BI De Voüfsvc »rgadering ^ao 01,28 abonnenten en lezers. TYROLERAVOND VOETBAL m i. LtlYSTERMAR-KAElTERSIA» Op Zondagen 15 en 22 November Tiende Jaar Nr 46 Prijs per nummer 50 centiemen. Ninove 15 November 1956 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad Zondag 15 November, om 14 uur. F 0 Ninove Volharden V V Aalst Davidsfondsboekerij FILMLEIDING Het Hoekje van den Reporter f VOOR HET KANTON NINOVE V Luisterrijke viering van het Tienjarig bestaan der Symphor\ie «Excelsior» Ongeëvenaard Programma verzorgd door de Sympbonie «Excelsior» Sportliefhebbers Allen opgepast. Vestbarrn. Telefoon 345 POStcnecKreKeiiing: i». Abonnementsprijs 3 maandeL fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol- gens overeenkomst. Dinsdagavond had alhier, om 8 uur, de volksvergadering plaats, die op louw gezet was door het actiecomité der Katholieke Y'laamsche Volkspartij van het arrondis sement Aalst. De opkomst was schitteiend. De zeer ruime zaal van de Roxy liep ondei en boven nokvol. Men Fchat de aanwezigen op meer dan duizend. Uit Geeraardsbergen, Aalst, Dender, houtem en andere gemeenten waren auto busdiensten ingericht die sterke contingen ten leverden. Verscheidene politieke en gekende per sonaliteiten waren tegenwoordig wij noemen o. m, h. Moyersoen, voorzitter van den senaat, Z. Exc. minister Van Isacker, h.h. De Clercq Jozef, senator, Van Schuylenbergh, volksvertegenwoor diger, Lud. Moyersoen, Karei Fransman, enz... enz.., M. Notaris Van Oudenhove. burge meester van Denderhoutem en provinciaal raadslid, richt als voorzitter van het bu reel van de K. V. V. van het arrondisse ment, een geestdriftigen welkomsgroet tot de massa. Aan de ministers, die niet van critiek vrij te pleiten zijn, zegt spreker, wordt de gelegenheid gegeven door den minister van Bionenlandsche Zaken, h. De Schrijver, hun politiek uiteen te zetten. Zich richtend tot den h. Verbist, zegt de h. Van Oudenhove, dat een gan- sche schaar katholieke Vlamingen achter hem staat, die hem een sterke stut is in zijn moeilijk werk. Spreker zegt aan den leider van het Directorium de onvoor waardelijke trouw toe der K. V. V. van het arrondissement Aalst (Luid applaus). Rede van minister De Schrijver Hij verdedigt op zakelijke wijze de regeeringspolitiek van den H. an Zee land. Spreker herinnert aan de daden der volmachtsperiode 1935-36 en onderstreep', hoe het krediet allernoodzakelijkste ele ment de economische welvaart, terug moest gezond gemaakt, door herinrichting der banken en kontrool erop. Op eenvou dige en klare wijze meteenige cijfers aan de hand, bewijst hij hoe zelfs de rente conversie, aan de rentedragers zelf op dit oogenblik reeds veel vooideel heeft ge bracht gezien de groote stijging hunner waarden en hoe zij heeft bijgedragen tot de gezondmaking van 's lands krediet, zoodat het dit jaar voor België mogelijk is geweest, de zoogenaamde Mendelson- leening in Holland aan zoodanig voordee- lige voorwaarden voort te zetten dat voor haar slechts de laagste interest verschul digd is, die België misschien coit heeft gekend nl, geen 2 o/o fr. Daarbij is het echter niet gebleven. Het budjet dat sedert jaren met te kort afsloot, werd streng, heel streng in evenwicht ge houden en zoo moet het blijven. Gansch de economische politiek der regeering aan dewelke valsche profeten 's lands onver- niijielijkm ondergarg voorspelden, is dus op bepaald goeden weg. De wagen is terug aan't rollen gegaan en moet thans voortrollen. Na dit eerste deel zijner rede ontleedt hij r.og enkele bijzonderste kritieken die door de verschillende groepen der bevol king worden geuit en die vooral voor wat de middenstand aangaat door de Rex be weging op al te overdreven manier wor den uitgebuit. Aan hun rechtmatige eischen werd en wordt dan ook in zoo breed mogelijke mate voldaan. Ten einde evenwel de economie van een klein land als het onz*, omringd door machtige buren, in een internationale at mosfeer die alles behalve geruststellend is, gezond te kunnen houden