BI talige JCoogdag Allerheiligen - Allerzielen Concentraties en fronten Op Zondagen 15 en 22 November TYROLERAVOND Zondag 8 November 1936 te 7,30 u. HET LIED 1/flH DEN MOIiEN 1 Tiende Jaar Nr 44 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 1 November 1936 B. LUYSTlRM&N-HAIiTlRit&N FILMLEIDINS Het Hoekje van den Reporter Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad Luisterrijke viering van het Tienjarig bestaan der Symphoi\ie «Excelsior» Ongeëvenaard Programma verzorgd door de Symphonie «Excelsior» in de Feestzaal Roxy Tournee JKF ORBAN Brussel Prijzen der plaatsen 10, 8 en 5 frank. Plaatsbespreking alle dagen vanaf heden in Café Roxy. Tel. 261 Theepot en koffiekan, VOOR HET Poatcheckrekenlng (R. Luysterman n-1862,54) KANTON NINOVE Telefoon 345 Handelsregister Aalst n-1093 Abonnementsprij* 3 maandel Ir. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. -J. 't Leven is een strijd. Op Aller heiligen en Allerzielen werden de Oud-strijders herdacht die den goeden strijd hebben gestieden. Daarom is 't feest van Allerhei ligen en Allerzielen het feest van de hoop en van de droefheid 't feest van den jubel en van de in getogenheid; 't feest van de dank baarheid en van de levenshernieu wing Dit dubbel feest laat geen enkel mensch koud niemand die niet meeviert, zij het dan ook op zeer verschillende wijze. Chrysanten worden naar 't kerk hof gedragen graven worden op gekuischt en versierd kerkhoven worden druk bezochtoude herin neringen worden wakker geschud tranen worden gestort Goed en wel, dit alles, ma?r niet voldoende Meer en beter wordt er verwacht van een chris ten mensch die zijn voorgangers en familieleden wil blijk geven van onvergankelijke genegenheid en blijvend aandenken op andere wijze moet hij de zijnen huldigen ol helpen door zijn gebeden.door 't bijwonen der kerkelijke diensten door het laten opdragen van hei lige Missen, door het naderen tot de Sacramenten van Biecht en H. Communie, door zijn openbare ge loofsbelijdenis in de Verrijzenis en het Eeuwig Leven, en vooral,door het heizien, en zoo noodig, door het veranderen van zijn levens programma. Hebben we er ooit al eens erns tig aan gedacht wie we zijn, en wat we op aarde eigenlijk komen verrichten Zijn we hier op aarde om enkele jaren, bezorgd en bekommerd,dan met succes en dan zonder, onze steeds kranke gezondheid tegen tallocze vijanden te verdedigen Zoo ja, is ons leven een hopeloos geval, want dt ondervinding leert dat wt vroeg of laat de dood ten offer vallen. Zijn we dan op de aarde om wat stoffelijke goederen te verzamelen om het tijdelijk genot of de wisse lende eer na te jagen Zoo ja, 't is weerom een fiasco van belang. Dat is gelukkig ons levensdoel niet Tot iets hoogers zijn we ge schapen Tot een eeuwig blijvend geluk Daaraan herinnert ons dit dubbel feest. Zullen we er de be- teekenis ervan begrijpen Zullen we logisch en verstandig zijn ?Aan ons het antwoord door 'n christe- Iijkleven uit één stuk Ziel gewon nen alles gewonnen Ons vorig artikel eindigde met de belof te aan te nemen dat een concentratie Ka tholiek Blok V. N. V. Rex wel mo gelijk is. Daarom gaan we eerst eens vluchtig overschouwen èn waarin we overeenko men èn waarin we verschillen. Op godsdienstig gebied strijd tegen het communisme, socialistische en libe rale opvatting, vrijheid en verdediging der Kerk, schoolgelijkheid volledig ak koord tusschen de drie. Op sociaal en economisch terrein toe passing der pausel'jke encyclieken, strijd tegen communistische en marxisistische opvatting, liberaal indivudualisme