMELTEDMAN In Zaal Volksverheffing Op Zondag 25 en Maandag 26 October F C Ninove F C Denderleeuw Het politiek overzicht van de week KAJOTTERSHOEKJE FILMLEIDING Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad bij uitscheiding van bedrijf door onteigening Men zal opvoeren en Groote Matct\ om 14,30 uur VOOR HET KANTON NINOVE Postcheokrekenlng (R. Luysterman ir 1862,54) Telefoon 345 Handelsregister Aalst n* 1093 Abonnementsprijs 3 maunder. Ir. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-U itgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr, dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Tegenwoordig hoort en leest men veel over concentraties en fronten zoo van binnen- als van 't buitenland. Het zal dan mis< schien de lezers van ons blad nie onaangenaam zijn, daarover ook eens de meening te vernemen van een Katholieke Vlaming. We beperken ons natuurlijk bi concentraties en fronten van 't bin nenland, om reden dat er hier reeds met hoopen voorhanden zijn. Na de verkiezing van Mei 4936 hebben we de zoogenaamde nationale concentratie zien voort bestaan rond den persoon van den eersten minister Van Zeeland. Met de jongste algemeene stakingen zagen we voor enkele weken en voor bepaalde doeleinden een iront ontstaan tusschen de werklieden en bedienden. Kort nadien hoor den we van uit Leuven over Vlaamsche concentratie. Voortdu rend hooren we over een Links Volksfrontonder communistische invlced, waar dan natuurlijk op volgt een Rechts Volksfront ge richt tegen het voorgaande. Het Congres van Mechelen spiak ons met aandrang over Concentratie van alle Katholieke Krachten in dit land. Rex en V. N. V. hebben een nieuw front er bijgevoegd. Minister Spaak in zijne rede van Schaarbeek sprak ons weer een nieuwe concentratie bedoeld als tegenhanger voor het Rex-V.N.V. front. Wat al concentraties en fronten hangen er nog in de lucht Voor den oorlog konden we dit alles niet, tenware we den storm loop van liberalen en socialisten tegen de katholieken van in 't jaar 1912, als concentratie of front be stempelden. Waarom zien we er nu zooveel Heel eenvoudig om dat geen enkele politieke partij over een meerderheid beschikt om langs parlementairen weg haar programma uit te voeren. We zien niet in dat er in korten tijd zulke meerderheid zai ontstaan en dat we dus nog langen tijd met de ploeg van concentraties en fronten zullen moeten rekening houden Daarom past het aan ons Ka tholieke Vlamingen eens te ondtr- zoeken welke concentraties of fron ten voor ons mogelijk zijn en wel ke er van gewenscht zijn en dus dienen nagestreefd te worden door al wie zich Katholiek en Vlaming noemt. Nemen we vooreerst de zooge naamde nationale concentratie rond den persoon van eersten mi nister Van Zeeland Mogelijk is deze concentratie want ze bestaat nu nog en bestond ook voor de verkiezing. Als Katholieke Vlaming zeggen we vlakaf dat deze concentratie voor ons niet deugt Ze bracht ons de verpletterende nederlaag der laatste verkiezingen ze is grootendeels de schuld der politico- finantieele schandalen zoo behen dig uitgebuit doer Rex ze brengt een overwegende socialistische in vloed teweeg in de regeering op Vlaamsch gebied faalt ze op gansch de lijn en op Katholiek gebied blijft ze op het verderfelijk etatu-quo. Ten andere ze voldoet niemand noch ons, noch de socialisten, noch de liberalen, noch dezen die I er buiten staan. De bewijzen er van liggen voor de hand. 1° Is aan eersten minister Van Zeeland het gedacht niet toegeschreven ge weest er eene super-partij