Hl Herinrichting der Katholieke Partij Aan oaze abonneoten en lezers. "TYROLERAVOND.. V.V.K.S. Afdeeling Symphonie Excelsior ALLO Liefhebbers van muziek, zang en leute Het Hoekje van den Reporter Tiende Jaar Nr 47 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad R. LUYSTEMIAII-HAELTi op ZONDAG 22 NOVEMBER, ie 6,30 uur zeer stipt in de Parochiale Feestzaal der St. Jorisstraat. Trekking van de Tombola binst het feest. KAfOTTERSHOEKJE Landbouwbelangen FILMLEIOING VOOR HET KANTON NINOVE I Postcheokrekeniag (R. Luysterman n- 1862,54) Telefoon 345 Handelsregister Aalst n* 1093 Abonnementsprijs 3 maandei. fr. 4,00 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-U itgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Nu de politieke belangstelling wat geluwd schijnt rondom het akkoord V.N.V. Rex, coucentree- ren zich de politieke gedachten meer en meer rondom de reorga nisatie der katholieke partij. Voor ons katholieken moet deze herin richting de eerst komende maan den al onze aandacht gaande hou den, want wij zijn er allen diep van overtuigd, dat van deze reor ganisatie de toekomst der partij afhangtgelukken wij er in op de puinen der Katholieke Unie iets op te bouwen naar goesting en smaak onzer medeburgers, dan staat er de katholieke partij nog een schoone toekomst te wachten ge lukken wij er niet in dan gaat onze partij den weg op der liberalen. Katholieken, beseft ge genoeg de zwaarte van het oogenblik In dit artikel willen we dan ook enkele gedachten vooruitbrengen die misschien een steentje kunnen bijbrengen om van het in te rich ten Katholiek Blok een aangenaam gezellig en liefhebbend tehuis te maken voor alle Katholieken en andere weldenkende burgers. Wat ge hier te lezen krijgt, hoeft ge niet te beschouwen als het waar achtig evangeliege moogt er mee akkoord gaan, ge kunt er critiek op uitoefenen, er bij of er af doen het is u zelf toegelaten het totaal af te breken, want onze bedoeling is enkel uw aller medewerking te bekomen tot het heroprichten eener katholieke partij naar uwe goes ting en smaak. Hoe ver staat het reeds met de ze reorganisatie We), de Katho lieke Unie is ontbonden en in de plaats komt het Katholieke Blok van Vlaamsche en Waalsche Ka tholieken. Een dereclorium voor Vlamin gen en Walen is aangesteld om den wagen aan 't rollen te krijgen. En hij rolt reeds den wagen, want van het Vlaamsch directorium kregen we reeds een manifest te lezen wij zagen reeds sommige katholieken positie nemen tegen over dit manifester zijn reeds groepen en enkelingen, tot onze verwondering zelfs onder de leden van het directorium, die aan- leuning aanprijzen of afwijzen met sommige groepen het is ook een publiek geheim dat tot de ontbin ding van alle katholieke organi saties in het Vlaamsche laud is be sloten wij hoorden ook reeds en kele ec ho's over het oprichten van een provinciaal directorium en meer dan waarschijnlijk is daarmee nog niet alles opgesomd op den weg dezer herinrichting. Wc kunnen dit alles goedkeuren want in gang komen kan de wagen niet zonder dat er aangestooten wordt, maar.... we hopen dat dit alles maar voorloopig zal zijn. VVant we staan er op dat alle Ka tholieken hun woord mee te spre ken krijgen in het vormen der nieuwe oiganisaties, in het aan stellen der nieuwe leiders en in het vaststellen van het programma organisaties, leiders en programma willen we er iets voor voelen, moeten uit ons komen niet van hoog naar laag, doch van laag naar omhoog, moet het dezen keer gaan Zeggen we vooreerst een woord over de nieuwe organisaties of kies verenigingen. We verwachten er ons aan in het Vlaamsche land te zien tot stand komen plaatse lijke, katonnale arrondissemtn- tecle, provinciale