vol ledig akkoord tusscben de drie. In zake gezinspolitiekde vrouw aan den haard, steun aan de groote gezinnen, fa milieleven en familiestemrecht volledig akkoord tusschen de drie. Op Vlaamsch en Waalsch gebied cul- tureele zelfstandigheid ingevolge de dua liteit over volksgemeenschappen Vlamin gen en Walen gelijk berechtigd in Hei- gift elk meester in eigen huis volledig akkoord tusschen de drie met misschien wat tegenstribbelen der VVaalsche katho lieken. in zake hervorming van den Staat splitsing der openbare besturen met een minimum van eenheidsorganismen noo dig tot het voorbestaan van Begift met ons Vorstenhuis aan 't hoofd akkoord tusschen de drie met een zekere reserve vanwege V.N.V. op internationaal terrein en de daarmee verbonden legerkwestie zelfstandigheid en afzijdigheid, vóór noch tegen iemand, geen internationale ver bintenissen, verdediging van eigen grond gebied naar de onverwachte interpelatie van Koning's woord. Minumum van mili taire lasten volledig akkoord tusschen de drie. ün wat verdeeld er ons nu Misschien enkele bijkomstigheden in zake toepassing van dit programma. De uiteindelijke doelstelling van V.N.V. en de aanwezigheid der zoogenaamde acti visten in hun rangen. De manier waarop Rex de finantieele schandalen aanpakt en de vrees voor hun totalitairen staat naar Duitsch en Itali- aansch model. De inertie der Katholieke leiders, zeke re opvattingen dei conservateurs en Ka tholieke Walen. Het besluit ligt nu klaar en duidelijk voor de hand noch met socialisten, noch met liberalen hebben wij katholieken zoo veel overeenkomsten en zoo weinig pun ten van verschil En tcch besturen de katholieken "n met liberalen èn met so cialisten. aa Jt.. zoo er dan geen con. centratie mo0e!ijk zijn met V.N.V. Rex waarmee we zooveel overeenkomsten èn zoo weinig verschillen hebben En dit is zoo waar dat een zeker persoon die onze en hunne bladen leest, die onze en hunne meetingen bijwoont, verklaarde dat ze alle drie het zelfde schrijven err vertellen. Dit kan immers ook niet anders de grond slag van hun programma steunt op de christelijke leer aan wier toepassing de Katholieken reeds werkten vóór het be staan van V.N.V. en Rex. Ten andere die concentratie bestaat reeds 't zij openlijk, 't zij in ons vurig ver langen. Zie, daarom, het akkoord Rex V.N.V., de provinciebesturen vau West- Vlaanderen, Oost-VlaanJeren en Antwer pen, de concentraties van Leuven en Mechelen, onze wetenschappelijke Con gressen; de Ijzerbedevaarten, de uitnoo- diging der Katholieke Vlaamsche Volks partij aan V.N.V., enz. enz... Rijst nu de vraag Is die concentratie gewenscht F Voor al degenen die recht, zinnig willen het voortbestaan van Belgift, de gelijkberechtigheid van Vlamingen en Iets vcor fijnproevers van muziek, zang en leute. Groote spectakel-operette in drie bedrijven van Jef Orban Muziek van Jan Van Laer (senior) en W. Ciere. «Jef Orbaii Frans Mounoyer Mariette Orban-Immers Llisn. Mertens Lily Douglas DE BEROEMDE GELMAN GIRLS in hun nieuwste creaties Prachtige dekors - Schitterende kostumen - Volledig orkest Aelit praclitig-e JESnlletteii Orkest onder de leiding van JOHN COPPENS Walen, het behoud onzer demokratische vrijheden, de toepassing en de vrije uit oefening onzer christelijke princiepen, orde en vrede in het land, is die concen tratie niet alleen gewenscht, maar een dringende noodzakelijkheid. Waarom bedreigt een kleine commu nistische minderheid ons land F Waarom zijn de socialisten zoo driest in hun op treden F Waarom heerscht de liberale op vatting in ons sociaal en