de zoo genaamde Union Sociale uit op te diepen 2° En droomt minis ter Spaak er niet van er een nieuw front uit optetooveren tegen Rex V.N.V. Als Katholieke Vlamin gen mogen we ons lot niet verbin den aan deze concentratie, zoo niet worden we voor korten tijd onder hare pninen begraven. En dit gtldt ook voor de doodgeborene concentratie Van Zeeland en de nieuw gedroomde concentratie Spaak. Ze zijn voor ons als wijwa ter voor den duivel Weg er mee i Onze werklieden en bedienden hebben het bewijs gele\erd dat een samengaan met socialisten en commmunisten ook wel tot de mo gelijke concentraties of fronten be hoort. Doch ze hebben ook klaar en duidelijk gezegd en geschreven dat zulks alleen maar tijdelijk en voor bepaalde doeleinden moge lijk is, en niet kan of gewenscht is om blijvend te duren. De stoffelij ke voordeelen die ze er kunnen bij halen, wegen niet op tegen de ze delijke nadeelen die ze er bij zou den verliezen. We danken er hen om. Vele katholieken dachten, en sommigen denken nu nog, dat de concentratie der Katholieken moest berusten in de handen der Katho lieke Unie. De feiten van vóór en kele dagen hebben bewezen dat zulks een hersenschim was, want de Katholieke Unie is dood en be graven. Het Katholiek Blok is ge boren met zijn twee wel onder scheiden afdeelingen en we durven hopen afgaande op het manifest der Katholieke Vlaamsche Volks partij, dat wij, Katholieke Vlamin gen er iets krijgen naar ons hart. We drukken even vurig den wensch uit dat alle Katholieke Walen in hunne afdeelingook vin den al wat ze verlangen. Zoo staar, we hier als Katholieke Vlamingen voor ten concentratie die we wen- schen, die we nastreven en die we toeroepen Goed heil het Katho lieke Blok Maar dit Katholieke Blok is voorloopig niet in staat om onze Katholiekeen Vlaamsche gedach te in te voeren laDgs parlementai ren weg dit blok telt maar 03 le den op 202 Daarom dient er naar wat anders gezocht. Dit wal an ders zullen we vinden als we ons laten leiden door den geest der Vlaamsche Concentratie van Leu ven en door den geest der Katho lieke Concentratie van Mechelen. Inderdaad, in Leuven waren ver zameld al degenen die Vlaanderen wilden geven waarop het in Bel gië recht heelt. En wie waren daar Vlaamsche Staatskatholie- ken, V. N. V.ers en Vlaamsche Rexisten. In Mechelen en Brus sel vergaderden de vooraanstaan den op Katholiek gebied. En wie zagen we er Vlaamsche en Waal- sche Staatskatholiekef V. N. V.ers en Vlaamsche en Waal- sche Rexisten. Socialisten of libe- raten waren er niet noch in Leu ven, noch in Mechelen. Daaruit vloeit logisch dat wij Blijspel in 3 bedrijven door J. Vereecke Operette in 2 schuifkens door J. Missinne. Men begint 's Zondags om 6 u. 's Maandags om 7 u. Prijzen der plaatsen 7,50 - 5 en 3 fr. Kampioenschap II1: Afdeeling op het terrein Pollaerestraat Sportliefhebbers Komt talrijk onze spelers aanmoedigen. als Katholieke Vlamingen moeten streven naar een concentratie die we noemen Katholiek Blok V. N. V. Rex Is die concen tratie mogelijk Dit toonen we in een volgend artikel. P. R. De internationale deugnieterij die haar plezier en voordeel vindt in het onrust- stoken en het uitlokken van relletjes heeft haar werkzaamheden geschorst in Pales tina en over geplaats naar Indie. Het mag wonder heeten dat zoo'n spel jaren achter een kan duren en dat zelfs bij ons zoo genaamde beschaafde wester- sche volkeren de volksklas nog niet tot het inzicht is gekomen dat ze schandelijk uit- gebaal wordt en dat met de menschen- levens gesjachert