is het vol strekt noodig dat een regeering als de on ze vast in den zadel zit, gesteund door een groote meerderheid. En thans, dat almeteens, door het ver schijnen van Rex, een nieuw vraagstuk zich voor ons land komt testellen n.l. dat van het regiem zelf is het noodig dat de regeeriug klaar en duidelijk positie neemt en uitdrukkelijk hare houding bepaalt. Welnu de regeering wil van geen dik- tatuur 't zij ze kome van links of van rechts. In ons land erkennen we slechts één hoofd de Koning. Geen aspirant diktator hebben we noodig om onze vrijheid tc knoeien, maar orze grondwettelijke vrij heden moeten eerbiedig en tuchtvol uit- gevoerd. Geen machtstaat maar een rechtstaat en ophemeling der menschelij- ke persoonlijkheid. Dit is de eerste zorg der regeering en haar tweede gaat naar het cultureels en daarom heeft zij den uitdrukkelijken wil het Vlaamsche vraag, stuk volledig op te lossen en daarom is er in de legercommissic vandaag een beslis- sing genomen waardoor de algeheele ver- vlaamsching van het leger niet zal uitblij ven. De beslissing brengt zulke belang rijke en diepgaande hervormingen dat door de toepassing ervan het leger weer om een element zal worden van echt vlaamsch-r.aïionaal leven. De internationale politiek staat op dit oogenblik reeds los van iedere andere mo gendheid zooals het behoort. Ons leger- statuut moet daarbij aangepast. Ziedaar ons werk, ziedaar onze daden en daarom vragen wij aan de openbare opinie dat zij standpunt neme, ook aan. de katholieke opinie. Wenscht men een an dere koalitie Welke Is er een andere mogelijkheid? Neen. Waarom dan ophit sing Moeten wij persoonlijk uit de regee ring weggaan Dat men dan zegge wie Ieder neme dan zijn verantwoordelijk heid. De regeering is voor oide en gezag, maar geen diktatuur van links of rechts dat nooit Deze rede met de grootste aandacht beluisterd, werd met goedkeurend applaus onthaald en zal ongetwijfeld veel hebben bijgebracht om vee! onberedeneerde kri tiek schadeloos te maken. Toespraak vau senator Verbist. Wanneer senator Verbist rechtstaat wordt hij van harte toegejuicht. Met ietwat schorre stem, tengevolge van de herhaaldelijke meetings van den laatsten tijd vangt de h. Verbist zijn rede aan waarin hij vooral drie vragen wil be antwoorden Wat wil de Katholieke Vlaamsche Volkspartij Wat wil zij niet Hoe tracht zij haar doel te bewerkstelli gen De K.V.V. vertrekt van deze gedachte de katholieken moeten zich organiseeren in sterke formaties omdat zij den plicht hebben de christelijke beginselen te doen toepa sen in het openbaar leven. Die for maties moeten aangepast worden aan den eigen aard van het volk, zoodus voor Vlaanderen een specifieke katholieke par tij de Katholieke Vlaamsche Volkspartij. Wat wil de Kath. Vlaamsche Volkspartij üp Vlaamsch gebied Het Vlaamsche volk is een natie, het is tui het bewustzijn gekomen van zijn eer bied als volksgemeenschap. Daaruit volgt de plicht voor de leiders te zorgen dat dit volk een eigen nationaal leven zou hebben. Daarom is het programma der K. V. V. gebouwd op Vlaamsch nationalen grond slag. Wij, als katholieken, ijveren voor een Vlaamsch-nationaal leven, niet omdat we het nationale als het hoogste goed aan zien, maar als een middel tot voltrekking van onze zending, waarvan het uiterlijk doel is God en de Zielen Daverende toej Op sociaal gebied De redenaar gaat hier weer uit van de gemeenschap, die één is zooals het leven één is. Alle standen staan in functie van die gemeenschap, allen,werklieden,boeren middenstanders en burgers, moeten ijve ren voor het welzijn van die gemeenschap, die een organisch geheel vormt. Daarom heeft de K. V. V. geen programma van boerenstand, werkliedenstand, enz., maat een gemeenschapsprogramma, bindend voor al hare leden. In dien zin spreekt zij niet tot hare leden als middenstanders, in tellectueelen, werklieden, boeren, maar als Vlaamsche volksgenooten.