kiesverenigin gen daarboven een Vlaamsch directorium dat samen met het Waalsch directorium het Katho lieke Blok zullen vormen. De plaatselijke kiesvereniging dient het uitgangs punt te wezen van alle hoogere organisaties in dien zin dat de ledtn der kanton nale vereeniging worden aangeduid door de leden der plaatselijke or ganisaties en zoo verder op tct aan de leden van het bestuur van het Katholieke Blok. Onze plaatselijke verenigingen dienen wijd open te staan en moe ten voorloopig ten minste, als lid kunnen aanvaarden al degenen werkman of boer, burger of intel lectueel, demokraat of behouds gezinde, Vlaming of verfranschte Vlaming, vrouw of man, jong of oud, die willen me; werken tot het herinrichten der katholieke partij. We schrijven voorloopig als lid kunnen aanvaarden, want we willen in die plaatselijke ver eeniging alle klanken hoeren om daaruit op te bouwen de gedach ten door de meerderheid aanvaard öeiiclerif lok brengt hiermede ter kennis van zijn abonner.ten, vrienden en lezers, dat het kwijtschrift voor den jaar gang 1937, in 't begin der maand December aanstaande zal aange boden worden. De redaktie ziet met volle vertrouwen deze abonnements vernieuwing te gemoet en rekent op den steun van alle katholieken om, waar het pas geeft, bij hun vrienden en kennissen die nog geen abonnent zijn, aan te dringen opdat zij deze gelegenheid niet laten voorbijgaan om hun spijtig verzuim te herstellen. De abonnementsprijs is <lei*tion frank per jaar. Deze die van heden af een abonnement nemen op ons blad ontvan gen het van nu tot Nieuwjaar kosteloos. Wil zoo goed zijn uwe huisgenooten te verwittigen, omdat de postcode of de verkooper niet tevergeefs zou aankloppen. komt allen naar onzen tweedien Heerlijke Tyrolermuziek afwisselend met zang en voordracht- nummers. ALLEN OP POST Algemeene inkomprijs o fr. per persoon. de barmhartigheid van zijn evenmensch misbruikt. Laten wij ons echter, door zoo'n te leurstelling niet afschrikken. Het is veel erger iemand, die werkelijk aan het ver- Eens zoo ver kan elk «voorloopt» honëere« w*s eenmaal te hebben afge- 1 wï -„l. i.ij I wezen dan tien maal iets te hebben ge lid zich terugtrekken, want de ge geven aan een onwaardige. Het feit blijft definitieve leden onzer veretnigin- I toch bestaan dat duizenden dezen winter gen dienen, op hun eerewoord er dcor werkloosheid, geen dagelijks brood zich toe te verbinden in 't openbaar geen andere gedachten te verde digen dan deze aanvaard door de meerderheid doch in de ver eeniging zelfs mag elk lid voor zijne gedachten voortijveren ten einde er een meerderheid voor tot stand te brengen. Dit moge voor heden volstaan over de organisaties in een vol- meer zullen hebber, dat duizenden hor. ger en kou zu'.len lijden, dat duizenden onmetelijk zulieo lijden, een winter, die men ze fs een hond niet werschen zou. Waar nood is komt verbittering. Wie nog n:et het omzettend gevaar, van de uitbuiting der noodlijdenden inziet of niet wil inzien, zou het weldra aan den lijve kunnen gevoelen. Zien we af van de mogelijkheid die als mogelijkheid reeds verschrikkelijk genoeg is. Dat gevaar is niet te vermijden door gend artikel kunnen we wat meer afbreliende woorden, maar wel door op- vertellen over onze plaatselijke bouwende daden- over onze kiesvereenigingen. M.B.K. Vervolgt Winterhulp Houdt op met preeken en redt ons u:t den poel eer we verdrinken. Zoo roepen duizenden menschen den rede naar toe. Hij staat te spreken over de schoone toekomst van het menschdom, over rechtvaardigheid, over brood met spek, over een gevu'.den buik, en midde lerwijl verkwijnen er duizenden van on dervoeding en ellende. Hongerigen naar liefde, brood en geest. Duizenden