wordt. Er wordt gereclameert en met reden tegen de kapelaiistiscbe metbode van geld te geven om graan, koffie, rubber, katoen en andere waren te vernietigen om de prijzen te kunnen doen stijgen. Ge hoort maar weinig spreken over die schandalige handelwijze van die geheime internationale dsugenieterij die in alle landen onder de volksklas dood en ellende zaait om te kunnen komen tot wereld revolutie. Het zwaarte-punt van de internationale politiek ligt in Sparje. Het niet inmengingspact loopt groot ge vaar. Elk heeft achter den rug zijn vrienden geholpen maar nu Rusland ziet dat het opzet van een Sowiet-Spanje mislukt wil het openbaar tusschen komen om te red den wat er te redden valt. Er zijn reeds verscheidene schepen met eetwaar uit Rusland te Barcelona toe gekomen. Wij weten natuurlijk niet wat er tusschen dat graan zat. Wil Rusland nu nog meer doen en openbaar, wapens, munitie en vliegtuigen sturen, dan doen Duitschland en Italië zulks voor de naiio- nalen en zoo kan gemakkelijk een nieuwe wereldoorlog aan den gang gaan. Ons volk litp met grooten kommer. In geval van oorlog tusschen de Volks front-landen en de facistische zullen wij gedwongen zijn mede te vechten om de .heerschappij van het communisme over de wereld te vestigen De koninklijks rede die de nieuwe poli tieke richting aankondigt en in luidt is daarom hartelijk welkom geweest, In de binnenlandsche politiek is de Rexist agitatie nog altijd het middenpunt der belangstelling. Tot hier toe kan niemand zeggen waar dat allemaal naar toe gaat. ZoolangDegrelle katholieke persoonlijk heden aanpakte ging het goed. Het kato- liek schaap is er aangewoon geschoren te worden en de anticlericalen hadden plezier Nu hij Marcel Henri Jaspar aanpakt is er geknars der tanden Jaspar is liberaal en Spaak is socialist maar ze zijn gezusters kinderen. Dat feit zal voldoende zijn om het op treden van Spaak uit te leggen even eens als de draconische maatregelen die tegen Rex afgekondigd worden. Volksvertegenwoordiger Bodart heeft ook een offensief ingezet tegen Degrelle. Rechtvaardigheid gebiedt ons het ver der verloop der zaak af te wachten. Er is van leven reeds te veel uit gepakt geweest met Duitschland om een tegenstrever te doodverweu, dat wij zoo iets sellers voor klinkendemunt zouden aanvaarden. Bij 'nen brand zijn er altijd drie soorten van menschen helper», kijkers, en dieven. In de politieke partijen is dat ook zoo. Rex heeft wel ongeFjk gehad de partijen te vereenzelvigen met de derde categorie. Rex is nog zoo jong en toch mag hij er van overtuigd zijn dat de drie categoriën ook reeds onder hetzelfde vaandel stappen Hij heelt onder zijn bezem dragers, menschen die hij een wit kieltje zou moe ten aantrekken op dat ze er zouden proper uitzien. Gebrek aan liefde. Indien we niet ziende-blind zijn en de blikken even rond om ors wenden dan bestatigen we onwillekeurig dat er veel redenen zijn om optimist te blijven. De Internatieonale K.A J. is geen uto pie, geen droom meer. Na een jaar zien we de tastbare uitslagen bij onze naburige kameraden. Laat ons even stilstaan bij de laatste betooginger. dan kunnen we Vervolg op 2* blad Programma voor Zaterdag 24 Zondag 25 en Maandag 20 October CAR IOC A Te mijden MIJN JONGEN Voor allen LIEFDE FANFARE De Geheimzinnige DOKTER Korntlis Voor volwassenen Ouders een film voor vol- wastenen is evenongeschikt voor uw kinderen als een af te raden film voor u doe dus uw plicht. TE MIJDEN Filmen die een aanslag »ijn op de menschwaardigheid of de gods dienst. STRENG AF