(langd. toej.) Op gebied van staatsordening Senator Verbist stelt de vraag Is of zal er ooit een ideale staatsvorrii bereikt wor den En bij antwoord Neen. Maar, wij kunnen enkel pogen om tot den besten vorm te komen. Onze huidige parlemen taire formule iseen uitvloeisel van het indi vidualistisch liberalisme, het stelt een con flict van inhoud en vorm daar, zijn werk diert minder omvangrijk doch degelijker te zijn. Denderklok brengt hiermede ter kennis van zijn abonnenten, vrienden en lezers, dat het kwijtschrift voor den jaar gang f(J37, in 't begin der maand December aanstaande zal aange boden worden. De redaktie ziet met volle vertrouwen deze abonnements- vernieuwing te gemoet en rekent op den steun van alle katholieken om, waar het pas geeft, bij hun vrienden en kennissen die nog geen abonnent zijn, aan te dringen opdat zij deze gelegenheid niet laten voorbijgaan om hun spijtig verzuim te herstellen. De abonnementsprijs is dertien frank per jaar. Deze die van heden af een abonnement nemen op ons blad ontvan gen het van nu tot Nieuwjaar kosteloos. Wil zoo goed zijn uwe huisgenooten te verwittigen, omdat de postbode of de verkooper niet tevergeefs zou aankloppen. Iets vcor fijnproevers van muziek, zang en leute. Het ech'e volksleven kan men niet ken nen door raadpleging van individuen, zooals het thars het geval is het volks leven is een organisch geheel, daarom moeten zijn organen geraadpleegd wor den, ni. de sociale, cultureele, geestelijke en materieele instellingen. De K V.V. wil een groot glazen hu s bouwen waar nauw contact is tusschen 1 alle standen en wederzijdschen invloed. Daartoe wil zij komen door de corpora tieve organisatie der maatschappij. Wat wil de K.V.V. niet De Kath. Vlaamsche Volkspartij wil een grondige hervorming van den Staat maar is gekant tegen alle dictaturen. In de eerste plaats omdat we ons katholiek hee- ten. De Kerk is steeds het eerste slacht offer van den dictatorialen Staat. In zijn overmoed wil de dictator ingrijpen op ge bied van het geweten. En wij gehoorza men eerder aan God dan aan een mensch. (Applaus). De dictatuur is stiijdig met den katho lieken Godsdienst en de \vaard:gheid van den mensch. Daarom verwerpen wij deze. Ten tweede als Vlaming. Nooit is een volk door de overheid zoozeer gekrenkt geweest als het Vlaamsche volk, maar 't is juist dank aan een vrij regime, dat thans ons niemand kan weerhouden te streven naar een eigen nationaal volksbestaan. Ten derde omdat we ons volksch noe men. Zeker, we zijn niet blind voor de nadee'.en der democratie; maai deze heelt een gevoel van bewustzijn en verantwoor delijkheid in de gemeenschap opgewekt, geval dat in een dictatorialen staat onder drukt word.. De Middelen tot het doel Eenheid Om tot ons doel te komen is eerste voorwaarde eenheid. In onze verdeeld heid ligt onze onmacht en de sterkte van het socialisme. Senator Verbist eindigt meteen kranig pleidooi voor eenheid, waarin de groot heid zal liggen van de Katholieke Vlaam sche Volksgemeenschap. Aan de toejuichingen scheen geen einde te komen. Dit geweldig applaus hernam wanneer de h. Van Oudenhove senator Verbist dank zegde. Voorwaar een prachtige volksvergade ring. Leve de Katholieke Vlaamsche Volkspartij Nu ors zesde winteiseizoen, sedert de herinrichting, in gang is. kunnen we aan de bekoring niet weerstaan, etnige cijfers mede te deelen. Getal uitgeleende boeken 1-9-31 tot 31-8-32 2.907 1-9-32 tot 31-8-33 5 545 1-9-33 tot 31-8-34 7.259 1-9-34 tot 31 8-35 8.028 1-9-35 tot 31-8-35 11.030 Voor de het inrichting kwamen we tot een paar duizend. Aanwinst boeken 19j1-1932 44 1932-1933 92 1933-1931 313 1934-1935 210 1935 1930 139 Op vijf jaar, zijn de ontleeningen ver viervoudigd, en is onze boekenschat ver meerderd met S58 boeken. Sedert 1 September zijn er nog 53 bij- gekomen. Al prachtwerken 1 Er zijn er naar ieders goesting, en daar we het IVlagogiscb plaatsingstelsel in gevoerd hebben, is het voor eenieder ge makkelijk, de werken te vinden dien hij graag zou willen lezen. Er is ook een iichenstelsel ter beschikking, waarin de schrijvers per