economisch le ven F Waarom geen schoolvrede, geen Viaamsche oplossing F Waarom zooveel en andere dingen tegen ons programma F Omdat de Katholieken en Vlamingen ver deeld zijn in Staatskatholieken, V.N.V. en Rexisten, omdat zij die de meerder heid zijn in 't land elkaar bevechten in plaats van zich te vereenigen Concen tratie en onze gedachte zegeviert Laat ons nu even onderzoeken wat er dient gedaan om die concentratie te ver wczentlijken. Eerst en vooral opruimen voor zoo veel mogelijk, wat ons verdeelt. De bij komstigheden in zake toepassing van ons gemeenschappelijk programma, behoeven ons niet veel te bekommeren wie waar lijk concentratie wil, zal over kleinigheden gemakkelijk heenstappen om wille der toepassing van het grootere. De aanwe zigheid inde rangen van V.N.V. der zoo genaamde activisten moet ons niet ver ontrusten i grcotendeels waren ze idea listen die om hun ideaal reeds meer dan genoeg geboet hebben hun getal is ge ring ze zijn christenen als wij dus de spons over het verleden en vooral verge ten we niet dat het België van vóór den oorlog er veel schuld aan heeft. De uit eindelijke doe'stelling van V.N.V.: zelf standig Vlaanderen, Gioot Nederland of de Dietsche Natie F... Lees wat Rex er van denkt en wat meer is wij zijn over tuigd dat eens de Vlaamsche kwestie op gelost zooals hel behoort, vele V.N.V.-ere zich in Belgift zullen thuis voelen even goed als wij. Wat betreft den totalitairen Staat van Rex F overdrijven we niet. Alle Belgen, ook de Rexisten, zijn er van overtuigd dat zulks in ons land niet mogelijk is, noch naar Duitsch, noch naar Italiaansch, noch naar Russisch model. Wij houden aan onze demokratische vrijheden. Doch wie heelt er iets tegen dat er wat meer orde en tucht zouden heerschen F Aangaande het bekend maker der finan tieele schandalen door Rex zeggen we dit de manier van bekend maken, kun nen we niet altijd goedkeuren dat Rex ze uitbuit ten voordeele zijner partij, kunnen we goed verstaan dat ze bekend gemaakt worden moet ons verblijden 't is esn les voor de daders en een waar schuwing voor de toekomst. Het zevende gebod bestaat zoowel voor vriend als voor vijand. Wij, Katholieken, zullen wel het meest in eigen rangen moeten werken om tot die concentratie te komen. Laat ons vooreerst beginnen met er voor te zorgen dat het Katholieke Blok waarlijk één BLOK worde. Al wie tot dit Blok wil behooren 't zij Vlaming of Waal t zij werkman, boer, middenstan ders of intellectueel't zij demokraat of behoudsgezinde moeten absoluut aan één zeel trekken een gemeenschappelijk pro gramma, aanvaard en verdedigd door alleman De toepassing er van dient na tuurlijk overgelaten elk voor zijn gebied, aan de Vlaamsche en Waalsche afdeeling. Wat Vlaamsche en Waalsche Rexisten samen kunnen aanvaarden en verdedigen, kunnen ook Vlaamsche en Waalsche Ka tholieken, op voorwaarde dat ze oprecht willen. 1 en tweede moeten wij, Katholieken, ons opnieuw organiseeren. V.N.V. en Rex kennen die moeilijkheid niet omdat ze jonge partijen zijn, maar wij zijn ten lang bestaande partij die voor een r.ieuwe organisatie staat. Eer directorium is aan gesteld om den wagen aan 't rollen te brengen goed. Maar binnenkort moet er een hoofdbesiuur komen, arrondisse- rrients- kantonnale- en plaatselijke veree- nigingen. Hoe dit gaan zal weten we niet, maar willen aan 't hoofd waarlijk leiders die het vertrouwen genieten der troepen, dan moeten de kantonnale vereenigingen geboren worden uit de plaatselijke, de arrondissementsvtreenigingen uit de kan tonnale en het hoofdbestuur uit de