TERADEN Filmen die in het geheel slecht zijn maar met verzachtende omstandigheden. AF TE RADEN Filmen die niet sonder schade kunnen gezien worden door het gewoon kinemapubliek. Viva Boneen Viva Rex Ook al Rexist weer al een mirakel Neen neen Rexist eer ik het programma van Rex onderschrijf moet ik het kunnen legen. Ik teeken geen blanco's. Rex moet eerst zijn catechismus uitgeven. Maat viva de methode van Rex I De bezem er in dat het stof tot in de ge- buren waait 1 't Is de laatste mode Noem 'nen hond'nen hondten kat een kat en Hoogtr Op een verloopen Tooneel- groep. Ik had het verleden week over de Kirte- tnu's. Ik zon er dees week weer moeten over schrijven maar ik heb geen tijd. Een cinema heeft Nuits dans les Pam pa's gespeeld. Doctp geeft hem op als af te raden voor volwassenen Ik ben eens gaan muizen wat de officieele eensuur er van zegt. Ik heb mij laten wijs maken dat hij het visa niet heeft om gespeeld te worden vcor de kinderen. Hij is gespeeld geweest voor an- dets niet dan kinderen. Er bestaat te Ninove een bond voor de talrijke huisgezinnen die zorgt voor zekere geldelijke voordeden Zeg waar staat mijn speekelbak, Hocger Op, de Katholieke Toonee!maat schappij, heeft haar zevende ïl vut gegeven. Revue is een aangenaam maar moeilijk genre. Daar is veel spiritus voor van- doen fijne levendige pittige geestigheid. Bij gebrek daaraan valt de revue, in het platte, het vulgaire, hel dubbelzinnige. Niemand kan geven wal hij niet heeft. Onze modena revue-isten hebben hun geestigheid - tekort aangevuld m e t vleeschelijken prikkelen het pikante der re vue zit tegenwoordeg in dc beenen der girls gelijk het verstand tn de hazen hun pooten. Hocger Op is aan lager walHoogtr Op heeft het zelfde gedaan. De beenen van den schrijver zijn pen heb ben het op 'i papier met kunnen schrijven de girls haar teenen hebben het op de plan ken geschreven. De schrijver heeft zijn auteursrechten en Hooger Op zijn ontvangst. Maar het begrip Katholiek heeft weer een deuk gekregen van belang. Ouders die hun jongens van twaalf, der tien en veertien jaar heiben meegenomen voortgaande op de reputatie van Hooger Op zijn er aan gezien geweest. Of is 't dat allemaal niets en 't spreken niet waard en moet ge 'nen pillaar- en 'nen ktib-bijter zijn om daar graten in te vinden. M ij wel. Nen goeden raad om toekomende keer nog meer geld te ontvangen. In plaats van vreemde girls laat meisjes uit de Ninoofsche burgetij haar anatomie exposeeren en om de zaak nog wat pikanti- ger te maken zet te nen hup op en schrijf een identificatie prijskamp uit j... Er is een moderne drievuldigheid com munisme, vrij mei slat ij en Joodsche groot- jinancie. Zijn drie handen op eencn buik. Ze hebben voorgenomen de wereld ie mate» rializeeren tu andere woerden de mensek- heii te verbeesten. Om dat programma door te voeren, heb ben ze het winstgevend gemaakt. En wijl het christendom itvert omwille van de welvaart en de zedelijkheid, voor de vrouw buiten het werkhuis en het bureel, voor de vrouw aart den haard, wordt de vrouw op de schandaligste wijze uitgebaat. Vroeger trof hei algemeen misprijzende handelaars in zulke waar en ze geraakten hun kiesrecht kwijt. Schouwburgen, cinema's, brouwerijen die lurbergen open houden, ze eten tegenwoordig allemaal aan het zelfde ruit en Hooger Op heeft meegeëlett. Zeg waar staat mijn speekelbak Reporter. Waar vindt men troost en moed, Een prikkel voor het bloed In 't lekker tasje zegt papa, Met tijne Chicorei Pacha DEHDERKLOK

Denderklok | 1936 | | pagina 1