roepen de noodkreet Geef ons vuur, geef ons kleeding of we ver. gaan. Men hoor het niet in degoedver- warmde kamers, men voelt het niet aan de rijk opgedischte tafels. De begoeden zijn haid geworden, maar ook de armen zijn thans hard geworden. Ze voelen hun nood als een onrecht dat hun aan gedaan wordt. Sinds het ondersteunings fonds is ingericht gaat men niet meer uit, van menrch tot mensch, om liefde, barmhartigheid en medelijden, maar ach ter openbare lokketten, door officieele ambtenaren, volgens paragraaf zooveel en zooveel wordt den aalmoes geregelt. Zoo is den arme hard geworden en probeert hij enkel nog zooveel mogelijk steun te halen, als het maar eenigszins mogelijk is. Dit zonder nog het gevoel te hebben, dat bij een oneerlijkheid hij De K.A.J. heeft haar leden en leiders paraat voor de «Winterhulp». Waar nood is moet geholpen. Heeft Kristus niet gezegd wat gij aan de minsten der mijnen niet hebt gedaan, dat hebt gij aan Mij niet gedaan. Wij weten dat honderden onzer mede broeders honger en kou zuilen lijden, dat Kristus in ieder van hen honger en kou zal lijden en dat is ons te veel Wij zullen den moed hebben te vra gen, te bedelen voor Hem, Hij die nood heeft in onze broeder, in onze zuster. Mochten velen verstaan de woorden, de beteekenis en de draagkracht er van. Mochten velen begrijpen dat Kris us niet alleen tegenwoordig is in de kerken, op de altaren maar in ieder van de ge- ringsten onder ons die honger en kou hebben. De winterhulp aktie der K.A.J staat in Zijn dierst, dat allen die in Hem geloo- ven ons steunen. In tijd van groote nood moeten ook de middelen om daaraan te verhelpen groot zijn. De toevallige liefdadigheid van den enkeling is maar een druppel vertroos ting in de zee van verbittering. Over ganscn Vlaanderen zullen stoot wagens bollen, voor onze broeders in nood. Het overdreven tekort aan stoffelijK welzijn is de grootste hinderpaal, om zedelijk gezond om godsdienstig rijk te zijn. Eerst uit den poel van ellende en nood Onkruid in de weiden. Het is geweten dat er in BslgiC nog tal van weiden bestaan die aangelegd zijn op min of meer ontkalkte gronden. Het gras heeft we! is waar veel vocht nooöig, doch dat wil niet zeggen dat de bodem mag zuur zijn, want in dat geval woeke ren er altoos zure planten onder andere ranonkels, biezer, zegge, mos, enz. en ook wei gevaarlijke onkruidplanten zoo als de herfsttijloos (coichique d'automne) die vergiftig is in al hare deeler, maar meest in hare zaden en die, bij het opne men door de dieren, doodelijke gevolgen kan veroorzaker:. In het belang van den landbouwer moeten al deze onkruidplanten uit de gras en hooilanden geweerd worden en dat kan, als men de gronden gezond maakt en op verstandige wijze bemest. Gronden met staande waters dienen geschikt gemaakt tot de grasteelt door drameering of door welkdanig ander middel, om het overtollig water te ver. wijderen. Verder kunnen wij de landbouwers niet genoeg aanzetten jaarlijks, en vooral in den herfst often laatste gedurende den winter, lOOOkgr. kalk per hectare aan te wenden, en zorgvuldig in te eggen. Deze maakt de organische zuren onzijdig en verbetert aldus de natuurlijke eigenschap pen van den grond zelfs wordt daardoor de omzetting der organische stoffen tot humus bevorderd, en verdwijnt menige onkruidphtnt. Vervolg op 2- blad. Programma voor Zaterdag 21 Zondag 22 en Maandag 23 November ■ANNIE, DE SCHIPPEREN GOED VOOR DEN DIENST Voor allen IN 'T WITTE PAARD REX, DE WILDE HENGST. Voor allen. gemaakt en opgeleefd, vroeg. Ja, zei hijis dit geen fijn gedacht Misschien, zei ik ik heb duur nooit iets moeien voor doet ik heb 'tien vritnd die mij regelmatig ongevraagddien diei.st be- y»» '»u