arron- dissementsvereenigingen. We gaan dus omlaag naar omhoog en niet omgekeerd, wat tot heden dikwijls het geval was. Katnolieken, V.N.V-ers en Rexisten indien we van dit oogenblik af deden wat we hier neerschrijven en zoo ook over malkaar dachten, dan verdweneo al ons geschillen en was onze corcentratie een voldongen feit, De samenwerking in Ka- Vervolg op 2- blad Programma voor Zaterdag 31 Zondag 1 en Maandag 2 November LIEFDE PARADE HET GRIJZE HUIS Voor allen Voor volwassenen ZWARTE OOG EN De Nieuwe Avonturen van TARZAN Voor volwassenen Ik kan met mij tel/ geen weg van blijd schap. Daar was in de Revue van Hooger Op een jonge heer die het eens was met zijn c mompeer Die mompeernu, zco vertelde de jonge heer w as van gedacht dat er maar één minis- ter moest zijn die met zijn bestm. Dat was een zoo onbewimpelde als concrete R existische geloof'sbe lijden is Ik heb Rex zijn bezem ontleend tn Hooger Op zijn frak uitgeborsteld tot in zijn gezicht. En Hooger Op was niet tevreden cn vond dat het geen spel was. Best zoo Hooger Op houdt niet van Rexistische methodes Hooger Op is geen RtxislHooger Op krijgt van mij een goed punt. Hooger Op heeft bij mij doen protesteeren en Ugt nadruk op de absolute zuiverheid, zoo niet van zijn girls en van zijn Arista- mop pen, dan toch van zijn intenties. Hooger Op krijgt van mij een tweede goed punt. Hei meererdeel der tnenschen gelooft het seffens als iemand van ziek zelf getuigt dat hij slecht is. Waarom zouden wij het niet ge looien als iemand van zich zelf getuigt dat hij goed is. Er is er tegenwoordig teel meer moed toe noodig om getuigtnis ie geven van het goede dan van het kwade Eii ik ben blij getijk de jager die in een kudde patrijzen schiet en de pluimen ziet stui ven blij niet omdat ik heb zeer gedaan maar omdat ik doel heb getroffen. Het is een waarheid die ieder week in blokletteis op de eerste bladzijde van de ga zetten zou moeten staan De misbruiken van den drank en van het geslachtleven zijn de groote factoren van ont aarding bij de menschheid. Die ontaarding vindt ge op lichamelijke en op verstandelijk terrein. De tering woekert onder ons volk. In ons lagere scholen zitten tientallen achterlijke kinderen. Al wie hei goed jnient met ons volk moet ten strijde tegen het materialisme waaronder ons volk versmacht wordt tegen den drie ling waarvan de duivel de moer ismarxis me, vrijmetselarij, internationale joodscht grooljinancie, en die het menschdctn wil ver dierlijken. Sinds maanden doen wij beroep cp de open bare machten m onze stad. 't Is nutteloos. Tegen haar c force d'inertie is niemand opgewassen. Sinds weken doen wij beroep op de open* bare opinie tegen de nachtkroegen met en zonder pa ten te, tegen het ergelijk gedoe der kirtema's Wij mogen er bij voegen tegen den mm scherpen maar niet tnin gevaarlijken invloed van sommige vreemde toneelgezelschappen De openbare opinie is reeds ver bedwelmd en vergiftigd. Haar reactie is nauwelijks merkbaar. Hooger Op met zijn jong katholiek bloed hee/t onmiddellijk gereageerd. Dat is wel. Wij. op de Dender klok dienen noch ons zeiven noch andere personen. Wij dienen naamloos en belangloos. Wij dienen de groote Princiepen ons volk ten bate. Hooger Op, katholieke kunstminnende ver - eentging vindt zijn plaats aan onze zijde in den strijd tegen het menschendoodende be derf. Wil Hooger Op ons met dat doel de hand reiken F Wij tullen met Hooger Op arm aan arm gaan. Reporter. Neemt er matig van, Voor uw maag is het schat, Drinkt Chicorei Pacba, BEHDERKLOK

Denderklok | 1936 | | pagina 1