alphabetiscbe orde gerang schikt zijn. Dus alle gemak. Vervolg op 2" blad. Programma voor Zaterdag 14 Zondag 15 en Maandag lti November ZINGENDE LIEFDE. De Misdaad van Int Grand Hotel Voor volwassenen DE AVONTURIER, DE DOOD ER. Voor volwassenen met voorbehoud snoet de leerkracht van Belgische nationali teit zijn en Belgisch diploma hebben. Weet Degrelle dat weet De Mout dal of weten ze het niet Ze moeten het zeggen en kiezen tusschen den titel van lasteraars of onwetende welweters. En ik vloog buiten 1 Reporter Ik ben op interview geweest bij mijtten paster. Menscken, dat was een historie ik zal ze van leven niet vergeten. Maar wacht ik zal ze liever vertellen. Dag reporter, zei hijwaarmee mag ik ii trasteeren om uw bezoek te vieren. Met een fiesc'/i bourgogne en een fijn sigaar, zei ik. Zijn oogeu flikkerden en hij keek mij van be zij is aan. Is nen bijstuk met wijn ook niet goed, vroeg hij. Ja, zei ik, ik weet dat gij weet, dat zt in Ninove zeggen dat bi f stukken eten en wijn drinken de pastoors hun dagelijks brood is maar weet ge dat van Leon Ik weet dat,zei hij.DeVlaming spteekt van sbifstukken met wijndat is voor veten het hoogste ideaaliwaarvoor anders leeft nen mensch dan om riskeer goed te eten en te drinken* zeggen die gewoonlijk. Leon is nen Waal, een fijnproever hij droomt van bourgogne en sigaren. Dat is verschil van temperamentmaar de stommiteit is dezelfde. De stommeteit van menschen die altijd hun eigen gebreken in andermans schoenen schuiven. En ik zag kern opgaan gelijk boetenmelk die aan 't hokken gaat. Le be.in Leon mag dat Paul De Mont is daar niet vies van, de andere rexis. tische voormannen van Ninove laitn dat niet staan. Gelijk ze hier zijn, zijn se eldeis maar de pasters hebben het gedaan Mijnheer de paster, zei tk zoo. De tiieu- we Siaat heeft de vertaling gegeven van dat artikel ian Degrelle die bourgogne tri siga ren heb ik et niet ingevonden. Maar dit hier Mijnheer de paster, 't was daarover dat ik H wilde interviewen. En ik duwde de Nieuwe Staat onder zijn neus dragende de datum Dinsdag 10 Novem ber 1930. Het gaat over het Vrij onderwijs en ik deed hem lezen wat hier volgt Er bestaan bijna openlijk misbruiken urelke Rex niet zal laten bestaan.* Misbruiken in sommige uitdeelingen en waar men ie gemakkelijk de duimen kan in smeren.» Misbruiken in het achterhouden door schoolbestuurders op de ten gunste van hei Deken personeel gestorte salaris. Misbruiken in hel opmaken der ledenlijst van het onder wijzend korps. Misbruiken ten voordeele van ueemdt onderwijzers.» Deze misbruiken zijn niet ie loochenen. mij over de tafel. Mijnheer de paster, riep ik, ik ben 'tik ikke niet, 'l is Degrelle. 't Is waar ook, zei hij en hij zette htm neer Hewel zei ik, wal zegt ge daarvan Niets,zei hij, ik ben maar mbas clergi» vroeger petit vicaire, en hoogstens sir. .rid in de oogen van dun gemankeerden advokaai. Wij zullen daarmee de hoogere geeste lijkheid» laten haar plan trekken. En hij streek een bles haar van zijn voor hoofd weg, stak zijn handen in zijn zakken en ging achterover wiegen op zijn stoel. Nen boit zou zeggen geiiegt er om zei hij. Ik zeg niets. De complimenten aan De grelle die dat schreef, aan Bestuurder van de Nieuwe Staat, Paul De Mont die dat of nam dier f opnemen moest opnemen Het misbruik d.r uitdeelingenversta ik niet het is Juister en vuil. Vraag explicatie Het misbruik van salaris het salaris wordt op eigen naam der leerkracht per mandaat uitbetaald. Achterhouden gaat niet. liet misbruik c ledenlijst Al wat het personeel der Vrije school aangaat staat on der rechtstreeks toezicht van de schoolinspec tie van den Sta it. Hier beschuldigt Leon niet alleen de vrije school van valschheid in geschriften Hij beschuldigt de Slaatsinspecleurs, kantonale en hoofdinspecteurs van medeplichtigheid, 't Is geen klein bier. Misbruiken nvretm le onderwijzers ürn van den Staat bezoldiging te trekken DEHDERHLOE Mijnen paster vloog recht en pakte naar

Denderklok | 1936 | | pagina 1