siiouuc en uoüu, wiist i Dat willen de kajotters met hun volk. J Reporter Ik ga door het leven met ten lachende ge zicht. Geen mensth ter wereld kan mij uit mijn goed humeur krijgen. Lastig is dat niet. Iemand die werkt, handarbeid doet zooals dat genoemd wordt, en dit wtl blijven werken mag hem niet overwerken. Hij mag geen te groote inspanning vragen aan zijn spieren. Om uw goed humeur te bewaren moogt ge geen te groote inspanning vragen aan uw zenuwen. Na mijn emotievol intervieuw met mijnen paster ben ik dees week den buiten opgewan deld naar een oude kennis, een halve philo- sooph die op zijn eentje gaan wonen is in een nette doening t' einden van een slijkerigt veldweg. Ziet-ge, zei hij, hier is de wereld schoon al ligt de weg tuil. Zonder men schen is de wereld altijd schoen. Zij lubben wel de pretentie van hem schoon te maken maar 't is ijdele pret ntie. Ze maken hem leelijk en vuil. Spijts al hun inspanning voor hygiëne en reinigheidsdienst zijn hun steden mesthoopen en nesten van microben. God heeft planten, vissehen, vogels, vier voeters en kruipdieren gemaakt om de we reld schoon te maken. De mensch moest maar zien dat de wereld schoon is en Gods werk eerbiedigen. Maar hij heeft nooit kunnen denken dat hij met het schoonste meubel was der schepping en hij heeft de rest van ds wereld geplunderd om zich zelf nog schoo ner te maken. Hij heeft daarvcor ds vogels beroofd van hun pluimen en cle dieren van hun pelsen. Hij heeft hem geweerd om de schoonheid van Gods schepping te ver nietigen. Hier, zei hij, in Gods vrije natuur is de wereld schoon, Gods planten zijn mijn planten. Gods vogelen zijn mijn vogelen. Mijn vogelen, zei hij, die rond vliegen in Gods groote muit. En waarlijk 'i was te zien dat musschen botvinhen, groenvinken, kwikstaarten en zwartekopkens eigen waren mei hem en maar op afstand blevm om mijnen 't wille. Geen enkel vogel zit er in muit of voliè re Een tamme ekster die hij heeft leeren klappen vliegt vrij in en uit. Daaraan heb tk mijn spraak, zei hij. Dat ge met liever een papegaai houdt, zet tk zoo toch geen schttk van de pape gaai ziekte Reen, lachte hijdaar heb ik geen schrik van tk weet wel dat er al menschen van gestorven zijn maar ik denk tcch dat om die ziekte voort te zetten er een zekere affiniteit moet bestaan tusscken de twee wezens. ze tk. W tl ja, ging hij voort, dat de mensch dte de zi-.kte betrapt moet een beetje pape- gaaiachtig zijn 'nen tjdelen kop hebben en radde tong, ten flinke neus op een mager ge zicht halrerwegcn tusschen een vluchtend voorhoofd en een vluchtende kin Neen, ging hij voirl, ik hvud meer van een klappende ekster dan van een papegaai ge kunt zoowel 'nen inlandschen vogel laten leien dan 'ren buitenlander, zei hij. Dat ts schoon, zet ik, als de menschen dal voor malkaar.... Dief moordenaar sin..rlpf ban diet Klonk hei al met n keer achter mij. Ik verschoot er danig tan. 'tis nuts, zet mijn philosooph, 'tis mijn ekster en 't is op mij I Vrek potuil zot ging het verder. Is dat alles wal uw ekster kan, itoeg ik. Is 't niet veel, vroeg hij en is 't niet 'wel Maar waarom hebt ge hem dat geleerd vroeg ik. Wel jongen, sti hij, als ge onder de menschen homt en u bemoeit wordt ge uit gemaakt trekt ge u terug uit de samenle ving en leeft ge afzijdig ge wordt nog uitge maakt, want de menschen nemen het op hun affront da', ge m.t hen met wilt meedoen Uitgemaakt worden is eenieders lot. Maar niemand Kan er i gen. Wij krijgen zoo'n ge voel over ons alsof er majesteitsschennis was gepleegd. Mijn ekster heeft mij dat gevoel afgeleerd, zei hij. En hebt gij daarvoor die ekster tam DEBDERBXOH IJ 1 O VOlj vli TT Cl tl J UlgVi 1 i Cl I*

Denderklok | 1936 | | pagina 1